N° 241. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 12 October. Middelburg 11 October. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daubs Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. GEMEENTERAAD. MIDDELBIIRGSCHE COURAiVT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 13en October 1882des namiddags te half drie uren, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den llen October 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. In verband tot het in ons Bijvoegsel van heden gegeven overzicht van eene studie van m' C. J. Pické, burgemeester van Middelburg, over de finan cien onzer gemeente, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de »beknopte tentoonstelling van gas-verwarming- en gas-kooktoestellen," welke in het Schuttershof alhier op Vrijdag den 20es dezer, des avonds, gehouden zal worden. Het verhand tusschen deze heide onderwerpen de gemeentekas en het gebruik van gas voor andere doeleinden dan verlichting, moge niet zoo dadelijk in 't oog vallen, het zal duidelijker worden wanneer wij herinneren aan de opmerkingen van den heer Pické over de mogelijke toekomst der gemeente gasfabriek, bij het in gebruik komen van andere lichtbronnen dan gas. In dat geval zou de aan wending van steenkolengas voor verwarming en als beweegkracht, tot zekere hoogte het vermin derd debiet voor de verlichting goed kunnen maken. Welke diensten het gas kan bewijzen als middel tot verwarming, heeft de heer P. Pol et, directeur der gemeente-gasfabriek, aangetoond in een klein, bij de firma Altorfïer alhier uitgegeven geschrift. Daarin wordt eene door teekeningen opgehel derde beschrijving gegeven van verschillende gas kachels, gas-komforen en keukenfornuizen, en gas- toestellen voor strijk- en hadkamers. Al deze verwarmingstoestellen, welke o. a. door de Middel- burgsche fabrikanten C. Staal en L. Vogel Jz., vervaardigd worden, kan men op de tentoonstelling in 't Schuttershof leeren kennen en het lijdt bijna geen twijfel of een vermeerderd gebruik van gas zal van deze tentoonstelling het gevolg wezen. Het Koloniaal Verslag over 1882 vermeldt o. a. een reeds vroeger uit de dagbladen bekend be richt omtrent een oproer, dat onder te Muntok op het eiland Banka gevangen Atjehers is uitgebarsten op het oogenblik dat zij naar hun verbanningsoord, Banjoewangie, vervoerd zouden worden. In het daaruit ontstaan gevecht werden vier Atjehers ernstig, een officier en drie soldaten licht gewond. Het Verslag voegt erbij dat de gevangenen zich later rustig gedragen hebben, doch dat „hun ver- vervoer naar Banjoewangie toen niet plaats kon hebben." Het Vaderland maakt hieruit de gevolgtrekking dat men deze Atjehers niet aangedurfd heeft. Dit wordt verder als „een treurig bewijs van ge mis van kracht van het Indisch bestuur" aange merkt en met de pogingen om „de harten der Atjehers voortaan door liefde te winnen," (alias: de invoering van het burgerlijk bestuur in Atjeh) in verband gebracht. Vergissen wij ons niet, dan berusten deze ge volgtrekking en de daarbij te pas gebrachte groote woorden op onkunde. Het Verslag zegtdat het vervoer toen niet plaats heeft kunnen hebben. Dit wil vermoedelijk zeggen dat de inscheping dei- gevangen Atjehers op de mailboot, die te Muntok slechts eenige uren vertoeft, toen, tengevolge van hun verzet, niet heeft kunnen geschieden. Al bezat ons Indisch bestuur de kracht van al de redacteurs van het Vaderland te zamen, dan nog zou het niet bij machte wezen om oproerige At jehers eene weggestoomde mailboot te doen na- zwemmen, noch hen op die wijze den geheelen tocht van Banka naar Java's Oostpunt te doen afleggen. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrijdag deh 13eB October a., des namiddags te 2uur, eene openbare zitting Houden ter behandeling der volgende zakenIngekomen stukken rekening van het burgerlijk armbestuur 1881idem van het bestuur der godshuizen 1881suppletoire be- grooting der gemeente-gasfabriek over 1882; wij ziging n° 2 der gemeente-begrooting voor 1882; verlenging der huurovereenkomsten van gemeente gronden met J. Dane en H. Hage; voorwaarden Jot tolverpachting op den straatweg Middelburg— Vlissingen benoeming van een lid der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs suppletoire kohieren der inkomsten- en honden belasting 1882 begrooting der dd. schutterij 1888. *SJfer§eiie, 10 Oct. Onze gemeenteraad nam gisteren, vooral op aandrang van den burgemees ter, een paar belangrijke besluiten. Vooreerst za! op heide scholen in de gemeente een tweede hulp onderwijzer worden aangesteld, terwijl verder omtrent school n° 1 (dorp) besloten werd deze in drie lokalen in plaats van twee (zoo als tot heden) te verdeelen en de privaten te veranderen in over eenstemming met de wettelijke voorschriften. Verder werd nog besloten de straatverlichting uit te breiden en den gemeente-veldwachter eene gratificatie van f 20 toe te kennen voor zijne werkzaamheden als marktmeester gedurende de laatste kermis. Bovenbedoelde vermeerdering van onderwijzers is vooral voor school n° 1 alles behalve overtollig, want daar hebben de twee onderwijzers samen 200 kinderen, en in den winter nog meer, te onderwijzen. Tholen, 10 Oct. In de gemeenteraadsverga dering van gisteren is de heer mr J. H. L. van Buren als nieuw lid geinstalleerd en de heer M. Gr. van Stapele in plaats van wijlen den heer N. D. P. Augustijn tot wethouder gekozen. Naar men verneemt, zullen de concessionarissen der tramlijn Bergen op ZoomTholen een onder zoek instellen, of eene verlenging van die lijn over Tholen tot Stavenisse met kans op goeden uitslag te ondernemen zou zijn. Verder denken zij er aan tevens een lijn VianenBrouwershaven te exploiteeren, in welk geval de verbinding tus schen heide lijnen door eene stoomboot van Stave nisse op Vianen en omgekeerd bewerkstelligd zou worden. De tram van Bergen op Zoom op Tholen doet tot heden goede zaken. Men zegt algemeen dat het tarief van 25 cent tot 17§ cent zal ver laagd worden. ^Vlissïng-en, 11 Oct. Ten behoeve van de zevende Floralia-tentoonstelling zijn Zondag mid dag en gisteren avond aan 152 deelnemers 646 planten door het bestuur afgegeven. Goes, 11 Oct. Uit een voorloopig opgemaakte rekening van de alhier gehouden Zeeumche ten toonstelling voor nijverheidkunst toegepast op nijver heidhenevens wedstrijd voor. den handwerksman blijkt, dat tot het sluiten der ontvangsten en uitgaven slechts de helft van het waarborgfonds zal noodig zijn. Over die helft zal dezer dagen bij de inschrijvers worden beschikt. Vlissingen, 10 October. Maandag middag is door de sociëteit gaai- en doelschieting Eendracht alhier, tot sluiting der zomeroefeningen, een prijs- schieting naar de gaai gehouden. Er waren vier prijzen beschikbaar gesteld: door den president, den heer Odems, een taartenschotel met 12 kleinere schaaltjes voor den hoofdvogel; een kristallen bokaal en een porseleinen botervlootje voor eiken zij vogel; terwijl door den heer C. Swalp een inkt koker bestemd was als belooning voor het schie ten van een bijzonder aangebrachten vogel. Nadat het gezelschap, voorafgegaan door muziek) zich naar het terrein hegeven had werd de strijd aangevangen en de hoofdvogel afgeschoten dooi den heer P, Antierens, de zijrogels door de heeren J. H. de Waay en A. J. Depooter; terwijl de bij zondere vogel door den heer A. Loekemeijer ge troffen werd. Het feest werd besloten met een geanimeerd hal, waarop in de pauze de uitreiking geschiedde van de medailles die behaald waren voor de meeste punten, zwarte, roode en blauwe rozen. Vllssing-en, 11 Oct. Den 15eB November a, zal door Vlissing's Mannenkoor alhier een concert worden gegeven, waarbij als solisten znllen optre den mejuffrouw Johanna Pieterse (alt), concert zangeres te Keulen, en de heer H. Yogin, bariton te Amsterdam. Behalve de afzonderlijke solo-nommefs zal door het Mannenkoor worden uitgevoerdRhapsodie, altsolo met mannenkoor van Joh. BrahmsDe Balling op Zee, idem van R. HolWachet auf, man nenkoor met baritonsolo van J. Baff, en In I Woud, idem van 11. Hol. Yolgens het Bat. Hand. heeft de terugroeping van kolonel Hans, als militair kommandant van Atjeh niet plaats gehad op initiatief van den gou verneur-generaal, maar op last van den afgetreden minister van koloniën. »Die last schrijft het B. H. die last is ge geven niet om den staat van oorlog in Atjeh onzerzijds te erkennen, maar integendeel om den apostel des vredes, den heer Pruijs van der Hoeven, satisfactie te geven in zijn klachten over kolonel Hausklachten, welke haar grondslag vinden niet in 's kolonels zelfstandigheid tegenover den civielen gouverneur, maar in zijn pogingen om het departe ment van oorlog naar waarheid in te lichten om trent den slechten staat van zaken in Atjeh. Kolonel Schafers instructies zijn dan ook geheel dezelfde als die, aan zijn voorganger gegeven. »Naar deze bedoelingen zijn onlangs door den krijgsraad te Atjeh slechts disciplinair gestraft een sergeant en eenige manschappen, die bij een treffen met de Atjehers het op een loopen hadden gezet, hun geweren hadden weggeworpen en, ofschoon teruggeroepen, niet teruggekeerd waren dan nadat zij eenigen tijd daarna waren opgepakt. Dat feit is disciplinair afgedaan met de overweging„dat de toestand in Atjeh die des vredes is, zoodat hier geen sprake is van vluchten voor den vijand. »De legerkommandant heeft de overweging in 's .krijgsraads vonnis gebillijkt, met het oog op den vredestoestand, »waarin Atjeh verkeert naar het oordeel der regeering." Opmerkelijk is nog, dat het Alg. Dhl. van N.-L, dat in den beginne de bestuursverandering heeft verdedigd, thans schrijftZelfs zij, die in 1880 het burgerlijk bestuur invoerden, zouden zonder schande kunnen erkennen, dat de loop der omstan digheden anders geweest is dan men toen mocht vermoeden. Voor hem, die na dat besluit enkel tot uitvoering geroepen werd, zou die erkentenis nog gemakkelijker zijn." De Haagsche correspondent der Zutf. Ct. schrijft het volgende Na de vrij onstuimige adresdebatten heeft de tweede kamer zich in de afdeelingen teruggetrok ken om daar, behalve tal van andere ontwerpen, ook de begrootingswetten te onderzoeken. Een lang recès zal de kamer zeker voor Kerstmis niet krijgen, want zelden was er zooveel aanhangig als op dit oogenblik. Het aantal wetsontwerpen, dat ditmaal in de afdeelingen moest behandeld worden, was zelfs zoo groot, dat de kamer gemeend heeft thans alleen het meest dringende te moeten af doen. Zoo zal b. v. het ontwerp tot regeling van den kinderabeid, ofschoon reeds sinds maanden in gekomen, voorloopig nog niet in de secties onder zocht worden. Ook het ontwerp tot verdeeling van de markegronden staat nog niet op de lijst en wordt dus tot later uitgesteld. Wel daarentegen is eindelijk besloten tot het onderzoek van de 83 millioen leeningwet. Zooals gij u zult herinneren heeft de minister Van Lijnden reeds tijdens de crisis aan de kamer verzocht om de leeningwet, als bij uitstek urgent, nog af te doen, maar daar tegen kwam toen een zoo algemeen verzet, dat zelfs geen poging meer werd beproefd om de voor dracht in behandeling te krijgen. Zou dit mis schien een voorbode zijn, dat de kamér in 't alge meen weinig lust geeft om aan de leening baai- goedkeuring te hechten Ik weet het niet, maar dit ben ik volkomen eens, dat voor het ministe rieVan Lijnden het financieel regeeringsbe- leid op dit oogenblik het zwakste punt is. Lee ningen te sluiten zonder dat men zelfs de inkom sten kan aanwijzen, waaruit de rente voor die leeningen kan worden betaald, begrootingen met tekorten in te dienen zonder dat met ernst het tegengaan van de uitzetting van onnoodige uitgaven wordt beproefd, dat alles grenst aan roekeloosheid, en het is onbegrijpelijk dat een staatsman zoo scherpzinnig als de heer Van Lijnden, niet inziet dat de volksvertegenwoordi ging met zulk een beheer onmogelijk vrede kan hebben. Dat versterking der inkomsten noo dig is erkent de minister zelf, maar in plaats van de hand aan het werk slaan droomt hij steeds van grootere opbrengst van middelen en van hoogere koffieprijzen, waardoor alles terechtkomen zal en de tekorten weer verdwijnen moeten. Zulk een optimisme kan ons aan den afgrond brengen. Treurig genoeg, dat de minister van koloniën reeds weer door dezelfde koorts van optimisme bevangen is. De hoop op hoogere koffieprijzen heeft hem verleid een fictieve begrooting voor te dragen. Of heeft men niet het recht van een fictieve begrooting te spreken, als de middelen worden geraamd niet naar hetgeen de producten werkelijk opbrengen, maar naar hetgeen zij zullen opbrengen alsde prijzen maar hooger wor den Elke cent meer of minder voor het halve kilo koffie, maakt voor onze schatkist een verschil van circa éen millioen gulden. Het vorige jaar rekende de minister Van Goltstein op een gemid delden JJ prijs van 38 cent. In werkelijkheid be droeg -de prijs maar 31 cent, en dus werd er circa 7 millioen minder ontvangen dan waarop gere kend was. Zijn opvolger wordt daardoor nog niet tot voorzichtigheid gestemd, want hij bouwt zijn berekeningen voor 't volgende jaar op een prijs van 35 cent. En toch is er evenveel kans dat de koffie nog 4 cent lager als dat ze 4 cent hooger zal gaan. Het is nog zoo heel lang niet geleden, dat goede Java-koffie voor 25 cent verkocht werd. Waarom zou die tijd niet terug kunnen komen De inkomsten uit de producten blijven hoogst wisselvallig. Einddoel moet blijven een meer rationeel belastingstelsel, maar zoolang men zich met het oude stelsel moet behelpen, behoort men ten minste te zorgen dat niet door roekeloosheid de reeds zóo ongunstige verhouding tusschen in komsten en uitgaven nog grooter omvang aan- neme. Dit jaar zullen de begrootingen in de tweede kamer nog volgens het oude reglement van orde behandeld wordenmaar er wordt ernstig aan gedacht met Januari een nieuwe wijze van werken in te voeren. Een van de eerste werkzaamheden, waarmede de afdeelingen zich hebben bezig gehouden, betrof het voorstel van den heer m' D. van Eek, die het reglement van orde geheel wil herzien en het stelsel van zelf standige rapporteurs wil invoeren. Of echter de meerderheid dat ook wil is nog zeer de vraag. Wel is er vooral in de laatste jaren over de tegenwoordige wijze van werken zeer geklaagd, maar reeds meermalen is het gebleken, dat de lust om met het thans gevolgde stelsel geheel te breken zeer gering is, niet uit liefde voor het bestaande, maar uit vrees voor het nieuwe. Bij eene nota van wijzigingen zijn twee veran deringen gebracht in de ontwerp-begrooting van oorlog voor 1883. De uitslag der gehouden aan bestedingen heeft nl. doen zien, dat het paarden- voeder voor veel lageren prijs zal worden verkre gen dan waarop mocht worden gerekend bij het opmaken van de begrooting. Doordien de rations nu op 12 ct. kunnen worden bepaald, wordt ƒ221.716 bespaard. Daarentegen bleek hetwen- schelijk, f 10.000 meer te besteden voor comple teering van de nachtleger-goederen. Het eindcijfer der begrooting wordt dus ƒ211.716 lager. De minister vestigt er de aandacht op, dat, in twee achtereenvolgende jaren, een verschil van bijna 3 ton is verkregen, geheel onafhankelijk van den wil des ministers, in het totaal-cijfer der ge wone uitgaven voor het departement van oorlog. In de Revue politique littéraire dringt Louis Uhl- bach aan op het sluiten van een overeenkomst met Nederland tot bescherming der Fransche letter kunde, opdat Nederland zich niet de voortbreng selen der Fransche litteratuur blijve toeëigenen. De schrijver verlangt dit in de meest hoffelijke bewoordingen, geheel anders dan die wensch wel eens van Duitsche zijde werd geuit, en maakt met zeer veel lof van ons land en volk gewag. In der Landwirth van 4 Oct. wordt opgemerkt, dat in dit jaar, met het oog op de buitengewoon hevige aardappelziekte, met het inkelderen of inkui len van aardappelen groote voorzorg noodig is, Om zich niet aan het gevaar bloot te stellen, dat de ziekte in den kelder of de kuil voortgaat, moet men er vóór alles op letten, dat de aardappelen volkomen droog in den kelder of in de kuil komen. De ondervinding leert, dat zulke aard appelen het best aan de ziekte weerstand bieden, die men op droge zolders, in schuren, of andere bergplaatsen vooraf goed heeft laten afdrogen en volkomen uitzweeten, na ze om het groen worden te voorkomen met stroo, kleeden of zakken te hebben bedekt. De dampkringslucht doet, als men aardappelen aldus behandelt, zelfs kleine aangestoken plekjes verdrogen en stuit het voortgaan van de ziekte. Daaruit volgt van zelf, dat ook de kelder, waarin de aardap pelen, na de voorafgegane droginggebracht worden, vrij moet zijn van vocht, droog, frisch en luchtig, indien.de aardappel er zich op den duuï goed in houden zal Ook is het noodzakelijk om in den kelder van tijd tot tijd te onderzoeken of er ook aangestoken aardappelen in den hoop aanwezig zijn, die alsdan dadelijk verwijderd moeten worden. Om de sporen van de zwam, de oorzaak der aardappelziekte, te dooden, is het geraden, om na het inbrengen van aardappelen in een kelder daarin, zoo de omstandigheden dit toelaten, eenige zwavel te verbranden. Den bodem van den kel der bedekke men met een laag hout- of kolen- asch, waarover heen men de aardappelen niet të hoog opstapelt, terwijl het bovendien nog aanbe veling verdient om de aardappelen met gips of

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1