Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. 13 Burgerlijke stand. Verkoopingen en aanbestedingen. Polderbestuur van Walcheren. Door het Fransche ministerie van financiën is een vergelijkende staat opgemaakt van de op brengst van het in 1872 ingevoerde quitantie-regel van 10 centimes en van het aantal der jaarlijks opgemaakte processenverhaal wegens ontduiking dier belasting. Daaruit blijkt dat de opbrengst, van het eerste jaar af, de raming heeft overtroffen en dat de overtredingen binnen weinige jaren tot een onbeduidend cjjfer zijn gedaald. Ziehier de cijfers. Jaren. Opbrengst. Proc. Verb. 187 2fr. 13,240,000 187 313,332,000 4,189 187 413,840,000 3,189' 187 514,390,300 2,819 187 614,783,294 1,754 187 714,847,369 2,288 187 815,241,427 1,608 1879-15,578,173 909 188 016,614,764 803 188 118,046,700 976 rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend aan m' P. C. Yisser, als oft. van justitie bij de rechtbank te Haarlem, en in zijne plaats benoemd jhr mr A. J. Rethaan Macaré, subs.-off. bij die rechtbank. leger. In hun rang van lenluit. overgeplaatst bjj het reg. gren. en jagers, de len luit.-adj. L. H. A. Bonemeijer en de len luit. P. T. Lambert, beiden van het 2ereg. int.de l,n luit.-adj. W. Vermeire, alsmede de le luits. W. J. C. van Ingen en H. J. W. Yerkouteren, allen van het 6e reg. inf., benevens de le luits. O. W. Westerouen van Meeteren en H. J. F. van Overveldt, beiden van het 7e reg. inf. landmacht. Benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de landmacht, de arts L. A. H. Jansen, gebo ren te Woerden. Sclierpenisse, 23 Sept. In de heden alhier gehouden vergadering van het onderwijzersgezel schap Tholen, werd medegedeeld, dat het gewestelijk bestuur van het Ned. Onderw. Genootschapdat gedurende de 6 laatste jaren door dit gezelschap is waargenomen, met het aanstaande jaar aan het gezelschap Walcheren zou overgaan. Tot lid van genoemd bestuur, voor dit gezelschap, werd benoemd de heer W. C. Crucq, hoofd der school te Stavenisse. Hrabbendijke, 24 Sept. Het traktement van den heer F. Lijbaart, hoofd der school alhier, is van 900 tot 1100 verhoogd. In de vergadering van het metropolitaan kapit tel van Utrecht is tot vicarius capitularis sede vacante (kapittel-vicaris gedurende het openstaan van den bisschoppelijken zetel) gekozen de heer F. P. van de Burgt, proost van het kapittel en president van het seminarie te Rijsenburg. De luit. t/z le kl. H. J. de Wal, dienende als le off. a/b van Zr M' schroefstoomschip Marnix, wordt op nonactiviteit gesteld en in die betrek king vervangen door den luit. t'z 1' kl. J. J. de Bruyne. De luit. t/z 2e kl. J. H. M. Jansen, uit Oost-Indië in Ned. teruggekeerd, is op nonactivi teit gesteld. De off. van gez. 2e kl. C. J. de Bruyn Kops jr., arts, dienende a/b van Zr M' wachtschip te Am sterdam, wordt op nonactiviteit gesteld. In het gehucht Paal nabij Hontenisse heeft, in den nacht van 20 op 21 dezer, een meisje van nauwelijks 18 jaar, met haren beminde en de dienst meid heimelijk de ouderlijke woning verlaten. Zjj heeft eene belangrijke som gelds medegenomen. Waarschijnlijk in verband hiermede staat het volgende bericht in het Handelsblad van Antwerpen. Donderdagavond kwam te Antwerpen een drietal uit Holland aan; een minderjarig meisje met een barer vrienden en de meid van hare ouders. Het meisje had eene som van 800 uit het ouderlijke huis meegenomen. Het drietal ging logeeren in een hotel der Vlaamschekaai. Vrijdagmorgen ont ving de politie te Antwerpen eene depeche, waarin zij door den vader van het meisje verzocht werd de vluchtelingen op te zoeken, 's Namiddags kwam de vader zelf aan, en men vond weldra de vluchtelingen in het hotel, waar zij afgestapt waren. Het meisje was reeds in 't bezit van 3 plaatsbewijzen voor de reis naar Amerika. De vader is met zijne dochter naar Nederland teruggekeerd. De prins en prinses Von Wied hebben vrij dag geruimen tijd in Artis doorgebracht. Na een rijtoer verlieten ze hun rijtuig op het Muiderpleintje en deden een wandeling door het kwartier van de Joden-Breestraat. Op dien tocht verdwaalden de prins en de prinses. Zij konden hun rijtuig niet terugvinden en keerden in een aapje" naar het Amslel Hotel terug. Zaterdagmorgen hebben de prins en de prinses een langdurig bezoek gebracht op het raadhuis, waar zij de verschillende merkwaardigheden in oogenschouw namen. De vorstelijke personen brachten vervolgens den dag door bij H. K. II. prinses Hendrik te Soestdijk. Gedurende de eerste acht dagen dat de stoomtram Bergen op ZoomTholen voor het ver keer geopend is zijn ruim 3000 personen vervoerd. Voor het goederen vervoer zal de lijn spoedig worden opengesteld. Te Ooststellingwerf betalen de belastingschul digen 7pct van hun belastbaar inkomen aan ge meentebelasting en in 1883 zal dit tot 9 percent stijgen. Geen wonder dat ieder die ertoe in de gelegenheid is, die gemeente verlaat en er voort durend gebrek is aan hulponderwijzers, geneesheeren en predikanten. Te Orange, in het Fransche departement Vaucluse, is een dierentemmer van het paarden spel Sanger door zijne leeuwen verscheurd. Er ontstond groote schrik onder de toeschouwers die allen de tent wilden verlaten, zoodat in het gedrang menigeen werd gewond. In het Noorden van IJsland sneeuwde het den 26en Augustus nog zwaar. De hooioogst rot weg en waarschijnlijk zal de gansche veestapel worden geslacht, ingezouten en verkocht, waarna het geld zal worden gebruikt voor landverhuizing naar Noord-Amerika. Te Parijs is een transport van 502 Russisch Joden aangehouden, die hun weg door Oostenrijk en Duitschland te voet hadden afgelegd en van Straatsburg naar Parijs per spoortrein. Er zijn zeer schoone vrouwen bij, zegt de Daily News, en de mannen zijn groot en krachtig gebouwd. Het comité dat hen liet overkomen, zoekt voor de uitgewekenen geschikte plaatsing. De regens hebben opgehouden te Tirol en de rivieren keeren langzaam tot haar gewoon peil terug. Door de overstroomingen werd ont zettende schade aangericht. Uit Klagenfurt be richt men dat de oogst in het Gaildal aap beide zijden der rivier geheel en al is vernield, ën dat de levensmiddelen er op zijn. De plaats is bijna niet te bereiken, wijl alle bruggen in de buurt zijn weggeslagen. Welsberg, een plaatsje wel bekend aan hen die Tirol bereisden, is niet meer dan een groote puinhoopvan het mooie dorp Innichen is maar weinig meer over. In Verona ziet het er bijzonder treurig uit. Men schrijft vandaarDe gesmolten sneeuw, gepaard met vele en zware regens, heeft de Etsch zoo doen zwellen, dat uitgebreide landstreken zijn onaer- geloopen groote boomen zijn ontworen de gansche stad Yerona onder water staat. Eene week te voren werd de bevolking gewaarschuwd, doch zij sloeg den wijzen raad in den wind en nam geene voorzorgen. Daar begon Zondag nacht, den 17eu September, de rivier te zwellen en een aantal menschen verdronken in hun bed. Nauw keurige opgave is nog niet te doen, maarmen schat dat er zeker 30 menschen begraven liggen onder de bouwvallen hunner woningen. De gemeen schap met Venetië is geheel afgesneden, want de spoorwegbrug is zoo beschadigd, dat er geene treinen over kunnen loopen. Milaan en Verona zijn vol Engelsche reizigers die niet verder kun nen en niet terug willen gaan. De twee bruggen in Verona over de Etsch zijn geheel weggeslagen de eene had een ijzeren onderbouw en was in het vorige jaar pas gemaakt, de andere was van stevig metselwerk uit de 14e eeuw. Houderden menschen die door het water uit hunne woningen zijn verdreven, slapen in de kerken, en het oude Bernard-klooster is geheel van matrassen voor zien en als woning voor nooddruftigen ingericht. Het is meer dan honderd jaren geleden sinds Verona door overstrooming zoo groote verliezen leed. Aanstaanden Vrijdag wordt een nieuwe lord- mayor van Londen benoemd. De keuze is vrij, doch geschiedt in den regel naar rangorde der aldermen. Aan de beurt is thans de heer Knight. Vrijdag brandde te Sydney het gebouw af, dat er in 1879 heeft gediend voor de internatio nale tentoonstelling. Men gebruikte het latei- voor speciale tentoonstellingen, feesten enz., on geveer op de wijze als het Kristallen paleis te Londen. De schade bedraagt 6.000.000. Te New-York heeft een treffend spoorweg ongeluk plaats gehad. In een tunnel brak de as van een locomotiefen er bleef zooveel rook hangen dat de machinist van een sneltrein die spoedig volgde, niet kon zien dat hij stoppen moest. Met volle kracht reed de sneltrein op den anderen trein, met het gevolg dat twaalf perso nen werden gedood en 40 zwaar gewond. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Helmond is een aanklacht tegen den cipier der kantonnale gevangenis ingediend, wegens het verantwoorden van een veroordeelde, die de opgelegde gevangenisstraf niet heetf on dergaan en voor wien toch de voeding in rekening is gebracht. Deze ontdekking verklaart waarom vele, zelfs welgestelde veroordeelden aldaar, subsidi aire gevangenisstraf boven geldboete verkozen. Door het tweede kantongerecht te Rotterdam zijn twee hoofdonderwijzers te Rotterdam, die in hunne scholen hadden toegelaten een jongen, te wiens huize de pokken heerschten, veroordeeld ieder tot eene boete van 5 gulden of gevangenis straf van een dag. Tot dezelfde straf werd ver oordeeld een vader, die zijne twee zoons naar de scholen had gezonden, niettegenstaande e n zijner andere kinderen aan de pokken leed. Te Amsterdam is volgens de Pr. Gr. Ct. een notaris gestorven, die aan een aantal instel lingen legaten heeft gemaakt onder zonderlinge voorwaarden. Eerst geeft hij elke begiftigde een kleine som onmiddellijk, daarna een grootere, maar die grootere kan niet worden aanvaard, want als des erflaters zoon sterft, nalatende éen kind, ontvangen de instellingen maar 4/s, blijven er twee kinderen 75> enz., zoodat als er vijf kin deren blijven, de begiftigden niets ontvangen. Alles hangt dus af van het aantal kinderen, dat de echtelingen zullen krijgen. Amsterdam. De Willem Barents is heden van Hammerfest vertrokken en kan in de tweede helft van October in Nederland verwacht worden. Het stoomschip Lepanto, van Huil, heeft Donder dag avond, bij dikken mist, op 41° NB en 66° WL (niet ver dus van de Amerikaansche kust), het nieuwe stoomschip Edam, van de Ned. Amerik. Stoomvaartm», middenseheeps ingeloopen. De Edam zonk na 20 minuten. De opvarenden, behalve de derde en vierde machinist, zijn alle gered door de Lepanto en te New-York aangebracht. ïtonstaiifinopel. Het geschil met Grie kenland over de grenzen in Thessalië is volkomen geschikt. Petersburg-. De keizer en de keizerin zijn behouden op Peterhof aangekomen. Londen. De koningin heeft sir Garnet Wolseley en admiraal Beauchamp Seymour tot pairs benoemd met den titel van baron. Tweede kamer. De minister van finan cien heeft de staatsbegrooting ingediend. Met inbegrip van het tekort over 1881 bedraagt het deficit thans vermoedelijk 27^ millioen. Voor 1883 worden de uitgaven geraamd op 136.805.686, zijnde 6) millioen meer dan over 1882, doch daar onder 50 millioen buitengewone uitgaven. Meer aangevraagd wordtvoor nieuwe gevangenissen en onderwijs 1( millioen, marine 3 ton, oorlog 2) ton, waterstaat 6 ton, waaronder 185.311 voor waterstaatswerken 124.760 voor subsidiën aan nijverheid en landbouw 213.000 posterijen en 117.750 telegraaf. De subsidien voorWest- Indië zijn 24.000 lager. De middelen worden geraamd op 110.601.700, zijnde 2.687.470 hooger dan over 1882 geraamd werd. De Indische bijdrage wordt voor memorie opgebracht. Het tekort over 1883 bedraagt 26 millioen, waarvan 20 millioen voor openbare werken, o. a. 14£ inilioen voor spoorwegen, uit de voorgestelde leening te bestrijden, zoodat met inbegrip der ge wone besparing op de uitgaven ad 2 millioen, het te kort daalt tot 3.825.000, te vermeerderen met 1 millioen voor de overneming van het Noordzee kanaal en de kosten der leening, waar tegenover echter de gewone stijging der middelen staat. Tot vrees voor verbreking van het evenwicht van den gewonen dienst, bestaat voor alsnog geen gegronde aanleiding, maar men moet voorzichtig- lijk bijtijds zorgen voor versterking der staatsin komsten. Voorshands zal vlottende schuld uitge geven worden tot dekking van het te kort. De beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede begint morgen. 25 September des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. richt. WinJ- I Toe- i Tem- stand j P"a* kracht lucht. Delfzijl Groningen Den Helder Ylissingen Maastricht 763.2 763.0 762.1 762.1 763.5 ZO ZO zzo zo z 1. hew. bew. 1. bew. bew. regen \l 14 13 Eene depressie bevindt zich ver van ons, West waarts. De barometerstand in 't centrum ervan is 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver van ons, Oostwaarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.3 V. heden morgen 8 H. 1.7 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 761.4 m. m. Verwachtzwakke Zuidelijke wind, goed weder met betrokken lucht. Thermometerstand te Middelburg. 24 Sept. 's avonds 11 uren 53 gr. 25 's morgens 8 uren 58 gr. 's middags 1 uur 64 gr. avonds 5 uren 60 gr. F. Van 17 tot 24 September. Middelburg. Ondertrouwd L. de Fouw, jm. 28 j. met M. M. Zip, jd. 34 j. S. J. Rijke, jm. 25 j. met C. Danielse, jd. 20 j. U. Riedel, jm. 31 j. met G. Winters, jd. 20 j. Bevallen: M. Kommers, geb. Diermanse, z. S. C. Holthuijzen, geb. Schilt, d. P. de Munek, geb. Provoost, d. C. M. Degens, geb. Wenstedt, d. A. W. Janse, geb. Framjo, z. S. Landman, geb. Dobbelaar, z. H. Beckers, geb. Heijman, d. M. J. Steinz, geb. Matena, z. Overleden J. W. Sanders, z. 6 m. G. van Oor schot, z. 3 w. E. Frank, d. 16 d. P. Sturm, d. 18 j. A. C. van Valkenburg, d. 68 j. W. Jongepier, wed', van H. Verduijn, 44 j. M. J. Balliere, vrouw van H. Olthof, 67 j. van den Bogaart,jd.43j. Van 16 tot 23 September. Vlissingbn. Gehuwd: W. Johse, jm. 37j.met N. Gabrielse, jd. 34 j. N. P. de Rijke, jm. 21 j. met C. Keijn, jd. 20 j. Bevallen S. W. Castel, geb. Walrave, z. (levenl.) T. Spaeter, geb. Rouw, d. F. A. Step, geb. de Haan, d. J. M. Seidenspinner, geb. Brackx, d. L. J. Maes, geb. Devogbel, z. J. W. C. de Kok, geb. Kloeg, d. F. C. Vet, geb. Homburg, d. A. J. Devoghel, geb. Blij, d. J. M. Spapé, geb. Michel, d. S. de Kunder, geb. Gazan, z. J. J. van Laten, geb. Meijer, z. J. W. de Nooijer, geb. Grootjans, z. J. M. J. Brok, geb. Jacobs, d. J. C. van Nop- j pen, geb. Rotteveel, z. OverledenF. J. van den Broeck, wedr. van N. Jansen, 69 j. H. D. de Lange, z. 2 m. J. S. Pieterse, d. 3 m. L. M. de Nooijer, d. 3 j. A. Krijger, wedr. van M. C. van de Velde, 81 j. A. J. Hogerland, vrouw van P. van der Voorde, 36 j. P. C. Hamakers, d. 3 m. Zierikzee. GehuwdA. in den Bosch, wed'. 41 j. met S. Reijnhoudt, jd. 29 j. J. Sohoonen, wed'. 30 j. met L. Ringelbergh, wed6. 26 j. BevallenL. de Vos, geb. Anker, d. L. E. Heijse, geb. Isebree Moens, z. J. M. van den Houten, geb. de Valk, z. M. Doeleman, geb. de Waardt, d. Overleden: C. C. Le Roi, jd. 87 j. J. E. van Lier, wede. van F. J. van Gijzel, 55 j. E. Welling, vrouw van F. E. Holtus, 69 j. Zaterdag is te Serooskerke te koop aangebo den 97 aren 80 centiaren bouw- en weiland, liggen de in de gemeente Serooskerke, verkocht voor 1751. Vergadering van Zaterdag 23 Sept. Voorzitter de heer Dronkers. Tegenwoordig 19 leden. Na vaststelling der rekening komt ter tafel een voorstel van het dag. bestuur tot het vast stellen van het dijkgeschot voor 1883. Alvorens tot de behandeling ervan over te gaan, deelt de voorzitter, als naar gewoonte, de voor- loopige ramingen mede van de kosten der werken die in het aanstaande jaar uitgevoerd zullen moeten worden. Ten einde met de verbeteringen, bedoeld in het algemeen voorstel van 25 Aug* 1881, met kracht kunne voortgegaan worden, is voor de zeeweringen aan de Noordwatering 112.135 uitgetrokken; voor den dienst 1882 was daarvoor 107,339 aangewezen, zijnde 70,000 buitenge woon en 37,000 voor gewone werken. Niettegenstaande aan de uitvoering van buiten gewone werken, tot zulk een belangrijk cijfer, gedurende dezen zomer door het allerongunstigste weder vele moeilijkheden verbonden zijn en groote vertraging ondervonden wordt, heeft het bestuur echter de ondervinding opgedaan, dat bij eenigs- zins gunstiger weder, eene verhooging van het cijfer van 70,000 niet tot de onmogelijkheden zoude behooren, te meer omdat in 1882 juist het moeielijkste gedeelte van de geheele verbetering is onderhanden genomen. Met het oog hierop en op het ieder jaar stijgende cijfer der stormschaden, heeft het bestuur het ge waagd voor te stellen het cijfer voor buitengewone wei-Ren in plaats van 70,000 dit jaar op ƒ80,267 te brengen, "Ïêïwijl, in verband met dat cijfer, de uitgifte eener serie in de leening tot een be drag van ƒ30,000 in plaats van ƒ20,000 zou kunnen geschieden. Voorzichtigheidshalve heeft het dag. bestuur slechts op de uitgifte eener serie van 25,000 gerekend. Aan de Noord watering zullen alsdan de navol gende buitengewone werken kunnen worden aan gelegd 1° tusschen de dijkpalen 2325 het ver vangen van Doorn-steenglooiing en krammat door glooiing van zuilenbazalt tot een bedrag van 50,2712° hetzelfde tusschen dijkpalen 28 en 30 ad 29,996, te zamen 80,267. Voor de drie andere wateringen is gerekend op: Oost watering ƒ8344, Zuidwatering 8864, West watering 8956, of samen 26,164. Voor de jaarlijksche, aan deze wateringen te verrichten werkzaamheden is in hel algemeen lOjarig plan 26000 uitgetrokken. De vermoedelijke uitgaven voor het aanstaande dienstjaar zijn berekend als volgt Kosten der werken aan de vier wateringen 138.279, straat- en zandwegen 9000, rente belasting en aflossingen 68.300, aflossing tijde lijke geldopneming 20.000; bezoldigingen 16.350. Voorts de gewone kosten van inspectiën, bureau behoeften enz. Met een post van 13.582 voor onvoorzien, zullen de uitgaven 272.471 bedragen. De ontvangsten worden geraamd; eigendommen 3000, afwateringsgelden 570, verschillenden aard 3800, straat- en zandwegen 9000, tijde lijke geldopneming 15000, geldleening, 2e serie, 25000, te samen alzoo 56.370, zoodat een te kort van 216.101 bestaan zal. Tot dekking daarvan stelt het dag. bestuur voor te heffen van het schot baar land een dijkgeschot van 13.50 per hectare, dat, berekend over 15425.82.59 HA., 208.248 bedragen zal en van bet vrijland van 5.30, dat, over 7853 HA., 7853 zal opleveren, samen alzoo 216.101. Alzoo wordt besloten. De voorzitter stelt daarna aan de orde de be handeling bij resumtie van het adres van A. Wisse en andere eigenaren van landerijen aan den Me- liskerke-Foppendamschen sprink, houdende ver zoek dat het polderbestuur maatregelen neme tot verbetering van den waterafvoer. Nadat een voorstel van den heer Loeff, om deze zaak in eene zitting met gesloten deuren te be handelen, met 10 tegen 9 stemmen verworpen is, deelt de voorzitter mede dat het dag. bestuur zijn vroeger gedaan voorstel, om het verzoek van adres santen af te wijzen, handhaaft. Hierna wordt eene zeer langdurige discussie ge voerd, waarbjj sommige leden betoogen dat de behoefte aan betere afwatering, vooral voor de achterliggende landen, bestaat, terwjjl anderen een juist tegenovergesteld gevoelen blijken toege daan te zijn. Nog andere leden wijzen erop dat zoo er al behoefte aan betere afwatering bestaat, de aangelanden, door het slecht onderhouden van den sprink, daarvan zelf de oorzaak zijn. Nadat door den heer Borsius was opgemerkt dat, wijl de meeningen daarover verschillen, z. i. in de eerste plaats dient uitgemaakt te worden of de hier bedoelde sprink te recht dan wel te onrechte op het in 1856 vastgestelde tableau, der sprinken gebracht is, wordt met 17 tegen 2 stem men een motie van orde van den heer Van Lijnden aangenomen strekkendede beslissing op het adres aan te houden, nader in behandeling te nemen eene wenschelijke revisie van het tableau der sprinken en het dag. bestuur te verzoeken omtrent dit laatste punt bet noodige onderzoek en nadere voorstellen te doen. De heer Snijders en de voorzitter stemden tegen. Een voorstel van het dag. bestuur om, met het oog op expiratie van het erfpachts-contract met den heer m' W. F. baron Van Doorn van West- kapelle, van den dijk bij Welzinge aan dien dijk eene nadere bestemming te geven en 1° aan C. Hubrechtse te Ritthem voor 30 jaren 18 a 30 cA. van dien dijk in erfpacht te geven voor ƒ15 'sjaars, 2° om met baron Van Doorn, tot betere afronding der betrokken eigendommen, eene ruiling van grond aan te gaan (voor eene grootere oppervlakte van 88 a 45 cA. die de beer Van Doorn daardoor bekomt zal door hem ƒ931.80 moeten worden betaald), en 3° om het resteerend gedeelte dijk bij inschrijving te verpachten, wordt aangenomen. Verder wordt op voorstel van het dag. bestuur besloten de overeenkomst met Vlissingen over den spuiboezem met een jaar te verlengen en vervol gens de gemeente Westkapelle aangewezen om behalve te Middelburg, in 1883 de verkiezingen te doen plaats hebben. Tot voorzitters van de stembureau* worden

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2