N° 242. 125e Jaargang. 1882. Vrijdag 13 October. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Hoofdagenten voor hetlt^tenlaïid: de~Compagme générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz, Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van i -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 12 October. Door B. H. BUXTON. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der Afü tot Nut van Algemeen had de uitreiking plaats van den zil veren eerepenningdoor het hoofdbestuur dei- Maatschappij toegekend aan Pieter de With, mees terknecht hij de firma M. K. Jeras en Zonen alhier, -wegens vijftig-jarigen dienst en trouwe plichtsver vulling. De voorzitter van het departement, jhr mr D. G. van Teijlingen, drukte er in de toespiaak, waarmede hij het eermetaal aan den bekroonde ter hand stelde, op, dat deze belooning werd toegekendniet wegens langdurigen dienst op zickzelven, een geluk waarin ieder zich kan ver heugen wien de daartoe vereischte levensjaren geschonken worden, maar als een blijk van waar deering van de gedurende een tijdvak van bijna 55 jaren aan den dag gelegde onkreukbare trouw en nanwgezetten arbeid. De bekroonde had daardoor getoond voor zijne meesters niet alleen met de handen, maar met hart en ziel werk zaam te zijn. Zulk een plichtbetoon, gedu rende een zoo langdurig tijdvak, strekt zoowel tot eer van de patroons dien het gegolden, als van den werkman, die het aan den dag gelegd heeft. De voorbeelden daarvan worden zeldzaam. Spreker wilde nu niet vragen wat daartoe aan leiding geven kanof de fout ligt aan de zijde van de werkgevers, die niet genoeg beseffen welke verplichtingen tegenover hunne werklieden op hen rusten en onredelijke eischen aan hen stellen, dan wel of zjj te wijten is aan de werknemers, die ontevreden met hun stand, steeds naar verandering haken en begeerten koesterenwelke zij tóch nergens vervuld vinden. »Wat hiervan zij, ging de spreker voort, gij Pieter de With hebt aan uwe mede-werklieden een voorbeeld gegeven door, tevreden met den maatschappelijken stand waarin gij geplaatst waart, uw hoogste streven te zoeken in het vervullen van uw plicht en in het betoonen van trouw aan uwe meesters. De waarde van de belooning, u daarvoor heden toegekend, bestaat niet in het blanke zilver, maar daarin dat nwe verdiensten openlijk gewaardeerd worden door eene Maatschappij, die zich het bevorderen der hoogste volksbelangen tot doel stelt. Ont vang daarvoor mijn kartelijken gelukwensch en moge het u gegeven zijn, nog tal van jaren op de zoo eervol betreden levenshaan u te mogen verheugen in goede gezondheid en in de achting van uwe patroons en van allen die u kennen De 72jarige Pieter de With bedankte, in zeer gepaste bewoordingen, den voorzitter voor zijne hartelijke woorden, het hoofdbestuur voor de hem toegekende onderscheiding, het departement, de commissie welke het over hem uitgebrachte rap port had opgemaakt en zijne patroons voor hunne goedgunstigheid en belangstelling, en eindigde S3 HOOFDSTUK XII. Zonder dak. Zij sprong op en begon gejaagd op en neer te loopen, teneinde die verbijsterende gedachten te ontvluchten. Eensklaps viel haar een middel in om te ontkomen, de eenige uitweg uit al de moeielijkheden die haar omringden en bedreigden. Zij moest wegloopen en zich zoo goed verstoppen dat noch mevrouw Steele, noch lord Yestrum haar ooit terug kon vinden. Yroeg of laat moest zij toch de wijde wereld in. En het was zeker wijzer en beter om het nu te doen, nu zij vrij en uit eigen beweging kon handelen, dan af te wachten wanneer het haar hardvochtige meesteres goed zou dunken om haar Weg te zenden. Clara heeft een vasten wil en nu zij eenmaal een besluit genomen heeft, voelt zij zich ook vol komen in staat om het ten uitvoer te brengen, jpir moet terstond een einde komen aan haar ge- met den wensch dat het dit departement wèl moge gaan en het gelegenheid vinde om nog menigen werkman voor langdurigen dienst en trouw eene belooning uit te reiken. De heer G. Jeras betuigde vervolgens zijn dank voor de ondersteuning welke zijne voordracht bij dit departement en bij het hoofdbestuur gevonden heeft, waardoor heiden opnieuw getoond hebben de verdiensten van den werkman op prijs te stellen en te willen beloonen. De aan De With te beurt gevallen onderscheiding zou, hoopte hij, aan alle werklieden doen zien welke eene erken ning, ook in hun stand, aan plichtbesef en trouw te beurt valt. Deze plechtigheid was hiermede afgeloopen. De bekroonde werd hartelijk geluk gewenscht dooi de aanwezige leden van het departement, alsmede door de werklieden van de firma Jeras en door eenige andere kameraden, die op uitnoodiging van het bestuur de vergadering hijwoonden. De overige werkzaamheden der vergadering be stonden in het uitbrengen der jaarverslagen van de commissiën voor den dienstbaren stand en voor de bewaarscholen. De laatstgenoemde commissie deelde o. a. mede dat het onderwijs in een ge- wenschten staat van bloei verkeert, doch het lokaal van de school op de Pottenmarkt voort durend veel te wenschen overlaat. De voorzitter zeide dat deze zaak aan de aandacht van het be stuur niet ontgaat; doch dat in den eersten tijd geen voorziening mogelijk is, dewijl, afgescheiden van den schralen stand der kas van het departe ment, het gebouw op de Pottenmarkt nog voor twee jaren ingehuurd is. Yerder werd de rekening van het departement over het afgeloopen en de begrooting voor het volgende boekjaar overgelegd en vastgesteld. Dis cussie had alleen plaats over eene toelage van '10, door het bestuur voorgesteld te verstrekken aan de tentoonstelling van voorwerpen door werk lieden vervaardigd, te houden door de Werhnans- Vereeniging alhier, in de maand Februari a. Het nut van dergelijke tentoonstellingen in 't algemeen en van de toekenning van prijzen en premien in 't bijzos^:, voor werk dat dikwijls niet op ver dienste kan hogen maar slechts den naam van knutselarij verdient, werd van éene zijde in twijfel getrokken. Verscheidene stemmen verhieven zich echter om aan te toonen, dat eene poging om de vrije uren van den werkman nuttig te doen be steden, vooral nu zij uitgaat van de werklieden zelve, aanmoediging verdient. Op dienzelfden grond werd het voorstel verdedigd door het be stuur, dat verklaarde voor de eerste maal en met het oog op de financien van het departement slechts eene kleine som te hebben kunnen toestaan, doch in beginsel de ondersteuning wenschelijk te achten. Met groote meerderheid werd de subsidie goedgekeurd. Tot lid in de commissie voor den dienstbaren stand werd opnieuw benoemd het aftredende lid, de heer J. D. M. de Stoppelaartot lid in de commissie voor de bewaarscholen dr J. P. Berdenis van Berlekom, mede aftredend, en tot lid dier com- weeklaag en geaaïzel. De helft der moeilijkheden m het leven wijkt, wannéér men die moedig en vastberaden onder de oogen ziet. Dat was de »gulden les" haar door dien zonderlingen, ouden leermeester ingeprent, die haar en Harold zoo goed en met zooveel geduld onderwezen had. indien hij nog leefde zou zij regelrecht naar hem toegaan, om een onderkomen, raad, troost en hulp te vragenmaar helaashij is dood Zij heeft hem niet eens mogen gaan oppassen in zijn laatste ziekte, niettegenstaande hij er om verzocht had. Mevrouw Steele had barsch haar verzoek om een week vrijaf geweigerd, alweer een grief tegen mevrouw Steele en de herinnering daaraan brengt Clara's bloed aan het koken. Zij besluit terstond aan het pakken te gaan. In den loop der jaren is het haar gelukt het heele zolderkamertje, dat haar toegewezen tos, in een gezellig vertrekje te herscheppen. Zij heeft gordijnen gebreid voor het bed en de vensters en die opgenomen met een net gestrikt lintje. Zij heeft kunstig de scherpe omtrekken der ruwe houten tafel, stoelen en latafel weten te verber gen onder gewerkte overtrekken. Zjj heeft de leelijke muren beplakt met illustraties en mode platen, die zij grootendeels zelf gekleurd heeft. Amy, die inderdaad een g®ed kind is, heeft ook veel bijdragen geleverd tot de versiering van het kamertje en terwijl zij nu rondkijkt herinnert Clara zich dankbaar de vriendelijke buien dei- kleine. Zij heeft in dit huis zooveel krenkends ondervonden, dat elk zweempje van aangenaam- missie in de plaats van den heer Yan Moerkerken, die van hier vertrokken is, de heer H. Tak. Door den voorzitter werd medegedeeld dat op de vergadering met dames in de volgende maand als spreker zal optreden de heer Yan Boenen Martinet, terwijl de dag voor die vergadering, in overleg met het departement Vlissingen, in afwij king van hetgeen gebruikelijk is, met goedkeuring der vergadering werd gesteld op Donderdag den 9e*. Onder de mededeelingen van het bestuur behoorde voorts nog dat het departement weder, door ver trek of overlijden, verscheidene leden heeft ver loren; dat dit verlies door toetreding van een paar nieuwe leden slechts voor een klein deel vergoed wordt en vermeerdering van het ledental, met het oog op de kas en op den daaruit te be kostigen werkkring van het departement, hoogst wenschelijk is. De daartoe aangewend wordende pogingen beval het bestuur aan in de ondersteu ning van allen die aan het Nut hunne sympathie schenken. Het hoofdbestuur der Vereen, t. b. v. Fabr. en Handw.-nijverheid heeft zich met een adres tot de tweede kamer gewend, waarin het verzoekt, dat het door de regeering aangevraagd, subsidie aan het uitvoerend comité voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam worde toegestaan onder de volgende voorwaarden 1". Dat de verleende som geheel ten goede kome van de Nederlandsche inzending en zooveel mogelijk worde gebruikt om de vergoeding, voor plaatsruimte te betalen, te verminderen. 2°. Dat de regeering zich voorbehoude, aan Z. M. den koning de Nederlandsche leden voor de jury ter benoeming voor te dragen en het regle ment voor de jury goed te keuren, om zekerheid te hebben dat de belangen der Nederlandsche inzenders bij de beoordeeling hunner inzendingen in geen enkel opzicht zullen worden benadeeld. De directeur der rijks-postspaarbank zendt ons eene mededeeling, met verzoek die aan het publiek bekend te maken. Wij voldoen daaraan, onder opmerking dat het zelfde bericht reeds in alle groote bladen opge nomen is geweest en het niet beleefd is, van de kleinere couranten te verlangen, dat zjj haren lezers ouden kost opdisschen. De bekendmaking luidt als volgt »Niet zelden komt het voor dat brieven, door de directie van de rijks-postspaarbank aan inleg gers verzonden, aldaar als onbestelbaar" worden terugontvangen. »Dit laatste gebeurt ook vaak met orders van betaling, betreffende inlagen waarvan de terug betaling verzocht wordt op een ander kantoor dan dat, hetwelk in de woonplaats van den inleg ger is gevestigd. »Een en ander is het gevolg 6f van onvolledige opgaven van inleggers aangaande hunne adressen, öf van verzuimde kennisgevingen nopens verkui- heid een blijvenden indruk heeft gemaakt; daar om neemt zij het portret van Amy van den wand en zegt »Dat zal mij vergezellen." Zij bezit een kleine lederen reistasch, een af scheidsgeschenk van den ouden schoolmeester. Die kan alles bevatten wat zij noodig heeft meê te nemen en dat zij als haar eigendom mag be schouwen. Yooreeïst hare boeken. Het is een kleine, zonderlinge verzameling. De gedichten van Longfellow, een Latijüsche gramnu ;re, een woor denboek, een kerkboek en een paai romannetjes. Die worden zorgvuldig in de tasch geborgen; daarop volgt haar ondergoed, teekeningen en gereedschap, een kleurdoos, een naaidoosje. Dit laat ste is zeer kostbaarwant het is het eel'ste geschenk van Harold uit den tijd toen zij te Forchester waren. Zijn portret, in een net lederen foudraaltje, en de beurs, die al hare spaarpenningen bevat, bergt zij Zorgvuldig in haar eenvoudig Zwart japon netje en zij is gereed. De tasch, al is zij klein, is zwaar; maar kaar hart is reeds veel lichter. Zjj wil het juk der slavernij niet langer dragen. Zij staat alleen op de wereld, zonder dak, verstooten, doch vrij 1 »Daarom worden de inleggers in de rijks-post spaarbank er met nadruk op gewezen, dat een juiste en volledige adresopgave zeer noodzakelijk is, opdat de terugbetalingen der in die spaarbank belegde gelden steeds ongehinderd en met den meesten spoed kunnen plaats hebben. Wenschen de belanghebbenden hunne gelden op eene andere plaats dan die hunner inwoning te ontvangen, zoo dienen zij op hunne aanvragen om terugbetaling te vermelden, aan welk adres de des betreffende order tot terugbetaling moet worden verzonden. »Om dit laatste, zooveel mogelijk, aan de belang hebbenden in herinnering te brengen, is thans het formulier voor die aanvragen voorzien van eene zeer in het oog vallende uitnoodiging, om daarop het adres, voor de verzending der orders, te ver melden. »Het poste restante verzenden van die orders, waarvan vroeger in twijfelachtige gevallen gebruik werd gemaakt, geschiedt voortaan alleen dan, wanneer de belanghebbenden dit uitdrukkelijk verlangen, en daarvan op hunne aanvragen doen blijken." De St. Ct bevat een kon. besluit houdende mach tiging tot uitgifte van 17.000.000 aan schatkist promessen, volgens de wet van den 5den Dec. 1881 (St. hl. n°. 185). Tusschen den minister van marine en den heer J. de Boer, aannemer te Oostzaan, heeft aan het departement, in tegenwoordigheid eener commissie, een gesprek plaats gehad over een door genoem den aannemer gedaan voorstel om met eenvoudige werktuigen de Adder te lichten. HOOFDSTUK XIII. Zwerveade. Nu Clara met hare toebereidselen gereed is Opnieuw hebben in Belgie proefnemingen plaats gehad met de uitvinding van den ingenieur Van Rysselberghe, om van de gewone telegraafdraden voor telephonische gemeenschap gebruik te maken. Yan 2 tot 4 uren des middags, terwijl op de tele- graafbureaux de grootste drukte heerschte, werden van Brussel naar Antwerpen en Ostende en om gekeerd, telephonische gesprekken gevoerd, langs de lijnen waar op hetzelfde oogenhlik telegraphi- sche dépêches werden overgebracht. De heer Olin, minister van openbare werken en de heer Fish, gezant van de Vereenigde Staten te Brussel, die door zijne regeering met het nemen dezer proe ven belast was, waren persoonlijk op het bureau te Brussel, terwijl op de andere bureaux verschil lende hoofdambtenaren en ingenieurs van de tele graaf hen antwoordden. De stem der sprekers kwam nog duidelijker van de eene stad naar de andere over, dan op de telephonische bureaux in dezelfde stad het geval is. Deze proeven zullen weldra te Londen herhaald worden. De heer Fish heeft, als bewijsstuk, eene telegra fische dépêche uit Antwerpen medegenomen, van den volgenden inhoud „Deze dépêche-Morse wordt van Antwerpen naar Brussel overgebracht langs een draad, waarmede talmt zij niet langer. Zij is een oogenblik vooi' haai' bed neergeknield en heeft haastig gebeden om hnlp en leiding op het moeielijke pad dat zij gaat betreden. Zij bidt om vergiffenis, zoo zjj verkeerd handelt. Zij bidt dat zij haren lieveling altijd trouw mag blijven en dat zij elkaar mogen weerzien, zoo niet op deze wereld, dan toch hier namaals. Het is een kinderlijk gebed, met een kinderlijk geloof uitgesprokenmaar het heeft haar toch zeker kracht gegevenwant zij gaat nu met vas ten tred naar de deur. Haar lange regenmantel omhult haar geheele gestalte en een gesloten zwart hoedje met een dikken sluier bedekt haar hoofd en gelaat. Op het portaal blijft zjj even staan. Het is negen uur het uur waarop de dienst boden het avondeten gebruiken en dus zullen zij wel niet door het huis loopen. Op de trap staat zij weer stil zal zij de groote voordeur uitgaan, of zacht naar beneden sluipen en door de onderdeur ontsnappen Neen, zij durft de dienstbodenkamer niet voorbij te gaan, dan mochten zij haar eens hoorenen op dit oogen blik zouden vragen of oponthoud van eenigen aard haar geheel van haar streek brengen. Zij gaat dus heel zacht de voortrap af, de mar meren vestibule door en ziet met blijdschap dat de deur niet gegrendeld iswaarschijnlijk opdat mijn heer, als hij met Amy thuiskomt, er met den sleu tel in zal kunnen komen. Waar zal zij zich dan bevinden? Een oogenblik daarna staat zjj op den stoep

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1