BUITENLAND. Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. z z ozo ozo Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Staten-generaal. Indische begrooting. Algemeen Overzicht. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2" kl., bij bet personeel van den geneesk. dienst in Ned. Indie, de studenten voor genoemden dienst (artsen) H. van Wijk en S. A. Norden. leger. Voor den tijd van drie jaren gedeta cheerd bij de landmacht in West-lndie, de 2e luit. P. J. Kouwenburg, van het instructie-bataillon. examen commissien. Benoemd tot leden der commissie, gedurende een jaar, eindigende 1 Au gustus 1883,' belast met het afnemen van de exa mens van apothekersbediendevan de commissie te Utrecht, J. Broeker, mil. apoth. le kl. bij 's rijks hospitaal en P. D. Fontein, apotheker, beiden te Utrecht; van de commissie te MeppelE. Post Stheeman, apoth. te Meppel en R. Meulenhoff, apoth. te Zwolletot pl. verv. leden dier com missien dr. F. C. E. van Embden en J. Hegland, beiden apoth. te UtrechtW. Gr. Top, oud-apoth. te Kampen en J. J. Bruinsma, apoth. te Leeuw arden Benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Assen S. J. Van Veen. Zondag 5 November hoopt de heer P. Huet, predikant te Goes, den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren geleden dat ambt aanvaardde. Bij het officiersexamen voor de leerlingen van den hoofdcursus te Kampen, zijn 12 van de 14 onderofficieren geslaagd, die aldaar den volledigen tweejarigen cursus hebben gevolgd. Van hen zijn bestemd voor het wapen der infanterie de sergeanten: Van Buuren, Dommers, Baron van Lewe van Middelstum, Van der Meer Mohr, Morks, Baron Mulert tot de Leemkule, Nqpels, Oude mans, Snellen en Staal en voor de militaire ad ministratie de sergeanten Van And el en Visscher. De geschiedkundig-Overijselsche tentoonstel ling te Zwolle is Zondag gesloten. Ofschoon het bezoek niet zoo talrijk is geweest als het had kunnen zijn, is het toch vrij voldoende te achten. Buiten de 400 a 500 personen, die van abonne mentskaarten voorzien waren kan het aantal bezoekers veilig op 10,000 geschat worden. Te 's Gravenhage heerscht het roodvonk sterk in het militair hospitaal. Reeds een 20tal lijders worden er verpleegd. De rechtbank te Amsterdam heeft den heer Van Dijk, notaris aldaar, benoemd om de minuten en verdere bescheiden van den verdwenen notaris De Haan onder zijne bewaring te houden. Bij een der paarden van het 3" reg. veld artillerie, te Bergen op Zoom, is een geval van kwaden droes voorgekomen het paard is onmid dellijk afgemaakt. Moody en Sankey, de Amerikaansche predi kers en zingers, die het godsdienstig leven eene nieuwe opwekking willen geven, zijn te Parijs. In de Renaissance, het orgaan der liberale pro testanten in Frankrijk, wordt Sankey's solozang geprezen, maar over Moody's preek luidt het oordeel ongunstig. »De inhoud, schrijft de heer Maire. was zoo pover, dat, indien de geachte reiziger zijn toespraken altijd zoo houdt, hij den smaak zal rechtvaardigen van hen die buiten- landsche nieuwigheden schuwen en liever hun gewone Zondagsche preek hebben dan die rumoerig aangekondige bijeenkomsten. In elke kerk in Parijs kan men eiken Zondag even stichtelijk evangelische, maar minder alledaagsche redevoe ringen hooren." Hetzelfde blad bevat de mededeeling eener grove onhebbelijkheid van drie Engelschen die in de kathedraal van Rouaan op een morgen eensklaps HOOFDSTUK XVII. In lie* atelier. Juffrouw Andries, bij wie Clara een goed onderkomen had gevonden, was huishoudster bij mijnheer Bacchelier geweest toen Percy nog een kind was en als schooljongen menig genoeglijk dagje op het familiegoed te Brixton kwam door brengen. Juffrouw Andries voerde daar een onbeperkt gezag over de dienstbode* en haar bewondering voor den jongen heer Percy dateerde reeds van vóór bijna twintig jaren. Zij had in haar lang jarigen diensttijd als vertrouwde huishoudster van den lastigen vrijgezel twee deugden verwor ven, die heel zeldzaam zijn in haar stand en onder haar geslacht, zij bon zwijgen en was bescheiden. Zij was overtuigd dat er iets geheimzinnigs sehuilde achter deze buitengewoon schoone, jonge dame, die te voet met den jongen schilder bij haar was gekomen, zonder bagage en toch voor gesteld werd alseen vriendin van ons. Maai de ondervinding had haar geleerd dat zjj het verste kwam met de zaken te nemen voor hetgeen ze haar gegeven werden en zich het genoegen van te vragen en uit te vorschen te ontzeggen. Deze lijdende instemming had haar zelve en anderen steeds veel moeite en last bespaard. De tijd zou stellig wel eenig licht werpen over het geen nu nog raadselachtig wasdie had al zoo veel geheimen voor haar opgehelderd en haar protestantsche liederen gingen zingen. De koster was door die brutaliteit te veel overstuur om de kerels hun verdiende loon te geven en ze op straat te werpen. Terwijl het proces der lieden die te Montceau- les-mines eenige tijd geleden oproer maakten en vooral kerken en kruisen tot doelwit van hun moedwil kozen, voor het hof van assisen van Saóne-et-Loire wordt behandeld, doen zich in Frankrijk teekenen van buitengewone levendigheid voor onder de zoogenaamde anarchisten, die aan hunne vijandschap tegen elk begrip van regeering, een feilen haat paren tegen al wat godsdienst is. Men meent eene wijd vertakte vereeniging dezer lieden op het spoor te zijn. Zaterdag werden zoowel te Parijs als in de provincie velen in hechtenis genomen. Zekeren Crie, een Parjjsch dagbladschrijver, houdt men voor den president der vereeniging. Hij werd gevangen genomen, evenals Emery, die eene vergadering presideerde, waarin besloten werd den minister Duclerc te dooden. Men vond bij hem revolutionaire plak- biljetten. Te Lyon, St Etienne, Montceau, werden anderen gevat. Gravet in Lyon stond, blijkens gevonden papieren, met geestverwanten in het buitenland in betrekking. Regis Faure van St Etienne stond in correspondentie met den nihilist prins Krapotkin. De gevangenen worden beschul digd, sommigen van in couranten tot oproer te hebben aangespoord, anderen van misdrijven tegen personen en eigendommen of van het uiten van bedreigingen en uitdeelen van wapenen. Zondag werden te Parijs vijf dagbladschrijvers in hechtenis genomen, die behooren tot een geheim comité om de mijnwerkers van geld en wapenen te voorzien. Te Lyon ontbrandden Zaterdag nacht twee bommen in een koffiehuis naast den schouwburg, waar meer dan 200 menschen waren. Ieder vloog naar de deuren, vreezende dat het gansche gebouw in de lucht zou vliegen. Daarop volgde eene derde en heviger ontploffing, waardoor tafels, houtwerk en spiegels werden verbrijzeld en drie personen ernstig gewond. Aan de tafel, waaronder de bommen ontploften, hadden kort te voren drie mannen gezeten. Eene stoomboot welke men onderstelt de Wambe te zijn, met eenige honderden Chineesche Koelies op weg van Hong Kong naar Victoria op Vancouver's eiland (westkust van Britsch N. Amerika), is nabij hare bestemming, 45 mijlen benoorden Juan-de-Fuca-straat vergaan, waarschijn lijk met man en muis. De theehandel heeft zich in Frankrijk snel ontwikkeld. Dertig jaren geleden werden in Mar seille slechts 12 ton thee ingeklaard, die dan nog uit Londen of de Hanse-havens kwam. Verleden jaar bedroeg de invoer 3198 ton, waarvan 3056 ton rechtstreeks uit China en Japan. In de kerk te Belgrado heeft eene vrouw op den koning van Servië geschoten. Het schot miste en de koning bleef rustig tot het einde van den dienst in de kerk. De vrouw is de we duwe van den onlangs tengevolge van een vonnis van den krijgsraad terechtgestelden overste Mar- kovitsch. Op de internationale wijntentoonstelling te Bordeaux zijn aan Australische wijnen niet minder dan 79 prijzen toegekend. Alleen de roode Her mitage van druiven uit Victoria en Nieuw Zuid- Wales verwierf acht gouden, en zeven zilveren medailles. Er zit veel mannelijks in de volksspelen der Engelschen, maar er zijn toch ook schaduwzijden aan. Alfred Smith speelde Zaterdag te Lincoln football. Hij gaf, zooals het spel eischte, den bal een schop met zijn voet op het oogenblik dat een medespeler hetzelfde wilde doen. De laatste schopte Smith tegen den scheen, en zoo stevig dat het scheenbeen gebroken was en Smith als invaliede bewusteloos neerviel. Louise Michel heeft Zondag te Brussel eene voordracht gehouden voor een publiek van 3000 menschen. Zij sprak over de stelling der vrouw in staat en maatschappij. Veel nieuws schijnt zij niet verteld te hebben, en het publiek was grooten- deels uit nieuwsgierigheid opgekomen. geduld was steeds beloond. Zij kon best wachten. Er mocht iets geheimzinnigs zijn in de komst van juffrouw Smith te Londen, maar aan de jonge dame zelf kon met geen mogelijkheid getwijfeld worden. Daarvan was juffrouw Andries vast over tuigd, nadat zij 's morgens een onderhoud met haar logée had gehad. Juffrouw Andries hield geen meid maar bediende hare huurders, zij kon er drie bergen, zelf. Eer juffrouw Smith zich kon kleeden was het noodzakelijk dat zij eenige in- koopen voor haar ging doen. Zij ontving daarvoor zes gulden en zes gulden als een week voor schot op den huur van de kamer, waar Clara den nacht zoo heerlijk had doorgebracht. Dat gereede geld stelde de oude juffrouw geheel gerust omtrent de soliditeit van haar logée en dat was een zaak van groot gewicht in de oogen van iemand, die er zeer op uit is om een duitje te sparen voor den kwaden dag. Clara was uiterst dankbaar dat zij zulk een goede en goedkoope woning had ge vonden en wilde er dol graag blijven; doch niet onder een valsche vlag. »Ik ben heel arm, juffrouw Andries," sprak zij zonder aarzeling, »en er bestaat niet veel kans dat ik ooit mijn koffer terug krijgmaar men heeft mij werk beloofd en ik kan goed werken. Ten einde u hiervan het bewijs te leveren zal ik van morgen beginnen met een nieuw kleedje voor de tafel in mijn slaapkamer te maken. Als het af is zal ik het u present geven." (Wordt vervolgd.) Amsterdam. Tot aanvulling der vacatures bij de Ned. herv. gemeente alhier zijn opgemaakt twee drietallen van predikanten. Vacature-Schel- tema de heeren Yan der Dussen te Bennenkom, De Gaaij Fortman te Vlissingen en Gravemeijer te Oosthem. Yacature-Sluiterde heeren Yan Schelven te Haarlem, Schot te Tholen en Schij- vliet te Utrecht. - De provinciale staten van Noord-Holland hebben tot lid der eerste kamer verkozen den heer P. N. Muller, bij herstemming met den heer A. C. Wertheim. 24 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- Wind- 1 Tnfi. Tem rora. stand. richt. I stand kracht.1 lucht. i pera tuur. Cel». Delfzijl 752 5 Z 1 z. bew. Groningen 752.4 1 z. bew. Den Helder 751.1 2 z. bew. Vlissingen 750.8 3 regen Maastricht 750.5 2 z. bew. 5 6 8 10 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 3.3 V. heden morgen 8 M. 2.7 G. Het afwij kings verschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 746 m. m. Yerwachttamelijk krachtigen ZW. wind buiig wederregen. Vooreerst is buiig weder te verwachten. Therinomete rstand te Middelburg. $3 Oet. 's avonds 11 uren 4-7 gr. 24 i, 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 uur 53 gr. 's avonds 5 uren 50 gr. Bergen op Koom, 23 Oct. Bij de aan besteding van aardappelen, ten behoeve van het garnizoen alhier was de laagste inschrijver de heer A. J. van Dort, voor 3.19 per hectoliter. Zitting van Dinsdag 23 October. Afwezig de heer Schneiders van Greyffenswerth. Na beëediging en installatie van het onlangs verkozen raadslid jh' mr W. A, de Jonge, wordt medegedeeldeen brief van den comm. des koningsbegeleidende den staat, bevattende de benoeming van de heeren J. van der Linden en A. Buijze Mz., tot zetters voor 's rijks directe belastingen. Nog is ingekomen een brief van den heer mr J. P. Cau, namens de erven van wijlen mr B. C. Cau, houdende toezending van twee kaarten van Schouwen en Duiveland van 1752ten geschenke voor het archief der gemeenteaan de gevers zal hiervoor dank worden betuigd. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt jhr m* W. A. de Jonge, die op 1 Jan. a. moet aftreden wordt herbenoemd. Met den benoemde was door de plaatselijke schoolcommissie aan bevolen mr B. Ort. Tot onderwijzer aan de school voor minvermo genden (tusschenschool) wordt benoemd J. C. Nardten, (zijnde de eenige sollicitant). Op een verzoekschrift van D. C. Mulock Houwer, tot aankoop van gemeentegrond, stellen burg. en weth. voor afwijzend te beschikken. De stukken zullen ter visie gelegd worden, om daarop in eene volgende vergadering te beschikken. Vervolgens wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend, wegens vertrek naar elders, aan B. L. de Bruijn ad 4.20, dr P. Schuringa ad 14 en A. J. P. Mazure ad 2.80. Op voorstel van burg. en weth. wordt op voor stel van den leeraar aan de H. B. S., dr Diehl, besloten tot het maken van eene nieuwe kast op die school. Eveneens wordt gunstig beschikt op een ver zoek van den directeur der rijks normaalessen, om een lokaal te mogen gebruiken der H. B. S., voor de lessen der normaalschool. Daarna wordt besloten tot toekenning eener gratificatie aan het politiepersoneel, voor buiten gewone diensten, gedurende de vacature van een der agenten. Op een verzoek van de heeren G. van Lent en J. Holland, om concessie tot het aanleggen van een stoomtrauilijn van Brouwershaven naar Tho len, voor zoover die loopt over grondgebied dezer gemeente, wordt besloten adressanten naar ged. staten te verwijzen, ingevolge art. 1 van het reg. op de tramwegen in Zeeland. Nadat mededeeling gedaan is van een brief van den comm. des konings, houdende bericht van het door Z. M. den koning verleend eervol ontslag aan den heer mr J. Mauritsz Ganderheyden, als burgemeester dezer gemeente, geeft de voorzitter te kennen, dat hoewel dit ontslag eerst met 1 Nov. ingaat, hij verhinderd zal zijn nog eene vergadering bij te wonen, zoodat het thans de laatste maal is, dat hij den voorzittersstoel inneemt. Hij dankt de leden van den raad, van het dag. bestuur en den secretaris voor hunne welwillend heid en medewerking, en zegt dat verschillende omstandigheden, vooral zijne klimmende jaren, hem hebben genoopt ontslag te vragen. Ofschoon hij ervan overtuigd is veel te kort gekomen te zijn, kan hij met gerustheid verklaren, dat het hem niet aan goeden wil heeft ontbroken. De voorzitter verklaart verder dat zjjn verblijf in Zierikzee hem steeds aangename herinneringen opleveren zal en den leden vaarwel toeroepende, spreekt hij de hoop uit dat allen lang tot nut van Zierikzee zullen werkzaam zijn, en dat de gemeente steeds moge vooruitgaan en bloeien. De heer Houwer dankt den voorzitter voor de humane wijze, waarop hij steeds de burgers te woord stond. Hij hoopt dat de leden met hem zullen instemmen, als hij hem dankt voor de be toonde welwillendheid als voorzitter, en dat nu hij rust verlangt, hij daarvan lang genot zal heb ben; terwjjl hij hem verder het beste toewenscht. Na omvraag sluit de voorzitter de vergadering. Voorloopig verslag. Algemeen gaf de begrooting een zeer ongunstigen indruk omtrent Indië's financieelen toestand. Open bare werken worden gemaakt, die weinig of geen directe voordeelen beloven, en wat Indië betreft zijn er nog zooveel spoorwegen noodig, dat men de uitgaven daarvoor bezwaarlijk, als buitenge woon, door de leening te dekken achtte. Stjjgt de koffieprijs niet van 31 tot 35 ets, dan wordt het tekort 4 mill, grooterwaarop berust nu de raming van 35 ct. De Ned. reg. moet, meende men, op de hoogte van den koffiehandel zijn, en daarom vroeg men of zij zich dienaangaande behoorlijk laat inlichtenniet alleen door de Handelmaatschappij, maar bv. ook door den Ned. consul-generaal in Brazilië, en of zij aan de kamer haar inzichten omtrent den toestand wil mededee- len. Hoogst onzeker achtte men intusschen reeds de kans op rijzing van de koffieprijzen, het gevaar voor een noodlottige teleurstelling dus niet gering, en men vond dus een vooralsnog moeielijk verklaar baar optimisme. Met het oog op den officieelen vredestoestand in Atjeh wordt er op het papier bezuinigd; doch aanzienlijk hoogere uitgaven zullen noodig blijken, en bovendien achtte men de nood zakelijkheid van expedities naar Borneo en Su matra's Oostkust (Indragiri) alleszins mogelijk. Geheel zonder tegenspraak bleven deze beschou wingen niet. Yrij algemeen was men het er echter over eens, dat de financieele toestand groote zorg vereischt. Een ernstig besef van hetgeen die toestand eischt, vond men niet in de begrooting. Over het algemeen is de Indische huishouding veel te hoog opgeschroefd; wil men op dien weg voortgaan, dan zal het Ned. volk millioenen moeten bijpassen. Men vond het verontrustend, dat de regeering dit niet goed onder de oogen ziet, al erkende men dat voor toepassing van een beter stelsel groote moed, veel wilskracht en grondige kennis van zaken vereischt zjjn. Tegen deze beschouwingen werd echter ingebracht dat bezwaarlijk belangrijke bezuiningen op bestaan de organisatiën te verkrijgen zijn en een andere toestand alleen mogelijk ware, als Indië en Neder land financieel gescheiden werden. Ernstig overwoog men de wijzen om geld voor de Indische spoorwegen te bekomen. Men wees eenerzijds op de bedenkelijke zijde van leenen door- Nederland voor Indië, daar immers de rentevergoe ding slechts denkbeeldig is. De vraag werd gesteld of het niet raadzaam ware, in afwachting van betere tijden den aanleg te staken; maar vrij algemeen werd hierop ontkennend geantwoordmen achtte het zelfs practisch onmogelijk. Meer bijval vond het denkbeeld om terug te keeren tot het stelsel van particulieren aanleg. Door anderen werd het nemen van hypotheek op de spoorwegen aanbe volen. Andere leden vonden ook hier het genees middel in financieele scheiding van Nederland, met rechtspersoonlijkheid voor Indië. De National-Lib.--Correspondenz erkent het nu ookde uitslag der verkiezingen zal slechts zeer matig beantwoorden aan de verwachtingen van de liberalen. Er is alle grond om aan te nemen zegt het hoofdorgaan der gematigd liberalen, dat de nieuwe kamer geen belangrijk verschil zal op leveren met hare voorgangster. Onze hoop strekt niet verder dan om de nu bestaande kleine meer derheid van katholieken en oud-conservatieven, met hun aanhang van Polen, te zien verdwijnen; maar eene liberale meerderheid, die den steun der gematigd-conservatieven zou kunnen missen, komt niet uit deze stembus. Men schrijft in het nationaal-liberale kamp dezen uitslag toe aan de houding der Fortschritts- partij, voor zoover zij den heer Eugen Richter volgt. Indien deze, zoo luidt de bewering, slechts half zooveel ijver had betoond tegen de conser vatieven en de katholieken, als thans tegen de gematigd-liberalen, dan zou de kans voor de liberale partij in haar geheel veel beter zijn ge weest. Er is eene diepe klove tusschen de nationaal- liberalen en hunne meer vooruitstrevende genooten in het liberaal geloof. De groote grieven der radicalen zijn, dat de nationaal-liberale partij heeft gestemd tegen de vermindering der belastingen met 34 millioen, voor de geheime fondsen aan de regeering te verstrekken tot het instandhouden eener eigen dagbladpers, voor de naasting dei- spoorwegen door den staat en voor de kerkeljjka wet van 1880. De vermindering der belastingen was eene quaestie, zoo ingewikkeld als het spelen met cij fers eenvoudige zaken kan maken. Met cijfers in de hand beweren de nationaal-liberalen dat wel is waar de 34 millioen in den zak der belasting schuldigen zijn gebleven, maar dat daarentegen de staatsschuld met dezelfde som is vermeerderd. Eveneens met cijfers in de hand, beweerde inder tijd de minister juist het omgekeerde. In een gewone burgermans-huishouding zou zulk eene quaestie spoedig opgelost zijnmaar de financiën van den staat schijnen zoo ingewikkeld te zijn, dat over dergelijke punten tusschen deskundigen een eerlijk verschil van gevoelen kan bestaan. Redelijker is de grief tegen de stem welke de nationaal-liberalen uitbrachten voor het geheime fonds, dat der regeering dient om hare weinig gelezen officieuse bladen te onderhouden. „Men kan, zeggen de organen die deze stem willen ver dedigen, der regeering fatsoenshalve de middelen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2