N° 235. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 5 October. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Middelburg 4 October. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Door B. H. BUXTON. MIBDELBllRGSCHE COURANT. Vlissingen, 4 Oct. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn 199 stembrief jes ingeleverd, waaronder 2 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 99 bedroeg. Uitgebracht werden op de heeren A. Loois 94, jbr. W. Laman Trip 47, W. L. Winkelman 32, J. Harder 8, W. P. Simmons en C. Maters ieder 4 stemmen, terwjjl op verschillende personen ieder een stem werd uitgebracht. Tusschen de heeren Loois en Trip moet dus een herstemming plaats hebben. Vlissingen, 4 Oct. Bij beschikking van den minister van waterstaat is aan de kamer van koop handel te kennen gegeven dat een gedeelte van de plannen tot verbetering van de waterwegen uit Holland naar zee in onderzoek is en daarmede wordt voortgegaan, zoodat bet benoemen eener commissie tot onderzoek dier zaak onnoodig is. Hansweeri, 4 Oct. Eenige maanden ge leden geraakte in de kleine sluis alhier een geladen schip aan den grond. Bij onderzoek bleek dat zich daar ter plaatse een hoop zand had neergezet, tengevolge van „onderloopsheid" dier sluis. Een baggermachine ruimde wel tijdelijk dit beletsel op, doch bief die onderloopsheid niet op. Thans tracht men dit gebrek te keer te gaan door een 80 vaten cement tegen de fundeeringen en op den sluisbodem in te spuiten, teneinde dit onder wa ter het verhardingsproces te doen ondergaan. De ondervinding zal moeten leeren of dit middel proefhoudend is. Tengevolge van het overlijden van den heer A. Polderdijk, dijkgraaf van den Molenpolder, (Nieuw en Sint-Joosland) is in diens plaats benoemd de beer J. Jansen Sz., plaatsvervangend dijkgraaf, terwijl ter vervanging van dezen is benoemd de heer Cr. Reijnoudt. IVissenUerke, 3 Oct. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, die Maandag gehouden is, kwamen van de 169 kiezers 92 op. De volstrekte meerderheid was 47. De heer A. van Damme verkreeg 41 stemmen, de heer A. van der Maas Ez. 38, de heer L. van Oeveren 8. De overige stemmen waren verdeeld. Tusschen de twee eersten moet dus een herstemming plaats hebben. Tengevolge van verhuizing, zoo naar Amerika als naar andere gemeenten, zijn van hier in den loop van dit jaar reeds bijna 200 personen ver trokken. Hunne plaatsen worden belaas niet door anderen ingenomen, zoodat een aantal woningen ledig staan. De varkensziekte heeft hier eerst epidemisch geheerscht en komt nu nog sporadisch voor. Meer 18 HOOFDSTUK X. Ctèlïeven. „Wat ziet hij er knap uitHij is toch een echte groote mijnheer 1" dacht het arme kind bij zichzelf en schrikte toen hij zich eensklaps om keerde en haar aanzag. Haar blos, haar verlegen heid en haar neergeslagen blikken beschouwde hij altemaal als een welkome hulde aan zijn machtigen invloed. Jongens, groot of klein, houden van tiranniseeren en scheppen behagen in elk blijk van hun grootere kracht. »Hoe denkt gij over een tochtje op de rivier vraagt hij. „Wjj zouden in het park kunnen gaan maar daar is het zoo vol met menschen, die wij niet verlangen te zien, en een ondeugend lachje in haar oog opmerkende, voegt hij erbij, „en door wie wij niet begeeren gezien te worden. Juist zoo, mejuffrouw; dat was hetgeen ik meende." Zij ziet hem blijkbaar zeer voldaan aan en daar zij op dat oogenblik aan het einde van een dood lopende steeg zjjn gekomen, waar de muren hen dan 40 varkens zijn of bezweken of haastig ge slacht moeten worden. De tweede kamer heeft gisteren tot regeling harer werkzaamheden eene korte zitting gehouden, van welke slechts in een gedeelte onzer oplaag een bericht opgenomen kon worden. Tot rapporteurs voor de Indische begrooting zijn gekozen de heeren Kool, Van Delden (voor zitter), Van Gennep, Blussé en W. K. van üedem. De commissie van rapporteurs over het ontwerp nopens de hechtenis en de daarmede in verband staande wijziging van de begrooting voor justitie, is gereed met baar eindverslag. De dag van be handeling zal nader worden bepaald. De interpellatie van den heer Dirks over de aanbesteding voor het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, en die van den heer Van der Schrieck omtrent den watertoestand in den om trek van 's Hertogenbosch zijn bepaald op Maan dag te 1§ uur. Daarna zullen worden afgedaan eenige sedert langen tijd aanhangig gebleven conclusiën. Men heeft wel eens beweerd, dat er nergens meer in effecten wordt gespeculeerd dan in de provincie Groningen. Door bet thans uitgekomen verslag van bet telegraafverkeer over 1881 wordt dat bevestigd. Er werden in dat jaar alleen van het telegraafkantoor in de stad Groningen 8519 telegrammen verzonden, die over effecten handel den. Arnhem verzond er 2600, Dordrecht 2600, Den Bosch 1900, Leeuwarden 3300, Leiden 2000, Middelburg 1700, Nijmegen 2300 en Utrecht 2800. (Vad.) Als de volgorde der werkzaamheden in de afdee- lingen der tweede kamer, wordt thans opgegeven eerst de Indische begrooting; daarna bet voorstel van den heer Van Eek tot verandering van het reglement van orde der kamervervolgens een aantal kleine wetsontwerpen (naturalisatiën, pro vinciale belastingen, ruiling of verkoop van grond enz.)liet wetsontwerp tot bet sluiten eener leening, en ten laatste de staatsbegrooting voor 1883. Deze volgorde is logisch. De kamer wil eerst, door eene wijziging in baar reglement van orde, bare manier van werken verbeteren. Daarna moet vóór alles in de behoefte der schatkist aan geld voorzien worden en vervolgens staat de begroo ting van zelf voor de deur. Gezwegen nog van de kieswets-ontwerpen, die weldra ingediend en volgens den wensch der regeering ook behandeld moeten worden. Voor eigenlijke verbeteringen in de wetgeving (kinder arbeid, militaire wetgeving) bestaat dus op 't oogen blik, voor dit jaar, nog geen kans. Indragiri, de landstreek waar eene oorlogssloep door de inlandsohe bevolking overvallen is, be hoort tot de residentie Riouw, ligt op Sumatra's oostkust tusschen Siak en Djambi, en is in 1838 door een verdrag met den sultan, onder Neder- lanJs rechtstreeksch gezag gekomen. Eenige maanden geleden zijn er moeilijkheden ontstaan, aan alle kanten omringen en er niemand is om hen te zien of door hen gezien te worden, kan lord Kempton, als hij haar in het lieve gelukkige gelaat ziet, bijna de verzoeking niet weerstaan, waarin hem hare lieve lippen brengen; maar hij tracht zich te oefenen in zelfbeheersching en brengt die ook in practijk, evenals alles wat hij vindt dat „fatsoenlijk" is. Hij vergenoegt zich dus met hare beide banden te vatten en zijn vraag te herbalen„Zoudt gij gaarne een tochtje op de rivier maken?" „O 1 zeker zou ik dat," bet liefst van alles; maar kunt gij roeien, mjjn beste lord?" Hij begint te lachen „Dat zal ik u bij gele genheid wel eens toonen, maar daarvoor moeten wij naar buiten, naar Kingston of Taplow. Hier is niets anders te krijgen dan een stoomboot. Willen wij naar Greenwich gaan en daar dinee- ren „Neen, o, neen!" roept Suzie verschrikt uit. „Ik kan niet, ik mag niet zoo lang uitblijven. Gjj weet hoe boos grootmoeder is als ik niet op mijn tijd thuis kom; en ik heb gezegd dat ik zonder mankeeren om 6 uur kwam. Ik moet thee zetten voor haar en voor een een kennis. Zjj zullen reeds op mij wachten." „Een kennis?" herhaalt Kempton, gejaagd en achterdochtig. Het is echter niet 5>fatsoenlijk" om jaloersch te zijn en hij heeft onmiddellijk berouw van zijn woorden. In geen geval mag Suzie merken dat ti'ü tot zulke lage gevoelens in staat is. omdat het inlandsch hoofd, de Soetan, weigerde een zijner bloedverwanten, die zich aan verregaande knevelarij had schuldig gemaakt, uit te leveren, bi a het verschijnen van een oorlogsschip, beloofde bij echter de uitlevering, maar zonder daaraan te voldoen. Ook aan de oproeping om zich te ver antwoorden voldeed hij niet, en daarom werd de Indragiri-rivier in Maart jl. door de Indische ma rine voor uit- en invoer gesloten. Te Amsterdam is opgericht een Maatschappij tot bevordering der handelsbelangen tusschen Neder land en Zuid-Afrikazij stelt zich ten doel als agent werkzaam te zijn voor Nederlandsche fabri kanten en handelaren of hier vertegenwoordigde buitenlandsche firma's. In Zuid-Afrika werd dit plan door invloedrijke mannen met genoegen ver nomen. Als directeur treedt op de heer W. Dull, als commissarissen de heeren H. T. Bührmann voor Zuid-Afrika, E. Hausemann, J. H: Jansen jn'., D. H. Schmüll te Amsterdam, J. H. Rovers te Gro ningen. Tot bewijs dat deze heeren zich geheel belan geloos aan deze zaak wijden, kan dienen dat de directeur het hem aangeboden salaris van de hand wees, totdat het succes der maatschappij ver zekerd kan worden geacht. De gisteren te 's Gravenhage opgerichte ver- eeniging tot hulpverscHaffing aan behoeftige ver minkten heeft den naam ontvangen van Ned. vereeniging De Stuers. Haar bestuur is samenge steld uit de heeren m1 J. G. Patijn, W. graaf van Limburg Stirum, prof. J. W. R. Tilanus, prof L. C. van Goudoever, mr C. J. E. graaf van Bijlandt, d' M. W. C. Gori, m' E. 's Jacob, commissaris des konings, m* Victor de Stuers, gen.-majoor C. J. van Hees, dr L. T. van Kleef, kol. Van Ijeent, dirigeerend off. van gezondh. le kl., kol. Becking, oud-chef van den geneeskundigen dienst in O. I., d' Gori te Breda, gen.-majoor Smits, gep. gen.-majoor Rodi de Loo, gep. kol. der artill. Sluiter, prof C. L. Wurfbain, dr H. de Zwaan, T. Fuld, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, W. A. W. graaf van Limburg Stirum. Op uitnoodiging van bet bestuur sloten de dames Patijn, geb. Veeren, Van Hogendorp, geb. Van Limburg Stirum, Loudon, geb. De Stuers, en 's Jacob, geb. De Stuers, zich als eere-bestuurs- leden aan. De Siècle bericht dat de Nederlandsche gezant te Parijs zich gewend beeft tot den beer Legrand, minister van koophandel, met bet doel om de onderhandelingen over bet sluiten van een han- delstractaat opnieuw te hervatten. Bij den minister van financiën is ontvangen eene som van 4191.06, door een onbekende, tot vol doening van te weinig betaald successierecht in gezonden. Met de stoomschepen der MA Nederlanddie op 14 en 25 dezer maand van Amsterdam naar Batavia »Gij kijkt zoo bedremmeld en verlegen, kind, wat doet u zoo ontzettend blozen en aarzelen Vertel mij alles wat die geheimzinnige kennis betreft." Hij heeft zijn onbehoorlijke opvliegendheid be dwongen en spreekt op den meest koelen, onder- vragenden toon. „Het is maar een meisje, dat bij ons inwoont", zegt Suzie verontschuldigend en beurtelings bleek en rood wordende. Daar hij besloten heeft zijn gevoelens niet te verraden, is hij genoodzaakt zich verloopig met dit antwoord tevreden te stellen, maar ofschoon hij een poos zwijgt laat hij het onderwerp nog niet varen. Daar die kennis bij u inwoont", begint hij weêr na eenigen tijd, »kan zij wel thee zetten voor mevrouw Delane en dus hebt gij natuurlijk geen haast om thuis te komen. Ik laatukeusek niet gaan. Ik ben van plan met u naar het park van Battersea te gaan, daar vinden wij stoelen en kunnen op ons gemak zitten pïaten. Ik zai zorgen dat gjj tijdig aan den schouwburg zijt voor de avondvoorstelling." Suzie voelt dat hij boos is en in haar angst dat ze hem beleedigd heeft, vergeet zij haar be zorgdheid om naar huis te komen, naar de lastige grootmoeder, die haar zeer streng nagaat en trouw rekenschap vraagt van elk oogenblik dat zij buitensbuis beeft doorgebracht, daar zij, als een echte Fran9aise, de vier wanden harer woning als het eenige geschikte verbljjf voor een welopgevoed vertrekken, zullen op die dagen rechtstreeks uit Amsterdam en op 24 Oct. en 4 Nov. e. k. over Marseille, rechtstreeks brieven en andere stukken naar Atjeb kunnen verzonden worden. De audiëntie van den minister van waterstaat enz. zal Donderdag, 5 October a. niet plaats hebben. De Mij tot expl. der staatssp. beeft sedert eenige dagen een bepaling gemaakt, welke niet anders dan toegejuicht kan worden. Zij geeft thans aan alle gezelschappen, zonder uitzondering, van min stens 6 eerste, 8 tweede en 20 derde klasse reizi- gers, op afstanden van niet minder dan 20 kilo meter, heen- en terugbiljetten uit, tegen betaling van bet tarief enkele reis. De Vossische Ztg. bericht, dat een Duitsche maatschappij is opgericht om dat deel van het eiland Nieuw-Guinea te koloniseeren, waarop tot heden nog geen aanspraken zijn gemaakt. De onderneming moet op dezelfde leest zijn geschoeid als de North Borneo Company. De ondernemers vragen geen hulp van het gouvernement, maar hopen die later te ontvangen als de kolonie blijkt levensvatbaarheid te hebben. Tusschen de heeren H. Hemkes Kz", rustend onderwijzer en lid der schoolcommissie te Haarlem, en L. Leopold, vervaardiger van een aantal guns tig bekende en vele malen herdrukte leesboekjes voor de volksschool, is een geschil ontstaan, waarin wij ons niet willen mengen. De heer Hemkes legt namelijk aan de boekjes van den heer Leopold een reeks van grove taal- en zelfs zedekundige fouten te laste. In antwoord op diens brochure, die den niet zeer bescheiden titel Een Nederlandsch Belang voert, heeft de heer Leopold bij Wolters te Gro ningen een antwoord van ruim 60 bladzijden doen verschijnen. Bij het doorbladeren hebben wij gezien dat de heer Leopold in deze taal-quaestie o. a. het rekenkundig argument gebruikt. Hij beweert te bewijzen, dat zijn bestrijder zich in zijne akte van beschuldiging 1068 maal vergist en daaren tegen hem (Leopold) van niet meer dan 56 fouten (ruim gerekend en meest van zeer geringe betee- kenis) overtuigd heeft, welke dan in 12 leesboek jes, van 845 bladzijden, begaan zonden zijn. Den belangstellenden in dit twistgeschrijf strekke dit tot aankondiging Over Verwarming en Ventilatie is bij denzelfden uitgever een geschrift, met teekeningen en platen, verschenen. Aangezien het een «gemeenzaam onderhoud met kachelmakers en kachelgebruikers" beet te bevatten, zal het in dit seizoen, nu de zwarte gasten" zich weder gereed maken hun intocht in onze kamers te houden, wel de aan dacht trekken. De hoogleeraar Spraijt heeft zijne in de Veree niging t. b. v. d. Krijgswetenschap gehoudene rede over den persoonlijken dienstplicht bij J. Heuve- link te Arnhem doen uitgeven. De hooggeleerde schrijver is een groot voorstander van de persoon lijke vervulling van den militieplicht en tevens een groot vriend van den minister Reuther meisje beschouwt. De vrijheid, het gemis aan toezicht dat Engelsche meisjes genieten, hindert en verontrust de oude dame, die, als zij er niet te zwak toe was, zeker haar kleindochter zelf op al hare tochten van en naar den schouwburg zou vergezellen, want aan de hoeken der straten staan wolven, zegt zij, en de onschuldige lam metjes, die zij zoeken te verslinden, worden maar al te spoedig hunne slachtoffers. De kleine Suzie is even onschuldig als wijlen Rood Kapje en een sluwe wolf zou een gemak kelijke prooi aan haar hebben, indien hij haar door liefde trachtte te winnen. Maar Alexander Kempton heeft meer van den adelaar dan van den wolf in zijn karakter en slechte bedoelingen kent hij niet. Hij bemint het lieve meisje en hij wil ijverig waken over de liefde die zij hem toedraagt. Zij moet hem toebehooren en bem alleen. Het bloote vermoeden dat een kennis van haar, een kennis van wie hij nooit gehoord heeft, haar thuis zit te wachten, maakt hem geheel van streek. «Gjj gaat immers met mij mede, Snzie zegt hij; gekrenkt door haar lang stilzwijgen. Hij spreekt op zijn koelsten, meest gebiedenden toon dat is de manier van zijn vader en de knaap verlustigt zich als hij zijne eigen woorden hoort en ziet welk een uitwerking zij op Suzie hebben. Voorloopig heeft hij over al hare bezwaren geze gevierd, ten minste zij keert zich om, en volgt hem over de brug en naar de aanlegplaats. Wat zal zij aan haar grootmoeder zeggen Hoe zal zjj hare onverklaarbare afwezigheid veraafc

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1