N° 252. 125e Jaargang 1882. W oensdag 25 October. BRANDWEER. Een kalm toeschouwer. ■ar FEUILLETON. Inspectie en Exercitie Middelburg 24 October. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. bij de Door B. H. BUXTON. URGSCHE COllRANT. wm .dB' De burgemeester en. wethouders van Middelburg, gelet op art. 20 der verordening op de brand weer in deze gemeente, gewijzigd bij besluit van den gemeenteraad van 11 Nov. 1858, maken bekend dat de inspectie en exercitie met een gedeelte der brandspuiten, volgens voordracht van het be stuur over de brandweer, zal plaats hebben Vrij dag- 3 Sovemlber a. met de'spuit E te 9|, L te 10J, S te lij en W te 1§ uur. Weshalve de bedienden, aan die spuiten geplaatst, opgeroepen worden zich, ten voorschreven uren aan de onderscheidene brandspuithuisjes te bevin den, zullende bij niet verschijningtegen hen proces-verbaal worden opgemaakt tot toepassing der bij de verordening vastgestelde straffen, be staande in eene geldboete van 3 tot 25 en eene gevangenisstraf van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 23 October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. In de aanstaande najaarsvergadering van de provinciale staten van Zeeland zal o. a. mededee- ling worden gedaan van een verzoek van inge landen van den Sophiapolder (Noord-Beveland) tot calamiteusverklaring. Voorts worden door ged. staten o. a. voorstellen gedaanter uitvoering van art. 32 der wet van 13 Juni 1857 Sibln°. 87)tot net verleenen van een subsidie voor de in 1884 te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling van landbouwomtrent vereeni- ging van de Anna Jacoba-, Willem en Kramers- polders tot éen waterschap; omtrent het verzoek van ingelanden van den Leendert Abrahampolder tot calamiteusverklaringomtrent den stoomboot- dienst tusschen Walzoorden en Vlakeomtrent de aanvraag van het comité voor het aanleggen van een tramweg van Breskens naar Maldeghem om subsidie, en tot het beschikbaar stellen van eene som uit de prov. kas voor het verleenen van ren- telooze voorschotten tot wegsverbetering, in ver band met de ingekomen aanvragen van de ge meente-besturen van St Kruis en Krabbenclijke. In de gisteren avond, onder voorzitterschap van den heer J. W. de Raad, gehouden vergadering van de afd. Middelburg der Vereen, t. b. v. fabr. en Tictndw. nijverheid, welke door een vrij groot aantal leden bezocht werd, deed het bestuur mede- deeling dat de heer D. G. Kröber jr., onlangs tot bestuurslid gekozen, tot penningmeester der afd. was benoemd. HOOFDSTUK XVI. I*ercy. En toch gelooft hij dit verdoolde, mooie meisje, da,t geen geld, geen vrienden, geen thuis heeften dat hij, flauw gevallen op zijn drempel, gevonden heeft. Zij is een dame in de ware beteekenis van het woord; daar valt niet aan te twijfelen. Hjj verlangt oprecht haar te helpen en teneinde haar meer op haar gemak te zetten, zal hij haar ter stond meêdeelen dat zij het in haar macht zal hebben om hem, als zij wil, een grooten dienst te bewijzen. Bij die woorden klaart haar gelaat zichtbaar op. »En nu zult gij er u hoop ik niet tegen verzetten dat ik u een gerieflijk nachtverblijf bezorg", zegt hij, „morgen zullen wij verder praten over de toekomst en dan zal ik u vragen om mij een gunst te bewijzen en ik zal u ook een voorstel doen, om geld te verdienen, dat gij zeker wel aannemelijk zult vinden, Wilt gij mij pu uw naam zeggen Daarna bracht de heer De Raad, die ter algem. vergadering werd afgevaardigd, verslag uit om trent het daarin verhandelde. Aangezien dit reeds vroeger in de dagbladen werd medegedeeld, bepalen wij ons tot de vermelding dat de ontvangst, die de residentie haren gasten had bereid, volgens den afgevaardigde, zeer veel te wenschen heeft overgelaten. Verdwaald in het groote gebouw voor K. en W., vonden de afgevaardigden er geen gids en na de vermoeienissen van een langdurige vergadering wel een koffiekamer, maar geen ver- verschingen. Het verslag had onder die teleur stellingen echter niet geleden, want zeer uitge breid werd door den afgevaardigde gerapporteerd. Een der leden vroeg daarna het woord om bij herhaling te wijzen op het voorschrift van art. 787 van het Wetboek van Koophandel en de wijze waarop het wordt uitgevoerd. Schrijft dat art. voor dat in een faillissement, bij voorkeur, de curator uit de schuldeischers zal worden gekozen, de ondervinding leert dat b ij voorkeur eenen procureur of advocaat die taak wordt opgedragen, hetgeen in vele gevallen tot nadeel van de credi teuren strekt. Spreker haalde hiervan een paar staaltjes aan, vermakelijk of treurig, al naar men 't neemt, en stelde voor dat de afd. aan de alg. vergadering in overweging geve, namens de vereeniging, den. minister van justitie te ver zoeken te willen bevorderen dat in het vervolg de bepaling van genoemd art. 787 door de recht banken stipt worde nageleefd. Nadat over dit voorstel was beraadslaagd en de bewering, dat het vele handelaars aan vol doende rechtskennis mangelt om als curator te kunnen optreden, was wederlegd door erop te wijzen dat zij thans, nimmer tot die taak geroe pen wordende, zich die kennis niet eigen maken, doch dit in een tegenovergesteld geval zeker doen zouden, vereenigde de vergadering zich met het voorstel. Alsnu werden aan een vijftal leerlingen der door de afd. in het leven geroepen huisvlijtschool, die het onderwijs trouw hadden gevolgd, vereerende getuigschriften uitgereikt. Het warenM. Her- togs, J. W. H. Grims, P. M. Filius, D. A. van Houte en J. M. Welvaars. Eerstgenoemde bracht in goedgekozen bewoordingen zijn dankook namens zijne medeleerlingen, voor de gelegenheid, hen door de afd. geopend om voortaan hunne ledige uren nuttig te kunnen besteden. Thans was aan de orde de behandeling van de in de vorige vergadering gedane vraagOf er, hij de overweging dat er in Zeeland nog ver scheidene haventjes zijn die, met de omliggende plaatsen, enkel door de Hollandsche industrieelen worden geëxploiteerd, in het belang der Middel- burgsche industrie en van den handel aldaar, dooi de afdeeling niets kan worden gedaan om eene geregelde vaart in het leven te roepen en, zóo noodig, te ondersteunen tusschen Middelburg en die haventjes? De heer A. A. Mes Gz., die de inleiding dezer vraag op zich genomen had, wees erop dat de geregelde vaart, die vroeger van een aantal Zeeuw- sche havens op Middelburg bestond, thans geheel Maar zoodra hij die vraag gedaan heeft berouwt het hemwant haar gelaat krijgt eensklaps een pijnljjke, angstige uitdrukking. „Mag ik u Maud noemen?" roept hij met vuur. »Ik heb een reden om u dat te vragen, daar ik nooit aan u kan denken onder een anderen naam. »Maud Smith, als T u blieft", antwoordt zij met een lach dien hij betooverend vindtdoch vreezende dat zij de bewondering zal zien, die uit zijne glinsterende oogen spreekt, keert hij zich haastig om, neemt zijn hoed en vraagt of zij ge reed is om met hem mee te gaan om een logies te zoeken. «Laat ik u in dezen plaid wikkelen" zegt hij, een lichten reisdeken om haar schouders slaande. „Het is zoo bitter koud." Hij moet worstelen tegen de verzoeking om haai- in zijne armen te sluiten, terwijl hij de shawl om haar slank figuurtje heen slingert, maar het besef van haar onschuld en dat zjj zijn gast en in zekeren zin in zijn macht is, weerhoudt hem en geeft hem kracht om weerstand te bieden. Hij is geen lafaard en misbruik maken van de hulpe loosheid eener vrouw is laf. Daarom tracht hij zijn hart te pantseren tegen haar hetooverenden invloed, en loopt snel met haar voort over de krakende sneeuw. Het vriestmaar Clara voelt nu geen kou. Haar uitgeput lichaam is gevoed en gewarmd en haar gemoed is tot rust gebracht, want zij voelt dat zij in dezen vreemdeling een trouwen vriend is opgeheven. Hierdoor is de Middelburgsche hande laar of' fabrikant in de onmogelijkheid in verbin ding te blijven met een aantal afnemers en zfin deze daarentegenook wanneer zij bij voorkeur te Middelburg hunne waren wenschen te betrekken', verplicht die, met het oog op de bestaande wa terverbinding, van Rotterdamsche kooplieden te nemen. Dit is o. a. het geval met de volgende haventjes: De Paal hij Hulst, Oud-Vosmeer, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Philipsland, Brui- nisse, Burgh, Geersdijk, Waarde enz. Spreker stelde daarna in het licht het belang dat de Middelburgsche handel en nijverheid zouden hebben hij eene geregelde verbinding en deed, ook weder door eene mededeeling uit de practijk, zien hoe moeilijk het thans is om aan afnemers in sommige streken van Zeeland uit Middelburg- te leveren. Spreker meende te mogen beweren dat de Middelburgsche handel de concurrentie met den Rotterdamschen niet behoeft te schro men, terwijl ook hier een niet onbelangrijke han del in hout, olie, jenever, manufacturen enz. gedreven wordt. Hij herinnerde hoe door het initiatief van éen handelaar de verbinding te water tusschen Middelburg en Zierikzee, Ter Neuzen, Hansweert, Walsoorden en Tholen, kon behouden worden. De mogelijkheid om die op andere haventjes te hernieuwen bestaat dus z. i. wel. Na deze inleiding werd de discussie geopend, waaraan door vele leden werd deelgenomen. Vele sprekers waren van meening dat vooral verlevendiging van den graanhandel van grooten invloed zijn kan op het verkrijgen van de door allen wenschelijk geacht wordende verbinding; zon der deze is het bijna niet mogelijk, De graanhandel alhier is achteruitgegaan en een der middelen om daarin verbetering te brengen zou, volgens een lid de heer J. H. Snijders in de eerste plaats kunnen zijn dat aan de verkoopers gelegenheid worde gegeven om op de Middelburg sche graanbeurs, b. v. even als op die te Oostburg, hunne monsters gratis op daartoe bestemde tafels uit te stallen. Na discussie, waarbij verschillende mededeelingen gedaan werden over de wijze van verzending van goederen in Zeeland, werd op voorstel van den heer Snijders besloten een adres aan den gemeente raad te richten met verzoek om op bovengenoemde wijze te trachten verlevendiging van den graan handel alhier te verkrijgen. In de tweede plaats werd het wenschelijk geacht de handelaars bijeen te roepen om hunne belangen ten deze te bespreken en om door eenparig handelen te trachten deze belangrijke zaak tot stand te brengen. Dit werd goedgevonden en nadat een voorstel aangenomen was om aan de kamer van koophandel, die vroeger ongunstig heeft geadviseerd op een voorstel tot het plaatsen van monstertafels op de graanmarkt, eene missive te richten en daarin het belang van het voorgestelde aan te toonen werd de vergadering gesloten. Met het oog op de in de dagbladen gedane gevonden heeft, ofschoon zij heden voor het eerst zijn naam hoorde. Haar grootste gerustheid ligt hier in dat hij haar verzekerd heeft dat zij hem op haar beurt een dienst kan bewijzen en dat hij werk voor haar zal vinden. Zij betreden een klein huisje dat door de be woonster zelve opengedaan wordt. Het is een nette, bejaarde vrouw, die Hetheringham met eenige verbazing, doch blijkbaar met genoegen ontvangt. «Gij moet deze jonge dame, een vriendin van ons, een slaapkamer geven", zegt Percy, voorgaan de naar een zijkamertje, waarvan hij zeer hoffelijk de deur openhoudt om juffrouw Smith in te laten haar onder dien naam aan juffrouw Andries voor stellende. «En waar is het goed van de dame vraagt juffrouw Andries. »Ja, daar zit hem de knoop", zegt Percy zeer gevat op theatralen toon. «Juffrouw Smith is zooeven in de stad gekomen en haar koffer is ot niet op den trein bezorgd of aan een verkeerd station afgegevenhoe het zij, het is niet meege komen, zoodat wij moeten beginnen met een be roep te doen op uwe vindingrjjkheid en hulpvaardig heid, juffrouw Andriesmaar gij zijt een buitenge wone vrouw en kunt wonderen verrichten dus ben ik overtuigd dat gij juffrouw Smith aan al het noodige zult helpen." Onder het spreken heeft hij zijn schertsenden toon laten varen zoodat die laatste woorden zeer ernstig klinken. «Gjj kunt er op aan dat ik zal doen mededeeling, dat hij een scheikundig onderzoek van gekleurde cretonne op verschillende plaatsen gebleken is dat een aantal soorten arsenicum be vatten, heeft de firma D. J. Pennock alhier, de gekleurde stoffen, die in hare. fabriek van bedden en matrassen worden verwerkt, scheikundig laten onderzoeken door het daarvoor hier bestaande bureau. Uit het door dr J. J. Couvée uitgebracht rap port blijkt dat van de 17 'stoffen, die onderzocht werden, slechts éen arsenik-houdend was. Door de firma wordt ons verzekerd dat zij die eene vergiftigde stof dadelijk huiten verkoop ge steld heeft. Volgens een bericht in de Temps is de mail boot Prins Hendrik van Vlissingen naar Queen- borough Zaterdag morgen met een Fransche vis- schersschuit uit Boulogne in aanvaring geweest. Twee der visschers zijn aan boord van de Prins Hendrikopgenomen, de vijf overige zijn, vol gens de Engelsche bladen, op de vissehersschuit gebleven en gered. De minister van financiën heeft de verschillende ontvangers uitgenoodigd, de nog in omloop zijnde koperen pasmunt (oude centen), die zij ontvangen, niet meer uit te geven, maar die uitsluitend te gebruiken voor hun stortingen bij de betaalmees ters. De Duitsche regeering had, zooals men weet, besloten niet officieel deel te nemen aan de Am- sterdamsehe tentoonstelling in het volgende jaar. Nu echter gebleken is dat een aantal industrieelen uit Duitschland op de tentoonstelling zullen in zenden, zal de regeering aan hunne wenschen tegemoetkomen en een commissaris benoemen van rijkswege om de belangen der inzenders te behar tigen. Financieele hulp zal echter waarschijnlijk niet aan de inzenders worden verleend, zelfs niet in den vorm van gratis vervoer over de staats spoorwegen. (Nordd. Allg. Zg.) De minister van koloniën jh*. m». W. M. de Brauw is tijdelijk belast met de waarneming van het beheer van het dep. van financiën, ter vervan ging van den minister van financiën mr. C. Th. graaf van Lijnden van Sandenburg, die door ziekte in de waarneming zijner betrekking wordt ver hinderd. (Zie laatste berichten van gisteren.) De audiëntie van den minister van financien zal op a. Donderdag den 26en dezer, niet plaats hebben. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Hulst, H. A. A. baron Collot d'Escury, burgemeester van Honte- nisse en L. J. M. van Waesberghe, te Hulst. (Zie laatste berichten van gisteren.) notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Augustinusga, gemeente Achtkarspelen, J. H. Sieklercandidaat- notaris te Bergum. wat ik kan voor een vriendin van u", zegt juf frouw Andries, «maar ik ben bang dat mijn huisje niet heel geschikt is voor «ene dame." «O, ik zal u al heel dankbaar zijn als gij mij maar een bed bezorgt", zegt Clara en ziet de oude juffrouw vriendelijk aan. «Hét vooruitzicht om te kunnen rusten is op zich zelf al heerlijk, dat verzeker ik u; ik hen een vreemdelinge in Londen en reizigers zonder bagage zijn zelden welkome gasten." t. »Ik heb waarlijk met u te doen", zegt juf frouw Andries goedig, «en laat ik u nu uw kam er wijzen, dan zal ik er meteen de kachel aanste ken. Wees niet bang, wij zullen ons wel redden, tot morgen." Goeden nacht en hartelijk dank", zegt Clara, Percy haa-r hand toestekende. Terwijl hij die aanneemt laat hij er zacht twee goudstukken inglijden. «Ik kom morgen vroeg kijken hoe gij het maakt", zegt hij haastig en eer zij tijd heeft om iets te zeggen, is hij vertrokken. Clara vergeet dezen nacht niet om voor haaf bed neêr te knielen en zich met een hart, dat van dankbaarheid overvloeit, toe te vertrouwen aan Hem, die tot nog toe hare voetstappen in veiligheid en vrede geleid heeft.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1