BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. 13 11 Staten-generaal. Arbeid van Gevangenen. Teruggaaf Waarborgkapitaal. Aanwijzing van gestichten voor ge vangenis of hechtenis Algemeen Overzicht. dat de mede-commissaris J- J- F. Moet werd afgevaardigd, om in loco te onderzoeken welke maatregelen er in het belang der maatschappij moesten genomen worden, en of schorsing of ontslag van den administrateur noodzakelijk was. Den 26en Juni kwam de heer Moet, na in Frankrijk en Algiers inlichtingen omtrent de ra meh-cultuur te hebben ingewonnen, te Batavia aan, en den 19en Juli daaraanvolgende op het land Barik. Volgens een brief van 7 Aug. was zijne verwachting niet hoog gespannen. Verkeerde han delingen van den administrateur gaven daartoe aanleiding. Reeds den 24en Aug. telegrafeerde hij om het crediet aan Van Deun in te trekken, en daarna om hem te ontslaan. Hij achtte den toestand te Barik onhoudbaar en den grond wel voor koffie- niet voor rameh-cultuur geschikt. Later echter scheen de zienswijze van den heer Moet in dat opzicht gewijzigd te zijn, althans na verschillende telegrammen dezerzijds om de zaak te staken of te beperken, seinde hij den voortgang der rameh-cultuur te ondersteunen. Nog was gebleken, dat de boeken van Van Deun niet in orde waren en er een tekort in de kas was van 1000. Een en ander had tot ontslag van den administrateur geleid, en hoewel nu later gunstiger berichten omtrent de rameh-cultuur en hare verwachtingen voor de toekomst, van den keer Moet waren ingekomen, vonden commissarissen daarin nog geen genoegzame aanleiding om een bepaald voorstel, öf tot voortzetting öf tot staking te doen, maar achtten elke beslissing, vóór men kennis had genomen van het toegezegde uitvoerig rapport van den heer Moet, voorbarig. Het bestuur stelde dus aan de vergadering voor eerst dat rapport af te wachten. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Nv. d. D Het telegram bedoeld in de vorige mededeeling over de Nederlandsche pool-expeditie werd afge zonden uit Hammerfest en luidt als volgt «l)e Louise keerde terug wegens het ijs wachten vier weken voor de Karische zee, die voortdurend bijna geheel door ijs geblokkeerd was, waardoor wy niet vooruit kwamen. Verliet Varna en Deensche stoomer Dymphna 22 September; alles wel; 80 zeemijlen oostwaarts van Vaigatz. Denk dat zij spoedig uit het ijs zullen raken. Storm deed ijs breken, waardoor Louise vrij kwam. Trachten vergeefs Varna te bevrijden. Deed brieven op de post van expeditie. Vertrek morgen met mailboot naar Amsterdam. Uit een telegram uit Bremen blijkt nog, dat de Varna gemakkelijk zal kunnen los ko men bij vertrek van de Louise was men bezig het schip uit te zagen. Er is reeds veel jong ijs en het vriest nu en dan stevig, hetgeen een beletsel zou kunnen worden om Dicksonhaven te bereiken. In dit geval zal men aan den westelijken oever van de Karische zee ons poolstation opslaan en daar even goed als in Siberië de internationale zaak kunnen dienen, door gelijktijdige waarnemingen. notarissen. Benoemd jot notaris binnen het arr. Breda, ter standplaats Geertruiden berg, C. de Koningh jr., cand.-not. te Strijen. pensioenen. Op hunne aanvrage op pensioen gesteld de le luit. J. A. Suringar, van den staf der infanterie, werkzaam bij de kon. mil. academie (voor den tijd van een jaar) ten bedrage van ƒ450; de 1' luit. J. Rikkers, van het wapen der inf., thans op nonactiviteit, ad 452 'sjaars, en de kapiteit L. E. Gerdessen, van het 4e reg. inf., ad ƒ1710 'sjaars. leger. Op nonactiviteit gesteld de le luitenant C. J. M. Noorduyn, van het le reg. inf., in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Op zijn verzoek, eervol uit den mil. dienst ont slagen de le luit. der inf. van het leger in N.-I., C. J. Leendertz, thans met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. Door het Nute-departement Kampen is eene school voor handenarbeid (huisvlijt) opgericht, aanvankelijk met 34 betalende en 12 niet beta lende leerlingen. Axel, 4 October. Bij besluit van den mi nister van binnenlandsche zaken van 29 Septem ber 11., zijn rijksnormaallessen gevestigd te Axel, en daarbij met ingang van 1 October benoemd tot directeur en onderwijzer, de heer H. van Wijn gaarden, hoofd der openbare school te Axel, die voor eigen rekening het gebouw heeft gesticht, waarin de lessen zullen gegeven worden. Verder de heeren H. M. Verbruggen, onderwijzer te AxelP. Schouten, hoofd der openbare school te Noordstraat, gemeente HontenisseP. A. W. van der Hurck, idem te Sas van GentW. C. Imandt, idem te St Jansteen; C. van Dijk, idem te Ter NeuzenJ. S. Roosma, idem te SluiskilA. H. de Vries, idem te ZaamslagJ. de Vos, onderwijzer, id. A. Kok, hoofd der openbare school te Othene gemeente Zaamslag en mej. P. C. van Vessem, onderwijzeres in de handwerken voor meisjes aan de openbare school te Axel. De muzikanten gaan bij het leger steeds vooruit. Thans is bepaald, dat zij voor de pensioenen worden gelijk gesteld aan onderofficieren; de kapelmeester aan adj.-onderofficier en de onder kapelmeester aan serg.-majoor. In de gisteren gehouden zitting van den raad van state, afd. geschillen van bestuur, is mede deeling gedaan van het kon. besluit in zake het beroep van I. Willemsen Hzte Groede, vader van den loteling J. Willemsen, tegen een besluit van gedep. staten van Zeeland, waarbij J. B. De- venijns is vrijgesteld van den dienst der nat. militie als eenige wettige zoon. Adressant werd in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard. Bij den landbouwer Joost Joziasse, te Oost- Souburg, is een kelk-raap gewonnen, die wel, althans op dit eiland, eenig in haar soort is. Deze kelk-raap, wel te onderscheiden van een koolraap, heeft de grootte van een pas geboren kind, en weegt ruim kilo. VI. Ct.) Volgens telegram uit New-York, is vanwege de agenten van het stoomschip Edamdat 21 Sept. door aanvaring met het stoomschip Lepanto ge zonken is, tegen laatstgenoemd stoomschip een éisch tot schadevergoeding ingesteld. Ook vanwege assuradeuren der lading is een schadevergoeding van 90.000 dollars van de Lepanto gevorderd. Te Rotterdam is een valsche munter gearres teerd. Nadat door zekeren N. J. K., wonende te Delfshaven, een bankbiljet van 60 was in betaling gegeven, dat, ofschoon zeer goed nagemaakt, spoedig bleek valsch te zijn, heeft de politie te zijnen huize een onderzoek ingesteld, waarbij verscheidene biljetten van 60 en 100 werden gevonden en in beslag genomen, alsmede een copiëerpers, papier, gereedschappen en grondstoffen tot de vervaardiging der valsche biljetten dienende. K. en zijne bijzit, de 18jarige H. F., herkomstig uit St. Philipsland, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam is o. a eene aanvraag om plaatsruimte ingekomen voor de Engelsche kolonië Nieuw Zuid-Wales (Sydney)voor 5000 voeten opper vlakte. Eergisteren is de eerste steen gelegd voor de ontworpen vergrooting van de Prins Hendrikstichting te Egmond aan zeedoor den oudsten aldaar verpleegde, den bijna 92jarigen Pieter de Jong. Burg. en weth. van Den Haag hebben den gemeenteraad voorgesteld in beginsel te besluiten tot de vervanging van het tegenwoordige bad hotel te Scheveningen door een bad- en kurhaus; omtrent die plaats, waarop die inrichting zal ver rijzen, later eene beslissing te nemen en inmiddels over te gaan tot het uitschrijven van een prijs vraag voor den bouw van het etablissement, tus- schen binnen- en buitenlandsche deskundigen. Burg. en weth. hebben den raad tevens voorgesteld in te willigen het verzoek van het comité voor de stichting van een Casino-gebouw te Scheveningen, om het geheele terrein van het Hotel Oarni aldaar in erfpacht te mogen bebouwen. - De stad Panama is den 7en der vorige maand geteisterd door eene aardbeving, welke gelukkig niet veel menschenlevens kostte, maar toch in een oogenblik tijds heel wat verwoesting aanrichtte. Er was geen buitengewone daling van den baro meter waar te nemen geweest, zoodat niets den naderenden schok aankondigde. Plotseling begon de grond te schudden en een enkele minuut latei- lag het geheele front van de eerwaardige hoofd kerk tegen den grond en waren hare bogen en pilaren inwendig zoo gescheurd,dat ze vermoedelijk nu reeds ingestort zullen zijn. Ook de voorgevel van het gouvernementsgebouw kwam naar beneden en vormde met zijne zware kolommen en het halve dak een verwarden hoop metselwerk midden op het kerkplein. Overal in de stad stortten muren in en het is een wonder dat er geen menschen omkwamen. Eene bejaarde dame stierf van den schrik en een arts brak zijn been door uit de galerij van zijn huis in de straat te springen. Ware hij boven gebleven, hij zou geen letsel be komen hebben. Nadere berichten omtrent de vijandelijkheden, op den 22en Sept. jl. door zwervende Arabieren in Tunis tegen eene Fransche commissie voor topographische waarnemingen gepleegd, doen zien dat de aanval doorde Franschen is begonnen. Zij zagen eenige ruiters en kameelen op een af stand door de vlakte trekken, terwijl de opnemers op de helling van het Messekine-gebergte werk zaam waren. Daar de ervaring hun geleerd had dat deze zwervers niet te vertrouwen waren, werd het cavalerie-eskorte op hen afgezonden, waarbij een der officieren-opnemers zich uit liefhebberij aansloot. Naiat eenige geweerschoten gewisseld waren, kwamen plotseling van alle kanten een honderdtal Arabieren aansnellen. De kleine troep Franschen verdedigde zich dapper en deed een aantal vijanden in het stof bijten. Eindelijk was hun amunitie uitgeput en waren zij genoodzaakt zich met den blanken sabel door den hoop heen te slaan. Van de elf Franschen ontkwamen er slechts vier, wien het gelukte de bergen te berei ken, terwijl de Arabieren de lijken der gevallenen beroofden. De 85jarige keizer van Duitschland zal van zijn gewoon zomer-verblijf te Baden rechtstreeks naar Berlijn terugkeeren en op uitnoodiging van den hertog van Mecklenburg-Schwerin, met dezen eenige groote jachtpartijen bijwonen, om vervol gens zijne gewone najaars-jachten in de provinciën Saksen, Silezië en Brandenburg te houden. De Hongaarsche minister-president, de heer Tisza, heeft eene aanschrijving gericht aan alle gemeentebesturen, waarin hij zijne verontwaardi ging uitspreekt over de te Presburg en elders plaats gegrepene mishandelingen der Joden. Hij gelast de overheden om iedere herhaling van dergelijke schanddaden ten strengste tegen te gaan en de daders zonder genade te straffen. De staat zal met alle middelen, die tot zijne beschikking staan, daarbij medewerken. Volgens den correspondent der Köln. Zeitung zouden echter de Zaterdag te Presburg voorge vallen ongeregeldheden weinig te beteekenen ge had hebben. Dit neemt niet weg dat twee groote Joodsche fabrikanten in gemaakte kleederen, Tedesco en Löroy, die te zamen 2500 arbeiders van allerlei gezindte aan 't werk hebben, hunne fabrieken gesloten en hunne bestellingen afgezegd hebben. Tedesco verhuist naar Weenen, even als de fabrikanten Bunze en Biach en de groothan delaars-firma Samuel Frankl's Sohne. De plotse ling broodeloos geworden werklieden hebben den burgemeester gebeden zijn best te doen om hunne patroons van hun plannen te doen afzien. De kamer van koophandel te Milaan heeft besloten in het volgende jaar aldaar eene inter nationale tentoonstelling van steenkolen te houden. Het voorstel hiertoe is uitgegaan van de eigenaars der mijnen in Westfalen, die de hoop koesteren om de Engelsche kolen in Opper-Italië geheel van de markt te verdringen. Eene commissie tot uit voering van dit plan is te Dortmund samengesteld. In het museum te Grenoble heeft een be langrijke diefstal van kostbare munten en pennin gen plaats gehad. De dieven drongen door eene vermolmde deur in de kelders en van daar in het museum, waar zij 35 kasten met valsche sleutels open maakten en 1011 penningen, ter waarde van ongeveer 12,000, wegnamen. De schoonzoon van den president der Fran sche republiek, de heer Wilson, wordt bedreigd met eene vervolging, of ten minste met een onder zoek, wegens het misbruik maken van den aan zijn schoonvader toegekenden vrijdom van port. Het schijnt dat de heer Wilson, sedert zijn huwe lijk, al zijne particuliere brieven en eene menigte circulaires, welke hij in zijne verschillende be trekkingen te verzenden heeft, onder het presidents zegel verzonden heeft. Zijne vrienden stellen de zaak als een nietigheid voor en als het gevolg eener onschuldige vergissing. Eene vergissing echter, zoo lang en op die schaal voortgezet, is wat sterk. Het meest onbegrijpelijk is wel, hoe een rijk en hooggeplaatst man, als de heer Wil son, met opzet tot eene dergelijke mesquinerie komen kan. Londen, Volgens de Times zal uitgeschreven overtuigingstukken bewezen worden, dat Arabi- pacha rechtstreeks aan moord en plundering schul dig is. 5 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. richt. Wind- Toe- I I stand kracht.1 lucht. Tem pera tuur. Gels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 773.8 774.4 773.5 772.5 771.2 O ONO ONO NNO NO betr. z. bew. helder bew. mist. 13 I3 9 Eene depressie bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 760 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 4.7 M. heden morgen 8 H. 3.3 M. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 772 m. m. Verwacht: tamelijk krachtigen NO. wind en goed wéder. Thermometerstand te Middelburg. 4> Oct. 's avonds 11 uren 50 gr. 5 a 's morgens 8 uren 54 gr. 's middags 1 uur 56 gr. "h avonds 5 uren 55 gr. Bij een wetsontwerp tot verhooging der be grooting voor den arbeid der gevangenen, dienst 1882, met 36,200 op het art. grondstoffen enz.," heeft de minister van justitie eenige mede- deelingen gevoegd omtrent den bedoelden arbeid en de wijze, waarop die is geregeld. In de allereerste plaats moet die arbeid strek ken voor rijksdienst en voorts is voorgeschreven te zorgen, dat aan de nij verheid van particulieren binnen het rijk geen billijke grond tot klachten worde gegeven, en concurrentie zooveel mogelijk vermeden. In de groote strafgevangenissen ge schiedt dan ook bijna uitsluitend rijksarbeid. Aanmaak van voor den handel bestemde voor werpen geschiedt voor particuliere rekening of (Utrechtspeelgoed en biezenmatten) voor het rijk, met bij contract verzekerden afzet. Voor den arbeid wordt jaarlijks een algemeen plan voor al de gevangenissen te zamen opgemaakt en het werk over de verschillende gestichten verdeeld. De voorkeur wordt natuurlijk gegeven aan dien arbeid, waarmede de gevangene later in de maat schappij weder zijn brood kan verdienen, of aan het ambacht dat de gevangene reeds verstaat. Te Alkmaar worden de jongens geoefend in schoen-, kleer- en mandenmaken, timmeren, draaien en kurkensnijden. Voorts worden gevangenen gebezigd voor onderhoud van gebouwen en huishoudelijke diensten. Het loon is in 1874 zoo geregeld dat een vlijtig en geoefend gevangene hoogstens 30 ct. per dag kan verdienenvoor buitengewoon vlijtigen en geoefenden klimt dat tot 50 ct. Die grenzen acht de minister alleszins voldoendebepaald ergerlijk ware het, wanneer de gevangene meer verdiende. Van het loon geniet het rijk 30 a 60 pet,40 a 20 pek. gaat in de uitgaanskas, die na het ontslag wordt uitgekeerd of waaruit soms aan vrouw en kinderen eenigen onderstand kan worden toegezon den 30 a 20 pet. is zg. zakgeld (voorkoffij, zout, tarwebrood, boter en soms tabak). De minister ontwikkelt daarna zijn voornemen om de gevangenisstraf doeltreffender zwaar te doen worden door een belangrijke uitbreiding van het aantal arbeidsuren (tot gemiddeld 12 daags) tegenover inkrimping van dat der slaapuren (tot 8). Luiheid moet zoo streng mogelijk worden tegen gegaan. Op dit punt is niet al het mogelijke gedaanmen kan de gevangenis afschrikwekken der maken. Thans is het verblijf aldaar, voor phlegmatieke gestellen, niet zoo afschrikkend als gewenscht ware. Behoudens strenge tucht en gemis van vrijheid, draagt het gevangenisleven een onbezorgd karakter: goede behandeling, ge neeskundige hulp, voldoend voedsel, gezonde lokalen, buitenlucht, onderwijs, veiligheid, dat alles moet verzekerd zijn. Staat men nu toe, juist genoeg te werken dat de gevangenen zich niet vervelen, maar ook niet meer dan zij aange naam vinden, dan deugt die regeling niet. Even zeer moet de nachtrust voldoende zijn, maar ook niet meer. Door een strenge regeling nu, hoopt de min. van recidive af te schrikken. De bovengenoemde strengere regeling vereischt echter meer uitgaven, zoowel voor grondstoffen als voor bewakers. De finantieele uitkomsten nagaande, wjjst de min. op verschillende oorzaken, welke de baten klein doen blijven: geringe erva ring, onwil, bederven van grondstoffen, hoogere prijzen daarvan. Toch leverde 1880 een winst van 45,000 voor het rijk op. Maar de regeering vraagt nu een grootere som, als crediet, voor den aankoop van grondstoffen, teneinde de periodieke verhoogingen te ontgaan en tevens tot de voor genomen uitbreiding van den arbeidstijd te kun nen besluiten, De regeering houdt vol, dat voor deze teruggaaf geen recht, maar wel redenen van billijkheid be staan, daar bet rijk geen schade leed door het achterwege blijven van den spoorweg (Rotterdam- Munster). Een waarborgkapitaal toch moet de naleving van voorwaarden garandeeren, maar is te klein om de uitvoering zelve te verzekeren. De regeering meent dan ook de vraag te mogen stellen of de toestand der schatkist ooit zoo treu rig zou kunnen zijn, dat de staat zich zou mogen toeëigenen wat in billijkheid anderen toekomt. Zulk een handelwijze zou ondernemende lieden van groote werken kunnen afschrikken. Schade te vergoeden aan derden, in verband met art. 39 der onteigeningswet, zou een gevaarlijk antecedent stellen. Memorie van Antwoord. Met nadruk verklaart de minister, niet meer dan het noodige te hebben aangevraagd, binnen de grens van het meermalen genoemd bedrag van 23 ton, dat ook zonder het nieuwe wetboek toch zou noodig zijn. Al het bestaande bruikbare wordt geutiliseerd. De minister voldoet aan den wenseh om in de wet de gemeenten te noemen in iedere arr. hoofd plaats of onmiddellijk aangrenzende gemeente zullen een strafgevangenis en een huis van bewaring zijn, met bevoegdheid echter voor de regeering om nog enkele andere plaatsen voor huizen van be waring aan te wijzen (voorshands Harderwijk, Brielle, Sommelsdijk, Ter Neuzen, Oostburg, Hoorn en Meppel), in welke huizen echter slechts hech tenis tot 2 weken kan worden ondergaan. Breedvoerig bespreekt de minister de gestichten Ommerschans en Veenhuizen. De recidive bewijst, dat de veldarbeid daar geenszins afschrikkend werkt85 is recidivist. Luieren is daarbij on mogelijk te beletten, zelfs niet met groote kosten voor surveillance. Werkinrichtingen, als te Veere enz. zijn ontworpen, zijn dan ook veel afschrik- kender en dus meer geschikt om bedelarij te voor komen. Dat misdrijven begaan worden met het doel om naar het tuchthuis te worden overgebracht, wijt de minister aan bijkomende redenen. In elk geval zijn thans de vruchten slecht en. moet dus een ander stelsel worden beproefd. De bestaande gebouwen zijn bovendien onhoudbaar gebrekkig, zoodat de nu aangevraagde som bij verwerping van dit stelsel toch voor verbetering zou noodig zjjn. Eindelijk rekent de minister vast op ver mindering van het getal verpleegden. De gebouwen te Veere zijn het best voor werkinrichting geschikt, o. a. omdat daar desertie bijna onmogelijk zal zijn. De verbouwing zal 118.000 kosten. De gemeente stond terreinen af. Het militair strafstelsel blijft, door een toevoe ging aan art. 7, geheel ongeprsejudieieerd. Overlegging van het advies van den raad van state weigert de ministerdat moet hooge uitzon dering blijven. Voor de zwaardere straffen, boven 3 maanden, zijn de gevangenissen te Breda, Arnhem, 'sHage, RotterdamAmsterdamUtrecht en Groningen bestemd. De inrichting zal 1° Mei 1884 zooveel mogelijk gereed moeten zijndan toch hoopt de minister het strafwetboek in te voeren. In de plannen voor de toekomst van Egypte is plotseling op den voorgrond getreden Baker-paoha, een gewezen adjudant van den sultan. Zijn naam duidt, even als die van Rousseau-bey, Blum-pacha, De Martino-bey en van zoo menig ander voornaam personaadje in Egypte, aan dat hij een renegaat en wel van Engelsche afkomst is. Het hem toe geschreven en reeds tot een begin van uitvoering overgegane plan omvat de vorming van een staand leger van buitenlandsche vrij willigere, ter sterkte van hoogstens 12000 maneen rijks-politie van Albaneezen en eene gemeente-politie van Egypte- naren. Naast deze werktuigen tot het bewaren der orde zou Baker alle steden van eenige uitge breidheid met een gemeentebestuur begiftigen en de belastingen gelijkelijk over Europeanen en inlanders verdeelen willen. Dit laatste gedeelte van het programma ont moet volledige instemming bij de Engelsche pers. De vrijdom van een aantal belastingen, dien Euro- peesche beambten, kooplieden en fortuinzoekers genieten, is voor den fellah eene voortdurende bron van ergernis. Wanneer aan de inlanders slechts niet het verdeelen der lasten wordt toever trouwd, want in dat geval zouden zij weder alles op de schouders der vreemden laden, dan is het een onafwijsbare eisch der billijkheid dat allen in gelijke mate bijdragen voor de behoeften van den staat waaronder zij leven. Met de militaire organisatie volgens Baker zijn de Britsche bladen daarentegen lang niet ingeno men, en het is opmerkelijk dat de ministerieele Daily-News zoowel als de oppositiebladen in dit opzicht eenstemmig zijn. Waar moeten, vragen zij, de buitenlandsche vrijwilligers van daan komen? Zij zijn gemakkelijk genoeg te krijgen iedere stad aan de Middellandsche zee, iedere Europeesche hoofdstad bevat vechtersbazen en avonturiers genoeg, die, als men ze maar betalen wil, een vreem den-legioen vormen zullen, overal waar men het noodig heeft. Maar welk een indruk zal zulk een bende «rustbewaarders" op de bevolking van Egypte maken Wat zullen de Europeesche mogendheden ervan zeggen, die alles wat Engeland doet met zulk eene achterdocht gadeslaan? Zal deze macht, die bestemd wordt om den khédive te ondersteunen, niet in staat zijn om zoodra het haar goeddunkt, hare wapenen tegen hem te keeren? Eindelijk, is er geen goedkooper inrichting te bedenken dan deze tweeërlei gewapende en éen burgerlijke gewapende arm? Het antwoord op deze vragen is, dat het terugroe-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2