BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Kerknieuws. Marino en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 1 Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Prijzen van Effecten. het 6" reg. inf., en het bedrag yan dat pensioen bepaald op ƒ1180 'sjaars. ijkwezen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan C. Krediet, als adjunct-ijker der maten en gewichten. telegraphie. Benoemd tot lijninspecteur en directeur de onderdirecteur bij de rijkstelegraaf H. W. L. Leur. Axel, 16 Oct. Wijlen mej. M. Buyze, die bij haar leven eene weldoenster der armen was, heeft ook na haren dood nog voor hen willen zorgen en daartoe eene som van 5000 vermaakt aan de diaconie der N. H. gemeente alhier. De heer A. Steenhouwer, predikant te Papen- drecht, heeft het beroep naar de N. H. gemeente te Oostkapelle aangenomen. De heer J. Moll Jz", oudste predikant te 's Gravenhage, heeft Zondag morgen in de groote kerk aldaar zijne 70jarige ambts-werkzaamheid herdacht in eene rede naar I Cor. 1, vs 6 en 7. De feestrede werd afgewisseld door het gezang der weezen onder begeleiding van _het orgel, ter wijl ten slotte de gemeente den feestvierenden redenaar een heilwensch toezong, die, evenals het lied der weezen, door da J. J. L. ten Kate was vervaardigd. In de roomsche Heilige-Theresia-kerk aldaar had op hetzelfde oogenblik eene feestviering plaats naar aanleiding van het 300jarig patronaatschap der genoemde heilige. De pontificale mis werd gevierd door den bisschop van Haarlem mg' Snickers en de feestrede gehouden door pater Yan Nieuwenhoff. De luit. t/z lekl. H. F. Verheggen, gedetacheerd bij 's rijks werf te Hellevoetsluis en toegevoegd aan het hoofd van het vak van uitrusting, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. t z le kl. F. D. A. Frankamp. De luit. t z 2e kl. W. J. de Bruyne, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. De zaak tegen den machinist L. H. Bink, aan wiens verzuim het op 11 Augustus jl. nabij Voge lenzang voorgevallen spoorweg-ongeluk geweten wordt, zal op Vrjjdag 20 October, des voormid dags te half elf, voor de rechtbank te Haarlem behandeld worden. Door het O. M. zijn 22 ge tuigen gedagvaard. P. de B., te Ter Neuzen, die de vorige week voor de rechtbank alhier terecht stond (zie Al. Ct van 11 dezer) is heden, wegens eenvoudigen dief stal, tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten van den processe ver oordeeld. Eene jeugdige dievegge, L. P. alhier, die, of schoon nog geen 16 jaren oud, reeds meermalen met den rechter had kennis gemaakt, werd, we gens diefstal van een paar laarzen, eene gevan genisstraf van twee jaren en vijf maanden opge legd. Sluis, 16 Oct. Zaterdag 11. werd door een arbeider in eene sloot achter de door den land bouwer v. H., te Heille bewoonde hoeve een kin derlijkje drijvende gevonden. De 23jarige S. V., dienstbode op die hoeve, schijnt bekend te hebben, 3 weken geleden van dat kind te zjjn bevallen, waarna zij het van 't leven beroofd en in de toen droge sloot ge worpen heeft. Zij is in hechtenis genomen en zal vermoedelijk morgen naar Middelburg worden vervoerd. De daderes is ongehuwd. Aan den afgetreden burgemeester van Fra- neker, den heer P. Lycklama a Nyeholt, benoemd tot burgemeester van Leeuwarderadeelis door de leden van den raad een prachtig zilveren piece de milieu aangeboden als blijk van waardeering voor het vele goede, door hem gedurende zijn lljarig burgemeesterschap voor de gemeente ver- verricht. Uit Goes schrijft men aan het Handelsblad, dat de uitkomsten van den oogst gunstiger zijn dan men had verwacht. De vrees, door het aan houdend slechte zomerweder en de veelvuldige regens opgewekt, is voor een groot deel beschaamd. Alleen de aardappelen laten veel te wenschen over. Schoon dit voor de minder gegoeden een groot gemis en schade is, is het gelukkig dat door den overvloed, die van elders komt, in de behoefte kan worden voorzien. In den polder Waard en Groet werd in de laatste jaren wegens het dalen der prijzen geen meekrap verbouwd en zijn de acht meekrapstoven aldaar en een stoommalerij te Kolhorn tot andere doeleinden gebezigd. Nu de prijs der meekrap weder aanmerkelijk is gestegen, zal men dezen winter weder met een nog bestaande meekrapstoof werken. Sieboldia wijdt een artikel aan de vraag >in hoever meisjes met gewenscht gevolg in de bloemkweekerijen kunnen optreden." Na het voor en tegen besproken te hebben, verklaart de redactie met wezenljjke belangstelling uit te zien naar de pogingen, die door het hoofdbestuur der Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde zullen aangewend worden, om dit denkbeeld, dat van niet geringe maatschappelijke beteekenis is, te verwezenlijken. De heer P. H. van Alphen Jzn, hoofdcom mies ter griffie van de tweede kamer, heeft den 16ea dezer zijn 40jarigen diensttijd bij dit staats lichaam gevierd. De leden van de tweede kamer deden hun belangstelling blijken door een kostbaar zilveren theeservies voor den trouwen ambtenaar te be stemmen, welk geschenk hij in den namiddag in een vergadering van de huishoudelijke commissie, uit de handen van den voorzitter der kamer ont ving, vergezeld van hartelijke gelukwenschen. Op eene 4 geldleening van de Rotter- damsche diergaarde, groot 600,000, is voor ruim 1,300,000 ingeschreven. De niet-preferente inschrijvers mogen voor 35 deel nemen. Te Nisse zijn weder twee huisgezinnen, te zamen 12 personen, voornemens naar Amerika te vertrekken. Het N. v. d. D. heeft door dr. P. F. van Hamel Boos een nauwkeurig chemisch onderzoek doen instellen naar het Hop-bitter". Na een breedvoerig rapport over de verkregen resultaten zegt dr. van Hamel Boos «Hiernevens heb ik de eer u het rapport inzake Hop-bitter te doen toekomen. Naar mijn inzien verdient de zaak als kwakzalverij van de ergste soort gebrandmerkt te worden èn op grond van de onzinnige aanbevelingen als panacé tegen alle mogelijke ziekten, èn krachtens de uitkomsten der analyse in verband met den enormen prijs". Op het eiland Noord-Beveland beleven de jagers een goeden tijdzij kunnen hun liefhebberij naar hartelust uitoefenen en behoeven niet te v.ree- zen, zonder haasje huiswaarts te moeten keeren. De boeren daarentegen zijn niet zoo erg in hun schik. Het talloos heir van hazen en wilde gan zen doet hun te veel schade aan de veldgewassen. De laatsten vallen bij troepen van een paar hon derd te gelijk op het land en zooals licht te begrijpen is, laat zulk een schare in korten tijd een zichtbaar doch ongewenscht spoor achter. Wie emotie zoekt, zegt een der Londensche bladen, moet maar op een openbaar voertuig in Londen gaan zitten. Altijd heeft hij kans om iemand te zien overrijden, om paarden te zien steigeren en vallen, om tegen een anderen wagen aan te bonzen en meer dergelijke opwekkende voorvallen bij te wonen. Een bijzonder plezierig geval kwam Zaterdag voor den politierechter der city. Een onnibuskoetsier had zijn zweep laten vallen en de conducteur van een anderen 'bus had ze opgeraapt en den koetsier uitgelachen, die zijn wapen verloor. Deze werd boos en zeide »Kom ereis op, als je durft." De conducteur kwam op in dubbele beteekenisbij klom op den omnibus en begon bovenop den koetsier af te ranselen, die zich stevig verweerde. Beide 'bus sen bleven staan, en eene belangstellende menigte omringde de strijders. Het raadslid Lawrence, die als rechter zitting had, beboette beiden met 6, zeggende dat het niet geoorloofd was hun twist met vuisten te beslechten in zulk een drukke straat. Dit staaltje van Engelsche zeden was, nota bene, op een der drukste uren van den dag voorgevallen in Cheapside, de hoofdader van het verkeer in de city. 17 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe- i Tera" j stand I Pera- kraeht. lacht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 759 8 759.3 757.9 755.3 756.5 O O ONO ONO z z. bew. bew. betr. regen betr. n +10 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en Z. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en NO. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 5.0 M. heden morgen 8 G. 5.3 V. Het afwijkingsverschil werd kleiner. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 758.2 m. m. Verwacht: Z. wind en betrokken lucht. Thermometerstand te Middelburg. 16 Oct. 's avonds 11 uren 42 gr. 17 n 's morgens 8 uren 43 gr. 's middags 1 uur 52 gr. *8 avonds 5 uren 51 gr. F. Tweede kamer. Ingekomen een wetsont werp tot wijziging der kiestabel. Eene interpellatie werd door den heer Wintgens aangekondigd over den toestand van het Haag- sche bosch. Op voorstel van den heer Gratama werd beslo ten het opmaken eener nominatie voor den hoogen raad uit te stellen tot na de behandeling van het hoofdstuk justitie der staatsbegrooting, in verband tot het in de afdeelingen uitgedrukt verlangen om de open plaats niet aan te vullen. De wetsontwerpen betrekkelijk de overname door den staat van de werken der Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij werden aangenomen, na eene korte gedachtenwisseling, waarhij verschil van gevoelen bleek over de wensclielijkheid van het maken eener nieuwe groote sluis naast de scheepvaartsluizen. De minister van waterstaat verklaarde dat bij de behandeling van het plan voor de nieuwe rijkswerken aan het kanaal deze belangen kun nen worden overwogen. De overeenkomst met de Holl. spoorweg tot bestendiging der bestaande concessie, werd aange nomen met 43 tegen 22 stemmen, nadat de heeren Heydenrijck en Tak betoogd hadden, dat vooral in het licht der uitkomsten van de spoorweg-en quête, na deze overwegingen herziening der over eengekomen bepalingen noodig zijn. De minister verklaarde echter dat de wet van toezicht en po litie op de spoorwegen voldoende in alle publieke belangen, in verband tot deze overeenkomst, voorziet. Ook eenige kleinere ontwerpen werden aange nomen. Londen. De Times verneemt dat Engeland, indien de Egyptische autoriteiten niet zullen zorgen voor onpartijdigheid in het proces van Arabi, zal eischen dat de pacha weder onder En gelsche bewaking zal komen. Volgens de Daily Neivs zal de Kaapsche regee ring aan haar parlement voorstellen Basutoland prijs te geven. Bergen op Xoom, 16 Oct. Bij de aanbe steding van levensmiddelen ten dienste van het militair hospitaal te Bergen op Zoom, voor het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1883, was de laagste inschrijver de heer Somers aldaar; voor rijst 0,16gort 0,17zout 0,14zeep 0,34boter 1,56alles per Kilogram. Voor bierazijn 0,05 per liter. De heer Van Boxsel, voor vleesch f 0,62 per kilogram. De heer Soffers, voor witbrood 0,20 per kilogram. Nog niets beslist omtrent de groote vraag voor Egypte wat zal Engeland ermeê doen De ver schillende gegevens waarop men gaarne eene be vrediging der nieuwsgierigheid zou bouwen, weer spreken elkander, en als graaf Beaconsfield, de vriend van dramatische effecten, nog leefde en aan het hoofd der zaken stond, zouden wij ons voorbereiden op eene verrassing, misschien wel op de mededeeling der nieuwe Egyptische regeling, als de premier den 9en November aan den feest- disch des nieuwen lord mayor's zijne groote rede voering moet houden. Maar de heer Gladstone, die in menigen voetstap van zijn tegenstander moest treden, is met dien zin voor plotselinge wendingen niet behept; waar de omstandigheden hem noodzaakten het liberale scheepje in 's lands belang te doen bijleggen, zal dit hem te veel hartzeer hebben gekost om er nu nog eene kome die van te maken. In afwachting dus van hetgeen er met Egypte zal gebeuren, blijft het lot van Arabi eene recht matige belangstelling inboezemen. Niet met een bandiet toch heeft men te doende pacha is een politieke partijganger, gelukzoeker als men wil, die eenigen tijd aan het hoofd eener ge organiseerde partij heeft gestaan, en die zoo sterk was dat buitenlandsche invasie hem tot rede moest brengen. Alleen het feit dat het inlandsch be stuur volkomen machteloos was tegen hem, bewijst dat zijn aanhangers meer waren dan een muitende troep. Het zou niet veel moeite kosten om de overwegingen van een vonnis samen te stellen, waarbij Arabi zou worden veroordeeld als rebel tegen zijn wettigen vorst. Maar evenmin zou het onbereikbaar zijn om eene redeneering op 't ge touw te zetten, waardoor Arabi in een ander licht verscheen, in dat van een verlosser van zijn volk, die voor de doeleinden van zijn hoogsten plicht het recht had met verplichtingen van minderen rang te breken. Het komt er maar op aan van welken kant men de zaak bekijkt. De Engelsche verdedigers van den pacha zouden zeker wel het laatstgenoemde standpunt hebben ingenomen en stof genoeg hebben gevonden in de mededeelingen van den heer Gregory en in hetgeen de heer Blunt schreef over de volkspartij in Egypte. Voor een welsprekend bepleiten der volkswenschen schjjnt men echter hang te worden, als wij de Central News mogen gelooven. Dat nieuwskantoor acht het zeker dat het Egyptisch ministerie zijn ontslag zal nemen, indien Engeland erop blijft aandringen dat Arabi door Engelsche advocaten zal verdedigd worden. De ministers willen niet verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, indien er pleidooien worden gevoerd. Beeds waren van dit besluit tot aftreding voor teekenen te bespeuren. De Egyptische overheid weigerde den Engelschen advocaat den toegang tot Arabi, en toen sir Edward Malet Zaterdag op het verleenen der toestemming aandrong, sprak Biaz pacha er reeds van om zijn ontslag te nemen. Hij gaf afdoende reden voor zijne weigering. «Arabi, zoo was de gang zijner redeneering, is een Egyptenaar die heeft gezondigd tegen het Egyptisch gezag. Hem wordt elke naar Egyptisch recht mogelijke waarborg gegeven voor eene eer lijke behandeling zijner zaak, en de vertegenwoor digers der mogendheden zijn uitgenoodigd om de rechtszitting hij te wonen. Nu zou een pleidooi van een Engelsch advocaat volkomen in strijd zijn met Egyptische gebruiken, en zulk een raadsman zou verdedigingsmiddelen kiezen, welke aan het Turksche strafrecht volslagen vreemd zijn. Zulk een pleidooi zou eene beleediging zijn voor een Egyptisch hof en wantrouwen verraden in de rechts- bedeeling door zulk een hof. Daarentegen heeft Arabi volkomen vrijheid om een Egyptenaar voor zijn verdediger te kiezen." De redeneering is formeel waarschijnlijk juist maar niet om den vorm is het hier te doenhet wezen der zaak is dat de khedive en zijne omge ving de executie van Arabi willen, en dat het ministerie Gladstone dat uiterste niet wil. En wijl de Engelschen de macht in handen hebben, zal het Egyptisch ministerie ten slotte wel toegeven. De Italiaansche staatsman Minghetti heeft te Cologna in de provincie Venetië eene redevoering gehouden, die het antwoord der rechterzijde op het ministerieel programma voor de verkiezingen schijnt te bevatten. Hij begon met de algemeene en weinig zeggende verklaring dat de openbare meening de vorming eischt van eene eensgezinde meerderheid, die in staat zou zjjn een rechtvaardige en krachtige regeering te steunen. Dat verlangen alle openbare meeningen in alle landen, maar ieder verlangt het op hare wijze. Eenige verdere uitlegging was dus niet overbodig. De conserva tieve redenaar verklaarde zich bereid met de liberalen mede te gaan in de volledige afschaffing der gemaalbelasting. Ook zou hij zuinigheid willen betrachten bij de legeruitgaven, zonder echter de credieten voor nieuwe wapens te verlagen. Maar in de buitenlandsche politiek wil hij krachtiger optreden. In Egypte moet de Italiaansche vlag wapperen naast de Engelsche, en Italië moet de positie bereikendie het gerechtigd is in te nemen. Dat is gemakkelijk te zeggen, als men niet aan het roer der zaken zit. Wees krachtig, laat u gelden, roept de heer Minghetti der regeering toe. Maar als de omstandigheden ongunstig zijn, gaat dat niet altijd gemakkelijk. Het ministerie Depretis zou er niets tegen hebben om een over wegenden invloed in Egypte uit te oefenen, maar dat ligt voor het oogenblik volkomen buiten Italië's macht. Vlissing-eii, 17 Oct. Vertrokken het Eng. stoomschip Blencowe, gezagv. Townsend, naar Londen. Middelburg, 17 October. Raapolie 35.—, pa tentolie 37.— lijnolie op zes weken, zachte lijnkoeken harde dito per 104 stuks. Vlissingen, 17 October. Boter per kilogram 1.25 a 1.10. Eieren .6.a per 104 stuks. Botterdam, 17 October. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1710 runderen; 220 vette, 9 nuchtere kalveren1616 schapen; 347 varkens en 230 biggen; runderen le qual. 85, 2e qual. 68, 3e qual. 50kalveren le qual. 100 2e qual. 80 schapen 92 cent Goes, 17 October. Tarwe en gerst 25 cent lager erwten 30 cent hooger; anders onveranderd. Bergen op Zoom, 17 October. Boter per stuk 1.05, halve ƒ0.70; eieren per 26 stuks ƒ1.90. Amsterdam. 16 17 STAATSLEENINGEN. Oct. Oct. Nederland Cert. N. W. Sell. 2% pet. 66% 66% dito dito dito 3 80% dito dito dito 4 1029% 1023/4 dito Obl. 1878 f 1000. A - 102% 103 België. Obligatien2% Frankrijk Origin. Inschr 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 h a 120 5 947/8 - dito Goudleening5 n 80% 80 dito dito fl 500 6 10011% Italië. Cert. Adm. Amsterd. .5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. .5 64 641/8 dito Febr.-Ang. 5 dito Jan.-Juli 5 65 65% dito April-Oct. 5 65% 65% dito dito Goud 4 j 80% Polen. Obl. Schatkist 1844 4 r, 79 79 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 53% 53% dito dito 18815 909/i6 80% Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 97% Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 767/g 76% Obligatien 1862 5 dito 1864 10005 94% 94 dito 1864 100 5 9013% dito 1877 dito5 883/4 880/4 dito Oostersche le serie. 5 1, 5314 dito dito 2e 11 5 9 53% 63% dito dito 3e b 5 53% dito 1872 geeon. dito 5 9 84% 847/g dito 1873 gecon. dito 5 85 85% dito 1850 le Leening dito 4% n 871/2 87% dito I860 2e Leening dito 4% 83% dito 1875 gecons. dito 4% 761/4 765% dito 1880 gecons. dito 4 67% 673/g Cert. Hope Co. 1840 4 60 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842 44. 4 n Obligatie-Leening 1867/69 4 n 758/4 757/g dito dito 1859. 3 n - Cert, van Bank-Assign. 6 n 371/2 Spanje. Obl. Buit, 1867/7 II/4 n 28 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000-10000 1% n dito dito 1876 2 n Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 117/g llS/4 dito dito 1869 6 137/g 13% Zweden. Obl. 18804 n Egypte. Obl. Leening 1876. 4 70% dito dito 1876 .5 Vereen. Staten Obl. 1877.4 - dito dito 18764% n Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1876.5 dito 1863 1004% INDUSTRIEELE EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN Nederl. Afr. Hand.-V. aand. pet. 2063/4 2O68/4 Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 10611% 106% Ned. Ind. Handelb. Aand. 112 Stoomvaartm. Java Obl dito Zeeland Aand48% dito Obl5 dito gegarand. dito4% Ouitschland. Cert. Rijksbank Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H. B. SPOORWEGLEENINGEN. Nederland Holl. JJz. Spw. Obl. 18715 dito Maats, tot Exploitatie van Staats-Spw. Aand115 Ned. Cent. Spw. Aand. Z250. 37 371/2 dito gestemp. Obl. 250 688/4 69% Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn.Spw. volgef. Aand. 9 135 N.-Brab. Boxt. Obl. gestemp. 1875/8050 49% Zuid Ooster sp. Obl.6 100 Hongarije. Tlieiss. Spoorw. Aand. II. 200 5 n dto dito Obl. ...6 n Italië. Victor Em. sp. Obl. 8 n 53% Zuid-Dal. Spw. Obl3 n 5262 Oostenrijk. F. O. Sp. Obl 3 n Polen. Wars.-Brom. Aand. 4 0 Warschau.Weenen dito. n 478/4 483/4

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2