125e Jaargang. 1882 B IJ VOEGSEL N°. 241. Donderdag 12 October. Een kalm toeschouwer. "V A. N" DB PATENTEN. Middelburg 11 October. FEUILLETON. Door B. H. BUXTON. MIDDELRURGSCHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de patenten over liet le kwartaal van het dienstjaar 1882/83 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden ge vaceerd van den llea Oct. 1882 tot den 25en Oct. 1882, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen af halen, bij gebreke waarvan deze door den deur waarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, hun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 9ea October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. De heer mr C. J. Pické, burgemeester van Mid delburg, heeft eenige beschouwingen over den toe stand der gemeente-financien door den druk onder de aandacht van de leden van den gemeenteraad en van andere belangstellenden gebracht. Alvorens wjj ertoe overgaan, de strekking en de slotsom van dat geschrift aan onze lezers te doen kennen, komt het ons doelmatig voor, tot juiste beoordee ling van het geheel, de bedoeling te doen kennen waarmede de heer Pické tot het openbaar maken zijner studiën is overgegaan. »Ik schreef, zegt hij, het bovenstaande naar aanleiding van eigen gedachten-loop. Voor mij zei ven wilde ik tot een, op goede redenen 9teunend, antwoord komen op de vraag: ris het al of niet raadzaam het be drag der directe belasting op de inkomsten reeds nu te verlagen?" Ik achtte eeu nauwgezet onderzoek omtrent uitgaven en ontvangsten noodig en legde mij daarna eenige vragen voor, wier beantwoording, naar mjjn oordeel, aan die der hoofdvraag moest voorafgaan. Ook om een ge brekkig geheugen te hulp te komen, teekende ik de resultaten van dat onderzoek, evenals de te stellen vragen op, waarbij ik enkele opmerkingen voegde, die ik bij de overweging dier vragen maakte. »Op het gevaar af van voor niet vrij van inbeelding ge houden te worden, ben ik tot het besluit gekomen het opgeteekende niet voor mijzelven alleen te houden. Het kon, meende ik in alle bescheidenheid, zijn nut hebben het opgeteekende (in eenigszins gewijzigden vorm gebracht) ook onder de oogen van anderen en vooral van de leden van den gemeenteraad te brengen. »De antwoorden, waartoe ik gekomen hen, vermeld ik 33 HOOFDSTUK XII. Zonder dak. Dit laatste zei zij met verontwaardiging. »Laat ons die samenkomst niet als een bal beschouwen, mevrouwtje", pleitte lord Yestrum. Tegenstand prikkelde hem steeds tot volharding. »Laat ons het liever beschouwen als een daad van Christelijke liefdadigheid. Niemand kan te jong of te nederig (dit moest op Clara doelen) zijn om zulk een edel werk te helpen steunen." Maar mevrouw Steele was onverbiddelijk en lord Yestrum merkte dat hij zijn troef te vroeg uitgespeeld had. Al had hij nog zulke mooie kaarten, hjj moest in het vervolg omzichtiger te werk gaan en zjjn kracht bewaren. Zulk een prachtige mooie slag" als die gou vernante, loonde de moeite om een poos te wach ten. Om de zaken wat gemakkelijker te maken, begon hjj zeer druk het hof te maken aan de opgetogen Cecile. Daardoor verzekerde hjj zich in den regel niet. Mijn bedoeling foch is geenszins om mijn gevoelen aan iemand wien ook op te dringen, aangenomen al eens, dat dit gevoelen invloed mocht kun nen uitoefenen." Wanneer wij nu den inhoud dezer aanteekenin- gen samenvatten, dan komt die hier op neer, dat de heer P., naar aanleiding van het aanzienlijk bedrag èn van het batig saldo der gemeentereke ning over 1881 èn van het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven op de begrooting voor 1883, in eene beschouwing treedt van de gewone inkomsten en uitgaven der gemeente, nu en in de toekomst. Immers, die beide genoemde bedragen spruiten voort uit voorbijgaande oorzaken, waaronder eene voor name plaats bekleedt het terug-ontvangen van 1/3 der kosten voor bet openbaar onderwijs, zonder dat de gemeente dadelijk noodig heeft gehad noch in staat is geweest hare uitgaven voor dien tak van dienst dadelijk in gelijke mate te verhoogen. Als buitengewone ontvangst laat de schrijver ook buiten beschouwing de opbrengst van het vergunningsrecht volgens de drankwet. Over 1883 geraamd op 4000, is het cijfer daarvan over 1884 moeilijk te schatten, dewijl niet bekend is hoevelen dergenen, die thans bij eene andere ne ring sterken drank verkoopen, na 1 Mei '84 zich tot den drankverkoop zullen bepalen. Een paar- duizend gulden zal het recht vermoedelijk blijven opbrengen, doch de heer P. rekent die niet mede (evenmin als onder de uitgaven de belooning van de schatters en herschatters), teneinde aan den anderen kant het aandeel van de gemeente in de herstelling van den stadhuistoren, dat anders over de eerstvolgende jaren verdeeld zou moeten wor den, buiten rekening te kunnen laten. Tot geen bijzondere beschouwingen geven aan leiding de vermoedelijk onveranderd blijvende kostena voor huishoudelijk bestuurb betrek king hebbende op de plaatselijke belastingen d onderhoud en lasten van gemeente-eigendom men; e politie (op welker uitbreiding en verbe tering alzoo niet gerekend wordt), schutterij, brandweer en straatterlichting f geneesk. dienst en armwezen (de bezuinigingen, op dit laatste sedert eenige jaren aangebracht, worden gerekend haar grens te hebben bereikt)h renten en aflossingen, als zijnde het gevolg van aangegane verplichtin gen (de bij de regeering officieus aangewende pogingen om de in 1884 weder verschuldigde bijdrage van 10000 in de kosten van aanleg van het havenkanaal, over een grooter aantal ja ren te verdeelen en dus jaarlijks geringer te doen wezen, zijn mislukt)i andere uitgaven, welke zoo goed als vaste posten zijn. Vermeerdering wordt alleen aangenomen 1° voor; c, onderhoud en vernieuwing van ge houwen, straten, bruggen enz. Het gewoon onder houd is door vermeerdering van onderscheidene uitgaven (onderhoud der leidijken van het afge sneden havenkanaal, straatreiniging en straat werk) gestegen. In plaats van 17000, zooals daarvoor gedurende eenige jaren werd uitgetrok ken, wordt uit dien hoofde op 18000 gerekend. steeds een goede ontvangst en hij besloot Clara: wanneer zij af en toe verscheen, zoo lomp te ignoreeren, als mevrouw Steele slechts kon ver langen. Dat was in huis. Maar daarbuiten wist hij spoedig allerlei toeval lige ontmoetingen met de bonne en het kind te bewerkstelligen. Hij lette op het uur en de rich ting harer morgenwandelingen en kwam haar tegen of volgde haar, met de weinig bevredigende uit komst, die in een vorig hoofdstuk zoo uitvoerig door mevrouw Steele aan Maurits is beschreven. Eindelijk brak het vreeselijk uur aan, waarin de lord, medegesleept door zijn hartstocht en ver blind door zijn onbeantwoorde liefde, alle gevolgen trotseerde en tersluiks het kleine kamertje betrad, waar hij wist dat Clara zat te werken. Hij had in de laatste weken steeds te vergeefs om „een kus" gesmeekt. Hij had haar geld aan geboden. Hij had getracht haar om te koopen met de belofte van tallooze banknoten, praehtige juweelen en kostbare kleêren. Zij had hem standvastig, aanhoudend afgewezen en was einde lijk niet meer in den Kensington-tuin verschenen, waar hij de eenige gelegenheid vond om haar te spreken. Maar lord Vestrum liet zich niet zoo spoedig afschrikken, als hij ergens zijn hart op gezet had. Wat zij niet goedschiks wilde geven, zou hij met geweld zien te krjjgen. Daarom overviel hjj haar terwijl zij alleen zat. Voor aanleg en vernieuwing kan zeker niet min der worden gevraagd dan tot dusver, dewjjl er nog veel is in de gemeente dat voorziening vraagt, de jaarlijksehe post van f 1Ö00 voor herstelling van het raadhuis behouden moet blijven en de uitgave van 5000 voor nieuwe straat-keien en klinkers niet voor vermindering vatbaar is. 2° voor: g het onderwijs. Hoogeren middelbaar onderwijs blijven nagenoeg onveranderd. Het lager onderwijs moet met de nieuwe wet in overeen stemming gebracht worden. School A, thans voor 440 leerlingen, met 11 onderwijzers, wordt be stemd voor 300 leerlingen, met 7 onderwijzers; school C daalt, van 440 leerl. met 11 onderw., tot 400 leerl. met 10 onderw. Daarentegen wordt school B geopend met 320 leerlingen en 8 onderwijzers. Tegenover eene besparing van f 1100 komt hier door eene uitgaaf van f 6150. De overige scholen worden nagenoeg op hetzelfde bedrag geraamd als vroeger. De kosten van onderhoud, schoolmeu- belen en leermiddelen ondergaan eenige vermeer dering. Het totaal der kosten van het lager onderwijs zal, na aftrek van de 30 pet. van het rjjk en der schoolgelden, 17291 bedragen, het geen vergeleken met Ylissingen (10056 inwoners 13299), Zierikzee (7139 inwoners 11041) en Hoes .(6394 inwoners 10493), niet buitengewoon hoog genoemd kan worden. Alle uitgaven te zamen worden, op grond der voorafgaande beschouwingen, door den heer Pické op f 196.303 geraamd. Alsnu overgaande tot de gewone inkomsten, met uitsluiting, voorloopig, van de directe belasting op het inkomen, meent de schrijver geen reden te hebben om die hooger dan over de afgeloopen jaren te schatten. Al wanhoopt men niet aan eene betere toekomst voor degemeente, dan nog heeft vermeerdering van welvaart niet rechtstreeks stij ging der inkomsten tot gevolg. Alleen het 4/5 vau het personeel en de opcenten van de overige rijksbelastingen zouden hierdoor hooger worden, doch die verhooging gaat niet dan zeer langzaam. Daarentegen kunnen de voorgenomen opheffing van het garnizoen en de plannen der regeering ten opzichte van de regeling der verhouding tus- schen de rjjks- en de gemeente-financien, op deze laatste licht een nadeeligen invloed uitoefenen. Eene afzonderlijke beschouwing wijdt de schrijver aan de gemeente-gasfabriek. Het saldo op de rekening van deze belooft, wanneer geen onvoor ziene uitgaven voorkomen, ieder jaar grooter te worden. Deze saldo's moeten echter gebruikt worden om de voor de fabriek aangegane schuld af te lossen. «Eerst dan, wanneer de gemeente zelve zoo veel (voor de gasfabriek aangegane) schuld heeft afgelost, dat de resteerende schuld met de werkelijke waarde der fabriek gelijk staat, kan zij m. i. zonder lichtvaardig te handelen dat saldo als een gewoon middel van inkomst beschouwen en tot bestrijding van gewone uitgaven bezigen. Dat dit nu nog in de eerste jaren het geval niet zal zijn, spreekt bijna van zelf. De gemeente heeft f 104.000 -j-/55 000 voor de fabriek geleend, en deze is hoe voortreffelijk En toen zij verbaasd en verontwaardigd opsprong, sloot hij haar in zijne armen en trachtte hare lippen te kussen. Ontsteld en gekrenkt vloog de arme Clara naai de deur en riep om hulp. Mevrouw Steele heeft ons reeds verteld hoe die noodkreet werd opgevat en wij behoeven dus de uiting der verontwaardiging van die edele dame hier niet te herhalen. 't Zij genoeg te zeggen dat Clara, in plaats van hulp, de wreedste verongelijking ontmoette. Men zei haar dat die verfoeilijke vervolging van lord Vestrum het gevolg was van haar verregaande onbeschaamdheid, en zij hoorde met ontzetting dat zij alleen schuld had aan hetgeen zij eene grove beleediging geliefde te noemen. Mevrouw Steele besloot haar reeks van ver wijtingen met de verklaring dat Clara niet langer beschouwd kon worden als een geschikt gezelschap voor zulke hoogstbeschaafde en welopgevoede jonge meisjes als de dames Steele en dat zij haar best zon doen om haar in een godsdienstig gesticht te krijgen. Daar zou zij, onder de leiding van vrome zusters, spoedig den omvang van haar schuld leeren inzien en tot berouw over haar zonde gebracht worden. »Meent gij een verbeterhuis riep Clara uit, terwijl hare schoone oogen vuur schoten, en hare handen en lippen van verontwaardiging heefden. »Gij moogt het Christeljjke gesticht, waar ik u wil heenzenden, noemen zooals gij wilt, juffrouw Redmond. Uw onbeschoftheid verandert zij binnen kort ook ingericht zal zijn op verre na geen f 159.000 waard, terwijl hare waarde ten gevolge van slijtage jaarlijks nog verminderen zal. Bovendien mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat de wetenschap in onze dagen zeer snelle vorderingen maakt, die tot de invoering van andere lichtbronnen dan ga9 kunnen leiden. Daardoor toch zon de fabriek veel van hare waarde verliezen en, behalve tot verwarming en het drijven van werktuigen, alleen nog dienst kunnen doen als middel om in de openbare straatverlichting te voorzien, aangenomen dat men zich dan met een verouderd gewor den middel van verlichting zal willen tevreden stellen. Het is dan ook, naar mijn oordeel, zaak om de schuld, ten behoeve der fabriek aangegaan, spoedig tot een laag cijfer terug te brengen, opdat de gemeente zonder groot verlies te lijden een ander middel van verlichting knnne bezigen, wanneer dat andere middel proefondervindelijk gebleken is beter (e zijn." Op al deze gronden wordt het totaal van de gewone inkomsten, in o vereenstemming met vorige jaren, geschat op 128.196. Tegenover eene uitgaaf (zie boven) van 196.303, blijft dan on gedekt een bedrag van 68.107, dat door de inkomsten-belasting opgebracht zal moeten wor den, terwijl deze tot dusver f 71.000 heeft bedra gen. Eene vermindering met 41 pet. zou dan mogelijk zijn. Tot beantwoording der vraag of deze vermin dering over het jaar 1883 of '84 raadzaam zou zijn, wijst de heer Pické echter op eenige buiten gewone behoeften, waarin voorziening noodzakelijk kan zijn. Daartoe behooren, behalve hetgroote werk der verbetering van de Heerengracht 1° verbetering van den afvoer van vuil2° vernieuwing van kaaimuren; 3° uitbaggering van de buitenvest, in 't belang zoowel der waterloozing van den polder Walcheren als van de gezondheid; 4° ver betering van het slechte plaveisel, vooral op de pleinen5° reorganisatie van de politie6° ver betering van bet openbaar voorbereidend onderwijs, afgescheiden nog van de kans dat eene wettelijke regeling der bewaarscholen aan de gemeente nieuwe verplichtingen ten opzichte van dien tak van onderwijs oplegge. Eindelijk wordt nog door den schrijver de vraag gesteld wat met de op 't oogenblik beschikbare gelden aangevangen moet worden. Dezen bedragen aan saldo's over de diensten '81 en '82, na aftrek van het daarover reeds bij prselevement beschikte, ongeveer 18,000. Bij bet behoud, in '83, van het cijfer dei- inkomsten-belasting op hetzelfde cijfer als vroeger, kan deze som tot 21,000 stijgen. Dit bedrag zou tot aflossing van schuld gebruikt kunnen worden. Het zou dan echter noodig wezen tot bestrijding der kosten van noodzakelijke buiten gewone werken, geld te leenen. Die werken be staan in het maken van meubilair voor de nieuwe school B, het verbouwen van en het maken van eene speelplaats, tevens gymnastiek-lokaal, bij school C, de verandering van eenige lokalen in school A. Al deze werken worden volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs, of door de gemeente-verordening tot uitvoering van die wet, gevorderd. niets aan mijn goede bedoeling", sprak mevrouw Steele met ijskoude gestrengheid. Drift of harde woorden stonden haar niet goed; daar zij zich licht belachel ijk aanstelde als ze boos was. Maar van daag was zjj boven mate gegriefd en werd bleek. Zij sprak afgemeten en scherp. Clara luisterde met ingehouden adem. Nog nooit had zij mevrouw Steele zóo ernstig gezien. Zij begon werkelijk aan haar eigen onschuld te twijfelentoen zij zag hoe die strakke vrouw van haar schuld overtuigd was. Uit een dramatisch oogpunt beschouwd was het jammer dat mevrouw Steele den indruk van dit plechtige oogenblik be dierf door weer in haar ouden sarrenden toon te vervallen. Zij kon de verzoeking niet weerstaan, om nog een toespeling te maken op de schande lijke lichtzinnigheid, die lord Vestrum er toe ver leid had om zich zoo openlijk te compromitteeren ten aanzien van de brave ouders van die lieve, onschuldige wichten, Cecile en Amalie. Na dit laatste verwijt was Clara brutaal gewor den (volgens de verklaring van mevrouw Steele zelf) en toen werd haar tegen het einde der week de dienst opgezegd. Zoodra de zaak dit toppunt bereikt had, waai- naar zij gestreefd had, zoolang de goede Harold weg was, ging mevrouw Steele met haar oudste dochter uit eten. Cecile voelde zich natuurlijk zeer gekrenkt. Haar hoop op persoonljjke verheffing had een geweldi gen schok gekregenmaar er lag eenige troost in de overweging dat al de schuld aan de ondeu-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 5