Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marino en leger. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. tegelijker tijd een telephonisch gesprek gevoerd wordt door middel van de toestellen en inrich tingen van den heer Yan Rijsselberghe." Met Duitschers te wedijveren in het geven van definitien, is een volstrekt hopelooze arbeid voor iemand, die in den doolhof der Duitsche tusschen- zinnen en zinwendingen niet juist even goed thuis is als in den eenvoudiger zinbouw van iedere andere taal. Tot onze eigen oefening en als een staaltje hoever onze Oostelijke buren het in dit opzicht weten te brengen, geven wij het volgende voorbeeld. Het Duitsche rijks-gerechtshof had dezer dagen uit te maken wat een spoorweg is en gaf daarvan de volgende bepaling „De spoorweg is eene onderneming, ten doel hebbende de herhaalde beweging van personen of voorwerpen over niet onbeduidende afstanden op eene metalen leiding, welke door hare vastheid, samenstelling en gladheid bestemd is het vervoer van groote gewichtsmassa's, of wel het bereiken eener naar verhouding belangrijke snelheid van de vervoer-beweging mogelijk te maken, en die door deze eigenaardigheid, in verbinding met de bovendien tot het voortbrengen der transportbe weging gebruikte natuurkrachten (stoom, electri- citeit, dierlijke of menschelijke kracht, en bij daartoe geschikte effenheid der baan ook de eigen zwaarte der wagens en hunner lading enz.) in staat is, naar gelang van het gebruik dat de on dernemer ervan maakt, op dezelve eene naar ver houding geweldige, naar omstandigheden slechts tot bereiking van het doel nuttige, maar ook menschenlevens vernietigende en de menschelijke gezondheid benadeelende -- uitwerking te weeg te brengen." Wie de juistheid onzer vertaling, wij geven haar gaarne voor beter, mocht willen contro leeren, kan het oorspronkelijke vinden in het tweede blad der Kölnische Zeitung van Dinsdag 10 October, onder de Vermis elite Nachrichten. Volgens een bericht uit Sint Petersburg aan de Times hebben de regeeringen van Nederland en Griekenland de mogendheden verzocht hare vertegenwoordigers zitting te geven in de inter nationale commissie voor het bepalen der vergoe ding voor geleden verliezen bij den brand van Alexandrië. Het verzoek is door de mogendheden jn overweging genomen. rechterlijke macht Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr W. van de Poll, als rechter in de rechtbank te Tiel. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Beesd, C. D. van Ledden Hulsebosch, vanSambeek, J. van den Bosch, van Schinveld, J. M. Beckers; van Oldenzaal, mr G. Waller, van Schoondijke, J. M. de Smidt. Op verzoek eervol ontslag verleend aan m* G. H. T. A. Hooft Graafland als burgemeester van Jutphaas. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Zwolle O. G. Lotsy, thans betaalmeester te Alkmaar. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Millingen J. F. Eekelaar, comm. verif. le cat. voor den activen dienst der dir. belast, enz. te Hans weert. telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren R. Nicolaï, thans telegrafist 2e kl. bij den rijkstelegraaf. IJkwezen. Benoemd tot ijker der maten en ge wichten J. H. van de Velde, thans adjunct-ijker. koloniën. Gesteld ter beschikking van den gouv. gen. van N.-I. de heeren J. van Pernis, A. Doorn, P. J. van der Ham, C. van der Voort, P. Muller en P. van der Bijl om te worden benoemd tot opzichter 4e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Benoemd tot leerares in de wiskunde aan de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem mej Schouten, te Dordrecht. - Benoemd tot hoofdonderwijzer te Beesd A. J. Lans te Voorburg. nu doet zich een nieuw bezwaar voor. Als zij de deur dichttrekt zullen de meiden dat hooren en komen kijken wat er is. Daaraan kan zij zich niet blootstellendaarom kiest zij van twee kwa den het minste en laat de deur aanstaan zij snelt de trappen af, de straat op en loopt tegen den brievenbesteller aanmaar die is zoo druk bezig met brieven uit te zoeken bij zijn lantarentje, dat hij niet op haar let. »Hij zal het alarmsignaal geven, als hij aan- schelt en de deur staat open," denkt zij en ver snelt haar pas. Die brievenbesteller heeft een brief van Harold in zijn hand, waarin deze zijn te huiskomst meldt Jackson, de kamenier en vertrouwde van mevrouw Steele, is net op de trap als er gescheld wordt. Lieve hemel!" roept zij uit en laat bijna het blaadje vallen waarop zij Clara het avondeten brengt. Zij had aangeboden om het van avond zelf te brengen, niet uit behoefte om de tweede meid die anders de gouvernante moet bedienen, een dienst te bewijzen en ook niet om de jonge dame een vriendelijkheid te betoonenmaar alleen om te zien of zij iets te weten kon komen aangaande het standje, dat er van middag geweest is en waarvan zjj tot nogtoe alleen de lezing van Cecile kent. »Dat is nog al gevaarlijk om de deur op zoo'n mistigen avond te laten openstaan, juffrouw", zegt de brievenbesteller, »als gjj niet oppast Gisteren avond zijn in eene vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Mid delburg alle aftredende ouderlingen herkozen met uitzondering van den heer Pompe van Meer- dervoort, in wiens plaats benoemd werd de heer A. B. Crucq. Daar echter om verschillende redenen al deze benoemingen voor onwettig wor den gehouden, is niet anders te verwachten dan dat men ter gelegener tijd en plaats daartegen zal komen in verzet. Vlissingen, 12 October. Door den kerkeraad- der Ev. Luth. gemeente alhier is voor de tweede maal tot predikant beroepen de heer G. W. Pohlman, te Groede. De heer N. A. de Gaay Fortman, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, is beroepen te Balk (Friesland). De kap.-luit. t/z G. C. C. Thierens wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekkingen van onder-directeur en havenmeester der marine te Hellevoetsluis, op nonactiviteit gesteld en ver vangen door den kap.-luit. t,z D. J. Weys. Op nonactiviteit gesteldde luit. t/z 1" kl. J. R. Eek, die der 2e kl. J. H. van Hoogstraten en J. M. W. Kuyl en de adelb. le kl. H. A. Schoonhoven, dienende aan boord van Zr M" ram- schip Buffeleerstgen. als le officierde luit. t/z le kl. J. P. Wesselink, die der 2e kl. F. C. V. Zwaanshals en P. F. van der Velden Erdbrink en de off. van adm. P kl. F. Bamberg, dienende aan boord van Z' M* ramschip Schorpioeneerstgen. als le officier; de luits. t/z 2e kl. G. A. de Cocq en L. N. de Bruyne, de off. van gezondh. 2e kl. J. W. Blanken en de off. van adm. 2e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, dienende aan boord van Zr M" rammonitor Haai; de luits t'z 2e kl. J. M. Phaff, J. C. P. Kraijenhoff van de Leur en de off. van adm. 2e kl. A. Vermeulen, respectie velijk dienende aan boord van Zr M-' schroef- stoomschip Marnix, wachtschip te Amsterdam en artillerie instructieschip Het Loode luits. t/z le kl. J. van Brakel Schimmel, W. A. Cambier en de off. van adm. le kl. F. T. Courier dit Dube- kart, dienende aan boord van Zr M" fregat Evert- sende luits. t/z ,2e kl. J. Wentholt en L. E. van Diggelen en de off. van adm. 3e kl. S. J. A. Deyll, dienende aan boord van Zr M' wachtschip te Wil lemsoord, benevens de luits. t/z 2e kl. W. J. Cohen Stuart en de off. van gezondh. le kl. J. F. La Cave, respectievelijk geplaatst aan boord van Zr M" wachtschip te Hellevoetsluis en artillerie in structieschip Het Loo. Voorts worden geplaatstde luits t/z 2e kl. K. W. H. Goetz, L. Roosenburg, M. E. B. J. Kluit, de off. van gezondh. le kl. J. R. Berghuis en de off. van adm. 2e kl. J. W. Groeneyk, respectieve lijk aan boord van Zr M' schroefstoomsehip Marnix, wachtschip te Hellevoetsluis, wachtschip te Am sterdam, bij het hospitaal der marine te Willems oord, en aan boord van het artillerie instructieschip Het Looaan boord van Zr M' wachtschip te Willemsoord, de luit. t/z le kl. B. de Groot, die der 2e kl. A. C. van der Sande Lacoste en de off. van adm. 3" kl. A. P. W. Imminkartillerie instructieschip Het Loode luits. t/z 2e kl. W. A. Mouton en de off. van gezondh. le kl. L. van Coevordenwachtschip te Amsterdam, de off. van adm. 3' kl. D. G. Krol van der Hoek wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. t/z le kl. L. Dupper, die der 2' kl. W. van Voss en de 2e luit. der mariniers J. P. A. Termaat. De kap. der mariniers C. J. Visser, de le luit. M. A. G. de Petit en de 2" luit. L. A. C. Furnée, E. A. R. Verbeek en J. C. van Hoek, allen dié nende aan boord van Zr M' fregat Evertsen, eerst genoemde belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, worden ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps, terwijl de le luit. der mariniers P. J. van Trooijen wordt geplaatst aan boord van Zr M" wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over de daar aan boord ingescheepte mari niers, ter vervanging van den le luit. A. J. Paehlig, zullen ze u nog eens in 't donker komen weg halen. „Misschien zou ik daar niets tegen hebben, als de rechte man maar kwam", zegt Jackson bij de hand en de man gaat met een glimlach over deze geestigheid op zijne lippen, zijns weegs. Boven aan de keukentrap behandelt Jackson de quaestie van de open deur met de meiden be neden. De keukenmeid vraagt of er niets uit den parapluiestandaard gestolen ismaar Jan, de knecht, gaat de zaak onderzoeken en stelt haar gerust. Zonder verdere avonturen komt Jackson met het souper boven maar haar tikken aan de deur van juffrouw Clara blijft onbeantwoord. „Zij ligt zeker al in bed en slaapt", denkt zij en ergert zich dat zij het praatje misloopt, waarop zij gevlast had, maar spoedig troost zij zich met een overpeinzing, gelijk aan die van den vos met de druiven. »Ik zou toch niet geprobeerd hebben om met haar te praten", denkt zij, »ik kan toch nooit met haar over den weg, zij is zoo kortaf dat men dadelijk uitgepraat is. Net alsof zoo'n gou vernante wat meer was dan een kamenieraan haar kleêren te zien, zeker niet. Ba! die kale trots is zoo walgelijk. Ik blijf hier niet den heelen avond voor de deur staan, juffrouw. Ik zal het blad neêrzetten en als ge niet verkiest te eten, moetje maar honger Ijjden voor mijn part." die met dien datum eveneens ter beschikking van den kommandant van het korps wordt gesteld. De scheepsklerk R. W. Gaillard, uit O.-I. in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Heden nacht te omstreeks half een is brand ontstaan in een met ongebluschte kalk geladen waggon op het stations-emplacement alhier. De brand kon door dadelijk aangebrachte hulp tot den aangetasten waggon beperkt blijven. Een korporaal A. en een tamboer A., beiden hier in garnizoen, die sedert eenige dagen vermist waren, zijn gisterenavond door de politie in een burgerhuis gearresteerd en aan de militaire auto riteit overgeleverd. Vlissingen, 12 Oct. Van de stoomboot AntwerpenHarwich, die gisteren avond is afge komen, werd gerapporteerd dat tusschen Antwer pen en Vlissingen op drie verschillende plaatsen branden waren gezien. Ook alhier ontstond een begin van brand, bij een schilder, waar evenwel het bliksemvuur geen part of deel aan had. Men was dezen 'brand spoedig meester en vermoedt dat hij door zelfontbranding van zwartsel en olie ontstaan zal zijn. Vlissingen, 12 Oct. In een der werkplaat sen van de maatschappij De Schelde is heden een werkman door het vallen van een ijzeren plaat een zijner voeten afgesneden. Rilla.irt-Hatii, 11 Oct. Dezen avond om half 6 ontlastte zich boven onze gemeente een buitengewoon zwaar onweder. 't Scheen gedurende eenige minuten of de hemel in vuur en vlam stond, terwijl de felste donderslagen elkander aanhoudend opvolgden en de regen als met bakken uit de lucht werd gegoten. Om 6 uren dreef de bui over, maar van 7 uren tot half acht was het weer niet minder vreeselijk dan in den vooravond. In het N. en in het Z. W. werden branden waarge nomen. Rerg-en op Zoom, 11 Oct. De sergeant S., verleden week met sergeant V. gedeserteerd, is heden in zijn garnizoen te Bergen op Zoom teruggekeerd. Laatstgenoemde is nog afwezig, en heeft vermoedelijk dienst genomen bij het vreemdenlegioen in Algiers. In een vergadering van Zeemanshoop te Amsterdam zijn eergisteren avond de gezagvoerders door het meteorologisch instituut bekroond voor hun scheepsjournalen. Uitmuntend waren die van de heeren Harten, Hissink en De Jonge zeer goed die van de heeren Weber, Jaski, Bruins, Adriani, Sprenkel, Graadt van Roggen, Herckenrath, Bart, Haacke, Prins en De Vrije. -- Zondag den 22en dezer zal de geschiedkun- dig-Overijselsche tentoonstelling te Zwolle gesloten worden. Wie deze allerbelangrijkste verzameling nog mocht willen bezoeken, dient zich dus te haasten Gisteren morgen heeft op de lijn van het Hollandsche spoor, nabij het stationsterrein te Amsterdam, een droevige gebeurtenis plaats gehad. Een der treinen overreed den heer J. D. H., com missionair in suiker van Amsterdam. De achtens waardige naam van den overledene en zijn gelukkige positie als echtgenoot en man van zaken wekken algemeen deelneming in de gebeurtenis op. (N. v. d. D.) Gedurende de Engelsche expeditie naar Egypte zijn ernstige klachten aangeheven over den geneeskundigen velddienst. Ook nu, bij het vervoer der zieken en gekwetsten naar Engeland, wordt luide geklaagd. De berichtgevers der groote bladen leggen weder moedig den vinger op de wond. »Ons transportschip, de Malabar, schrijft een reporter van de Daily News, was volstrekt niet te vol geladen maar de zieken en gewonden liet men honger lijden, werden door de genees- heeren verwaarloosd en in 't algemeen slecht ver pleegd. Zieken, die behoefte hadden aan bijzonder krachtig voedsel, kregen niets dan slappe thee, droog brood, taai vleesch en porter-bier, alles slecht en weinig, 's morgens om half zeven en 's middags om half vier en daarna den geheelen dag niets meer. Gevogelte en groenten waren aan boord, maar de zieken kregen er niets van. Zeven hospitaalbedienden deden alles wat zij konden om de 115 patiënten te helpen, maar hun krachten schoten zoozeer te kort, dat eenige als passagiers medevarende officieren hun vrjjwillig te hulp moesten komen. Er waren gewonden die zich zelf moesten verbinden wanneer zij niet zonder ver band wilden blijvener zijn er twee op de reis gestorven die bij behoorlijke verpleging in 't leven hadden kunnen blijven." Zij zet het blad op den grond en begrjjpt dat juffrouw Clara een mooie juffrouwzich in slaap geschreid heeftwant zij is zeker geheel verpletterd door de schrobbeering die ze gekregen heeft. »Als ze maar een beetje vriendeljjker was en nu en dan eens met mij praatte over mevrouw en zoo, dan zou ik regelrecht naar binnen gaan en haar vertellen van dien brief, die daar net gekomen ismaar zooals de zaken nu staan krijgt zij van mij niets over haar jongen te hooren. Haar jongen Zoo zou ik ook wel kunnen zien mijnheer Maurits te krijgen en ik zie er met mijn nieuwen hoed met blauw lint vrij wat beter uit dan zij met dat sluike haar, in een dot in haar nek." »Hebt gij van avond iets van juffrouw Clara gemerkt, Jackson?" vraagt mevrouwSteele, terwijl de kamenier haar ontkleedt. (Wordt vervolgd.) De bevolking van België is gedurende het jaar 1881 van 5.520.000 toegenomen tot 5.585.846 inwoners, zijnde eene vermeerdering van 1.8 ten honderd. De vier grootste steden des rijks telden bij het begin van het loopende jaar (zonder de buitengemeenten)Brussel 165.350, Antwerpen 175.636, Gent 133.755 en Luik 126.233 inwoners. De kamer van koophandel te Dortmund heeft in haar verslag over 1881 hare ingenomenheid betuigd met het ontworpen kanaal tot verbinding van den Rijn met de Wezer en de Elbe. Zij heeft tevens de volgende kanaal-politiek" aan de Pruisische regeering aanbevolen 1°. Het maken van eene rechtstreeksche ge meenschap van den Rijn met de Noordzee, gaan de over Duitschen bodem; 2°. Het mijn-district van Thur in verbinding brengen met de zee, met name met de havens der Noordzee, zoo mogelijk ook met die van de Oostzee 3°. De vijf groote rivieren, die in Noordelijke richting door Duitschland loopen, door kanalen met elkander te verbinden, waardoor alle deelen des rijks in 't bezit eener gemeenschap te water zullen komenen voorts ook, door aansluiting aan het Fransche kanaalnet, de Oostzee met de Middellandsche zee in aanraking brengen. In Engeland wordt tegenwoordig gejaagd met electrisch licht. Op de jachtterreinen van de groote adellijke landgoederen wordt een locomo bile geplaatst met een Gramme-machine, die een straal van verblindend licht over een wijden kring verspreidt. Al de dieren des wouds komen op dit ongewone verschijnsel te voorschijn en trachten in alle richtingen het onnatuurlijke licht te ont vluchten. De op den loer liggende jagers maken hiervan gebruiir en vullen binnen weinig tijds hunne jacht-tasschen. De aanwerving voor het Egyptische gendar- nieriekorps gaat te Génève ongestoord voort, niet tegenstaande de bondsraad te kennen gegeven heeft dat die niet als geoorloofd beschouwd wordt. Meer dan 250 jongelieden zijn reeds op weg naar het Nylland. De wervers nemen alle mannelijke per sonen aan, die den Zwitserschen militieplicht, welke op het beginsel van algemeene volks wape ning gegrond is, volbracht hebben. Komt de bondsraad er nog toe het werven te verbieden, dan zal vermoedelijk het korps reeds bijeen zijn. Deze gendarmerie zal onder het persoonlijk bevel van den Khédive, zonder eenige aanraking met het ministerie van oorlog, gesteld worden. De correspondent van de Standard in Egypte verlangt dat de Engelsche regeering maatregelen zal nemen om Arabi-pacha voor sluipmoord te behoeden. Deze zelf, schrijft hij, is niet gerust. Hij wordt met onnoodige hardheid behandeld. In een land als Egypte en met Circassische woeste lingen tot gevangenbewaarders, is het voor het leven van den gevangene gevaarlijk dat uit den mond van een vertrouweling van den Khedive eene uitdrukking bekend wordt gemaakt als deze »Ik zou den aarts-rebel wel een kop koffie willen ingeven, die hem slecht bekomen zou." Ook wordt van den Khedive zelf en van Riaz-pacha verteld dat zij gezegd hebben: Arabi en Tewfik kunnen niet in hetzelfde land blijven leven. Dat alles zou eene voorbereiding kunnen wezen tot een plotseling bericht dat de gevangene „ongelukkig aan zijn einde is gekomen." Wil men niet dat het proces een schijn vertooning wezen zal, dan moet de arrestant anders behandeld worden dan en veroordeelde wiens schuld bewezen is. Het congres der Vereenigde Staten van N.-Amerika heeft verleden jaar eene wet aange nomen, waarbij ieder die met meer dan eene vrouw getrouwd is, van zijne staatkundige rechten ontzet wordt. Deze wet was natuurlijk tegen de Mor monen gericht waarvan ongeveer 10.000 in poly gamie leven en dus hunne staatsburgerlijke rechten zullen verliezen. De drie voorzitters van de Mor- moonsche kerk hebben hiertegen een uitvoerig pro test in 't licht gezonden. Daarin wordt gezegd dat zij, die de polygamie als eene onzedelijke en verderfe lijke leer brandmerken, haar waar karakter niet kennen en niet beseffen hoe nauw deze leer ver bonden is met de godsdienstige overtuiging der Mormonen en met hun geloof aan de onsterfelijk heid. De drie voorzitters wekken al hunne ge- loofsgenooten op tot verdediging hunner rechten, als vrije mannen en als waarachtige vrienden des vaderlands. 12 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 752.1 751.4 750.2 750.1 752.1 ZO ZO ZZO ZZO Z 1 0 1 1 2 betr. betr. mist. betr. z. bew. 13 13 13 14 15 Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.3 V. heden morgen 8 G. 2.3 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 751.2 m. m. VerwachtZW. wind en regen. Thermomete rstand te Middelburg. 11 Oct. 's avonds 11 uren 60 gr. 12 i, 's morgens 8 uren 59 gr. 's middags 1 uur 6+ gr 's avonds 5 uren 82 gr. F.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2