BUITENLAMP. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. gemeente is te Harderwijk geformeerd VanToo- renenbergen, te HeinoEijkman, te Groningen Gezelschap, te Ylissingen. Gisteren middag is de justitie, vergezeld van dr Bolle, van hier naar Heille vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar de herkomst van een daar gevonden kinderlijkje. Tot sluiting der zomeroefeningen van de Schiet en schermvereeniging Vlissingen" zal op aanstaan den Woensdag te Ylissingen een prijsschieting plaats hebben van des namiddags 3 tot 6 uren; ook zal gelegenheid worden gegeven tot het schieten op een vrije baan. De meesterknecht J. Kloprogge te Helle- voetsluis vierde gisteren zijn öOjarig jubileum in dienst bij 's rijks werven. Geboren den 16 Maart 1812, trad hij den 15 October 1822 te Vlissingen als scheepstimmermansleerling in dienst. In Mei 1839 tot scheepstimmerman le klasse bevorderd, klom hij in 1847 en 1852 op tot vice-komman- deur en kommandeur. In 1867 naar de werf te Hellevoetsluis overgeplaatst als 2e meesterknecht, werd hij aldaar in 1874 bevorderd tot le meester knecht. Hij is versierd met de gouden medaille voor meer dan 36jarigen ijverigen en trouwen werf- dienst. Door een aantal kommandeurs en werk lieden onder zijne bevelen werkzaam is hem als aandenken een horloge met ketting geschonken en van vele gebouwen en werkplaatsen op 's rijks werf wapperde de nationale driekleur. D* Anspach, sedert meer dan 25 jaren pre dikant bij de hervormde gemeente te Eek en Wiel, is Donderdag in den Rijn bij de overvaart met de pont, nabij die gemeente, verdronken. De koetsier, die hem gereden had, sprong hem na en is mede in de diepte verdwenen. D" A. was ongeveer 60 jaar oud en sedert eenige jaren we duwnaar met 12 kinderen. Volgens de Berliner Börsen Ztg. hebben 400 Duitsche industrieelen aanvraag gedaan om plaats ruimte op de Amsterdamsche tentoonstelling. Te Vianen zijn de werkzaamheden tot ver andering der Keulsche vaart voor een gedeelte gestaakt. Eenige ploegen werklieden hebben ge daan gekregen en zijn voor een gedeelte reeds vertrokken. Er zijn moeilijkheden gerezen, die volgens sommigen betrekking hebben op de ont eigening. In elk geval zijn het bezwaren, welke buiten den aannemer zijn gelegen. Door den officier van justitie te Amsterdam wordt de opsporing en aanhouding van J. G. En gels verzocht, met telegraphisch bericht. Volgens het Utr. DU. is de gesignaleerde graan- kooper, tevens lid van den gemeenteraad van Amsterdam en van de prov. staten van Noord- Holland, 12 dezer van Liverpool vertrokken naar Amerika, men zegt naar New-York. De firma Bunge C° is door hem beetgenomen voor 35,000 en de Twentsche Bankvereeniging voor f 25,000. Men verzekert dat hij bij zijn»verwij- dering" in het bezit was van meer dan 80,000. Het kasteel Heimerstein, te Rhenen, met de bekende Tafelberg (de geliefkoosde verblijfplaats van den paltsgraaf Frederik V) is bij publieke veiling voor 112,000 aangekocht door den heer J. Copijn, boomkweeker te Maartensdijk. Het ge- heele landgoed bracht 281.697 op. De zangvereeniging Concordia te Leeuwarden, zal den laatsten Vrijdag in November Die Zer- störung Jeruzalems van Ferd. Hiller uitvoeren, waarbjj o. a. als solisten zullen optreden, mej. Bosse, van Keulen (sopraan), mej. Adèle Asmann, van Berlijn (alt), de heeren Henrik Westberg, van Keulen (tenor) en Lissmann, van Bremen (bas). Het orkest zal worden ingenomen door het Gro ninger harmonie-orkest. Wat de uitvoering vooral belangwekkend zal maken, is, dat Hiller zelf zal komen dirigeeren. Aan de Werkmansb. wordt uit Leiden gemeld, dat Donderdag morgen weder 12 drukkers op de fabriek van de heeren Driessen zijn toegelaten. Er bleven nu nog 14 mannen en eene vrouw over. Voor de werklieden, die door de verwijdering uit de fabriek geleden hebben, is bij den heer Heldt en anderen 937.92 ingekomen. ofschoon zij veel te moede is om er iets om te geven. »Neen, zij is weg en zij is ook niet meer aan het tooneelzij is heengegaan met een heer die plan heeft haar tot zijn vrouw te maken dat zegt hij ten minste en zij gelooft hem. Dat is altjjd de gewoonte van jonge meisjes om de man nen te gelooven en het is de gewoonte van alle mannen om leugens te vertellen als zij verliefd zijn." Clara maakte een bijna onmerkbare beweging, maar die scherpe oogen hebben het toch gezien en juffrouw Foley maakt terstond de gevolgtrekking Een ongelukkige liefde; dat dacht ik wel. >Voor juffrouw Bloem is evenwel het tegenwoordige de hoofdzaak »wat kan haar of ons de rest schelen? haar kamer is nu leeg, die kunt gij dus van nacht krijgen en dan zullen wij morgen wel verder zien. Gij zijt zeker ook bij het tooneelmaar gij danst of zingt niet daar zijt gij veel te stil voor. Is het drama uw vak Gij lijkt op Maud Faushaven, die de slaapwandelaarster bjj Clark speelt. Zijt ge met een standje van uw directeur weggeloopen, of wat is er gebeurd dat men u zoo op straat gezet heeft Gij zijt een mooi meisje daar had vrouw Dixon gelijk in en het is vreemd dat zoo iemand geen onderkomen zou hebben. »Ik wilde dat ik niet mooi was", zei Clara, terwijl de tranen haar weer in de oogen kwamen. „Als ik niet mooi was geweest zou ik in rust en vrede hebben kunnen blijven waar ik was en kalm Gisteren is de tentoonstelling van schilde rijen te Deventer gesloten. Zij is financieel zoo gunstig geslaagd dat de deelnemers in het waar borgfonds niet alleen niets behoeven bij te dragen, maar bovendien ieder een lot in de verloting present krijgen. Het aantal door particulieren aangekochte stukken bedraagt 22benevens 4 voor de verloting. Dinsdag en Vrijdag der vorige week is van Parjjs naar Weenen en terug eene proef genomen met wat in alle talen een bliksem-trein" train- éclairhlitz-zug) genoemd schijnt te worden. De overeenkomst met het weerlicht bestaat echter minder in de snelheid, want die is niet grooter dan van andere expres-treinen, dan in het ach terwege laten van alle stoppen op tusschen-stations. Voor 't overige ware het juister, de nieuwe reis gelegenheid een weelde-trein", of naar het smullen dat men er doen kan, een „Lueullus-trein" te noemen. De trein bestond uit vier slaapwaggons, een goederenwagen en een waggon-restaurant in 't midden. Deze bevat twee rijk gemeubeleerde eet-salons, waartoe men aan beide zijden, op bal- cons, door twee deuren ingang heeft. De inrich ting van dezen waggon heeft 50.000 gekost. De wijnkelder is onder den vloer. Driemaal daags wordt er gedineerd de bediening geschiedt door lakkeien in liverij de menu 's worden onderweg aan de reizigers overhandigd. Het hoofdbestuur dezer onderneming bestaat uit Belgische ingenieurs en spoorweg-autoriteiten. De proeftocht is door verscheidene dagblad-cor respondenten medegemaakt. (Ook de IV. Rott. Ct was vertegenwoordigd.) Bovendien waren er twintig reizigers, tegen betaling van 250 franken de persoon voor de enkele reis, toegelaten. De reis ging van Parijs door Elzas Lotharingen tot Appenweier, door Baden over Kehl en Carlsruhe, door Wurtemberg van Pforzheim over Stuttgart naar Ulm, door Beieren voorbij Munchen, en in Oostenrijk, langs Simbach, over de keizer lijke West-bahn naar Weenen. Dinsdag avond te 6 u. 50 uit Parijs vertrokken, kwam men Woens dag avond te 11 uren te Weenen aan. De ge middelde vaart was niet meer dan 60 kilometers in het uur, maar terwijl men op Wurtembergsch terrein slechts 40 km. maakte, vloog men van Parijs naar Epernay met eene snelheid van 120 km. Dat heeft inderdaad iets van een bliksem". Aan vroolijkheid en goede sier heeft het natuur lijk op den tocht niet ontbroken. Maar op Badensch grondgebied heeft iemand de baldadigheid gehad 's morgens zeer vroeg op de waggon-restaurant te schieten. De kogel deed gelukkig geen ander kwaad dan dat een spiegelruit verbrijzeld werd. Te Rijssel hebben 750 weefsters in de stoom weverij der firma Le Blan het werk gestaakt en te Duinkerken is door de werklieden in de lood- fabrieken mede de oorlog aan hunne patroons verklaard. Nadat de Fransche kamers sedert twee maanden het vereischte crediet hebben goedge keurd voor het wegruimen van de puinhoopen. der Tuilerieën, heeft de commissie voor de historische gedenkteekenen Zaterdag besloten dit werk uit te besteden. De door de commune begonnen ver nieling van een van de schoonste monumenten der Fransche hoofdstad zal daarmede voltooid worden. Als eene zeldzaamheid verdient vermeld te worden, dat in een van de groote Fransche bladen, le Siècleeene aanhaling voorkomt van onzen Jacob Cats. Het is in eene aankondiging van een boekje van zekeren d' Guyot, getiteld Bre'viaire de V amour experimental. Naar aanleiding van eenige, vrij overbodige en niet zeer kiesche raadgevingen van den dokter, om het genot des huwelijks te bevor deren, herinnert de Fransche referent aan het onderschrift van onzen volksdichter, bij eene plaat, voorstellende een minnekozend paarMet arbeijt en tevreden leven, net als andere meisjes in plaats van »0 waren zij jaloersch op u, kind zoo gaat het altijd op het tooneel en in de café'smaar gij hadt er u niet aan moeten storen. Gij hadt hen met geljjke munt moeten betalen en dan wegloopen met den rijksten dien gij vinden kondt niet zoo alleen, alsof niemand iets om u gaf." Clara ziet juffrouw Foley met ontzetting aan. In welk soort van huis is zij terecht gekomen? Misschien zegt de vrouw in haar onwetendheid dingen die zij niet bedoelt zooals Clara ze opvat. »Ik ben nooit op het tooneel geweest", zegt zij na een pijnlijke stilte, »en ik weet ook niets van tooneelspeelsters, zangeressen of danseressen. Het eenige wat ik kan is handwerken maken. Morgen zal ik u eenige proeven laten zien, mis schien kunt gij iets voor mij verkoopen. Ik was bonne bjj een familie waar ik eensklaps, geheel onverwachts van daan moest. Ik ben er van avond pas van daan gegaan" (is het inderdaad nog die zelfde avond denkt zijhet lijkt haar wel een week sedert zij de stoep op het Hydeparkplein afging) »en nu moet ik zien mijn brood te ver dienen." Zij is niet gewoon hare aandoeningen te laten blijken en verwondert zich dat de tranen zich alweer vertoonen en haar stem verstikken. »Wilt gij mij toestaan dat ik naar bed ga?" vraagt zij snikkende, »ik ben zoo moe en zoo ongelukkig; morgen hoop ik u een vollediger verslag omtrent mijn persoon te geven maar van avond zou ik niet gaarne vreemden ontmoeten." Zooals gij verkiest, zooals gij verkiest, mijn kind", zegt juffrouw Foley. »Hetis hier de tempel der vrijheid. Gjj hebt uw bed betaald en hebt het recht om erheen te gaan wanneer gij wilt. Maar gij wilt toch eerst wat eten, niet waar? Daar neem een stuk brood roet ham meê naar boven." (Wordt vervolgd.) krijght men vier uyt den steen. Dit, zegt de beoor- deelaar, is een bewijs dat men er voor ruim 200 jaren al evenveel van wist als dr Guyot meent te moeten verkondigen. DeEngelsche generaal Havelock spreekt ten stelligste het beweren van den correspondent der Kölnische Zeitung tegen, dat Engelsche soldaten na den slag van Tel-el-Kebir de Egyptische ge kwetsten zouden afgemaakt hebben. Uit een streng onderzoek bleek dat vele soldaten de ver volging staakten om aan de gekwetste Egypte- naars hulp te verleenen. Deze laatsten schoten dan vaak op hunne weldoeners, zoodat er ver scheidene officieren en soldaten gewond werden. Onder deze omstandigheden laat het zich verklaren wanneer er met zulke gekwetsten korte metten gemaakt werd. Caïro. Het proces tegen Arabi-pacha is uitgesteld wegens bezwaren tegen de toelating van vreemde advocaten. De regeering zal aan den vertegenwoordiger van Engeland, sir Malet, eene memorie daartegen overhandigen. Ronden. Volgens de Times, bestaat er alle kans op eene vriendschappelijke schikking tus- schen Frankrijk en Engeland, betreffende de toe komst van Egypte. 16 October des morgens te 8 uren. Wind- NAMEN Ba- Toe- I DER rom. stand PLAATSEN. stand. richt. kracht. lucht, j Delfzijl 761.8 O 8 betr. Groningen 760.9 O 1 I. hew. Den Helder 759.8 O 2 z. bew. Vlissingen 758.1 0 2 betr. Maastricht 758.7 O 2 mist. Tem pera tuur. Cel s. 3 3 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 4.0 M. heden morgen 8 G. 8.7 V. Het afwijkingaverschil werd grooter, Barometer-aanwijzing te Utrecht te half een 757.4 m. m. Verwacht: tamelijk krachtigen NO. wind en betrokken lucht. Thermometerstand te Middelburg. 15 Oct. 's avonds 11 uren 42 gr. 16 a 's morgens 8 uren 40 gr. 's middags 1 uur 43 gr. 's avonds 5 uren 42 gr. F. Van 8 tot 15 October. Middelburg. OndertrouwdP. Simonse, jm. 25 j. met C. Janse, jd. 23 j. A. Frekenhorst, wed'. 54 j. met S. Minderhoud, wede. 31 j. J. Vreke, jm. 21 j. met J. Giffard, jd. 20 j. H. K. Brandhorst, jm. 30 j. met C. Koole, jd. 32 j. P. van den Broeke, wedr. 63 j. met P. Broerse, wede. 50 j. W. H. Voets, jm. 40 j. met C. L. Schellings, jd. 37 j. A. J. Corstanje, jm. 33 j. met E. P. de Vos, jd. 20 j. D. J. Anemaet, jm. 21 j. met J. W. van Schaik, jd. 21 j. A. Mol, jm. 34 j. met P. C. Dronkers, jd. 30 j. BevallenL. J. Driessens, geb. Venema, z. C. J. Scheers, geb. Ten Hacken, d, J. M. Huijs- man, geb. Akkermans, d. J. A. de Wagemaker, geb. Snijders, d. C. J. Maas geb. Maas, d. J. A. P. Janssen, geb. Buijs, d. J. F. Pieters, geb. Back, z. M. B. Nuijten, geb. Thijs, z. OverledenS. P. Matthijssen, vrouw van A. Landman, 40 j. J. A. Wijnants, man van M. J. Roelse, 67 j. E. de Vlieger, vrouw van F. Baljeu, 51 j. M. C. Sprenger, d. 17 m. Van 7 tot 14 October. Vlissingen. GehuwdF. Gassman, jm. 26 j. met J. de Hond, jd. 23 j. G. van Oorschot, jm. 22 j. met M. J. P. Tollenaar, jd. 21 j. BevallenL. J. Baljé, geb. Step, d. C. M. J. Verheul, geb. Wijtenburg, z. C. C. J. Cadee, geb. Boere, d. M. C. P. Kuiper, geb. Coudijser, d. J. F. de Weerd, geb. Kuijpers, z. R. van der Hal, geb. Hes, d. R. Bollen, geb. Siepgens, d. OverledenM. van den Bovenkamp, d. 18 m. Goes. Gehuwd: A. Leenpoel, jm. 24 j. met A. C. Engelse, jd. 20 j. O. Boom, wed', van O. J. „Zaaijers, 63 j. met J. Kleinputte, jd. 55 j. I. Ris- seeuw, jm. 29 j. met S. J. van Dishoek, jd. 27 j. BevallenC. K. Sampon, geb. Moeliker, d. J. de Vreugd, geb. van Luijk, d. S. M. C. de Vos, geb. de Wijs, d. A. van Aken, geb. Boer, z. J. J. Viergever, geb. Blom, d. H. Koens, geb. Oostdijk, z. Zierikzee. BevallenP. C. Hart, geb. Put, z. S. J. Mulder, geb. Scheele, z. M. J. de Haas, geb. Mes, d. A. van den Houten, geb. Hart, d. J. J. de Looze, geb. Brouwer, d. J. Brandenburg, geb. Nesse, z. (levenl.) Overleden: J. Phernambucq, jm. 37 j. L. Kleppe, z. 6 m. C. Huigens, man van J. Smit, 53 j. Een voorstel is door den grootvizier aan den sultan gedaan betreffende de Turksche politiek, dat in zijne gevolgen van groote beteekenis kan wezen. Het plan van Said-pacha komt hierop neer, dat de Porte haar stelsel van afwisselende bondgenootschappen, dat haar in de armen van Duitschland gedreven en op dit oogenblik van Engeland vervreemd heeft, zal laten varen, om voortaan met alle mogendheden op gelijken voet vaii goede verstandhouding te gaan verkeeren. In de binnenlandsche politiek zou de gewichtige nieuwigheid van de ministerieele verantwoordelijk heid ingevoerd worden, wat eene herleving van de een oogenblik bestaan hebbende Turksche volksvertegenwoordiging schijnt te veronderstellen; voorts zou het oorlogs-budget besnoeid, de gen darmerie-dienst uitgebreid, en eindelijk de hand geslagen worden aan de zoo lang toegezegde hervormingen in Aziatisch Turkije. Neemt de sultan deze voorstellen aan, dan wordt het zwaartepunt der buitenlandsche betrekkingen van de Porte naar het Westen verplaatst. Slaat hij ze af, waarvan de aftreding van Said-pacha het gevolg zal moeten zijn, dan wordt daarmede de vijandige houding tegenover Engeland, die sedert de gebeurtenissen in Egypte de Turksche politiek gekenmerkt heeft, nog scherper geaccentueerd. Het doen van het voorstel is dus, hoedanig ook het antwoord zij, van groot gewicht. Omtrent Egypte wordt de polemiek der dagbla den, gegrond op hetgeen men elkander over en weer wijsmaakt aangaande de plannen der Brit- sche regeering, bij uitstek vervelend. Het heet nu weder officieus uit Berlijn, dat prins Bismarck geen woord heeft losgelaten om Engeland of iemand anders raad te geven. In dat geval heeft de heer Courtney eene ministerieele onjuistheid" aan zijne kiezers verteld, toen hjj zich op den raad van den kanselier beriep om de Egyptena- ren »in hun eigen sop te laten gaar koken." Zoo werpt men elkander ook de EngelschFransche financieele controle toe, de eene partij om haar als dood en begraven, de andere om haar als onsterfelijk, een derde om haar als het onderwerp van onderhandelingen voor te stellen, waarbij aan Frankrijk, door het intrekken van de eigen rechts macht der consuls in Tunis, eene vergoeding zou geschonken worden voor het ophouden van zijn invloed in Egypte. Iets meer feitelijks is, dat de openbare behandeling van het proces van Arabi-pacha heden middag zou aanvangen, indien ook hierin weder geen verandering komt op verzoek van zijn verdediger, den advocaat Mark Napier, wien nu officieel ver gunning is gegeven om voor hem op te treden. De krijgsraad houdt zitting in de vergaderzaal der notabelen. Als medebeschuldigden worden tegelijk terecht gesteld de pacha's Toulba, Ali-Fehmi en Mahmond-Fehmi, Said Kandeel, benevens Arabi's gewezen secretaris Omar Ralimi, die op het oogen blik van den brand in Alexandrie, den llen Juni jl., inspecteur der politie was. Nog vinden wij omtrent deze zaak vermeld, dat de inlandsche bevolking met groote spanning den afloop van het proces verbeidt; dat intusschen de ongegrondste praatjes onder het volk de ronde doen, zooals dat de Engelschen spoedig genoodzaakt zullen zijn het land te verlaten, dewijl de RuBsen Britsch Indie willen bezetten dat alleen de dood van den „rebel" een heilzamen schrik onder de Fellah's te weeg kan brengen, enz. enz., het een en ander zeker niet uit den koker komende van Arabi's vrienden. De vele woorden, die over Egypte gewisseld worden, niettegenstaande de machten, die over den gang van zaken te beslissen hebben, niets laten hooren, bewijst welk een nutteloos besluit het is, dat 'de Fransche ministerraad genomen heeft, om voortaan van zijne beraadslagingen niets publiek te laten worden. Het grappigste is dat op den zelfden dag, dat dit besluit genomen werd, een Parijsch berichtgever aan de Indépendance een uitvoerigen brief zond over hetgeen in diezelfde zitting was voorgevallen. Er moet dus een »valsche broeder" onder de ministers zitten. Het belang rijkste in deze zitting is een rapport van den minister van binnenlandsche zaken geweest, over de onge regeldheden welke in de omstreken van Arles zijn voorgevallen. Er woedt daar een soort van beeld stormerij. De houten kruisen langs de wegen worden omver gehaald, de steenen kruisen met dynamiet de lucht in gejaagd en men is nu ook op de huizen van particulieren aangevallen. Een aantal Socialisten zijn in hechtenis genomen; maar door een deel hunner wordt beweerd dat niet zij, doch de clericalen de geheime aan stokers van deze gewelddaden zijn. Mocht dit waar zijn, dan zou het natuurlijk met de bedoeling wezen om op indirecte wijze mede te werken tot de beweging, welke de legitimisten door hunne banketten en andere demonstratiën voortgaan levendig te houden. De regeering laat hen stil begaan, doch er beginnen zich stemmen te doen hooren in de republikeinsche pers, om te betoogen dat wanneer verdraagzaamheid goed en een ver achtelijk stilzwijgen" tot zekere hoogte een gepast antwoord mag zijn, de zwakheid toch niet te ver behoort te gaan. Wanneer men op publieke ge bouwen 's lands vlag naar beneden haalt en er de witte Bourbons-banier voor in de plaats hijscht, wanneer geestelijken in stampvolle kerken de komst van den koning" als aanstaande prediken en lofliederen tot zijne eer aanheffen, dan wordt het toch wel tijd voor de vertegenwoordigers van den wettig bestaanden staatsvorm, om te laten merken dat deze nog bestaat. In de plaats van wijlen den admiraal Potkuau moet een senaatslid benoemd worden door de andere leden van dit hooge staatslichaam. Volgens de tourbeurt die daarbij in acht genomen wordt, moet de candidaat ditmaal door de groep der republi keinsche Unie voorgesteld worden. Men beweert dat zij voornemens is den heer Gambetta voor te dragen. Dit is echter, zonder nadere bevestiging, bijna ongelooflijk. Het zou een al te dwaze éclips wezen, wanneer hij, die zoo kort geleden nog de »zon" der republiek genoemd werd, plotseling in een levenslang senatorschap schuil ging.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2