N° 251. 125e Jaargang. 1882 Dinsdag 24 October. Een kalm toeschouwer, FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de CompagÉ-ie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 23 October. Door B. H. BUXTON. (Wordt vervolgè) MIDDELBURGSCHE COURANT. 31 Door burg. en weth. van Middelburg, is aan de I raadsleden mededeeling gedaan dat zij nog eenige wijzigingen in de ontwerp-gemeentebegrooting voor 1883 wenschen gebracht te zien. Tengevolge daarvan zullen de ontvangsten en uitgaven met 19085 worden verhoogd. De wijziging vindt in hooldzaak kaar grond daarin dat voor den verbouw van school C, den bouw van een overdekte speelplaats tevens gym nastieklokaal bij die school en den verhouw van school A eene uitgaaf van 25100 wordt geeischt. Het was eerst de bedoeling van burg. en weth. niet geweest, om al de kosten die voor het onder wijs in 1883 nog noodig zullen zijn, reeds dadelijk bij de vaststelling der begrooting daarop te brengen, maar die later, bij wijziging, voor te dragen. Met het oog op de bekende circulaire der regeering, houdende uitnoodiging om die sommen nu reeds op de begrooting te brengen, is echter hierop teruggekomen. De evenredigheid tusschen de ontvangsten en uitgaven wordt o. a. voor 9500 door verlaging van onvoorziene uitgaven, 30% of 8430 rijks-ver goeding en f 10170 prselevem enten uit de goede sloten van de rekeningen over 1881 en '82 gevonden. Aan den meesterachtigen toon van de Standaard is men sedert lang gewend en men geeft zich, in 't algemeen, de moeite niet meer er tegen op te komen. Yoor de anti-revolutionaire lezers van het blad baat het toch nietdie schijnen alles wat hun door professors verteld wordt, voor on tegensprekelijk aan te nemen. En voor de libe ralen, nu die storen er zich niet veel aan. Toch kan het zijn nut hebben er nog eens een enkele maal op te wijzen hoe al die assurantie, al die brutaliteit, welke uit ieder woord der hoofd artikelen van de Standaard spreken, vaak niets zijn dan bluf. Zoo nu weder het slot van een opstel over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet. Dat luidt aldus We de anti-revolutionairen, zijn taai, we zijn beginselvast, we zijn standvastig geweest. »En als vrucht van die onverzettelijkheid mogen we het thans heieven, dat, na een strijd van slechts even tien jaren, het prestige van onzen wederpartijder reeds aanmer kelijk geknakt ligt, en in den Reformbill van Pijnacker het deinzen der aloude linie begint." Er wordt eenvoudig vergeten dat ongeveer tien jaren geleden door den minister Geertsema een wetsontwerp werd ingediend, dat verder ging in de richting van census-verlaging dan het ont- werp-Hordijk. Het „deinzen," als dat niet in de verbeelding van den schrijver bestaat, begint" dus niet nu; het is niet de vrucht van »tien jaren"; en wat er van de taaiheid, de beginselvastheid en de stand vastigheid" aan moge zijn, ze hebben niet iets HOOFDSTUK XYI. Bercy. Zijn verbeelding is zoodanig met dat onderwerp Vervuld, dat hij in zijn opgewondenheid bijna ver geet wat het arme schepsel noodig heeft, dat als het ware in den sneeuwstorm voor zijn deur uit de lucht is komen vallen, in antwoord op zijn vurig verlangen naar een model. Zij is nu overeind gekomen en als hij haar wat brandewijn en water geeft, drinkt zij het gehoor zaam uit. »Gij hebt honger" zegt hij. Zij tracht niet het te ontkennen. Hij haalt een beetje bouillon uit de kast en warmt dat gauw op de kachel. Zij slaat hem in stilte gade en komt langza merhand bij, maar zij heeft nog haar volle be wustzijn niet terug. Zij verwondert zich niet over de plaats waar zij zich bevindt, noch hoe zij er komt en de tegenwoordigheid van dien onbekende bevreemdt haar ook niet. Zij neemt aan wat hij kunnen uitwerken, dat reeds bestond vóór dat de strijd begon. Haar dit slot is het geheele hoofdartikel aange legd. Men oordeele dus hoe het hout snijdt Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is verklaard dat de mazelen te Ylissingen epidemisch heerschen. Yizemlijlie, 23 Oct. De heer H. J. A. M. Schaepman, lid der 2e kamer, afgevaardigde voor Breda, zal Zondag 29 Oef. bij den heerDeWitte- Weijnen in het societeitslokaal eene lezing houden op het gebied van staatspolitiek. De entree bedraagt 25 cents. Biervliet, 22 October. De heer G. Hoe venagel alhier was van de zeven inschrijvers bij de aanbesteding der schoolgebouwen de laagste voor beide perceelen. Hij had ingeschreven voor 48.990, doch daar de raming slechts 42.283 bedroeg, is door het gemeentebestuur het werk niet gegund en zal zoo spoedig mogelijk eene her besteding volgen. Yrijdag bezocht de heer A. Moens, inspecteur van het lager onderwijs te 's Gravenhage, een onzer afgekeurde gemeentescholen. Hij was in de gelegenheid op te merken dat onder de leerlingen dier propvolle school slechts éen jongen van 11 jaren was. De overigen wa ren allen jonger. Boerenzoontjes zoowel als de jongens der veldarbeiders waren nog niet present, al is 't bijna November. De eersten honden zich in schuur of stal met allerlei knutselwerk bezig, brengen een paard naar den smid of lanterfanten, terwijl de anderen een aardig duitje helpen ver dienen in de suikerpenen of zich achter de koeien amuseeren. Doch de voorstanders van een wet op den kinderarbeid kunnen deze zaken alom op merken de tegenstanders hechten geen de minste waarde aan dergelijke feiten, maar springen edelmoedig in de bres voor de vrijheid der ouders om de belangen van hun kroost te mogen verwaarloozen De heer Moens werd op zijne inspectie door dit kanton vergezeld door den arrond. schoolopziener. ^Xaamslag, 20 October. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van heden goedgekeurd eene overeenkomst met het gemeen tebestuur van Axel, waarbij wordt bepaald dat de kinderen van het gehucht Spui, gemeente Zaamslag, worden toegelaten op de openbare school te Axel, en de kinderen, woonachtig in de buurtschap de Steenovens, gemeente Axel, op de openbare school te Zaamslag. Deze regeling is een uitvloeisel van de poging tot het verkrijgen eener school aan de buurtschap de Margaret onder Axel, waarvan de noodzake lijkheid door gedeputeerde staten niet werd erkend. In eene onlangs gehouden voordracht heeft de Londensche dr Siemens aangetoond dat de bijpro ducten der gasfabricatie thans meer waard zijn dan de kosten der gebruikte kolen bedragen. haar geeft; zij voelt zich warm, behagelijk, gerust- Haar bevattingsvermogen is nog niet ontwaakt; zij krijgt slechts vage indrukken, maar die zijn zeer weldadig en aangenaam. »Gij zijt heel vriendelijk en goed," zegt zij eindelijk. Dit is de eerste maal dat zij spreekt. Hij heeft zich bescheiden onthouden van haar aan te spreken, opdat zij volop tijd zou hebben om zich te herstellen. Nu keert hij zich tot haar. Zij heeft de canapé verlaten en staat besluiteloos. Zij voelt zich nog duizelig, de grond schijnt onder hare voeten te bewegen en zij bedekt haar gelaat met hare handen, omdat het licht haar verblindt. „Ik zal het gas een weinig omlaag draaien," zegt hij en voegt de daad hij het woord. »Gij zijt nog niet sterk en dat licht is te helder voor u. Wilt gij hier bij het vuur komen zitten In dien hoek van de kamer is het kouder dan hier." Zij gaat naar den stoel toe dien hij haar aan biedt en die vlak bij den zijnen staat. Hij heeft de deur van de kachel opengezet en zij staren beiden in den rooden gloed. Zij is nog zoo afgemat en hij is veel te zeer in haar aanblik verdiept om op te merken hoe lang hun stilzwijgen duurtdoch eensklaps rijst Clara niet inspanning op en zegt op helderen toon »Ik ben u eenige rekenschap over mijn per soon verschuldigd en over de oorzaak die mij in dit ongelukkig geval gebracht heeft. Ik zal u iets vertellen van de moeilijkheden die ik doorge staan heb en dan hoop ik u te overtuigen dat ik niet onwaardig of ondankbaar ben." Hij nam aan een jaarlijksch verbruik van 9.000.000 ton kolen, kostende f 64.800.000. Behalve het gas brengt deze voorraad kolen op aan kleurstoffen40.200.000 sulphas ammoniae23.364.000 pik (325.000 ton)4.380.000 creosoot (113.500.000 liter). 2.496.000 ruw carbolzuur (4.540.000 liter). 1.200.000 cokes (4.000.000 ton'a 7.20). 28.800,000 100.440.000 Gas is dus de brandstof der toekomst. Ver branden wij voor verwarming de kolen zelve, dan laten wij al die bijproducten verloren gaan, en dan bezwangeren wij tot onze eigen schade de atmosfeer met roet en vergif. Colonial World). Men schrijft ons uit Goes In het naburig Wolfaartsdijk is heden, na een langdurig lijden, op ruim 67jarigen leeftijd overle den Jan Persant Snoep, sedert 1840 geneesheer aldaar, vroeger, gedurende drie jaren, de genees kundige practijk te 's Heer Arendskerke en te Veere uitoefenende. Is door dit verscheiden aan de medische weten schap) een geleerde, wiens naam een goeden klank heeft ontvallen; immers verschillende genoot schappen, de beoefening der geneeskunde be- oogende, waaronder huitenlandsche, telden Snoep onder hunne leden; aan de vrijmetselarij, die in eene korte spanne tijds door het afsterven van haren grootmeester-nationaal, van Lenting en Landmeter en van de twee Zeeuwsche achtbare meesters De KruijfE en Hofman zoo zeer geteisterd is, werd een zware slag toegebracht. De Goesehe loge De opgaande ster in het Oosten had het voorrecht Snoep als voorzitter meestend aan haar hoofd te hebbenallen die hem in deze en andere inafonnieke betrekkingen van lageren rang hebben leeren kennen, waardeerden hem als een man uit éen stuk, wien de waarheid boven alles ging, als een voorstander van de vrije gedachte, die warsch van alle gelooven op gezag, naar waar heid streefde. Ruimer bestek en bevoegder hand worden vereischtom den Wolfaartsdijkschen geneesheer als geleerde en als mensch naar ver dienste te schetsenalleen zij de wensch geuit, dat zijn leven, dat van den waren vrijmet selaar, van den bevorderaar van humanisme, en zijn werken, dat van den autodidact, die bij eene uitgebreide practijk welke hem noodzaakte, dagen „tusschen de wielen" door te brengen, niet temin op de hoogte van zijn vak te blijven en de wetenschap in hare snelle vorderingen te volgen,— velen ten voorbeeld mogen zijn. Dit zou niet alleen aan de wereld der vrijmetselaars, maar der gansche maatschappij ten goede komen. Aan de hoofden van scholen is namens het hoofdbestuur der Maatschapp. tot Nut van V Alge meen door mr. A. Kerdijk eene missive gezonden, inhoudende de volgende vragen; 1°. Zijn er onder uwe leerlingen ook kinderen van schippers, in uwe gemeente gedomicilieerd, Hij merkt op hoe moeilijk het spreken haar valt, maar is tevens verrukt dat zij zich uitdrukt als een dame. »Wat ik u bidden mag, spreek niet, indien hel u vermoeit," zegt hij zacht, „ik kan wachten totdat gij u sterker gevoelt." »Maar ik moet u toch terstond zeggen wie en wat ik ben", zegt zij, vast besloten om haar weerzin tot spreken te overwinnen, daar zij dien laf vindt, nu hij zoo vriendelijk en bescheiden jegens haar is. Zij gaat dus zonder verdere aar zeling voort„Ik moet u verzoeken mij raad te geven en misschien voor dezen éenen nacht hulp te verleenen." Wees overtuigd dat ik geheel tot uw dienst hen", zegt hij ridderlijk. »Hij komt inderdaad in de verzoeking om voor haar te knielen en te zweren dat hij haar trouwe, nederige, onderdanige dienaar wil zijn. Maar gelukkig voor beiden overwint hij die dwaze opwelling en vergenoegt zich met stilzwijgend te luisteren naar alles wat zij hem vertelt. Zij doet haar verhaal kort en bondig. Zij zegt dat zij alleen in Londen is; dat zij uit haar betrekking is weggeloopen ten gevolge eener onrechtvaardigheid, haar door haar meesteres aangedaan en dat zij heden de woning, waar zij zich tijdelijk bevond, heeft moeten ver laten om een reden, die haar zeer onaangenaam was en verzoekt hem haar te verschoonen van elke verdere uitweiding daarover. »De een of andere woesteling heeft dit arme kind vervolgd", denkt Percy, die de korte schets die de kinderen op hunne tochten medenemen, zoodat die slechts nu en dan op school komen Zoo ja, kunt gij dan bijzonderheden mededeelen, èn omtrent hun schoolbezoek èn omtrent hunne vorderingen in vergelijking met anderen Weet gij of, en in hoever zij met hunne ouders tijdelijk zich elders bevindende, ook daar eene school be zoeken 2". Zijn er onder de- bedoelde schippers, die gedurende hunne tochten de kinderen achterlaten bij bloedverwanten of anderen, zoodat zij dan ge regeld ter school gaan? 3°. Wordt uwe school ook bezocht door kin deren van elders gedomicilieerde schippers, die tijdelijk in uwe gemeente vertoeven Zoo ja, welke is uwe ervaring omtrent hunne ontwikke ling en hunne vorderingen? Het bestuur der vereeniging Rotterdamsche Schouwburg heeft indertijd de heeren prof. E. Gugel te Delft, J. Gosschalk te Amsterdam en D. A. Wittop Koning te Rotterdam uitgenoodigd een programma op te maken voor een beperkte prijs vraag voor den houw van een schouwburg. Die heeren zijn thans met hun arbeid gereed en het bestuur heeft 12 deskundigen, waaronder 4 bui tenlanders, uitgenoodigd mede te dingen. De post voor Nederlandsch-Indië, bestemd om te Napels aan boord der Fransche pakketboot te worden ingescheept, zal, te rekenen van 28 dezer, des Zaterdag om de 14 dagen verzonden worden met den trein naar Antwerpen, welke te 11.50 'sm. uit Amsterdam, 1.4 's avonds uit 's Graven hage en 1.45 's avond uit Rotterdam vertrekt. De personen die verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich, voor het vergelijkend onderzoek, aan te melden aan het gebouw op den Flnweelen Burgwal, n°. 22, te 's Gravenhage, op 2 November 1882, des voormiddags te negen uren. De godsdiensttwisten hebben nu ook verdeeld heid gebracht in een zaak, waarin alle Neder landers eendrachtig behoorden op te tredende betrekkingen met de Transvaal. Wegens de zen ding van den heer dr Jonkman, den secretaris van het Utrechtsch comité, hebben de orthodoxe leden van het bestuur der Ned. Zuid-Afrik. Ver eeniging hun ontslag genomen. Hij is hun te li beraal in het politieke en te modern in het ker kelijke, alsof die eigenschappen een onpartijdige opvatting uitsluiten en 't niet de eenige vraag is, of de uitgezonden persoon wegens karakter en bekwaamheden vertrouwen verdient. Ook keurt de Standaard af, dat den gezonden commissaris geen instructie wordt medegegeven en hem een crediet van 12.000 is geopend. (Ebl) Op den 30en Augustus is te Kotta-Radja het militair commando door kolonel Haus aan kolonel Schafer overgegeven met een korte rede. De af tredende kommandant herinnerde, dat hij, toen hij het gewichtig commando in Maart 1881 zou aan- van haar geschiedenis terstond op zijn manier uitwerkt. »Ik heb mijn reistasch, mijn boeken, mijn werk, alles in den steek gelaten", zegt zij, »en op dit oogenblik bezit ik geen cent en weet niet waar ik een onderkomen voor den nacht moet zoeken. Ik kan werken en ik heb gezien dat ik mijn brood kan verdienen, als ik er slechts toe in de gelegenheid gesteld word. Gij zijt een fatsoenlijk man en gij zijt zeer vriendelijk voor mij geweest. Wilt gij mij vertrouwen en mij nog een weinig verder helpen? Ik weet wel, woorden zijn holle klankenmaar waarlijk, ik zal u door mijn daden toonen dat ik u de waar heid gezegd heb en dat ik niets liever wensch dan een [[fatsoenlijke broodwinning, teneinde u te overtuigen dat ik uw hulp verdien, zoo gij mjj die wilt verleenen." Percy heeft veel en velerlei ondervinding opge daan van het Londensche leven en de Londensche oplichtstershij zou met juffrouw Foley kunnen zeggen dat hij zeer veel ondervinding had. Hpj is door vrouwen heiogen en bedrogen, zoowel door modellen als door anderen en hij heeft ge leerd op zijne hoede te zijn tegenover onbekenden,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1