125e Jaargang. 1882. Maandag N° 256. 60 October. Gemeente-Belastingen. Middelburg 28 October. Benoemingen^en besluiten. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. gemeenteraad! Kohier voor de plaatselijke directe belastiug op de inkomsten over 1882. Getuigenis in zake vrijen handel. MIDDELBURGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg maattfbekend, dat op Maandag den 27™ October 1882des namiddags te twee uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats bebben. Middelburg, den 28™ October 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het suppletoir kohier n° 1 van de plaatselijke directe belasting op de inkomsten over het jaar 1882, door gedeputeerde staten van Zeeland den 20™ October 1882 is goedgekeurd, en ter invordering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt, terwijl het in afschrift, van den 30™ October 1882, gedurende vijf maanden, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en aldaar in druk verkrijgbaar gesteld, tegen betaling van 10 cent per exemplaar. Middelburg, den 27™ October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Een geliefkoosd argument van de voorstan ders der beschermende rechten is het voor beeld van de Vereenigde Staten. Daar is, be weren zij, sedert het einde van den burger oorlog, het protectie-stelsel, tot het opbrengen van de door dien oorlog veroorzaakte hooge belastingen en schijnbaar zeer tot voordeel der nationale nijverheid, met het beste gevolg van kracht geweest. Men is echter ook daar wel dra gaan twijfelen of deze bescherming wel inderdaad tot bevordering der algemeene belangen strekte en reeds eenigen tijd geleden werd eene commissie benoemd, om het geheele douanen-stelsel der republiek aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. Eene allergewichtigste verklaring is voor deze commissie afgelegd door den heer Moore, van New-York, wiens grondige kennis en erva ring in belastingzaken inde Vereenigde Staten algemeen erkend en daarom als gezaghebbend beschouwd worden. De heer Moore geeft toe, dat beschermende rechten nuttig kunnen wezen tot het invoeren van sommige takken van nijverheid, gedurende den tijd dat ze nog in hunne kindsheid ver- keeren. Maar hij laat er onmiddellijk op volgen dat de bescherming moet, ophouden, zoodra die nijverheid óf eene zekere vastheid bekomen heeft, óf er niet in geslaagd is binnen een redelijken tijd wortel te schieten In beide gevallen is de surtaxe overbodig, óf wel doel loos geworden en moet men haar zoo spoedig mogelijk afschaffen. Wat nu in 't bijzonder de nijverheid in de Vereenigde Staten betreft, merkt de heer Moore op dat de geheele productie des lands in artikelen, welke door fabrieken worden be werkt, geraamd wordt op 600 of 700 millioen dollars. Daaronder is voor ongeveer 200 mil lioen aan wollen goederen even zoo veel aan voorwerpen van metaal; 100 millioen aan schei kundige producten; 200 millioen katoenen stoffen enz. In geen ander land, Engeland uitgezonderd, worden deze cijfers overtroffen. Wanneer dus de Amerikaansche fabrikanten blijven beweren dat hun nijverheid nog altijd verkeert in het tijdvak waarin zij de bescher ming niet kan missen, dan, zegt de heer Moore moet men aannemen dat zij nooit de kinder, jaren ontgroeid zal zijn. Deze ffedeneering is zonder eenigen twijfel van toepassing op ieder ander land. Nergens en onder geen omstandigheden hebben de fa brikanten, enkele uitzonderingen niet te na gesproken, uit zichzelf verklaard dat zij de bescherming kunnen missen. Zij maken geen aanspraak op mondigheid, al zijn zij ook lang de kinderjaren ontwassen, omdat de ouderlijke bescherming altijd „licht meêgenomen" blijft. Een ander argument wordt door de protec- tionisten ontleend aan de wensehelijkheid van hooge arbeidsloonen. De heer Moore toont aan dat op de loonen meer invloed word uitgeoe fend door de toepassing van de meest uitste kende manieren van bewerking en door de invoering van machinalen arbeid, dan door de tarieven. Dit bewijst het voorbeeld van Enge land, waar de handel vrij, het arbeidsloon 50 tot 150 pet ho:ger dan in andere landen en de toestand der bekwame en oppassende werklie den verreweg gunstiger is dan ergens elders. Besparing van tijd en arbeid, door het gebruik van werktuigen, en betere opleiding van den werkman zijn even goed onder 't bereik der Amerikanen als onder dat der Engelscben en zijn meer bevorderlijk aan de algemeene wel vaart dan een boog tarief. Beweert men eindelijk, dat de protectie de nijverheid voor nadeelige invloeden van buiten minder kwetsbaar maakt, dan herinnert de heer Moore aan de geweldige crisis van 1873. Toen was bet tarief zoo hoog als mogelijk was doch het heeft niet kunnen beletten dat de eene fabriek na de andere gesloten werd de eene groote handelsfirma na de andere bankroet gingde werkstakingen elkander opvolgden en het land door behoeftigen en vagebonden overstroomd werd. De heer Moore zet voorts de bezwaren van bet tegenwoordige stelsel uiteen, dat de beambten der douanen aandrijft om, door allerlei spitsvon dige uitleggingen en toepassingen van het tarief der specifieke en samengestelde rechten, er slechts op uit te zijn om den invoer zooveel als mogelijk is te doen betalen. Die kwade praktijken wor den door een zoo ingewikkeld samenstel, als een beschermend stelsel noodwendig zijn moet, steeds in 't leven geroepen en onderhouden. Meer dan eenige andere tak van volksbestaan hebben handel en nijverheid behoefte aan klare, ondubbelzinnige en eenvoudige voorschriften, willen ze zich zonder onnoodigen omslag en kosten bewegen en ontwikkelen. De slotsom van den getuige is, dat eene algemeene verlaging van de rechten op fabrieks- goederen en grondstoffen, alsmede eene uitbrei ding van den vrijdom vereisebt worden. Daar mede verklaarde hij slechts getrouw te blijven aan de regelen, reeds door den minister van financien Walker in 1845 gesteld lo. geen hooger belasting-heffiug dan noodig is voor de behoeften van een zuinig landsbestuur2o. geen handelsartikel zwaarder belasten dan vereisebt wordt voor de behoeften der schat kist 3o. de hoogste rechten leggen op arti kelen van weelde; 4o. geen heffing naar de soort of volgens eene afwisselende schaal, maar naar de waarde van bet ingevoerde5o. de rechten zooveel mogelijk aldus inrichten, dat ze door alle klassen der bevolking gelijkelijk gedragen worden. De gemeenteraad van Middelburg, zal op Maan" dag, den 30™ October a., des namiddags te twee ureneene openbare vergadering bouden ter voortzetting der behandeling van de gemeentebe- grooting over 1883. Het in de raadsvergadering van gisteren over gelegde voorstel van burg. en weth., omtrent de verbetering der Heerengracht alhier, strekt om in beginsel te besluiten tot het nemen van eene proef met het tonnenstelsel, volgens het plan van dr Van Berlekom, ten opzichte van de per- ceelen die thans op de Heerengracht, en derhalve ook ten opzichte van de perceelen die op het gasthuis-kanaal sueeren om zoo noodig naar het recht der gemeente tot het verbieden van suatie der privaten op de binnenwateren, een rechtskundig onderzoek in te stellen en voor het geval dat de raad zich niet met dit voorstel vereenigt, maar aan een der duurdere plannen tot verbetering de voorkeur geeft, te beslissen dat de eigenaren der perceelen, die thans op de Achtergracht sueeren, zelve de kosten te dragen zullen hebben van het maken van goede beerputten. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal op Maandag den 30™ dezer, des namiddags te 3 uren precies, eene openbare vergadering houden. Van de werf De Volharding alhier werd heden middag te half vier met goed gevolg te water gelaten het barkschip Prinses Wilhelmina, bestemd voor de groote vaart, onder reederij van de firma Den Bouwmeester, Borsius en Van der Leyé. Het vaartuig meet ongeveer 400 registertonnen, is 37.65 m. lang, 8.40 m. breed en 4.40 m. hol. Het zal gevoerd worden door den gezagvoerder J. T. Blanken, Met den bouw wez-d aangevangen in Juli van het vorige jaar. Behalve de vele genoodigden die op de werf het schouwspel bijwoonden, had zich op de kade en nabij de Koningsbrug een groot aantal toe schouwers vereenigd, die met een luidklinkend hoezee het te water gaan van het schip be groetten. Vrijdag werd te Goes, onder voorzitterschap va n jhr M. J. de Marees van Swinderen, de algemeene vergadering der Vereen, tot weezenver pleging in Z. en N.-Bcveland gehouden. Uit de rekening bleek dat het voordeelig saldo 6200 bedraagt, belegd in pandbrieven of geplaatst bij de Credietvereeni- ging. Door de vereeniging werd eene weeze van Hoedekenskerke verzorgd, waaraan de diaconie bijdraagt. Zij wordt te Ellewoutsdijk verpleegd en is daar zeer goed geplaatst. Verder is nog een jongen tijdelijk te Baarsdorp geplaatst en is er nog een meisje in een goed gezin te 's Heer Arendskerke, waaromtrent steeds voldoende in lichtingen worden gegeven. Langdurige discussien hadden plaats over het geen de vereeniging thans zou moeten doen. Het denkbeeld van een weeshuis werd, al wilde men het in beginsel in de statuten behouden, alge meen op zijde gezet, als op dit oogenblik behoo- rende tot de idealen. Hoofdzakelijk wilde men het nu in bezit heb bend fonds zooveel mogelij k versterken en daaruit een zeker aantal weezen, zooveel als de middelen dat toelieten, verplegen. Verwachtte een der be stuursleden, die van begin af aan de vereeniging had meegewerkt, weinig van pogingen tot het verkrijgen van nieuwe bijdragen, omdat men te strijden had met tegenwerking van orthodoxe en katholieke zijde en met het conservatief financieel liberalisme, het meerendeel was een ander ge voelen toegedaan. Juist omdat het bestuur in de laatste jaren niets deedjuist omdat men zoo weinig van de vereeni ging hoorde, was de belangstelling zoo gering. Het dagelijksch bestuur moest meer op vaste tijden bij elkaar komen de verschillende commissarissen moesten op bepaalde tijden hunne rapporten in dienen over hetgeen ten opzichte der weezen in hunne gemeente kon gedaan worden. Daaraan moest zooveel noodig publiciteit worden gegeven, en, waar men nu b. v. met 6 weezen moest be ginnen omdat de middelen niet meer gedoogden, daar zouden men twijfelde daaraan niet wan neer voor een 7e of 8e wees geld noodig was, de middelen wel te vinden zijn. Het publiek moest weten wat er te doen wasmen moest van alle gezindten aan «zich binden en zeggen en toonen, dat men naar geen geloof vraagt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Bruggeman en jhr M. J. de Marees van Swin deren. In plaats van wijlen m' C. P. Lenshoek, werd de heer Z. D. van der Bilt la Motthe en in plaats van wijlen den heer Van Citters, de heer J. A. Geill, van Nisse, verkozen. (G. Ct). Ter Neuzen, 27 Oct. De gemeenteraad heeft heden de begrooting voor 1883 vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op 31.716.43. Onder de inkomsten is de hoofdelijke omslag uitgetrokken voor f 8500onder de uitgaven voor het onderwijs geraamd 9956.44. De kosten voor den bouw van eene nieuwe en de verandering der bestaande school, in de kom der gemeente, konden, bjj gebrek aan de vereischte ramingen, nog niet worden uitgetrokken. Het uitvoerend comité voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam heeft de ten behoeve van de Transvaal aangevraagde 30 vierk. meters plaatsruimte kosteloos afgestaan. Door het Transvaalsche comité is in een aan den heer Schmüll te Amsterdam gerichten en door de heeren Joubert en Bell onderteekenden brief, dank betuigd voor de bij deze gelegenheid weder gebleken sympathie. „Het is, schrijft het comité. -de vurige wenseh van de commissie, dat het volk van deze republiek zijne erkentelijk heid zal betoonen voor die ondersteuning, door het als om strijd inzenden van de voortbrengselen van dit land. „Met het einde van December hoopt onze secre taris van hier te vertrekken en zal het ons een waar genoegen zijn, zoo hij bij aankomst in de Kaapstad een der Hollandsche booten mag aan treffen, om daarmede de reis naar Holland te aanvaarden. „Hiermede sluit ik een circulaire in, welke aan alle ambtenaren in het land is toegezonden, uit welke gij zult kunnen zien welke soort van goe deren men al zoo zal zenden. „De mineralen zullen een goede vertooning maken, want deze worden van alle soorten in groote hoeveelheden gevonden in dit land. „Enfin, wij hopen door Gods goedheid in de gelegenheid gesteld te worden de Transvaal eene •ereplaats op de tentoonstelling te laten innemen." Uit Nieuwediep wordt gemeld dat de Willem Barents Donderdag door een loodskotter dwars van Terschelling is gezien. Ook de faculteit der godgeleerdheid te Leiden, vertegenwoordigd door prof. Kuenen als voorzitter en prof. Acquoy als secretaris, heeft een advies uitgebracht over de „bloedbesehuldiging" tegen de Joden. De slotsom ervan luidt aldus „De Mozaïsche wetten en de Talmud, wel verre van zulk een ritueel gebruik van menschenhloed voor te schrijven en toe te laten, sluiten dat ge bruik onvoorwaardelijk uit en behelzen, naar het oordeel der faculteit, geen enkele bepaling, die met eenigen schijn van recht als aanbeveling of verontschuldiging ervan kan worden opgevat." De heer P. N. Muller, te Amsterdam, heeft voor de op hem uitgebrachte verkiezing tot lid van de eerste kamer bedankt, naar men vermoedt dewijl zijn broeder, de heer H. Muller uit Rotter dam, reeds in dat hooge staatslichaam zitting heeft. Gedurende de maand September 1882 zijn in de rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: inleg 176,207.15$, terug betalingen 91,816.85$, zoodat meer ingelegd is dan terugbetaald 84,390.30. Aan het einde der maand Augustus was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1,669,068.32$, zoodat de som dei- inlagen op 30 September bedroeg 1,753,458.62$. In den loop der maand werden 1859 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 312 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 41,426 boekjes in omloop waren. Pakketten, het gewicht van 3 K. G. niet te boven gaande, kunnen van 1 Nov., zonder aangifte van waarde, per post naar Lissabon en van 1 Dec. naar andere plaatsen in Portugal, op Madera en de Azorïsche eilanden verzonden worden. Het port, bij vooruitbetaling te voldoenbedraagt voor elk pakket met bestemming naarPortugal 1.37Madera f 1.62 de Azorische eilanden 1-874. Omtrent de kantoren in de voornoemde landen, voor den dienst der pakketpost opengesteld en de verdere voorwaarden van verzending der pakket ten, zijn inlichtingen te bekomen aan alle post- inrichtingen. De op 20 dezer verzonden brievenmalen voor Indië zijn, tengevolge van een oponthoud op den spoorweg tusschen Basel en Chiasso, te laat te Brindisi aangekomen om aan boord der van daar naar Indië vertrekkende pakketboot te worden ingescheept. Die brievenmalen zullen nu verzonden worden met de Pransche pakketboot die 31 dezer van Napels vertrekt. Volgens het Vaderland is het bericht van de N. R. Ct. omtrent de buffetten in de koffiekamers van de staten-generaal onjuist en werd in die lokalen vroeger niet dan bij uitzondering en sedert de invoering van de drankwet in 't geheel geen sterke drank gebruikt. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan F. X. L. de Both, notaris te Varsseveld* onderwijs. Op verzoek, eervol ontslagen W. Haan stra, als onderwijzer bij de rijkskweekschool voof onderwijzers te Haarlem

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1