buitenlIndT Laatste Berichten, Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Zierïkzee. Algemeen Overzicht. UIT EGYPTE. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. was van huis, maar zijne vrouw verzette zich tegen het in beslag nemen van een paar stuks vee, maakte misbaar en riep om hulp, waarop de deur waarder op haar schoot, met het noodlottig gevolg dat zij kort daarna overleed. De deurwaarder is in hechtenis genomen. Eerste kamer. Door den heer Yan Eysinga werd het voorzitterschap aanvaard met een rede, waarin hij aan de jongste ministerieele crisis en haar nadeelige gevolgen voor den wetgevenden arbeid herinnerde. Hij sprak de hoop uit, dat het ministerie de afgebroken taak met goed ge volg weder moge opvatten en door algemeene steun en medewerking die loop aan de zaken gegeven worde, waardoor het verzuimde hersteld en het belang van koning en vaderland zooveel mogelijk bevorderd zal worden. Tweede kamer. Na goedkeuring der ge loofsbrieven van den heer Straetmans, werden ge kozen als candidaten voor het voorzitterschap1 de heer Van Rees, 2 de heer Cremers, 3 de heer Van Nispen, laatstgenoemde bij vierde stemming, met 32 stemmen, tegen 31 op den heer Wybenga. De Indische begrooting is ingediend. Zij sluit met een te kort van 9J millioen. Voor de voort zetting der aangevangen openbare werken wordt echter bijna 10 millioen uitgetrokken. De middel- prijs der 800.000 in Nederland te veilen pikols koffie is geraamd op 35 cent per half kilo. De ongedekte tekorten bedragen thans gezamen lijk 44 millioen, welke voorloopig gedekt moeten worden door uitgifte Van vlottende schuld, waar voor een millioen als restitutiepost aan Nederland wordt uitgetrokken. Drie ton meer wordt gevraagd voor onderwijs. In 1883 wordt gerekend, dat de Bataviasche havenwerken voltooid zullen worden. 19 September des morgens te 8 uren. Wind- N A M E N Ba- Toe DER rom. stand PLAATSEN. stand. richt. kracht.! lucht. Delfzijl 757.1 O 2 z. bew. Groningen 756.7 O 1 bew. Den Helder 756.1 N 2 mist. Vlissingen 766.2 NW 3 regen Maastricht 755.6 zzo 1 belr. Tem pera tuur. Cels. 14. 15 15 13 13 Eene depressie bevindt zich in 't Zuiden van ons land. De barometerstand in 't centrum ervan is 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich zeer nabij en O. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 2.7 V. heden morgen 8 V. G. VerwachtO. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 18 Sept. 's avonds 11 uren 57 gr. 19 's morgens 8 uren 55 gr. 's middags 1 uur 82 gr. 's avonds 5 uren 60 gr. F. Zitting van Maandag 18 September. Afwezig zijn de heeren Van Manen en Ochtman. Nadat is medegedeeld dat door ged. staten is goedgekeurd de rekening der dd. schutterij over 1881, wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend aan C. Bierens en L. C. Staub, wegens vertrek naar elders. Tot leeraar aan de H. B. S., ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van dr. Schu- ringa, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer B. W. Mondt, civiel ingenieur te 's Gra- hage. Deze benoeming zal ingaan met 1 Oct. a. Aan den heer W. A. Ochtman wordt, op zijn verzoek, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth., eenige gemeentegrond afgestaan tegen 4 cent de centiare. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten de commercie-werf, waarvan de huur eindigt 15 Oct. e. k., voor 14 jaren, op dezelfde conditiën als vroeger, aan Van de Velde te verhuren, be houdens goedkeuring van ged. staten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Van welke mogendheid ook Engeland, als de nu aanstaande beschikking over de in Egypte behaalde voordeelen aan de orde zal komen, verzet zal te wachten hebben, het is niet de Fransche republiek die het den overwinnaar zuur zal maken. Terwijl de Engelsche pers deels alle Europeesche tusschenkomst afwijst, deels zooals de Standard, er kent dat de mogendheden stem kunnen uitbrengen in de nieuwe regeling van het Egyptisch staats bestuur, maar dat de uitoefening van het toezicht voortaan, hij uitsluiting van alle anderen, toekomt aan Engelandterzelfder tijd voert de pers van de Fransche republiek eene taal die van nietB dan aarzeling spreekt, nu en dan slechts afgewis seld door eene vriendschapsbetuiging aan den overwinnaar. De Temps, die onder dit ministerie zonder twijfel een officieus blad is, dat vooral met den premier Duclere in zeer nauwe betrekking staat, wijdt een artikel aan de dwaasheid der Anglophobie, de bovenmatige vrees voor Engeland, welke haren belijders na de overwinning van Tel-el-Kebir nog nieuwe teleurstellingen zal bereiden. De regeling der Egyptische zaken zal wel niet zoo spoedig in het wem gaan als de veldtochtdoch zij kan niet moeilijk zijn en zal Engeland evenzeer tot eer strekken. De conferentie zal waarschijnlijk eerst haren arbeid hervatten, wanneer Engeland haar roept. Daarbij moet men onderscheiden tusschen de beide soorten van reorganisatie, welke noodig zijn. Die van de internationale belangen, zooals de dienst der staatsschuld, de rechtspraak, de regeling van den toestand van het Suez-Kanaal, dienendoor de gezamenlijke mogendheden te worden besproken. Maar wat het herstel aangaat der orde in den staat, dat gaat den kbedive aan, die rekening moet houden met de rechten op Egypte welke de sultan uit dezen strijd nog zal kunnen redden. Waarschijnlijk zal Engeland uit de bewe zen diensten eene overwegende stem in den raad des khediven bedingen, waartegen men zich niet behoeft te verzetten, wijl op den duur Engelands belang medebrengt een toestand van vrede en orde in Egypte te handhaven. Slechts een punt kan, volgens de Temps, aan leiding geven tot moeilijkheden, en dat is de betrekking van Egypte tot den sultan, die moeilijk zoo kan blijven als zij vóór den oorlog was, terwijl Duitschland en Oostenrijk zeker hun beschermeling, den sultan, hierin zullen bijstaan. Wat maakt het echter uitdes sultans macht bestond tenauwer- nood meer dan in naam, en de gebeurtenissen hebben bewezen hoe men haar op zijde weet te stellen. Daarmede kan de conferentie ook geene groote moeilijkheden te overwinnen hebben. »Wij hebben geene behoefte, zoo eindigt dit merkwaardige artikel, om in te staan voor Engelands bedoelingen. Indien wij vertrouwen koesteren op de gematigdheid waarvan de Engel- schen na zulk eene groote overwinning blijk zullen geven, dan doen wij dat, wijl wij gelooven te weten wat de openbare meening, en wat het streven der staatslieden bij onze naburen is. Af gezien echter van billijkheidsgevoel en grootmoe digheid, zijn er belangen van algemeene politiek, welke de Engelsche regeering niet kan miskennen. De macht die haar in deze regeling dreigt, is niet zoozeer Duitschland als Rusland, dat bij elke voorkomende schending van rechten, zich gemach tigd zal achten om, ten koste der Porte, zich uit te breiden aan de Zwarte zee. Rusland doet tenauwernood moeite om zijne voorbereiding daartoe te verbergen. Het wacht slechts op eene gelegenheid, op een voorwendseldoch Engeland zal zulk eeue gelegenheid niet openen, wijl dan de gansche Oostersche quaestie wederom is ge opend, met andere woorden, het uur is geslagen tot definitieve verdeeling van Turkjje." Vreemde lectuur, die officieuse bladen, waarin de eene staat wordt opgehitst tegen den ander. Deze Fransche pers -- want behalve de Temps zijn er nog drie of vier Parijsehe kranten die aan dit spelletje meêdoen houdt, onder be tuigingen van vriendschap jegens en vertrouwen op het ministerie Gladstone, twee mogendheden, eerst Duitschland en dan Rusland, in de hoog te, als schrikbeelden voor Engeland. Zij hoopt daardoor voor de republiek nog wat te be sparen van den vrijwillig prijsgegeven invloed in Egypte, een deel dat aan hare werkeloosheid niet verschuldigd is door hem die het werk deed. Het zijn ijdele pogingen om zich met het woord te doen gelden, nadat de daad ter rechter tijd uitbleef. Na het votum dat den heer De Freyci- net verbood ook zelfs een schijn van medewerking te geven, is de rol der Fransche republiek in deze Egyptische zaak een lijdelijke geworden en moet zij, wat Egyptisehen invloed betreft, tevreden zijn met wat haar wellicht als aalmoes zal worden toegeworpen. De keizer van Oostenrijk is, op zijne reis door zijne zuidelijke staten, te Triest aangekomen, ver gezeld door de keizerin en den kroonprins met prinses Stephanie. De podesta van Triest begroette hem in hartelijke woorden bij zijn bezoek, dat ge paard gaat met de SOOjarige vereeniging van Triest met Oostenrijk. De keizer antwoordde ook in het Italiaansch overal waar hij komt, spreekt hij met de bewoners de landtaal, en dit zegt in Oostenrijk nogal wat. De vorstelijke gasten worden hartelijk ontvangen omdat de Irredenta zich op den achtergrond houdt. Tegen de landdagsverkiezingen krijgt de strijd tusschen de Pruisische regeering en de katholieke kerk weer nieuwe actualiteit. Het wetje in de vorige zitting tot verzachting der Meiwetten ge maakt, is met schouderophalen door de katholie ken ontvangen, en nieuwe conflicten deden zich dezen zomer voor. Beide partijen spelen sterk en geven elkaar niet veel gewonnen. De kleine Excellent van Meppen de heer Windt- horst, behandelde onlangs in eene bijeenkomst te Frankfort de dikwerf tot hem gerichte vraag, hoe of het nu eigenlijk met den Kulturkampf staat, maar wie dacht uit zijne woorden veel wijzer te worden vergiste zich deerlijk. Om practisch te zijn herhaal ik, zeide hij, wat mijn vriend Von Schorlemer u zeide»Laat ons vasthouden aan het geloof, met de oogen open en de hand aan het geweer." Dat spreekt nog niet van vreedzame bedoelin gen bij den aanvoerder der Duitsehe clericalen. Er is in den tijd van weinige dagen in Egypte zooveel gebeurd en de gansche toestand heeft er zulk een ander aanzien gekregen, dat zelfs de kolommen-telegrafeerende berichtgevers der Lon- densche bladen het niet hebben kunnen bijhouden en zij de Zondagsrust hebben benuttigd om aan te vullen en te recapitaleeren. Cairo is zonder slag of stoot genomen, zooals onze lezers reeds weten. De eenige ongeregeld heid die voorviel, was eene poging van 500 dwang arbeiders om vrij te komen, welke echter spoedig werd onderdrukt. Deze zeer gelukkige uitkomst is grootendeels te danken aan de snelheid der Engelsche troepen. Dadelijk na den slag van Tel-el-Kebir werd de cavalerie onder generaal Drury Lowe langs den kortsten weg, langs Bel- beis, naar Caïro gezonden. Nog denzelfden avond had zij na eene kleine schermutseling Belbeis ingenomen, en den volgenden morgen vroeg reed zij langs den zoom der woestijn naar Caïro, waar ze Donderdag avond aankwam. Arabische offi cieren verzekerden dat, indien niet de Engelsche troepen zoo spoedig waren gevolgd op het bericht van de nederlaag, er groote kans zou hebben bestaan voor ongeregeldheden onder het volk voor brandstichting misschien en moord. Arabi en zijn vriend Toulba schijnen in beraad te hebben gestaan om naar de woestijn te vluch ten, maar op raad van een Zwitser, Minet, die in Arabi's leger was tijdens den strijd, besloten zij zich over te geven, niet aan Tefvik, maar aan de Engelschen. Een ander bericht echter zegt dat ze reeds waren gegrepen door den gouverneur dei- stad. Toen Arabi zijn degen overgaf aan generaal Lowe, zeide hij dat hij in den beginne geen plan had gehad om de Engelschen te bevechten, maar dat de strijd hem was opgedrongen. De houding van den khedive had hem geene keuze gelaten. Soldaat zjjnde bleef hij vechten, toen hij eens was begonnen; doch nu alles over was, konden de Egyptenaren en Engelschen weder broeders zijn, en hij vertrouwde zich toe aan de Engelsche soldateneer, als een soldaat wiens leger was ver slagen. Dit alles zeide Arabi, naar het schijnt, op zeer waardige wijzemaar generaal Lowe antwoordde er niet veel ophij kon niet met hem praten over den oorlog en had alleen last om hem in arrest te nemen, zeide hij droogweg. Vrijdag kwam sir Garnet Wolseley met zijn staf per trein te Cairo aan, waar hij zijn hoofd kwartier opsloeg in het Abdin-paleis.Toen kwam er weer wat rust in de stadvele Egyptische sol daten trokken naar hunne haardsteden terug, en de winkeliers openden hunne winkels, nu niet meer bevreesd voor volksoploopen. In het noorden, nabij Alexandrië, waren groote toebereidselen gemaakt voor eene plechtige over gave van het Egyptische leger aldaar, maar Zaterdag morgen vond kapitein Sladedie dat alles had in orde gemaakt, de versterkingen ledig. De Egyptenaren waren, liever dan zich tot eene komedievertooning te leenen, met stille trom naar huis gegaan. Dat viel de Engelsche troepen tegen, die bij gebreke van gevecht, toch wel eene victo rie wilden vieren. Generaal Wood besloot dade lijk de vijandelijke versterkingen te bezetten en ging er met twee regimenten heen. De versterkingen waren in uitnemende orde. De spoorweg die er van Alexandrië heenleidt, was over eene lengte van 200 a 300 meter opgegra ven, en voor het kamp was er een zware steenen muur dwars over heen gebouwd, dien de Engel schen nu bezig zijn om op te ruimen. Het ver sterkte kamp zelf was uit een krijgskundig oogpunt uitnemend ingericht. Toen de Engelschen er binnen trokken, zagen zij de tenten in lange, spierwitte rijen staan met de geweren ervoor in rotten gezet. Honderden paarden en muilezels stonden op lange rijen vastgemaakt. Al de kanonnen stonden nog in positie. Eene groep van 25 of 30 officieren was alles wat van het leger was overgebleven. Zij groetten generaal Wood en gaven zich over. Onder hen bevond zich een Italiaansch zeeofficier, Paolucci, die van de Castelfidardo was gedeserteerd naar het leger van Arabi. Dezen liet generaal Wood dadelijk oppakkende anderen werden met de noodige onderscheiding behandeld. De generaal ging langs den spoorweg voort door het kamp en vond een trein achterblijvers van het leger, zonder uniform. Wood nam echter de vrijheid om op deze tot het burgerlijk leven teruggekeerde Egyptenaren beslag te leggen en hen naar het beschadigde deel van den spoorweg- dijk te zenden om te werken. Met den gevonden trein ging men toen voort naar het station Kafr Dowar. Onderweg zag men nog eene tweede rij aardewerken en eene batterij, waarop de Egypte naren na eene nederlaag zich hadden kunnen terugtrekken. Buiten Kafr Dowar was het veldhospitaal, dat uitnemend was ingericht. Er waren vijftien groote luchtige tenten met nieuwe ijzeren kribben en helder bedlinnen. Zieken waren er niet. De 35 die er den vorigen dag nog verpleegd werden wegens oogziekte en buikloop, waren met de ge zonden huiswaarts getogen, toen zij hoorden dat het leger uiteenliep. Ernstige gewonden of zie ken waren er niet, wijl die, na eene eerste behan deling, dadelijk werden vervoerd naar Caïro of Damanhour. Nadat de legerafdeeling van Kafr Dowar de Engelschen had beetgenomen en stil was heen gegaan, wachtte den soldaten van generaal Wood eene vergoeding. Yan Marint, tegenover fort Meks, kwam het bericht dat de daar gelegerde troepen langs den zuidelijken oever van het meer Mareotis trokken om zich te Kafr Dowar over te geven. Voor het station werden zij door de En gelschen opgewacht. De Egyptische troepen maakten na hun geforceerden marsch nog een goed figuur en marcheerden door de Engelsche rijen, terwijl de officieren voor den generaal hun degen overgaven. De Egyptische infanterie plaatste de geweren in het station in wagens die daarvoor gereed stonden. Het waren vijf bataljons, en daarna kwamen twee eskadrons cavalerie en drie batterijen veld-artillerie. Het was een hard gelag voor de Egyptische officieren; een jong vaandrig weigerde de regiments vlag los te laten, en men moest hem die met geweld afnemen. De officieren werden allen naar Alexandrië ge voerd en daar in het paleis van den khedive ge- iuterneerd. De minderen der infanterie liet men vrij loopenmaar de cavalerie en artillerie wer den, na ontwapend te zijn, met hare paarden naar Alexandrië gezonden. Iets later kwam ook een bataljon van Aboukir zijne onderwerping aanbieden, zoodat Damiëtte, waar Abdullah pacha met drie regimenten negers ligt, de eenige plaats is, waar de Egyptische troepen zich nog niet overgaven. De khedive heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij hij het Egyptische leger ontbindt en voorschrijft dat alle aan rebellie schuldige officie reu voor een krijgsraad zullen terechtstaan en volgens de militaire wet worden gestraft. Mijnheer de Redacteur In uw geëerd blad van 16 dezer wordt, en zeer terecht, geklaagd over teleurstellingen van het reizend publiek op den stoomtram Middelburg Ylissingen. Het is dan ook een onbegrijpelijke zaak, dat de bevoegde macht, die toch voorzeker de concessie onder zekere bepalingen heeft ver leend, zich geen de minste rechten heeft voorbe houden om de ondernemers te noodzaken aan hunne verplichtingen te voldoen. De directie annonceert een dienstregeling, en wie controleert die Elk publiek middel van vervoer staat of onder wets bepalingen öf onder rijks- of politie-toezicht, maar tot heden is nergens het bewijs geleverd dat de directie van den stoomtram of de ondernemers onder eenige wet of politie-toezicht staan. Noch op den ellendigen aanleg harer lijn, noch op het rollend materieel, noch op de uitvoering van den dienst is of wordt toegezien. Wenschelijk ware het dat eindelijk aan al die willekeur eens een einde werd gemaakt, want dat meer stoornissen kunnen en zullen plaats hebben, is hoe langer hoe meer te wachten. De aanleg van den weg (en dit is bekend) is van den beginne af een ware martelpaitij geweest. Het onderhoud van den weg en van het rollend materieel is en blijft dit nog. De ondernemers schijnen niet te weten of niet te begrijpen dat, naar mate hun spoor zuiverder ligt, hun rollend materieel minder te lijden heeft en den geregelden dienst meer waarborgt. Daarbij zouden hun kas en het publiek winnen. Wensche lijk is voor allen die gebruik van den stoomtram maken, dat eindelijk een beter beheer worde in gevoerd, en dat de stoomtramlijn Middelburg Vlissingen een vertrouwbare dienst voor het publiek worde, even als dit op andere lijnen in bijna elk onzer provinciën het geval is. Ontvang mijnheer de redacteur enz. Vlissingen, 17 Sept. X. Vlissingen, 19 Sept. Het stoomschip Lam perts, (gisteren gemeld) is heden morgen, na onge veer 750 ton graan te hebben gelost, met hulp van sleepbooten vlot gekomen en opgesleept naar Antwerpen. i Rotterdam, 19 September. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1586 runderen; 251 vette, 16 nuchtere kalveren1696 schapen 254 varkens en 263 biggen; runderen le qual. 86, 2" qual. 68 3e qual. 50; kalveren le qual. 100 2e qual. 80 schapen 90 cent Vlissin&en, 19 Sept. Boter per kilogram 1.40 a 1.50. Eieren 4.40 a per 104 stuks. Bergen op Zoom, 19 September. Boter per stuk 1.—halve ƒ0.68; eieren per 26 stuks ƒ1.30. Amsterdam. 18 1» STAATSLEENINGEK. Nederland. Cert. N. W. Sch. 2% pet, dito dito dito 3 dito dito dito 4. dito Obl. 1878 r 1000. België. Obligation2% Frankrijk Origin. Inschr 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl 120 5 dito Goudleeuing5 dito dito fl 500 6 Italië. Cert. Adm. Amst.erd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Eebr.-Aug. 5 dito Jan.-luli 5 dito April-Oct. 5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844 4 n Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 i, dito dito 18815 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5e Serie 1854'. 5 a dito dito 6e 1855. 5 1, Obligatien 1862 5 dito 1864 10005 1; dito 1864. 1005 dito 1877 dito. 5 dito Oostersche le serie. 5 dito dito 2e 5 n dito dito 3e 1, 5 dito 1870 gecon. dito 5 dito 1873 gecon. dito 5 dito 1850 ie Leening dito 41/2 dito I860 0e Leening dito 4% dito 1875 gecons. dito +1/2 dito 1880 gecons. dito 4 Cert. Hope Co. 1840 4' dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842 44. 4 Obligatie-Leening 1867/69 4 dito dito 1859. 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1367/7"' U/4 11 dito dito 1876 2 1, Sept. Sept. 67% 671/2 81 807/g 1025% 1021/8 1023/16 1021/g 951/4 801/2 - 649/16 645/g «51/s 351/g 64% 64S/4 - 78l/2 52% 523/4 90 901/g 97 97 54% 757/8 76 931/g - 90% - 877/s 88 533/8 - 533/4 5S5/g 531/8 83% 831/4 833/g 833/8 871/4 803/4 8213/16 - 751/2 - 661/2 6G7/ig 741/4 741/4 29 283/4 44!/3

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3