BUITENLAND. Laatste Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Troonrede. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. ziet. Slechts wie aan het geluk van mejuffrouw Toussaint tot echtgenoot te hebben, het voorrecht paart van zelf Bosboom te heeten, kan, geloof ik, aldus spreken. Na deze dankbetuiging sloot de heer Ten Brink de bijeenkomst met een kort woord, een voudig en gepast zooals hij haar ingeleid had. „Dit bijeenzijn, zoo eindigde hij, getuigt dat in ons vrije Nederland, genie en aanleg, hooge denk beelden, de eeredienst van het ware, schoone en verhevene niet onbeloond blijven." Dat die uiting echter aldus tot stand is kunnen komen, is voor het grootste deel te danken aan de commissie, die het werk ter hand genomen en uitgevoerd heeft. De namen harer leden te vermelden is daarom een plicht der dankbaarheid. Het zijn de heeren dr Jan ten Brink, voorzitter, A. A. Vorsterman van Oyen, secretaris, H. J. Stemberg, penningmeester, dr N. Beets, J. Gram, W. J. Hofdijk, G. Keller, mr C. Vosmaer en A. Weru- meus Buning. De vergadering ging uiteen, doch de meeste aanwezigen begaven zich in een der bijlokalen, waar mevrouw Bosboom en haar echtgenoot hunne vrienden en wie aan hen voorgesteld werden, ontvingen. Een drom van opdringende belang stellenden omringde hen en het telkens opstaan moest de zeventigjarige weldra vermoeien. Be scheidenheid verbood dus de receptie te rekken en na korten tijd verliet ieder het gebouw, de herinnering medenemende aan een feest, dat door zijn hartelijk, huiselijk, ernstig en deftig karakter in volkomen overeenstemming is geweest, zoowel met onzen landaard, als met de beroemde vrouw wie het aangeboden werd. geneeskundige dienst. Vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen aan J. Paffrash, geb. te Mulheim a/d Rijn. («oes, 17 Sept. Aan den op te richten cursus ter opleiding van onderwijzers voor de hoofdakte zijn benoemd tot leeraren de heeren D. H. C. Ittmann, A. van Schelven en A. R. Breetvelt. hoofden van scholen, P. C. F. Frowein, leeraar aan de middelbare meisjesschool en D. de Koning, leer aar aan de H. B. S. voor jongens. De kosten van het onderwijs worden geheel gedragen door de jongelui, waarvan zich reeds 22 ten deelneming hebben aangemeld. Benoemd tot leeraar in de Ned. taal en let terkunde aan de H. B. S. te Harlingen R. K. Kuipers, te Hoogeveen. Van het einde der 16e eeuw af staat er te Vlis- singen in de kerkekamer der Groote Kerk eene rijke bibliotheek van allerlei, soms zeer kostbare en zeldzame, werken. Zij is oosrpronkelijk aange legd ten behoeve van predikanten en ouderlingen der Nederl. Herv. gemeente. Van die bibliotheek, waarvan misschien weinige gemeenteleden het bestaan wisten, is dezer dagen een catalogus in druk gegeven, die voor het algemeen verkrijgbaar is gesteld tegen 0.50 bij den heer P. G. de Vey Mestdagh te Vlissingen. De lcerkeraad heeft be sloten voor ieder de bibliotheek open te stellen. Tot eersten bibliothecaris voor dit loopende jaar is benoemd d'. De Gaay Fortman. Tot verkrij ging van boeken heeft men zich aan te melden bij den koster der Groote Kerk. (V. C.J Axel, 16 Sept. Eene vrouw, die te Middel burg voor de rechtbank gecompareerd had en op reis was naar het land van Hulst, kon heden avond hare reis niet verder voortzetten dan de wachtkamer van het stationsgebouw alhier, waar zij een frisschen jongen ter wereld bracht. Bij het begin dezer maand is door de Werk - liedenvereeniging Patrimonium, afdeeling Vlissin gen, een ondersteuningsfonds voor zieke werklieden opgericht, welke stichting van vele zijden met ingenomenheid is begroet. Op dit oogenblik telt bedoeld fonds 29 deelnemers. Door den heer A. C. Kruseman te Haarlem is een schrijven gericht aan den Nederlandschen boekhandel, tot medewerking aan het verzamelen van bouwstoffen voor een geschiedenis van onzen boekhandel, in het bijzonder gedurende de laatste halve eeuw. Een Geneefsch oogheelkundige schat het aantal der blinden in Europa op 331,000, van welke drie vierden zijn blind geworden door ge brek aan tijdige en zorgvuldige behandeling. Men verzekert dat de koning van Beieren, evenals hij vroeger reeds deed met een andere opera van Wagner, nu de Parsifal te München voor zich alleen zal doen opvoeren. Wij hebben onlangs medegedeeld dat de directeur van het chemisch laboratorium te Parijs aan de maatschappij voor geneeskunde een brief had gericht waarin hij betoogde dat vele ïnelk- verkoopers te Parijs hunne koeien voederden met spoeling uit de bierbrouwerijen, waardoor meer melkafscheiding werd verkregen, maar ook het afgescheiden vocht waterig werd en onvoedzaam, misschien zelfs bevorderlijk aan het ontstaan van tering. De Parijsche melkverkoopers verzetten zich tegen deze beschuldiging. De voedering, zeggen zjj, met spoeling of draf, te Parijs ternau wernood bekend, wordt op groote schaal toege past in alle groote steden van Europa, en nergens heeft men de gevolgen waargenomen, die de directeur Girard aan de lichtgeloovigheid van het publiek wil opdringen. Deze zaak die ook elders dan in Frankrijk de aandacht heeft getrokken, is door de Fransche maatschappij voor geneeskunde naar eene commissie verwezen, die rapport zal uitbrengen. De zitting der staten-generaal is heden door Z. M. den koning met de gebruikelijke plechtig heid geopend door het uitspreken der volgende Mijne heeren Het is mij aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder te zien. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich met loffelijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den njonitor Adder met zijne bemanning. Ik mag verwachten, dat in deze zitting zullen kunnen worden vastgesteld alle wettelijke maatregelen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wen- schen overlaten, ik vertrouw dat het bestuur van dat gewest, gesteund door de zee - en land macht, erin zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te verzekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch- Indië geeft de staat van zaken over het alge meen stof tot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de be volking teisteren, zijn nog niet geheel geweken. De besmettelijke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der West-Indische koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der rijks-mid delen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenam zal toch vermeerdering van 's rijks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastin gen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken, zal u worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belastingen blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's rijks belastingstelsel zal daartoe uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp totwijzigingvande wet op het mid delbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht. Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen u weldra bereiken. Het is mijn voornemen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag van welke bepalin gen der grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in vorige zittingen ingediend, worden uwe over wegingen met belangstelling te gemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen het geluk van ons dierbaar vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der staten-gene raal te zijn geopend. Amsterdam. Alhier is benoemd, tot direc teur der Kasvereeniging de heerH. T. Westerman. Tot directeur der naamlooze vennootschap de Amsterdamsche Rijtuigvereeniging, is in de heden gehoudene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders met algemeene stemmen be noemd de heer Joh®, van den Houte Willems, commies van Walcheren, te Middelburg. Alexaudrië. Een decreet van den khedive gelast de ontbinding van het leger. De aan re bellie schuldige officieren zullen volgens de krijgs wet worden gestraft. 18 September des morgens te 8 uren. NAMEN DEK PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe- 1 stand kracht, lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 757.8 stil 0 regen 15 757.5 ONO 1 regen 1° 759.4 N 2 regen 13 e 760.7 NW O 1. bew. 15 759.8 NW 2 regen 12 Eene depressie bevindt zich zeer nabij en O. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 760 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en NO. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 2.3 G. heden morgen 8 H. 2.3 M. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 759.8 m. m. Verwacht: tamelijk krachtigen NW. wind en goed weder. Thermometerstand te Middelburg. 17 Sept.. 's avonds 11 uren 54) gr. 18 's morgens 8 ui'eD 58 gr. 's middags 1 uur 65 gr. 's avonds 5 uren 59 gr. 1'. 24 j. met M. de Rijke, jd. 22 j. A. de Boett, jm. 29 j. met C. Tilroe, jd. 21 j. BevallenC. A. M. Fokker, geb. Hennequin, z. M. Dingemanse, geb. Crucq, d. C. W. Brandt, geb. Huijsse, z. H. de Keijzer, geb. Douw, d. C. C. E. van der Weele, geb. van der Horst, z" (tweel.) J. Roose, geb. Gernler, d. K. Jongepier, geb. den Hollander, d. M. C. van de Poel, geb. van Leent, d. H. S. S. ter Meulen, geb. Westenberg, z. M. J. Wiessner, geb. Verstrate, z. C. A. Dhont, geb. van Sluis, z. C. A. Aufderheide, geb. Muller, d. E. Blankert, geb. Kareis, d. P. Poelman, geb. Westen berg, z. E. J. Knuijt, geb. Flinten, z. OverledenC. Labruijère, jd. 22 j. C. de Kan, jm. 23 j. J. G. A. Bos, jm. 22 j. J. E. Boone, man van P. A. Wondergem, 53 j. Van 9 tot 16 September 1882. Vlissingen. Gehuwd D. de Jager, wedr. 48 j. met P. Tanis, 44 j. Bevallen M. C. Schout, geb. Sinke, d. J. M. M. Mommaas, geb. van Boekhout, d. G. M. E. Laman Trip, geb. Boonen, z. S. J. de Wilde, geb. Klem- kerk, d. C. M. J. Verhoeven, geb. Albus, z. H. J. Kloprogge, geb. Florschutz, d. J. Vlekke, geb. Lammens, z. Overleden: C. Slager, wede. van H. Baaij, 77j. W. F. de Koning, z. 4 m. W. A. Smith, z. 3 m. A. M. de Visser, d. 7 m. H. de Pagter, z. 5 m. P. Ruben, d. 15 m. W. C. Pietersen, z. 5 m. Goes. GehuwdH. F. van Renterghem, jm. 32 j. met M. J. Overbeke, jd. 44 j. BevallenC. Potter, geb. Maartense, z. W. H. Feij, geb. de Blinde, z. E. de Busscher, gebDirkse, d. C. Le Clercq, geb. Stamperius, z. G. Fagel, geb. Bal, d. J. Maartense, geb. v. d. Plasse, z. OverledenJ. J. Thompson, jd. 79 j. A. Knie riem, z. 46 j. D. de Nooijer, z. 9 w. Zierikzee. BevallenN. Beuzenberg, geb. Neerhout, d. E. C. Heuzeveldt, geb. Harthoorn, z. L. Brandenburg, geb. Dorst, z. L. Zonruiter, geb. Bijkerk, z. W. Lemson, geb. Tuinman, z. A. Lok ker, geb. Biesheuvel, d. C. Kingmans, geb. van Meurs, d. en z. (tweel.) P. Kaan, geb. van Pope- ring, d. L. Kloet, geb. de Jonge, d. J. Flikweert, geb. den Boer, d. OverledenD. G. Koopman, z. 5 m. W. Jong- mans, z. 8 d. Van 10 tot 17 September 1882. Middelburg. OndertrouwdI. Jongepier, jm. 2 j. met C. Krijger, jd. 27 j. P. Louwerse, jm. De Egyptenaren onderwerpen zich met zooveel gratie aan de Engelsche troepen dat het werkelijk verbazend zou zijn, als men niet met Oosterlin gen te doen had. Een Engelsch officier, die afge zonden was om eenige bijzonderheden betreffende de overgave van Kafr-Dowar te regelen, vroeg aan Egyptische officieren hoeveel man zij door het Engelsche artillerievuur hadden verloren. »Wel, geen enkele", luidde het antwoord, „en gijlieden, hoeveel verliezen leedt gij door ons vuur?" Ook het antwoord der Engelschen was bevredigend, ook daar was geen man geraakt, en broederlijk verheugde men zich over de bloede loosheid van den strijd. De Egyptenaren voegden erbij dat ze er niet veel om zouden geven om voort te gaan, maar dat ze toch liever aan ern stiger werk zich zouden wijden. Er waren daar in de buurt van Alexandrië 15,000 man geoefende Egyptische troepen, die het generaal Wood zeer lastig hadden kunnen maken, na het vertrek der hoofdmacht. Zij waren van uitnemend geschut voorzien, en het kamp droeg blijken dat het met overleg was ingericht, en dat flinke orde en tucht onder de troepen heerschte. De lafhartigheid waarmede de vroegere volge lingen van den gevallen volksleider nu Arabi in den steek laten, is walgelijk. De Engelschen nemen al de hoofden der beweging in verzekerde bewaring, en daarbij toonen de meesten zich reeds vleiers van de bovendrijvende, vroeger door hen bestreden macht. Zekere Yakoeb Sami was on derminister voor oorlog onder Arabi, nadat hij vroeger tal van gunsten van Tefvik had aange nomen. En nu verzekerde hjj aan de Engelschen dat hij nooit ontrouw aan den khedive was ge weest, en dat Arabi een schurk was. »Maar, was de natuurlijke vraag van den Times-corre spondent, door wie werd Arabi dan gesteund?" „Ja eigenlijk door niemand, behalve door"; en dan volgden er eenige namen van personen, op wier ongeluk deze schurk zijne berekeningen bouwde. Deze lieden die dus hunne vrienden verraden en misschien nog tot erger in staat zijn, - - zij zijn geene onaanzienlijken uit wier houding men geene slotsom mag trekken. Zij zijn die notabele Egyptenaren, uit wier steun werd afge leid door velen, dat Arabi over Egypte een levens krachtig bestuur zou kunnen instellen. Zij zijn de hoofden dier nationale partij, welker recht op zelfregeering naar eigen zin wijd en zijd zoo utopisch werd verdedigd. Toen generaal Lowe met de voorhoede van dragonders en Bengaleezen Cairo bereikte, bracht de prefect der stad hem de sleutels tegemoet, en deelde hem mede dat Arabi en Toulba zich wilden overgeven. Zij werden bij den generaal gebracht en overhandigden hem hunne degens, waarbij beiden zich aangedaan toonden. Geen wonderwant het naaste verleden is voor hen treurig en de toekomst niet zonnig. Zij zullen terechtstaan voor eene rechtbank, die zonder twij fel door de regeering in haar vonnis zal worden geïnspireerd, en de regeering is voor het oogen blik de getrouwe volgelinge van den Engelschen wil. Wel ging de consul-generaal, sir Edward Malet, Vrijdag den khedive plechtig de geluk- wenschen overbrengen van koningin Victoria wegens de herstelling van zjjn (Tefvik's) gezag, maar dat was niet letterlijk bedoeld. De Times wil van Arabi een politiek misdadi ger maken en hem met zijne vrienden zoo straffen, dat hun de lust tot latere Strapazen vergaat en zij een voorbeeld zijn zullen voor latere partijgangers. Blijkens cle qualificatie van politiek misdadiger wil het City-blad de doodstraf niet toegepast zien dan immers ware het eenvoudiger geweest vast te houden aan de benaming van rebellie van een officier tegen zijn wettigen vorst. De Standard huldigt eene ruimer opvatting. Zij hoopt dat geene wraakzucht zich mengen zal in cle beoor deeling dezer zaken. Arabi is een eerlijk man en een patriot, die zijne eigen inzichten bad nopens Egypte. Deze kwamen in botsing met de Engel sche inzichten, en cle zwakste van de twee leed de nederlaag. Nu moeten de Engelschen hunne blijdschap over de zege niet bezoedelen door Arabi als misdadiger te behandelenhij is een generaal die misgetast heeft. Zeer zuiver is die laatste opvatting zeker niet, maar zij leidt tot het gewilde doel, het sparen van den veldheer der Egyptenaren. De militaire conventie tusschen de Porte en Engeland is nu, na veel lijdens, bezweken. Lord Dufferin heeft aan de Turksche regeering officieel kennis gegeven dat de militaire operatiën geëin digd zijn, en dat een deel der Engelsche troepen het land zal verlaten. Lord Dufferin geeft verder aan den sultan in overweging of het nu nog wel noodig is eene overeenkomst te sluiten, of om Turksche troepen naar Egypte te zenden Zoo is dan de sultan geslagen met hetzelfde wapen, waarmee hij zoo dikwerf streed. Op het oogenblik dat Engeland voorgaf toe te zullen geven, wist men te Londen zeer goed dat generaal Wolseley op het punt was een beslissenden slag te slaan. Moeten we nu, om in Egypte tot eene nieuwe regeling van zaken te komen, al den gevaarlijken omslag van een congres beleven? Het schijnt onzeker; in Engeland dringen daarop alleen de radicalen aan, wier politiek reeds lang door de regeering is overboord geworpen. De Pall Mall Gazette hoopt, in heiligen eenvoud, „dat Engeland gezeten in den raad van Europa, zich even be langloos zal toonen als het onweerstaanbaar bleek op het slagveld." Deze cant heeft slot noch zin. Eene regeering kan niet belangloos zijn en mag het niet beproeven. Haar volk heeft belangen, die zeer duidelijk waarneembaar zijn en door de regeering moeten behartigd worden. Eene belang- looze regeering is een onding, en het ongeluk kige volk dat ermêe zou opgescheept zijn, zou zich door anderen spoedig de kaas van het brood zien eten. De verkiezingen voor den Pruisischen landdag naderen, en prins Bismarck is door zijne Varzin- sche buren in het kiesdistrict Rummelsburg- Schlawe, waar de kanselier krachtens het alge meen stemrecht kiezer is, in de gelegenheid ge steld zich uit te laten over de beteekenis der verkiezingen. Geraadpleegd over een paar candi- daturen voor het kiescollege dat de keuzen moet doen, zeide de kanselier, dat hij als bijzonder persoon zijne keuze wel zou willen verdeelen tus schen de beide fracties der conservatieven, maar dat hij zich, dit vooropgesteld zijnde, van het uitoefenen van invloed wenschte te onthouden. Alleen wanneer het district gevaar liep door een vrijhandelsman te worden vertegenwoordigd, zou hij zich verplicht achten, als kiezer en als minister door alle geoorloofde middelen te waarschuwen tegen zulk eene krenking van het landsbelang. Ook als minister; van officieele invloeden zullen dus ook deze verkiezingen niet vrij blijven. Brussel17 September 1882. Nog twee maanden scheiden ons van de opening der kamers, en de mannen die het rad der poli tiek draaien of remmen, zijn nog op buiten- en badplaatsen verstrooid om krachten te verzamelen voor den arbeid. Slechts nu en dan kan men een geacht lid te zien krijgen. De heer Paul Janson, de aanvoerder der uiterste linkerzijde, de groote voorstander van de hervor ming van het kiesrecht, is op de jacht. Ik hoop voor hem dat hij niet zoo platzak moge thuis komen als van zijne jacht op het algemeen stem recht. De heer Frère-Orban reist in Spanje, en onze minister van binnenlandscbe zaken, de heer Rolin-Jaequemjns, beraadslaagt te Turijn zeer ernstig met zijne medeleden van de internationale vereeniging voor volkenrecht over het middel om den oorlog te voorkomen en voortaan alle ge schillen tusschen de staten door een internatio nale bank van scheidsrechters doen beslissen. Ik ben geen Italiaan en deel het bijgeloof niet aan het kwade oog." Doch de ondervinding leerde mij dat er reden voor angst bestaat, zoodra de congressen van vredebonders en andere uto pisten van dezen aard bijeenkomenik wenscb bun niets kwaads toe en erken gaarne dat hunne idéés fixes niemand schaden maar als ze aan het praten geraken, kijk ik altjjd rond naar alle zijden van den politieken gezichteinder, of er ook een onweder dreigt. Ook nu weder geloof ik, dat de menschlievende conclusie der geleerde volkenrechtskundigen, die hun hoofd, prof. Bluntschli, voor het eerst missen, door de gebeurtenissen zullen worden gelogenstraft. Heerschzucht en hebzucht richten hare oogen op het Oosten, en daaronder kan het Westen lijden. Wie verlost ons van de heerschappij der holle phrase Het Turijnsche congres had misschien, in plaats van zijne hooge afkeuring over de Engelsche ex peditie naar Egypte uit te spreken, beter gedaan de stem te verheffen tegen het schandelijke anti- semieten-congres van Dresden. De geleerde docto ren hadden door een waardig protest ons tijdvak kun nen schoonwasschen van de vlek der barbaarsckheid op onze eeuw geworpen door redevoeringen en beslissingen, die ons moeten terugvoeren tot de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2