1882. N° 230. 125e Jaargang. Yrijdag 29 September. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 28 September. a-t Door B. H. BUXTON. lllllllEl.ltl KliSCIIS: COURANT. Door gedeputeerde staten van Zeeland is bij circulaire van den 22en dezer Provblad n°. 100), aan de collegiën van burgemeester en wethouders in de provincie aangedrongen op nauwkeurige naleving van de voorschriften van het reglement op de wegen en voetpaden, betreffende de van wege de gemeenten te houden algemeene opneming (art. 41 v. v.) Sommige dezer artikelen worden tevens in de circulaire nader toegelicht of ver duidelijkt. Gisteren heeft men kunnen lezen welk een „majestueus" gebouw, in gothischen stijl, en van de tegenwoordig op alle staatsgebouwen gebrui kelijke „torens" voorzien, te Breda zal worden op gericht voor de gevangenen. Heden lezen wij dat de nieuwe gevangenis te Arnhem in een van de fraaiste gedeelten dier stad, op Hulkesteijn, zal worden gezet. De Arnh. Cl. knoopt daaraan den zeer natuurlijken wensch vastdat ook dit ge bouw in sierlijken stijl moge opgetrokken worden, opdat niemand worde afgeschrikt om in de na bijheid daarvan een villa of heerenhuis te be trekken. Niet omdat wij aan de hoosdoeners het genoe gen misgunnen van in zulke uitwendig sierlijke tiichthxiizen opgesloten te worden, maar omdat al dit „mooie" bouwen zoo ontzettend duur en 's rijks schatkist zoo ledig is, wagen wij de vraag: Is er niemand in het land bij machte om aan de kostbare fantazieën en liefhebberijen der staats- bouwmeesters, in alle departementen van bestuur, paal en perk te stellen Met belangstelling vertrouwen wij dat men vernemen zal, dat de heer A. Werumeüs Buning voornemens is Yrijdag den 6e* October a. in de concertzaal alhier (en den vorigen dag te Ylissingen) eene voordracht te houden. Gewezen zeeofficier, bezit de heer Buning de gelukkige gaaf van de typische volksheelden, die onze zeemansstand in zoo groote menigte oplevert, met zeldzame frisohheid en getrouwheid door zijne pen te doen leven. Daaraan hebben zijne Marine schetsen haar ongemeenen opgang te danken. Men heeft ze met recht juweeltjes van ecbt- Hollandsche kunst genoemd. Na het scheppen dier schetsen heeft de oud-zeeman zich als een niet minder scherpziend waarnemer en teekenaar op andere terreinen van het volksleven doen kennen. Zijne mondelinge voordracht zet aan al deze typen, zoo mogelijk, nog grooter levendig heid bij. Een kleine kring van genoodigden is reeds vroeger, hier en te Vlissingen, in de gele genheid geweest den heer Buning als „lezer" te leeren kennen en op prijs stellen, en wij twijfelen niet of bij zijn optreden voor het groote publiek, met eenige nog onbekende vruchten zijner pen, zal HOOFDSTUK VIII. Het scheiden. Dat bedroefde gelaat en de hartstochtelijke, wan hopige uitdrukking ervan zouden dan ook waarlijk wel »de engelen aan het schreien" gebracht hebben. Hij is te jong, veel te jong, om zoo ongelukkig te zijn, denken de teergevoeligen, die hem nasta ren, terwijl hij haar telkens voorbijloopt zonder op hare blikken acht te geven. »Het is zeker de schuld eener trouwelooze vrouw. Het een of ander lichtzinnige meisje heeft hem zeker bedrogen Dat zijn de liefderijke opmerkingen van jongen en ouden. »Zult gij nu niets onbeproefd laten, Maurits, Zult gij niet rusten voordat gij weet waar Hethe- ringham is; belooft gij mij dit plechtig, mijn beste, trouwe jongen De stem van Harold trilt van aandoening en geheel zijn hart ligt in den blik waarmede hij zijn broeder bij die vraag aanziet. f— Wees gerust, ik zal doen wat ik kan," zegt de talrijkheid van zijn hoorders hem doen zien dat hij zich hier reeds vele vrienden verworven heeft. De Goesche Ct. bevat een opstel tot opwekking van de gemeentebesturen in den omtrek van Goes, om den aldaar geopenden cursus voor de oplei ding van onderwijzers tot het verkrijgen der hoofd akte, geldelijk te steunen. Het maximum der kosten van dien cursus is bepaald op ƒ48 jaar- ljjks per hoofd, terwijl ten minste 20 aspiranten eraan deel moeten nemen. Die uitgaaf, waarbij nog komen de reiskosten, is voor een hulponder wijzer, die van zijn inkomen moet leven, te hoog. De G. Ct. zou daarom wenschen, dat de gemeen tebesturen aan de onderwijzers, die van den cursus gebruik zullen makende reiskosten vergoedden, benevens zooveel als het leergeld meer dan f 25 bedraagt. Hierdoor, meent zij, zullen die besturen niet alleen het belang van de onderwijzers en van het onderwijs bevorderen, maar ook hun eigen belang, aangezien de onder wijzers slechts door hooger traktementen te lokken zullen zijn naar die gemeenten, waar zij van de gelegenheid om zich verder te bekwamen ver stoken zijn. Hoofdplaat, 26 Sept. Gisteren is het afge scheiden kerkje, dat vóór twee jaren hier gebouwd werd uit gaven der geloovigen, in publieke veiling gekocht door den heer S., winkelier, voor 490, zijn vorig bod. Ondanks de ruimschoots gevloeid hebbende giften in geheel ons land, zullen ambachtslieden nog schade moeten lijden, daar hunne gezamenlijke vorderingen een hoogere som bedragen. Door winkeliers-drankverkoopers te Leeuwarden is aan den minister van justitie een adres gezon den, waarbij zij wijziging verzoeken van de drank wet in dien zin, dat het verbod tot de uitoefening van eene of andere winkelnei'ing te gelijk met het beroep van verkoopen van sterken drank in het klein alléén treffe hen, die dezen drank hij het glas verkoopen en vereeniging van beide be roepen overigens kunne behouden blijven onder zoodanige waarborgen, hetzij van voorzorg, hetzij van toezicht, als zal worden goed gevonden. Uit de door den hoogen waterstand bedreigde streken wordt gemeld, dat het gevaar voor over strooming voor 't oogenblik als geweken wordt beschouwd. Intusschen is langs Maas, Waal en IJsel weder groote schade door de huiten hare oevers getreden rivieren aangericht. Naar aanleiding van het verhandelde in de op 16 dezer te Amsterdam gehouden bijeenkomst van afgevaardigden der verschillende plaatselijke comi té's van de internationale tentoonstelling in 1883, heeft het bestuur dier tentoonstelling bij circulaire de volgende nieuwe bepalingen ter algemeene kennis gebracht. Aan handelaren, handels-agenten en trafikanten wordt de gelegenheid aangeboden hunne handels artikelen, van buitenlandschen oorsprong, ten toon Maurits, op zijn gewonen, kalmen toonmaar na een oogenblik van aarzeling voegt hij er met een heel andere uitdrukking bij»Maar indien mijne navorschingen nu eens tot een allertreu rigste, allerpijnlijkste zekerheid leidden, Hal, wat dan Hij staat nu stil en ziet zijn broeder angstig, vragend aan. »Wat dan?" herhaalt Harold met een flikkering van het oude vuur in zijne oogen. Waartoe die vraag? Ik blijf Clara in alle omstandigheden getrouw. Niets dan haar eigen wil kan mij van haar doen afzien. Niets wat zij gedaan of niet gedaan heeft kan mij van gevoelen doen veranderen. Indien zij gevallen is hetgeen God verhoeden mogedan zal het mijn hand en ook mijn hand alleen zijn, die haar weer opricht, mijn lieveling, mijn dierbare, verloren Clara 1" Maurits weet niet meer wat hij beginnen moet. Die wanhoopskreten, die woeste gebaren zijn voor hem onbegrijpelijk en hij beschouwt die als uitingen van zinsverbijstering. Het publiek, dat altijd nieuwsgierige, lastige publiek, dat steeds te hoop loopt, zoodra er twee of drie menschen een beetje druk en levendig staan te praten, begint de broeders reeds te om ringen in de hoop iets op te vangen van het geen hen zoo zeer vervult en het gelaat van den jongste zoo in toorn doet ontvlammen, terwijl de ander bleek wordt en hem tot bedaren tracht te brengen. te stellen in een afzonderlijke ruimte binnen of buiten het hoofdgebouw, ter keuze van het uit voerend comité, onder de navolgende bepalingen a d-t voor de plaatsruimte de volle tarief prijs van 25 per M2 moet worden betaald, en 50 voor geïsoleerde ruimte b dat de inzendingen blijven buiten beoordee ling, en alzoo geen aanspraak kunnen maken op bekroning c dat de inzenders de geheele verantwoordelijk heid dragen tegenover de buitenlandsche fabrikanten van wie zij hunne goederen betrekken d dat voor uit. October a. minstens voor een oppervlakte van 2000 Ms moet zijn ingeschreven. Op voordracht van de plaatselijke comité's, in bijzondere gevallen, ter beoordeeling door bet comité van uitvoering, dat aan werk- en ambachtslieden, die onmachtig zijn de kosten van tentoonstellen te dragen, de plaatsruimte voor producten van hunne nijverheid kosteloos worden verleend. Het vervoer tot Amsterdam zal meerendeels kosteloos kunnen geschieden. Het vervoer van de plaats van aankomst naar het tentoonstellingsterrein kan door ieder naar goedvinden geschieden, doch in het belang dei- inzenders verdient het de voorkeur indien de plaatselijke comité's voor gezamenlijke en ge lijktijdige inzendingen, tot hun ressort behoorende, willen zorg dragen, waardoor het uitvoerend comité zich in staat zou zien gesteld op gunstige voor waarden voor dat vervoer te contracteeren. Het comité zal, des verlangd, zorg dragen voor de verzekering tegen brandgevaar. Het comité zal zich evenzeer belasten met het ontpakken, uitstallen, bewaren der ledige collis en later met de terugzending, ofschoon een directe vertegenwoordiging voor de inzenders verkiesljjk blijft. De kosten van een en ander komen ten laste van de inzenders en zullen zoo spoedig mogeljjk worden bekend gemaakt. Door de administratie der tentoonstelling zal worden geleverd aan belanghebbende exposan ten Water tegen 5 cent per 100 liter. Gas tegen 15 cent per kub. meter. Stoom tegen 10 cent per uur en per paardekracht. Alleen voor de aangegeven inzendingen vóór uit. October a. bij het uitvoerend comité ontvan gen, kan zekerheid worden gegeven voor behoorlijke plaatsing, terwijl latere aangiften zullen kunnen worden geweigerd. Omtrent de overeenkomst tusschen de Mu tot expl. v. staatsspoorwegen en de Ned. Centraal Spoor- wegiri1 wordt het volgende gemeld. De overeenkomst berust op vereeniging der be langen van drie maatschappijen de staatsspoor wegen, den Nederl. Centraalspoorweg en de Nederl. Zuid-Ooster. De Expl. waarborgt de heide anderen tegen den schadelijken invloed, welken haar eigen lijn GeldermalsenEist zou kunnen uitoefenen, dooi de volgende bepaling. De gezamenlijke inkomsten der drie maatschappijen worden in elk jaar ver- »Wat is dat voor een drukte? Waarom pakt hij hem niet hij den kraag?" roepen een paar courantenjongens, die met hun vracht langs den trein loopen. Plaats nemenVooruit, heeren, vooruit roepen de conducteurs en hijgende sjouwerlieden gillen»Uit den wegterwijl zij de broeders dreigen te overrijden met hunne bagagewagens. Stap in, Harry! "zegt Maurits, dankbaar dat er een einde aan komt, want zijn geduld is uitge put en hij vindt die hartstochtelijke uitingen van Harold aan een station niet gepast voor een fatsoenlijk Engelschman. Maurits verfoeit alle luidruchtigheid. Harold merkt van dit alles niets. Hij neemt plaats in zijn waggon en uit het raampje leunendegaat hij voort zijn broeder mede te deelen wat hem op het hart ligt. »Ook andere mannen hebben vrouwen dooi de kracht hunner liefde opgericht. Waarom zou ik dat niet voor Clara doen als hetnoodig was?'' Volgens mijn gevoelen kan er geen liefde bestaan zonder ware achting," antwoordt Maurits koel, doch met nadruk. „Hoe wilt gij oordeelen over een hartstocht dien gij niet begrijpen kunt zegt Harold ver bitterd door dit gebrek aan instemming. »Op mijn woord, gij zijt zelf net een vrouw, Harry," antwoordt Maurits. Gij denkt dat gij redeneert, terwijl gij slechts gevoelt." »Nu vaarwel, manroept Harold, zijn broe ders hand schuddende daar de trein zich in bewe ging stelt. »Gij schrijft dadelijk niet waar?" geleken met de gezamenlijke van het vorig jaar en aangenomen dat op ieder der netten dezelfde percentsgewijze toe- of afneming van ontvangsten plaats had. Voor het opmaken der afzonderlijke exploitatie rekeningen berekent de staatsspoorweg verder aan de andere maatschappijen een vooraf vastgesteld aantal procenten der bruto-ontvangsten voor dekking der exploitatie-uitgaven. Nadat de Expl.-My nog ter zijde heeft gelegd de stortingen en vernieuwings- en reservefondsen, een zekere rente over het kapitaal, dat zij zelve in rollend materieel als anderszins in de exploi tatie der lijn moet steken, als ook over de werken van uitbreiding en buitengewone herstellingen, welke zij voorschiet, verkrijgt de Centraal, die als afzonderlijke maatschappij blijft bestaan, 200 per kilometer voor de bestrijding barer administratie kosten en f 800 per kilometer als huur. Van het daarna nog overschietende krijgt de Centraal vier vijfden. Mochten over een jaar de uitkomsten der exploi tatie niet voldoende zijn om voor de houders van gestempelde obligatiën in den Centraal te verze keren 6 rente en de aflossing der uitgelote obligatiën, zoo schiet de Expl. Mhet ontbrekende voor, ter nadere verrekening. Uit de berekeningen blijkt, dat deze toestand niet zeer waarschijnlijk is. Doch in jaren van watersnood, oorlog of anderszins is deze waarborg van groot belang voor de obligatiehouders van den Centraal. Uit deze berekeningen vloeit verder voort dat naar alle waarschijnlijkheid in het eerste jaar eenige bijbetaling in scrips zal plaats moeten hebben, doch niet zeer beduidend 5000 a 6000), doch dat in het volgend jaar reeds iets beschikbaar komt voor aandeelhouders en scnjpshouders en dat door de ontwikkeling, die de ontvangsten der staatsspoorwegen aanwijzen, ieder volgend jaar de toestand heter wordt. Eene goedkoope uitgaaf der Nedetlandsche grondwet is bij de uitgevers S. en W. N. van Nooten te Schoonhoven verschenen. Nu de vraag stukken van grondwetsherziening en kiesrecht- hervorming aan de orde van den dag zijn, zal zulk een boekje, a 10 cent, wellicht vele koopers vinden. Cloes, 28 Sept. In de heden gehouden ver gadering der Vereen, van Burg. en Secret, in N.- en Z.-Beveland deelde het bestuur mede, dat de pogingen tot oprichting eener „provinciale veree niging tot beoefening van administratief recht" met weinig gevolg zijn bekroond, want dat van de besturen der gemeenten buiten Beveland slechts 25 op de tot hen gerichte circulaire geantwoord hebben en de ontvangen antwoorden niet alle gunstig waren. Ware dit zoo, het bestuur zou in overweging geven door het uitschrijven van eene vergadering eene nieuwe poging te wagen, doch de lijst van toegetreden ambtenaren bevat slechts 32 namen, waarvan 4 nit elk der gemeenten Mid delburg, Stavenisse, Scherpenisse en Groede, 3 uit Veere, 2 uit elk der gemeenten Breskens, IJzen- »Dat zal ik" zegt Maurits en zich omkeerende verlaat hij, misnoegd, het station. Zijn toestand wordt met het uur lastiger en in gewikkelder. Hij voelt dat er veel is om over te denken en dat er veel gedaan moet worden en dus besluit hij te voet naar Hyde-Park te gaan, ten einde tijd te hebben om te overwegen wat hem te doen staat. Loopen en denken gaan goed sa men en hij begeeft zich met een vluggen, frisschen stap, waarbij hij bijna den grond niet schijnt te raken, op weg. »Het is nog niet zoo heel lang geleden' denkt hij »dat ik zeer ernstig heb nagedacht over den staat van zaken van mijne heide jongens. En toen wenschte ik mij zelf geluk dat ik zoo kalm achter de schermen stond en niets anders was dan een zeer belangstellend toeschouwermaar ik had niet het minste plan om een rol te gaan vervul len in deze dwaze jacht, die men liefde noemt. »Nu ben ik helaas genoodzaakt zelf mee te rijden en halalite roepenik die er niets om geef en eigenlijk het liefst wil dat onze vos ons zal ontsnappen of zich zoo goed schuil houden, dat hij noch door eerlijke noch door slinksche midde len voor den dag te brengen zal zijn »Arme Hetheringhamwat ik u bidden mag, laat u voorloopig niet vinden. Dat zou zeker bet best zijn voor al de betrokken personen. Dan bleef Harry er voor bewaard om zich geheel als een dwaas aan te stellen en wij hadden verder geen angst en zorg meer, waar wij al genoeg vaq

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1