Gemensfde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Welk een verschil levert deze toestand met dien van eenige jaren geleden, toen sommige can- tines meer op een stal dan op een ververschings- zaal geleken; toen ruwe planken op schragen voor stoelen, en andere planken voor tafels dienst deden. Toen had men een steenen vloer en muren, die nog slechts een spoor van vroegere witheid ver toonden werd men vies en slordig bediend en heerschte een streven om den soldaat voor veel geld weinige en slechte waar te geven, zoodat het niet te verwonderen was dat hij elders zijn fortuin zocht en bij elke kazerne een „Jan den Dief" of dergelijk personaadje goede zaken deed. Thans, nu uitmuntende waar voor weinig geld verschaft wordt, tieren die woekerplanten niet zoo welig meer en heeft de cantine bij velen de plaats van de kroeg ingenomen. Behalve dat dit blijkt uit het verdwijnen van vele kleine herbergjes uit den omtrek der kazerne, is het ook af te leiden uit de ontvangsten der cantine, die tusschen de 800 a 1000 's maands bedragen. Alles is er te koop, waaraan een sol daat behoefte kan hebbeneau de cologne en worst, boter en schoensmeer, brood en sajet, bier en koek, melk en lucifers, sigaren en suiker en nog veel meer andere zaken, doch geen jenever. De ontvangst van een kleine 1000 's maands splitst zich, wat eenige der voornaamste artikelen betreft, over eene maand als volgtbrood 275, sigaren 188, boter 162, bier 119, koffie f 96 enz. Ook van de leesbibliotheek wordt vrij druk gebruik gemaaktruim 400 boeken komen elke maand in handen. Met het oog op de vele getrouwe lezers is uitbreiding zeer wenschelijk en verdient het voorbeeld van enkele ingezetenen, die aan deze boekerij gelezen werken in de moeder taal ten geschenke boden, navolging. Door ingelanden van het nieuw opgerichte wa terschap Oud-Wolfaartsdijk c. a. zijn benoemd tot afgevaardigden voor Oud-Wolfaartsdijk de heeren C. van Damme en D. W. den Herder; voor den Heerenpolder de heer G. J. van den Bosch voor den De Perponcherpolder de heer J. M. Kake- beeke en voor den Oost-Nieuwlandschenpolder de heer J. J. van Weel Dz. Voorts is besloten tot verbetering van de waterleiding in het aanstaande voorjaar en intusschen een onderzoek in te stel len, of de sluis aan het veer, welke thans onge veer 75 centimeters boven laagwaterpeil ligt, nog eene verdieping zal kunnen ondergaan. GCt.) Volgens het Dagblad worden er maatregelen beraamd om aan de postboden het geldelijk ver lies te vergoeden, dat zij lijden tengevolge van het hun bij de invoering van den postpakket- dienst opgelegd verbod om voortaan pakjes te vervoeren. De afdeeling Floralia van de vereeniging voor volksvoordrachtenen volksvermaken teVlissingen, opende Zondag hare 6e bloemententoonstelling van planten, gekweekt door het volk. Door 82 inzen ders werden 341 potten ingeleverd, terwijl door verschillende personen een aanzienlijk getal planten ter versiering zijn ingezonden. Zaterdag 11. had te Amsterdam eene druk be zochte vergadering plaats waarvan men de beste verwachtingen mag koesteren voor het welslagen der internationale koloniale en uitvoerhandel- tentoonstelling. Het uitvoerend comité had de verschillende gewestelijke en plaatselijke commis- *2üierika;ee, 18 Sept. Heden avond werd aan jh' J. L. de Jonge door het muziekkorps der dienst doende schutterij, begeleid door een schutterlijke wacht, eene serenade met fakkellicht gebracht, ter eere zijner benoeming tot ridder der ord e van den Ned. Leeuiv. AardenlMirg, 18 Sept. Door den raad dezer gemeente werd, in de zitting van heden, de gemeente- begrooting voor het jaar 1883 vastgesteld, zooals A4V* «rn+liAnrlovo TXT QCJ flilllO'P- dragen 14827,57. De kosten van het lager onderwijs zijn begroot op f 5940de onvoorziene uitgaven op 1230,42. siën uitgenoodigd afgevaardigden naar Amsterdam te zenden, teneinde met het comité de belangen der tentoonstelling te hespreken. De voorzitter, de heer Cordes, president van het uitvoerend comité, schetste in korte trekken het doel der bijeenkomst en de wording der tentoon stelling. Even als bij alle grootsche ondernemin gen waren ook hier in het begin tal van teleur stellingen geweest. Wel had zich hier reeds vóór het einde van het jaar 1880, onder voorzitterschap van den oud-burgemeester Den Tex, eene com missie gevormd, die aan het denkbeeld, het eerst door den heer Agostini geopperd, om hier te lande een internationale tentoonstelling te houden, zoude trachten gevolg te geven; maar de pogingen tot het verkrijgen van een aanzienlijk rijks-sub sidie mislukten en de commissie stond op het punt haar mandaat neer te leggen. Toen geschiedde een aanbod van eene gunstig bekende aannemersfirma, de heeren Tasson Washer te Brussel, die bereid waren een tentoonstellings gebouw te stichten en alle financieele risico 's der zaak op zich te nemen, volgens plannen goed te keuren door en onder leiding van een uitvoerend comité, samengesteld uit 11 personen, waarvan zeven Nederlanders. Aan dat aanbod kon gevolg gegeven worden, door de gunstige beschikking der stad Arasterdam, die de terreinen achter het nieuwe rijksmuseum, groot 22 bunders, kosteloos afstond, en het werd aanvaard onder de strenge bepalingen van een contract, waardoor de leiding aan het uitvoerend comité verzekerd werd. Teneinde bij de Nederlandsche nijverheid het ver moeden weg te nemen dat de tentoonstelling een speculatie van vreemdelingen zou zijn, besloot het uitvoerend comité niet alleen voor zijne rekening een afzonderlijk gebouw groot 4000 vierk. meters ten behoeve der koloniale afdeeling te doen bouwen, maar huurde bovendien van de ondernemers een op pervlakte van 4800 vierk. meters in het hoofdgebouw en 1000 vierk. meters in de machine-galarij. Wordt nu, zoo als te hopen en te verwachten is, het wets ontwerp tot toekenning van een subsidie van ƒ1 50.000 door de wetgevende macht aangenomen, dan be hoeft aan onze inlandsche industrie niet volgens reglement ƒ25 per week voor plaatsruimte in het hoofdgebouw en de machine-galerij te worden berekend, maar kan dat met 40 verminderd worden. Tot nu toe is slechts voor 1'5 gedeelte van die ruimte aanvraag gedaan. Men mag echter hopen dat het aantal aanvragen, dat reeds nu belang rijk toenemende is, de Nederlandsche afdeeling een goed figuur zal doen maken. De subcommis- siën in het land kunnen de bereiking van dat doel met kracht bevorderen en op hare hulp rekent het comité dan ook in de eerste plaats. Daarop verleende de voorzitter het woord aan verschillende der aanwezige afgevaardigden, die bedenkingen in het midden brachten en nuttige wenken gaven. De oppositie, die in onderscheiden deelen van 11 -- O >V „xkmovL -Am f vmJtflp fly Hasselt (Drenthe) en Wolthekker (Groningen). Zij noemden die oppositie volkomen ongegrond, vooral na de opheldering door den voorzitter gegeven, waaraan zij de meeste publiciteit zouden willen geven. Dezelfde denkbeelden werden geuit dooi den heer I. Duyvis (Utrecht), die verklaarde dat de commissie te Utrecht geen oppositie voeren wil en door de mededeelingen van het comité volkomen is gerustgesteld. Vroeger dacht men dat deleden van het uitvoerend comité niet meer waren dan de commissarissen van een naamlooze vennoot schap, die in den regel geen werkzaam aandeel aan de zaken nemen. Hij drong ook aan op de openbaarmaking van het tarief voor de expeditie en de bewaring der pakkisten. De heer W. F. Braat (Delft) verklaarde dat de Delftsche commissie met het grootste genoegen kennis had genomen van de voornemens der regeering en van het uitv. comité en besloten ha d zich tot de staten generaal te wenden, ten einde de aanneming van het subsidie-wetsontwerp te bevorderen. Krachtig werd dit denkbeeld aan alle comité's in overweging gegeven door den heer Bosch ('s Hertogenbosch). dan zou ik hem gedold hebben als een o s, of liever als een Hos!" Lord Kempton lacht op jongensachtige manier over zijn eigen geestigheid. Doch eensklaps grijpt hij weer naar zijn kijker en vestigt al zijn aandacht op het tooneel. Het scherm is weer opgegaan. «O dit is het laatste tooneel", zegt hij. »Is het niet mooi? Ziet Su ik meen mejuf frouw Delane er niet beelderig uit in het wit Niemand kan eraan twijfelen dat zij een braaf meisje is. Gij kunt het aan haar gezicht zien, niet waar, Maurits Ditmaal zucht Maurits hardopmaar hij geeft er den schijn aan van een zucht van verlichting, omdat hij kan opstaan en zijne stijve ledematen uitstrekken. Bij zichzelf zegt hij «O die jon gens, die verschrikkelijke jongens! Wat moet ik met hen beginnen Harold is als razend over Clara Redmond, die zoek is en nu dweept Kempton met een danseres in den Kaleidoscoop-schouwburg HOOFDSTUK V. Onder liet rooken van een ülgaar. Het is een buitengewoon warme avond in April. Ontelbare starren fonkelen aan den hemel en iemand die langs de koele schaduwen van het Groene Park wandelt, denkt allicht dat het niet zoo heel erg zou zijn om daar een nacht te moe ten doorbrengen. Vraag het eens aan hen die het beproefd heb ben, mijn vriend Men heeft de keus voor een rustplaats tusschen een harde houten bank of een zachte grasvlakte, waarop de dauw overvloedig gevallen is. Maurits kijkt het park in, terwijl hij naar huis gaat; maar hij is aan den goeden kant van het hek, in Piccadilly en kijkt verstrooid door de ijzeren tralies, totdat hij een gedaante, een vrou welijke gedaante ontwaart, die tersluiks door het park loopt en haar best doet om gelijk met hem te blijven. Eensklaps staat zij stil en hij doet het werk tuigelijk ook. Toen steekt zij onder de plooien van haar zwarten doek een lange, netgevormde witte hand uit en zegt «In Godsnaam, help mij, geef mij geld voor een onderkomen voor den nachtIk heb al twee maal op een bank geslapen en ik ben zoo moede, zoo ziek Maurits denkt aan Clara. Het meisje spreekt op den toon en met de uitspraak van een dame. Wat zou haar in dat hachelijke geval gebracht hebben Het is Clara nietdit meisje heeft lichtblond haar. Dat kan Maurits in deze halve duisternis toch zien. Maar zij had het kunnen zijn. En terwille van Clara en van Harold geeft hij haar een geldstuk. Een langdurige discussie ontstond over de vraag in hoever de niet-fabrikanten, de agenten of im porteurs, dieniet zelfproduceeren maar debuiten- landsche producten invoeren in ons land of in de overzeesche gewesten, aan de tentoonstelling kun nen deelnemen op eigen naam en in de Neder landsche afdeeling. Al deze sprekers drongen op toelating, zij het ook binnen zekere grenzen, aan. Het denkbeeld vond echter hevige bestrijding bp den heer Delprat (lid der commissie voor de af deeling «uitvoerhandel." (Buitenlandsche produc ten in de Nederlandsche afdeeling ten toon te stellen noemde deze spreker onmogelijk en be spottelijk, ook vreesde hij moeilijkheden met het oog op het verminderde tarief. Het uitvoerend comité beloofde deze hoogst gewichtige vraag in ernstige overweging te nemen. De voorzitter weerlegde daarna de gemaakte opmerkingen, de oppositie noemde hij zoo hevig niet en op elk couranten-artikel kan niet geant woord worden; juist deze vergadering is belegd om te doen uitkomen dat hier een waarachtig nationaal belang op het spel staat. De zaak van de jury is in bewerking en de wijze waarop de benoeming geschieden zal, zal zeer zeker ieders goedkeuring wegdragen. De heer mr Kappeyne (secretaris van het uitv. comité) las eenige bepalingen uit het contract met de aannemers voor, waaruit bleek hoezeer het comité alles aan zich had gehouden. Het ware zelfs onbegrijpelijk, volgens den spreker, hoe de aannemers zulke bezwarende voorwaarden heb ben kunnen onderteekenen, indien zij niet het grootste vertrouwen hadden gehad in de loyauteit van het comité, welke loyauteit het comité dan ook steeds tegenover hen in acht wil nemen. De heer Wertheim uitte zijn vertrouwen in den moed en den ondernemingsgeest van de Neder landsche nijverheid, zij behoeft geen bescherming in een internationalen wedstrijd. Het geldt hier een Nederlandsche tentoonstelling en daar mag Nederland niet geslagen worden. Wanneer men die hoofdzaak in het oog houdt dan is het overige een zaak van bespreking, waaromtrent de mee ningen kunnen uiteenloopen, zonder dat men het gemeenschappelijk vaandel behoeft te verlaten. Nadat de voorzitter de afgevaardigden voor hunne tegenwoordigheid bedankt had, togen zij met het comité naar het tentoonstellingsterrein, waar de werkzaamheden van het hoofdgebouw, dat bijna geheel onder dak staat, in oogensehouw werden genomen. Ds hoofdgalerijdie een lengte van 300, bij een breedte van 20 meter heeft, en zich in de as van de passage onder het rijks-mu- seum bevindt, trok vooral aller aandacht. Wan neer deze de schatten van alle oorden ter wereld bevatten zal, zal zij een tot nu toe ongeëvenaard schouwspel opleveren. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, de kap'-luit. t/z J. A. Wal deck. den Willem III polder J. F. Yereeckentot lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwerking door de sluis de Piet, J. J. van Weel. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Leeuwarden, aan P. Zeper Dz. onderwijs. Vergunning verleend aan W. J. Wendel, Ph. Rank Lz. en L. A. E. van der Ley, respectievelijk directeur en onderwijzers aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, tot het gelijktijdig bekleeden van de betrekking- van leeraar aan den cursus voor asp. hoofdonder wijzers aldaar. (Zie laatste berichten van gisteren.) koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr O. J. W. N. van Hengst als lid van het hof van justitie in Suriname. Ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van N. I. de civiel-ingenieurs M. Ypelaar, J. Wilke, N. W. van Doesburgh en A. H. Saltet, om te worden benoemd tot asp.-ingenieur bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande, en de hulponderwijzers E. Blok, E. F. Moll, L. W. F. J. Romans van Schaik en L. Strooband, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse daar te lande. De heer P. A. de Graag, die als hoofd der open bare school te 's Heerenhoek den 4 October 1832 in functie trad, hoopt eerlang, op 74jarigen leef tijd, zijn 50jarigen schooldienst in die gemeente te herdenken. 'Xaainslag, 18 Sept. Ds. J. F. de Later van St Annaland heeft voor het beroep naar de Ilerv. gemeènte alhier bedankt. «Dank u van ganscher harte! God zegeneen behoede uroept het meisje uit, verbergt haar gelaat in hare handen en begint te snikken. Maurits loopt snel voort. Vijf minuten geleden was hij bepaald ontevreden met zichzelf en met de geheele wereld maar dit kleine voorval heeft hem zachter gestemd en de hartelijke dank van het arme meisje weerklinkt in zijn gemoed. Hij had zich zeer geërgerd over de mededeelin gen van lord Kempton in de comedïe en dat werd er niet beter op toen deze weigerde om met hem mede naar huis te gaan, na afloop der voorstelling. «Ik heb Harford beloofd dat ik na decome- die in Albany zou komen om met hem en eenige vrienden, waarmede hij mij in kennis wil brengen, nog een sigaar te rooken. Het spijt mij dat ik u moet verlaten, Mauritsmaar een man moet zjjn woord houden, niet waar?" (Wordt vervolgd.) Zr M" schroefstoomschip Marnix, onder beve^ van den kapt. luit. t/z jhr C. C. Six, is 17 dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord was alles wel. De etat-major bestaat uitluit. t/z. le kl. le officier H. J. de Wal, luits. t/z. 2e kl. P. S. R. Wolterbeek, R. O. J. Verschoor, J. M. Phaff, off. v. gez. 2e kl. A. W. M. van Deventer, arts; off. v. adm. 2= kl. F. W. Sprenger; adelborsten lekl. jhr. H. M. Coertzen de Cock, J. T. van Slooten, C. C. Dittlinger, J. T. T. Modderman. Tegen de gewoonte, wordt de reden eener benoeming tot ridder der orde van den Ned. Leeuw bekend gemaakt. Het is die van den kap. luit. ter zee J. A. Waldeck, wien deze onderscheiding ten deel gevallen is ter zake van de voortreffe lijke wijze, waarop door dezen hoofdofficier het bevel is gevoerd over een der schepen, behoorende tot het thans ontbonden oefenings-eskader. Z. M. de koning heeft den kapt. ter zee jhr. F. H. P. van Alphen benoemd tot zijn adjudant in gewonen dienst. Voor de rechtbank alhier werd heden behandeld de zaak tegen D. F. P. S., grondeigenaar te Hulst, die in de maand Juni jl-, toen drie ambtenaren dei- belasting hem aanzegging deden van een te zijnen laste op te maken procesverbaal, hun de woorden «Dit is zoekerij. Gij zijt schurken, kaalhanzen, schuldenmakers en dieven" naar het hoofd wierp. Later versterkte S. de laatste beleediging nog door er «gemeene dieven" van te maken. Namens beklaagde was m' Lucasse van hier ver schenen die, ondervraagd zijnde, de te laste ge legde feiten niet ontkende, maar die ook niet erkende, doch de mogelijkheid aannam dat be doelde woorden waren gebezigd. Het openbaar ministerie, uit de verklaringen van twee gehoorde getuigen het feit volkomen bewezen achtende, toonde aan dat hier overtreding van art. 224 van het wetboek van strafrecht is gepleegd, wijl de ambtenaren, tijdens de beklaagde bovengenoemde woorden tegen hen uitte, in functie waren. Met het oog op de positie van beklaagde, een der voornaamste inwoners van Hulst, van wien men dus eerder een goed voor beeld verwachten moest, eischte het O. M. eene strenge straf en requireerde eene geldboete van 50. De verdediger trachtte in het feit dat de woorden binnenshuis zijn gesproken, in de driftige geaard heid van beklaagde, in de tijdens het voorgevallene heerschende drukte in zijne woning en in zijne meening dat hij de belastingwet niet overtreden had, zoovele verzachtende omstandigheden te vin den dat hij, zooal geen vrijspraak, dan toch op legging van eene geringe boete meende te mogen vragen. Uitspraak heden over 8 dagen. Naar ons ter oore komt, wordt door de jus titie te Haarlem een onderzoek ingesteld naar de handelingen der directie van de Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg-maatschappij. Men zal zich herinneren wat in de maanden Mei en Juni daarover te Hillegom op de vergaderingen der aandeelhouders is voorgevallen. (N. v. d. D.) De heer W. de Haan, van Rotterdam, thans hofkapelmeester te Darmstadt, is bezig met het componeeren eener groote opera, Die Kaiserstochter getiteld, welke de bekende sage van Eginhard en Emma tot onderwerp heeft. Het libretto is uit de pen van W. Jacoby te Mainz. In de vorige week zijn te Rotterdam vijf nieuwe gevallen van pokken voorgekomen en te Woerden éen. Een eerzaam dokter die met eenige vrienden zat te praten over de nachtelijke aanrandingen, waarvan men tegenwoordig te Parijs zooveel last heeft, zeide „Ja, ik ben in mijn jongen tijd ook eens aangerand, 't Was te Capdenac, waar ik de gansche gegoede praktijk in handen had. Jk kom des avonds laat thuis en word op mijne stoep door vier mannen in het zwart aangevallen, die mij zoo slaan dat ik voor dood blijf liggen. Ge zult nooit raden waaraan ik dat te danken had, 't was een wraakoefening van lijkdienaars, wier standje geheel verloopen was sedert ik te Capdenac praktiseerde." Dr. Edward Pusey is in 82jarigen leeftijd overleden. Men weet dat hij het hoofd der rich ting was, welke de Engelsche staatskerk wilde terugvoeren naar het katholicisme. Velen gin gen tot den katholieken godsdienst over, o. a. kardinaal Manning, het tegenwoordig hoofd der katholieke kerk in Engeland. Pusey echter bleef in de staatskerk, waar zijne volgelingen, de ritua- listen, aan de uiterste rechterzijde der voorstanders van de High-Church staan. De door Arabi gevangen genomen adelborst De Chair is door de Engelsche troepen in bla- endijen welstand te Cairo gevonden. Men bericht aan een der Londensche bladen, dat de koning van Denemarken een bezoek te Berlijn zal afleggen en zoo zich formeel zal neer leggen bij de uitkomsten van den oorlog van 1864. Tevens zou dan de hertog van Cumberland zijne aanspraken op Hanover laten varen en door de Duitsche regeering als erfprins van Brunswijk worden erkend. Uit Toronto in Canada meldt men dat de stoomboot Asia, die den 13en dezer maand van Collingwood, Ontario, vertrok naar Sault Ste Marie, gezonken is en dat van de honderd opvarenden slechts twee personen zijn gered. In het Iersche graafschap Donegal is een vrouw overhoop geschoten door den deurwaarder limmoney die met zijn broeder een executie ging doen bij een boer, Mc Cormick genaamd. De boer

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2