Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marino en leger. gehevenals curator echter heeft hij er belang bij, dat de stichting niet worde opgeheven. Menigeen zou met die dubbele betrekking ver legen zijn; niet alzoo het »conciliante" kamerlid, die niet slechts in de politiek, maar ook in zjjn eigen zaken de kunst verstaat om tegenstrijdige be langen met elkander overeen te brengen. NR. Ct.J De lord-mayor van Londen met de lady-majoress en bij hebbend gezelschap kwamen gisteren mor gen per Rijnspoor van 11.37, in een salonwagen van Z. M. den koning, te Amsterdam aan. De trein werd begeleiddoor den heer Zillesen, direc teur van den Rijnspoorweg. Aan het station was een talrijke menigte ver zameld, die naar 't scheen in den waan verkeerde dat de lord-mayor steeds in groot ornaat den volke zich vertoont. Natuurlijk waren echter al leen de lakeien in uniform, die door hun gepoe derde haren de algemeene aandacht trokken. Om de menigte in bedwang te houden waren aan het station aanwezig acht politie-agenten, een briga dier, een inspecteur, twee inspecteurs der recher che, een inspecteur van het voerwezen, de sectie commissaris en een hoofd-commissaris gelukkig liep alles zonder ongeregeldheden af. De magistraat werd ontvangen door den heer Boissevain en familie. (Deze is met eene zuster van den lord-mayor getrouwd.) Het gezelschap reed in rijtuigen uit de stallen van het Amstel- Hotel met koetsiers in groot tenue naar het hotel, waar vier agenten en een inspecteur waren om de orde te handhaven, en eenige oogenblikken na hun aankomst, de burgemeester van Amsterdam zijne opwachting bij de Londensche overheid maakte. Na het gebruiken van een déjeuner werd een rijtoer door de stad gedaan. Het gezelschap bracht een bezoek ten raadhuize. Op de plaats werden door de brandweer exerci tiën gedaan, waarbij stoom- en handspuiten in werking gebracht en de reddingtoestellen gebruikt werden. Verder bezocht de lord-mayor het Trippenhuis, het museum Van der Hoop en andere merkwaar digheden, en keerde in den avond met zijn ge zelschap naar Den Haag terug. (Hbl.) De heer De Malarce, eene bekende Fransche specialiteit in het vak van spaarbanken en andere instellingen van v oorzorg, bevindt zich op het oogenblik te Amsterdam. In 1878 is op zijn initiatief te Parijs het inter nationaal congres voor instellingen van voorzorg gehouden, en in Juli 1883 zal het tweede congres worden gehouden. Na op uitnoodiging van de regeering in Zweden eenige weken te hebben door gebracht, om daar zijn voorlichting te geven voor wetten en instellingen, heeft de heer De Malarce nu Denemarken, Duitschland en België bezocht en wenscht thans hier te lande op de hoogte onzer instellingen te komen en uitnoodigingen tot brt congres over te brengen, waarvoor reeds vele rap porten worden gereed gemaakt. Naar de Prov. Gron. Ct meldt, is door het be stuur van de afdeeling Groningen der Maatschappij van weldadigheid een der hoeven, waarover die afdeeling beschikken kan, opengesteld voor eene uit Rusland verdrevene Israëlietische familie, die tijdelijk daar ter stede verblijf houdt. Het gezin zal deze week naar Frederiksoord vertrekken en een stuk land in gebruik ontvangen, zoodat het in eigen onderhoud zal kunnen voorzien. geneeskundige dienst. Vergunning verleend aan de artsen S. Wagner, geboren te Korb en dr. F. Iffert, geboren te Wahlershausen, de genees kunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, leger. Benoemd bij het wapen der artillerie van het leger in N.-I. tot 2n luit., de kadet P. J. Loysén Dillié, herkomstig van de kon. mil. academie. Overgeplaatst in zijn rang bij het wapen der inf. van het leger in N.-I. de le luit. C. G. T. van Erpers Royaards, van het 5e reg. inf. Benoemd bij den grooten staf van het leger, tot generaal-majoor, bevelhebber in de le mil. afd., de kolonel G. L. S. List, komm. van het le reg. huzarenbij het wapen der cavalerie, tot kolone^ wien hij samen woonde, zei dat hij zeer weinig at, bijna niet sliep en aan een overweldigend leed scheen ten prooi te zijn. »Als dat nog lang zoo moet duren, krijgt hij hersenkoorts of nog erger", zei hij bezorgd en Maurits voelde dat het zijn plicht was voor het welzijn van zjjn broeder een beslissenden stap te doen. »Wij moeten zien dat hij terstond naar zee gezonden wordt", zei hij, eensklaps een besluit nemende. »Ik zal aan den admiraal schrijven. Als ik hem den toestand van den armen jongen blootleg, zal hij hem zeker wel meenemen naar China." »God bewaar ons, Maurits!" riep Sumner uit. »Wat begrijpt gij den toestand van Harry nog weinigHij heeft mij gisteren nog gezegd dat hij den dienst zou verlaten als men hem nu naar zee zond, en dat hij dan van de erfenis van zijn peetoom ging leven." Maurits klemde de tanden op elkaar. Hjj voelde zich niet in staat om iets te doen voor iemand, die zoodanig alle besef van plicht en alle rede verloren had, als nu met Harry het geval bleek te zijn. Al zijne vooruitzichten van een schoone toekomst, van een eervolle loopbaan op te geven, ter wille van van wat? van een mooi meisje, dat zich verkoos te verstoppen voor de eenige vrienden die zij op de wereld had In zijn knorrigheid op Harold vergat Maurit en komm. van het 1® reg. huzaren, de luit.-kol E. D. Geukama Bakker, van het 2e reg. huz.bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot inspecteur der artillerie, 's konings adj. in buiteng. dienst, de generaal-majoor F. F. Steen- berghe, komm. der bereden art.tot komm. dei- bereden art., de kolonel jhr. C. J. A. ridder baro net Speelman, komm. van het 2® reg. veldart. tot kolonel, de luit.-kol. M. C. F. Simon, gouv- der kon. mil. academie; bij het 1® reg veld-art., tot kolonel, de luit.-kol. J. G. C. van Dijk, komm. van het korps; tot luit.-kol., de majoor H. M. Steenberghe, van het korpsbij het 2® reg. veld art., tot komm. van het korps, de kolonel C. D. H. Schneider, komm. van het le reg. vest.-art. en bij het 1® reg. vesting-art., tot komm. van het korps, de luit.-kol. F. M. Collard, van het 4® reg. vesting-art. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken, is met ingang van 16 Octo ber a. eervol ontslag verleend aan A. J. Fyan, als onderwijzer bij de rijksleerschool alhier; benoemd tot onderwijzer bij die school A. Ver schuur, te Goes, en de jaarwedde van den onder wijzer bij die school P. C. Gilde met 200 verhoogd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met'al- gemeene stemmen op een na benoemd tot hoogleeraar in de geneeskunde aan de gemeente-universiteit, dr S. S. Rosenstein, hoogleeraar te Leiden, en zijne jaarwedde op ƒ7000 bepaald. Met den benoemde stond op de voordracht dr K. Pel, lector aan de universiteit te Amsterdam. Bij de toelatingsexamens aan de burger avondschool alhier, in de vorige week gehouden, werden 24 jongens geëxamineerd 9 moesten af gewezen worden. Zes, die in 1882 met een eervol ontslag de lagere school hadden verlaten, werden zonder examen toegelaten. De lessen zijn geopend met 70 leerlingen, nl. 29 in de eerste, 21 in de tweede en 20 in de derde klasse. Van deze leerlingen bezoeken 16 de ambachts school 15 ter opleiding tot timmerlieden en 1 tot schilder. Aan den cursus ter opleiding tot hoofd onderwijzers en hoofdonderwijzeressen alhier wordt door 35 onderwijzers en 4 onderwijzeressen deel genomen. Door de commissie van voordracht voor de benoeming van twee kerkelijke hoogleeraren bij de universiteit te Amsterdam, te 's Gravenhage vergaderd, zijn de beide volgende drietallen van predikanten samengesteld I Drs. I. van Dijk, te Arnhen J. H. Gunning Jr., te 's Gravenhage, en E. H. van Leeuwen, te Zutphen II drs. J. Knappert, te Leiden W. C. van Manen, te Zierikzee, en H. U. Meyboom, te Assen- In October zal door de synode van de Ned. her vormde kerk uit deze drietallen de benoeming geschieden. De luit. t/. 2® kl. .1. D. Heyning, uit West-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Heden middag heeft een der werklieden, die den Abdijtoren schilderen, in eene zeer onaange name positie verkeerd. -Terwijl hij bij de peer, in een »stoel," met zijn werk bezig was, schoot een der touwen waarmede die stoel wordt opgehaald los en begon hij met matige snelheid te dalen. Gelukkig vatte een zijner kameraden het touw en kon hij daardoor den dalende van een wissen dood redden. Bij de Burlings (kust van Portugal) is een onbekend stoomschip met man en muis vergaan. Door eene vischsloep, die passeerde bij de plaats waar het ongeluk zoude gebeurd zijn, werd een groote hónd op eene rots gezien, die onmiddellijk van de rots afsprong, naar de sloep toezwom en aan boord werd genomen. Hij is thans in bewa- een oogenblik het onrecht, dat Clara uit het huis van zijn vader gedreven had. Doch eensklaps kwam alles hem weer voor den geest en hij voelde weer hetzelfde medelijden met de arme zwerveling. »Dan moeten wij zien dat hij een betrekking aan den wal krjjgt, als hij weigert naar zee te gaan", zei Maurits tot Jack Sumner, die ookrzeer bezorgd over Harry was. „Ik geloof dat het heel verstandig van u is dat gij ziet den goeden jongen ertoe te krijgen, om iets, wat dan ook, te doen", zei hij. »Bezig- heid en verandering zullen hem goed doen. Als hij op die manier voortgaat krjjgt hij een her senziekte, of hij raakt aan den drank, of stort zich op een andere manier in het verderf. Er moet terstond iets gedaan worden en dat zal ik doen", zei Maurits beslist en ging regelrecht naar lord Fermanagh, van wiens bijstand hjj ver zekerd was en die een broer bij de admiraliteit had. De volgende week werd Harold Arthur Steele geplaatst op het vlaggeschip te Portsmouth. »Hij zal zich arm maken met het heen en weer reizen naar Londen", bromde de oude heer Steele, toen hij die benoeming in de Times las. »Dat is nog beter dan dat hij zich te gronde richt door zijn beroep heelemaal te laten varen", zegt Maurits, die met groote moeite zijn broer had overgehaald om deze benoeming aan te nemen. Een paar dagen voor dat Harold zich aan boord ring bij het tolkantoor te Lissabon, dat in ver scheidene nieuwsbladen advertentiën heeft geplaatst, teneinde eenige ophelderingen aangaande het ver ongelukte stoomschip te verkrijgen. Het dier staat beschreven als een zeer fraaie jachthond. Door de gemeente-ambtenaren van 's Graven hage is aan mevrouw de weduwe Gevers Deynoot aangeboden het geschenkbestemd voor wijlen haar echtgenoot den overleden burgemeester. Dit huldeblijk bestaat uit eene prismavormige kristallen gegoten vaas voor bloemen op matzil- veren voetstuk. Gepolijste medaillons dragen aan de éene zijde van het voetstuk het opschrift Aan jhr mr F. G. A. Gevers Deynoot. Bijzijn aftreden als burgemeester van 's Gravenhage. De gemeente-ambtenaren. 18581882. Aan den tegenovergestelden kant de naamcijfers van den overledene, in blauw émail en verguld. Om den rand van de schaal slingeren zich mas sief zilveren eikenbladeren, welke samenloopen in wapenschilden, vertoonende aan de éene zijde het stadswapen en aan de andere het geslachtswapen der familie Gevers Deynoot, met de zinspreuk Constans ac Fortis, beiden met levendige kleuren in het metaal geëtst en gedekt met adellijke wapens. Twee handvatsels houden op bevallige wijze dit bloemstuk. Bij het geschenk is gevoegd een pracht-album met de namen der deelnemers, zijnde de eerste bladzijden van deze gedenkrol beschreven met de toespraak die tot den heer Gevers zou gehouden worden, indien hij in leven ware gebleven. De resident van Djokdjokarta telegrafeerde op den 8®n Aug. dat de werkzaamheden op alle sui kerfabrieken geheel hervat en de diensten en loonen door het inlandsch bestuur in overleg met beheerders en klagers, voorloopig geregeld waren. Daar de resident het wenschelijk achtte voor al de fabrieken eene zooveel mogelijk gelijkvormige regeling te treffen, was door hem een aantal land huurders uitgenoodigd zich in commissie te stellen, teneinde hem voor te lichten. Onder de kolonisten van Ommerschans en Yeenhuizen heerscht in den laatsten tijd de zucht om dienst te nemen bij het vreemden-legioen in Algerie. Bijna eiken dag vertrekken daartoe troepjes van 2 tot 10 en meer personen naar Rijssel. De markt schijnt echter overvoerd" te worden, want slechts weinigen worden aangenomen. Heden kwamen hier ook weder een vijftal ge zonde, sterke ontslagen kolonisten aan, die te vergeefs beproefd hadden eene verbintenis aan te gaan. Zij waren zonder geld van Rijssel naar Ter Neuzen gemarcheerd, van daar per stoomboot naar Vlissingen vervoerd en zullen nu, te voet, de reis naar Rotterdam aanvaarden, in de hoop daar werk te zullen vinden. In Den Haag is in bijna tachtigjarigen ouder dom overleden mr. E. G. Lagemans, vroeger hoofd redacteur der Staatscourant. Hij was tevens bekend als een groot voorstander van muziek en behoorde tot de oprichters der AP tot bevordering der Toonkunst In groote menigte stroomen de geloovigen naar de kathedraal in de Lange Nieuwstraat te Utrecht, alwaar het stoffelijk overschot van wijlen den aartsbisschop mgr. A. I. Schaepman, in de fraaie, zwaar mahoniehouten kist, in vol ornaat is geëxposeerd. De baar, omgeven van 10 brandende kaarsen, staat onder de jubée, die bij wijze van troonhemel met rouwfloers gedrapeerd is. Ter weerszijden zijn twee geestelijke zusters in gebed verzonken. Achter de jubée heeft men het gezicht op het altaar, dat geheel met rouw floers bedekt is, en omgeven door tal van kaarsen op zwart-witte kandelaars. Ter zijde van het altaar is aan de eene zijde, tegenover den aartsbisschoppelijken troon, een troon voor den bisschop van Roermond, die bij den uitvaartsdienst de mis zal celebreeren. De beide kannunikenbanken zijn, evenals het verder meubilair, geheel in rouw gestoken, en tal van rouwlamfers hangen uit het gewelf der kerk omlaag. In de vorige week heeft de minister van waterstaat de werken voor den spoorweg Dord rechtEist aan den Diefdijk bezocht, waar de aarden baan steeds over eene groote uitgestrektheid van zijn nieuw schip zou begeven, wandelden de broeders samen langs Piccadilly en Harold, die altijd zijne oogen uitkeek als hij in een drukke straat was, wees Maurits op de ongewone menigte die zich in de buurt van het academiegebouw verdrong. Het gezicht van een lange dame met opgeheven hoofd deed zijn hart steeds onstuimiger kloppen, en zelfs het kalme gestel van Maurits was een paar maal geschokt door de zenuwachtige pogingen die Harold aanwendde om dames, die zijn aandacht trokken, in het gelaat te zien. Arme Haroldhoeveel teleurstellingen bereidde hij zich De meeste lange meisjes, die hij met zulk een blijde verwachting aanstaarde, geleken vol strekt niet op Clara. - „Ja, hier is een groot gedrang", zei Maurits en deed zijn best om zijn broeders arm steviger vast te houden, daar deze weer op het punt was een lange gestalte achterna te snellen. „De ten toonstelling is pas een paar dagen geopend. Kom laten wij er eens in gaan, Harryals gij te Portsmouth komt zal men veronderstellen dat gij de schilderijen rond geweest" zijt." »Laat die schilderijen naar de maan loopen", barstte Harold, die in een stemming was om alles te verwenschen, uit. (Wordtvervolgd.) wegzinkt. De aannemers zijn r gedeelte van den weg van hunne verplichtingen ontslagen. Ook het stationsgebouw te Gorinchem begint te verzakken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten, aan P. Hoorn en E. Lazare voor den tijd van twee jaren vergunning te verleenen tot het plaatsen van vier gebouwtjes, bestemd tot cabinet d'aisance et de toilette. Vooral ter wille van dames en vreemdelingen, meende men in deze het voor beeld van Parijs en Berlijn te moeten volgen. Verleden week werd van een der groote werven in Glasgow de Harmonia, een groote stoomboot voor de vaart HamburgAmerika, te water ge laten. Het afloopen ging goed, maar toen het schip in het water lag viel bet overzij en bleef in een hoek van 45 graden liggen, zoodat een aantal arbeiders die aan boord waren, door den val meer of minder ernstig werden gewond. Naar het schijnt had men op het dek van het ledige schip aan éene zijde ongeveer 50 ton hout opge stapeld en verzuimd dit weg te nemen of te ver- deelen voor het afloopen. De keizer van Rusland hield gisteren namiddag te Moskou eene revue over de troepen. De reveu werd ook bijgewoond door de keizerin en de gezamenlijke leden der keizerlijke familie. De keizer was te paard, en naast hem reed de vorst van Montenegro. De keizer vertoefde daarna in het gebouw der tentoonstelling tot 's avonds 9 uur. De orde in de straten, welke de keizer passeerde, werd door vereenigingen uit het volk gevormd, gohandhaafd. Politie was weinig of in het ge heel niet zichtbaar. Na eene werkstaking van bijna honderd dagen en een verlies aan loonen van bijna 25 millioen gulden, hebben de ijzerwerkers van Pittsburg den arbeid hervat tegen het vroegere loon. Het is de eerste keer dat deze machtige werkliedenvereeni- ging geslagen wordt, en dit zou ook nu niet ge lukt zijn, indien er niet geschillen waren ontstaan tusschen verschillende klassen van werklieden. Morgen zal het twintig jaren geleden zijn sedert de heer Von Bismarck optrad als hoofd van het Pruisische ministerie. Waarschijnlijk zal keizer Wilhelm den kanselier op dien dag met eenig bijzonder eerbetoon verrassen. De transportdienst van de Engelsche Admi raliteit heeft nu 108 transportschepen tot zijne beschikking, waarvan wel spoedig een aantal zullen worden afgedankt. Het overbrengen van zulk een leger kost schatten gelds. De Orient, waarmede de hertog van Connaught uitging, werd gehuurd voor vier maanden tegen 16.50 per ton en per maand, dat is bij een inhoud van 5386 registertonnen, voor de vier maanden eene huui- van 355.000, buiten de kolen die door de Ad miraliteit aan de verschillende stations worden geleverd. De gewone transportschepen worden betaald met f 9.60 a ƒ12 per ton en per maand, naar de snelheid en bruikbaarheid der schepen. Alle schepen die voor vier maanden gehuurd wer den, kregen twee maanden huur vooruit, de an dere éene maand. Op deze voorwaarden vertrok ken uit Engeland 72 transportschepen met troe pen en uit Indië 36 waarbij nog niet in rekening zijn gebracht de schepen die gehuurd zijn om muilezels aan te voeren uit Spanje, Syrië en Amerika. Een schip met Amerikaansche muilezels is nog onderweg naar Ismailia. Eindelijk kost de Carthage, een prachtig schip van 5,100 ton, dat te Ismailia ligt en als hospitaal is ingericht, aan de Engelsche regeering 120.000 in de maand. De straatverlichting met electrisch licht is in Berlijn begonnen met de Leipzigerstrasse. Men gebruikt er differentiaal-lampen van Siemens Halske. Het stelsel pneumatische buizen te Parijs zal in 1884 geheel zijn voltooid. Den l®11 Mei 1879 werd de dienst voor luchtdrukverzending var- briefjes geopend in het oude Parijs en den l®n Februari jl. voor de buitenwijken Grenelle, Auteuil Passy en Des Ternes. In het begin van het vol gende jaar komt de aanleg gereed in Pare Mon- ceaux, Batignolles, Montmartre, La Chapelle en La Villette. De overige wijnen volgen, allen, zooals wij zeiden, vóór 1 Januari 1885. Deze week is, op last van het gemeentebe stuur der Fransche stad Caen het op de markt aldaar staande beeld van Lodewijk XIV afgebro ken. Het is ons wel, de figuur van dien vorst boezemde ons nooit eenige sympathie in. Maar- voor de Fransche republikeinen is het wel wat bedenkelijk als zij voortgaan te breken met den uiterlijken tooi eener geschiedenis, welke zelve zij niet vermogen te loochenen. Zjj richten thans haast iederen Zondag standbeelden op voor allerlei beroemdheden van vierden en vijfden rang, van welke men na eeuwen met moeite de verdiensten zal kunnen opsporen. Geven zij nu het voorbeeld van afbreken der huldeblijken, met welke zij het niet eens zijn, dan graven zij eene fosse commune voor de beelden, bij welker oprichting zij nu ver kiezingsredevoeringen houden, en dan komt al die moeite ten slotte alleen aan de beeldhouwers ten goede. Amsterdam. Blijkens een hier ontvangen telegram is de Willem Barents gisteren avond te Hammerfest aangekomen. Alles wel aan boord. Rotterdam. De lord-mayor van Londen en de verdere waardigheidsbekleders der city zijn heden namiddag te 6.11 per extra trein van het

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2