Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Goes. djjke, St. Annaland en Ter Neuzen en 1 uit elk der gemeenten Oostburg, Bruinisse, St. Maartens dijk, Cadzand en Zuiddorpe, dus uit 14 gemeenten. Op grond van deze geringe deelneming, die schijnt te moeten worden toegeschreven aan den eigenaardigen toestand van Zeeland, die het zich begeven van het eene deel der provincie naar het andere tijdroovend en kostbaar maakt een niet te miskennen bezwaar voor met werkzaamheden overladen en karig bezoldigde ambtenaren stelt het bestuur voor te besluiten, dat de veree- niging als zelfstandig lichaam zal blijven bestaan zonder verdere pogingen aan te wenden tot het oprichten eener provinciale vereeniging, met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. Vervolgens wordt ter tafel gebracht een rapport van het bestuur omtrent de jaarwedden van de burgemeesters en secretarissen in deze provincie, waarin het als zijn gevoelen kenbaar maakt, dat de grondslagen der regeling van deze jaarwedden, het zielental, bij de vaststelling van het bedrag uit het oog verloren werd, dat geen leidende ge dachte gevolgd is, want dat, de gemeenten naar haar bevolkingscijfer in klassen verdeeld en een minimum en maximum voor iedere klasse vastge steld zijnde, niet steeds het eerste voor de gemeente met het minste en het laatste voor die met het hoogste zielental is vastgestelddat bovendien twee fouten de regeling aankleven, namelijk, dat de jaarwedde van den secretaris die van den bur gemeester niet kan te boven gaan en dat bij vereeniging van deze betrekkingen het traktement van den secretaris met 1/3 wordt verminderd. Wordt besloten dit rapport aan ged. staten in te zenden, met aanbeveling van het onderwerp in de ernstige overweging van dat college. »Is het oprichten van cursussen ter opleiding van onderwijzers voor de hoofdakte door de ge meentebesturen te rechtvaardigen?" luidde het eerste vraagpunt waarvan de heer Van Gorkom de inleiding op zich genomen had. Referent be toogde, dat: I. De oprichting van cursussen ter opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzers voor tal van onderwijzers eene levensquaestie is. II. Van het rijk redelijkerwijs de oprichting van dergelijke cursussen evenmin gevorderd als verwacht worden kan. III. Oprichting van zulke cursussen door par ticulier initiatief, en wel in de allereerste plaats door belanghebbende onderwijzers zeiven, regel oprichting door of van wege de gemeenten uit zondering behoort te zijn. IV. Cursussen, door particulier initiatief in 't leven geroepen, door de betrokken gemeenten, in haar eigen belang, zooveel mogelijk materiëel en moreel gesteund behooren te worden. V. Waar de krachten voor particulier initia tief te kort schieten, de gemeenten in haar eigen belang, de taak der particulieren behooren op zich te nemen onder voorwaarden, die noch voor haar, noch voor de belanghebbende onderwijzers te be zwarend zijn, en verzuim in deze niet te recht vaardigen is. VI. Waar de krachten voor particulier initia tief niet te kort schieten, toch bijzondere locale toestanden en belangen het oprichten van cursussen van gemeentewege volkomen rechtvaardigen kunnen. De heer Hartman besprak de vraag: Welke wjjziging behoeft de schutterijwet ten opzichte van de jaarlijksche indeeling der schutterplichtigen tot voltallighouding van de sterkte der schutterij en kwam tot de conclusie dat geen onderscheid kan gehouden worden tusschen gewoon- en buiten gewoon contingent, zooals bij de missive van den min. van binnenl. zaken van 14 Mei 1829 n° 20 is gedaan; dat alle mannelijke ingezetenen die geen redenen van vrijstelling of uitsluiting hebben, bjj de schutterij voor den actieven dienst moeten worden ingelijfd, onverschillig hoe groot hun aantal is, en dat in vredestijd de verdeeling in categoriëen van ongehuwden en gehuwden behoort te vervallen en deze eerst bij mobiel verklaring moet worden toegepast. De heer Noordijke rapporteerde omtrent de vraag: »Wat moet gedaan worden, opdat bij de invoering der gewijzigde zegelwet er 1 Januari geen stagnatie in het werk van den burgerlijken stand plaats vinde gehad hebben om zijnentwil. Ja mjjnheer Percy, gjj zit nu ongetwijfeld in het zonnige zuiden en gij zult het er zeker heel zonnig vinden, als gij daar ook zoo vroeg hitte hebt als wij hier. »Heel aangenaam na dien harden winter" zeggen alle bewoners van Londenmaar ik ben van den winter op reis geweest en heb volstrekt geen last van de kou gehad. En nu werd ik ver volgd door een veel erger last dan de hitte voor een gezond mensch oplevert, den last eens anders liefdezaken te behartigen. »0! Percy Hetheringham, hoe zal ik erachter komen waar gij u bevindt. En als ik u gevonden heb, hoe zal ik dan de waarheid aan uw lachen den mond ontlokken En verondersteld dat gjj alles volmondig bekent en mijne zwartste ver moedens bevestigt! Wat dan? Hoe kan ik dan uwe boodschap aan Harry vertellen En wat za,l er dan gebeuren „Ik vrees dat er niets bestand zal zijn tegen dien onzinnigen hartstocht van den armen Harold. En wie kan de treurige gevolgen van zulk een dwaasheid voorspellen Onbesuisde jongen, die spreekt van een meisje uit de zonde op te heffen door de kracht van zijn liefde Liefde? Hjj verwijt mij dat ik ongevoelig ben voor dien teederen hartstocht. Ik kan ook geen liefde zonder volmaakte achting aannemen, Kempton „Juist, mjjn waarde meester!" zegt de jonge lord lachende, als hij de verbazing van Maurits ziet, die zich omkeertomdat iemand hem Het door hem uitgesproken vertrouwen, dat de regeering zorg dragen zal, dat bij tijds de in 1883 bruikbare zegels beschikbaar zijn, zal, blijkens een ontvangen aanschrijving, niet worden beschaamd. Daarna komt in behandeling het schrijven van de Vereeniging van gemeente-ambtenaren, die wenscht te worden ingelicht omtrent de vraag, of het niet wenschelijk ware in het leven te roepen een com missie, belast met het na voldoend afgelegd examen uitreiken van diploma 's aan aspirant-ge meente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie, teneinde meer waarborgen te verkrijgen aangaande de geschiktheid der ambtenaren. Zoo ja, of het verkieslijk geacht wordt dat reeds terstond, in afwachting van wat de regeering later ten deze zal doen, zoodanige commissie op initiatief der vereeniging worde samengesteld, of wel dat alleen van regeling bij de wet practisch nut te wachten isterwijl tevens verzocht wordt voorlichting te geven omtrent de eventueel aan de aspiranten te stellen eischen. Het bestuur stelt voor, de instelling van een diploma, af te geven, zoo lang bij de wet nog geen regeling is geschied, door eene vanwege de vereeniging in het leven te roepen commissie, en onderwerpt een schema van het ter verkrijging van dit diploma af te leggen examen aan het oordeel der vergadering. (Zie de genomen beduiten onder laatste berichten.) Tot dusver zijn voor dezen cursus aan de Vrije Universiteit te Arasterdam als nieuwe studenten ingeschreven twaalf theologen, éen litterator en éen jurist. Yoor de onderscheidene colleges is thans een tweede auditorium ingericht. Met uit zondering van dr Hoedemaker, die nog afwezig is, hebben alle hoogleeraren, ook dr De Hartog, hun lessen aangevangen. Dr Kuyper opende de zijné met een toespraak over den pantheïstischen trek in het karakter der Vermitlelungs-theologie(St.) Een 5jarig meisje te Hoedekenskerke is Dip'.sdag onder de as eener dorschmachine beklemd geraakt en zoodanig bezeerd dat zij, ondanks de aange brachte geneeskundige hulp, spoedig bezweken is. De kuip van den Sophiapolder bij Wisse- kerke is dit jaar met suikerpenen beplant geweest. Zoo lang dit gewas er stond, had het van de zee, die over den gedeeltelijk weggeslagen dijk drong, zooveel te lijden, dat de eigenaar zich tot groote onkosten verplicht zag en eindelijk de penen vier a vijf weken te vroeg rooide. Zonderling ge noeg, heeft sedert dat oogenblik de zee den pol der met rust gelaten, zeker om met nieuwe kracht te beginnen. Ongunstige vermoedens werden sedert eenigen tijd gekoesterd over het lot van onzen landgenoot den heer J. M. Schuver, die bezig is eene reis te doen door de Galla-landen in Midden-Afrika. Door een korte mededeeling van den reiziger aan zijn bloedverwanten is deze bezorgdheid gelukkig weggenomen. Den 3en April bevond hij zich, van eene ziekte hersteld, te Magasier aan den Blau wen Nijl, 4 uren ten Oosten van Famaka, en was voornemens weldra naar Abyssinië te gaan. In de Rue Descartes te Parijs had onlangs een hoogst komische veldslag plaats. Een koop man liep met kleine brochures rond, getiteld VArt de corriger voire femme comme elle le mérite. Met luid geschreeuw ventte hij zijne waar op de straat uit, toen hij plotseling een gevoeligen klap in het gezicht kreeg van eene jonge vrouw die voor hare sekse optrad en verhinderen wilde dat zulke voor haar schadelijke boekwerken ongestraft werden rondgevent. Nog enkele dames voegden zich bij haar en de arme koopman kreeg een harde les van de beleedigde vrouwen, die zich ervaren toonden in de kunst de corriger un colporteur comme il le mérite. Aan de Standard wordt uit Durban geseind dat eene ernstige uitbarsting is ontstaan onder de Kaffers van Zoutpansberg. De Kafferhoofden uit het noorden der Transvaal, die over de Boeren zijn koma» klagen, voeren een hoog woord in op den - schouder tikt. »Wat loopt gij hard! Ik heb u gevolgd van de brug af en op het laatst heb ik moeten draven om u in te halen. Wat kan u toch bewogen hebben om op zoo'n warmen dag zoo hard te loopen Gij ziet er uit alsof gij uit een Turksch bad komt." »Ja, het is warm", zegt Maurits, zijn gelaat afvegende en blijkbaar volstrekt niet op zijn gemak. »Ik begin te gelooven dat uw haast een poging tot zelfmoord was", zegt Kempton met klimmende verbazing. „Mjjne bedoelingen waren zoo slecht niet", zegt Maurits en begint behagen te scheppen in een ontmoeting die zijn gedachten een andere richting geeft. Als gij niets beters te doen hebt, Kempton, moest gij met mij naar het Hyde-Park- plein wandelen. Gij weet hoe verrukt mjjn familie altijd is wanneer gij haar bezoekt." Maurits zegt dit lachende, daar hij meer dan eens met zijn leerling gesproken heeft over de neiging tot vleien en kruipen van mevrouw Steele en haar dochter. »Ik zou met het grootste genoegen komen, Maurits. Gij weet dat ik het zou doen, alhoewel gij lacht", zegt Kempton hartelijk. »Ik voel mij altijd gestreeld door de vriendelijkheid welke uw moeder en zuster mij betoonen. Op mijn woord maar Maar hebt gjj van middag een andere af spraak vraagt Maurits met eenige ergernis. Hjj heeft zijn familie meer dan ooit verwaarloosd, Durban en zeggen dat zij herstel van grieven met de wapenen zullen zoeken. Cetewayo is in Kaapstad aan wal gestapt en wacht daar tot alle schikkingen voor zijn terug keer naar Zoeloeland zijn gemaakt. Men is van plan hem in een oorlogschip naar Port Darnford te zendendan behoeft hij niet door Natal te reizen, waar men hem zeer vijandig gezind is. - In Kaapstad heerscht eene felle epidemie van pokken; meer dan 1000 gevallen waren, bij het vertrek der laatste mail, onder behandeling. Be halve deze ramp is de bevolking er verschrikt door eene oproeping van aandeelhouders der Cape Com mercial Bank, die zeer zware verliezen leed in de Transvaal en waarschijnlijk zal liquideeren. Het is een bank met onbeperkte aansprakelijkheid, zoodat ieder aandeelhouder, evenals eenige jaren geleden bij het springen der groote bank te Glas gow, hoofdelijk aansprakelijk is voor het geheel der schulden van de instelling. De statistiek van den Franschen graanoogst is nu reeds gemaakt. De opbrengst bedroeg 112.400,000 mud, of 9.000.000 boven het gemid delde aantal. Doch de qualiteit is minder. De Engelsche schepen in de Egyptische wa teren hebben grootendeels reeds den last ontvan gen om weer naar hun post terug te keeren. Admiraal Seymour gaat naar Malta en admiraal Hewett herneemt het bevel over de zeemacht in Engelsch-Indie. De schepen die zwaar beschadigd zijn, komen naar Engeland om gerepareerd te worden. Sedert den 4en September is in eene wijk van New-York electrisch licht verkrijgbaar, op dezelfde wijze van een centraal-station aangevoerd, als wij gas ontvangen uit de gasfabriek. Reeds voorzagen vele particulieren zich van eene leiding, en men wacht spoedig de oprichting van lichtfabrieken in andere wijken. Toen Edison voor het eerst proeven nam met gloeilampen, verzekerden vele autoriteiten op het gebied dat gloeilampen met vast, duurzaam licht niet te maken waren. Toen dezelfde uit vinder ervan sprak om den stroom te verdeelen en alzoo goedkoop licht aan huis te leveren, sprak dezelfde wijsheid van illusie, van onmogelijkheid. En toen hij de gloeilamp had gemaakt en den stroom had verdeeeld, zeide de critiek dat eene proef in de werkplaats wel kon gelukken, maar men daarom niet zeker was dat de toepassing in het groot mogelijk zou blijken. En eindelijk, als alles al goed gelukte, dan zou de onderneming toch geen voordeel afwerpen. Edison werkte intusschen kalm voort en heeft nu met feiten de critiek tot zwijgen gebracht. Indien het electrisch licht evenveel kost als gaslicht, is het zeker te verkiezen, wijl het vast is en niet flikkert, en vooral wijl het niet zooals gas, veel zuurstof onttrekt aan de lucht in de kamers en de lucht niet bezwangert met verbrandingsproducten. Ook maken de lampen de kamers niet warm en is het gevaar voor brand zeer verminderd. Er is natuurlijk altijd gevaar dat brand in de lichtfabriek de gansche wijk in duisternis dompelt, doch brandt eene gasfabriek af, dan heeft men hetzelfde te vreezen. Zijn er echter in eene groote stad als New-York lichtfabrieken in verschillende wjjken, dan is niets eenvoudiger dan het maken van in richtingen waardoor wijk A kan verbonden worden aan den stroom van wijk B. De dynamo-electrische machines, zooals Edison ze nu in New-York heeft geplaatst, kunnen toch meer electriciteit voort brengen dan in den regel van hen zal gevorderd worden. Tijdens de instructie van de zaak der beide Peltzer's was er in verschillende berichten sprake an eene kleine blonde dame, met wie de ge waande Vaughan meermalen zou gezien zijn. Men maakte toen onderstellingen, die beleedigend waren voor de vrouw van den vermoorden Bernays. De Indê- pendance verzekert dat die kleine blonde dame wer kelijk bestaat, doch dat zij te Brussel woont en het gebleken is dat zij aan den moord geheel vreemd is, zoodat zij niet eens als getuige zal worden opgeroepen. Groes. Op de vergadering der Vereeniging van burg. en secr. in N. en Z. Bevelandwaren ruim twintig leden aanwezig. Na debat werd besloten 1° Geen provinciale vereeniging oprichten. 2° De vraag omtrent de wenschelijkheid van een examen voor gemeente-secretarisesn enz. bevestigend te beantwoorden, alsmede het instellen eener commissie daarvoor door de Vereeniging, zoolang de regeering dit niet bij de wet regelt. Het examen-plan van het bestuur werd goedgekeurd. 3° Het rapport over de cursussen van onder wijzers van den heer Van Gorkom werd besproken door de heeren Ramondt, Van Swinderen en Etart- man, die betoogden dat als de oprichting van zoodanige cursussen eene levensquaestie is voor de onderwijzers, met het oog op hun ontwikkeling, het de plicht van het rijk is, ook al is er geen gebrek aan hoofdonderwijzers te vreezen, voor die sedert de zaken van Harry zijn tijd en zijn aan dacht zoo geheel in beslag hebben genomen. Nu viel het hem juist in dat als hij van daag in gezel schap van lord Kempton verscheen, de ontvangst zeker heel vriendelijk zou zijn en zijne zonde hem vergeven zou worden, zonder vragen of eenige verklaringen. (Wordt vervolgd.) opleiding te zorgen, en de stelling dat zulks van het rijk niet gevergd kan worden, onhoudbaar is. 4° Naar aanleiding van het rapport van den heer Noordijke, wordt besloten een adres in te dienen houdende het verzoek, dat bij het in werking treden der gewijzigde zegelwet noch de droog noch de nat gestempelde zegels en formulieren onbruik baar verklaard, maar ingewisseld of bijgestempeld zullen worden. Tweede kamer. Door den heer Van der Schrieck is eene interpellatie aangekondigd over de berichten betrekkelijk het gevaar voor waters nood in Noord-Brabant, door het bezwijken van de sluis te Crevecoeur. Voortzetting van het adres-debat. Bij de para graaf over het onderwijs, lichtte de heer Lohman zijn amendement namens de anti-revolutionaire partij toe. De heeren Vermeulen en Schaepman verklaarden met ingenomenheid dit amendement, strekkende om herziening der schoolwet dringend noodig te verklaren, te aanvaarden. Eerstgenoemde maakte de ministerieele quaestie daarvan geheel los, ter wijl de heer Schaepman den minister om ronde openlegging van zijn programma vroeg. De heer Schaepman zeide dat dit eene hoogst urgente quaestie geldt, omdat zij geheel denpoli- tieken toestand, de geheele wetgeving, ook het belang van de liberale partij beheerscht. Dat be lang, voegde de heer Heijdenrijck erbij, vordert terug te komen op den vroegeren tegenstand. De heer Borgesius bestreed namens de commissie van redactie het amendement, dat geen practisch gevolg kan hebben bi) de bestaande meerderheid, en omdat zooveel andere zaken de voorkeur ver dienen.' De heer Van der Kaay betoogde dat het weder den ouden strijd geldt, niet tegen de wet telijke beginselen, maar tegen het valsche beeld dat men van de openbare school maakt, door haar voor moderne secteschool te schelden. De minister van binnenlandsche zaken verklaar de niet de oplossing te kunnen aanvaarden van eene quaestie, waarover de gevoelens van zoovelen verdeeld zijn. Het programma dezer regeering beoogt tot stand te brengen hetgeen dit jaar noo dig is. Gelukt dit, dan zal daardoor misschien de schakeering der partijen veranderen. Tegen over de schoolwet houdt de regeering zich dus voorloopig onzijdig, met de meest onpartijdige toepassing. De minister erkent echter dat die wet groote gebreken heeft, groote lasten aan de gemeenten en den staat oplegt en dat zij niet tot eer strekt van de partij tot welke de minister behoort. Tegenover Kappeyne's leus van uitbrei ding der staatszorg plaatst hij Thorbecke's leer van onthouding door den staat van hetgeen buiten diens bemoeiing ligt. Naar dit ideaal moet de liberale partij streven. Eene gewijzigde redactie van het amendement, voorgesteld door den heer Schaepman, strekkende om de herziening der schoolwet nog dringender noodzakelijk te verklaren, werd door de voorstel lers overgenomen. Verder stelde de minister van binnenlandsche zaken nogmaals de wijziging van het kiesrecht voorop, verklarende zonder partijgeest de school wet te zullen uitvoeren van zijn zeer gematigd liberaal standpunt, naast den heer Van Lijnden, die op antirevolutionairen bodem blijft staan, doch de voorkomende zaken vooral op practisch terrein wenscht te houden. Het amendement werd verworpen met 48 tegen 31 stemmen. Londen. De Morning-Post zegt dat tusschen Engeland en Duitschland van gedachten wordt ge wisseld over Egypte. 28 September des morgens te 8 uren. HAMEN Ba- Wind- Toe Tem DEE rom. stand pera PLAATSEN. staud. richt. kracht, j lucht. tuur. Cels. Delfzijl 750.8 ZO 3 bew. n Groningen 750.7 ZZW 2 z. bew. 12 Den Helder 750.1 wzw 4 z. bew. 13 Vlissingen 754..1 NW 3 1. bew. 12 Maastricht 756.1 zw 3 I. bew. 10 Eene depressie bevindt zich ver van ons, Noord- westwaarts. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver van ons, Zuidwestwaarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 4 H. heden morgen 8 M. 3.3 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 754.6 m. m. Verwacht: zwakke Westewind, buiig weder, regen. Thermometerstand te Middelburg. 27 Sept. 's avonds 11 uren 52 gr. 38 II 's morgens 8 uren 56 gr. 's middags 1 uur 58 gr. 's avonds 5 uren 55 gr. F. Zitting van Woensdag 27 September. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 12 leden, 1 vacature. De voorzitter deelt mede dat door den in specteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland op nieuw voor éen jaar aan den heer J. Adam vergunning is verleend om tegelijk met zijn apotheek de gemeente-apotheek waar te nemen; dat de heer J. Adam, het kistje met middelen tot redding voor drenkelingen heeft onderzocht en in orde gemaakt; dat door het hoofd van school A, in overleg met den schoolopziener, eervol ontslag is verleend aan

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2