N° 245. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 17 October. Gemeente-Belastingen. Een kalm toeschouwer. Middelburg 16 October. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van l -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Kohier voor de belasting op de Honden over 1882. Door B. H. BUXTON. IGSCH COURANT. De burgemeester en -wethouders van Middelburg, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bet eerste suppletoir kohier van de belasting op de bonden over bet jaar 1882, door den gemeente raad bij zijn besluit van den 13en October 1882 is goedgekeurd, en ter invordering aan den ge meente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 16en October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Omtrent bet eerste van de wetsontwerpen tot herziening der kieswet verneemt bet Vaderland, dat het ontwerp eene verdeeling van de kies districten naar den census in vijf klassen voorstelt. Voor de eerste klasse wordt een census van f 60 aangenomen, voor de tweede klasse een census van 40, voor de derde een van f 30, voor de vierde van 24 en voor de vijfde van 20. De census van 60 zal geëiscbt worden in de gemeenten Amsterdam, Eotterdam en 's Gravenbage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de gemeenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haarlem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam én Middelburg. De census van f 30 zal gelden voor de ge meenten Maastricht, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar, Zaandam, Harlingen Sneek, Vlissingen, Gorinchem, Goes, Bolsward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend. De census van 24 zal bepaald worden voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Hol- land en Zeeland, voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd. De census van 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewesten, ook voor zoo ver die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van bet aantal kiezers door deze censusverlaging wordt op onge veer 22,000 geschat. De tweede kamer beeft benoemd tot leden der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met de maat schappij Be Schelde (exploitatie der havenwerken te Vlissingen) de heeren Rombach (voorzitter), Van Asch van Wijk, De Beaufort, Van Kerkwijk en Wickers. 25 HOOFDSTUK XIII. SKwervende. in huis nemenwel neen 1 Wij nemen alleen ordentelijke commensalen, ambachtslieden en die soortgij zijt veel te mooi om 's avonds alleen langs de straat te loopen. En dat nog wel met een dames-reistasckIk wed dat gij niet veel goeds uitgevoerd hebt. Gij zult wel een geschikt nachtverblijf vinden in het koffiehuis verder op in de Kilburnstraat." Clara zwijgt een oogenblik in diepe verle genheid. „Ik ben zoo moe en zoo hongerig", zegt zij, »ik zal natuurlijk mijn logies en mijn avondeten betalen. O zend mij niet weer de straat op, wat ik u bidden mag!" zij bedekt haar gelaat met hare handen en barst in tranen uit. De dikke vrouw, die onderwijl de twee flessohen limonade, waaï zij om vroeg, gekregen heeft, ziet haar meewarig aan. Vlissingen, 16 Oct. Heden had alhier door eene uit Brussel gezonden commissie van deskun digen een onderzoek plaats naar het gezichtsver mogen, vooral wat betreft kleurenblindheid, van. het Belgische loodspersoneel. Te Ostende, waar dit reeds geschied is, waren de uitkomsten be vredigend. Yerselie, 15 Oct. De gemeenteraad heeft de vorige week de begrooting voor de gemeente in ontvang- en uitgaaf vastgesteld op f 17,293,83§. De kosten van het onderwijs zijn geraamd op 5412. Dezer dagen heeft eene oeverafschuiving plaat8 gehad voor den Onrustpolder, in het Veergat be westen den Camperlandschen veerdam. Hoewel deze afschuiving van geen groote afmetingen is bewijst zij weder dat de stroom op dat punt den oever blijft teisteren. De generaal Van der Hegden is Zaterdag mid dag te Bergen op Zoom aangekomen, om bij den kapitein Hardeman twee dagen te logeeren. Aan het station werd hij door eene groote volksmenigte met hoera's begroet. Alle officieren van het garnizoen en de stafmuziek waren hij cle aan komst van den generaal tegenwoordig. Hansweert. Doordien de werkzaamheden aan de kleine sluis hier nog in vollen gang zijn is men te Wemeldinge begonnen met het lichten der deuren teneinde zoodoende zooveel mogelijk ver traging voor de scheepvaart te kunnen voorkomen. Dit is dubbel lastig daar de scheepvaart thans enorm veel vertraging ondervindtgetuige de stoombooten Telegraaf, die Zondag morgen eerst konden vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 19e> October a. niet plaats hebben. In de 38e algemeene vergadering van het Aard- rijkskundig Genootschap is door den voorzitter, prof. Veth, medegedeeld, dat de afdeeling Neder land zich van de Internationale Afrikaansche Veree- niging had afgescheiden en wel mede naar aan leiding van de jongste betrekkingen, door Pransche en Belgische reizigers met hoofden van stammen aan de Congo-rivier aangeknoopt. Deze afdeeling had zich later ontbonden en haar kas ongeveer 3000, met jaarlijksche bijdragen van 155, afgestaan aan het Aardrijkskundig Genootschap, op voor waarde om de gelden te gelegener tijd aan te wenden voor onderzoekingen in Afrika. Z. K. H. prins Alexander, die eere-voorzitter was, had zich volkomen met dit besluit vereenigd. Tegelijk met verschillende andere verplaatsingen in het Duitsche corps diplomatique zal ook de sedert Vrjj geruimen tijd openstaande post van Duitscli gezant te 's Gravenhage weder vervuld worden, en wel door den heer Von Alvensleben. De gezant van Rumenië in Nederland, de heer Mitilineo, wordt vervangen door den heer Yaca- Schrei maar zoo niet, mijn kind", zegt zij goedig. »Kom met mij mee. Ik woon hier vlak tegenover in een van die villa's en ik kan u voor van nacht wel herbergen. Hebt gij wat geld?" «Hoeveel moet gij ervoor hebben vraagt Clara met nieuwen moed. «Ja het is laat en het is zoo'n ongewoon geval dat ik het voor niet minder dan een gul den kan doen." Clara heeft de voorzorg genomen van eenig klein geld in haar zak te steken, zoodat zij de beurs, die al hare spaarpenningen bevat, niet behoeft uit te halen om de vrouw een gulden te geven. Deze lacht in haar vuistje tegen vrouw Dixon en gaat haar voor naar den overkant. Haar huis is het eerste in een rij, bekend onder den naam van Pomona-villa's. Mijn naam is mejuffrouw Foley zegt de eigena res van No. 1, de deur met de sleutel opende. Clara bevindt zich in een Hein woonhuis en wacht. «Kom binnen, kom binnen, kind," roept juffrouw Foley, die de zijkamer is binnengegaan en het gas opsteekt, waai'door het vertrek eens klaps helder verlicht is en een ameublement ver toont dat het best omschreven wordt met de uit drukking «zoogenaamd deftig." De stoelen zijn met rood rips overtrokken, aan het eene einde staat een canapé, aan het andere een chiffonnière. Er brandt een fianw vuurtje aan den haard, waarin juffrouw Foley dadelijk verwoed begint te poken. resco. Eerstgenoemde is naar Belgrado, hij het hof van Servie, verplaatst. Volgens de N. R. Ct. zou de Nederlandsche Handelmaatschappij er bij den minister van koloniën in geslaagd zijn, eene verlenging van haar con signatie-contract te verkrijgen voor den tijd van tien jaren, tegen eene weinig beteekenende ver laging der commissie. De Rijnspoorwegmü is met de Expl. mvan staats spoorwegen opgetreden als mededingster voor de exploitatie van den Ned. centraal-spoorweg. Zij heeft zich bereid verklaard tot het aangaan van eene overeenkomst op zoodanige grondslagen, dat de obligatiehouders der Centraal-spoorweg van hunne volle jaarlijksche rente en aflossing, en de houders van uitgestelde schuldbewijzen en aandeel houders jaarlijks minstens van gelijk bedrag als in het laatste jaar, met billijk uitzicht op ver meerdering verzekerd zijn. In een particulieren brief van een der Poolreizigers aan boord van de Willem Barents vindt men de volgende beschrijving van ijsbergen. Op de breedte, van 75° NB. en 35°50° OL. passeerden wij vele ijsbergen. Dezen waren waarschijnlijk van Frans Jozefland afkomstig, waar zij ontstaan, doordat in ravijnen groote mas sa's sneeuw door steeds meer en meer daarop vallende stortingen in elkaar geperst worden en door de groote drukking zoogenaamd herbevriezen, vervolgens van den wal afschuiven en in den zomer naar het Zuiden drijven. Wij zagen er velen groote en kleine. Om u een denkbeeld te geven van de kolossale massa van zoo'n drijvencten berg, wil ik de afmetingen van een middelmatigen ver melden, zooals wij er verscheidene zagen, bijv. het gedeelte boven water 50 M. lang en breed en 30 M. hoog. Het zichtbare gedeelte heeft dus een inhoud van ongeveer 75,000 kub. M. of een ge wicht van 75 millioen kg. Daar nu het gedeelte, dat onder water uitsteekt, gemiddeld zeven maal zoo zwaar is als het hoven water uitstekende, zoo kan men het gewicht van zoo'n drijvend ge vaarte schatten -op 8 maal de zwaarte van het zichtbare deel of circa 600 millioen kg. Sommigen steken zoo diep onder water dat zij tot den bodem reiken; de zee is hier ook niet diep, ongeveer 200 M. Deze ijsbergen zijn van boven gewoonlijk wit, terwijl de lagere gedeelten verschillende nuanceeringen van blauw vertoonen. Eenigen zijn evenwel glashelder en hard als steen. De vorm van de bergen die wij zagen was meestal vrij regelmatig, een blok met steile wan den, onder water breeder wordende. Evenwel zagen wij er ook enkelen van meer eleganten vormo. a. een poort, die wij de moeite overwaar- dig rekenden te photographeeren. Het was prach tig helder weer wij draaiden bij en gingen met ons vieren met de vlet erheen, om het toestel op een nabijzijnde ijsschol te plaatsen. De poort bestond uit een gewelf met massieve wanden, met een kleiner exemplaar naast zich, doch als het ware uit hetzelfde stuk gehouwen; „Wij zullen het gauw een beetje gezelliger maken", zegt zij. «Ga zitten, kind, en doe alsof ge thuis waart." Clara gaat gewillig zitten, maar kan zich nog niet op haar gemak gevoelen. Juffrouw Foley legt een wit kleed over de tafel en begint toe bereidselen voor het souper te maken. «Ik ben eigenlijk geen echte commensalen- houdster, moet gij weten", zegt zij, en brengt messen, vorken, glazen en borden op tafel. «Ik koop gedragen kleêren. Bij de heeren en dames aan huis, weet ge j geen winkel, zooals gij ziet, dat houdt de zaak particulierderen daar houden de dames en heeren van. Sedert ik dit huisje gehuurd heb, kan ik ook een paar dames in huis hebben. Wij eten allemaal gezamenlijk en dat maakt het gezellig, ziet ge. Ik ben wat de menschen noemen van een gezellige natuur. Ik heb altijd van prettige menschen gehouden en ga het liefst met jongelui om. De meisjes, die nu bij mij zijn, kennen mij en vertrouwen mij geheel. Wij hebben hier geen geheimenhet is veel gemakkelijker om alles ronduit te zeggen. Zij vertellen mij allebei alles en ik geef haar goeden raad. Ik weet wat er in de wereld te koop is en waar schuw haar naar mijn eigen ondervinding, die vrij groot is, dat verzeker ik u. Wilt gij een glas sherry of wilt gij wachten tot aan het souper Clara wilde liever wachten. Juffrouw Foley zegt dat ze „zoo flauw" is en neemt onder het praten nu en dan een teugje sherry. de bodem was uitgehold in den vorm van een bom en gevuld met helder zoet water. Van bui ten gemeten was de poort ongeveer 20 M. hoog, terwijl de waterkom zoo diep was, dat de Barents er gemakkelijk in zon kunnen drjjven. Een groot aantal meeuwen had zich erop nedergezet, en op het hoogste punt een sneeuwwitte, zoogenaamde ivoormeeuw. De gelegenheid om een photographie te ne men was echter niet bijzonderten eerste was het object van het helderste wit, de achter grond deed in helderheid niet onder voor den voorgrondten tweede was zoowel de poort als de schol, waarop het toestel stond, door de dei ning in voortdurende beweging, en veranderde hunne respectieve positie elk oogenblik. Wij vertrouwen echter dat ons streven met een goeden uitslag bekroond is. (N. R, Ct.) KBOOKDOMEim Benoemd tot tweeden rentmees ter van het kroondomein in de rentambten Oost'er- hout en Dordrecht W. H. baron Taets van Ame- rongen. De school-commissie te Zutfen heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adres houdende bezwaren tegen art. 65 der wet op het lager onderwijs waarbij «ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in een of meer vakken, vermeld in art. 2 onder l, m en n, wordt vereischt het bezit der akte van hoofdonderwijzer". Op grond van door haar en"in andere gemeenten en provinciën ondervonden moeiljjbheden in het be komen van onderwijzers in vreemde talen, ver zoekt de commissie dat bedoeld wetsartikel in. dien zin worde gewijzigd, dat de akten van bekwaam heid voor vreemde talen ook kunnen worden verkregen door hen, die niet in het bezit zijn der akte van hoofdonderwijzer. De onlangs opgemaakte voordracht tot be noeming van een onderwijzer aan de openbare school te Biggekerke is door den arrondisse- ments-schoolopziener niet goedgekeurd, maar omgekeerd. Zij was n° 1 Van Westen te Ritthem, n° 2 Th. J. Pas te Yerseke en is dus ge worden n° 1 Pas en n° 2 Van Westen. Benoemd tot onderwijzer te Nieuw- en St. Joosland de heer Van Houten te Groede. Door den bewindvoerder van het Fonds voor weldadige doeleinden te Leeuwarden, zal aan man nen en vrouwen, van 16 jaar en ouder, die niet of zeer weinig kunnen lezen en schrijven, gedu rende de aanstaande wintermaanden weder gele genheid worden gegeven, om daarin kosteloos onder wijs te ontvangen, drie avonden per week, telkens 11 uur. Het volgende drietal predikanten der N. H. Zij is vreeselijk benieuwd om iets naders van dit mooie, bedeesde, stille, jonge meisje te weten te komenmaar Clara heeft iets in bare manieren d.at haar weerhoudt van rechtstreeksche vragen. «Zij is geschrikt en heeft den moed niet om te spreken", zegt zij bij zichzelf. «Als ik begin met haar wat van de anderen te vertellen, zal zij van zelf wel over haar eigen loslaten." Met dit plan rammelt zij voort «Juffrouw Purkiss heeft mij leeren inzien hoe goed die sherry is. Het is voor mij hetzelfde als brandewijn en veel onschadelijker, daar het wijn is. Juffrouw Purkiss is een van de eerste zange ressen in het Cosmopolitaansche café hier in de straat. Zij is nog niet thuismaar zij komt nooit veel na elven. Zoodra zij thuis ia roept zij Foley, citroen met sherry"daarom heb ik die limonade gehaald. Het zingen vermoeit de borst zoo en zij zegt dat zij altijd een gevoel heeft alsof zjj omvalt." «Het moet zeer vermoeiend zijn", zegt Clara, die begrijpt dat er een antwoord van haar ver wacht wordt. «Ja het mag vermoeiend zijnmaar het blijft toch altijd maar zingen. Neen het zwaarste werk is in het ballet. Daar heb je juffrouw Bloem Fleurette heet zij op het affiche die heeft het hard en dan zulke likdoorns arm kind De meesten zouden het altijd wel willen uitschreeuwen van de likdoorns." «En woont juffrouw Bloem ook bij u?'f vraagt Clara om eenige belangstelling te toonen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1