N° 253. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 26 Octobjpr. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Middelburg 25 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. Door B. H. BUXTON. MIDDELBURGSCIIE COURANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 27en October 1882des namiddags te een uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 23en October 1882. De burgemeester voornoemd PIG KÉ. De N. Rott. Ct heeft in drie hoofdartikelen het wetsontwerp tot wijziging der kieswet bestreden. De gronden voor die bestrijding zijn niet moeilijk te raden, wanneer men met de vroegere vertoogen van het blad over hetzelfde onderwerp, doch buiten verband met eenig voorstel, hekend is. De N. R. Ct heeft steeds dezelfde batterij gereed tegen iedere bewering, dat de tegenwoordige sa menstelling der staten-generaal te wenschen over laat, èn dat daarin door verandering van het kiezerslichaam verbetering te brengen is. Het eerste, zegt zij, is niet bewezen en het andere kan niet bewezen worden. Zoo lang dit tweeledig bewijs niet geleverd wordt, acht zij bet beter alles te laten zoo als het is. Slechts in éen geval zou de N. R. Ct zich met eene wijziging kunnen ver eenigen nl. wanneer die niet ingrijpend ware. »Algemeene verlaging van den census, zegt zij, kan niet in aanmerking komenmaar wel eene verlaging in' die gemeenten waar, naar even redigheid, de census buitensporig hoog is. Dat b. v. het district Breda op 90.000 zielen 4000, en Amsterdam op 300.000 zielen 5000 kiezers heeft, is zoo ontzettend dwaas, dat, alvorens de verte genwoordiging worde gekozen, die over de voor stellen van grondwetsherziening zal hebben te oordeelen, aan die onevenredigheden een einde moet worden gemaakt. Ook de indeeling der districten kan verbeterd wordenzooals nu de indeeling is, geeft de stembus niet het zuiverst mogelijke beeld (altijd, naar het stelsel dat de grondwet oplegt) van de denkbeelden der bevolking." Nu evenwel de regeering zich niet tot deze bescheiden taak bepaald heeft, is haar voorstel voor de N. R. Ct niet aannemelijk. Zij voert er tegen aan, dat de minister evenmin het cijfer van 22000, waarmede hij het kiezerslichaam versterken wil, als de vijf census-klassen, of de wijze waarop de verschillende districten en gemeenten in die klassen geplaatst zijn, verdedigd of gerechtvaar digd heeft. Zij maakt er den minister eene grief van dat hij binnen weinige dagen een vluchtig en oppervlakkig ontwerp gereed en van de wenken en opmerkingen van de gedeputeerde staten der provinciën niet het minste gebruik gemaakt heeft. »Er zijn zonderlinge bepalingen in het ontwerp. Zoo staan Groningen en Utrecht in census gelijk met Middelburg, een stad van 70.000 zielen op éene lijn met eene van 16.000! Zoo hebben Goes, 33 HOOFDSTUK XVII. In liet atelier. De grondstof, die zij hiervoor noodig had, ging juffrouw Andries voor haar koopen en die goede oude ziel, wier huisje haar trots en haar vreugde uitmaakte, was opgetogen toen juffrouw Smith, als een vlugge, geoefende werkster, aan de taak be gon, die zij zichzelf had opgelegd. Om elf uur kwam mijnheer Hetheringham en werd juffrouw Smith verzocht heneden in de zij kamer te komen, daar de huurder, als gewoonlijk afwezig was (hij had zijn werk in de City). «Wilt gij met mij naar mijn atelier gaan?" vraagt Percy en ziet met genoegen de gezonde kleur die op hare wangen teruggekeerd is. »Daar kunnen wij op ons gemak praten." »En hebt gij waarlijk iets gevonden dat ik voor u doen kan?" zegt Clara, het atelier betredende. Wat is het hier mooiDen vorigen avond leek jiet aljeen ruim, duister, onhuiselijk, door de Zierikzee, Dokkum een lioogeren census 30) dan Zutfen en Deventer f 24). Waarom omdat die steden in verschillende provinciën liggen. Zie daar al wat men tot verklaring verneemt. „Eenigermate willekeurig zal de census-bepaling voor de verschillende streken en plaatsen altijd wel wezen. Maar bij dit ontwerp schijnt wille keur de eenige maatstaf te zijn." Eene soort van beginsel meent de N. R. Ct te ontdekken in de verklaring van den minister dat. de census voor de tweede kamer nergens beneden de helft van het thans gevorderde bedrag be hoort te dalenzoodat de nieuwe kiezers ge nomen worden uit de tegenwoordige kiezers voor de gemeenteraden. Tegen dit beginsel trekt de N. R. Ct aldus te velde „Waarmee, in 's Hemels naam, hebben de ge meenteraadskiezers deze onderscheiding verdiend? Heeft de minister in dat korps zulk een voorheal- digen kiezersgeest, zooveel staatkundige rijpheid ontdekt Maar is het hem dan ontgaan, dat voor de gemeenteraadsverkiezingen, bepaaldelijk in de steden, het plichtverzuim der kiezers nog veel grooter is dan voor de staten-generaal, dat niet zelden 4/5 dier kiezers het de moeite niet waard achten zich naar het stembureau te hegeven »Dit merkwaardige »beginsel" is evenwel van een zeer beperkte toepassing. Het dient eigenlijk alleen om Amsterdam op 60 gulden te houden. »Niet minder merkwaardig is, wat als reden wordt aangevoerd, Waarom de drie grootste steden wel tot 60 kunnen dalen. »De cénsus is thans in die gemeenten zeer hoog en het karakter harer bevolking schijnt eene aanmerkelijke verlaging te rechtvaardigen." Wat dat heteekenen mag Dat men in die steden nog al kerksch is dat de rust er zonder wapengeweld bewaard blijft Wat het zij, de eer van wegens haar karakter het kies recht waardig te worden gekeurd, wedervaart, al leen aan de bewoners van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, altijd, wel te verstaan, voorzoover zij ƒ60 in de directe rijksbelasting betalen!" Uit dit betoog blijkt andermaal, dat de IV. R. Ct. door geen enkele soort van redeneering, op het punt van uitbreiding van het aantal kiezers, te over tuigen is. Redeneert men uit den tegenwoordi- gen politieken toestand, dan ontkent zij öf dat die te wenschen overlaat, of dat het voorgestelde middel een geneesmiddel wezen zal. Wil men meer kiezers, op grond dat het geheel heter ver tegenwoordigd wordt door een groot, dan door een klein deel, dan loochent zij, of vordert het niet te leveren bewijs, dat de toevoeging van een zeker aantal onbekende elementen inderdaad tot verbetering leiden zal. Doet men eindelijk, teneinde dit bezwaar te ontgaan, zijne keus uit hen die thans reeds tot deelneming aan de pu blieke zaak geroepen zijn, uit de gemeenteraads kiezers, dan wordt aan deze weder het vereischte van „staatkundige rijpheid" ontzegd. De slotsom isdat alles moet blijven zooals het is. Inmiddels moeten wij „met alle kracht de groote ruimte en de spaarzame verlichting, waar door de eikenhouten zoldering en al de hoeken in een spookachtige schemering gehuld waren. Maar van morgen valt het licht door een groot venster dat een halven wand inneemt, tot in de verste hoekjes. Clara staat verbaasd. Te Forchester had zij een schilder gekend, een vriend van haar ouden meester, die teekenles op de school gaf en ter wille van zijn vriend het kleine meisje geleerd had een potlood te hantee- ren en met waterverf te kleuren. Die kunstenaar noemde zijn achterkamer zijn atelier en daar al leen had zij een blik geworpen in die groote kunstwereld, waarvan de leerlingen even talrijk en verschillend zijn als hunne woningen. De tabaksrook, die was blijven hangen, de ezel, het palet en de schilderstok; de doeken en de menigte schetsen'en koppen langs de wanden dat alles was Clara niet vreemdmaar dit weel derige, ruime atelier, met die Perzische kleeden, die lederen luierstoelen en fluweelen sofa, was even verschillend van het schamele kamertje van den armen mijnheer Bishop te Forchester, als die bescheiden kunstenaar zelf, in zijn kaal jasje met zijn kort pijpje, afstak bij den netten mijnheer, die thans voor haar verscheen, in zijn keurig fluweelen huisje, met geborduurde pantoffels aan en een prachtigen meerschuimen pijp in de hand. »IIebt gij er iets tegen dat ik mijn pijp opsteek, juffrouw Maud vraagt Percy en voegt er smeekend bij, »sta mij als 't u blieft toe dat voorbereiding van het groote werk der grondwets herziening bevorderen.' Met welk doel Ten einde van het census-stelsel der grondwet vrij te komen en, daarna „een goede kieswet" te gaan maken. Begrijpe dit wie kanWanneer de toestand nu zoo goed is, waarom moeten wij dan de grondwet gaan herzien teneinde hem te veran deren De N. R. Ct. is veel te goed met de logica vertrouwd om dat zelve ook niet in te zien. Den sleutel tot haar, anders raadselaohtigen, gedach- tengang heeft men in handen, wanneer men, even als wij, overtuigd is dat al haar aandringen op „voorbereiding van grondwetsherziening" het uit vloeisel is van hare verzekerdheid, dat die „voor bereiding" het beste middel is om ons tegenwoor dig kiesstelsel nog een zeer langen tijd in stand te houden. Die verzekerdheid en hare oppositie tegen elke poging om het kiesstelsel, afgescheiden van grondwetsherziening, te wijzigen, zijn, als een paar Siameescke tweelingbroeders, aan elkander- vastgesnoerd. Te Hoorn worden nu weder handteekeningen en adhassie-brief kaarten ingezameld voor een Atjeh-adres aan den koning. Adressanten beken nen daarin volmondig «De cmdergeteekenden acl.ten zich geheel onbevoegd uit te spreken door welke middelen in den diep treurigen toestand verandering kan worden gebracht." Deze onbevoegdheid belet hen echter niet, »met alle kracht adhaasie te betuigen" aan de adressen, ingezonden door prof. Opzoomer c. s., den heer Van der Zee te Monnickendam en den heer Van Kempen te Beverwijk. Ook door Assenaars is besloten tot het indienen van een adres. Dat de toestand in Atjeh on houdbaar" is, daarover was men dien avond te Assen hot éïns, maar over hetge*n gedaan moet worden, liepen de gevoelens der bewoners van Drente's hoofdstad vooralsnog uiteen. Dit is daar om commissoriaal gemaakt" en aan de overwe ging van vijf ingezetenen opgedragen. Als men een parodie wilde leveren op het recht van petitie, kon 't niet heter Generaal Van der Heyden is door de liberale kiesvereeniging Vaderland en Oranjete Oude water, tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen. Wij hopen dat de veroveraar van Atjeh voor deze introductie op het glibberig terrein der poli tiek beleefd bedanken zal. Naar de verflenste lauweren, die aan eene stembus te behalen zijn, behoeft hij niet te verlangen. Door het bestuur van de Ned. Zuid-Afr. Ver- eeniging is besloten den heer d* Jonkman, den verdienstelijken secretaris van het vroegere Trans- vaal-comité, als commissaris haar de Transvaal te zenden. Door de Standaard is tegen die opdracht be zwaar ingebracht, op grond van de modern-ker- keljjke en liberaal-staatkundige gevoelens van ik rookwant ik hoop dat gij mij van morgen een paar uren gezelschap zult willen houden en als gij er niet tegen hebt, zou ik gaarne met mijn werk voortgaan, terwijl gij bij~ het vuur zit. Maar als ik niet rooken mag, vallen, vrees ik, al mijne mooie plannen in duigen; want zonder mjjn pijp kan ik niet voort. De indruk der tabak bezielt en kalmeert tevens en wij mannen zijn znlke slaven van onze ondeugden." Gebruik niet zulk een hard woord, mijn heer Hetheringham!" zegt Clara lachend, »ik voor mjj vind rooken niet zulk een slechte ge woonte want mijn arme vader, die dood is, rookte eiken avond en had mij geleerd zijn pijp voor hem te stoppen en aan te steken. Hij zei dat hij altijd de wolken van den dag met zijn tabaksrook kon verjagen en daardoor ben ik van dien geur gaan houden." »Een verstandig man", zegt Percy met een zucht van verlichting en steekt onmiddellijk op. Hij verwacht blijkbaar dat zijn gast gezellig hij hem zal gaan zitten en het vooruitzicht om in dit behagelijke vertrek te blijven, is hoogst aanlokkelijk voor Clara, die een zeer artistieken smaak en van nature veel neiging voor het zwer vend kunstenaarsleven heeft. »Mag ik hier bij het vuur zitten werken terwijl gij schildert?" vraagt zij, zonder eenige gemaaktheid, in zijn gemeenzamen toon instemmen de en zonder een zweem van die valsche schaamte, die slecht opgevoede meisjes kenmerkt. »Niets zal mjj aangenamer zjjn", zegt hjj dr Jonkman. Prof. Kuyper heeft, als lid van het bestuur der Vereeniging, dit bezwaar persoonlijk ondersteund. Hij ziet in d1 Jonkman een veelbe lovend plantkundige en in alle opzichten- een achtenswaardig manmaar hij acht hem te jong, te weinig met handels-, nijverheids- en landbouw zaken vertrouwdniet genoeg bekend met de ker kelijke toestanden, en te zeer een geestverwant van de vroegere partij-Burgers, die in de Trans vaal nog altijd gewantrouwd wordt. Deze bezwaren komen ons niet ongegrond voor. De vraag was niet, een beminnelijk en verdien stelijk man naar de Transvaal te zenden, maar den man die met de meeste vrucht onder de Transvalers werkzaam kon zijn. Of dr Jonk man dit zal wezen, valt, voor zoo ver men te voren daarover oordeelen kan, te betwijfelen. De gemeenteraad alhier zal, op Vrijdag 27 Oc tober a., des namiddags te éen uur, eene openbare vergadering houden, ter behandeling der volgende zaken ingekomen stukkenplan tot verbouwing van het schoollokaal in den Langendelft, H n° 1 begrooting der gemeente-gasfabriek voor 1883 gemeente-begrooting voor 1883, met verder daar toe behoorende stukken, o. a. begrooting burger lijk armbestuur met toekenning van subsidie; adressen van J. Sanders en J. L. van Wuijckhuize, tot verhooging van hunne jaarwedde, met advie zen van burg. en wetk. enz.rapporten der com- missiën van fabricage en financiënvoorstel tot definitieve benoeming van den heer J. van Ros- suin du Chattel, als leeraar aan de middelbare meisjesschool. Door burg. en weth. van Middelburg is benoemd tot brandmeester de heer H. Munters, thans onder brandmeester, en tot onderbrandmeester de heer A. C. van de Ree. Vlissing-en, 25 Oct. De Nederlandsehe loods- sehoener n°. 4, schipper ,1. Schot, kwam heden in ontredderden staat uit zee binnen. Gisteren mid dag werd de schoener op de hoogte van de Schou- wenbank, door een zee plat op zijde geworpen. Behalve dat de lantaarn ingeslagen en de boot verloren is, beliep de schoener meer schade en werden twee man der equipage licht gewond. Ook het Hamburgsehe stoomschip Minerva, dat heden binnenkwam, had van het onstuimige weder te lijden. De gezagvoerder werd door eene zee tegen boord geworpen, waardoor hij een been brak, terwijl het schip veel averij bekwam. Naar wij vernemen, is de Mtot Expl. van St.sp. voornemens, behoudens goedkeuring door de regeering, bjj de opening van de lijn Geldermalsen Eist op den le* Nov. a. de vrachtprijzen voor het reizigers-vervoer tusschen het Noorden en het Zuiden, via Eist—Geldermalsen, aanmerkelijk te verlagen. Dan zal o. a. de vracht tusschen Mid delburg en Zutfen verminderd worden enkele reis: le klasse 2e klasse 8e klasse van 11.40 9.15 5.70 tot 9.25 7.25 4.50 opgewekt, »ik wacht van daag geen model, dus is mijn arbeid in zekere mate werktuigelijk en hij gevolg vervelend. Als gij u hier op uw gemak wilt zetten eu een beetje met mij praten, doet gjj mij een grooten dienst en vergemakkelijkt mijn werk zeer." Welke vrouw zou in staat zijn zulk een kiesch ingekleed beroep op haar welwillendheid te weer staan Clara zeker niet. Zij is verrukt bij het denk beeld dat zij hem op die manier behulpzaam kan zijn en neemt gewillig plaats aan zijn haard, terwijl hare vingers zich onledig houden met het nieuw begonnen werk, bereid om te pra ten of te luisteren, al naar dat het den ijvrigen kunstenaar aangenaam zal zijn. Hij spreekt opge wekt en vermaakt haar en zichzelf met verhalen over de wisselvalligheden van zijn kunstenaars loopbaan. Hij vertelt haar hoe dikwijls hij voorgehan gen heeft in de Academie, en verklaart haar den werkkring dier sehoone inrichting. Hij steekt den draak met een paar oude pruiken", prijst anderen en heeft veel te vertellen over de opkomende ge- niëen van den dag; maar al praat hij nog zoo druk, hij zit toch niet ledig integendeel, hij hanteert zijn potlood met groote vaardigheid. Hij maakt een schets gereed om die op hout over te brengen. Het is het eerste ontwerp op papier van een groote illustratie voor de Ezel, een tijdschrift waarvan hij vast medewerker is. Clara werpt uit haar hoekje nu en dan een blik op zjjn werk en ziet met verbazing boe snel hjj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1