N° 2 I26e Jaargang. 1882. Dinsdag 26 September. Middelburg 25 September. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/11,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IDDELBIIRGSCHE COURANT. De Staats Courant bevat een koninklijk besluit tot wijziging een er bepaling van bet algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen. De gewijzigde bepaling luidt aldus: »Voor de snel treinen, rijdende met grootere snelheid dan die van 60 kilometer per uur, moeten de locomotieven, tenders, rijtuigen en wagens voorzien zijn van een doorgaand en zelfwerkend remtoestel, volgens een door den minister van waterstaat handel en nijver heid goedgekeurd of voorgeschreven stelsel. Yan zelfwerkende remtoestellen volgens het aldus goedgekeurd of voorgeschreven stelsel zullen moeten voorzien worden de locomotieven, tenders, rijtui gen en wagens in personentreinen, die met geen grootere snelheid dan van 60 kilometer per uur rijden, waarvoor dit door den minister van waterstaat, handel en nijverheid wordt voorge schreven." (Zie laatste berichten van gisteren.) Op een adres van de Amsterdamsche kamer van koophandel over de ongelijkheid van het briefport naar Ned. Oost-Indië uit Nederland, dat 25 cent bedraagt en uit Belgie of Duitschland, waar niet meer dan 12| cent betaald wordt, heeft de mi nister van waterstaat geantwoord, dat daaraan niets te veranderen is. Bij het algemeen postverdrag te Parijs is be paald dat voor de verzending van brieven en verdere stukken, bestemd naar overzeesche landen boven 't vereenigingsport een zeeport" mag wor den geheven van 25 centimes voor brieven en van 10 centimes voor andere stukken. Enkele staten, waaronder Belgie en Duitschland, hebben van de bevoegdheid om dat zeeport te heffen, geen gebruik gemaakt. In Nederland, Engeland en in andere staten echter wordt er niet aan gedacht, om die be voegdheid prijs te geven. Yoor Nederland en niet het minst voor de Ned. koloniën, zou van de afschaffing van het bedoelde zeeport een vrij belangrijk mindere opbrengst het gevolg zijn. Daarenboven, wanneer de verzending geschiedt met de Britsche en Fransche pakketbooten, be draagt de uitkeering aan de buitenlandsche admi- nistratien gemiddeld 16 cent per brief, dus reeds veel meer dan het port van 12J cent zonder de zeetaxe. De Werkmansbode bevat omtrent de nieuwe -werkstaking op de fabriek van de firma De Heij- der en c°. te Leiden het volgende bericht, dat ge heel bevestigd wordt door een ingezonden stuk van den heer B. H. Heldt, in de N. R. Ct. Sedert jaren is voor het drukken van deken spreien een loon betaald van 7.50 per 100. Het behoorde tot het slechtste werk. Om die reden beproefde een der werklieden, toen hij in de maand Juni 11. dat werk onder handen kreeg, er eenige beterschap in te brengen en vroeg aan den patroon om wat meer, hetgeen beantwoord werd met »ik zal je wat minder geven,1 aan welk antwoord de patroon zich ook hield, door vermindering van den reeds te laag bevonden prijs met éen gulden. Dat gaf toen reeds aanleiding tot een botsing fusschen de patroons en de werklieden, waarvan bet gevolg werd, dat de patroons beloofden den ouden prijs te zullen blijven betalen. Maandag 18 dezer werden vier werklieden weder iiiet ditzelfde werk belast, zonder eenige nieuwe voorwaarde, dus naar hun en aller meening voor ƒ7.50 per 100. Dat duurde tot Woensdag jl., den betaaldag; den morgen vaü dien dag verna men zij dat hun maar ƒ6.50 per 100 stuks zou worden uitbetaald. Zij verzuimden niet den pa troon daarover aan te spreken, en deze stelde hen in het bijzijn van alle andere drukkers tevreden» hij beloofde hun 7.50 te zullen uitbetalen, doch gaf hun, toen het op betalen aankwam, maar 6.50* Daarmede stelden zich de vier werklieden niet tevreden; er volgde eene briefwisseling met de patroons, die verklaarden dat de geringe opbrengst van het goed niet toeliet meer loon te betalen, en het slot was, dat 80 werklieden, die niet tevreden Waren met het bepaalde loon, de fabriek moesten verlaten. De heer Heldt vraagt aan het slot van zijne uiteenzetting in de N. R. Ct, of er in Leiden geen burgers zijn, die invloed genoeg bezitten om aan de heeren Driessen, eigenaars der fabriek, het gevaarlijke hunner handelwijze onder de oogente brengen en hun als raden van verzoening hunne bemiddeling aan te bieden, op de wijze als zoo dikwijls met goed gevolg in Engeland is geschied De algemeene vergadering van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland werd heden met inbegrip van het bestuur door 56 leden bijgewoond en door den beer A. den Boer als voorzitter geleid. Verschillende stukken betreffende de internatio nale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amster dam te houden, zullen in de bibliotheek geplaatst worden ter inzage voor de leden. Gelijk besluit is genomen met eene beschrijving van de melkerij-tentoonstelling te Gent in 1881 en een overzicht van de zuivelbereiding in Dene marken gedurende bet jaar 1881. Als gevolg van een door de te Cortgene gehou den algemeene vergadering genomen besluit, om het gevoelen der afdeelingen te vragen omtrent een aan het hoofdbestuur gericht schrijven van den heer B. Giljam Az., te Ouwerkerk, betreffende het beramen van middelen tot beteugeling der verspreiding van onkruidzaden, is na discussie be sloten, het hoofdbestuur uit te noodigen eene aan schrijving te richten tot de besturen der wegen, met verzoek om te willen toezien, dat het onkruid zooveel mogelijk worde geweerd. De vraag of er, na de verminderde subsidie uit de provinciale kas, in den volgenden winter weder landbouwvoordrachten zullen gehouden worden, werd met 37 tegen 19 stemmen bevestigend be antwoord. Er zullen twee voordrachten gehouden worden, eene te Zoutelande en de andere te Nieuw en St. Joosland. Voor kennisgeving is aangenomen de mededee- ling dat de verkoop van den stier der afdeeling aan den heer S. van Straten heeft opge bracht 301.01 of na aftrek der kosten zuiver ruim 250. Is besloten uit d°e spaarbank ƒ250 te nemen en voor 500 een pandbrief der Hypo theekbank aan te koopen. De landbouw-bibliotheek, aanvankelijk uit 37 nommers bestaande, is geopend en dagelijks voor de leden toegankelijk, Belangstellenden hebben zich daartoe te wenden tot den heer Huvers, con cierge der concertzaal. Later zal een concept reglement en een catalogus der boekwerken aan de leden der afdeeling uitgereikt worden. Op voorstel van den heer Gerlach is met 36 tegen 6 stemmen besloten voor de in 1884 te houden internationale landbouwtentoonstelling uit de afdeelingskas eene subsidie van 100 toe te staan. Een voorstel tot aankoop van jonge varkens van Yorkshire-ras, om die onder de leden te doen ver loten, is bij gemis van ondersteuning ingetrokken. Met 31 tegen 22 stemmen is verworpen een voorstel om geldelijken steun te verleenen aan de landbouwvereeniging te Nieuw- en St. Joos land voor den aankoop van een landbouw-hengst, waarvoor de kosten zijn geraamd op p. m. 1000, welk bedrag genoemde vereeniging tracht te ver krijgen door bet uitgeven van aandeelen ad 25. Tot dusver waren reeds 16 aandeelen genomen. Daarentegen is met 29 tegen 23 stemmen in beginsel aangenomen een voorstel tot ondersteu ning van een denkbeeld van den heer A. van Waarde, om een Engelsche kalfdragende vaars of melkkoe (Durham-ras) voor rekening der afdee ling aan te koopen en die te gebruiken als fok- dier. Volgens den voorsteller is dit eene produc tieve geldbelegging en in het belang der Maat schappij, Het bestuur zal alsnu in eene volgende vergaderingen overleg met den heer Yan Waarde, nadere voorstellen doen. Na afloop der vergadering had weder eene ver loting van stalen zeissen, melkgereedsehappen enz. plaats. Vlissing-en, 24 Sept. De voorgenomen plaatsing van een lichtschip nabij de bank genaamd He Wandelaar, voor den ingang van het vaarwater De Wielingen, alsook de verplaatsing van het licht schip Wielingen is heden, onder begunstiging van uitmuntend weder, volbrachttevens is de gasboei, die sedert 5 October des vorigen jaars bij die bank gelegen heeft, opgenomen om binnen kort eene andere bestemming te erlangen. Bij deze gelegenheid mag een woord van lof niet onthouden worden aan de Belgische en Neder- landsche regeeringen, voor al hetgeen in de laatste twintig jaren op het gebied van kust- en oever verlichting, betonning en bebaking, ten nutte der scheepvaart, op de Westerscbelde en in en nabij hare mondingen gedaan werd. Ongeveer veertig oever- en kustlichten en twee lichtschepen toch werden in dat tijdvak geplaatst, om niet te noemen een aantal uitmuntende bakens, tonnen en andere verkenningsmiddelen en kapitale verbeteringen, die aan de bestaande lichten werden aangebracht. Zeker komt aan de regeeringen der beide rijken lof toe voor de onbekrompen wijze waarop door baar de gelden voor deze nuttige zaken werden toegestaan. Niet minder evenwel de Belgische en Neder- landsche permanente commissarissen van toezicht op de Scheldevaart, de afgetredene zoowel als de tegenwoordige, die dit alles ontwierpen, voorstel den en uitvoerden, en die door hun onvermoeiden ijver en hun doelmatige en liberale wyze van sa menwerking toonden het wezenlijk belang van handel en scheepvaart te begrijpen. does, 25 Sept. In de Donderdag te houden vergadering der Vereen, van burgemeesters en secre tarissen zal nog behandeld worden een schrijven van de Vereeniging van Gemeenteambtenaren, die het gevoelen harer zustervereeniging wenscht te kennen omtrent de vraag, of het wenschelijk is te achten, dat door eene speciale commissie diplo ma's van bekwaamheid (na af te leggen examen) voor de betrekking van secretaris en van ambte naar ter secretarie worden uitgereikt en, zoo ja, of het geen overweging verdient, zich tot de regee ring te wenden met het verzoek dat deze zulk een diploma instelle, of dat het, mocht dit laatste bezwaar ondervinden, van wege de Vereeniging worde afgegeven. De wenschelijkheid om toekomstige gemeente secretarissen aan een examen te onderwerpen, is reeds meermalen, o. a. door de Gemeentestem, be toogd en ongetwijfeld kunnen langs dezen weg waarborgen voor het bezit van theoretische kennis worden verkregen. Het zal echter de vraag zijn, of de voor den ambtenaar zoo gewenschte practi- sche geschiktheid aldus genoegzaam aan het licht komt en of het opdat meer zekerheid verkregen worde dat de aspirant daarvan niet ontbloot is, geen aanbeveling zou verdienen om naast bet ex amen eenen een- of tweejarigen oefeningstij d als volontair ter secretarie in het leven te roepen. Dit zoo belangrijk punt, waaromtrent het be stuur een preadvies uitbrengt, zal aanleiding geven tot eene drukke opkomst ter vergadering en een belangrijk debat. 'Hansweeit, 23 Sept. Allerwegeis men hier druk bezig met het rooien der aardappelen. Het tamelijk goede weer der laatste dagen begunstigt de inzameling. De opbrengst is over het algemeen gering, goede oogsten kan men onder de uitzon deringen rekenen. De aardappels zijn klein van stuk, daarbij die van zwaren grond niet lekker van smaak. Veel zijn er door de ziekte aangetast. Men bedingt 3.50 a 3.75 per HL. *Wemeldiiig-e, 23 Sep. Alhier komen nog steeds gevallen van varkensziekte voor. Velen die maar vermoeden dat hunne varkens min of meer aan die ziekte lijden of slechts verschijnselen daarvan vertoonen, haasten zich dan ook, door ze spoedig te slachten, het vleesch voor geheel be derf te bewaren. Sint Maartensdijk, 23 Sept. Gisteren avond werd alhier in publieke verkooping een stuk bouwland, groot 81.50 are, verkocht voor ƒ1140 per gemet (39.24 are.) Naar dien prijs berekend, zou een H. A. met onkosten en al, op niet minder dan 3300 komen. Wel merkwaar dig, in de tegenwoordige financieele omstan digheden Hoofdplaat, 23 September. In onze gemeen- teraads-vergadering van gisteren werd benoemd tot wethouder de heer W. Baars, ter vervanging van de heer A. Dossche. Gisteren werd ook de laatste steen van den steenweg naar den Nieuwlandschen molen gelegd. Daarmede is een middel van gemeenschap tot stand gekomen, dat aan onze ingezetenen en aan die der omliggende gemeenten groote voordeelen zal opleveren. De onaangenaamheden, aan dien weg verbonden, waren met de aanbesteding nog niet geëindigd. Zelfs verleden week waren de aannemers nog van plan het bijna voltooide werk te staken, daar ze te vergeefs op gedeeltelijke betaling aan drongen. Dit paardemiddel hielp, daar het recht kenne lijk aan hunne zijde was. Na de steenweg-quaestie hebben wij een sehool- quaestie gekregen. Gelijk reeds gemeld is, ver langt het hoofd der school gebruik te maken van het schoolgebouw tot het geven van privaat-onder wijs in de tusschenuren. Het gemeentebestuur gaf daartoe verlof, doch onder protest van den burgemeester. Opmerkelijk is het echter, dat deze aan het hoofd der 2e gemeenteschool vergunning tot het geven van zoodanig ónderwijs verleend heeft. Nauwelijks was de benoeming van professor Rosenstein tot hoogleeraar te Amsterdam bekend of zijn Leidsche leerlingen hebben een adres opgesteld om bem te bewegen voor de benoeming te bedanken. Nog denzelfden avond werd dat adres aan den hoogleeraar overhandigd. De dwingeland »Mode" eischt weder dunne middeltjes, tailles abeille, zooals de Fransehen het noemen. Het karakter van het thans in de dames- kleeding heerschende genre moet hierdoor beter uitkomen. Een onmisbaar gevolg daarvan is, dat men weder corsetten krijgt, die het lichaam inpersen. Met de eischen der gezondheid rekent de mode niet. Wat vraagt zij ernaar, of het wespenmiddeltje verkregen wordt ten koste van gezondheid en leven Zij kondigt af dat een slank middel mooi staat, en bekommert zich niet over de ernstige ziekten en kwalen, welke het inrijgen onvermijdelijk ten gevolge moet hebben. (De Huisvrouw). De audiëntie van de minister van justitie zal op Dinsdag 26 dezer en die van den minister van oorlog op Donderdag den 28 dezer, niet plaats hebben. Dit de omstreken van 's Hertogenbosch en Maas tricht worden sedert Zaterdag weder dreigende berichten over hoogen waterstand en het gevaar van overstrooming vernomen. De verdediging der Beneden-Dommel is opge geven, en daarmede zal de toegang tot Den Bosch van de zijde van den Pettelaarschen weg worden afgesneden. In naburige gemeenten is tevergeefs naar arbeiders gezocht. Het bestuur van den pol der Boschveld en Maij heeft de hulp van het garnizoen ingeroepen om de bedreigde polderdijken te verdedigen. De polder „De Beneden-Dommel" begint in te loopendie van Brand en Beusing en de Beneden- Aa zijn reeds overstroomd. De polder »De Vliert en Het Ertveld," zoomede „Het Boschveld en Maij" worden door opkisting nog vrijgehouden, doch men vreest voor doorbraken. Met het dichten van den Benedenmond der Beersche Maas is een aanvang gemaakt. De Groenendijk te Megen wordt door militairen bewaakt. Uit Nijmegen wordt gemeld Het begint er hier en in de omstreken treurig met het water uit te zien. De buitengronden zijn meestal over stroomd, terwijl de binnendijksche ook veel door het water te lijden krijgen, zoodat reeds veel vee uit de weide gehaald moest worden. Uit Maastricht werd Zaterdag avond aan de N. R Ct geseind, dat de hooge waterstand daar onver» anderd bleef, doch hoogerop eenige daling gemeld werd. In de kelders in de stad en de aan de Maas gelegen dorpen was het water reeds door» gedrongen en stijgende. Vele aardappelvelden stonden blank. Zondag middag te 3 Uren luidde het bericht uit Maastrichtval ,2.5 cM;, stand 45,75. Te Venlo was de stand te 1 uur 10.30, was 0.38, of 1 cM., per uur. Te Nijmegen was de Waal in 24 uren 92 cM. gestegen. De Mond van de Beersche Maas is over 2500 meter gekeerd. Men is ook bezig de uiterwaarden te keeren, van Henmen tot bet veerhuis. Gedurende Augustus 1882 is in de rijks-post» spaarbank ingelegd 204,481.76§ en terugbetaald ƒ89,401,28, zoodat meer ingelegd dan terugbetaald werd ƒ115,080.481, Aan bet einde der maand Juli was ten name der inleggers ingeschreven een bedrag van 1,553,987.84, zoodat de som der inlagen op 31 Aug. bedroeg 1,669,068.32$. In den loop der maand werden 2720 hieilwë spaarbankboekjes uitgegeven en 278 boekjes weis den geheel afbetaald* zoodat 39,879 boekjes in omloop Waren. Een getrouw lezer van het Handelsblad te Zwart sluis, heeft gedurende een 60'tal dagen aanteeke» ning gehouden van het weder en die vergeleken met de weer-voorspellingen van het kon. met* instituut. Daartoe teekende hij de windrichting en het weder aan te 6, 8, 12, 5 en 9 uur. Van de 60 dagen waren er 28 waarop de voor spelling geheel en 10 waarop zjj nagenoeg uit kwam, 8 waarop die van den wind uitkwam doch van het weder niet, 3 waarop die van het weder' uitkwam doch van den wind niet en 11 waarop beide geheel anders waren dan voorspeld was<

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1