Gemengde Berichten.;! Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. De jongste aflevering van De Aarde en haar Volken bevat studiën en platen over Ègypte en Palestina, het eerste een land waar de belang stelling in de laatste maanden opnieuw voor is opgewekthet laatste een, waarvoor de belang stelling, zoolang er Christen-maatschappijen be staan, nimmer zal verflauwen. De Huisvriend (Schiedam, H. A. M. Roelants) geeft in zijn 9e aflevering een aantal platen en opstellen van verschillenden aard waaronder wij twee oorspronkelijke novellen van P. F. Brunmgs en van Melati van Java opmerken. VoorZeeuw- sche lezers mag de aandacht gevestigd worden op eene teekening, voorstellende de Turfkade te Goes, met een bijschrift van dr R. S. Piccardt. In Eigen Haard vindt men ditmaal de beelte nis van wijlen dr F. W. C. Krecke, den bekenden Utrechtschen geleerde, die zich door eigen wil en inspanning boven het beroep van timmerman wist te verheffen, waartoe men hem bestemde, en een van de sieraden der natuurwetenschap in ons land werd. Zijn levensbeschrijving is in het weekblad door den heer P. van der Burg geleverd. Voorts vinden wij er de voortzetting van de beschrijving - der slag- en blaasinstrumenten, door Mirer van Edyclc reeds vroeger aangevangen, eene schets getiteld Tram-vryage en eene plaat naar de bekende schil derij van F. van Mieris (de oude) De Trompetter. Het Nieuws van den Dag verneemt van goeder hand dat prof. dr Rosenstein, te Leiden, niet voor nemens is zijne benoeming aan de hoogeschool te Amsterdam aan te nemen. Naar wij vernemen is door den heer Affairous, te Ter Neuzen bij den minister van waterstaat enz. concessie aangevraagd, om op de buitengron den, gelegen vóór den Nieuw Othenepolder, om streeks 10 minuten van Ter Neuzen, werken aan te leggen tot oesterteeltdeze werken zullen bestaan in het maken van eenen zeedijk, ter lengte van 180 meters, waardoor ongeveer 3^ hectare grond zal worden ingesloten, waarvan hectare tot 12 oesterputten zal worden ingericht. (T. N. Ct,) De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het voorstel van burg. en weth., om aan Z. K. H. den prins van Oranje voor 150,000 het paleis aan den Kneuterdijk over te dragen, verworpen met 28 tegen 4 stemmen. Den geboden prijs achtte men te laag in evenredigheid van de waarde van het gebouw en den verkoop in strijd met het gemeentebelang, hetwelk verbreeding der Heulstraat eischt. Dit besluit werd genomen na verwerping van het voorstel van den heer Bel, tot benoeming van drie deskundigen, tot taxatie van den koopprijs. (Zie laatste berichten van gisteren.) De hoogleeraren R. van Boneval Faure, J. T. Buys en H. van der Hoeven te Leiden deelen onder- het opschrift »Een laatste woord in een treurige zaak" de uitkomsten mede van hun nader onder zoek van het bekende geschil tusscben de firma De Heyder c°. en de het werk gestaakt heb bende werklieden. Hunne conclusie is deze:»dat de beschuldiging, aan heeren fabrikanten naar het hoofd geworpen, als zouden zij zich tegenover hunne arbeiders aan opzettelijke misleiding heb ben schuldig gemaakt, door geen enkel bewijs werd gestaafd. Het doel van onze tusschenkomst is geen ander geweest dan om, zonder voorliefde aan de eene of aan de andere zijde, getuigenis van de waarheid af te leggen. Wij wenschen voor niemand onder te doen in warme sympathie met het lot van onze arbeiders; wij erkennen volmondig, dat dit lot hier en elders in menig opzicht deerniswaardig is, en zijn dan ook innig overtuigd, dat tót verbetering daarvan veel kan en behoort te worden gedaan. Het is een uitne mend edel doel, aan de verbetering van den be- staanden toestand zijne krachten te wijden, maar hoe beter de zaak is, voor welke wij strijden, des te strenger moeten wij zijn in de keuze der mid delen om die goede zaak te dienen." De komende concurrentie maakt het Handelsblad wakker. Zijne directie maakt bekend dat het blad voortaan tweemaal daags zal uitkomen, telkenmaal een blad van minstens vier bladzijden, des morgens te T uren eene editie die in den nacht gedrukt is en de gewone editie des avonds. De prijs blijft dezelfde. Hierdoor zullen de Amsterdammers ten minste het nieuws, dat des avonds in hunne stad voorvalt, niet den volgenden morgen in eene courant moeten zoeken welke uit Rotterdam komt. Omtrent de typhoïde-koorts te Hilversum zegt het Weekbl. van het Nederl.. Tijdschrift voor Ge neeskunde van 21 Oct Het getal lijders aan typhoïde-koorts, dat dooi de geneeskundigen is aangegeven, bedroeg op heden, 20 October, 20. Totnutoe is geen lijder gestorven. Omtrent de bron van infectie is nog niets met zekerheid mede te deelen, doch er be staan gronden te vermoeden, dat melk met geïn fecteerd water de oorzaak is. De resultaten van het daaromtrent ingesteld onderzoek zullen latei- worden medegedeeld. Voorzichtigheidshalve zijn de 2 stadspompen in Weesp, van waar de geïn fecteerde melk zou zijn ingevoerd en welke pompen slecht water leverden, gesloten. consuls. Erkend en toegelaten als Britsch con sul te Amsterdam, W. C. Robinson. entrepots. Op nieuw benoemd als directeur voor den handel bij het vrij-entrepöt te Dordrecht mr. A. Blussé. geneeskundigen dienst. Benoemd en aange steld tot paardenarts 3e kl. bij het leger in Ned. Indië, R. A. Plemper van Balen. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den met verlof hier te lande terugge keerden apoth. 2e kl. bij het leger in Ned. Indië, F. A. C. Valkenhoff, ter zake van lichaamsgebre ken en met toekenning van pensioen. Tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de II. B. school te Hoorn is benoemd A. L. M. Deprez, te 's-Hage. De prins van Oranje heeft voorloopig voor twee jaren een belangrijke gift toegezegd aan de nieuw op te richten ambachtsschool te Dordrecht. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken is met ingang van 1 Nov.a. eene rijkstoe lage van 300 'sjaars toegekend aan mej. A. D. van Halen van Brouwershaven, kweekeling aan de rijks normaallessen te Zierikzee. Axel, 25 Oct. Van de 43 leerlingen die zich tot bijwoning van de normaallessen alhier hebben aangegeven zjjn er, na een afgelegd examen, 40 aangenomen. Aanstaanden Zaterdag beginnen de lessen. De onderofficieren aan boord van Zr M» wacht schip te Amsterdam hebben aan den minister van marine een adres gezonden, teneinde betere rege ling der huisvesting aan boord te verkrijgen. Er valt nog heel wat te doen, alvorens de onder officieren der marine zich in dezelfde behandeling mogen verheugen, als die der landmacht. Bij het examen voor den rang van 2e luit. zijn gisteren geslaagd de sergeanten Van Assen delft, De Jager en Von Schmidt van het 3" reg. inf. Axel, 25 Oct. Gisteren werd de opperlast van een wagen met stroo door den hevigen wind afgeworpen. Eene vrouw, welke op zijde van den wagen liep, om zich te beschutten voordenwind, raakte er onder en werd er bewusteloos vandaan gehaald. Door spoedige hulp heeft zij het leven behouden. Xierikzee, 25 Oct. Bij den hevigen storm, die op 24 dezer heeft gewoed, is het vaartuigje Barendina Catharina, schipper A. Koole, te huis behoorende te Colijnsplaat aan den zeedijk van het district Borrendamme gestrand. De opvaren den zijn gered. Des nachts is het vaartuig ver brijzeld op de steenglooiing. Btatli, 25 Oct. Door den hevigen storm van Dinsdag sloeg in de nabijheid van deze plaats een tjalk uit elkander, terwijl een tweede zonk en nog een derde zonder mast en met hulp van anderen op de reede werd gebracht. Alle drie kwamen met steen geladen uit België. De op varenden hebben zich in de booten gered en vinden thans logies bij een gepensioneerden Bel gischen loods alhier, dewijl de logementhouder verzekerde hen niet te kunnen herbergen. De gezagvoerders van 't gezonken en 't stuk geslagen vaartuig zijn vader en zoon. Dinsdag middag liet de Belgische sleepboot Actief,die twee aken op sleeptouw had, die, bij opkomenden storm, nabij Bruinisse slippen, waar door de schepen aan lager wal en de bemanning- in nood geraakte. De sleepboot Concurrent gelukte het de equipage van het eene vaartuig, bestaande uit den schipper H. Pols, diens vrouw en knecht, te redden. Het andere vaartuig was moeilijk te naderen waarom de Concurrent om hulp seinde. Nadat J. van Beveren op de sleepboot overgegaan was en D. van Gilst met zijne hoogaarts hulp verleende, kon ook van dit vaartuig de bemanning overgenomen worden. 's Nachts gelukte het J. van Beveren met hulp van sleepbooten beide vaartuigen, die met steen kolen geladen en van Ruhrort naar Antwerpen bestemd waren, behouden in de haven van Brui nisse te brengen. In een tuin te Rilland Bath groeien twee koolplanten, die te zamen zeven kooien voortbren gen. Aan den eenen stengel zitten drie, aan den anderen vier kooien. Zij hebben een middellijn van circa 2 d. m. De gemeenteraad van Njjtnegen heeft be sloten te stemmen tegen de concept-overeenkomst tusschen de M. tot Expl. van Staatsspoorwegen en de Zuid-Ooster Spoorweg-maatschappij. Burg. en weth. te Amsterdam hebben het noodig geacht, tappers en koffiehuishouders in herinnering te brengen, dat het verboden is aan politie-agenten in uniform sterken drank te schen ken. Bij overtreding zal de «vergunning" inge trokken worden. Dinsdag middag omstreeks 12 uren is de met turf beladen praam van schipper L. Nagelhout, uit Meppel, in de Zuiderzee, tusschen Elburg en Harderwijk omgeslagen en gezonken, met het droevig gevolg, dat de drie kinderen van den schipper, die in het vooronder waren, niet meer gered konden worden. De ouders zagen hen met het schip in de diepte verdwijnen. De overigen hebben zich in de jol begeven, doch zouden ook hun leven in de golven hebben moeten eindigen, zoo niet spoedig een viertal visschers hen met groote moeite in een hunner vaartuigen opgeno men hadden. Door de gemeentebesturen van de dorpen gele gen op de eilanden Voorne en Putten, is een verzoek schrift gericht aan den minister van waterstaat, om een brug te maken over de Oude Maas, ter hoogte van Spijkenisse naar Hoogvliet, ter verbin ding van die eilanden met den vasten wal. Op deze eilanden liggen 15 dorpen en 2 steden, ter grootte van 20,300 hectaren, met eene bevolking van 26,000 zielen. Dinsdag overleed de oudste ingezetene van Schiermonnikoog, de weduwe Katharina Koldewij, wier man J. Haring, indertijd zeevarende van be roep, reeds voor ruim 60 jaren zijn graf in de golven had gevonden. Zij bereikte den buiten. gewoon hoogen ouderdom van 102 jaren 2 maan den en 14 dagen. Door de gezamenlijke apothekers te Leeuw arden, op één na, is eene verklaring in 't licht gezonden, dat zij niet verkoopen zoogenaamde «kwakzalversmiddelen," waaronder zij verstaan al die middelen, welke per advertentie tegen een of meer kwalen aan het publiek worden aange boden. Zij zijn tot dezen maatregel overgegaan uit overweging van het bedrog, dat met die mid delen gepleegd, en van het nadeel, dat daardoor aan het publiek toegebracht wordt. Naar men verneemt, is de politie den per soon op het spoor, die dezer dagen te Middelburg een horlogemaker heeft opgelicht. De man schijnt zich te Rotterdam op te houden. In Drente, het traditioneele «land van hei en struiken," wordt de heide hoe langer hoe meer beperkt. Vervormt men in de veenkoloniën de afgeveende velden grootendeels in vruchtbaar bouw- en weideland, groot is ook het aantal hec taren, die met houtgewas worden beplant, üp de hooger gelegen gronden tieren vooral de den nen welig, terwijl verder eikenschil met uitstekend gevolg wordt geteeld. Merkwaardig is de ver andering, welke sommige streken in betrekkelijk korten tijd hebben ondergaan. Van kaal en naakt werden zij boschrijk in den vollen zin des woords. De schilderachtige weg tusschen Assen en Rolde is genoegzaam bekend, terwijl ook een uitstapje naar Westervelde wel de moeite loont. Naar veler oordeel ligt in de houtteelt voor een goed deel Drente's toekomst. Naar men verneemt, is door den heer Paulin Leveau, een der voornaamste Fransohe kweekers van Gladiolusaan een nieuwe uit zaad gewon nen verscheidenheid dier bloem de naam gegeven van Madame Bosboom-Toussaint. Deze naam werd aan die bloem verleend op voorstel van den heer J. H. Krelage te Haarlem, aan wien de keuze van enkele namen voor door dien kweeker gewonnen Gladiolus was verzocht. Russische veekoopers, die thans de stallen der boeren in Gelderland plat loopen, om jong fokvee machtig te worden, bieden zoo buitenge woon veel geld dat menig goed stuk vee, dat voor onze veeteelt diende bewaard te worden, in hun bezit overgaat. De verzoeking om de kip met de gouden eieren te slachten wordt menigeen te sterk. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Na regen komt zonneschijn, maar dit jaar niet; zelfs een zg. Sint-Michielszomertje is er niet ge weest. Het ziet er met al dat water slecht uit. De koeien hadden het nog goed in het weiland, met de enkele dagen droge koude, waar zij best tegen kunnenmaar nu staan zij met hooge rug gen in de nattigheid, waarbij zij nog het laatste gras vertreden, hetgeen men noemt: met vijf bek ken eten. Ook het drassige bouwland kan niet beploegd worden. De stoomgemalen werken en als er wind is malen de poldermolens maar de regen, die het nu in vijf maanden niet opgaf, houdt de bovenhand. Hieruit volgt, dat elke gunstige ge legenheid wordt aangegrepen om den steeds zwel lenden boezem naar zee te ontlasten. Storm en regen benemen aan het gebladerte de gelegenheid om de gele herfsttint aan te nemen en verdorrend af te vallen. De Scheveningsche weg heeft door den storm van eergisteren, al was de duur kort, toch veel geleden. Eenige boomen zijn omgewaaidzoo vindt men er liggen bij de Promenade, Groot Zorg vliet tot den tol toe. Het zand woei met stroomen over den weg, op het groen nedervallende. In eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bank is met bijna eenparige stemmen gekozen tot directeur, in plaats van den heer F. A. Müller, die zijn ontslag genomen heeft, de heer G. van Beusekomtot commissaris werd benoemd de heer John E. Knight. Het volgende verslag van eene vergadering te Lyon doet een blik slaan in het streven en ook in de manieren der anarchisten, zooals de men- schen zich noemen, die thans der Fransche regee ring in het zuiden des lands eenige onrust baren. Men kwam Zondag middag bijeen in het Alcazar. Gezel Emile Gauthier, redacteur van de Etendard Révoluüonnairemoest het woord voeren over de heldendaden der Lyonsche politie en over „recht en macht." Daar hij Zaterdag in hechtenis was genomen, bleef de hoofdrol onbezet. Toch waren er tegen twee uren meer dan duizend personen opgekomen. De déléguê a Vordre, zooals zij den president noemen, nam het woord om te zeggen dat twee vijanden tegenover elkander staan regeering en volk. Het volk moet standhouden tegenover de bedreigingen die men uit. Gezel Bruyère las een protest voor, waarin ge sproken wordt van de arme slachtoffers der bour geoisie en der schandelijke regeering, die de ver dedigers van den werkman in hechtenis doet nemen. Een afgevaardigde uit Vienne protesteerde tegen de willekeurige handelingen der „keizerlijke repu bliek." Nadat Berrias gezegd had dat men dooi de verdrukking waaronder de anarchistische partij lijdt, geen debatten kon houden over beginselen, vooral omdat de groote redenaar der partij, Gau thier, achter slot zat, kwam Pugeot de geschiedenis vertellen van het beslag, gelegd op den Etendard. „Twee bandieten van politieagenten, zooals die daar (wijzende op den aanwezigen commissaris) kwamen aan de drukkerij, en wat het keizerrijk niet waagde, is nu verricht onder de republiek van den Juraschen strooper (Jules Grévy, afkom stig uit de Jura en groot liefhebber van de jacht.) De commissaris Morin vernielde de letters, stal de copie, de postzegels en de bandjes." Dejoux zeide dat hij erbij was en bet betreurde toen geen revolver of ponjaard gehad te hebben om met Morin af te rekenen. Zoo ging het nog een tijdlang voort, soms onder geweldig tumult. Douvergne vroeg: Hoe wilt gij den werkman tot den gelijke maken van den burger „Door dolk en dynamiet," was het antwoord. Een waardig slot voor dezen Zondag middag was eene verklaring van Joly „Ik ben getrouwden vader; ik houd van mijn vrouw en kinderenmaar indien gij mijn arm noodig hebt, ben ik ter uwer beschikking en bereid om, als het moet, den president der republiek en den hier aanwezigen commissaris van politie te dooden.' Wij lezen in de Précurseur dat de vijf op varenden der door de Prins Hendrik aangevaren visschersschuit, welke aan boord waren gebleven, veilig met hunne beschadigde schuit te Ostende zijn binnengekomen. Met den laatsten storm is het verkeer tusschen Dover en Calais gestremd geweest. Te Antwerpen kreeg men geen Engelsche post, over Ostende. Hier zijn de posten uit Engeland geregeld aange komen. Te St Petersburg is Maandag een felle brand uitgebroken op de houtwerven van Gromoff, een rijk koopman die een maand geleden, is gestorven en al zijn geld, ongeveer 20 millioen roebels, aan zijn rentmeester naliet, aan zijne vrouw slechts eene onbeteekenende lijfrente bemakende. Men zegt dat er voor drie millioen aan hout is ver brand. Verscheidene rivieren in het zuiden van Engeland zijn onrustbarend gezwollen. Bruggen zijn weggespoeld, werven en huizen beschadigd op sommige plaatsen zijn menschen vermist, die men vermoedt.dat het offer der overstrooming zijn geworden. Ninet, een Zwitser die bij Arabi heeft ge diend, schrijft eene geschiedenis der laatste ge beurtenissen in Egypte, waardoor hij hoopt de reehtmatigheid van Arabi's handelingen volkomen in het licht te stellen. Tengevolge van een spoorwegongeluk kwa men onlangs drie menschen om, aan het Engelsche spoorwegstation Holyhead. De lijkschouwers-jury sprak de beschuldiging van manslag uit tegen den districts-inspecteur, den stationschef en twee op zichters. -- Groote schrik Dinsdag morgen in de Fran sche Bank. In een der kelders ontstond brand in een hoop krullen. Men was den brand spoedig meester, met behulp van de brandweer. Omtrent den orkaan die Manilla teisterde, tele grafeerde de kapitein-generaal verleden Zaterdag: Weder treft eene verschrikkelijke ramp Manilla. Een ontzettende orkaan heeft de stad bijna geheel verwoest. Binnen een uur nadat de storm begon, stond geen enkel huis der inlanders, ja geen en kel van hout gebouwd huis meer overeind. Bijna alle steenen gebouwen, zelfs die met ijzeren dak balken, zijn van hun dak beroofd en onbewoon baar geworden. Meer dan 60.000 huisgezinnen zijn zonder onderkomen. Kazernes, hospitalen, kantoren, werkhuizen en winkels zijn vernield. Een aantal schepen zitten omhoog. Er hebben betrekkelijk weinig menschen bij dit alles den dood gevonden. Uit het binnenland worden der gelijke verwoestingen vermeld; 15,000 menschen zijn er zonder onderkomen. Den dag na den or kaan kwam geen enkel geval van cholera voor. De Madridsche correspondent van de Standard voegt daarbij dat particuliere berichten dit rap port van den gouverneur der kolonie bevestigen en ijzingwekkende bijzonderheden bevatten. De oudste bewoners der Philippijnen herinneren zich zulk een feilen orkaan niet. De tabaksplantages hebben veel te lijden gehad. In de haven hadden slechts weinige schepen den tijd om op de reede te komen vóór de orkaan begon, maar de zware wind sloeg ze spoedig van de ankers en wierp ze tegen elkander of op het strand. De stoombooten kwamen er nog het best af, daar zij door stoom kracht de spanning der kabels verminderden. De orkaan teisterde den ganschen archipel der Phi lippijnen en strekte zich mijlen ver in zee uit. Markies De Rays, van wien wij sedert de Chandernagor voor Vlissingen lag, meermalen hebben gesproken, zit nog altijd gevangen in de Parijsche gevangenis Mazas. Men kent de ge schiedenis. Hij zou een nieuw Frankrijk stichten op Port-Breton in Australië en verkocht daar aan lichtgeloovige kolonisten, die door de clericale kleur der onderneming werden verlokt, welige landerijen, welke de koopers in Europa betaalden. Als ze er aankwamen, vonden zij er rotsen, en die er niet stierven van honger, kwamen arm en berooid terug. De zaak van den oplichter, die eigenlijk Dubrueil heet en vroeger kappersjongen te Avignon was, wordt geïnstrueerd, Ondertns- schen blijft zijn dagblad, la Nouvelle France, be staan, zoodat zijne handlangers nog over een deel van den buit schijnen te beschikken. Met be wonderenswaardig zelfvertrouwen verzekert dit blad dat de Fransche justitie onmachtig is om de schuld van den markies te bewijzen. De tegen hem genomen maatregelen herinneren de N. F. aan de krijgsverrichtingen van general Bourn. Wat het verkoopen van land betreft, zegt het blad „De markies in de voetstappen tredende van de Fransche en andere beschaafde regeeringen, o. a. die van Liberia, heeft niet geaarzeld hectaren te verkoopen zonder daarvan eigenaar te zijn, wijl hij verzekerd was ze te zullen bezitten, zoodra hij de middelen had om de eilanden waar ze gelegen waren, te bereiken." Vreemde theorie, waarmee de Fransche rechtspraak wel weg zal weten. Het proces zal zonder twijfel belangrijk worden en zeer de aandacht trekken. Aan het departement van waterstaat is gisteren aanbesteed, het bouwen der schutsluis in het te maken gedeelte van de Voorhaven binnen den Lekdijk en een kanaal, verbindende die sluis met den Vaartschen Rijn met bijbehoorende werken onder Vreeswijk (voor den aanleg van het kanaal van AmsterdamMerwede). De minste inschrijver was J. Monster, te Puttershoek, voor 764.300.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2