N° 249. 125e Jaargang 1882. Zaterdag 21 October. Een kalm toeschouwer. Middelburg 20 October. FEUILLETON. Kerknieuws. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertontiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Door B. H. BUXTON. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. Het gisteren door de tweede kamer genomen beluit, om liet kieswetsontwerp in de volgende week nog niet in de afdeelingen te doen onder zoeken, zal wel in verband staan tot het nog verwachte wetsontwerp tot wijziging der tabel van de indeeling der kiesdistricten. Zonder het geheel der voorgestelde hervorming te overzien, kan de kamer moeilijk oordeelen. Van belang is het op te merken, dat reeds mi het plan van kieswet-wijziging door het Handels blad bestreden wordt. Het Amsterdamsche hoofdorgaan doet nitkomen dat de tegenwoordige regeering gedurende drie jaren de herziening van de grondwet heeft tegen gehouden, uit vrees van eene beweging in de richting van het algemeen stemrechtdat zij nu eerst aankomt met de belofte van een onderzoek naar de raadzaamheid dier herziening, niettegen staande deze, volgens hét Hbl., door de geschriften van prof. Buys, mr. Olivier, den oud minister Heemskerk, den heer Vredenrijk Enge lenburg, mr Van Houten, den oud-minister Den Beer Poortugaal en door het voorstel-Kappeijne genoeg is voorbereid. Het HU. herinnert ten slotte aan de reden, door den minister van binnenlandsche zaken op gegeven voor de noodzakelijkheid eener andere kieswet, deze nl.., dat het werk van grondwets herziening slechts aangevat kan worden door eene tweede kamer, die beter dan de tegenwoordige, de uitdrukking is van de gevoelens der natie. Daarna komt het Hbl. tot deze slotsom, waarin men zonder moeite al de bedenkingen vindt, die tot eene verwerping van het wetsontwerp zouden moeten leiden »De minister, zegt het Hbl., wil dus die taak der herziening doen vervullen door een staten-generaal, die door een ruimer kiezersper soneel wordt gekozen voor zoover de grondwet toelaat. Dit behoorde een reden te zijn om eerst het belastingstelsel te herzien, dat een goede werking van art. 76 in zoovele opzich ten belemmert. Want wij kunnen niet toegeven, wat de minister in 3 zegt»Dat er geen vol doende grond bestaat o'm de hervorming van het kiesrecht te laten rusten, totdat eene herziening van het belastingstelsel zal zijn verkregen, schijnt thans geen nader betoog te behoeven," Heeft niet juist dit ministerie in den beginne de belas tinghervorming als dringender dan de wijziging der kieswet voorgesteld »De uitbreiding van het kiezertal volgens den census van art. 76 zal steeds een uiterst gebrek kig middel blijven om het Ned. volk. binnen de grondwettige grenzen, in de staten-generaal zoo »goed mogelijk afgebeeld" te krijgen. Daarom is zulk een voorstel alleen aannemelijk, wanneer het 29 HOOFDSTUK XY. Uitgeput. Clara knielt neder en bidt ook en een oogenblik achijnt haar last haar lichter toe. De gedachte aan gemeenschap en dat ieder die hier tegen woordig is ook zijne zorgen heeft en dat zij allen bidden tot denzelfden Yader om hulp, kracht en troost die gedachte doet haar goed en maakt dat zij zich minder eenzaam en verlaten voelt. De schare bestaat hoofdzakelijk nit vrouwen, die er alle droevig uitzien. Clara huivert. De kille avondlucht heeft haar geheel verkleumd en eerst in die warme kerk komt zij tot het besef hoe kond het buiten is. Het gebed is uit; er wordt gezongen, de jonge geestelijke houdt een korte toespraak en de dienst is afgeloopen. Clara ziet hoe een lange reeks mannen en jongens van het altaar naar de gaanderij gaan en yrordt weer levendig aan Forchester herinnerd. zich tot een egalisatie bepaalt en men de zekerheid erlangtj^ftat aan een herziening der grondwet terstond de hand wordt gelegd. »In de grondwet schuilt de fout, die een goede regeling tegenhoudt, en daarom had de regeering, nu zij grondwetsherziening op haar program ge plaatst heeft, met dien maatregel moeten begin nen en intusschen zich aan belastingverbetering kannen wijden. »Zij heeft anders gekozen en een censusverla ging voorgedragen, met grondwetsherziening in de verre verte. Zal de tweede kamer zich bij die keuze nederleggen Het zal zeker vooral van de verdere voorstellen omtrent het kiesrecht, d. i. omtrent de kiesdistricten, afhangen, of de meer derheid met haar zal kunnen samenwerken." Wat is: uitsluitend wegneming van de thans bestaande stemmen-oveiheersehing van de steden door het platte land. Bed. Uïissing-en, 20 Oct. Naar aanleiding van de berichten in de dagbladen, dat onze burge meester, de heer A. Smit, zijn ontslag als lid van den gemeenteraad genomen zou hebben, heeft de kamer van koophandel zich en corps naar den heer Smit begeven teneinde te vragen wat daar van waar was. Na het ontvangen van een be vestigend antwoord, heeft de kamer daarover haar leedwezen betuigd en getracht den burgemeester op zijn besluit te doen terug komen, hetgeen haar echter, tot haar leedwezen, niet is mogen ge lukken. Eene deputatie van de vrijmetselaarsloge VAstre de rOrient heeft zich tot hetzelfde doel naar den burgemeester begeven. De hoogleeraar Rosenstein moet, volgens de N. R. Gt, vóór zijne benoeming aan de hoogeschool te Amsterdam, aan den burgemeester der hoofd stad en aan den minister van binnenlandsche zaken te kennen gegeven hebben, dat hij niet voorne mens was die benoeming te aanvaarden. Zij is dan ook nog niet ter bekrachtiging aan den ko ning voorgesteld. De te Parijs vergaderde conferentie voor inter nationale bescherming van telegraafkabels heeft een commissie van vijf leden benoemd, ter redactie van een ontwerp, en wel voor Frankrijk Léon Renault, voor Duitschland Dambach, voor Enge land Trevor, voor Nederland mr T. M. C. Asser, en voor Mexico Velasco. De heer Jansen heeft een levendig debat uitgelokt over de ongelukkige ligging van den telegraafkabel in de Noordzee op banken waar veel gevischt wordt, in plaats van in diep water. Amsterdam, 19 October. Niet Pincoffs, zooals onlangs gemeld is, maar zijne kinderen hebben bjj uiterste wilsbeschikking van wijlen hun schatrijken oom, den heer N. R. Raphael, onlangs alhier overleden, een half millioen gulden geërfd. Het nieuwe dagblad, dat den leï Januari a. al- Een van die knapen heeft een open, rond gelaat en gouden lokken op zijn voorhoofd. Wat lijkt hij op een gelaat dat Clara gewoon was te zien Zij valt weer op hare knieën, verbergt haar ge laat in hare handen en onderdrukt het snikken dat haar dreigt te overmeesteren. Die kerk wordt nooit gesloten. Zij is gewijd aan St. Barnabas, „de zoon der vertroosting." En is er éen uur van de vierentwintig, waarop geen enkele ziel behoefte heeft aan rust en troost Clara blijft dus ongestoord bidden en schreien, dood-ongelukkig, maar toch eenigszins kalmer. Als zij eens met dien geestelijke met dat droeve gelaat kon spreken, zou zij wel den moed hebben om hem haar nood te klagen en hulp en raad te vragen. Zijn gelaat teekent lijden en kommer; en hij ziet er zoo voorkomend uit. Maar als zij opstaat merkt zij dat zij alleen is. De gemeente is heengegaan en de dominé eveneens. Er is niemand meer dan eene oude vrouw, die waggelend naar de deur gaat en in de schemering over een matje struikelt. In een oogenblik is Clara bij haar en zij ondersteunt haar tot over den drempel. Owat is de avondlucht kondClara krjjgt een rilling als zij buiten komt. Grij zijt koud, mijn kind", zegt de oude vrouw. Het is een gure avond. Wilt ge binnen komen en een kopje thee bij mij drinken? Ik woon hier vlak bij, in een van die huisjes om den hoek." hier des morgens en des avonds onder redactie van den heer J. de Koo, en onder directie der firma Holst en C°. zal worden uitgegeven, zal ge naamd zijn De Nieuwe Amsterdammer. Het week blad De Amsterdammer blijft eveneens bestaan onder redactie van den heer De Koo, uitgever de firma Ellerman, Harms en C°. Omtrent het al of niet voortbestaan der Amsterdamsche Courant zal na 2 Nov. a. beslist worden. Volgens een geschrift van den ingenieur G obert te Brussel, heeft de commissie van onderzoek van het door den heer De Maere-Limmander ontworpen plan voor een scheepvaart-kanaal van Brugge naar Heijst, dit afgekeurd. De heer Gobert is van oor deel, dat om Brugge tot een groote zeehaven te maken, men een kanaal van Brugge naar den Tienhonderdpolder bij Cadzand behoort te graven. Dit kanaal zoude loopert over Dainme naar Oost- kerke en vervolgens naar Cadzand. Het zoude zoo dicht bij Sluis gelegd worden, dat deze ge meente met een betrekkelijk weinig kostbaar zij kanaal aan het zeekanaal kan worden verbonden, wat de welvaart van deze gemeente en van deze streek niet weinig zonde kunnen bevorderen. Voor dit alles is echter eene geringe verwisseling van grondgebied wenschelijk, wat ten gevolge zoude hebben, dat een honderdtal bewoners eene andere nationaliteit zouden bekomen. (SI. Wbl.) Of in de oudste boeken van den bijbel een spoor van het geloof aan de onsterfelijkheid der ziel gevonden wordt, is eene vraag welke dikwijls de geleerden bezig heeft gehouden. Nog onlangs had daarover in de Fransche Académie des Inscriptions een redetwist plaats, waar de heeren Renan, Mau ry, Derenbourg en Joseph Halévy aan deel namen. De renen ontkenden het onsterfelijkheids-geloof bij de Jodende anderen hielden vol dat dit geloof, dat volgens hun beschouwing ieder mensch aangeboren is, ook bij de Hebreëers zoowel als bij alle andere volken in de eerste tijdperken hunner geschiedenis ontwijfelbaar bestaan heeft. Een der straks genoemde geleerden, de heer Halévy, heeft nu over dit onderwerp eene verhan deling geschreven. Hij betoogt dat men ten onrechte in de kano- nieke boeken van den bijbel het volksgeloof der Joden zoekt. Die boeken bevatten de leer der profeten, welke zeer dikwijls in tegenspraak was met de onder het volk heerschende denkbeelden. Slechts uit enkele, nu eens meer dan weder min der duidelijke toespelingen in de gewijde boeken, kan men het volksgeloof opsporen. Zoo worden in de boeken van Mozes sporen aangetroffen van eene vereering der dooden, welke hij door zijne wetten trachtte uit te roeien. Zoo heeft men de geesten-bezwering van de toovenares van Endor, waarin de geest van den profeet Samuel tot Saul zegt: Morgen zult gij en uwe zonen bij mij zijn." Elders wordt weer onverbloemd van eene woonplaats der geesten gesproken, die Scheol genoemd wordt, een onderaardsch oord, in het binnenste van een berg in het Noorden, waarmede de Nog nooit had Clara zulk een nectar geproefd als die thee van het oude vrouwtje, dat in een zijstraatje woonde. Zij dankte de gastvrije ziel met woorden en God in haar hart. Daarop gaat zij weer op weg, gesterkt gelijk zij zich verbeeldt, om den kouden wind en alles wat de nacht haar verder voor ongerief mag brengen te trotseeren. Als het haar al te erg wordt kan zij desnoods over een paar uren terugfeeeren en het oudje vragen of zij op een stoel in haar kamer mag slapen. Voor het oogenblik sluit de trots haai den mondzij durft geen nachtverblijf vragen, daar waar haar voedsel is aangeboden en waar die kop thee haar zoo verkwikt heeft. »Ik ben verdwaald en heb geen geld om u te gevenzeg mij als 't u blieft hoe deze straat heet" zegt zij en vertrekt. Het blijkt dat zij naar Chelsea gewandeld is een buurt die haar geheel onbekend is. Er blaast een gure, scherpe wind, die haar een vochtige jachtsneeuw in het aangezicht jaagt. Waar zal zij nu heengaan? Wat moet zij doen? Zij zal zien nog een eindje te loopen om weer eenig leven in hare verstijfde ledematen te brengen. Zij heeft het brood geweigerd dat die oude vrouw haar aanbood; maar nu kwelt haar de honger. Zal zij teruggaan en verzoeken om hetgeen zij zoo even afgeslagen heeft of zal zij weer naar die-kerk gaan en zich daar verbergen totdat de dag aan breekt Wat is het bitter, bitter koud Zjj loopt hoe langer hoe harder om doorstra- berg Sion bedoeld wordt. Men betreedt het oord niet dan naakt en onder de hevigste smarten. »Naakt ben ik uit den schoot mijner moeder ge komen," klaagt Job, „naakt zal ik in de woning der gestorvenen ingaan." De heer Halévy brengt deze sporen in verband tot de bewaard gebleven overleveringen en legen den van andere Semitische volken, de Pheniciërs en de Assyro-Babyloniërs. Bij al dezen is het gêloof aan een voorbestaan der gestorvenen dui delijk aanwezig. De Académie heeft met levendige belangstelling deze verhandeling ontvangen, door welke men een tot dusver twijfelachtig punt opgelost acht. Er volgt uit dat ofschoon bij de onderscheidene Semi tische volken de voorstellingen omtrent een leven na dit leven uiteenloopend geweest zijn, het vaste en oorspronkelijke geloof daaraan, op grond van teksten en oorkonden, ook bij hen bewezen kan worden zoo ver het mogelijk is in den loop der eeuwen terug te gaan. Das Echo). Kaamslag, 19 Oct. Bij de Herv. gemeente alhier is heden beroepen, de heer C. H. Kupéri, predikant te Sluipwijk, classis Gouda. Tlioieii, 19 Oct. De vroeger onderliggende orthodoxe partij in de Ned. Herv. gemeente alhier is in betrekkelijk zeer korten tijd, tengevolge van ijver en aaneengeslotenheid tot de heerschappij gekomen. Deze eensgezindheid, bleek weder Woens dag 11. toen 9 leden voor het kiescollege moesten gekozen worden. Ieder orthodox|kiezer had een lijstje van orthodoxe candidaten thuis gekregen, in tegenstelling met de liberalen, gingen zij drek ter stembus en kozen trouw de volgende opgege ven heeren, die dan ook eene overgroote meer derheid -verwiervenM. A. Bierens, M. A. Geluk, D. van Duivendijk, A. van den Berg, J. van Houte, A. M. Geluk, M. van Oeveren, .T. Meerman en J. A. van Vlierden. Er is geen twijfel meer of in Januari a. zullen alle nog overgebleven liberale kerkeraadsleden buitengesloten worden, en later de liberale kerk voogden en notabelen. Als een nieuw bewijs van den gespannen toe stand diene het volgende. Het kerkelijk archief moet, waar meer dan een predikant is, bij den langst dienstdoenden berusten. Onlangs was dit archief eenigen tijd in handen van den jong- sten leeraar dr Schot geweest, en toen de an dere, d' Crullhet terug verlangde, weigerde de eerste het weerom te geven. Overreding scheen Onmogelijk en het einde van den twist was, dat Woensdag 11. het archief bij deurwaarders- exploit werd opgeëischt en ter rechter plaatse gebracht. De l6 luit. Timmerman, van het 3e reg. inf., wordt overgeplaatst naar de militaire academie. ling in hare verkleumde voeten te krijgen. Daar staat een laag gebouw een eindje van den weg af en daar naast loopt een nauw steegje, zal zij daar ingaan Misschien leidt het tot een hutje tot een plekje waar men haar voor fatsoenlijk zal houden en helpen. Als zij geen andere uitkomst ziet kan zij nog teruggaan naar het armoedige huisje, waar die menschlievende oude vrouw woont. Zij gaat het steegje in; maar moet zich aan den muur vast houden. Zij beeft zoo en voelt zich zoo flauw. Ja, daar staan huizen aan het eindemaar het zijn geen hutjes. Er is geen licht, alles ziet er zoo donker en armoedig uit. Zou zij een deur vinden om aan te kloppen Zij komt bij iets wat op een deur gelijktmaar struikelt oVer een stoep en ter^ wijl zij haar evenwicht terug tracht te herkrijgen valt zij op de koude steenen neer, tegen de deur aan die haar tot steun dient. Zij zal hier een oogenblikje blijven zitten om uit te rusten. Hier is zij beschut tegen dien scherpen wind dat is al veel. Zij had geen kracht meer om er langer tegen te worstelen. Zij voelt zich zoo uitgeput, zoo koud, zoo stil. Zou zij sterven Het is nu gaan sneeuwen. Zij ziet hoe de vlokken op den grond vallen. Er komt een nevel voor hare oogendie vlokken schijnen thans omhoog te gaan, Zij licht verbaasd het hoofd op.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1