Een kalm toeschouwer. MJDDELRURGSCHE COURANT FEUILLETON. BIJVOEGSEL Maaudag 16 October 1882. N°. 244. Verkiezing van zes leden van de kamer van koophandel en fabrieken. Gemeenteraad van Mddelburg. De Heerengracht. Door B. H. BUXTON. VAN DE VAN De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat op Vrijdag den 17 November a. in de bovenachterzaal van het raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal gehouden worden, ter voorziening in de plaatsen van de heerenmr W. C. Borsius, J. Luteijn, J. P. Fokker, J. A. Tak, F. G. Sprenger en P. de Bruijne, leden van de kamer van koophandel alhier, welke met het einde des jaars aan de beurt van aftreding zijn; dat de inlevering der stembriefjes in de ter vergadering aanwezige stembus, op gemelden dag zal aanvangen des voormiddag a te 10 uren en voortduren tot des namiddags éen uur, na welk uur geen stembiljetten meer zullen worden aan genomen, dan van de kiezers in de zaal aanwezig, terwijl onmiddellijk daarna met de opening der biljetten zal worden aangevangen dat de lijst der kiesgerechtigden dagelijks uit gezonderd des Zondags, tot en met den 3en No vember a., ter inzage zal liggen op de gemeente secretarie van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; dat de bezwaren tegen die lijst bij burgemeester en wethouders schriftelijk moeten worden inge leverd, tot uiterlijk binnen acht dagen na heden, na welk tijdstip deze niet meer in aanmerking zullen komen, terwijl niemand tot de vergadering kan worden toegelaten, wiens naam niet op de lijst is vermeld en dat voor den dag der verkiezing aan de huizen der kiesgerechtigden stembiljetten ter invulling zullen worden bezorgd. Middelburg, den 13en October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ._ De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Zittine; van Vrijdag 13 October. Voorzitter mr C. J. Pické. Afwezig de heeren J. A. v. Hoek, W. A. v. Hoek, Van Berlekom en Snouck Hurgronje. Behalve de gisteren reeds gemelde besluiten werd nog zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming goedkeuring verleend aan eene suppletoire begrooting voor de gasfabriek voor 1882. Onder de ontvangsten wordt 1, opbrengsten der fabriek, met 2000 en 3, ontvangsten uit de gemeentekas voor nieuwe werken, met f 5000 verhoogd. De uitgaven worden daarmede in verhand ge bracht door 3, kosten voor nieuwe werken, met 5000 en 4, renten en afschrijvingen, met 2000 te verhoogen. De uitgaven zijn: werken in 1881 besteld ƒ1600; hoogere kosten van het leggen en verleggen van een gedeelte van het buizennet 1400voor het eerste gedeelte der mainboven het geraamde bedrag 700; voor nieuwe selfsealing retort- monden 500 voor herstelling van schoorsteenen enz. 320 en voor het maken van een ammoni- akput 730samen 5250. De gas-commissie meent echter tengevolge van verschillende hespa ringen met 5000 te kunnen volstaan. De onder de ontvangsten vermelde 2000, meer ontvangsten, grondt de gas-commissie op de resultaten van de exploitatie gedurende de eerste zeven maanden van 1882, vergeleken met die van 1881. Eveneens wordt zonder beraadslaging besloten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1882, tengevolge waarvan het totaal bedrag met 26.479.86 vermeerdert. De vermeerdering der ontvangsten bestaat in gedeelte van het vermoedelijk batig slot der reke ning over 1881 14.290.29 batig slot der exploi tatie van de gemeentelijke gasfabriek 2000; een nieuw artikelbijdrage iu de kosten van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers 240; 30 van het rijk vergoeding kosten lager onder wijs 157.50; andere ontvangsten 9.992.07. Onder de ontvangsten moet voorts nog de post bijdrage van het rijk in de kosten van het gym nasium met 200 verminderd worden. De uitgaafs-posten, die verhoogd worden, zijn een nieuw artikelbestrating, rioleering van de loskaai enz. f 2854.85J; nieuwe werken gasfa briek 500jaarwedde onderwijzers school D 200, toelagen en bijdragen opleiding onderwijzers 250kosten van het stichten van schoollokalen enz. 18500huur- schoollokalen enz. 40.00§, verlichting 35. De post voor jaarwedden van onderwijzers aan het gymnasium wordt het 400 verminderd. Het dossier betrekking hebbende op de verbete ring van den toestand der Heerengracht is weder met een aantal rapporten verrijkt, die als gedrukte stukken aan de leden van den raad zijn toegezonden. In de eerste plaats het rapport der commissie van fabricage, die andermaal de bedoelde quaestie met nauwgezetheid overwogen heeft. Bij dat onderzoek werden door haar geraadpleegd het door d' Van Berlekom aan burg. en weth, gericht schrijven van 29 Nov. 1880 en het rapport der gezondheidscommissie dd. Jan. 1881. Ofschoon de goede bedoelingen waardeerende, waarvan beide stukken de blijken dragen, kan de commissie niet adviseeren een der genoemde middelen ter verbe tering in toepassing te brengen. Daarvoor stonden de belangrijke fïnancieele offers in den weg, ter wijl wat het voorstel van dr Van Berlekom betreft, bij de commissie wel eenige twijfel gerezen is over de uitvoerbaarheid ervan, ook in verband met de kosten, geraamd op 10,000. Zonder te spreken over de technische bezwaren van een rioleering van de Langeviele binnen- brug af tot aan de manége, zag men ook alge meen op tegen de groote kosten, geraamd op 20,000, aan zoodanig werk verbonden. Daarom werd de vraag overwogen óf er geene mogelijkheid bestaan zou om op eene andere, meer goedkoope wijze, verbetering aan te brengen, en na eene inspectie in loco meent de commissie daarvan de oplossing gevonden te hebben, door den aanleg van een afvoerkanaal voor het gracht water ter wijdte van 0,50 M. middellijn van de Noordstraat tot aan het riool bij de manége, in welk kanaal zou behooren te worden opgenomen het riool van de Noordpoortstraat, thans in de Heerengracht uitmondende. Door zulk een afvoerkanaal zou volgens de bereke ningen die aan de commissie door den gemeente bouwmeester verstrekt zijn, in 24 uren 10,000 M3 grachtwater kunnen worden afgevoerd, of, aanne mende dat de gracht 1000 M. lang en 25 M. breed is 25,000 M1, iedere 24 uren, wanneer znlks mocht blijken noodig te zijn, over die op pervlakte 0,40 M. water kunnen worden afgelaten. Niet iederen dag echter zullen de riolen zoo mede de rioolwatergang naar Veere in staat zijn die hoeveelheid af te voeren, daar hij overvloe- digen regen en eventueele aflating van het droge- dok, die werken de daarvoor gevorderde capaciteit zouden missen. De commissie durft zich echter vleien, dat wanneer de waterafiapping met eenig overleg plaats heeft en naar de omstandigheden geregeld wordt, zulk eene aanzienlijke waterver- versching niet iedere 24 uren zal behoeven te geschieden. Bovendien mag niet worden voorbijgezien, dat door de opname van het riool uit de Noordpoort straat, waartoe ook het gasthuis kan gerekend worden, reeds eene belangrijke verbetering wordt verkregen. Alvorens dus aan te raden meer kosten te maken, zou de commissie gaarne die proef zien genomenmocht later de noodzakelijkheid blij ken en besloten worden de rioleering langs de gracht van de voormalige Noordbrug af, hetzij tot 24 HOOFDSTUK XIII. Zwervende. Jackson merkt op dat mevrouw die vraag op volstrekt geen bitsen toon doet en komt tot de gevolgtrekking dat er zeker iets in den brief van mynheer Harold heeft gestaan, dat de stemming van mama voor de gouvernante zooveel verzacht heeft. >Ik heb zelf haar avondeten bovengebracht, mevrouw11, zegt de kamenier, met ophef van dit dienstbetoon gewagende, in de hoop dat mevrouw het op prijs zal stellen, »en ik had de keukenmeid nog al om iets extra's gevraagd, omdat juffrouw Clara aan de thee niets gegeten had; maar ik geloof dat zjj om negen uur naar bed is gegaan, want toen ik aan de deur tikte, kreeg ik geen antwoord en dus heb ik het blad maar in den gang gezet." »Ga dan eens zien of ze het naar binnen gehaald heeft. Al heeft ze nog zoo leelijk ge. handeld, behoeft ze toch geen honger te lijden." Het lekkere diner, dat mevrouw genoten had, en de lange brief van haar lieveling, haar Ha rold, hadden haar zachter gestemd. Hij keert terug, over acht of tien weken kan hij thuis zijn. Dat plotselinge vertrek van Clara moet verhinderd worden. Zij moet een schikking met haar maken. Indien Harold eens onverwachts thuis kwam en merkte dat zij het huis uitgezet was, zou hij zich wellicht tot een ondoordachte daad laten ver leiden, die nooit weer goed te maken was. Dat gevaar moet tot eiken prijs afgewend worden en daarom moet zij met Clara spreken, haar ver manen, haar het precaire van haar positie onder het oog brengen en toestaan te blijven onder zekere voorwaarden en strenger toezicht. Mevrouw is juist tot dit besluit gekomen als Jackson haastig en verschrikt komt terugloopen. »Zij is weg, mevrouw!" roept zij buiten adem. »Zij heeft haar hoed en mantel en haar lederen tasch meêgenomende hoeken zijn weg, de kamer is geheel ledig. Zij heeft niet gegeten en is weg Mevrouw zet een ongeloovig gezicht. »Weg! Praat toch geen onzin, Jackson. Waar zou zij naar toe zijn? Zij heeft geen enkele vriend of vriendin hier." Maar toen Jackson de geschiedenis van de open voordeur vertelde werd mevrouw bang. »Dit meisje is ongetwijfeld een dievegge," roept zij uit en vliegt de trap op. Maar het meisje heeft niets meegenomen dat de St. Joris- of Seis-, hetzij tot de Langeviele- brug voort te zetten, dan zoude zulks bij gedeelten over verschillende jaren kunnen worden verdeeld naarmate van de beschikbare fondsen, hetzij met of zonder bijdrage van de bewoners der Heeren gracht, terwijl inmiddels het bestuur der gods huizen wellicht zou kunnen worden uitgenoodigd, reeds dadelijk zijne medewerking tot algemeene verbetering te verleenen, door te voldoen aan het verlangen, uitgedrukt door de gezondheids-com missie in haar hiervoren genoemd- uitgebracht rapport. Door den aanleg van het dpor de commissie voorgestelde werk, wordt in geen geval iets ver loren, wel bestaan vele kansen dat daardoor ver betering zal worden aangebracht. Op grond van een en ander stelt de commissie van fabricage voor dat besloten worde 1°. tot den aanleg van een afvoerkanaal van de Noordstraat tot aan de Manége vanEngelsche aarden huizen, wijd 0.50 M. middellijn, en daarin op te nemen het riool uit de Noordpoortstraaf. De kosten daarvan zullen bedragen 6760 2°. burg. en weth. uit te noodigen met den meesten spoed tot de aanbesteding en de uitvoe ring van dat werk over te gaan, opdat de vruchten daarvan nog gedurende den aanstaanden zomer zouden kunnen worden waargenomen. Ten slotte vermeent de commissie dat het overweging zoude verdienen burg. en weth. een gestreng toezicht aan te bevelen tegen het werpen van vuil en afval iu de gracht, alsmede de huur ders van het water de verplichting op te leggen, dat water tusschen de houtvlotten steeds zuiver van rottende bestanddeelen te houden en daaruit alle vuil te verwijderen, terwijl eindelijk de voor waarden der vergunning, die dd. 13 Juli 1873 aan de firma G. Alberts Lz. verleend is om het terrein op den Seisdam tusschen het water en de hoornen tot stapelplaats van hout tot een maximum hoogte van 2 M. te benuttigen, stipt zouden behooren te worden nageleefd en dus het zagen van hout en als gevolg daarvan het nederleggen van rottende en stank verspreidende boomschors zoude moeten worden verboden. In de tweede plaats heeft de gezondheidscom missie op nieuw hare denkbeelden medegedeeld. Ofschoon die commissie het met den gemeente bouwmeester eens is, dat geene maatregelen, tenzij demping, in staat zullen zijn om (althans voor eerst) allen stank uit den weg te ruimen en dit plan haar dus het meest toelacht, heeft zij, vooral met het oog op de financieele motieven, het door de comm. van fabricage aangegeven project rijpe lijk overwogen. Alhoewel niet in staat de technische zijde van dat plan te beoordeelen, en dus ook niet, of de smalle, éen uur lange, en slechts 5 m. hellende bermsloot, naar Yeere, hij het geringe verschil in gewoon hoog en laag waterpeil, de 25,000 m. water zal kunnen opnemen en in zee storten, zonder dat daaruit schade ontstaat voor de ingezetenen, ontveinst zij zich niet dat ook zij voor die be zwaren bevreesd is. Van hygienischen kant be schouwd, heeft zij intusschen, mits eraan worde toegevoegd een noodzakelijk hieronder vermeld bijwerk, niet tegen dat plan als goedkoope proef, tenzij inderdaad bewaarheid mocht worden, wat door den gemeente-bouwmeester beweerd wordt, dat namelijk de normale loozing der riolen met de helft zou verminderen. Eene tot op de helft verminderde snelheid van doorstrooming in de op vele plaatsen zoo lekke riolen, is hygiënisch zeker zeer af te keuren, en zoo zou inderdaad het nieuwe plan zelfs op den bestaanden toestand ongunstig inwerken. Mocht zulks niet het geval zijn, dan bestaat de mogelijkheid dat er eene veel ruimere waterverversching plaats zal hebben dan thans. Het plan, mocht heb mislukken, preejudicieert daarenboven niet ten nadeele van het groote plan. Zal er intusschen door het nieuwe kanaal eene veel ruimere waterverversching plaats hebben, dan zal evenwel slechts het midden- of opperwater wegvloeien, het zwaardere, onderste deel zal on- ververscht blijven, en naar deze laag zullen be zinken alle zwaardere riool- en privaatstoffen, die zich thans uitstorten in de gracht. Dat uit- niet van haar was; zelfs de afgelegde kleeren, die Cecile haar af en toe gegeven heeft, liggen in de lade of hangen aan den kapstok. Zij heeft het zwarte japonnetje en den mantel aan, die zij voor haar eigen geld gekocht had, en geen brief of iets achtergelaten om te zeggen hoe zij weg gegaan is of waarheen. Mevrouw Steele heeft reeds aan Maurits meege deeld wat zij hierover dacht; maar toen Harold thuis kwam durfde zij tegen hem geen enkel min achtend woord zeggen. Zijn woede en wanhoop leg den haar het zwijgen op en er kwam een vrede breuk tusschen moeder en zoon, die niet licht weer te herstellen zou zijn. Clara bekommerde er zich weinig om welke richting zij uitliep, mits zij slechts ver van het park en de pleinen kwam, die haar bekend waren, en weldra bevond zij zich in een drukke straat, bij nader inzien de Edyware straat, maar daar zij die nooit bij avond gezien had, herkende zij haar niet terstond. Wat een rumoer, wat een drukte wat draven en plassen en dringen die menschen door den modder Het is Zaterdag avond; den avond voor het volk, hij uitnemendheid; en het volk zelf verheugt zich in het welverdiende weekloon en geniet dien vrijen avond evenzeer als de rondventers van allerlei waren, die zij op de meest verschillende manieren aan den man zoeken te brengen. Hier vormt de schorre stem van een kwakzalver, die een middeltje aan de hand doet tegen den hardnekkigsten hoest monden van privaten, hetgeen men nergens meer gedoogt, moet noodzakelijk voor de Heerengracht ophouden. Wanneer de commissie zich dus met het plan der comm. van fabricage vereenigt, dan is het alleen onder reserve, dat alle uitmondende priva ten van de Langeviele af worden afgesloten. Noodzakelijk zal het dus wezen, wil men met vrucht werken, dat de respectieve perceelen, of van een goed tonnenstelsel worden voorzien, öf dat de bewoners, bij bezwaar daartegen, ruim- putten maken, welke aan door burg. en weth. te stellen voorwaarden moeten voldoen. Zij erkent dat hierdoor die uitgaven grooter worden, maar zij zijn noodig. Het menagewater kan, mits ge surveilleerd, op de gracht blijven loozen. In geen der beide plannen vindt de commissie melding gemaakt van de Achtergrachtzij mag daaruit opmaken, dat men steeds voortgaat, daar den toestand te verbeteren en gedeelten dier gracht te slechten. Zij vereenigt zich dus ten volle, met het ook door haar gedane voorstel om het be stuur der godshuizen uit te noodigen de riolen van het gesticht op de Heerengracht te verbeteren, en wijst ten slotte nogmaals erop, dat er tot nu toe van rijkswege geene verbetering is aangebracht in de suatie der privaten van de infirmerie, die op de Achtergracht en zoodoende in het polder water van Walcheren uitloopen. De geneeskundige inspecteur, wiens advies even eens gevraagd is, wijst erop dat in een der rapporten geconstateerd wordt dat het binnenstroomen van water uit de Heerengracht in het riool eene ver mindering van stroomsnelheid in de overige riolen tengevolge zal hebben. Naar zijne meening zal daarmede tevens ge paard gaan ontsnapping van gassen uit de mon dingen in de straten, en verbreking van de water afsluitingen in de syphons der huizen. Iti de St. Pieterstraat nabij de Lange Delft en elders, is des zomers nabij de rioolmonding een zeer walgelijke reuk waar te nemen, en de inspecteur vreest dat dit zal toenemen, indien de gassen niet worden afgeleid, die door het water in de richting der straten en huizen worden geperst. Zal aan dit bezwaar niet tegemoet gekomen worden, wan neer men die rioolgassen opzuigt en verbrandt in daartoe geschikte lantarens? Daar die afvoer van water toch altijd beperkt is, zal men zooveel mogelijk alle bronnen van stank moeten verwij deren, waarop door de gezondheids-commissie zeer terecht wordt aangedrongen. Daarom kan loozing van faecaliën op de Heerengracht niet geduld worden, doch evenmin mag men dan dulden de loozing van faecaliën op het riool, dat uitmondt in den singel nabij de Winterstraat op het Ach tergrachtje. Het invoeren van een goed tonnenstelsel in die gedeelten der stad, die niet sueeren op het hoofdriool, acht de inspecteur daarom noodzake lijk. Wil het tonnenstelsel echter aan de hygiëni sche eisehen voldoen, zoo moet de gemeente reiniging in eigen beheer genomen worden. Nog twee bronnen van verontreiniging der Heerengracht vereischen voorziening 1° de loozing van het bloed der slachterijen. Bloed en afval kunnen in vaten terstond buiten de stad gebracht worden, hetgeen te minder be zwaar heeft omdat zij groote waarde als meststof fen bezitten; 2° de loozing van het water van de boterfabriek. Dit water kan men slechts gezuiverd in de Hee rengracht doen afvloeien. Indien het onmogelijk is dat water van de caseine te ontdoen, zoo zal het in tonnen moeten weggevoerd worden; 3° de verontreiniging door boomstammen enz. In dit opzicht verdienen de opmerkingen van de commissie van fabricage alle behartiging. Op grond van een en ander gelooft de inspec teur dat het leggen van een riool van de Heeren gracht naar de Manége in den bestaanden toe stand slechts dan veröetering zal aanbrengen, indien voor afvoer der schadelijke gassen uit de riolen gezorgd wordt. Tevens acht hij het zeer wenschelyk dat suatie van riolen voor faecaliën, van bloed en ongezuiverd fabriekswater op de openbare wateren verboden wordt. of tegen longontsteking, de tweede partij bij het schelle geluid van een jongen, die volksliedjes te koop biedt op een presenteerblad. »Twee dozijn voor een stuiver, mijnheer maar een stuiver mejuffrouw, laat de gelegenheid niet voorbij gaan." «En is er dan geen olie in de lamp zingt de jongen, als de aanhef van een nieuw lied, »een heel nieuw, mooi lied; je moet erom huilen en lachen tegelijk, alles voor éen stuiver! Koop, koopPastilles en liedjes zijn weelde artikelen maar er zijn ook dozijnen kruiwagens, karren en stalletjes, beladen met een menigte eetwaren en andere nuttige zaken. Groenten kunstig tot pyramides opgestapeld en luid aan bevolen, als: »Versche waar! versche waar! Van morgen geplukteen stuiver de bos, een stuiver de bos Die stuiver speelt altijd een groote rol op Zaterdagavond, wanneer er op zes of zeven ver schillende plaatien in Londen markt gehouden wordt. Sommige kooplieden trachten te lokken anderen dreigen. Zij zijn altemaal ijverig en de meesten liegen, net als de advocaten, beroepshalve natuurlijk. Het vleesch is op deze wekelijksche markten voor de helft van den prijs in de winkels te krijgen. Stuiversbokking heeft steeds veel aftrek. Kommen, schotels, borden en kopjes zijn in ge schonden partijtjes voor een appel en een ei te

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 5