1882. N° 225 125e Jaargang. Zaterdag 23 September. Een kalm toeschouwer. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 22 September. FEUILLETON. Door B. H. BUXTON. MIDDELBDRGSCHE COURANT. Wij hebben de vrijheid genomen de zinsnede in de grondwet betreffende grondwetsherziening,een toppunt van geheimzinnigheid" en de overtuiging van het ministerie omtrent de noodzakelijkheid dier herziening weinig ernstig te noemen. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Pijnacker Hordijk, heeft gisteren in de eerste kamer gezegd Dat het de Bedoeling der regeering is om in den loop der volgende maand voorsteilen tot herziening van het kiesrecht aanhangig te maken De bedoeling 19 echter niet om in middels reeds een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der grondwet de herziening raadzaam is. Integendeelde bedoeling is om wèl in den loop van het zittingjaar dat onderzoek te doen plaats hebben, maar alleen dan wanneer de voorstellen nopens het kiesrecht niet alleen zullen aan geboden zijn, maar ook de goedkeuring der vertegenwoor diging zullen hebben erlangd. Wij laten nu aan onze lezers gerust de beslis sing, èn omtrent de geheimzinnigheid, èn omtrent den ernst, waarvan wij spraken. Eerst zal nu de kieswet gewijzigd moeten wor den. Is deze wijziging, welke reeds herhaaldelijk schipbreuk heeft geleden, tot stand gebracht en heeft zij iets te beduiden, dan moet, naar consti tutioneel gebruik, de kamer ontbonden worden. Inmiddels" zal dan eene commissie aan 't praten gaan over grondwetsherziening. Wij wenschen haar een prettig discours, maar gelooven niet dat onder al de politieke beroering, die ons te wachten staat met eene andere kieswet en een nieuwe kamer, er naar hare redekaveling veel geluisterd zal worden. Intusschen, kieswet-Wijziging, onafhankelijk van grondwets-herziening, is onze wensch. Mits zij geen wassen neus zij, zooals sommige zinsneden van sommige troonreden De Arrik. Ct kan zich ook al niet verheugen over de toekomstige staatscommissie voor grond wets-herziening. »Het vooruitzicht hierop, schrijft zij, is door verscheidene onzer couranten met toejuiching en als eene blijde tijding ontvangen wij voor ons kunnen in die blijdschap en geestdrift niet deelen. Wij zijn overtuigd dat, wanneer er iets in staat is de herziening der grondwet te bederven, er, na lang getob en tijdverlies, eene mislukte of teleur stellende herziening van te maken, het is het in stellen eener staatscommissie. Alleen wanneer de bedoeling is, het herziening verlangend deel van het publiek met een ijdel vertoon te paaien, den schijn aan ie nemen van met iets bezig te zijn waarmede men volstrekt niet bezig is, kan het middel doeltreffend werken. Voor de ongeduldige herziening-gezinden ligt dan steeds het mondstop- pend argument gereed „de commissie onderzoekt;" en in zulk eene hoogst ernstige en veel omvat- £0 HOOFDSTUK V. Onder liet rooken van een sigaar. Dit alies ziet Maurits in en ook dat zijn 'breeder even onschuldig is als vijf jaren gele den toen hij de uitverkorene zijns harten aan de teedere zorg zijnet eerzuchtige, booze moeder toevertrouwde. »Arme Harryhij is de oprechtheid in persoon. Wereldsgezindheid en berekening moeten een eerste plaats bekleeden in het leven van lord Kempton; maar voor Harold zijn dat woorden zonder beteekenis. Hij zweert dat zijn liefde nooit zal verflauwen en bouwt even vast op de trouw zijner geliefde als op zijn eigen. Kempton mag een tijdlang gehoor geven aan een aangenamen invloed, maar hij zou altijd op zijn hoede zijn; geen voorbijgaand gevoel zou hem zichzelf of hetgeen hij aan zijn positie verschul digd is, doen vergeten. Harold daarentegen heeft zichzelf geheel en al voorbereid en elke tegenstand jran slechts dienen om hem met des te grooter tende taak: te onderzoeken »van welke bepa lingen der grondwet de herziening raadzaam is," mag men de in consult geroepen deskundigen volstrekt niet haasten. Saguntum moge onderwijl verloren gaan, maar de eerbiedwaardige, grijze raadsheeren mogen in hunne deliberatiën niet gestoord worden." Een Fransch blad meldt dat de kroonprins dei- Nederlanden tot herstel zijner gezondheid zich over Parijs naar het Zuiden van Frankrijk bege ven heeft. Hieruit komt men dus te weten waarom Zondag middag de schildwachten vóór de aloude woning van Jan de Witt, thans het prinselijk paleis, op den Kneuterdijk te 's Gravenhage, zijn ingetrokken. De »kosten van uitzending" van den tegen- woordigen gouverneur-generaal van Ned. Indië, en de vergoeding der kosten van terugtocht van den vorigen landvoogd in het vorige jaar, hebben niet minder dan ƒ87,153 bedragen. Wanneer men op dit cijfer let, dan zal men misschien onze hoop deelen dat er nooit gevolg moge gegeven worden aan het verlangen van diegenen, die de reis van iederen nieuwen gouver neur-generaal, »ter wille van ons prestigemet meer luister en omslag willen doen plaats hebben. De kosten zouden dan spoedig naar het millioen loopen. Naar wij vernemen is, tengevolge zijner benoe ming tot directeur der Amsterdamsche Rijtuigver- eeniging, aan den heer J. van den Houte Willems alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek, in eene gisteren gehoudene vergadering van het polder bestuur van Walcheren, met ingang van 15 Octo ber a., eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van le ambtenaar of commies ter griffie van Wal cheren. Sedert Ap>ril 1853 en dus gedurende een tijdvak van bijna 30 jaren, was hij bij dat bestuur met werkzaamheden van verschillenden aard belast. Zondag middag te 2 uren zal op het Molen water alhier door het muziekkorps der dd. schut terij de laatste openbare muziekuitvoering in dit seizoen gegeven worden. Heden is met goed gevolg een proefreis gemaakt van Rotterdam naar Middelburg met het voor rekening van de Zeeuwsche Stoomboot-maatschappij alhier vervaardigde schroefstoomschip Valk II. Het schip bleek in alle opzichten te voldoen. De boot vertrok van Rotterdam te 8.15 vm. en arriveerde alhier te 3.45 nm., zoodat, afgetrokken het oponthoud te Dordrecht en Yeere, samen 45 minuten, de reis volbracht werd in 6| uur. De bouwmeesters, de heeren L. Smit Zoon te Kinderdijk, (etablissement Fop Smit) verdienen allen lof voor het door hen geleverde werk. In den loop dezer maand zal een lichtschip geplaatst worden op j Eng. mijl in het Westen van het Z. W. gedeelte der bank genaamd „Wan delaar." Het licht zal zijn een draailicht met witte schitteringen. hardnekkigheid in zijn voornemen te versterken." Dat is de slotsom waartoe Maurits na lang en rijp beraad gekomen is en hij is volstrekt niet ingenomen met den aanblik dien de zaken ople veren voor den zeer belangstellenden, doch werke- loozen toeschouwer achter de schermen. Hij be denkt niet, de arme man, dat als hij morgen zijn nieuw leven begint, dat leven gewijd is aan letterkunde en aan rust, dat hij dan slechts een stap nader gebracht wordt bij het oogenblik waarop hij geroepen zal worden om zijn obser vatiepost te verlaten en een rol, al is het ook geen hoofdrol, te gaan vervullen in het maat schappelijk drama, waarover hij onder het rooken van zjjn sigaar zoo weinig heeft nagedacht. HOOFDSTUK YI. «P de tentoonstelling-. De eene week verliep na de andere en steeds nam het lijden en de spanning van den armen Harold toe. Maurits had zijne nieuwe kamers betrokken en deed zijn best om 'zich te Wijden aan het letter kundige werk, waarnaar hij reeds zoolang verlangd had. Maar hoe kan een werk des geestes vorderen wanneer de schrijver aanhoudend gestoord wordt En dat was bij Maurits het geval. Ochtend, middag noch avond, nooit was hij veilig Zoodra bovengemeld lichtschip geplaatst zal zijn zal het lichtschip Wielingen verplaatst en gelegd worden in de kruispeiling, welke verkregen wordt door 'de lijn der geleidelichten van de Nieuwe Sluis en de lijn van Brugge en Heijst. Dat vaartuig zal bij voortduring een draailicht met roode schitteringen vertoonen. Yan den datum van plaatsing en verplaatsing en van het ontsteken van het licht zal nader kennis worden gegeven. Behalve de bestaande gelegenheden tot verzen ding van brieven en andere stukken naar Enge land, zal, te rekenen van 1 October a., mede een mail naar Engeland kunnen worden verzonden langs den weg van Calais-Dover, met den trein van 5.45 's morgens uit Rotterdam naar Antwerpen. De brieven enz. voor die verzending behooren ter post bezorgd te zijnte Rotterdam vóór 5.10 's morgens te Amsterdam vóór 8.45 's avonds en te 's Gravenhage vóór 11 's avonds van den vori gen dag. Goes. 21 Sept. De heer Z. D. van der Bilt Lamotthe herdacht heden den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaren tot lid van het bestuur van ons departement der Maatschappij tot Nut van IAlgemeen was gekozen, van welk tijdstip af, hij eerst de functiën van secretaris, daarna die van penningmeester bekleedde. In een bijeenkomst van IVwfe-leden bield de heer dr Yan Campen, voorzitter van het departement, na voorlezing der notulen van den jare 1857, die hij tot uitgangspunt bij de herdenking der gebeur tenis nam, eene hartelijke toespraak tot den jubi laris, wien hij, namens het departement, dank betuigde voor de moeite, die deze zich gegeven, de toewijding, die hij, betoond had gedurende het vierde eener eeuw, en wenschte hem toe, dat hij nog lange jaren in het belang van het Nut moge werk zaam zijn. Spreker deed vervolgens mededeeling van een bij hem ingekomen aan den heer Lamotthe gericht schrijven van het hoofdbestuur, waarin het eveneens den jubilaris hulde bracht voor hetgeen hij in het belang van het Goesche departement, en in dat van de maatschappij gedaan heeft. De heer Lamotthe dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden, tot hem gesproken, betuigde steeds zijne beste krachten voor de zaak van het Nut veil te zullen hebben en het vriendelijk schrijven van het hoofdbestuur op hooger prijs te stellen dan het schoonste geschenk van het edelste metaal. Jubilaris en IVbte-leden bleven nog eenige uren vriendschappelijk bijeenmenige dronk op den jubi laris uitgebracht gaf blijk, dat de voorzitter met de betuigingen, in zijn offieieele toespraak gedaan, inderdaad de tolk van zijne medeleden was ge weest en met geestdrift werden de woorden be groet van den onder-voorzitter den heer Van der Pauwert, die den wensch uitsprak, dat de heer Lamotthe niet alleen nog lang in het belang dei- maatschappij tot Nut van I Algemeenmaar nog vele jaren in het algemeen nut der maatschappij werkzaam moge blijven. tegen de invallen van Harold. Die bezoeken duurden wel is waar niet langmaar wat zij aan lengte te kort kwamen, maakten zjj door veelvuldigheid goed. De Saragossa was buiten dienst gesteld en de jonge zeeman was meester van zijn tijd, dien hij afwisselend besteedde om zijn verloren geliefde; te bejammeren of wanhopig te zoeken. Hij was bij zijn besluit gebleven en had het huis zijner ouders niet meer betreden. Hij weigerde hardnekkig zijn moeder of zuster te zien en eens toen hij Maurits wilde bezoeken en de stem van Cecile hoorde, maakte hij rechtsomkeert en liep weg. Hij liep door Londen als een dwaalgeest om zijne Clara te zoeken, maar hij vond haar niet. Met zijn vader had hij een onderhoud dat van weerskanten zeer onaangenaam afliepzoodat mijn heer Steele, toen hij zijn zoon Maurits dit bezoek mededeelde, er bij voegde dat de jongen „niet wel bij het hoofd" was. »Ik hoop dat hij wel eenmaal weer tot be zinning zal komen", vervolgde de oude man knorrig maar bij moet zich niet vergissen omtrent mijne bedoelingen. Als bij zich verbeeldt dat ik hem zal naloopen om de eer van zijn gezelschap in mijn huis, dan heeft hij het mis en dat kunt gij hem zeggen ook." Maurits moest glimlachen. Het moest dien ouden man van zaken, die zijn geheele leven om niets anders had gegeven dan om geld, alleen geld, al heel zonderling voorkomen, dat zijn eene zoon Terselie, 22 Sept. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier heeft zich met de Chr. gereformeerden vereenigd om gezamenlijk te trach ten eene Christelijke bewaarschool of liever nog eene Chr. lagere school tot stand te brengen. De heer J. Molhoek hield gisteren avond voor een schaars opgekomen publiek eene te voren aan gekondigde rede, die ten doel had de bevolking van Yerseke tot medewerking aan te sporen. Dat hij niet in gebreke bleef de openbare school zoo verschrikkelijk mogelijk voor te stellen, is, als men nu eenmaal een Christelijke school wil scheppen, misschien te billijken, maar dat hij het volk wijs maakte dat de staatsschool tegen de beginselen van het Christendom handelt, dat er het moder nisme woont, dit is oneerlijk. Ook niet eerlijk was het, dat alle tegenspraak of debat in de aller eerste plaats verboden werd. Yerder werd mede gedeeld dat eene commissie van vier leden was benoemd om statuten te ontwerpen en de eerste zaken te regelen. Ieder werd uitgenoodigd den volgenden avond naar zijn vermogen voor een geld som te komen inteekenen. Moest men zich met eene bewaarschool tevreden stellen, voorkinderen van 3 tot 7 jaren ongeveer, dan zou op die school geen kerkje gespeeld, noch aan het onderwijs #ene sectekleur gegeven worden, want de verschillende gezindten hadden zich vereenigd, maar het onder wijs zou een echt gereformeerden grondslag hebben. »Het zou al heerlijk zijn als de onderwijzer met de kindertjes een psalmpje kon aanheffen en in den gebede voor God neervallen." De rede werd voorafgegaan en gevolgd door gebed en psalmgezang. De door de vereeniging Be Unie te Amsterdam belegde algemeene vergadering ter gedachtenwisse- ling over grondwetsherziening, gaat niet door, om dat de meeste uitgenoodigde vereenigingen bezwaar hadden tegen de kosten. Het bestuur van de Unie heeft nu allen uitgenoodigd zich aan te sluiten bij een adres aan den koning, waarin verzocht zal worden een wijziging van art. 76 der grondwet in dezen zin ./De leden der tweede kamer worden rechtstreeks hij geheime stemming gekozen. //Om kiezer te zijn, moet men zijn meerderjarig inge zetene, Nederlander, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten. «Het kiesrecht en de uitoefening ervan worden door de wet geregeld." Tusschen de curatoren der gezondheids-inrich ting Bethesda en de erfgenamen van haar stichter, wijlen den heer Jut van Breukelerwaard, wordt een proces gevoerd over de al of niet wensche- lijkheid der opheffing van de genoemde stichting. In die zaak is betrokken een van de meest be kende leden der tweede kamer. De erven Jut nl. zijn de minderjarige kinderen van den heer Bastert, en diezelfde heer behoort tot de curatoren van de stichting. Als voogd zijner kinderen had en heeft de heer Bastert er belang bjj dat de stichting worde op- eerlijkheid boven een volle beurs verkoos en de andere meende dat liefde het éene noodige voor den hemel en op aarde was. Geen wonder dat Jacob Steele zijn jongens niet begreep, maar hen veeleer als een paar onoplosbare raadsels be schouwde. De eerzucht van mijnheer Garbles werd geprik keld door de onvoorziene moeielijkheden welke het vinden van Clara opleverde en hij liet niets onbe proefd wat tot de ontdekking der schuilplaats van die geheimzinnige dame kon leiden. Zij was niet aan een der handwerkscholen verbonden, noch aan een der vele magazijnen in Londen. Daarvan had mijnheer volkomen zekerheid gekregen en daar noch zijne handlangers, noch Maurits, noch Harold iets aangaande de vermiste te weten kwamen, begon de gewezen politieagent, die geen geld meer van zijn cliënten kon eischen, omdat hij blijkbaar niets vorderde, zich eindelijk terug te trekken en verge noegde zich met de gewaagde veronderstelling dat »het juffertje zeker naar het vaste land ver trokken was. »Dat doen zij altijd, mijnheer", zei hij koeltjes. »Die dertig gulden weten zij op de een of andere manier bij elkaar te krijgen en dan poetsen zij de plaatdat is zoo in haar aard. »Waar is Clara dan toch?" Het is zeer wel mogelijk dat men zich midden in Londen, in het drukke Londen, verbergt en altijd verborgen bljjft. Misschien was Clara zoo goed verborgen. De tijd verliep en Maurits begon zich ongerust te maken over Harold. Zjjn vriend Sumner, lust

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1