BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Papendrecht A. Bonten Nz.van Valkenburg (Limburg) mr R. J. C. Loiselvan Oudenhoorn M. J. de Jongh; van Bruinisse C. M. Voorbeytel; van Broeksittard ,T. Schrijen. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Groningen C. J. Gigandet, te Noordwij k. belastingen. Benoemd tot ontvangers der dir. bel. enz.te Nieuweschans J. L. Neuteboom, veri ficateur voor den actieven dienst te Groningen te Termunterziji J. H. M. Heinsius, ontvanger te Tubbergen. examen-comhissiën. Benoemd in de commissie voov het dit jaar te 's Gravenhage te houden examen van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te ver krijgen in de wis- en natuurkundige wetenschappen en de gymnastiek, en de akte voor lager onder wijs, bedoeld bij kon. besluit van 3 Aug. 1879 (Stbl. n° 148)j in de gymnastiek en de landbouw kundetot lid en voorzitter d* M. Salverda, in specteur van het middelbaar onderwijs te 's Gra venhage tot ledendr P. H. Schoute, te Groningen; dr W. Kapteyn, te UtrechtJ. Versluys, te Am sterdam dr F. de Boer, te LeidenP. van den Burg, te 's Gravenhagedr R. A. Mees, te Gro ningen dr A. C. Oudemans, te Delftdr C. K. Hoffman, te Leiden dr M. W. Beijerinck, teWage- ningen dr F. J. P. van Calker, te GroningenC. J. M. Jongkindt Coninck, te WageningenS. Lako, te Wageningen; dr J. P. van Braam Houckgeest, te Groningendr H. Treub, te LeidenA. B. Mei link, te Schiedam; P. C. Adrian, te Amsterdam; J. Blom, te Arnhemen B. H. Habbema, te Tiel. Benoemd in de commissie voor het dit jaar te Amsterdam te houden examen van hen die eene akte wenschen tot het geven van middelbaar on derwijs in het hand- en-rechtlijnig teekenen en boetseeren of de akte van bekwaamheid in het handteekenen, bedoeld in het kon. besluit van 3 Aug. 1879 [Stbl..n° 148), tot lid en voorzitter, jhr mr V. E. L. de Stuers, te 's Gravenhagetot leden W. B. G. Molkenboer, J. R. de Kruyff, J. Versluys, S. Altman, allen te AmsterdamE. Lacomblé, te Delftdr H. Treub, te Leidenen C. P. Holst Gz., te Amsterdam. Heden morgen is in eene loods op het Seis- bolwerk, 'oehoorende bij de stoomhoutzagerij van de firma A. alhier, een jongeling doqr het om vallen van een stapel planken, waartegen hij leunde, zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij per draagbaar naar het gasthuis vervoerd is moeten worden, nadat hem door dr De Jongh de eerste geneeskundige hulp was verleend. "Ylissingen, 27 Sept, Een kind was heden middag in de Kaaskaai gevallen en op het punt te verdrinken. De 2e luit. der inf. L. C. W. Defire, terugkomende van eene exercitie, bemerkte het ongeval, ontdeed zich snel van zijn wapen en sprong het kind na, dat hij gelukkig genoeg was van den dreigenden dood te redden. Stavenisse, 26 Sept. Voor een paar dagen heeft een mannelijk persoon alhier, die aan val lende ziekte leed, het ongeluk gehad in een sloot te vallen en te verdrinken. De verzending van mosselen uit Bergen op Zoom naar Frankrijk en Duitschland neemt toe. In de vorige week werden ongeveer 300 balen a 2.25 verzonden. Het vervoer van oesters heeft een aanvang genomen. De aanbesteding van eene te Breda te bouwen gevangenis zal eerlang plaats hebben. Volgens het bestek zal het gebouw in gothischen stijl worden opgetrokken, in een koepelvormig ro ndeel met twee fraaie torens. Het moet een »trotsch" gebouw worden en in twee jaren voltooid zijn. Naar uit Rotterdam gemeld wordt is de ïmillioenenjuffrouw" van hare ziekte hersteld. Zij is vrij opgeruimd en schijnt geen de minste vrees te koesteren voor den afloop van haar proces, wijl zij zich herhaaldelijk laat ontvallen dat men haar niets doen kan. Het getuigenverhoor moet zeer uitgebreid wezen. moeiingen, welke hij op zich heeft genomen, om zijn broeder lastig te vallen met vragen of op merkingen en Harolcl volgt de bewegingen van zijn broeder, alleen inet het doel om, zoodra hij ziet dat deze een oogenblik tijd heeft, naar hem toe te gaan en hem de noodige instructies te gevenvoordat deze ellendige scheiding vol bracht is. »Nu Harry," zegt Maurits, hem op den schouder kloppende, vast besloten om hem aan zijn gepeins te ontrukken. »Nu geloof ik waarlijk dat ik alles voor u in orde heb gemaakt. Gij hebt een plaats, uw hoedendoos en reistasch liggen in de coupé, uw koffer is in den goederenwagen. Wij hebben nog zeven minuten tijdlaat ons das nog wat op en neer loopen. Het is goed dat gij zoo lang gij kunt uwe ledematen beweegt, met het oog op uw hYn- gen spoorwegrid." »Goed!" zegt Harold, als gehoorzaamde hij een bevelen zij begonnen naast elkaar op en neder te stappen alsof zij zich op het dek van een schip bevonden. Zij wijden nu al hun aandacht aan eikaars laat ste woorden, die van zooveel gewicht zijn. Maar ofschoon zij geen oogen of ooren voor iemand anders hebben, zijn er genoeg menschen, die niets te doen hebben dan hen gade te slaan. En geen wonderwant hoeveel die broeders ook in uiterlijk verschillen, zij hebben beide iets on gewoons dat altjjd de aandacht trekt van ieder die hen ziet. De vorige week zijn te Rotterdam tien ge vallen van pokken voorgekomen. Toen de gemeenteraad van Schijndel verleden week 5000 toestond voor de te bouwen kerk in 't Weibosch, wilde het geval, dat al de jagers, die in de vroedschap zitting hebben (drie in getal), tegenstemden. Dit werd den zonen Nimrods zóo kwalijk genomen, dat hun de Weibosschenaren bij publieke afkondiging, uit weerwraak, de jacht op hunne bezittingen ontzegd hebben Vroeger zag men alléén wanneer de koning en de koningin het paleis op den Dam te Am sterdam betrokken, een officier als kommandant aan de hoofdwachtanders slechts een onder-of ficier. Thans ziet men echter reeds sedert eenige dagen steeds een officier mede de wacht betrekken. De oorzaak hiervan ligt, naar wij vernemen, in het feit, dat ettelijke dagen geleden de geheele wacht, op den schildwacht na, er op een goeden nacht eens »van door" is gegaan, zoodat men het veiliger heeft geacht, voortaan het bevel aan een officier op te dragen. (N. v. d. D.) De prins en de prinses Von Wied, met hunne beide oudste kinderen en eenige genoodigden, zijn gisteren morgen van het Amsiel-hotel naar Mon nikendam gereden. Van daar hebben zij in een zeilboot den weg naar Marken afgelegd. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke personen op het eiland. Heden verlaten zij de hoofdstad. Voor een paar dagen wilde een eerzaam boertje nabij Herzogenrath (Kerkrade) de Pruisi sche grens passeerenhij werd door een douanier staande gehouden en geverbaliseerd wegens het smokkelen eener pruik. De man had wegens het warme weder zijn pruik afgenomen, doch moest dit verkoelingsmiddel met 2.50 mark betalen. Prinses Frederik Karei van Pruisen, moeder van prinses Hendrik der Nederlanden, is gisteren van Soestdijk weder naar Duitschland vertrokken. In de Démocrate, van Genève leest men het volgende zonderlinge berichtEene Engelsche maatschappij heeft het aanbod gedaan om het meer van Genève te ledigen door het bouwen van een tunnel, die het water uit het meer, onder de bedding der Rhone door, eenige uren verder in die rivier zal voeren, waar de Rhone reeds 80 meter lager is dan de waterspiegel van het meer. De maatschappij wil vijf millioen franken betalen voor het droog te leggen land, waardoor dan de Rhöne, tot de breedte eener rivier teruggebracht, zal stroomen. Waar nu forellen worden gevangen, hoopt men dan een prachtigen oogst van koren en druiven te zien groeien. Te Genève wordt een korps politie voor Egypte aangeworven, dat men tot 5000 man wil brengen. Behalve Zwitsers worden ook Duitschers en Belgen aangenomen. Franschen en Italianen zijn uitgesloten. De manschappen moeten tusschen 20 en 40 jaren oud zijn en militair geoefend. De gewone manschappen krijgen ƒ75 in de maand, waarvan 0.60 per dag wordt ingehouden voor voedsel, waarvoor zij eiken dag vleesch bekomen. Voor reiskosten naar Egypte zorgt de regeering van den khedive. Het bevestigt zich dat het spoorwegongeluk te Esseg in Hongarije te wijten is aan strafbare nalatigheid der spoorwegambtenaren. Reeds een jaar lang was de brug in verval en men had besloten eene nieuwe ijzeren brug in de plaats te bouwen. Dezen zomer was men met dat werk begonnen, maar het ging zeer langzaam. Nu kwam erbij dat het hoogwater de tot versterking der houten brug aangebrachte schoren had weggesla gen, zoodat men kon bevroeden dat die brug het gewicht van een trein niet meer kon dragen. Menschen die er verstand van hebben, protesteer den tegen het voortzetten van het verkeer over de brug, doch de ingenieurs van den spoorweg rapporteerden dat er geen gevaar was. De be wijzen van het tegendeel liggen nu op den bodem der rivier. In het overstroomde Verona doen de Itali- aansche soldaten uitnemend dienst tot redding van vele hulpeloozen. Ongeveer honderd personen hadden onderkomen gevonden in het klooster San Bernardino, maar het water tastte de grondslagen aan van het oude gebouw, zoodat het gevaarlijk werd erin te blijven. Een vijftigtal soldaten be gaven zich op pontons erheen en redden de on- gelukkigen, die er nog niet lang uit waren, toen het klooster instortte. Vele fabrieken zijn geheel en al vernield en drie bruggen van Verona, waar onder de schoone en stevige Ponte Nuovo, zijn weggespoeld. De koning van Italië zond fr. 100,000 voor de noodlijdenden. De bekende goochelaar Hermann heeft eene reis door Zuid-Amerika gemaakt en daarmede in zes maanden fr. 300,000 verdiend. Hij vertelt het volgende avontuur dat hem overkwam. Op een avond was hij de gast van den gouverneur van Montevideo, waar om de gasten te amuseeren, behalve Hermann, nog drie Patagoniërs waren, die door een of anderen Barnum rondgeleid wer den. Het elegante gezelschap had een afkeer van die wilden, welke in een hoek werden gela ten tot Hermann op het denkbeeld kwam om een grap met hen te vertoonen. Den eersten haalde hij een oranjeappel uit den neus, waarna hij uit de haren van een tweede een regen van zilveren Elk ernstig man moet getroffen worden door het schoone, verstandige, doch onbeweeglijk strakke gelaat van Maurits en zeker zou geen vrouw, jong of oud, luchthartig of bezadigd, den blonden Ha rold een oogenblik kunnen aanzien, zonder door medelijden bewogen te worden en die behoefte te gevoelen om te «helpen en te troosten" die steeds het zwakke geslacht kenmerkt, zoodra er een knap jongmensch in het spel is. (Wordt vervolgd.) piasters deed vallen. Uit den neus van den derde haalde hij een levende rat te voorschijn, waardoor de arme wilde zoo verschrikt was dat hij huilende vroeg om heen te gaan. Het gansche gezelschap bewonderde den handigen goochelaar, die echter eensklaps bleek werd. Hij miste zijn horloge, zijn ketting, zijn lorgnet, zijn portemonnaie en zijn zakdoek. De Patagoniër was ook van het vak en had hem dat alles ontfutseld onder zijn toer. Den 6en December a. passeert de planeet Venus de zon, wat zich daarna niet zal herhalen vóór het jaar 2004. Tot waarneming van het verschijnsel zendt de Duitsche regeering vier expedities uit. Een gaat naar straat Magellaan, onder leiding van prof. Auwers, eene tweede naai de Argentijnsche republiek, onder d* Hartwig terwijl de beide anderen naar Noord-Amerika gaan, naar de staten Zuid-Carolina en Connecticut, onder leiding der sterrekundigen Franz en Müller. Tweede kamer. Voortzetting adres-debat. Bij de paragraaf omtrent de buitenlandsche be trekkingen, sprak de heer Bahlmann over de handelingen der regeering met betrekking tot het handelstractaat met Frankrijk. Niettegenstaande de minister verklaarde dat pas het eerste stadium der nieuwe onderhandelingen ingetreden was hield de heer Bahlmann het ervoor dat het publiek door een nieuw tractaat, ongeveer gelijk aan het voiige, overrompeld zal worden. Bij de paragraaf over de zeemacht werd door de heeren Van der Hoop, De Casembroot, Gratama en Wichers de ramp van de Adder besproken. Zoowel het gebeurde zelf werd afgekeurd, als de wijze van samenstelling der commissie van onder zoek door den heer Van der Hoop en hare late instelling door den heer Gratama. De minister sloot zich aan bij de algemeene betuiging van deelneming, doch verzocht, evenals de heer Wichers reeds gedaan had, het eindoordeel op te schorten tot dat het rapport der commissie bekend zal zijn, hetwelk spoedig verschijnen zal. De minister van oorlog verklaarde in antwoord aan den heer Viruly, dat voorloopig reeds de ongunstige berichten over de najaars-manoeuvres onjuist zijn gebleken door de mededeelingen van den divisie-kommandant, in afwachting der uit te brengen schriftelijke rapporten. Bij de paragraaf over Atjeh betoogde de heer Van der Hoeven dat hij geen ingrijpende maat regelen in Atjeh noodig acht. Hij stelde daarom voor, in plaats van „afdoende maatregelen" te lezen: „het mogelijke." De heeren De Casembroot en Rutgers voerden daartegen aan, dat feitelijk de oorlogstoestand weder ingetreden en het opti misme der regeering niet langer gerechtvaardigd is. De heer Rutgers stelde voor te verklaren, dat de gunstige verwachtingen der regeering door de ervaring teleurgesteld warén. De commissie bestreed beide amendementen, omdat zij alleen de noodzakelijkheid wil aan duiden van maatregelen tot verbeteringde wijze hoe overlatende aan de Indische regeering. De minister van koloniën betoogde dat de toe stand in Atjeh geen vredes-. maar ook geen oor logstoestand is. Omtrent de regeling daarvan moet vertrouwen gesteld worden in den gouver neur-generaal. In den loop der discussie trok de heer Van der Hoeven zijn amendement indat van den heer Rutgers werd verworpen met 65 tegen 10 stem men. De koloniale paragrafen werden daarna goedgekeurd. Bij de paragraaf over financiën werd door de heeren De Jong, De Bruijn, A. van Dedem en Wintgens krachtig op financieele- en belasting hervorming aangedrongen. De minister antwoordde dat hij binnen een niet lang tijdsverloop bewijzen zijner werkzaamheid zal geven. Hij wil het ver band tusschen de rijks- en de gemeente-financiën losmaken en de gemeenten meer vrijheid ver schaffen. De minister zal bij zijn eerste voorstel tevens een volledig overzicht zijner plannen geven. Tunis. Door vrijbuiters is bij Kairouan de bedekking eener commissie voor topografische op neming aangevallen, waarbij de Fransche kom mandant sneuvelde. 27 September des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- richt. kracht. Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl 748.6 ZO 3 helder 13 Groningen 748.1 z 1 bew. 13 Den Helder 748.4 zzo 1 z. bew. 13 Vlissingen 745.6 zo 3 z. bew. 13 Maastricht 748.9 zw 2 betr. 13 Eene depressie bevindt zich vrij nabij West waarts. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver van ons Noordoostwaarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 4 Y. heden morgen 8 G. 2.7 Y. VerwachtZuidwestenwind, buiig weder, regen. Er is verandering van weder ophanden. Thermometerstand te Middelburg. 26 Sept. 'savonda 11 uren 55 gr. 37 11 's morgens 8 ureD 53 gr. 's middags 1 uur 58 gr. 's avonds 5 uren 56 gr. I\ 'Ter Keuzen, 26 Sept. Heden werd alhier aanbesteed, het uitvoeren van werken tot verdedi ging van den oever van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, waarvoor het minst werd inge schreven door den heer C. van der Hooft, alhier, voor 27,185. De raming beliep 25,990,31. Z'tting van heden 27 Sept. Voorzitter de beer Pické. Afwezig de heeren J. A. van Hoek, uit de stad en Van Leeuwen, ongesteld. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Is ingekomen eene toewijzende beschikking van ged. staten van Zeeland op de reclamatie van J. Tange tegen zijn aanslag in de plaatselijke di recte belasting op de inkomsten. De mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. In handen der commissie van financien worden om advies gesteld a. Een voorstel van burg. en weth. tot verlen ging der uitgifte in huur van een stuk gemeen tegrond aan J. Dane voor vijf jaren, tegen een huurprijs van ƒ1.50 'sjaars; b. eene suppletoire begrooting der gasfabriek; c. een voorstel van burg. en weth. tot wijzi ging der gemeentebegrooting over het loopende jaar. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van leden in de vaste commissiën, waarbij de heeren Ermerins en Sprenger met den voorzitter en secretaris het stembureau vormen. Achtereenvolgens worden benoemd: in de com missie tot het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, de burgemees ter, voorzitter, mr W. A. vau Hoek, mr A. P. Snouck Hurgrouje, mr J. A. van Hoek eu dr J. P. Berdenis vau Berlekom, als leden; in de commissie van financiën mr A. J. van Eekelen, voorzitter, J. Luteijn, M. Volkrijk Lie- bert, F. Nagtglas en J. A. Tak, als leden. Daar de heer Nagtglas bedankt, is in zijne plaats be noemd de heer F. G. Sprenger. in de commissie van fabricage D. A. Dronkers, voorzitter, J. H. Snijders, D. Jeras, J. J. van der Harst Az. en J. F. van Leeuwen, als leden; in de gascommissie, met den heer mr C. J. Pické, als voorzitter, D. A. Dronkers, J. J. van der Harst Az., als leden, De zitting wordt gesloten. Over de tactiek welke de Pruisische ultramon- tanen bij de aanstaande verkiezingen zullen volgen, vinden wij eenige belangrijke opgaven in de Nat. Lib. Correspondenz. De heer Von Rauchhanpt, een der aanvoerders van de oud-conservatieven, heeft op eene kiesvergadering eene krachtige op roeping gericht tot de clericalen om bij de aan staande verkiezing hunne «schuld van eer" aan de conservatieven te voldoen. „Wij zullen, sprak hij, het ons niet laten welgevallen dat de ultramontanen een spel met ons drijven. Wij hebben hun offers gebracht en zullen hun verder tegemoetkomen, doch wij zullen ook opletten wat zij daarvoor in ruil zullen geven bij deze verkie zingen. Wij wisten dat wjj door onze houding in de kerkelijke quaestie vele evangelische districten zouden verliezen, en wij zullen nu eens zien of het centrum toeh verbonden zal sluiten met onze tegenstanders." Deze waarschuwing slaat op een zeer karakteri stieken trek in de verkiezingstactiek der ultramon tanen. Bij de laatste verkiezingen voor den rijksdag hebben zij een dubbel spel gespeeld, en het laat zich aanzien dat het thans niet anders zal zjjn. De heer Windthorst heeft onlangs op eene bijeenkomst van katholieken te Keulen gezegd, dat het centrum eiken candidaat ondersteunt die op het gebied der verhouding tusschen kerk en staat zekere concessies wil doen, al staat hij ook overigens lijnrecht tegenover de beginselen der ultramontanen. De concessies welke gevorderd worden, zijn duidelijk aangewezen, zoodat men zich niet in algemeenheden beweegt, maar zeer wel omschreven overeenkomsten op het getouw zet. Deze aangeboden hulp zal voornamelijk ten goede komen aan de geavanceerde liberalen, die reeds lang den Kulturkampf moede zijn en den staat zooveel mogelijk willen terugbrengen van zijne inmenging in kerkelijke zaken. Daarentegen zijn de heide middenpartijen, nationaal-liberalen en vrij-conservatieven, met hart en ziel aan den Kulturkampf gehecht en zullen zij dus in menig district eene combinatie van katholiekenen geavan- ceerden tegenover zich zien. Ook de oud-conser vatieven zullen zoo heel licht niet te bewegen zijn om al de eischen van het centrum in te willigen, en daarom is het nu voor de clericalen minder aangenaam te hooren dat zjj nog eene schuld hebben af te doendat wil zeggen dat zij verplicht zijn het ond-conservatisme, ongeveer overeenkomende met wat wij hier te lande de anti-revolutionaire partij noemen, bij te staan tegen den gemeenschappelijken vijand, het libera lisme; gelijk vroeger de protestantsch-kerkelijken het centrum hielpen. Natuurlijk zijn deze in algemeene trekken weer gegeven verhoudingen vatbaar voor wijziging naar locale omstandigheden. De algemeene verwachting is ook nu dat de Fortschritt zal winnen bij deze verkiezingen, wijl door de keuze van een geavan ceerd liberaal veel sterker protest wordt uitgebracht tegen prins Bismarck's economische plannen dan door het stemmen van de altijd voor toegeven te vinden nationaal-liberalen. Prins Bismarck is nog altjjd op Varzin en zal er waarschijnlijk tot het Kerstfeest blijven. Van daar zal dus Egypte's lot worden beslist, indien de onderstelling wordt bewaarheid dat Engeland

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2