N° 243. 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 14 October. Middelburg 13 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.1 Prijs per 3/m. fianco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. IUIDDELBLRGS€HE C0ERA1MT. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werden vast gesteld de rekening van het burg. armbestuur over 1881, in ontvang 34823.05} en in uitgaaf 34037.49} bedragende, dus een goed slot van 785.56 opleverendede rekening van het be stuur der godshuizen over 1881, met een ontvangst van f 50900.35, eene uitgaaf van 48773.10 en dus met een goed slot van 2127.25het sup pletoir kohier n° 1 der inkomsten-belasting voor 1882, ten bedrage van 1110.51 en dat der honden-belasting ad 63.50. Vernieuwd werden de huurovereenkomsten van gemeente-grond met J. Dane en H. Hage. Goedgekeurd werden de voorwaarden van ver pachting der tollen op den Vlissingschen rijweg voor 1883. Mèïledeeling werd gedaan van eene aanbeveling van twee personen ter vervulling eener vacature in de commissie van toezicht op het lager onder wijs. Daarop waren geplaatst de heeren F. D. Sprenger en R. J. Verschoor van Nisse. Eerstge noemde werd met 7 van de elf geldige stemmen benoemd. Blijkens een ingekomen schrijven van den com missaris des konings zijn benoemd tot zetters voor de dir. bel. de heeren D. Jeras, J. J. van der Harst Az. en P. A. Verhulst. De begrooting der schutterjj voor 1883, ten bedrage van 3410 in ontvang en uitgaaf, met inbegrip eener toelage van f 3380 uit de ge meentekas, werd goedgekeurd. Eindelijk werd benoemd tot leeraar in de En- gelsche taal aan het gymnasium, op eene jaar wedde van ƒ700 's jaars, de heer G. Pattison, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. De behandeling der gemeentehegrooting is be paald op Woensdag 25 dezer. De winterdieiist op de lijnen van de HoL spoorwegmaatschappij zal, evenals op de staats spoorwegen, dit' jaar met 1 November aanvangen De treinen die te Amsterdam over den Ooster spoorweg naar en van Utrecht loopen, zullen aan het station aan de Maliebaan, rechtstreeksche aan sluiting vinden met alle treinen van den staats spoorweg. In al de treinen zullen de rijtuigen doorloopen, zoodat het overstappen aan de Lunei> ten te Utrecht vermeden wordt. Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben, zal de Amsterdamsche Courant met den aanvang van het nieuwe jaar ophouden te bestaan. Zij was een der oudste dagbladen van ons land en dagteekent van 1619. Ten minste men weet met zekerheid dat er in de maand Mei van dat jaar een courant uitkwam»ghedruckt tot Am- steldam bij broer Jansz. out courantier in 1t legher van zijn Princel. Excel, woonende in St. Nicolaes- straet, naast den Vergulden Os." Uit dit blad heeft zich vermoedelijk de A mst. Courant ontwikkeld. De tegenwoordige titel prijkte het eerst op 17 Aug. 1776 aan het hoofd. Van 1734 tot 1852 geschiedde de uitgave van wege het stedelijk bestuur en werden de berichten nu en dan aan toezicht onderworpen, waarbjj willekeur niet huiten spel bleef. In Sept. 1847 werd de redactie bijv. »op straffe van afzetting" door burg. en weth. gedwongen om een ingezon den stuk over de stedelijke verkiezingen op te nemen, waarvoor zij zeiven de verantwoordelijk heid niet wilden drageif. Ook de vrijzinnige rich ting der redactie baarde haar menigwerf doornen. Mr S. Vissering, die in 1847 de hoofdleiding aan vaardde en m* J. T. Buys tot medewerker had, moest dan ook 1 Dec. 1849 ontslag nemen. In 1852 ging het recht van uitgave, onder ze kere voorwaarden, hij raadsbesluit over aan de heeren J. v. Bonga en A. J. de Buil, en sedert was het blad een orgaan van de conservatieve partij. Sedert het overlijden van den heer Van Bonga (Aug. 1864) is het beheer geheel overgegaan aan den heer A. J. de Buil. De overige veranderingen in de Amsterdamsche journalistiek bepalen zich, volgens het Nieuws v. d. D., tot het volgende: Het Handelsblad zal met 1° Nov. a. een och tend- en avondblad uitgeven; terwijl onder dien zelfden naam als het thans bestaande wee k-blad de Amsterdammermet 1" Januari bij dezelfde uitgevers ook een dagblad, 1s ochtends en 's avonds verschijnende, zal worden uitgegeven. Het week- Jplad bljjft echter in denzelfden vorm bestaan.; En wat nu het Vliegend Blad betreft, de eigen dom daarvan ging sedert October aan eene com- manditaire vennootschap, ten name van den heer A. W. van Megen, over, maar blijft overigens wat redactie en uitgevers betreft, zoo als het tot hiertoe was. Een officier der infanterie (geboren Nederlander) van het Ned. Oost-Indisch leger, schrijft dd. 3 September 11. uit Toengkoep (Atjeh) »De toestand is tegenwoordig schrikkelijk, dit weten ze in Holland niet. »Als ik u zeg dat 't laatste halfjaar, op dezen post alleen, in de 50 dooden en gewonden zijn binnengedragen, dan hebt u een klein begrip van den toestand alhier. »Men is zijn leven geen oogenblik zeker. Van Juli af zijn er al 10 officieren gedood en gewond. »Ik hen ook al dikwijls aan het vechten ge weest, doch er altijd gelukkig afgekomen." (HU.) Het telegraafkantoor op het station der tot Expl. van Staatssp. te 'sHeer Arendskerke, is, met een dagelijkschen dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags, voor het algemeen verkeer geopend. Het is uitsluitend bestemd voor de verzending van telegrammen en ontvangt geene telegrafische berichten dan die van aanwijzing «bureau restant" zijn voorzien. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van toepassing. De bijzondere tevredenheid der Ned. Indische regeering is betuigd aan den officier van gezondheid le klasse P. A. Platteeuw, voor de vele belang rijke geneeskundige diensten, gedurende zijne tij- deljjke detacheering bij het Ooster veepest-cordon in de residentie Preanger-Regentschappen bewezen aan de door koortsen geteisterde bevolking van de afdeeling Soekapoera en de naburige afdeelin- gen. De Ata-departementen Rotterdam, Dordrecht en Edam zijn door het hoofdbestuur uitgenoodigd om, ingevolge het besluit der jongste algemeene vergadering,'een lid te benoemen in de commissie tot voorbereiding van het eeuwfeest dier maatschappij» Nu wij hiervan melding maken, willen wij meteen de aandacht vestigen op eene opmerking, door den afgevaardigde van het departement Middelburg, in zijn aan het departement uitge bracht verslag, gemaakt. De heer M. J. de Witt Hamer zeide namelijk dat, nu de maatschappij het voorrecht had van aan de viering van haar eeuw feest te mogen denken, zij ook wel eens mocht denken over de wenschelijkheid om eene geschikte en harer waardige vergaderzaal voor de bijeen komst der afgevaardigden van hare departementen te stichten. Ieder die met het jaarlijksch reizen en trekken der algemeene vergadering hekend is, zal de juist heid dezer opmerking beamen. Geen jaar gaat er voorbij, waarin de afgevaardigden niet bij hun departementen thuis komen met de boodschap, dat het gesprokene zeer interessant, maar slechts voor een klein deel der aanwezigen verstaanbaar is geweest. Het hekomen eener vergaderzaal met eene behoorlijke acoustiek, voor een driehonderd tal personen, schijnt tot nu toe te Amsterdam tot de onmogelijkheden te behooren. Stichtte het Nut zichzelf op zijn honderdsten verjaardag zulk een lokaal, het zou ook daarmede een nuttig werk voor 't algemeen doen, en uitgaan van den hekenden regeldat Charité bien ordonnée, com mence par soi-même. Omtrent de verwoesting op het eiland Savoe» tengevolge van een hevigen orkaan in Mei jl., ontvingen wij meer uitvoerige berichten, ontleend aan een schrijven van den heer Teffer, zendeling van het Ned. Zend. Genootschap. „De ramp trof letterlijk allen. De huizen zijn tegen den grond gesmakt en verbrijzeld, als weg gevaagd. Slechts enkele', die eenigszins beschut stonden, hielden het uit, en herbergen nu allen die in dien nacht als in een oogwenk van alles werden beroofd; want alles in de huizen werd verbrijzeld, ook dat, wat nog voor leeftocht diende, ging te loor. Men moet weten dat de menschen hunne stroop in aarden vaten of groote potten bewaren en op den zolder bergen. Het is de leeftocht van den Savoenees voor een vol half jaar. Bij 't neêrsmakken der huizen in stikdonkeren nacht werd de leeftocht mede uitgestort en ging te eenenmale verloren. Gelukkig' hadden de be woners, door angst gedreven, alle hun huizen verlaten en zich gered, door zich bij hoopen te 1 scharen om een boomstam, waarvan de kruin reeds tegen den grond lag, of was weggevoerd door den vreeselijken luchtstroom. Slecht enkelen vond men verpletterd onder ingestorte huizen of onder ontwortelde hoornen. Dit is opmerkelijk genoeg; want er bestond vrees, dat gansche ge zinnen in hun eigen huis hun graf zouden hebben gevonden. „Ons huis is eveneens neêrgesmakt. De gevolgen daarvan behoef ik niet te schrijven. Mijne vrouw was alleen te huis met haren broeder. „De algemeene nood, uit deze ramp onvermij delijk ontstaande, zal zonder twijfel drukkend zijn. „De oudsten herinneren zich geene verwoesting aan deze gelijk. Men zit als opgepropt bij elkaar in de weinige woningen, die staande bleven. Ge lukkig heeft de regen opgehouden, en tracht men nog te redden wat te redden is. „De toestand is hier, en zeker overal waar de orkaan woedde, zeer treurig. Boontjes en mals mislukten dit jaar; wat de rijst zal geven is nog niet te bepalen. De voorraad stroop werd bedolven onder de huizen die instortten. Daarbij liggen de meeste toeak-, klapper- en pênangboomen tegen den grond." Voegt men nog hierbij dat 'tengevolge van den ongunstigen oogst der laatste twee jaren toch reeds op Savoe veel was geleden en dat in verband met het gebeurde verschillende ziekten het eiland teisteren, dan laat zich begrijpen dat er veel te doen is, zal deze nood eenigermate worden geleenigd- Wij verwijzen naar achterstaande advertentie waaruit blijkt dat de hier gevestigde afdeeling van het Ned. Zendeling Genootschap zich dringend aanbeveelt om giften te ontvangen. staatscommissies. Benoemd tot afgevaardigden voor Nederland, zijrie koloniën en overzeesche bezittingen, op de internationale conferentie tot bescherming der onderzeesche telegraafkabels, den 16eB dezer te Parijs te houden, de heeren M. H. Jansen, gepens. kap. t/z., lid van den raad van state, en mr T. M. C. Asser, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Amsterdam, raad-adv. aan het dep. van buit. zaken. (Zie laatste berichten van gisteren.) exameu-commissiën. Benoemd voor het jaar 1882 tot leden der commissie tot het examineeren van hen, die het diploma van geëxamineerd en beëe- digd landmeter verlangenCh. M. Schots, hoog leeraar te Delft, voorzitterJ. A. Molhuysen, insp. der reg. enz. te 's GravenhageA. W. E, Kwisthout, ingen.-verif. van het kadaster te Roer mond A. le Comte, leeraar te Delft, en dr C. A. Scheltema, leeraar te Delft. Biervliet, 12 Oct. Voor de betrekking van onderwijzer, met akte voor het Fransch, alhier, Op eene jaarwedde van 800, heeft zich slechts een, voor die van onderwijzer op f 600 traktement, niet éen sollicitant aangemeld. Bij het openhaar lager onderwijs voor Euro peanen in Ned.-Indie kunnen worden, geplaatst eenige onderwijzers 3e klasse, hij voorkeur onge huwd, in het bezit van eene der akten van be kwaamheid, bedoeld in art. 56a en 6 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. n° 127), of van daarmede ge lijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. Voor naderé inlichtingen verwijzen wij naai de St.-Ct. Verschillende ingezetenen alhier zijn dezer dagen dupe geweest van een brutalen oplichter, die zich op naam van onderscheiden schoenmakers allerlei goederen, bottines, leder, leesten enz. deed afgeven. Toen later bleek dat geen der genoemde schoen makers iemand tot de gedane inkoopen gemach tigd had, was de dief bij geen der leveranciers hekend; alleen wist men dat hij ongeveer 18 a 20 jaar oud was. De politie, met de zaak in kennis gesteld, heeft te Vlissingen den vermoedelijken dader, zekeren A. v. d. B., die reeds herhaaldelijk met de justi tie kennis maakte, gearresteerd en naar de gevan genis alhier overgebracht. Een deel der door oplichterij verkregen voorwerpen werd in de woning van den verdachte, die het misdrijf ook bekend heeft, gevonden. Eveneens is door onze politie te Vlissingen aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld A; C., smidsknecht, die verdacht wordt in de vorige maand, te Vlissingen, in zijn kosthuis, diefstal gepleegd te hebben. g- Naar wij vernemen is hier ter stede een misdrijf gepleegd, dat, ofschoon 't misschien meer voorkomt, slechts zelden gestraft wordt. Een echtpaar, tot den burgerstand behoorende, moet een knaapje uit het eerste huwelijk van den man reeds geruimen tijd schromelijk mishandeld hebben. Niet alleen ontving het kind, dat eenig vermogen bezit, weinig voedsel en veel slaag, maar hij droeg ook van ernstiger mishandelingen de sporen. Vooral de stiefmoeder schijnt op laffe manier haren wrok aan den ongelukkigen knaap gekoeld te hebben. Naar men ons verzekert kunnen de feiten door verschillende getuigen bewezen worden en heeft de justitie zich de zaak aangetrokken. "flissing-en, 13 Oct. De werkman H. v. d. P. die gisteren op de werf He Schelde door het achterovervallen met een zaagbok, eene gecompliceerde ontwrichting van den linkervoet bekomen heeft, is in het gasthuis alhier opgeno men waar de voet weder gezet is, zoodat er gegronde hoop bestaat dat, zonder bijkomende nadeelige invloeden, een spoedig herstel verwacht mag worden. (Het hiervan gisteren gegeven bericht was niet geheel juist.) BilIaiitl-BaUi, 12 Oct. Gisteren avond is de bliksem hier op drie verschillende plaatsen ingeslagen, zonder brand te veroorzaken. In den Engelschen polder werd in een loods een zware balk in splinters geslagen, zoo ook in de meestoof onder Rilland, terwijl te Bath een zoon van een landbouwer doodelijk werd getroffen. De heer A. C. Loffelt, tooneelverslaggever van het Vaderland, ontving dezer dagen de vol gende briefkaart Indien je denkt dat ik me dezen winter iwer door je zal laten uitkleeden, vergis je je erg. Pas op voor de gevolgen, je verveelt me al lang ge noeg. Ik brand van verlangen persoonlijk kennis met je te maken. En ik zal die kennis maken den eersten keer dat ik mij in den Haag bevind. (get.) Louis Bouwmeester." Deze vorm van antikritiek herinnert aan den tijd, toen, volgens de overlevering, de kunstbeoor- deelaar na afloop der voorstelling door de kunst broeders op een dracht slagen werd onthaald. Men zou meenen dien in den jare 1882 niet meer te moeten verwachten, allerminst van den eersten tooneelspeler der koninklijke vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. Wij herinneren hierbjj, dat de heer Loffelt den heer Bouwmeester veel lof heeft toegezwaaid, maar dat hij over diens opvatting van de rol van Marat in Charlotte Corday een zeer afkeurend oordeel uitsprak. (U. H.) Te 's Gravenhage loopt het gerucht, dat Z. K. H. prins Alexander de nieuwgebouwde loge der vrijmetselaars te Breda inwijden, en bij die gelegenheid een plechtige openingsrede houden zal. Een groot aantal ingezetenen van Haarlem, die groot nadeel ondervinden door de talrijke afslui tingen van den openbaren weg aldaar, noodig voor het rangeeren en voorbijrijden der vele treinen van de Holl. Spoorweg-Maatschappijhebben zich tot den min. van waterstaat gewend met het verzoek om aan het verlengen der aan die maatschappij ver leende concessie de voorwaarde te verbinden, dat te Haarlem een afzonderlijk goederenstation met rangeer-terrein worde opgericht. Op de schilderijen-tentoonstelling te Deventer zijn eergisteren door éen daar woonachtig liefhebher •en vijftiental stukken aangekocht. Daaronder is er een van Mesdag, dat met 3000 en een va* Maris, dat met 2000 werd betaald. Bovendien «ijn nog 6 stukken aangekocht en wordt over anderen nog onderhandeld. Aan den Haagschen schilder Mauve is de gouden medaille toegekend voor zijne inzending op de driejaarlijksche tentoonstelling te Antwerpen. Tlu»leii, 13 Oct. Terwijl Woensdagavond een vreeselijk onweder woedde, sloeg te ongeveer half acht de bliksem in eene boerenschuur van den landbouwer Kostense, onder de gemeente Halsteren, bijna een kwartier van Tholen. Binnen korten tijd stond de schuur in volle vlam, doch gelukkig kon het vee nog gered worden, op een kalf na, De schuur zelve met granenhooi, land bouwwerktuigen enz. werd eene prooi der vlammen; Aan de volkomen windstilte was het te danken( dat de zeer nabij gelegen gebouwen, huis en wagenhuis, behouden zijn gebleven. Alleen da schuur was verzekerd. De heer Pols, op wien bij de jongste ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage 606 stemmen werden uitgebracht was door de liberale en door de l'oomsche kies» vereeniging aldaar candidaat gesteld. Dq heer

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1