N° 224. 125e Jaargang. 1882. Vrijdag 22 September. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 21 September. Door B H. BUXTON. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Er zijn gunstige berichten gekomen omtrent krijgsverrichtingen in Atjeh en de Indische regee ring heeft zich gehaast die te seinen, gelijk de Nederlandsche geen oogenblik verloren laat gaan om ze in de Staatscourant wereldkundig te maken. Terwijl wij ons over den inhoud dier berichten oprecht verheugen, kunnen we niet nalaten op te merken, dat de angstvallige bekrompenheid in het geheim houden van onaangename gebeurtenissen, door dit uitbazuinen van hetgeen aangenaam klinkt, te erger in 't licht treedt. De gisteren ontvangen dépêche der Indische regeering luidt aldus »Op 13 September is te Samalangan een belang rijk succes door de flinke houding van leger en vloot verkregen. »De talrijke vijand werd met groot verlies uit zijne stellingen verdreven. Aan onze zijde vielen 10 gekwetsten. Samalangan, Pasangan en Palonk zijn door de marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd door eene patrouille de bende van Hassan uiteengedreven en deze zelf zwaar gewond, met achterlating van zes dooden, terwijl de patrouille zes gewonden bekwam. De toestand is verbeterd. Uithoofde van het belang, dat ditmaal gehecht moet worden aan de antwoorden van de beide kamers op de verschillende mededeelingen in de troonrede, laten wij hier uit het concept-adres dei- eerste kamer die zinsneden woordelijk volgen, welke eene zelfstandige zienswijze der kamer bevatten. De overige alineas zijn slechts de gebruikelijke weerslag op de woorden der koninklijke toespraak. IV. In de smart, die het vergaan van den monitor Adder met zijne bemanning bij geheel de natie verwekte, wordt door ons ten volle gedeeld. Met spanning verbeiden wij hetgeen omtrent de oorzaken van dit betreurenswaardig verlies aan het licht zal worden gebracht. VI. "Wij beamen de zienswijze van uwe majesteit, volgens welke de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaat. Zal aldaar het gezag worden bevestigd en de veiligheid verzekerd, dan dient op den steun van de zee en landmacht bij voortduring te worden gerekend. VIII. Dringend dunkt ons de behoefte aan hervorming van het samenstel onzer belastingen. Het door uwe majesteit aangekondigde voorstel, strekkende om met die hervorming een aanvang te maken, zien wij verlangend te gemoet. Tot betere regeling der plaatselijke belastingen in verhand met de herziening van 's rijks belastingstelsel zullen wij gaarne medewerken. Afgescheiden van deze verschillende maatregelen rekenen wij het plicht op beperking van uitgaven bedacht te zijn. Mocht desniettemin vermeerdering van's rijks inkomsten noodig blijken, dan zullen wij voorstellen daartoe rijpelijk overwegen. X. De mededeeling van uwe majesteit, dat voorstellen betrekkelijk het kiesrecht weldra de vertegenwoordiging zullen bereiken en niet minder de mededeeling, dat het haar voornemen is tevens een onderzoek te doen instellen O HOOFDSTUK V. Onder liet rooken van een sigaar. Deze verklaring werd stilzwijgend aangehoord. Lord Kempton had blijkbaar vergeten dat het de laatste avond was, dien Maurits in zijn huis door bracht en deze was te trotsch om hem daaraan te herinneren. Na een kort afscheid gingen zij bij den ingang van Albany uit elkaar en Maurits stapte voort, in zichzelf Harford met zijn thea- tïalen aanhang en zijn onbeduidende vrienden verwenschende. Kort na dat zonderlinge avontuur in het Park kwam hij in de Parklaan en opende de huisdeur met aijn sleutel. Met een beklemd gemoed klom hij de trap op naar zijn eigen »hokje." Elk afscheid is min of meer weemoedig en nu zal hij den laatsten nacht doorbrengen onder het dak, dat hem twee jaren lang zoo aangenaam geherbergd heeft. Wel is waar is hij met zijn Jeering veel afwezig geweestzij hebben gereisd, omtrent <le vraag, van welke bepalingen der grondwet herziening raadzaam is, trok in hooge mate onze belang stellende aandacht. Heden voormiddag zijn door gedeputeerde staten van Zeeland, in hunne raadzaal, in bet openbaar, uitgeloot 86 obligatien ad f 1000, ten laste dei- provincie Zeeland, als zestien in de leening ad 28.000 (1861), n°* 3, 4, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 24, 25, 26 en 28 Twee en dertig in de leening ad ƒ40.000 (1879), n". 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 11, 12,13 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 28, 29, 32 33, 34, 35, 37, 39 en 40; en acht en dertig in de leening ad 567.000 (1881), n01. 15, 19, 26, 50, 84, 88,95, 98, 124, 133, 178, 182, 184, 192, 216, 264, 269, 273, 289, 290, 295, 296, 311, 321, 338, 352, 368, 376, 409, 439, 456, 468, 496, 504, 509, 522, 546 A en B en 555 A en B. Deze obligatien zijn losbaar op 1 Januari 1883. Gisteren middag is de stoomtram, die te 2 uren van hier naar Ylissingen vertrok, nabij Souburg weder gedérailleerd. De machine, die diep in den grond gewoeld was, bleef gelukkig op den kant der waterleiding staan. De reizigers, waar onder vele dame», waren verplicht de reis wan delend te vervolgen. Eerst te 10 uren 's avonds werd de dienst hervat. l lissingcn, 21 Sept. Gisteren avond kwam van Antwerpen alhier in het dok het nieuwe Bel gische lichtschip, bestemd om voor het zeegat de Wielingen geplaatst te worden, tot welke plaatsing voor het einde dezer maand zal worden overge gaan. Dit schip zal voeren een wit draailicht met twaalf schitteringen in de minuut, en als mistsein een Sireen, welke om de twee minuten twee op elkander volgende geluidstooten voortbrengt. Kloetinge, 20 September. De door ged. staten gesloten rekening dezer gemeentebedraagt in ontvang 9040.70, in uitgaaf 8620.69, batig slot 420.00^. De gemeente-begrooting voor 1883, is vastge steld in ontvang en uitgaaf op 8952.49. Onder de inkomsten komen voor hoofdelijke omslag 2000 (belastb. inkomen vorig jaar 191/m.), 4/5 per soneel 2391.58 (gemeente opcenten worden niet geheven.) Onder de uitgaven: voor onderwijs f 3090 rente en aflossing van het in 1876 opgenomen kapitaal voor den bouw van een schoollokaal 1053 onderhoud en vernieuwing van wegen en riolen f 1000. Jhr. mr. M. M. van Asch van Wijck, voorzitter van het muntcollege en lid der tweede kamer voor Amersfoort, behoorende tot de anti-revoluti onaire partij, is gisteren morgen, na eene langdu rige ziekte, te Utrecht overleden. Hij was den 28 Dec. 1816 te Utrecht geboren en behoorde tot een der oudste en aanzienlijkste geslachten. Sedert 1874 had hij zitting in de kamer. De overledene vreemde landen gezien en vele interessante lieden ontmoet. Maar gedurende al deze reizen hebben zij zich toch nergens gevestigd. Voorwaarts was steeds het paroolaan rusten werd slechts ge dacht als iets dat veraf was en in verband met thuis. En voor beiden was bet woord thuis eensluidend met dit buis in het bijzonder, uit al de vele buizen in bet groote Londen. En nu zij er teruggekeerd zijn en al de aangenaamheden en geriefelijkheden ervan opnieuw hebben leeren waardeeren, is het voor Maurits tijd om het voor altijd vaarwel te zeggen. Hij is voornemens naar een kleine woning, die hij in de Koningstraat gehuurd heeft, te ver huizen. Lady Fermanagh heeft hem zoowel uit haar naam als uit dien van haar gemaal den graaf, uitgenoodigd om zoo lang hij wil als logé te Hyde-House te blijven en Maurits weet dat die uitnoodiging even hartelijk gemeend als iritge- sproken is, maar hij heeft haar toch afgewezen. Hij heeft een letterkundig werk onderhanden en wenscht nu juist vooral geheel de handen vrij te hebben, sedert hij zich vrijwillig gewijd heeft aan de taak die zijn broeder zoo geheel vervult, het zoeken van Clara. Maurits weet dat zijn aandeel in die Don Quichotteachtige onderneming zeer slecht te rijmen is met het aangename werk van schrijven, waar hij met zooveel ijver en genoegen aan begonnen is; maar hij heeft een goed hart en zijn tee- derste gevoelens zjjn opgewekt door dentreurigen was een braaf burger, die in stilte veel wel deed en een steun voor weduwen en weezen mocht heeten. De heer Pierre Legrand, minister voor koophandel in de Fransche republiek, heeft eene circulaire gericht aan de presidenten der kamers van koop handel in Frankrijk, waarin hij bericht van den Nederlandschen gezant officieel kennisgeving te hebben ontvangen, dat in 1883 te Amsterdam eene internationale tentoonstelling zal worden gehouden. De minister voegt bij zijne op 15 September ge- dagteekende circulaire het programma der ten toonstelling, en geeft kennis dat de consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam belast is met de behartiging der belangen van Fransche inzenders. Van de hand van dr. J. G. Mezger, den beroem den Am sterdam schen geneeskundige, bevat het Handelsblad eenige raadgevingen Aan de moeders in Nederland, betreffende de behandeling hunner zuigelingen gedurende de eerste maanden na de geboorte, welke ons belangrijk genoeg voorkomen om er hier den hoofdinhoud en de strekking van mede te deelen. De heer Mezger begint met eene aanwijzing van het veranderde standpunt, dat de geneeskundige wetenschap van onzen tijd tot de ziekten en ge breken, die het menschdom kwellen, inneemt. „Niet meer als enkel stoffelijke verschijning wordt de mensch door haar gadegeslagen maar ook als persoon, als redelijk, zelfbewust en gevoe lend wezen, dat vatbaar is voor geluk en ongeluk. Wetenschappelijker, zijn wij tevens meer bescheiden, geleerder, zijn wij eenvoudiger, en gevoelen we ons den evenmensch nader dan vakgenooten van weleer deden. »Deze andere verhouding tusschen medici en patiënten komt zoowel wetenschap als praktijk uitmuntend te stade. Verhoogde belangstelling in den lijder maakt ons tot betere opmerkers, die zelfs geringe afwijkingen van normale houding, gelaats uitdrukkingen en gewoonten opmerken en waar deeren, en hij onvoldoend aantal andere gege vens dus niet zelden den sleutel vinden voor het onderkennen der kwaal. Zóo loont de genius der geneeskunde onze meerdere humaniteit met grootere gaven en onderscheiden de vruchten van onzen arbeid zich gunstig van die van weleer." Uit deze gewijzigde richting hunner wetenschap leidt dr. Mezger de gevolgtrekking af dat de geneeskundigen, meer dan tot dnsver hun gewoonte is, hun stem moesten doen hooren als raadgevers voor de opvoeding en de opleiding van den jeug digen mensch. Over voeding en bleeding van jonggeborenen moge reeds door enkelen met lof- felijken ijver en zeer lezenswaardig geschreven zijn, geen rekening is daarbij nog gehouden met »een zeer belangrijk deel der verpleging van kin deren, nl. al wat zorg voor houding en spierbe weging heeten mag." Ook de stemmen, die in den laatsten tijd zich hebben doen hooren tegen eene een zijdige africhting van denkvermogen en geheugen, met verwaarloozing der eischen van het lichaam, toestand van zijn armen, overspannen broeder en door het diepe medelijden dat hij zelf gevoelt met die verschoppeling, die mooie Clara. Als hij slechts te weten kon komen dat zij onder dak was en goed verzorgd werdals hij maar de geruststel ling had dat zij geen gebrek leed aan het noo- digste, gelijk dat arme schepsel, dat hem zooeven aangeroepen haddan zou hij van zijn ergste zorg bevrijd zijn. Maar zoolang hij dacht aan de mogelijkheid dat zij broodsgebrek had en eenzaam en verlaten rondzwierf, had hij geen lust om iets voor zichzelf te beginnen. Zoo zeer had de ge moedstoestand van Harold den kalmen aard van zijn broeder geschokt, en de herinnering aan net wreede bedrog van mevrouw Steele en haar ondeu gende dochter deed zijn verontwaardiging telkens weer opnieuw ontvlammen. Toen hij zijn kamer betrad, ging hij naar het wijdgeopende venster, van waar men bij dag een prachtig uitzicht over Hyde-Park had en keek somber in den stillen, duisteren nacht naar buiten. Hij is ver boven de gezichtslijn der late voorbijgangers, die nog altijd door de Parklaan wandelen. Zij zien niets van dien man, die daar boven hun hoofd uit het raam ligt. En hij is op zijn beurt blij dat hij voor een poos die drukke, woelige buiten wereld kan vergeten. Zijn eigen overpeinzingen zijn nu verve van aangenaam en om zich eenigszins te kalmeeren en den gestoorden loop zijner gedachten weer op het rechte spoor te brengen, steekt hij een sigaar op, een ongewone weelde, die daardoor des te meer op prijs gesteld wordt. Over een ding letten niet op den mensch in het eerste stadium zijner ontwikkeling. >Toch vraagt die leeftijd inzonderheid verstandig toezicht. In de eerste dagen der prille jeugd begaat onwetende verpleging dikwerf fouten, die meer dan hinderlijk zijn aan de normale ontwik keling van den lichaamsbouw en dikwijls oorzaak worden van gebreken, die, ergerlijk voor het schoon heidsgevoel en niet bestaanbaar met een gevoel van kracht en vrijheid van beweging, ook nadeelig werken op humeur en karakter, terwijl ze niet zelden ook aanleiding zijn van ongeneeslijke kwalen en een vroegen dood." Van die vele kleinen, welke onnadenkend en onverstandig worden verpleegd, wil dr M. zich het lot aantrekken en hij doet dat in de volgende woorden Als na de verschijning van den jongen wereld burger zijn eerste toilet is gemaakt, als hij ge reinigd en gekleed of omzwachteld is, wordt hij op een zachte sprei of wiegbedje en bij tusscnenpoozen in den moederarm neder gevleid. Tot dusver goed alzoo De gestrekte liggende houdingwaarhij de zwaarte van het lichaam over het grootst aantal draagpunten wordt verdeeld, is voor jonge kin deren alleen de geschikte. Alle pogingen om door stijf en netjes kleeden van de kleinen hun zwakheid tegemoet te komen, teneinde in zittende houding hen te kunnen vertoonen, verdie nen afkeuring. Dat de zittende houding, die onder het kleeden den kleinen bij tusschenpoozen wordt opgedrongen, met de gesteldheid hunner beenderen en spieren niet overeenkomt, dit toont de krom ming der rugwervelen, die daarbij plaats vindt, even als het op de borst gezonken hoofdje en de hoorbare ademhaling. H||jruit volgt dat een goede liggende houding gunstig werken kan op de ontwikkeling van ademhalings- en borstorganen en dat het hoofd kussen van een wieg of kinderbedje niet hooger dan een handbreed wezen mag. Bij hoogeren stand van het kussen wordt het hoofd te veel naar de borst gebogen, waardoor de aderen ter zijde van den hals worden gedrukt, wat storing in den bloedsomloop, congestie en onrustig slapen veroorzaken kanterwijl de buiging van den nek, die hierbij plaats vindt, zich allicht aan de ruggegraat mededeelt, waar door de ruimte door de borstkas ingenomen, kleiner wordt; het laatste weder ten koste van gezonde diepe ademhaling, bloedverversching en spijsvertering. Op grond van een en ander moet verder het wiegbedje'^oo vlak mogelijk zijn gespreid, om niet te wijken voor de ongelijke drukking der verschil lende lichaam sdeelen. Elke afwijking van de horizontale lijn, hij enkele deelen van het bovenlijf, heeft plaats ten koste van het uitzettingsvermogen van borstkas -en longen en van den rechten, goeden stand dei- wervelkolom of ruggegraat. De eerste oorzaken van misvormingen, speciaal van verkromming van den rug, voorwaarts gebogen schouders en ineen was hij het met zichzelf eens, zelfs reeds eer hij de comedie verlietlord Fermanagh, die morgen in de stad komt* moest van zijn gewezen gouverneur een wenk ontvangen over het ongeschikte van John Harford als gezelschap voor zijn jongen neef Kempton. Het is meer dan ergerlijk voor Maurits, die zjjn plicht als voogd over den zoon van het trotsche geslacht der Fermanaghs met onvermoeiden ijver en groote nauwgezetheid vervuld heeft, dat zijn leerling bij de eerste gelegenheid gebruik maakt om het goede spoor te verlaten en zijn eigen weg te gaan. Als hij de feiten nog eens goed nagaat, schijnen ze hem verbazend toe. Lord Kempton achter de schermen in een ver trouwelijk gesprek met een balletdanseres hoe is het mogelijkDie jongeling is voor zijn leeftijd bijzonder ernstig en teruggetrokken en in den regel zeer gehecht aan de overleveringen van zijn geslacht, die hij met groote gestrengheid in eere houdt. Hij overtreft zelfs vaak zijn vader, den graaf, in vormen en overtuiging. Zijn edelheid is zeer conservatief en houdt van gestrenge tucht. De jonge Kempton vindt het* hoofd des huizes een »zeer goed model" en hij heeft er steeds naar1 gestreefd om zichzelf naar dat model te vormen. Het verschil in leeftijd in aanmerking genomen, moet men zeggen dat de zoon bijzonder wel geslaagd is in de navolging van zijn vader. Het komt Maurits even moeilijk voor om zich den graaf van Fermanagh in gesprek met een balletdanseres voor te stellen als den deftigen Kempton te midden van znll$

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1