BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. van den hoogen raad der Nederlanden, mr C. L. de Yos van Nederveen Cappel, thans raadsheer in dien raad. (Zie laatste berichten van gisteren marine. Bevorderd tot off. van adm. 2e hl., de off. 3e kl. J. C. Yos en tot off. van adm. 3e kl., de scheepsklerken N. J. J. van Rijn van Alke made en C. J. Blok. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie bij den staf, tot le luit.-magazijnin. de 2e luit.- mag. bij de stapelmagazijnen te Delft F. Hotz bij het le reg. vest.-art., tot le luit. de 2e luit. E. J. de Bock, van het korpsbij het 2e reg. vest.-art., tot kapitein de le luit. N. C. Groten dorst, van den staf van het wapen, werkzaam bij de kon. mil. academie; tot le luit. de 2e luits. J. W. P. van Hoogstraten, W. A. P. F. L. de Koek en P. C. M. Schultz, allen van het korps; bij het 3e reg. vest.-art., tot le luit. de 2e luit. D. H. Peletier en O. L. G. F. Aberson, beiden van het korpsbij het 4e reg. vest.-art., tot kapi tein de le luit.-adj. K. Bomberg, van het 3e reg. vest.-art.; tot le luit. de 2e luits. M. J. A. Mast- hoff, W. C. Wolterbeek en J. van Vuuren, allen van het korps; bij het korps torpedisten, tot le luit. de 2e luit. C. Houtman, van het korps. belastingen. In de zevende klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der dir. bel. enz. te Valkenburg c. a., waarvan de vermoedelijke be looning, na aftrek der kosten van beheer, kan worden geraamd op 1640 's jaars en in de achtste klasse het kantoor te Horst c. a., waarvan de vermoedelijke belooning, na aftrek der bezol diging van den sub-ontvanger te Lottum en van de overige kosten van beheer, kan worden geraamd op 1400 's jaars. Biervliet, 12 Sept. In de raadsvergadering van heden is de aanbesteding der te bouwen scholen, voor 400 en 144 leerlingen, benevens eene onderwijzerswoning, vastgesteld op 17 October. Ook worden twee hulponderwijzers opgeroepen, op salarissen van 600 en 800, zoodat uit- en inwendig verbetering op het gebied van onderwijs in het verschiet ligt. Ylissiiigen, 13 Sept. Bedankt voor het be roep naar de Evang. Luth. gemeente alhier door d* O. W. Pohlmann, thans predikant bij die ge meente te Groede. Hans weert, 12 Sept. Heden begaf zich aan boord der Telegraaf naar Antwerpen een ge zin uit Baarland, bestaande uit vrouw en 6 kin deren, teneinde vandaar de reis naar Grand Rapids (N.-Amerika) te ondernemen. Ruim 5 maanden geleden ging het hoofd des gezins alleen derwaarts, aangezien zijne middelen toen niet toereikend waren om de overtocht van zijn gansche gezin te bekostigen. Dezer dagen zond hij de daarvoor benoodigde gelden, waardoor zijn gezin in de gelegenheid werd gesteld hem in het verre Westen te volgen. Verscheidene personen zijn gedagvaard om in zake de „millioenenjuffrouw" voor den rechter van instructie te Rotterdam verklaringen af te leggen. Zelfs een kruier, die tijdens zij te Amsterdam verblijf hield, hare boodschappen deed, is gehoord. De tentoonstelling van schilderijen van levende meesters, te Deventer is voor het publiek toegankelijk gesteld. De bovenzaal van het voor malige Athenaeumgebouw is op zoodanige wijze verdeeld in vier doelmatigen verlichte, met elkander gemeenschap hebbende lokalen, alle dof getint met donkere lambrizeering en van een stil gekleurd tapijt voorzien, dat aan elk der werken van 69 vertegenwoordigde kunstenaars,' tot een getal van 117, eene plaats kon worden verleend, eene zoo keurige verzameling ten volle waardig. In Friesland zijn sommige landbouwers bezig groen voeder in te kuilen. Door de aanhoudende hem verlangd heeft en dat dus zijn tegenwoordig gedrag haar zeer moet hinderenmaar dat is niet alleen de schuld van Harry. Harold zegt dat gij uw belofte geschonden hebt, moeder, en dat heeft hem zoo vreeselijk van streek gemaaktdien armen jongen »Dat is toch al te bespottelijk!" roept de moeder uit en vergeet in haar toorn tranen en aandoening. Alsof ik een meisje in mijn dienst kon houden dat zich slecht gedraagt, alleen omdat Harry zich verbeeldt als schooljongen verliefd op haar te zijn geweest." »Maar heeft Clara zich dan slecht gedragen vraagt Maurits met bijzonderen nadruk op de laatste woorden. »Ja, dat heeft zijgij behoeft niet te twijfelen aan hetgeen mama zegt; er zijn geen woorden te vinden die sterk genoeg zijn, om de onbeschaamdheid van Clara te kunnen beschrijven." Cecile legt deze verklaring af, ondanks de wenken en het fronsen der wenkbrauwen barer moeder. „Ik zeg u dat gij zwijgen zult, kind", zegt mevrouw Steele heel streng. »Dit is geen onder werp waarover gij kunt meêpratenwant ik gevoel mjj trotsch dat ik zeggen kan dat mijn dochters, dank zij haar moeder, onschuldige meisjes zijn, Maurits, en er zijn zekere onderwerpen die hm »Maak nu een einde aan dat geschermutsel, moeder", zegt Maurits heel ernstig, indien gij vindt dat Cecile's tegenwoordigheid hier niet regens staan vele hoopen hooi in 't water, kunnen onmogelijk drogen en zullen onvermijdelijk brand veroorzaken, wanneer het hooi eenigen tijd in de schuur it. Om hiervan verschoond te blijven, laten de boeren het gras maaien en terstond thuisbrengen. Daar worden de hoopen door paarden in elkaar getrapt, en na eene voldoende dichtheid verkregen te hebben wordt het hooi in kuilen gebracht, welke daarna met een laag aarde of zand van meter worden gesloten. Algemeen is men van gevoelen, dat die proeven wel zullen slagen. Naast de bekende „sigarenbons" in den vorm van bankbiljetten, worden thans, bp wijze van adreskaart, ook nagebootste loterijbriefjes in omloop gebracht, waardoor weer nieuw bedrog in de hand gewerkt wordt. Men zij dus op zijne hoede. De Victoria and Albert, het jacht der konin gin van Engeland, dat in 1855 te Pembroke is gebouwd en te Portsmouth afgewerkt, is onzeewaar dig verklaard en buiten dienst gesteld. Onmiddel lijk zal worden aangevangen met den bouw van een nieuw jacht voor de koningin. Men wil te Parijs een nieuw paardenspel stichten in de buurt der opera, de wijk waar de voornaamste hotels, schouwburgen en koffiehuizen worden gevonden, waar het gros der vreemdelin gen zich beweegt. Een zoo gelegen terrein, op den hoek van den Boulevard Haussmann en de Rue de Provence, wordt met grof geld betaaldde 1280 vierk. meters kosten fr. 1,500,000. Daaren boven rekent men voor decoratie, inrichting, paarden, tuigen enz. fr. 1,300,000 noodig te heb ben, en voor bedrijfskapitaal fr. 300,000, zoodat het kapitaal der vennootschap fr. 3,100,000 zal bedragen. Men rekent op eene bruto ontvangst jaarlijks van fr. 1,760,130, waarbij als grondslag wordt genomen dat twee avonden in de week gedurende negen maanden de zaal geheel en al is bezet. De andere avonden worden op 80 per cent berekend, terwijl in de drie zomermaanden het bezoek op 65 percent van de beschikbare plaats wordt geschat. De ontvangst van het buffet is daarbij niet geschat. Van die bruto-ontvangst wordt afgetrokken 9 percent voor armgeld en fr. 550,000 voor exploitatiekosten. Een correspondent van het Journal de Genève hangt een aanlokkelijk beeld op van de veiligheid in de staten van den sultan. Men opent haast geen dagblad in het Oosten, of men leest erin van roofpartijen, in brand gestoken dorpen, medege nomen gijzelaars en gepleegde moorden. In Al banië is geen boer zijn vee meer zeker sedert het vertrek der geregelde troepen. In Macedonië snijden de Bulgaarsche bandieten hunne slachtoffers neus en ooren af om, zooals ze zeggen, een voor beeld te stellen en de Christenen te waarschuwen dat zij met hen moeten meedoen tegen de Moham medanen. In de Armenische provincie Erzerum is het verpest van veedieven en bandieten, en zelfs aan de oevers van den Bosporus bestaan ge regelde benden van bandieten, die aan den Azia- tischen kant stelen en rooven, des nachts in schui: ten den buit overvoeren en dien aan de Europee- sche zijde der landengte aan de markt brengen. De Londensche heeren Rothschild hebben aan het Engelsche leger in Egypte een geschenk gezonden van 12,000 kilogram tabak en 5000 pijpen, een flink en practisch denkbeeld. Menig vermoeid soldaat zal troost en uitspanning vinden in zijne pijp, die hem den tijd zal korten en de muizenissen uit het hoofd jagen. De keizer van Rusland is met zijne gemalin eergisteren zonder militair geleide in een open rijtuig naar de kerk gereden, wat groot opzien baarde en levendig werd toegejuicht. De ijzerfabrikanten in het noorden van En geland hebben van hunne werklieden de kennis geving ontvangen, dat deze met 1 November eene vermeerdering van loon eischen van 7| percent. Naar het oordeel der werkgevers echter dient het loon 12i pet. te dalen. Tot het einde der vol gende maand zijn beide partijen aan het tegen woordige loon gebonden door eene scheidsrechter lijke uitspraak. gewenscht is, zendt haar dan de kamer uitmaar laat ons nu niet meer tijd verspillen met ijdele praatjes. Vertel mij alles wat gij van Clara weet, alles als 't u blieft en zoo kort mogelijk." Cecile is volstrekt niet van plan om den wenk van haar stief broêr op te volgen, dien zij hoogst beleedigend vindt, maar gaat een weinig dichter bij haar moeder zitten en ziet naar haar op als wachtte zij met ongeduld het begin van een hoogst belangrijk verhaal. »Laat ik u eerst vertellen, Maurits", zegt mevrouw Steele, met een loffelijke poging om kalm te spreken, »dat Clara Redmond een trotsch, eigenzinnig, ingebeeld wicht is. Jackson zegt dat zij zich nooit met haar of een van de andere dienstboden heeft willen inlaten. Is dat niet »Heel natuurlijk zou ik zeggen", valt Maurits schielijk in, »daar zij niets met hen gemeen had. Zij was een welopgevoed meisje, een kunstenares in haar soort." »Wel in haar soorthernam mevrouw Steele. Zij was het ingebeeldste wezen dat er bestaat en wat haar uiterlijk aangaat »Maar gij dwaalt van het onderwerp in quaestie af", zegt Maurits kalm. Zijn toon en de blik dien hij zijn stiefmoeder toewerpt, hebben onmid dellijk hun uitwerking op haar. Zij komt tot zich zelf en hervat haar verhaal op meer geregelden toon. Onze Cissey is anderhalf jaar geleden voor het eerst uitgegaan. Lord Vestrum ontmoette haar op haar eerste bal en was blijkbaar zeer met haar Londen. De Engelschen hebben Tel-el- Kebir genomen, 40 kanonnen veroverd en een groot aantal gevangenen gemaakt. De Egyp- tenaren verloren 2000 man, de Engelschen 200, waaronder vele officieren. Arabi's leger is geheel ontredderdzijne infanterie vlucht de woestijn in, vervolgd dooi de Engelsche cavalerie. 's firavenliage. De heer Patijn werd heden in eene vergadering- van den gemeenteraad plechtig geïnstalleerd als burgemeester en hield bij die gelegenheid eene aanspraak, waarin hij zijn dank betuigde voor de ondervonden blijken van welwillendheid. Hij besefte diep het gewicht dei- taak, hem nagelaten door zijn uitstekenden voor ganger, wien hij groote hulde bracht, terwijl hij ten slotte de hoop uitsprak, dat onder de voor lichting en medewerking van den raad, het hem gegeven moge zijn veel te doen tot bevordering van het heil en de welvaart der gemeente. Amsterdam. De heden gehouden vergade ring van aandeelhouders der stoomvaartmii Zeelandj ter behandeling van de bekende dading met de erfgenamen van prins Hendrik, is verdaagd moeten worden tot Woensdag den 20 dezer wegens on voldoend vertegenwoordigd aantal aandeelen. Er waren vertegenwoordigd 474 terwijl vereischt werden voor eene verandering der statuten 585 aandeelen. 13 September des morgens te 8 nren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- riclit. -I Toe- I Te™' I stand Pera" 1 tuar. kracht, lacht. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 749.8 749.9 749.9 752.3 752.9 WZW NW WZW WNW W helder helder bew. bew. bew. 13 13 13 13 12 Eene depressie bevindt zich zeer nabij en Z. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.7 G. heden morgen 8 G. 0.5 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 735.6 m'. m. VerwachtZwakken wind en regen. Thermometerstand te Middelburg. 12 Sept. 's avonds 11 uren 56 gr. 13 a 's morgens 8 uren 56 gr. 's middags 1 uur 59 gr. 's avonds 5 uren 56 gr. Nadat Maandag de brigade Hooglanders en nog eenige Indische troepen te Gassasin waren aan gekomen, was het leger der Engelschen voltallig, voor zoover het, met aftrekking van de garnizoe nen, bestemd is voor den aanval. Het kamp is nu 4£ kilometer lang en ongeveer 750 meter breed het gelijkt wel eene groote stad van tenten. Gisteren morgen heeft generaal Wolseley met eenige opperoificieren eene laatste verkenning ge daan en men verwachtte dat heden de aanval op Tel-el-Kebir zou geschieden. Nog vol trots op het succes van Zaterdag spreken de Engelsche officieren reeds onderling af om Donderdag in de volgende week met elkander in Cairo te dineeren. Die afspraak is misschien nog wel voor eenige wijziging vatbaar. Onder de troepen heerschte eenige ontevreden heid, wijl na ">het verdrijven der Egyptenaren Zaterdag het Engelsche leger de daardoor ver ingenomen, althans van dit oogenblik af begon hij haar alle mogelijke attenties te bewijzen." Mevrouw Steele ziet haar dochter aan om de bevestiging harer woorden te erlangen en Cissey knikt en schudt met haar hoofd als had zij geen woorden om haar gevoelens uit te drukken. Maurits ziet van de eene naar de andere en houdt zijn hand voor zijn mond om een lach te ver bergen. Zijn moeder houdt zijn stilzwijgen voor aandacht en herneemt haar verhaal. »Lord Yestrum kwam hier dag aan dag en zat hier uren lang. Hij is bepaald een allerliefst mensch. Kent gij hem, Maurits »Ja, ik heb hem wel eens ontmoet." Vindt gij hem niet allerinnemendst; zoo knap, zoo geestig, zoo onderhoudend valt Cecile in, die zich niet meer stil kon houden. Dat vind ik volstrekt niet", antwoordt Mau rits kortaf. »Hij moet ieder verstandig mensch toeschijnen wat hij is een valsche, oude satan »Ik weet zeker dat gij den goeden man ge heel verkeert beoordeelt", zegt mevrouw Steele, geraakt. »Hij heeft zich bij ons zeer bemind ge maakt en wij zouden nooit iets op hem aan te merken gehad hebben, indien die gemeene meid hem niet in hare netten verstrikt had. Eensklaps begon zjj verwonderlijk veel belang te stellen in de gezondheid van Amyzij vond dat het lieve kind bleek zag en frissche lucht en beweging noodig had. Ik die altijd gevoelig ben als het een mijner lievelingen geldt viel zonder arg waan in den strik, dien die geslepen heks mjj kregen positie niet had behouden, maar naar Gassasin was teruggezonden. Men herinnerde elkander aan de woorden eens door generaal Ro berts geuit»Heht ge eens een Aziaat aan het loopen gezien, houdt hem dan aan het loopen." Maar generaal Wolseley, die aan menige onbe suisde critiek blootstaat van stuurlieden die aan den wal zoo wèl weten te oordeelen, zal zonder twijfel zijne geldige redenen hebben gehad voor zijn besluit. Men verwacht dat hij de ge legenheid zoekt niet om Arabi's leger voor zich uit te drijven, maar om het tot staan te brengen en dan een grooten slag te leveren, die zekerden Engelschen meer offers zal kosten dan de manier van oorlogvoeren waarvan Zaterdag een voor beeld werd gegeven, maar die, indien sir Garnet's geluk hem niet in den steek laat, in eens aan den tegenstand der Egyptenaren een eind kan maken. Komt alles uit volgens deze verwachtingen en onderstellingen, dan kan men zeer spoedig ge wichtig nieuws verwachten. (Zie laatste berichten.) En inmiddels blijft de militaire overeenkomst tusschen de Porte en Engeland uit. Engeland wil haar niet, en cle handige gezant te Konstan- tinopel, lord Dufferin, weet de tactiek van uit stellen haast nog beter te hanieeren dan de Porte zelve. Een Reuter-telegram van gisteren zegt dat er geen enkele reden bestond voor een vroeger telegram, waarin werd gemeld dat lord Dufferin zou ingestemd hebben met de conventie en met de proclamatie tegen Arabi, zooals die in de dag bladen zijn openbaar gemaakt. De ambassadeur is geenszins verantwoordelijk voor de openbaar making der proclamatie voor de conventie was onderteekend; integendeel hij vond dat onaange naam. En wat het uitstel der onderteekening betreft, dat is geheel en al de schuld der Porte. Zoo zegt althans dit geïnspireerde telegram, maar niemand is er dupe van. Men wil den Turk zorgvuldig uit Egypte weren, en daarvoor dienen die voortdurende knepen der diplomatie, voor welker verbloeming de nieuwskantoren van Reuter en consorten hunne berichten veil hebben. De Times blijft onder zijne beschouwingen over de gebeurtenissen van het heden aanhou dend plannen mengen voor de toekomstige orga nisatie van Egypte. Nu wij eens aan die zaak zijn begonnen, zegt het machtige orgaan, en wij daaraan menschenlevens en veel geld op offeren, is Engeland niet van plan eene latere regeling toe te staan, welke het niet ten volle goedkeurt. Maar daarvoor schijnt ook geen ge vaar te bestaan. Het is opmerkelijk dat er thans nagenoeg niet meer van Europeesche interventie gerept wordt, na al wat daarover vroeger is ge praat. De conferentie heeft zichzelve geschorst, blijde naar het schijnt dat de meest belanghebbende mogendheid de doornige taak heeft in handen genomen. En komt de tijd om eene beslissing te nemen, dan is er weinig twijfel of Europa's hou ding zal dezelfde zijn als thans. Zou het city-blad gelijk hebben en zou aan Engeland alleen de beschikking worden gelaten over Egypte's toekomstig lot? Wij kunnen het moeilijk gelooven, tenzij Engeland in zijne eischen zeer matig zal zijn. Dit alles hangt er ook wel wat van af welke politieke richting in Frankrijk in dezen herfst de bovenhand zal hebben. Is het waar dat het mi- nisterie-Duclerc niet veel beter zal blijken dan een vermomd ministerie-Gambetta, zooals enkele pro feten beweren, dan kan het niet lang leven, ten zij de heer Duclerc de gave zal bezitten om de kamer van hare angstige politiek tot meer hande lend optreden in het Europeesch concert te bekee- ren. Dat alles ligt echter in het duister. De heer Duclerc gaf zich niet bloot, zelfs niet in zijn onderhoud met den onweerstaanbaren Times-corre- spondent Blowitz, waarvan dezer dagen een dooi den inhoud niet volkomen gerechtvaardigden op hef is gemaakt. De Duitsche pers blijft zeer achterdochtig tegen Engeland. De Kölnische Zeitung voorziet eene dergelijke overeenkomst van Engeland met de Porte als indertijd, bij verrassing en buiten weten der mogendheden, nopens Cyprus en Klein-Azië werd gesloten. Geen beroep dus op het Euro peesch concert, maar een verdrag met den sultan alleen. En alsof het reeds zoover was gekomen, roept het Keulsche blad verontwaardigd uit Engeland drijft den spot met Europa en met het volkenrecht. Na eerst de plechtige belofte te spande. Zij stelde mjj voor om eiken morgen met Amy in den Kensingtontuin te gaan wandelen en ik dankte haar in mijn onschuld en stemde erin toe. Wat zegt gij daar nu van?" Tot nogtoe zie ik niets berispelijks", zei Maurits, wien de harde stem zijner schoonmoeder zeer onaangenaam begon te worden. »0 dat komt omdat gij nog niet alles weet" zegt de dame met nadruk. sik wilde dat gij u een weinig haastet om het mij te vertellen", antwoordt; hij ongeduldig (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2