Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Gemengde Berichten. drank aan het spoorwegpersoneel aan de stations; verplichting tot medevoering van een voldoend aantal derde klasse rijtuigen in alle treinenin voering van minder lastige controle op de plaats- biljetten zware strafbedreiging tegen te kwader trouw plaats nemen in rjj tuigen zonder biljet; regeling van treinen zoodanig, dat men tusschen de hoofdstations en het midden des lands in beide richtingen op een dag heen en terug kunnen reizen; vereenvoudiging der douane-formaliteitenverlen ging van den termijn voor het lossen van goederen. Verder wenscht de commissie de spoorwegon dernemingen te verplichten tot mededeeling van alle intradeeringsovereenkomsten aan de regeering, die ze dient te publiceerenvrijlating der spoor wegondernemingen tot vervoer van goederen en personen voor vrachtprijzen als zij zullen goed vinden, mits binnen de grenzen van de maxima door de regeering te bepalen, telkens voor vijf jaar; bevoegdheid der regeering tot oplegging van rechtstreeksche tarieven voor doorgaand verkeer en verlaging der tarieven te bevelen, waar het tot verkrijging van internationaal vervoer noodig isovergave der CentraalNoord-Brabantsch Duitsche en Zuidooster spoorwegen ter exploitatie aan een der grootere spoorwegmaatschappijen niet verder opdragen der exploitatie van nieuwe lijnen aan particuliere ondernemingentot dusver vreemd aan exploitatie; blijvende opdracht der exploitatie van het spoorwegnet aan de exploitatie der Hollandsche en Rijnspoorwegmaatschappijen, zoolang zij ernstige concurrentie blijven voeren gewijzigde inrichting en uitbreiding van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Door de regeering van den Oranjevrijstaat worden bij advertentie in het Handelsblad inschrijvings biljetten gevraagd voor den aanleg van telegraaflij nen. Nadere bijzonderheden zijn te vernemen bij den consul-generaal van den Oranjevrijstaat, den heer mr H. A. L. Hamelberg, te Arnhem. De aanleg van al deze soort van openbare wer ken in de Zuid-Afrikaansche staten was tot dusver nagenoeg geheel in Engelsche handen. Ook nu weder adverteert natuurlijk de Oranjevrijstaat ook in Engelsche dagbladen. Wordt de zaak aan eene Engelsche firma gegund, dan krijgt men weder Engelsche werklieden en Engelsche telegrafisten, terwijl Hollandsch sprekende werklieden in den Oranjevrijstaat niet slechts veel beter op hunne plaats zouden zijn, maar zeker ook meer zouden zijn gewild. Niet uit afkeer van de Engelschen maar er is een Hollandsch sprekende bevolking en juist met een aanleg als deze, zal men dus meer gediend kunnen zijn van Hollanders, die er ook kunnen blijven, dan van Engelschen. Het is dan ook wel niet zonder reden, dat de regee ring de aanbesteding van zulk een belangrijk werk ook in een Hollandsch blad aankondigt. Wij vertrouwen, dat onze landgenooten nu niet stil zullen zitten. Het is eene eenige gelegenheid, die zich nu opdoet. Wordt de aanneming van dit werk aan eene Hollandsche firma gegund en slaagt zij naar genoegen, dan hangt het om zoo te zeggen slechts van haar zelve af, om hier ook verder een uitgebreid veld van werkzaamheid te vinden. Bij den aanleg van deze 850 mijl zal het niet blijven, reeds niet in den Oranjestaat. In Transvaal heeft men dezelfde behoeften. Dan ook is er behoefte aan spoorwegen. Uit het eene kan het andere volgen. Kortom er opent zich een uitzicht, dat voor ondernemende lieden veel aan lokkelijks hebben moet. En het zal slechts van henzelven afhangen, of niet deze eerste stap door vele andere kan worden gevolgd, die èn voor ons land èn voor Zuid-Afrika de heilzaamste uitkom sten kunnen leveren. (Hbl.) De Haagsche gemeenteraad ontving gisteren van burg. en weth. een voorstel tot overdracht aan den Prins van Oranje van het paleis aan den Kneuterdijk, zonder de onbebouwde terreinen, waar omtrent later plannen zullen worden aangeboden. onderscheid in gen Vergunning verleend aan J. van Beveren en J. Jumelet, te Brunisse, tot het er beneden voorviel, haar hieromtrent eenige wen ken gaf waarvan zij versteld stond. Maar zij ver droeg alles met geduld en hoopte steeds mettertjjd verbetering in haar toestand te kunnen brengen. Met dat doel voor oogen waagde zij zich nu en dan op straat, ging verscheiden winkels in en vroeg om werk naar een betrekking of iets van dien aard. Zij zou zich gaarne „in alle op zichten nuttig maken" zei zij ernstig. Maar aan dergeljjke betrekkingen waren allerlei bezwaren verbonden. Zij was te jong; zij viel te veel in het oog; men hield in fatsoenlijke winkels meer van alledaagsche meisjes. Zij moest liever zien buffetjuffrouw te worden, dat zou beter voor haar passenmaar dan moest ze eerst andere kleêren aantrekken. Dat oude zwarte japonnetje was te vaal en zeker vol vlekken en stippen. Andere winkeliers zeiden dat zij geen lust had den om iemand zonder getuigschrift of recomma- datie, die niets wist van de' zaak, in de leer te nemen. Zij voelde dat men gelijk had en ging verder, vol droefheid doch zonder toorn in haar hart. Na zes weken dit treurig bestaan geleid te hebben voelde Clara zich zoo gedrukt en ontmoedigd door al hare teleurstellingen, dat het denkbeeld bij haar opkwam om naar mevrouw Steele toe te gaan en haar vergiffenis te vragen. Maar daar verrees de vreeselijke herinnering aan lord Ves- trum weer en de bedreiging van het verbeterhuis, en zjj begreep dat het veel beter was zich zoo goed mogeljjk in de tegenwoordige omstan- aannemen en dragen der gouden medaille voor menschlievende daden, hun door den koning van België geschonken. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 2e reg. vest.-art., tot kapitein, de le luit.- adj. jhr W. A. Gevers Deynoot, van het 2e reg. veld-art.bij het 3' reg. vest.-art., tot kapitein, de le luit.-adj. T. van Os; bij het 4® reg. vest.- art., tot majoor, de kapitein J. A. van Otterloo, beiden van het le reg. veld-art. geneeskundige dienst. Benoemd: bij het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gezondh. 2e kl., de studenten voorden genoemden dienst (artsen) H. Zwaardemaker en J. J. P. C. van den Heuvel tot Beichlingen, ge zegd Bartolotti Rijnders. pensioenen. Pensioen verleend aan den heer m' W. baron van Goltstein, afgetreden minister van koloniën, ten bedrage van ƒ4000 'sjaars. De vierde christelijke school der N. H. gemeente te 's Gravenhage, de Moll-school genaamd, is gisteren van een zwart marmeren gedenksteen voorzien, die door haar peter, d* Moll, werd ingemetseld en een inschrift draagt ter herinnering aan zijne 60jarige evangelie-bediening. De eerste gift voor deze school ontving de heer Moll voor 2t jaar, toen hij het feest van zijn 50jarigen predikdienst- te 's Hage vierde. Bij zijn feest der vorige week was het kapitaal, door giften van rijken en armen uit de gemeente, voltooid. De benoemingen van ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, onlangs geschied, zijn alle vernietigd als zijnde wat de wijze der benoeming betreft bevonden in strijd met de wet. Het kiescollege zal tot nieuwe be noemingen weldra weder worden samengeroepen. Eergisteren avond is, door verkeerden stand van een wissel, op het stations-terrein te Schie dam de laatste personentrein naar Rotterdam in botsing gekomen met een goederentrein, van dezen laatste werd een wagen omver en een andere uit het spoor geworpen. Doordien beide treinen langzaam reden was de schok echter matig en heeft niemand letsel bekomen. Eerst werd bericht dat de crediteuren van den notaris Zeper te Leeuwarden met 75 pet. zouden worden betaaldlater werd van 40 pet. gesproken. Uit goede bron wordt thans verzekerd dat alle hoop bestaat op eene uitkeering van 50 pet. In Den Haag is aangekomen prins Ari zu Garra, oom van den keizer van Japan. De prins begeeft zich naar Amsterdam en zal van daar naar Londen vertrekken. Door de commissie voor de spoorweg-enquête zijn 13,120 vragen gedaan. De allerlaatste vraag was aan een getuige, veehandelaar van beroep. Deze getuige had zich beklaagd, dat in ons land 10 personen in de tweede- en 12 personen in de derde-klasse-compartimenten worden vervoerd, dat z. i. in den zomer te veel is. »Zijn de compartimenten gemeenlijk zeer bezet was nu de 13,120e vraag van den voorzitter der commissie. De getuige, welke dien dag in een vol com partiment had gezeten en daarover nog uit zijn humeur was, antwoordde: »Op mijn reis hierheen zat ik heden met 10 personen. De maatschappij is zeer spaarzaam met haar materieel Dbl Door den jager E. Kamerbeek is in de bos- schen onder Woudenberg een groot hert gescho ten. Het kolossale dier had zeer lange, met drie takken voorziene horens en woog, schoon, 113§ Ned. pd. Te Batavia is een hazewindhondje te zien geweest, dat Engelsch sprak. Het diertje spreekt brommende, en bij de bekende onduidelijke uit spraak van het Engelsch, laat zich zijn gebrom zeer goed met onduidelijk uitgesproken Engelsch digheden te schikken zoo hard als zij kon voor uffrouw Foley te werken en maar te hopen op de toekomst. Doch hare goede voornemens zou den spoedig beschaamd worden, Zij had drie volle weken besteed aan een fraai stuk werk: een bronskleurig tafelkleed met zonne bloemen geborduurd in drie schakeeringen, amber oranje en bruin. Juffrouw Foley had haar dit bezorgd op last van een harer rijkste klanten, een tooneelspeelster, die een juweeltje van een villa bezat en de kleerkoopster reeds aanzienlijke som men betaald had voor het mooie werk van haar protégée. »Ik zal u hier bepaald twaalf gulden voor geven wat mevrouw Rosey mij ook betaalt. Zij is een van mijn beste en rijkste klanten, maar dingen kan ze, dat verzeker ik u." Clara nam de twaalf gulden in dank aan en wist niet dat juffrouw Foley er zestig voor kreeg. Nu kon zij ten minste eens goed gaan koopen voor een kleedje en een hoedwant zij schaamde zich om met hare oude, vale kleêren op straat te komen. »Ik ga dadelijk uit om een nieuw kap te koopen", zei zij tot juffrouw Foley, die juist met het tafelkleed onder haar arm de deur uitging en dus zeer goed geluimd was. Clara was ook bijzonder levendig en opgewekt gestemd. Het vooruitzicht van iets nieuws te koopen deed haar evenveel pleizier als elke andere vrouw. Sedert zjj het ouderljjke huis van Harold ver vergelijken. Will you go with the gentleman. Nof you won't? zegt de juffrouw, en wat de hond bromt is in 't geheel niet onverstaanbaarder, dan wanneer een Engelschman bromt I won't. Vraag: You like to stay here, you like De hond bromt een gebrom met een ij-klank, dat als I like gevoege lijk verklaard wordt. Op de internationale tentoonstelling te Am sterdam in het volgende jaar is voor de Engelsche kolonie Nieuw Zuid-Wales 5000 en voor Britsch Indie 10000 vierkante voeten ruimte aangevraagd. De hoofdelijke omslag in de gemeente Gro ningen wordt over 1883 van 85000 tot 158.000 verhoogd, hetgeen ongeveer 66 pet. voor ieder belastingschuldige bedraagt. De ingezetenen zullen dan 2§ pet. van hun belastbaar inkomen betalen. De commissionair J. G. Engels, die 12 dezer via Liverpool naar New-York vertrok, bezit het burgerschap der Amerikaansche Unie. Behalve de firma Bunge c°. en de Twentsche Bankvereem- ging is ook de makelaar J. A. Langerhuizen nog voor 25.000 door hem opgelicht. Ook bij de firma H. van Leeuwen heeft hij getracht geld los te krijgen, doch te vergeefs. E. was bevriend met Pincoffs. Het passief zijner zaken bedraagt pl. m. 700.000 en het actief 22.000. Men zegt, dat twee fabriekzaken, te Brammen en te Amersfoort, sterk door zijn val getroffen zijn. Hjj is in de Vereenigde Staten geen vreemdeling, want hij heeft er reeds 14 jaren doorgebracht. (U. D.) De „neutrale" kiezersvereeniging Handel en Nijverheid te 's Gravenhage heeft voor de aan staande herstemming voor de verkiezing van een raadslid, met 22 stemmen tegen 20, tot candidaat verkozen den heer Gevers Deynoot. De 20 andere stemmen werden op den liberalen candidaat, den heer Pols uitgebracht, terwijl 4 briefjes Manco waren. Op bijna 88jarigen leeftijd is te Voorburg overleden de gepensioneerde generaal-majoor der artillerie A. W. de Bruijn. Hij was in 1811 als stuurmansleerling in dienst getreden, werd in 1814 als krijgsgevangene weggevoerd en kwam daarna als kadet bij de artillerie in dienst. Den tien- da agschen veldtocht maakte hij als kapitein mede. Later diende hij meest bij het ministerie van oorlog, tot hij in 1855 gepensioneerd werd. Hij was, behalve militair, een groot bloemenliefhebber en kundig hortulanus. Te Rotterdam waren de vorige week zeventien lijders aan pokken. Te Woerden deden zich twee en te 's Hage een geval dier ziekte voor. Te Amsterdam is dezer dagen in een der gasthuizen iemand gestor ren die recht had het predicaat van jonkheer te voeren en wiens vader jarenlang lid der staten-generaal was. De zoon drukte de voetstappen zijns vaders niet, daalde van trap tot trap, om eindelijk door het schoon houden van de rails voor de Amsterdamsche tram een schamel bestaan te vinden. Evenals dezer dagen op onderscheidene plaatsen, heeft zich jl. Zaterdag ook te Zwolle een onbekend persoon op bedriegelijke wijze mees ter gemaakt van eene overjas van een onderwijzer, wonende op kamers bij een bakker. Niettegenstaande het ongunstige weder zijn te Scheveningen in den afgeloopen zomer nog ge nomen 19,771 dames- en 32,516 heerenbaden, te zamen 52,287, zijnde slechts 27 minder dan ver leden jaar. In den tuin van den predikant Goudschaal, te Scheemda (Groningen) hebben de druiven zich dit jaar zoo voordeelig ontwikkeld, dat er in de laatste week van September reeds een anker wijn uit geperst is. De vrucht staat er in den kouden grond, maar voortreffelijk beschut en wordt met bjjzondere zorg behandeld. Het is voor d®. Goudschaal zeer geluk kig dat zijn wingerd zoo overvloedigen zoo bij uitzondering voordeelig vruchten draagt. Toch denken wij bij dit verhaal onwillekeurig aan den goeden d' Riccabocca Rickeybocky noemde de Squire hem) uit Bulwer's My Novel. De brave Italiaan rustte ook niet vóór dat hij uit zijne Engelsche druiven wijn geperst had, even als in zijn zonnig vaderland. Maar wie hij erop trak teerde kreeg er koliek van 1 laten had, had zij zich nog niet zoo blijmoedig gevoeld als op dezen helderen Novemberdag, die des te meer afstak bij de vele sombere, mistige dagen die voorafgegaan waren. In een der grootste winkels in de Edgeware- straat zag Clara een geheel nieuw costuum van donker serge, dat zeer in haar smaak en binnen het bereik van haar beurs vielwant ze had nog vierentwintig gulden over van de som waarmede zij gevlucht was. - Zij paste het aan en zag dat er slechts een kleinigheid aan te veranderen was. Japon en paletot pastem'beiden vrij goed. ïAIs gij een halt uurtje wilt wachten, juf frouw", zei de winkeldochter, met een minach tenden blik op haar oude kleêren, »dan kunt gij het nieuwe costuum hier aantrekken en dan zullen wij u het oude thuis zenden. Gij wilt toch zeker kontant betalen?" Ja, Clara wilde kontant betalen en moest van haar laatste gulden, ja bijna van haar laatste kwartje schedenmaar daar sprak zij niet van. Juffrouw Foley zou haar wel nieuw werk mee brengen voor madame Rosey en over veertien dagen zou zij opnieuw bij kas zjjn. Na een goed half uur wachtens, stapte zij den winkel uit, als een geheel andere persoon dan zij erin gekomen was en zij voelde zich ook niets beleedigd door de opmerking van de juffrouw; »Wel, nu ziet gij er heelemaal uit als een dame.'' (Wordt vervolgd.) Sir John Adye, de chef van den staf van generaal Wolseley in den laatsten oorlog, wordt gouverneur van Gibraltarals in Januari lord Napier aftreedt. De Fransche royalisten koelen hun wrok tegen de republiek nu en dan op eenige lekkere schotels en op den edelen wijn van hun op een dwaalweg geleid vaderland. In den Salon des Families te St. Mandé, waar reeds dikwerf op maal tijden van socialisten in vurige feestdronken eene nieuwe orde van zaken werd geëischt, vierden Zondag Ijl50 menschen feest ter eere van den Roy, den vertegenwoordiger van het verleden. Een borstbeeld van Hendrik V, witte banieren met de leliën van Frankrijk, omfloersde wapenborden van Elzas en Lotharingen versierden de zaal. Kort vóór het begin van den maaltijd werd een nieuwe witte vlag en een pauselijke standaard binnenge dragen, wat met groot gejuich werd begroet en de gasten in de stemming bracht voor de openings rede van De Chevigny, die verklaarde dat de wet tige koning alleen Frankrijk van den ondergang kon redden. Robinet de Cléry, de welbekende Parijsche advokaat, was zeer heftig in een toost. Woorden genoeg nu, zeide hij; er moet gehandeld worden. Ik drink op de provincie, die van het eene eind van Frankrijk tot het andere opstaat voor den koning. Ik drink op Metz en Straatsburg, die wij door de revolutie verloren." In den loop der aldus opgezette redevoering, die eindigde in een lijkrede op generaal Ducrot, schetste De Cléry eenige staatslieden van dezen tijd: Gambetta was een ongelikte beer, Ferry een avonturier en Garibaldi een Italiaansche bandiet. In een adres aan den Roy luidt het>De gehate republiek heeft het geduld der menschen uitgeput. De dag is nabij, waarop zij het geduld zal hebben uitgeput van den God, dien zij beschimpt en ver volgt. Gij hebt gezegd, Majesteit, dat gij bereid zijt en dat Gods uur nadert; veroorloof ons tot u te zeggen dat ook wij gereed zijn u te dienen en voor u te sterven." Na dit adres te hebben vastgesteld en nog eene redevoering van den jour nalist Comely te hebben aangehoord, gingen de gasten, wel verzadigd van eten en drinken, naar huis, in de overtuiging wederom een steentje aan het gebouw der legitimiteit te hebben aangebracht. De Pruisische staatsspoorwegen hebben aan de Oostenrijksche maatschappijen alle bestaande directe tarieven opgezegd. Dezer dagen wordt te Dresden over nieuwe overeenkomsten onderhandeld. Het internationaal congres tot het vaststel len der electrische eenheid werd Zondag te Parijs door den minister-president geopend. De heer Co- chéry werd tot president benoemd. Te Aberdeen neemt men wederom proeven om olie op het water te gieten bij sterken wind. Door een zuidoosten storm stond er Zondag hooge zee bij den ingang der haven. Men pompte door vooraf gelegde buizen daar ruim 800 liter olie in het water, met het gevolg dat de zee veel werd bedaard en het inkomen der haven zonder ge vaar was. Volgens een besluit van den Russischen mi nister van oorlog is de aanneming van Joodsche artsen voor den militair-geneeskundigen dienst aan beperkingen onderworpen. De minister ver dedigt den maatregel door op de weinig naauw- gezette plichtvervulling der Joodsche artsen te wijzen, maar hij noemt geene voorbeelden. Er zijn groote schandalen voorgekomen in den ge zondheidsdienst van het Russische leger, maar in het onderzoek is nooit de naam van een Joodsch officier van gezondheid genoemd en dat is zeer natuurlijk, want de Joden klimmen niet op tot hooge rangen. Voor groote misbruiken moet men hoog staan. Een tweede artikel van het besluit beperkt de opname van Joodsche leerlingen op de school tot vorming van militaire artsen. Uit Corfu seint men dat het Engelsche pant serschip Superb gisteren morgen vroeg bij Lefki- mo is omhoog geloopen en eerst des namiddags om vier uren door de Temeraire is afgesleept. De Superb is een stoomschip van 9170 ton en 6580 paardekrachtzij heeft zestien stukken geschut en is nog slechts twee jaren in dienst. Welke schade het schip heeft beloopen, wordt nog met gemeld. De korenoogst in Noord-Amerika wordt ge schat op 60,984,000,000 hectoliter. Van haver verwacht men eene opbrengst van 17,424,000,000 rogge 726 000,000, en gerst 1,633,500,000 hectol. De verhouding van den korenoogst, wanneer men een gemiddelde oogst op 100 stelt, is 81; ongun stig dus. Inde zuidelijke staten is de oogst goed, maar in het noorden waar het meeste graan wordt verbouwd, is hij eer slecht dan goed te noemen. Het congres van bimetallisten te Keulen is afgeloopen en bijna mislukt, wijl, behalve dep heer De Laveleye, geene geleerden van naam wa ren opgekomen. Het is besloten met een souper, en aan het dessert werd uitgemaakt dat het voor de spijsvertering onverschillig was of de maaltijd met goud, of met zilver, werd betaald. In den nacht van Zondag op Maandag vroor het te St. Petersburg 7 graden Fahrenheit, te Nishni Novgorod en Kostroma 18 graden. De oostenwinden zullen dus koud worden. De koning van Beieren heeft den geleerden scheikundige Max von Pettenkofer, wegens zjjne vele verdiensten jegens de wetenschap, in den erfeljjken adelstand verheven. De bedoeling van koning Lodewijk is zeker goed, maar de belooning is voor een ernstig geleerde wel wat vreemd ge kozen. De Nouvelliste de Rouen zegt dat de Fransche regeering voornemens is een ontwerp in te dienen tot ontbinding van alle geesteljjke vereenigingen op het grondgebied der republiek. Een Amerikaansoh dagbladredacteur heeft,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2