N° 239. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 10 October. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Middelburg 9 October. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te ParijSj Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Door B. H. BUXTON. I MIDDELRURGSCHE COURANT. Blijkens het jaarverslag omtrent den toestand der visscherijen in de Schelde en Zeeuwsche stroo men, -werden in 1881 afgegeven de volgende con senten Consente'n bedoeld bij art. 8 van het reglement: aan ingezetenen van België 105, aan Nederlanders 683, verdeeld als volgtingezetenen van Zeeuwsch- Ylaanderen 307, van Walcheren 77, van N. Beve land 2, van Tholen 72, van St. Philipsland 2, van Schouwen-Duiveland 127, van N. Brabant 51, van Z. Holland 7. Consenten bedoeld hij art. 85 van het reglement, 53. Kleine consenten, volgens art. 8c, 1223. De statistiek der verzending van oesters en mos selen wijst de volgende cijfers (kilogrammen) aan: Station Bergen op Zoom, Oesters, a naar België 106,958, 5 naar Duitschland 33,462, c naar Engeland over Vlissingen 442,827, d naar Neder land en Engeland over Rotterdam 29,063, te zamen 612,310. Mosselen, als boven: a 1,630,326, Z> 5184, c 960, d 23,640, te zamen 1,660,110. Station Kruiningen. Oesters als bovena 190,508, 5 289,511, c 321,223, d 133,679, tezamen 934,921. Mosselen als boven: a 30,800, b e d 1045, te zamen 31,845. Station Moerdijk. Oesters Nihil. Mosselen als bovena 105,800 5 217,456, c d te zamen 323,256. Algemeen totaalOesters 1,547,231 kg., Mos sel en 2,015,211 kg. De verzending in 1880 bedroeg (Zie M. Ct. van 4 Oct. 1881) Oesters 1.172.415 kg., mosselen 2.509.386 kg. In 1881 zijn dus 374,816 kg. oesters meer, doch 494,175 kg. mosselen minder verzonden. Het vervoer van schelpdieren geschiedde in 1881 door bet kanaal door Z. Beveland met 2553 vaar tuigen, metende 30,787 tonnen, zijnde 214 vaartui gen en 1752 tonnen meer dan in 1880door het kanaal door Walcheren met 219 vaartuigen, me tende 2973 tonnen, zijnde 26 vaartuigen en 313 tonnen meer dan het vorige jaar. Op eene vergadering der antirevolutionaire kies- vereeniging in het district Amersfoort is tot can- didaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer, met 41 van de 43 stemmen, gekozen de graaf Yan Bijlandt, oud-gezant in Zweden, wonende te 's Gravenhage. Hij werd uit naam van de anti revolutionaire kamerleden aanbevolen door den heer Yan Asch va.n Wijk, voornamelijk als spe cialiteit voor buitenlandsche zaken. Deze aanbeveling door eene kamerclub," bij monde van een kamerlid, is eene nieuwe praktijk in onze verkiezingen. Op die manier wordt de tweede kamer, even als de vroegere colleges van regenten en vroedschappen, een lichaam dat feitelijk zich zelf aanvult. 21 HOOFDSTUK XI. Met g-esclireveii woord blijft. Maurits kreeg natuurlijk een afschrift van de beide telegrammen. Zijn geduld was bijna uitge put en hij voelde zich geheel machteloos, nu de onbesuisde Harry het gewaagd had zich te meten met een tegenstander, zoo knap en zoo ervaren als Percy Hetheringham. Het spel der minhe, van tusschen de scher men gezien, begon Maurits hoe langer hoe inge wikkelder en onbevredigender toe te schijnen en hij kreeg meer vertrouwen in het welslagen van Kemp- ton, die ten minste doordacht, voorzichtig en vol gens een vast beginsel handelde, dan Harold hem ooit met zijn blinden hartstocht en zijn dwaze gehechtheid aan het model van Hetheringham, kon inboezemen. Er volgde nu een wantrouwend stilzwijgen tusschen de broeders. Maurits verliet Londen en Harold bleef te Portsmouth. De een ■^as onverschillig en de ander nog steeds vol hoop j De Corresp. Ilavas bevestigt het bericht van de hervatting' van de onderhandelingen tusschen Nederland en Frankrijk over het handelstractaat. Zij voegt erbij, dat het Parijsche kabinet het pi an heeft, aan het parlement de bekrachtiging van de nieuwe overeenkomst, welke zeker uit de bespre kingen zal voortvloeien, eerst voor te leggen, nadat de Nederlandsche kamers er haar goedkeuring aan zullen gehecht hebben. ®s Meer ArendsUerbe, 7 Oct. Heden avond werd door het bestuur der kolenvereeniging Eendracht maakt macht alhier, op de jaarlijksche algemeene vergadering, rekening en verantwoor ding over het afgeloopen jaar gedaan. Door de 95 leden werden ruim 1700 H. L. kolen aangevraagd, die voorloopig tegen den prijs van 70 cent de H. L. waren geleverd. Na aftrek der- uitgaven was het saldo zoodanig, dat aan ieder 7 cent per H. L. kon worden terugbetaald, benevens 10 cent voor de leden die hunne kolen zelf aan het schip haalden. In de bergplaats werden voor den verkoop 340 H. L. gestort, die voor leden tegen 70 en voor niet-leden a 75 cent de H. L. verkrijgbaar zijn gesteld. De beide aftredende bestuursleden J. Nijsse en J. de Baar werden met algemeene stem men herkozen. Hontenisse, 7 Oct. Aan den heer A. G. Y. Hombach, lid der staten van Zeeland, is den 4e* dezer, bij gelegenheid van zijne 25jarige ambts vervulling als dijkgraaf van het calamiteus waterschap Walzoorden, een feestmaal aange boden door de heeren gezworenen, ontvanger- griffier en dijkbaas van het waterschap, alsmede door den ingenieur en den opzichter van den provincialen waterstaat te Ter Neuzen. Behalve de jubilaris waren daarbij ook genoodigd diens zoon en enkele andere gasten. De tafel werd voorgezeten door den heer H. A. A. baron Collot d'Escury, ontvanger-griffier, die den jubilaris als feestgeschenk eene sierlijke portefeuillemet zilveren beslag en toepasselijk inschrift, aan bood, als een blijvend aandenken niet alleen, maar ook uit erkentelijkheid en waardeering voor de wijze waarop de heer Hombach gedurende 25 jaren in het belang van het waterschap, in 't hijzonder van waterkeering en oever-verdediging, werkzaam is geweest. Gedurende het diner kwam de harmonie St Caecilia door de uitvoering van eenige muziek stukken het feest opluisterenterwijl ook de djjk- wachter en de vaste arbeiders (kantonniers) der waterkeering hun gelukwenschen bij de overige kwamen voegen. Door al deze blijken van waardeering levendig getroffen, betuigde de heer Hombach daarvoor, op de hem eigene ongedwongen en welsprekende wijze, zijn oprechten dank, onder verzekering dat het hem ten hoogste aangenaam wezen zal, nog vele jaren in den hem aangewezen werkkring zijnen arbeid te mogen voortzetten. rnaar beiden konden niets anders doen dan af wachten. HOOFDSTUK XII. ZonAer dak. Wat was er van Clara geworden? Het wordt tijd dat die vraag, die den armen Harold zoo pijnigt en rust noch duur laat, eindelijk ten behoeve van den lezer beantwoord worde. Kil en koud was de Octoberdag, waarop lord Yestrum zijn laatste, gedenkwaardige bezoek op het Hydeparkplein bracht. Yan het eerste oogenblik af waarop deze lord zich bij haar had laten voorstellen, had mevrouw Steele eerzuchtige verwachtingen gekoesterd voor het rijzen barer dochter op de maatschappelijke laddel-, door middel van een huwelijk met dien edelman, met wien „het kind" kennis had ge maakt op haar eerste bal (een inteekeningsbal De aanleiding daartoe was Christelijke liefdadig heid. De kaarten kostten 10 gulden per stuk en waren alleen bij de beschermvrouwen te krijgen. Daardoor meende men zich te verzekeren van de fatsoenlijkheid der koopers. Mevrouw Steele kreeg vier en twintig kaarten om te verkoopen en werd bijgevolg verzocht om ook haar naam te laten drukken op de lijst der beschermvrouwen. Lord Yestrum verzocht haar om zes kaarten en kwam zelf in zjjn elegant coupétje naar het Hyde- Parkplein om die te halen. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg; gedurende dele helft der maand September 1882M. C. Keulemans, AmsterdamG. Joosse, Rotterdam Door het hulpkantoor YeereM. de Ruiter, Giesendam. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 10 October a., niet plaats hebben. Naar wij vernemen, bestaat te Amsterdam het plan een nieuw liberaal dagblad uit te geven, dat 's morgens en 's avonds zal verschijnen. (N. R. Ct.) Te Beverwijk is eene vergadering gehouden onder leiding van den gepensioneerden kapitein van het Oost-Indische leger C. J. J. H. van Kem pen, waarin besloten werd een adres te richten tot de tweede kamer der staten-generaal, met verzoek aan den thans onhoud baren toestand in Atjeh een einde te maken. Aan het 16e Nederlandsch nationaal zangersfeest, dat in 1883 te Rotterdam gehouden zal worden, zullen 22 mannen-zangvereenigingen, te zamen met 942 zangers, deel nemen. Uit Zeeland komt op de lijst alleen voor Vlissings Mannenkoor met 27 zangers. Burg. en weth. van Den Haag betoogen in hun prae-advies over het voorstel tot oprichting van een nieuw hadhuis, dat te Scheveningen op dit oogenbik voornamelijk ontbreekt een Kur-zaal met hijbehoorende lokalen, ingericht naar de behoeften en de eischen van den tegenwoordigen tijd. De gemeente moet naar hun gevoelen voor de op richting van zoodanig gebouw zorg dragen. Al leen het terrein, waarop thans het badhuis en zijn naaste omgeving staan, achten burg. en weth. geschikt voor den houw van de henoodigde inrich tingen, aan welken eisch slechts voldaan kan worden door geheele of gedeeltelijke afbreking van het badhuis. Omtrent de financieele lasten, die door een ver wezenlijking van hun denkbeeld op de gemeente zouden worden gelegd, verwachten zij, dat uit de huur- en entreegelden voor een aanzienlijk cleel de gelden zullen kunnen worden gevonden, noodig voor voldoening van rente en aflossing van eene gemeentelijke leening en voor de exploitatie van het gebouw. Mochten zij in die verwachting falen, dan nog meenen zij, dat de aanwezigheid van een groot aantal gegoede vreemdelingen voor de ge meente zooveel indirecte voordeelen zal afwerpen, dat de stichting reeds daardoor wenschelijk wordt. Door de Noordbrabantsch-Duitsche spoorwegm is aan de tweede kamer een adres gericht ter bekoming van concessie voor den aanleg van een locaal-spoorweg van Boxtel naar Baarle-Nassau, in aansluiting aan den door de Belgische regee ring ontworpen spoorweg van Antwerpen naar Mevrouw Steele ontving den voornamen bezoe ker met vleiende voorkomendheid en riep schielijk Cecile, „die zij zoo gaarne aan mijnheer wilde voorstellen." Mijnheer was meer dan beleefd; hij boog en maakte tallooze complimentjes, 't geen mevrouw Steele de betooverende manieren van een hoveling noemde. Arme vrouwWat wist zij van het hof of van hovelingen af? Hoorende dat juffrouw Steele voor het eerst zou uitgaan op het bal, waarvoor hij juist kaarten genomen had, verzocht lord Yestïum haar terstond om twee dansen voor hem open te houden. Zij stemde blijkbaar opgetogen toe en van dit oogen blik af gaf mevrouw Steele zich over aan allerlei ijdele bespiegelingen, waarbij Cissey steeds een hoofdrol speelde, als Mevrouw de Barones. Lord Vestrum was oud en leelijk, een grijn zende sater, zooals Maurits gezegd hadmaar hij was baron, ongehuwd en rijk. Wat kan men af te dingen hebben op iemand die die drie eigenschappen vereenigt Driemaal honderdduizend gulden 'sjaars! Hij had iets aangaande het Hyde-Parkplein vernomen, dat hem zeer begeerig maakte om zich daar in te dringen. Hij was een geslepen, sluwe klant en baande zich met veel handigheid den weg tot het doel dat hij op het oog had. „De roem van cle schoonheid uwer dochters is heinde en ver verkondigd, beste mevrouw", zei hp met een vleienden glimlach, maar ik had de Nederlandsche grenzen, met aansluiting te Baarle-Nassau. Aan het verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1881 ontleenen wij de volgende me- dedeelingen. Het aantal kiesbevoegden voor leden der staten bedroeg 5454, tegen 5544 in 1880. Aan de archiefverzameling werd geen druk bezoek gebracht. Slechts 21 personen deden er geschiedkundige of andere onderzoekingen. Bij het onderwijs aan de openbare scholen waren 153 hoofden, 262 onderwijzers, 144 kwee- kelingen en 67 vak-onderwijzeressen werkzaam. Aan niet gesubsidieerde bijzondere scholen waren 32 hoofden, 49 onderwijzers, 49 kweekelingen, benevens 1 vak-onderwijzeres verbonden. Het getal der hoofden van en onderwijzers aan openbare scholen bedraagt dus 415 en met inbe grip der kweekelingen, die tot 1 Jan. 1886 nog als onderwijskracht in aanmerking komen, 559 naar den maatstaf van art. 24 der onderwijswet zouden er 691 onderwijzers noodig zijn. Het door het rijk volgens het 2e lid van art. 45 dierzelfde wet over 1881 verschuldigde voor schot van 30% der kosten van het lager onder wijs, beliep in Zeeland 126,611.47§. Aan de verschillende inrichtingen tot opleiding van onderwijzers waren 72 onderwijzers werkzaam en 417 leerlingen volgden het onderwijs. In 1881 zijn overleden 3916 personen, (waar onder 397 levenloos aangegeven, of 2.076 ten hon derd, terwijl in 1880 overleden 4895'personen, waaronder 315 levenloos aangegeven of 2.595 ten honderd. Er stierven in 1881 1467 kinderen beneden de 5 jaren, tegen 2420 in het jaar 1880welk meer gunstig cijfer toe te schrijven is aan de omstan digheid, dat de kinder-diarrhoea, die in de maan den Augustus en September 1880 zoo velen ten grave sleepte, zich bijna niet vertoonde in de koude en natte maanden van het afgeloopen jaar. In 1881 zijn afgegeven 554 jacht- en 947 vischakten, benevens 486 kostelooze vergunningen tot uitoefening der visscherij met éen vischtuig. Voor de jacht- en vischakten was verschuldigd 14,822.28. 349 personen werden wegens over tredingen der wet op de jacht en visscherij bekeurd. Yoor het armwezen is uit de gemeentekassen betaald 135,992.39. Wegens verhaalden onder stand en als subsidie in de kosten van verpleging van krankzinnigen van het rijk en de provincie is 4242.34^ ontvangenzoodat het armwezen aan de gemeenten 130,119.41 heeft gekost. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer W. J. Sprenger als kap. hij de dd. schutterij te Middelburg en bij die schut terij benoemd tot kapitein A. A. Haman, thans le luit.tot le luit. J. Borsius, thans 2e luit.tot 2e luit. m*. F. J. Sprenger, thans schutter. het van twee jonge dames gehoord. Wilt gjj mij niet toestaan om, gelijk Paris weleer, die drie gratiën bij elkaar te zien hij boog voor zijn verrukte gastvrouw, die zijn galanterie ten volle waardeerde en hem den bekoorlijksten en be- leefdsten man, of liever lord, vond dien zij kende. Maar Amy is nog een kind", riep zij ver ontschuldigend uit, >zij zit nog in de leerkamer bij de gouvernante." »Ik houd veel van kinderen", hervatte de lord lachende, »maar ik mag de lessen niet storen. Ik verlang echter zeer om met al de leden van uw gezin kennis te maken, mevrouw Steele en daar ik veronderstel dat er aan het tweede ont bijt een algemeene bijeenkomst gehóuden wordt, voel ik grooten lust om u te verzoeken of ik zoo vrij mag zijn als een bevoorrecht gast aan uw gastvrijen disch plaats te nemen." Wat was hij toch lief! Welk een welwillend* heid, welk een toeschietelijkheid. Hij inviteerde zichzelf om te blijven ontbij ten en mevrouw Steele zou nooit den moed gehad hebben om een vreem* deling, laat staan een lord, uit te noodigen. Hij bleef ontbijten. Hij zag en kuste de lieve" Amy en zei dat zij een rozenknopje was. En hij keek naar het mooie meisje dat Amy vergezelde en niet voorgesteld werd. Om zijn gastvrouw te believen deed hij ook alsof hij de gouvernante, de mooie stille Clara, niet zag. Maar hij wenschte zichzelf hartelijk geluk dat zjjn list zoo goed ge-: lukt was. Het spel was de inzet waarddoch eer hij er zelf aan deelnam moest hij eerst wa^

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1