N° 219. 1882. 125e Jaargang. Zaterdag 16 September. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs jper 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nm'nniers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 15 September. Door B. H. BUXTON. IUIDDELBURGSCH COURANT. HEL MM. de koning en de koningin zullen met H. K. H. prinses Wilhelmina niet heden, maar eerst a. Zondag te 2 uren per specialen trein van Het Loo vertrekken en per Rijnspoor te 4 uren in de residentie aankomen. Dat de toestand in Atjeh tegenwoordig met recht dreigend genoemd moet worden, bewijst de volgende brief, die onder den datum van 7 Aug. jl. uit Kotta Radja aan het Handelsblad gericht is Heden beleefden we een dag, die ons nog lang beugen zal. Van onze troepen, die heden ter sterkte van ongeveer 140 man in het vuur waren, vielen er 44 dooden en gewonden, waaronder 2 officieren zwaar gewond, terwijl 7 stel wapens met de elf gesneuvelden in 's vijands handen vielen. Onze post Pajou werd namelijk aangevallen, en te gelijk eene kolonne van pl. m. 90 man, op weg van Lambaroe naar Pajou. Het vuur was zeld zaam hevig en vernielend. Onder de van alle zijden aanrukkende vijanden merkte men éen Europeaan op, die aanhoudend op kapt. Bode vuurde, doch alléén zijn pet raakteéen duim lager en ook deze officier ware gesneuveld. De grond was in een ommezien met onze lijken en kermende gewonden bedekt, die zooveel mogelijk door hunne kameraden moesten vervoerd worden, waardoor de troep tot op 40 strijdvaardigen slonk; kapt. B. zelf had 2 geweren te dragen. Een op den grond liggenden gewonden hoornblazer zag men te laat met de hand om hulp wuiven, een 6tal Atjehers omringden hem en maakten hem, daarbij dansende, met klewanghouwen af. Enkele oogenblikken smeekte de troep hunnen aanvoerder, ben toch nit den kogelregen te voeren, doch dit was bijna ondoenlijk, en ware de in aanbouw zijnde weg naar Toengkoep niet reeds zoo vergevorderd geweest dat zij dien spoedig bereikten, dan ware hun aller lot niet te voorzien geweest, daar hun de terugtocht was afgesneden. Men beweert, dat de door den kolonel aange wezen te volgen weg, wegens contra-orders van het civiel bestuur, niet gevolgd is kunnen worden Op 4 Augustus sneuvelde de schout, en leden de onzen mede verlies aan dooden en gewonden, waaronder éen officier; hun getal is mij niet bekend. Het getal gesneuvelden en gewonden in dit jaar is nu tot ongeveer 140 gestegen. Waar het hier heen moet, vragen we ons niet meer af; het is treurig Tot het verdere nieuws behoort de plundering van een schuit door den vijand, waarbij hij o. a. 1000 aan zilver buit maakte; een danspartij in de sociëteit op 2 Augustus, ter viering van H. M. verjaardag, bewaakt door een flink detachement met geladen geweren en waarbij de militaire mu ziek, welke dien dag bijna geen rust had, tot 's nachts 3| uur blies, om 2 uur later door hun overste niet soeieteitslid op een militairen marsch onthaald te worden HOOFDSTUK III. Maiiriis. «Het was natuurlijk mijn plicht, mijn treurige plicht, om al de kasten en laden te onderzoeken, maar er was niets weg. Zij had slechts een klein valies en haar werkdoos meegenomen en zelfs de meeste van hare japonnen achtergelaten. Zij wist ongetwijfeld dat zij, waar zij heenging, zijden en satijnen kleêren in overvloed zou vinden, die meer naar haar smaak waren dan de eenvoudige kleedjes die ik haar liet dragen." «En hebt gij van dien dag af niets meer van haar gezien of gehoord vroeg Maürits bezorgd. «Hiets!" zei mevrouw Steele koud. «Zij verbeeldt zich zeker dat ik haar zal laten vervol gen en opsluiten." „Dat is onzin", zegt Maurits driftig. Grij Jcunt een meisje niet opsluiten omdat zij gekust Kotta Radja, 8 Aug. Bij het doorzoeken van het slagveld, door ons gisteren verlaten, zijn onze gesneuvelden grooten- deels teruggevonden hunne lijken waren onthoofd, van wapens ontdaan en gruwelijk verminkt. Zooeven zijn benden Atjehers achter de kolonels woning te Hesoek bij den Kraton ontdekt2 comp. zijn uitgeruktde uitslag is nog niet be kend bij het verzenden van dezen brief. 't Gelijkt veel op den toestand van 1874. C*oes, 15 September. In de op 28 dezer alhier te houden vergadering der Vereen, v. Burg. en Secr. in N. en Z.-Beveland zullen de heeren W. J. van G-orkom, H. G. Hartman, M. Hoordijke en mr L. A. Bybau respectievelijk de navolgende vraagpunten inleiden a. Is het oprichten van cursussen ter opleiding van onderwijzers voor de hoofdakte door de ge meentebesturen te rechtvaardigen b. Welke wijziging behoeft de schutterijwet ten opzichte van de jaarlijksche indeeling der sehutterplichtigen, tot voltallighouding van de sterkte der schutterij c. Wat moet gedaan worden, opdat bij de in voering der gewijzigde zegelwet met 1 Januari 1883 geen stagnatie in het werk van den burger lijken stand plaats vinde d. Is voorziening in het onderwijs aan schip perskinderen noodzakelijk Zoo ja, op welke wijze behoort die te geschieden In deze vergadering zal het bestuur mededeeling doen van den uitslag der pogingen tot oprichting eener provinciale vereeniging tot beoefening van administratief-recht, naar aanleiding waarvan de vergadering dan wel eene beslissing omtrent dit punt zal nemen, en zal tevens een voorstel van het bestuur ten opzichte van de jaarwedden der burgemeesters en secretarissen in Zeeland ter tafel komen. ïïansweert, 14 Sept. Ha eenige on vermijdelijke, vertraging, door verschillende om standigheden veroorzaakt, werd heden de laatste hand gelegd aan de telephoon-verbinding tusschen deze plaats en Wemeldinge. Men zal zich herin neren, dat deze draad eene bijzondere onderne ming is van den heer F. Y. de Groof, expediteur alhier, wiens bekende wilskracht ook thans alle hinderpalen wist te boven te komen. De genomen proeven zijn. uitstekend geslaagd; ondanks den grooten afstand (ruim IJ uur gaans) was-het wederzijds gesprokene zeer duideljjk ver staanbaar. Blooftlplaat, 14 Sept. Heden zou het Evangeliesatielokaal publiek verkocht worden. Met inbegrip van stoelen enz. bedroeg het hoog ste bod 490. Eene herveiling is bepaald op Maandag 25 September a. De heer L. A. Croin is herbenoemd als wet houder der gemeente Sluis. De straatverlichting in die gemeente voor het winterseizoen 1882/83 is aangenomen voor eene som van 202. is." En Cissey met een zonderlingen blik aan ziende, vervolgt hij -. »ik geef toe dat een vrouw die lord Yestrnm toestaat haar te kussen, voor haar verdere leven eenzame opsluiting verdient." »0, daar gaat de belroept mevrouw Steele uit, dankbaar voor die afleiding. Gij blijft immers koffie drinken, Manrits voegt zij erbij, zonder op de afkeurende wenken van haar dochter te letten want de tijdelijke boosheid van Cissey is veel minder om bang voor te zijn dan de strenge belangelooze toorn van Maurits. Hij is zoo knap, zoo algemeen gezien en geacht en kent enkelen van de meest invloedrijke leden uit de élite der maatschappij (dat is haar lievelingsphrase, die zij steeds met zalving uitspreekt)hij zal wegblijven als zij hem reden tot ergernis geeft, zooals hij bij vroegere gelegenheden gedaan heeft, Zoolang hij in de stad is, wil zij zich gaarne koesteren in de zonne stralen zijner tegenwoordigheid en iets opvangen van den glans, die van zijne aristocratische begunsti gers afstraalt. Dat zijn de redenen waarom haar uitnoodiging om te blijven koffie drinken drin gender is dan gewoonlijk. »Dank u", zegt hij opstaande en zijn hoed opnemende, »il£ heb van daag geen tijdelk uur heeft zijn bestemming. Morgen is mijn tijd bij lord Kempton om en ik moet pakken. Daarenboven eten wij vroeg van daag, daar Kempton gaarne met mjj naar de eene of andere comedie wil gaaD." »Ik hoop dat gij nu geen docent meer wordt vraagt Cecile, die het voorbeeld van haar moeder Op de lijn BredaVlissingen der staatsspoor wegen is eene verbetering te verwachten. Behalve de verbreeding der aarden baan te Ylake, om aldaar een goederenloods enz. te doen plaatsen, zullen de banen bij de stations Woensdrecht, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Ylake, Bieze- linge, 's Heer Arendskerke en Arnemuiden van dubbel spoor worden voorzien, wat voor de vei ligheid der reizigers natuurlijk van groot nut zal zijn. Daarenboven zullen de wissels, bij die stations voorkomende, voorzien worden van eene nieuwe seinverbinding van die wissels met het station zelve, waardoor de chef zich op zijn bureau kan overtuigen of de wissels hun gevorderden stand al of niet hebben. (R- Nbl.J Haar aanleiding van klachten in Duitsche bladen, dat onze visschers te veel zalm vangen, schrijft het Dagblad: »Vele bijzonderheden in het leven der visschen, voornamelijk der trekvisschen, zijn nog onbekend en toch diende men wel geheel op de hoogte te zijn van de geschiedenis der zalmen, met name op den Rijn, voordat men de quaestie der zalrn- visscherijen met eenigen grond kan behandelen. »Maar dit weet men er zeker vanin Maart en April komt de zalm uit zee de rivieren opzwem- menalle zalmen, die naar Duitschland langs den Rijn komen opzwemmen, passeeren onze vis- scherijen, en derhalve neemt het aantal zalmen hooger op gedurig af. „Dit is ook hier te lande merkbaarhoe hoo ger op de rivieren de zalmvisscherjjen gelegen zijn, des te geringer is de vangst, en dit niette genstaande de beperkingen der visscherij zelfs in het open saizoen. »Maar er is nog iets. Hiet alleen, dat de zal men natuurlijk in quantiteit verminderen, maar ook in qualiteit. De zalm, die hier te lande niet ver van zee gevangen wordt, is veel smakelijker dan de Lacks in Duitschland. De eigenaardige smaak en de malschheid, die de zalm uit zee medebrengt, gaan zeer spoedig door den invloed van het rivierwater, ander voedsel, en hoogst waarschijnlijk ook door den toestand, waarin het dier verkeert, verloren. »Het is derhalve natuurlijk dat in Hederland niet alleen meer, maar ook betere zalmen gevan gen worden dan in Duitschland. Dat is een gevolg van de eigenaardige ligging van ons land, eene natuurlijke, maar geringe vergoeding voor al de rampen, aan welke het door zijne lage ligging tusschen de rivieren is blootgesteld. Heeft de bewoner van een ander land het recht ons de voordeelen te benijden, zoo mogelijk te willen ontnemen, welke samenhangen met nadeelen, nit den natuurlijken toestand geboren, waarmeê wij ze zeer duur betalen Dat is noch humaan, noch billijk. „De kamer van koophandel te Wezel heeft, als een middel om pressie op Hederland' uit te oefe nen, voorgesteld het inkomend recht in Duitsch land te verhoogen. „Dat verhoogen zon, dunkt ons, het nadeeligst zijn voor de liefhebbers van gerookte zalm in volgende, eensklaps bijzonder veel belang in de plannen van Maurits begint te stellen. Maurits glimlacht en dat staat hem heel goed. »Ik zal waarschijnlijk docent blijven, zoolang ik leef", zegt hij. «In Juni ga ik naar buiten met een leerling en in October keer ik naar Cambridge terug. Ik zal blij zijn als ik mijn aandacht een weinig meer verdeelen kan, want de zorg en verant woordelijkheid voor zulk een kostbaar kleinood, als de oudste zoon van lord Fermanagh, heeft mij somtijds wel wat zwaar gedrukt." Daarop eensklaps van toon veranderende, zegt hij „Vaarwel" en voegt er met nadruk bij, «ik hoop hartelijk dat gij lord Yestrum nu niet meer ziet I" «Hij heeft hier tweemaal een visite gemaakt", zegt mevrouw Steele schuchter, «maar alles is uit tusschen ons. Die akelige scène heeft onze hoop den bodem ingeslagen. Ik ben overtuigd dat hij, als het nare spook er niet geweest was, Cissey ten huwelijk zou gevraagd hebben. Maurits begint te lachen en zegt Dan moogt gij dat nare spook wel heel dankbaar zijn." Daarop gaat hij naar de deur maar mevrouw Steele weerhoudt hem. Gij moogt mij zoo niet verlaten, Maurits", zegt zjj aangedaan. »Zeg mij wat ik met Harry moet beginnen. Hij zweert dat hij niet zal rusten eer hij Clara gevonden heeft en dat hij ook voor dien tijd niet thuis komt. Hjj moet krankzinnig Duitschland, want hoogstwaarschijnlijk zon, als die het verhoogde recht niet wilden betalen, de gerookte zalm uit ons land wel een anderen weg vinden. „In de gegeven omstandigheden zit er, meenen wij, voor de Duitschers, die gaarne lekkere zalm eten, niets anders op dan die uit ons land te laten komen, evenals wij genoodzaakt zijn, Rijnwjjn en andere artikelen in Duitschland te gaan koopen." Voor eenige dagen maakten wij melding van een nieuw blad, dat te Amsterdam verschijnen zou, onder den titel Het Jonge Holland. Thans is besloten het Volkstribuun te noemen. Het proefnommer verschijnt Zaterdag a. Eene poging om aan de Roomsch-katholieken, als staatkundige partij, een «program" te verschaf fen gelijk de antirevolutionairen reeds bezitten, schijnt op eene te 's Hertogenbosch gehouden vergadering van de kiesvereeniging Noord-Brabant welke talrijk bezocht was, gedaan te zijn. Door- de kamerleden Van Baar, Reekers, Van der Hoeven, Vermeulen, Schaepman en Heydenrijck werden achtereenvolgens motiën voorgesteld, die de ver gadering eenparig aannam. Ook de heeren Haff- mans, Ruys van Berenbroek, J. W. van den Biesen en pastoor Brouwers voerden het woord. De aan genomen verklaringen luiden als volgt 1. De vergadering betuigt onvoorwaardelijke onderwerping aan het onfeilbaar gezag van den H. Stoel, erkent en huldigt in Leo XIII den Stedehouder van Christus, den opvolger van den H. Petrus, het hoofd der H. Kerk. God spare hem lang. 2. Zij acht het wereldlijk gezag van den paus nuttig en noodzakelijk voor de vrijheid en onaf hankelijkheid der kerk, betreurt de opheffing der Hederl. legatie bij den H. Stoel en verwacht van de wijsheid der regeering herstelling van den ministerspost. 3. Zij verklaart zich tegen noodelooze uitbrei ding der staatsbemoeiingen en acht verzet tegen staatsalmacht gebiedenden eisch. 4. Zij acht strijd tegen de schoolwetgeving een eersten, duursten plicht, wenscht in de wetgeving erkend het natuurlijk recht der ouders en het door de grondwet gewaarborgd recht der kerk. 5. Zij huldigt in het huis van Oranje hét in de grondwet beschreven koningschap, acht het ver leend kiesrecht een ernstigen plicht en wenscht een regeling, die iedereen volle werking van dat recht verzekert. 6. De vergadering, het nut beseffende van bijeen komsten van katholieken, noodigt het centraal bestuur van Noord-Brabant uit in dien zin werk zaam te zijn. Deze politieke vergadering werd opgevolgd door een feestmaal, waaraan 170 personen deel namen, waaronder leden der eerste en tweede kamer en afgevaardigden van kiesvereenigingen uit alle deelen des lands. Een groot aantal feestdronken werden ingesteld, waaronder de eerste, door jhr. De la Court, voorzitter der kiesvereeniging, gewijd werd aan den paus en aan Z. M. den koning. zijn. Hebt gij ooit van zulk een dwaasheid ge hoord «Ja; ik heb wel eens van iets dergelijks geboord. Men wordt allicht verliefd, weet ge moeder, vooral op dien leeftijd. In de lente, dat wil zeggen als men twintig jaren oud is, dan is de verbeelding nu ja, Cissey zal u het overige wel vertellen." «Maar dit is een allerzotste inbeelding roept mevrouw Steele uit. «Hij heeft Clara in geen vijf jaren gezien. Zij hebben alleen als kinderen samen gespeeld. Dat is bepaald een blinde liefde!" «Gij moet een genegenheidjiiet veroordeelen omdat zij blind schijnt", zegt Maurits kalm. Blinde hartstocht is somtijds sterker dan helder ziende rede." «Maar Maurits, beste Maurits, beloof mij ten minste dat gij mijn goeden jongen zult over reden om dit dwaze plan op te geven. Hij mag zijn kostbaren tijd niet verspillen met een dwaal licht na te loopen." «Gij zoudt evengoed van mij kunnen ver langen dat ik een razenden stroom tegenhield, moeder. Berust erin hem zijn gang te laten gaan. Gij kunt het hem inderdaad niet ver hinderen. «O Maurits!" roept mevrouw smeekende uit en bedekt haar gelaat met hare handen, „gij moedigt mijn jongen aan, gij neemt zijn partjj tegen zijn liefhebbende, teedere moedey,"

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1