BERICHT AAN DE DAMES. Laatste Berichten. PARIJS, Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Vlissingen. BUITEN LAND. Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken. Réclames. Groote ffiaiazpei dn Printenjs, WINTER- SEIZOEN 882-83 t/z. Joekes, kommandant van Schorpioen, met den meesten spoed de stoom-sleepboot Hercules ter opsporing uitzond, welke dan ook in den namiddag vlet en bemanning behouden in de haven bin nenbracht. De Engelschen hebben voor het ontladen hunner transportschepen Turksche lastdragers gehuurd, die, toen het werk was afgeloopen, aan boord eener Russische stoomboot naar Konstantinopel terug keerden. Daar weigerde men hen aan wal te komen, omdat zij geene passen hadden. De ka pitein van de boot behoedde hen later voor gevan genneming. Toen de Engelsche ambassadeur deze wederwaardigheden te weten kwam, richtte hij tot de Porte het verzoek om deze lieden met rust te laten. (Zie laatste berichten.) De tijding van het verzet der Zoutpansberg- sche Kaffers tegen de Boeren wordt bevestigd door den Durbanschen correspondent van de Standard- De Kaffers hebben een ossenwagen ontnomen aan den rondreizenden ontvanger der belastingenzij weigeren belasting te betalen en jagen de ambte naren der republiek weg. De in de buurt wonende Boeren dringen er bij de regeering op aan, dat deze krachtig haar gezag zal handhaven. De Kaffers bereiden zich onder hun hoofd Malityze voor tot gewapend verzet. Twee afdeelingen van de Land League hebben tot den heer Gladstone het verzoek gericht om Arabi pacha minstens met dezelfde onderscheiding te behandelen, als onlangs werd in acht genomen jegens een ander gevangen patriot, Cetewayo. De Belgische minister van openbare werken heeft eene commissie benoemd om rapport uit te brengen welke toestellen te Antwerpen moeten in voorraad zijn om gezonken schepen snel uit de Schelde te lichten. De commissie zal haar onder zoek aanvangen te Londen, bij de administratie der Thames Conservancy. Waarom te Braine le Comte in Henegouwen een spoorwegtunnel is, weet men niet algemeen. Iemand die dezer dagen aan een man uit die streek vroeg waarom door een heuveltje, waar men best overheen had kunnen rijden, zulk een dure gang was gebouwdkreeg ten antwoord: „Wel het was onze eerste lijn, en de regeering had ingenieurs naar Engeland gezonden om daar de spoorwegwerken te bestudeeren. Zij kwamen terug en maakten deze lijn. Toen ze een eind met het werk waren gevorderdzeide een hunner opeens met ontsteld gelaat Waar is de tun nel Men had in Engeland geen enkele lijn zon der tunnel gezien en voorzag toen in dat gemis door het bouwen van een zwaar gemetsélden gang, waarover later grond werd. geworpen." In de bergstreken van Lombardije zijn de weilanden, voor welker besproeiing door water werken is gezorgd, door elkaar 4800 den bunder waard. Zij leveren veel hooi en kunnen twee malen in het jaar gemaaid worden. Wijnbergen worden betaald met 7500 a 11.000 de bunder. De khedive heeft aan sir Edward Malet, der Engelschen consul-generaal, de hoogste ridder orde aangeboden, waarover hij te beschikken had, doch sir Edward weigerde, wijl hij als Engelsch ambtenaar het sieraad niet mocht aannemen. De khedive deèd nog moeite om eene dispensatie van het voorschrift te verkrijgen, maar de regeering te Londen weigerde dit. Admiraal Seymour en gene raal Wolseley zullen waarschijnlijk, bij hun pairs- titel, ieder nog 600.000 present krijgen. Indien zij het althans aannemen. De Times vertelde Zaterdag dat de admiraal den titel zou weigeren. De mishandeling der Joden is Vrijdag te Presburg herhaald. De stad is in staat van beleg verklaard. De heer Knight, de aanstaande lord-mayor van Londen, begon zijne loopbaan als kantoor klerk en werd later koopman in zg. voorwerpen van smaak. Zijne zaak ging goed, maar het grootste deel van zijn ontzaglijk fortuin verzamelde hij door het opkoopen van oude krotten van hui zen in kleine achterstraatjes [lanes) der city, die hij opknapte en verhuurde. Hij was de eerste leerling van een der openbare kostelooze scholen van Londen, die later zitting kreeg in het comité van toezicht op dezelfde school. Voor openbare werken en onderwijs heeft hij door arbeid en geld veel gedaan in de city. Charles Fermin Rogier, de Belgische staats man die morgen het halve eeuwfeest zijner par lementaire loopbaan viert, is geboren in 1798. In 1830 was hij advocaat te Luik. Hij was een warm voorstander van den opstand die leidde tot de scheiding van Nederland en België, en trok spoe dig met 300 vrijwilligers naar Brussel. Den 24en September stelde hij met Gendebien, D'Hoogvorst en De Potter het voorloopig bewind in, dat een nationaal congres bijeenriep. Hij is dus een der stichters van den Belgischen staat en was als minister gedurende vele jaren in de gelegenheid den jongen staat te helpen bevestigen. Van zulk een optreden het 50jarig herinneringsfeest te vieren, is zeker hoogst zeldzaam. In het Engelsche dorp Beckington had Vrij dag een boer een bijzonder kwaden dronk." Hij nam zijn geweer en schoot zonder een woord te zeggen, een zijner arbeiders dood. Een jongen die erbij stond, schoot hij in den arm. Dit gebeurde in de schuur, waarop Phippen, zooals de man heet, naar zijn land wandelde waar een bejaarde paardeknecht aan het ploegen was. Ook dezen schoot hij dood. En voor dat alles weet men geene enkele reden te geven dan dat de man dronken was. Cairo. De loopende geruchten, volgens welke de brand in het station aan kwaadwilligheid werd toegeschrevenzijn vanwege het hoofdkwartier tegengesproken. Konstantinopel. Het geschil omtrent de Turksche lastdragers, die in dienst der Engelschen genomen zijn, is uit den weg geruimd. De Grieksche gezant heeft een onderhoud, gehad met den minister van buitenlandsche zaken waarin hij verklaarde dat Griekenland geen duim breed grond wil prjjs geven. 2 October des morgens te 8 uren. namen dek plaatsen. Ba- rom. stand. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. rieht. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 761.5 761.4 760.7 763.4 763.6 j 2 1 2 2 1 bew. betr. betr. regen betr. 15 15 -f 13 15 16 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en ZO. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. V. 1.7 H. heden morgen 8 G. 2.3 V. Verwacht: ZW. wind, goed weder, vermoedelijk regen. Thermometerstand te Middelburg. 1 Oct. 's avonds II uren 59 gr. 2 a 's morgens 8 uren 59 gr. 's middags 1 uur 8é gr. 's avonds 5 uren 57 gr. F. Van 24 September tot 1 October. Middelbubg. OndertrouwdL. M. Samehtini, wedr. 61 j. met M. Koster, jd. 39 j. M. Meeuse, jm. 27 j. met M. E. Adriaanse, jd. 30 j. H. 0. A. Broekhooven, wed'. 40 j, met M. C. Bouters, wede. 40 j. BevallenW. J. Jobse, geb. Hoenderdos, z. J. P. Snijders, geb. Vrije, z. A. M. Pundke, geb. Stevens, z. S. C. Pieterse van Wijck, geb. Goeman, d. J. P. Gillissen, geb. Grootjans, z. C. P. van der Staal, geb. van Dorst, z. E. M. Stappers, geb. Klaassen, z. C. H. Broekema, geb. van der Meer Mohr, d. J. Will, geb. Dietvorst, z. D. Huijsman, geb. Mak kers, z. S. H. Tazelaar, geb. Kooman, d. M. Cuperij, geb. de Wit, z. (levenl.) OverledenD. van der Velde, vrouw van C. Kandel, 41 j. W. Verstraate, wede. van P. W. Ouderland, 61 j. A. H. Kommers, z. 9 d. J. Mat- zinger, man van L. J. van Ockenburg, 65 j. J. Jobse, z. 8 w. M. J. Lievense, vrouw van G. Wale, 68 j. A. Janse, z. 8 d. M. Verheij, d. 35 j. Van 23 tot 30 September. Vlissingen. Gehuwd: F. J. Blij, jm. 24 j. met J. E. D'Jong, jd. 21 j. A. de Gruijter, jm. 23 j. met M. H. Bodde, jd. 30 j. BevallenK. de Pierre, geb. Meuldijk, z. 0. S. van den Berg, geb. de Roo, d. M. Mommaas, geb. le Mahieu, d. M. W. But, geb. Pieters, z. M. A. Vuijk, geb. de Swart, z. D. Malipaart, geb. Klaas sen, d. G. Laroij, geb. Potters, z. A. S. Gillissen, geb. Thoutenhoofd, d. OverledenJ. P. J. de Witte, d. 6 j. C. R. Voorman, d. 8 m. C. E. Burgerhoff, d. 15 j. A. Schout Velthuijs, man van J. Rekkers, 44 j. Goes. BevallenL. v. d. Berge, geb. v. d. Bliek, z. E. Boer, geb. Danielse, d. J. Melse, geb. Slabbekoorn, z. P. B. Bodbijl, geb. Comelisse, z. J. Cappon, geb. Nonnekes, d. P. Okké, geb. Beuns, z. J. C. v. Eikeren, geb. de Poorter, d. M. v. d. Schraaf, geb. de Dreu, z. Overleden: C. B. den Boer, man van J. Weijers, 51 j. J. J. den Boer, man van J. M. v. d. Pas, 64 j. M. J. den Boei', z. 5 m. I. Boer, wed', van M. G. van Schaik, 58 j. M. de Koning, vrouw van C. Remijn, 74 j. Zieb.ik.zee. BevallenH. Verdick, geb. Kuij- pers, d. A. Janse, geb. Tromper, d. OverledenM. P. Sies, d. 1 j. J. van der Jacht, vrouw van M. Matthijsse, 73 j. A. van den Houten, z. 10 m. W. Regoort, man van W. de Bie, 43 j. A. Ornée, vrouw van J. Waardenburg, 32 j.J. A. van der Halen, man van C. M. Groeneveld de Kater, 69 j. Zitting van Vrijdag 2Ï Sept. Voorzitter de heer Smit, Afwezig de heeren Van der Beke Callenfels, Van Duuren Dutilh en Wibaut. Nadat door den voorzitter is medegedeeld dat de heer A. J. Laernoes tjjdelijk in dienst gesteld is als onderwijzer in de Fransche taal op school O, wordt besloten hem eene toelage van 30 'smaands toe te kennen. Onder de ingekomen stukken komt voor een besluit van ged. staten, waarbij de aanslag in den hoofd, omslag van J. Spaeter van de T naar de 5' kl. is overgebracht en die van W. Smit wordt gehandhaafd. Ter vervulling der door het overlijden van den heer W. de Kruijff ontstane vacature in de com missie van toezicht op het M. O. wordt benoemd de heer J. W. Wilkens. De heer W. L. Win kelman was mede aanbevolen. Tot onderwijzer aan school E wordt benoemd de beer J. W. C. Bosman, te Deventer, terwijl de betrekking van boofd van school E aan den heer W. van Kamer wordt opgedragen. Daarna komt ter tafel het in de vorige zitting aangehouden voorstel van burg. en weth. tot oproeping van een directeur-leeraar met akten voor het middelb. onderwijs in het rechtlijnig- en handteekenen, op eefte jaarwedde van 500, zijnde nu daarvoor uitgetrokken 400. Tezens wenschen zij den benoemd wordenden leeraar aan de b. a. school te belasten met bet onderwijs in het handteekenen op de verschillende scholen voor lager onderwijs en zijne jaarwedde, berekend op 24 lesuren in de week, te bepalen op 1200, in de verwachting, dat door de gecom bineerde jaarwedden van 500 en 1200, te zamen 1700, een alleszins geschikt en bekwaam onder wijzer zich daarvoor zal aanmelden. De commissie van toezicht op het M. O. acht het, met het oog op de art. 23 en 29 der wet tot regeling van het M. O, wensohelijk eerst eene oproeping te doen van sollicitanten voor de be trekking van leeraar aan de burger-avondschool, voorzien van eene akte voor het hand- en recht lijnig teekenen en na die benoeming een direc teur uit de aanwezige leeraren te benoemen. Burg. en weth. kunnen zich met dit advies niet vereenigen en handhaven hun voorstel. Na langdurige discussie, waarbij van de eene zijde wordt gewezen op de financiën der gemeente, die door het volgen van het advies der comm. zouden lijden, en van de andere zijde op de voor schriften van de wet, wordt het voorstel van burg. en weth. verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Mortier, Verkuyl Quakkelaar, Delvoye, Koppejan, Kalbfleisch en Laernoes. Daarna wordt besloten tot de oproeping van een leeraar in het hand- en rechtlijnig teekenen op eene jaarwedde van ƒ1700. Vervolgens wordt zonder beraadslaging aange nomen een voorstel van burg. en weth. tot wijziging der verordening regelende den kleinhandel in sterken drank, en bij art. 2 bepaald dat van de lokalen waarin sterke drank wordt verkocht, voortaan geheven zal worden 1.05 per Ms oppervlakte, 0.15 per Ma van de opene plaatsen en 0.05 per liter debiet. Achtereenvolgens worden de begrootingen van verschillende instellingen voor 1883 goedgekeurd. Op de begrooting voor de schutterij, 2241.50 bedragende, komt een post van 500 voor, tot het eventueel oprichten van een muziekkorps. Deze post heeft in de financieele commissie be strijding gevonden bij twee leden, die, ofschoon in beginsel niet tegen de oprichting van zoodanig korps, nu den tijd niet gekomen achten om daar voor 500 te bestemmen. Burg. en weth. handhaven hun voorstel om de begrooting goed te keuren. Een der leden der fin. commissie, de heer Ockers, motiveert waarom hij tegen den post gekant is en zegt dat zoolang de gemeente de 38,000 gemaalbelasting niet missen kan, hij een post van f 500 voor de muziek niet kan goedkeuren. De voorzitter antwoordt hierop dat wel is waar ƒ88,000 gemaalbelasting en ƒ21,000 hoofd, om slag door de gemeente moet geheven worden, doch hij geen bezwaar vindt de begrooting goed te keuren. Er moge reeds veel voor verfraaiing en versiering der stad zijn uitgegeven, dit neemt niet weg, dat meer kan en moet gedaan worden en zulks den ingezetenen zal ten goede komen. Daarenboven beschouwt hij de muziek als een leervak, een deel van het onderwijs, waaraan elders groote kosten door het oprichten van mu ziekscholen als anderszins worden besteed. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Verkuyl Quakkelaar, Delvoye, Pot, Van Uije Pieterse, Van Raalte en de voorzitter. Een verzoek van den heer Klomp om den grond waarop zijne veranda gebouwd is tegen 10 de M2 in koop te verkrijgen, wordt afgewezen. Na de benoeming der leden van de vaste com- missiën uit den raad wordt de vergadering gesloten. De Duitsche gezant te Londen, graaf Munster, heeft een deel zijner zomervacantie doorgebracht op Varzin, bij prins Bismarck, en ging onmiddel lijk na zijne terugkomst in Engeland een bezoek afleggen op het buiten van lord Granville, den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Daardoor werd het gerucht weder opgerakeld van een bondgenootschap of minstens eene afspraak, tusschen Engeland en Duitschland, over Egyptische zaken. De Londensche correspondent van de Köln. Zei- tung gelooft niet aan de ernstige beteekenis welke men aan deze eenvoudige feiten hecht. In Duitsch land zijnde, heeft graaf Munster de gewone be zoeken afgelegd bij den keizer en den rijkskan selier, en van lord Granville is hij sedert jaren de vriend, zoodat er eigenlijk niets opvallends is geschied. Zeker is Duitschlands houding, of liever onthouding, in deze zaak voor Engeland zeer aan genaam, maar niet dit is het doel der Duitsche regeering zij gaat enkel van hare eigen belangen uit, en op dien weg ligt een bondgenootschap met Engeland niet. Trouwens de Britsche regeering zelve heeft tot beginsel: Vriendschap met allen, doch met niemand bondgenootschap." Duitschland kan ook moeilijk met Engeland een verbond sluitenhet parlementair stelsel, zooals het in Engeland eene contröle vormt op regeeringsdaden, laat eene zoo constante politiek niet toe, als waar de politiek in handen van éen persoon berust. De toenade ring van Engeland en Frankrijk is nooit on gaarne door Duitschland gezien, wijl zij een waar borg schijnt tegen Duitschlands grootste gevaar, een verbond van Frankrijk met Rusland. Onder gewone omstandigheden interesseert Duitschland zich slechts in zooverre voor Egyptische zaken, als het veiligheid en goede rechtsbedeeling ver langt voor zijne daar wonende landskinderen. Daarin zou alleen verandering kunnen komen, als Engeland de internationale rechten op Egypte in een enkel Engelsch bestuur zou willen veranderen. Men denkt echter daaraan niet in Londen, althans wat den vorm aangaat. Feitelijk zal het minis terie Gladstone wel zien zooveel mogelijk macht in handen te krijgen, doch de vorm van inter nationale regeling zal men niet laten varendat zou gevaarlijk zijn. Alleen de Engelsch-Fransche controle en de kamer van Egyptische notabelen zijn door de Engelsche deskundigen voorgoed ver oordeeld, en het vonnis zal worden voltrokken, tenzij men afstuite op gemoedsbezwaren van den heer Gladstone. Als de gendarmerie, die men in plaats van het Egyptische leger wil stellen, onder Engelsche officieren goed gedrild is en alle Egyp- tenaren uit militaire posten van vertrouwen zijn verwijderd, dan is het protectoraat de facto inge steld en kan de internationale vorm, dien men aan de regeliug geeft, voor Engeland geen kwaad meer. Het komt ons voor dat in deze beschouwing zeer veel is dat juist gezien is, en zoolang Duitsch land zich niet verzet, zien wij niet in wie Enge land zou verhinderen om in Egypte zijn zin te doen. De Fransche republiek is te vredelievend van aard, en het schijnt zeer twijfelachtig of de czaar van Rusland nu een oorlog zou willen om den Bosporus te veroveren. Het is werkelijk, zoo als de Engelsche Spectator zegtWij moeten regeeren in Egypte, de vraag is maar of wij het rechtstreeks of op indirecte wijze zullen doen. Wij hebben eenigen tijd geleden verteld dat de heer Gray, high sheriff van Dublin, veroordeeld was tot drie maanden gevangenis en 500 boete, wijl hij in Freeman's Journal eene jury die een moordenaar had veroordeeld, van partijdigheid en nog meer had beschuldigd. Sedert korten tijd is de rechtspraak in Ierland veel beter geworden, en het heeft zeer veel goed gedaan dat de rechter dezen hoofdambtenaar niet heeft ontzien. Gray werd echter ziek in de gevangenis en men geraakte met hem verlegen. Nu had de rechter die hem heeft veroordeeld, nog tijd de werking van het vonnis te doen ophouden, omdat het was ge veld, niet wegens laster, maar wegens contempt of court, minachting van een rechtscollege. Justice Lawson heeft daarvan gebruik gemaakt en bevo len Gray in vrijheid te stellen, indien hij zijne boete had betaald. Hij vertelde dit Zaterdag morgen in de zitting met eene uitvoerige redevoe ring, waarin hij vooral deed uitkomen dat de toon der bewuste courant sedert de veroordeeling van haren eigenaar veel zachter was geworden. De spioneer-circulaire van den Franschen onder secretaris van staat Labuze, waarvan wij in ons vorig nommer spraken, was Zaterdag het onder werp eener beraadslaging in den ministerraad. Men vond daar ook dat er iets bedenkelijks in ligt om dergelijke inquisitie naar het bijzonder leven der staatsambtenaren in te stellen. De meening werd uitgedrukt, dat het jammer was dat de minister over zulk een stuk zijne ambtgenoo- ten niet had geraadpleegd, en men besloot de circulaire in te trekken, in den meest zachten vorm voor den heer Labuze, want men zou zeer ongaarne reeds nu weder een post in het ministe rie zien openvallen. Toch loopt het gerucht reeds, dat dit nieuwsgierige lid der regeering zijn ambt zal nederleggen. Het gerucht van de overname der Philippijnen door België, in verband gebracht met de reis van den heer Frère-Orban naar Madrid, werd reeds dadelijk door onzen Brusselschen medewerker in twijfel getrokken. De Agence Havas spreekt het regelrecht tegen. In zijn oorspronkelijken vorm komt het ook ons zeer onwaarschijnlijk voor. Van overname van »de Philippijnen" kan wel geen sprake zijn. Doch België's voortbrengende kracht en Antwerpen's handel ontwikkelen zich sterk, en de zucht naar uitzetting openbaart zich in de begunstiging door de regeering en vooral door koning Leopold, van de reizen in Afrika, waarvan vestigingen aan de kust het logisch gevolg zijn. In dit verband, en met het oog op de zich in Antwerpen ontwikkelende vaart naar het Oosten, zou het niet zoo geheel onmoge lijk zijn dat er een grond voor het gerucht be stond en dat België eene vestiging zocht op een dier tallooze, aan Spanje toebehoorende Philip pijnen, waarvan Spanje gerust een eilandje aan eene bevriende regeering kan afstaan zonder na deel voor zijn prestige. Mijnheer de Redacteur! Wees zoo goed mij eenige plaatsruimte in uw geacht blad af te staan voor eene vingerwijzing als ik het zoo noemen mag aan de kiezers, welke morgen naar de stembus worden opgeroepen ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Ik neem de vrijheid hunne aandacht te vestigen op een onzer medeburgers, den heer W. L. Win kelman, die bij meer dan eene gelegenheid ten volle bewezen heeft dat de belangen onzer ge meente hem ter harte gaan en in de verschillende betrekkingen, welke hij bekleedt, een man vol jeugdig vuur en jjver toont te zijn. Ik mag bij het bovenstaande nog als eene bij zondere aanbeveling voegen, dat genoemde heer Winkelman een ontwikkeld burger is. Met gerustheid durf ik en ik kan verzeke ren hier de tolk van zeer vele kiezers te zijn - dan ook de kiezers voor den gemeenteraad uit- noodigen morgen eenparig hunne stemmen uit te brengen op den heer W. L. Winkelman. Vlissingen, 2 October 1882. X. (Prijs der plaatsing SO cent per regel.) DE GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS DER is zooeven verschenen in de Hollaudsclie en IVansclie talen* Om dezelve gratis en franco te bekomen, behoeft men hem slechts aan te vragen bij JTnles JtbIKOr C0., Boulevard Hauss- ■uauii, PAR IA S.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2