N° 234. 125e Jaargang. 1882. W oensdag 4 October. Een kalm toeschouwer. Middelburg 3 October. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Ad verten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Stremming der passage Langeviele- binnenbrug. Veemarkt te Middelburg, Door B. H. BUXTON. MIDDELBUBGSCHE COLIRAIMT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de passage over de Langeviele-binnenbrug, wegens daaraan te maken herstellingen, Woensdag den 4 October a. voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd Middelburg, 3 October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Donderdag den 5en October 1882, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 3en October 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKl De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Bij bet departement van marine is van den kom- mandant der zeemacht in Oost-Indië een telegram ontvangen, houdende bericht dat op 25 Septem- ber jl., bij bet visiteeren van inlandscbe prauwen op de Indragiri-rivier door de stoombarkas van Zr. Ms. scbroefstoomscbip Watergeus, deze is aan gevallen, met bet treurig gevolg dat de luit. ter zee 2e kl. N. J. Gips en de matroos 2e kl. M. H. van Essen gedood en de machinist 3e kl. H. Kremer gewond zijnterwijl de machinist-leerling le kl. C. H. Kammeijer is verdronken. Dit telegram werd in een deel onzer oplaag van gisteren reeds medegedeeld. Behalve de treurigheid van het bericht op zich zelf, verdient het hierom onze bezorgde opmerk zaamheid dewijl de Indragiri-rivier op Sumatra, niet ver van het gebied van onzen nog niet ge- dempten Atjeh-oorlog, gelegen is. Iedere vonk, die daar ontbrandt, kan tot eene voor ons kolo niaal rijk gevaarlijke ontploffing aanleiding geven. Blijkens een bericht van de Indische regeering, overgeseind ten behoeve van den Internationalen Gezondheidsraad te Konstantinopel, keerscht de cholera epidemisch te Kotta-Radja (Atjeh). De N. Rott. Ct. bevat een opgewekt hoofdartikel, naar aanleiding van de poging, door den hoofd ingenieur dr Tydeman ontworpen, om door oprich ting van eene Maatschappij voor scheepsbouw en scheepvaart den scheepsbouw in ons land te doen herleven en bloeien. Klaar en duidelijk wordt daarin aangetoond dat deze op Nederlandschen bodem inheemsche tak van nijverheid weder tot ontwikkeling kan komen. Ook hebben onze scheeps bouwmeesters reeds bewezen dat zij, door het a» HOOFDSTUK IX, Acliter de séliermen. Zij smaakt een voldoening zooals slechts een rein, liefhebbend vrouwenhart kan smaken, wan neer zijn afgemeten toon losser wordt, zoodra hij met haar spreekt of zijn donkere oogen een vriendelijke, teedere uitdrukking aannemen, tel kens als die hare lachende, blauwe kijkers ont moeten. Lord Kempton verbeeldt zich dat hij van Suzie houdt en beredeneert dat onderwerp Vaak met zichzelf. Suzie denkt of redeneert niet. Haar liefde voor haar »lord" staat nu eenmaal vast en daar behoeft niet verder over geredeneerd te worden. Eenmaal, misschien over tien jaren, maar eenmaal zal zij zijn vrouw worden en onder wijl stelt zij zich tevreden met hetgeen hij haar Van zijn tijd kan afstaan. Haar grootmoeder is een Fransche en heeft Suzie ingeprent dat Fransche manieren (niet zeden) strikt comme il faut zijn. Geen jong mensch, 'jjzjj hjj tooneelspeler of liefhebber is, mag den werk dat zij leveren, vöor de eerste fabrieken in Engeland niet hehoeveijl achter te staan. Wat ons echter vefwondert en leed doet, is dat de N. R. Ct., in dit voor ons geheele land belangrijke betoog, niet verder ziet dan de over zijde der Maas voor Rotterdam. Er wordt gezegd dat de fabriek te Feijenoord de eerste Atlantische stoomboot voor de groote vaart, naar alle eischen des tijds, gebouwd en dat de Ned., Amerijc., Stoomvaartmij te Rotterdam, die gekocht en eene tweede besteld heeft. Maar dat ook de maat schappij de Scheldete Vlissingenhet onder nomen heeft den houw van twee stoomschepen voor de vaart op Indië, van het grootste charter, voor de Rotterdamsche Lloyd op zich te nemen en daaraan met allen ijver werkzaam isdat schijnt aan de aandacht der N. R. Ct. ontsnapt te zijn. De regeering overweegt een voorstel oin de spelling volgens het Woordenboek van de Vries en Te Winkel bij alle departementen van algemeen bestuur verplichtend te maken. Zelfs het Haagsche Dagblad, een van de enkele couranten, en tevens de voornaamste, welke ook in dit opzicht conservatief is gebleven en tot dusver bij Siegenbeek en Weiland volhardt, ver heugt zich thans in 't vooruitzicht van dien maatregel, door welken een einde gemaakt zal worden aan hetgeen het, niet ten onrechte, «een chaotische toestand1' noemt. Zelfs gaat het Dagblad in zijn ingenomen heid met de toekomst ons wat te ver, wanneer het beweert dat de tegenwoordige' ongelijkheid onzer spelling ons land tot „een onderwerp van spot voor de geleerde wereld maakt." Zoo erg is het, naar onze meening, niet. In het zeer wetenschappe lijke Duitschland althans, zijn de afwijkende spellin gen, niettegenstaande de regeering daar vlugger jv-— A-ij -1—-GA- -1mof -j-Y-i "I -J-I rl 1-v-v 4-11— Arrnv flQ-f schrijven van 't Engelsch is men het ook al niot eens. En bij ons te lande zoowel als in de Ylaam- sche gewesten is de meerderheid voor de nieuwe spelling, reeds nu, zóo verpletterend groot, dat de »geleerde wereld" volstrekt niet in twijfel be hoeft te verkeeren wat op 'toogenblik voor de spelling der Nederlandsche taal moet doorgaan. De gemeenteraad van Ellewoutsdijk heeft tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd den heer G. Prumers, secretaris der gemeente, in strijd met art. 149 der gemeentewet, die bepaalt dat de raad uit zijn midden den ambte naar aanwijst. De secretaris is natuurlijkals bezoldigd gemeente-ambtenaar, geen lid van den raad. Hansweert, 2 Oct. Met 1 Nov. a. is eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, wegens lichaams gebreken, aan den commies der 2e klasse J. A. Peters alhier, behoudens aanspraak op pensioen. Vrijdag zijn de eerste suikerbieten van hier ingescheept. De bieten zijn over het algemeen zeer klein gebleven. Het suikergehalte schijnt zeer gering te zijn, wat voor landbouwer en voor drempel harer eenvoudige woning overschrijden. Wanneer zich eenmaal een bona-Jida jiancé mocht voordoen, zou mevrouw Delane erin toestemmen om hem in haar huis te ontvangen, maar dat kan alleen geschieden wanneer de trouwdag bepaald, de bruidschat Vastgesteld en de toestemming van ouders en voogden verkregen is. Suzie vindt het in de gegeven omstandigheden het best om tegen haat niets over lord Kempton te zeggen. Zij kan haar tijd afwachten en dat verdient hij zeker wel. Vandaar haar weigering om hem binnen de poorten harer nederige woning in de Dekenstraat toe te laten. Slechts op straat en achter de schermen gevoelt zij vrijheid om met hem te spreken en te luisteren naar hem, die haar eenvoudig bestaan gemaakt heeft tot een leven dat elke vróuw het liefste leidt, een leven aan een ander gewijd. Geen wonder dat Suzie kan praten en lachen en vroolijk zijn met die liefde in haar hart en dat het geluk straalt uit hare heldere, blauwe oogen. Maurits en Kempton staan beide naar haar te luisteren en met haar te lachen, totdat het refrein van een wals haar oor treft. «Dat is mijn signaal", zegt zij, »ik kom in het volgende tooneel op; vaarwel dus, heeren." »Zeg maar: au revoir tot mij, Suzie, lieve ling", fluistert Kempton, haar handje vasthoudende en aan zijne lippen brengende. »Ik zal u buiten wachten, zooals gewoonlijk." »Nu, au revoir antwoordt zij en wuift de fabrikant schadelijk is. De meeste biet wordt naar België uitgevoerd. Hm^endaal3 Oct. Heden had op,bijzon dere plechtige wjjze de begrafenis plaats van wijlen den heer C. Brieve, in leven inspecteur van de telegraaf en directeur van het telegraafkantoor alhier, vijf kransen waren aan de kist gehecht, aangeboden door het personeel zijner inspectie, door dat van het kantoor Roozendaaldoor de officieren der sohutterjj en door andere vrienden. Het hoofdbestuur van de telegraaf werd verte genwoordigd door de heeren Van Thiel en Colette, terwijl ook van de kantoren te Middelburg, Vlis singen, Goes, Oudenbosch, Zevenbergen en Bergen op Zoom de directeur of een der ambtenaren aan wezig waren. In diepgevoelde bewoordingen werd bij de geopende groeve hulde gebracht aan de voortreffelijke hoedanigheden van den over ledene als mensch en als ambtenaar, door den beer Tiedeman, predikant; door den heer Van Thiel, die van bem getuigde dat Brieve »de Hol- landscbe degelijkheid aan de Zeeuwsche rondheid paarde", en door den beer Veldheer, uit Vlissin gen, als oudste zijner collega's in de afdeeling. Den beer Den Bouwmeesteruit Biervliet, be dankte namens de familie, voor de ondervonden treffende blijken van belangstelling. Door de politie te Leiden is eene inzameling van gelden aan de huizen ten behoeve der werk- stakende arbeiders van de fabriek der heeren Driessen belet, op grond dat voor het houden dier collecte niet, overeenkomstig de wet, ver gunning aan burg. en weth. gevraagd was. Omtrent deze zaak worden aan het Vaderland, „van geheel onpartijdigebevoegde zijde," de volgende inlichtingen verstrekt, welke wij ons verplicht achten, na de voorstelling die de heer Heldt van het geschil heeft gegeven, onder de ^sM^n^r3ci|« lakens geheel uit de mode. Slechts bij bestellin gen, hetgeen echter zelden voorkomt, worden ze nog gefabriceerd. In November 11. zijn eenige bestellingen uit Indië gekomen en is toen volgens genoegen der werklieden, die met het drukken belast waren, f 6.50 per 100 stuks betaald. Eenige dagen geleden meldde een vroegere werkman der fabriek, die door den militairen dienst een geruime poos afwezig was geweest, zich bij de heeren D. aan en vroeg om werk. Op zijn aanhoudend bidden en smeeken om werk (hij was getrouwd en had twee kinderen) lieten de heeren Driessen, alleen om den man zooveel mogelijk tegemoet te komen, buiten bestelling eenige honderden van deze lakens drukken vol gens de conditiën, in November gesloten. De werkman echter, in vroeger jaren gewoon zijnde dit werk met 7.50 per 100 stuks betaald te krij gen, gaf, in stede van zijn dankbaarheid te toonen, luide zijn verontwaardiging te kennen, steeds bewerende, dat hem minder betaald was dan hem toekwam. Deze kleine vonk groeide spoedig tot een vuur aan. heeren met de hand toe; daarop wipt zij met éen sprong naar voren en een oogenblik later vervult zjj een hoofdrol in een kluchtig tooneel. De bezoekers zijn tbans in een moeilijk parket, want zij staan nog aan den overkant van bet tooneel van waar de herderin te voorschijn moest komen, maar waar het heel lastig is om een uitweg te vinden. Overal is de weg versperd met hoopen zijstukken, coulissen en allerlei rommel en als zij eindelijk over deze hindernissen zijn heengestaptdoen zich weer nieuwe belemme ringen voor. Rechts en links staat alles gereed wat in dit laatste bedrijf van het kluchtspel dienen moeten. Voor den oningewijde is dit niets dan een verwarde massa, ofschoon de directeur geen moeite zal hebben om er uit wijs: te worden. Bloemen manden, bekers, vlaggetjes, speeren, hellebaarden, wildpasteiengouden korven vol reusachtige vruchten. Zelfs de juweelen diadeem, waarmede het schoone bedelaarstertje straks gekroond zal worden, door den verliefden Cophetna. Al die onge lijksoortige voorwerpen liggen daar voor de hand voor een ieder die ze zoo aanstonds zal komen halen en die allen genoeg hekend zijn met de benoodigdheden van het stuk om uit dien hoop, die voor Maurits niets dan een chaos schijnt, juist datgene te grijpen wat ieder noodig heeft. Tegen dat het banket begint en de bekers en nagemaakte vruchten op tafel prijken, heeft lord Kempton zich en zijn vriend een weg naar de zaal gebaand en nu zitten zij in de stalles, te kijken, te critiseeren en te applaudisseeren. Juffrouw Vivia Delane De eigenlijke reden van deze werkstaking schijnt derhalve te zijn, dat de heeren Driessen nagelaten hebben aan dezen arbeider de voorwaarden van November bloot te leggen. Naar men aan den Standard uit Weenen be richt, zou Nederland, op het voorbeeld van Grie kenland, zitting en stem gevraagd hebben in de internationale commissie voor de vergoeding aan hen, die door de gebeurtenissen in Egypte schade hebben geleden. De hoofdzetel der commissie zal te Alexandrië gevestigd zijn. Men verwacht, dat verscheiden der kleinere staten eveneens zitting in de commissie zullen vragen, en acht het daar om niet onwaarschijnlijk, dat de bijeenkomst van de commissie eenige vertraging zal ondervinden. De heer Volck uit Utrecht schrijft ons De ijstoestand in de Kara-zee was volgens de laatste berichten nog zoo ongunstig, dat de Ned. Pool-expeditie bij eventueele aankomst te Dickson- haven geen vaartuigen uit Yenisseisk aldaar meer dacht aan te treffen, wegens het vergevorderde jaargetijde. Uit Hammerfest wordt van 1 dezer gemeld »Het stoomschip Louise is heden teruggekeerd. Het zuidelijk gedeelte der Karische zee lag zoo vol ijs, dat het onmogelijk was er door heen te komen." Den le» dezer maand is het eervol emeritaat ingegaan van den welbekenden Yeendamschen predikant A. Winkler Prins, na eene 41jarige pastorale werkzaamheid, aanvankelijk te Tjalleberd en sedert 1850 te Yeendam en Wildervank. De heer Winkler Prins, die eerst een drietal jaren te Utrecht in de wis- en natuurkundige we tenschappen had gestudeerd alvorens zijne theolo gische studiën aan het doopsgezinde seminarie aan te vangon>„5)h$gfj'ur'0^ Mfff d&armede een geachten naam verworven. Ook als dichter heeft hij zich doen kennen, o. a. als mede-oprichter van de Brag awaarvan de her druk onlangs aan zijne hand werd toevertrouwd. Meermalen heeft hij zich ook op staatkundig gebied doen hooren, waarhij hij intusschen velerlei bestrij ding heeft uitgelokt. In het jaar 1864 werd hem een candidatuur voor de tweede kamer aangeboden welke hij echter niet heeft aangenomen. N.v. d. D.) De drie eerstvolgende verzendingen van brieven enz. naar Cura9ao, langs den weg van New-York, met den trein van 6.55 's av. nit Rotterdam naar Ylissingen, zullen enkele dagen later plaats vinden dan oorspronkelijk was aangekondigd en wel op 15 October en 1 en 19 November a. pensioenen. Pensioen verleend aan dr P. Harting, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Utrecht, ten bedrage van f 4000 'sjaars. Pensioen toegekend aan A. Buyterse, hoofd eener wordt van alle kanten zeer toegejuicht en zjj vei'» dient het ten vollehaar stem is zeer lief en zjj zingt zuiver, in de maat en met gevoel. «Telkens als ik haar zie is zij mooier en voldoet zij „(beter", fluistert Kempton met onbe dwingbare opgetogenheid. «Zij is inderdaad, bekoorlijk, mooi, knap eii lief," antwoordt Maurits schielijk en herhaalt met bijzonderen nadruk. Zij is bepaald veel te goed om bier te zijn." H OOFDSTUK X. Gelieven. «Ik ten voornemens dezen middag gebeel aan n te wijden, lieveling," zegt lord Kempten naast Snzie voortstappende, «wilt gij mij een programma aan de band doen voor onze amusementen?" 's Avonds neemt zjj gaarne zijn arm als bij haaf thuis brengt, maar nu is het pas vijf uur en dé Meizon schijnt nog vroolijk en helder. «Ik geloof dat het beter ware dat gij in het geheel niet met mij gingt, mijn beste lord" zegt zij, eerst bedeesd naar hem opziende en toen een blik werpende op de drukke straat aan het einde van de laan die naar den schouwburg leidt. „Gij zijt al een heel lief, dankbaar dametje, juffrouw Delane!" antwoordt hij lachend. «Daar heb ik mij nu om uwentwil bijna voor mijn geheele leven kwade vrienden met mjjn ouden vriend ert

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1