N° 247. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 19 October. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per Tegel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 18 October. Door B. H. BUXTON. MIDDELBUBGSIIHE COURANT. Door de Utrechtsche. hoogleeraren m1 C. W- Opzoomer, dr C. H. D. Buijs Ballot, mr J. de Louter en dr P. Templeman van der Hoeven is een adres aan Z. M. den koning ingediend, over den toestand in Atjeh. Na een kort overzicht van den treurigen staat van zaken in het wingewest, gaan adressanten aldus voort: »Wij Beschuldigen niemand. Te goeder trouw zijn de schoonste verwachtingen gekoesterd, en wie zon niet ge juicht hebben, als een geordend burgerlijk bestuur, aan kloeken en eerlijken zin, aan de krachtigste band toever trouwd, de heerschappij van het zwaard voor goed had kunnen vervangen Maar de verwachtingen zijn beschaamd teleurstelling, achteruitgang zijn gevolgd. »Die teleurstelling te erkennen, op de erkende dwaling terug te komen, te herstellen wat bestond en wat toen ons tot een staat van zaken heeft gebracht, na mislukking van vroegere zachte maatregelen zoo gevvenscht, zoo be vredigend, dat we het doel reeds bereikt konden wanen, het schijnt van den loop der feiten het noodwendig gevolg te zijn. «Zonder het oog te sluiten voor het kwaad, daaraan verhonden, meenen wij het onvermijdelijke van dat gevolg niet te kunnen miskennen. Niet over personen wordt geklaagdaan de invoering van een nieuw stelsel wijt men de noodlottige omkeering van den toestand. Is het redmiddel in iets anders te zoeken dan in terugkeer tot het oude stelsel "Of is er nog een andere weg? Is hij voortgezette onderwerping aan het burgerlijk gezag de militaire zelf standigheid, in beoordeeling en uitvoering voor krijgsver richtingen onmisbaar, te waarborgen Wij zouden het wenschen. En wie zou het niet wenschen Maar het valt ons te zwaar het te gelooven. «Voor dien anderen weg spreken de feiten niet. Ook is hij niet gewezen. Den overmoedigen vijand weer den schrik in het hart te planten, is daarop te hopen hij behoud der vormen, die den overmoed groot brachten Het adres eindigt aldus «Van den schijn zelfs van agitatie afkeerig, zoeken wij niet door tal van namen ons te sterken. Met bescheiden heid, een recht tot spreken alleen aan onze beschouwing der feiten en aan onze liefde tot het vaderland ontleeneud, bieden wij de uitkomst Van ons overleg aan niemand ter onderteekening aan, maar richten het uitsluitend tot Uwer Majesteit hooge regeering. Wij durven vertrouwen, dat zij weldra zal toouen het gevaar in te zien en voor afdoende maatregelen niet terug te deinzen." Met al den eerbied, dien de namen der onder teekenaars inboezemen, kunnen -wij ook van dit adres niets anders zeggen dan hetgeen wij van het volks-adres van den heer Yan der Zee gezegd hebben, namelijk dat het een aandrang van Onbe voegden brengt op een pnnt, waar voor alles het oordeel en de verantwoordelijkheid van bevoegden moeten beslissen. Yan alle besturen, is een kolo niaal bestuur het minst geschikt voor volksregee- ring. Onmiddellijk daarop volgt in rang zeker het beleid van een oorlogwij noemen nu den S7 HOOFDSTUK XIY.- Vervólgd. Juffrouw Foley is in een moeilijk parket, want juffrouw Purkiss heeft haar zoo eren in een hevige driftbui verklaard dat die stijve bezemsteel met haar fijne manieren het huis uit moet, óf dat zij (Purkiss) onmiddellijk heengaat. De oorzaak van die woede was doodeenvoudig jaloezie. Den vorigen avond waren er twee heeren in de Pomona Yilia verschenen, die beide veel meer werk gemaakt hadden van die stille, stijve Clara dan van juffrouw Purkiss, ondanks al de moeite welke deze zich gaf om de aandacht te trekken. Het was heel hard voor haar, daar een van die heeren haar aanstaande was, die zijn uitverkorene in den steek had gelaten ter wille Van dat wassenbeeld, dat geen woord sprak en maar met die groote bruine oogen voor zich zat te kijken net als een hond die honger heeft, die ppmerking van Lize was nog zoo onjuist niet. De »tusschen-toestand" in Atjeh, gemakshalve, maar aldus. Waar nu deze twee vereenigd zich voordoen, gelooven wij dat een verzoek van hoogleeraren, zoo min als van andere in Nederland wonende burgers, de maat mag of kan aangeven van wat de regeering van Nederland, of die van Neder- landsch-Indië, verplicht is te doen of te laten. Vlissing-en 18 Oct. Bjj de opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, bij herstemming, is ge bleken dat waren ingeleverd 264 briefjes, waar onder 10 van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 254 en de volstrekte meerderheid 128 bedroeg. Op den heer A. Loois werden 139, op jh' W. Laman Trip 116 stemmen uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen is. NB. Er zijn 264 briefjes geteld; onder de tien briefjes van onwaarde zaten er echter 2 in elkaarvan daar waarschijnlijk het verschil in totaal (139 116 -j- 10 265.) Bergen op Kooin, 17 Oct. Van 814 October werden van bier naar Belgie en Frankrijk verzonden 451 balen mosselen, tegen f 2.75 per baal. Met de oesterverzendingen wordt bet druk ker. De prijs der oesters loopt tot 70 per 1000 stuks. Voor Bergscbe ansjovis wordt betaald grootste soort f 7, middelsoort 5 en kleinste soort 2.50 per 100 stuks. Hansweert, 17 October. Men verneemt uit goede bron dat het ter reede van Bath gezonken rijnschip Scheepvaart, zooals het daar met nog inhebbende lading graan (tarwe en mais) ligt, binnen eenige dagen publiek zal worden geveild; ook de hier ter plaatse aangebrachte inventaris zal verkocht worden. «Soes, 17 October. De vereeniging De Am bachtsschool hield heden, onder voorzitterschap van d* A. W. van Campen, eene vergadering tot vast stelling van de rekening van het dienstjaar 1881/82 en van de begrooting voor 1882/83. Eerstgemelde werd goedgekeurd in ontvang op 2487.45 en in uitgaaf op 1747.46, derhalve met een voordeelig saldo van 739.99, terwijl de inkomsten en uitgaven voor bet ingetreden dienstjaar geraamd werden op 2739.99. Aan bet vervolgens uitgebracht verslag vau den toestand der vereeniging ontleenen wij bet navolgende. Het aantal leden is van 88 tot I'll geklommen. In de statuten is eene verandering gebracht; werden tot dusver jongelieden, ouder dan 16 jaren, niet toegelaten, na de wijziging kunnen zjj aangenomen worden mits den leeftijd van 18 jaren niet overschreden hebbende. Het schooljaar, vroeger aanvangende en eindigende den 2ea Maandag in September, zal ingevolge een verleden jaar genomen besluit beginnen met 1 April en loopen tot 31 Maart. Yan de autoriteiten is vergunning verkregen dat de leerlingen vóór de opening der lessen aan de Ambachtsschool examen voor de burger avond tweede gast van Zondagavond was een mijnbeer Josef Samuels die kwam om met juffrouw Foley zaken te doendoch toen hij Clara gezien bad voor zijn pleizier bleefbet pleizier om bet mooiste meisje dat bij ooit met-zijne blikken verlegen bad kunnen maken, aan te staren. Den volgenden morgen zei juffrouw Purkiss dus»zjj of ik moet het buis uit." »Zij heeft meer dan eens zooveel betaald dan gij en ik heb beloofd haar nog een week te houden; maar als zij u hindert zal ik zeggen dat zij boven op haar kamer moet blijven. Dan hebt gij en uwe vrienden verder geen last van haar. Dat beloof ik u. Willen we de zaak zoo schik ken mijn kind?" Nadat zij op die manier juffrouw Purkiss bad tevreden gesteld, die toch bet grootste gedeelte van den dag uit was, wijdde juffrouw Foley baar aandacht weer aan bet voordeel dat zij zou trekken uit den verkoop van het borduur werk van Clara, waarvan zij eenige proeven mede- nam toen zij er op uitging. Zij verkocht twee stuks voor achtien gulden en kreeg terstond nieu we bestellingen. Zij betaalde de arme werkster zes gulden en hield er twaalf als commissieloon en daar zij die manier van handeldrijven zeer voordeelig vond, besloot zij het haar ijverige com- mensales zoo goed te geven als de omstandigheden het toelieten. »Het zal in het vervolg rustiger en gemak kelijker voor u zijn om op uw eigen kamer te zitten werken", zei zij tot haar. »Lize zal uw kachel aanmaken en uw eten boven brengen. school kunnen doen, zoodat zij tegelijkertijd aan beide inrichtingen de lessen aanvangen en dus aan bet voorschrift, dat de leerlingen der Ambachts school de burger-avondschool moeten bezoeken, ^podra zij op eerstgemelde inrichting komen, kan voldaan worden. Het cijfer der leerlingen is van 12 tot 23 (se dert weder met 2 vermeerderd) gestegen. Tenge volge biervan besloot de vergadering bet bestuur te machtigen een tweeden onderwijzer in de bout bewerking aan te stellen, bijaldien door de sub- sidieerende corporaties verhooging van hare toe lage werd toegestaan. Dit laatste bad plaats de provincie, de gemeente Goes en het burgerlijk armbestuur verdubhelden hunne subsidien, waarop als 2e onderwijzer is aangesteld de heer S. Brouwer te Wilnis, die met 1 October jl. in functie trad. Twee leerlingen hebben het diploma, dat zij met goed gevolg het onderwijs gevolgd hebben, erlangd een hunner is vertrokken en heeft toen van het bestuur eenig gereedschap te geschenke ontvangen, de ander heeft vergunning gevraagd en gekregen, nog een jaar op de school te blijven. Op de te Goes gehouden Zeeuwsche tentoonstel ling van nijverheid namen 10 op de school ver vaardigde voorwerpen eene niet onwaardige plaats in, de inrichting werd dan ook met eene medaille voor bare inzending bekroond. Ten slotte werd in bet verslag dank gebracht aan den penningmeester voor zijn beheer en aan de werkbazen, die gezorgd hebben, dat er steeds werk aan den winkel was. Nadat de vergadering bet bestuur dank gezegd bad voor bet verslag, werden als leden in bet bestuur herkozen de beide aftredende heeren dr A. W. van Campen en A. de Beste. Een voorstel van bet bestuur tot wijziging van artikel 8 der statuten in dier voege, dat bet be stuur voortaan niet zal bestaan uit zeven leden, dooi de vereeniging gekozen, maar uit tien, waarvan drie door het departement van het Nut te benoemen, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Yoor deze wijziging zoowel als voor die van artikel 3 dei- statuten, waartoe ten vorigen jare besloten werd (leeftijd leerlingen) zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Kan men, gelijk op deze vergadering dit op nieuw gestaafd werd, van de Ambachtsschool ge tuigen, dat zij in bloeienden staat verkeert, die bloei een bewijs, dat de inrichting in een diep gevoelde behoefte voorziet zij een prikkel, om alles in het werk te stellen, de school in stand te bonden en meer en meer aan baar doel, de vorming van een bekwamen en ontwikkelden handwerksstand, te doen beantwoorden. De beer Volck zendt ons bet volgende bij hem uit Kopenhagen ontvangen telegram van den heer Gamel, eigenaar van het Deenscbe pool-expedi- tiescbip Dymphna »Hovgaard schrijft 22 September uit Karazee Dymphna en Varna liggen naast elkander in bet ijs, open water langs de kust, hopen spoedig vrij te komen en Yenissej te bereiken, alles wel." Dan wordt gij niet gestoord of opgebonden en gij komt niet in aanraking met juffrouw Purkiss, dat is wel zoo goedbet zingen vermoeit baar zoo en baar humeur lijdt er ook onder, begrijpt ge Clara nam deze voorwaarden dankbaar aan. Genoeg werk om in staat te zijn juffrouw Foley te betalen en geen verdere ontmoetingen met juffrouw Purkiss, dat was al wat zij wenscbte want de jaloezie van die dame en de scheld namen die deze baar toevoegde, hadden de arme Clara bjjna evenzeer verschrikt, als bet tooneel met die dronken vrouw op straat. Dus bleef Clara onder den onscbuldigen naam van juffrouw Smith, kalm te Pomona Villa, bracht de korte dagen en lange avonden op baar kamer- door, bediend door de smerige Lize, die echter veel beter was dan zij er uitzag, zoodat zij na verloop van een paar weken reeds veel zindelijker geworden was; daar Clara baar ertoe gekregen bad om haar gelaat en hare banden beter- te wasschen en zelf uit een afgelegd katoentje van juffrouw Foley een japonnetje voor haar gemaakt bad. Hoe barder Clara werkte, des te meer eiscbte baar werkgeefster van baar; maar dat deerde bet moedige meisje niet, doch wel dat baar gastvrouw de openlijke bewondering van dien leelijken, ouden Jood, Josef Samuels, in de band werkte, die reeds tweemaal de onbeschaamd heid had gehad om Lize te volgen als zij bet avondeten voor juffrouw Smith naar boven bracht. Eerst bood bjj Clara een betrekking als buis- Zooals men zich berinneren zal is de zeeofficier Hovgaard chef der Deenscbe pool-expeditie en als zoodanig kommandant van de Dymphna, terwijl op de Varna de Nederlandscke expeditie verblijf houdt. Te Brussel "is gisteren de eerste zitting gehou den van eene conferentie tot bevordering dei- scheidsrechterlijke uitspraak van internationale geschillenwaardoor de beslissing door de wapenen wordt voorkomen. Onder de deelnemers aan deze vergaderingen merken wij de heeren Borsius en Romeyn op, uit Nederland overigens de beeren Hodgson Pratt, Loyson (père Hyacinthe), generaal Türr, Emile de Laveleye, Paul Janson. De burgemeester van Brussel opende de verga dering met een korte toespraakwaarna de werkzaamheden aanvingen. Het werk van den dag bestond uit de aanneming van drie moties, waar bij werd wenschelijk verklaard 1° dat in elk land vereenigingen zullen worden opgericht om de openbare meening voor de vreedzame oplossing van internationale geschillen te stemmen2° dat een internationaal verbond in dien geest zal wor den gesticht, en 3° dat de kiezers bij voorkeur naar de parlementen voorstanders der arbitrage zullen afvaardigen. Heden zou de arbeid worden voortgezet. De audiëntie van den minister van binnenland- scbe zaken zal op Zaterdag 21 October a. niet plaats hebben. Wegens het niet vertrekken van een stoomschip der Ned. Amerikaansche stoomvaartmP uit Amster dam naar New-York, op den 21en dezer, vervalt dien dag de gelegenheid tot verzending met dat stoomschip van brieven en andere stukken naai de Yereenigde Staten van Amerika. Bjj den burgerljjken dienst in Nederlandsck-Indië kunnen nog tjjdeljjk dat wil zeggen voor den tijd van één jaar worden geplaatst twee vee artsen. Yoor nadere inlichtingen verwijzen wjj naar de St. Ct. van beden. De slotsommen, waartoe de commissie voor de enquete op de spoorwegen, of bare meerderheid, bljj- kens haar thans aan de tweede kam er ingediend ver slag is gekomen, zjjn o. a.: noodzakelijkheid der open bare mededeeling van elke concessie-aanvraag voor spoorwegbouw; slechts bjj uitzondering gemeen schappelijk gebruik van stationsuitbreiding van bet gemeenschappelijk gebruik van spoorwegen; noodzakelijkheid van de verschaffing van een rustdag aan bet spoorwegpersoneel door uitbreiding ervan en van gelegenheid voor dat personeel, om Zondags hun godsdienstplichten te vervullen; noodzakeljjkheid om te waken tegen misbruiken van bet drijven van eigen zaken door spoorweg-beambten intrekking van het voorschrift, waarbij aan conducteurs ver boden wordt buiten de rijtuigen om zich te be wegen beperking van den verkoop van sterken houdster bij hem aan, erbij, voegende, dat zjj een bandje in den winkel moest helpen en al grinne- kende bjj bet vooruitzicht hoeveel klanten baar lief gezichtje zou trekken. »Als gij zoo'n half sleet japonnetje aandeedt, zou bet zóo mooi uitkomen", zei bjj, »dat ik bet voor nieuw zou kunnen verkoopen." De tweede keer overreedde hij juffrouw Foley hem te vergezellen en toen vroeg bjj Clara formeel ten huweljjk. Op raad van de slimme Lize besloot Clara om een einde aan die vervolging te maken door te weigeren aan een nieuwe bestelling te beginnen, zoolang juffrouw Foley zich niet verantwoordelijk stelde voor bet gedrag van mjjnheer Samuel. »Gij zjjt wel dwaas, mijn kindwant de man is rijk. Hij beeft een mooie zaak; bjj heeft u van bet eerste oogenblik af bewonderd en zal zeker een goede man voor u zijn. Dat bjj zoo oud is maakt bet des te gemakkelijker voor tl j oude mannen zijn veel gemakkeljjker te leiden dan jonge, vooral als zij verliefd zjjn en dat is Samuel zeker op u." Deze page dyamour, die zoö onverwachts voor Clara werd opengeslagen, deed baar opnieuw hevig ontstellenmaar juffrouw Foley zag spoedig in dat zij heel onverstandig zou doen met Clara in baar werk te storen en zorgde dus dat er een einde aan deze hofmakerij kwam. Zoo leefde bet arme meisje voort, betaalde met haaf werk haar kost en inwoning zonder zelf te weten hoe rijke» ljjk; ofschoon Lize, die veel hoorde van hetgeen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1