Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. kunnen beschikken, terwjjl daartegenover staat, dat bij ontlasting van eenegroote hoeveelheid zoetwater, de oesterputten onbruikbaar zullen worden en de gronden veel in waarde zullen verminderen. Het bestuur der spaarbank van het Nuts-depar tement Rotterdam heeft aan de hoofden der scholen aldaar een overzicht medegedeeld van het sparen op de 37 scholen in of nabij de gemeente, alwaar door de kinderen gespaard wordt. Van de 10,117 kinderen, die begonnen zijn met sparen, is dit tot op 1 Mei 1882 voortgezet door 6285 kinderen, die te zamen nog 46,573 op de spaarbank hebben staan, gemiddeld 7.41 per kind. Van de kinderen, die nu nog sparen, zijn 2780 niet meer en 3505 nog wel op de school, met een te goed van: de le 25,068 en de 2e 21,505, gemiddeld per kind 9.02, 6.13. Te zamen 6285 kinderen, 46,573. Dat cijfer van ruim 46,000, zegt het be stuur verder in zijne circulaire, dat de kinderen nu nog in de spaarbank hebben staan, is hoogst belangrijk, als men in aanmerking neemt dat het zeer waarschijnlijk aan snoeperij of andere verkeerde zaken zou besteed zijn geworden, indien deze gelegenheid tot sparen niet aan de kinderen gegeven was. Een statistiek van alles wat dooi de kindèfen was ingelegd, dus met inbegrip van hetgeen, hiervan weder is teruggehaald, zou een nog belangrijk hooger cjjfer aantoonen. En wat teruggehaald is, nadat het eerst was ingelegd, moet in hoofdzaak toch ook medegeteld worden; want ware het niet ingelegd, dan zou het zeker op minder goede wjjze besteed zijnnu is het, na in de spaarbank gestort en later teruggehaald te zijn, zeker gebruikt tot het aankoopen van iets goeds, of ter ondersteuning van de ouders. Maar de hoofdzaak, het hoofddoel van het sparen op de school, is aan kinderen de gewoonte te geven van te sparen. Dat nu dit doel ten volle bereikt is, blijkt hieruit, dat van de 6004 kinderen, die de school verlaten hadden, 2750 of 46 zijn voortgegaan met sparen. Wij kunnen het niet genoeg herhalen, dat niet de som, welke gespaard wordt, het meest van belang is, maar dat het feit van het sparen de hoofdzaak is. Zoodra toch iemand spaart, al is het nog zoo weinig, is hij in de goede richting. In een gezin, waar spaar bankboekjes zijn, is meer orde, meer overleg, dan daar waar alles verteerd wordt en bij den dag wordt geleefd. Die orde in het geld geeft orde in het gedrag. Waar overleg en orde is, wordt niet alleen meer gespaard, maar meer verdienddaar is een geheel andere toon, een geheel andere verhouding bij de huisgenooten onderling. Daar vindt men, wat de grondslag is van het geluk, namelijk een goed huishouden. Het hygiënisch congres te Genève, dat Zaterdag gesloten is, heeft Den Haag tot de plaats zijner bijeenkomst in 1884 gekozen. De Vereeniging van Lijkverbranding heeft Zater dag te Zutfen, onder voorzitterschap van prof. Pekelharing uit Delft, haar algemeene vergadering gehouden. Acht afdeelingen waren vertegenwoor digd. Blijkens het verslag is het ledental van 821 tot 771 verminderd, het kapitaal voor de oprichting van lijkovens gestegen tot 12000 Ned. Werk. Schuld, 2\ pet. Door dr. S. Hooge- werff, uit Rotterdam, werd eene beschouwing ge houden over het bekende rapport der Kon. Academie van Wetenschappen over de lijkverbranding. Naar zijn gevoelen kan de vereeniging zich met den afloop van het pleit in de Academie geluk wen- schenbedriegt niet alles, dan is zjj eene belangrijke schrede tot de vervulling van haar wenschhet in Nederland geoorloofd zijn van de faculatieve lijkverbranding, genaderd. Bjj de behandeling der adressen van de Veree niging in de tweede kamer is ten minste in de laatste jaren van ministerieele zijde het bezwaar dat giftmoorden straffeloos zouden kunnen plaats vinden, wanneer lijkverbranding ware toe gelaten, altijd vooropgesteld, en als in den weg staande eener wijziging der wet genoemd. Ontvangt nu de minister het advies der Acade mie in den geest van het rapport van prof. Van maar vooral zijn open blik, zijn gelukkige aanleg zjjn bljjde lach, onderscheidden hem zeer gunstig van de overige Steele's. Hij was de lieveling zijner moeder. Zijn vader bedierf Amalia, de jongste dochter, die uithoofde harer jeugd minder onaangenaam was dan Cecile maar Maurits, de zoon zijner dierbare overleden Maggie, was en bleef de trots van Jacob Steele. Maurits had hersenen voor de heele familie en het hoofd des huizes hechtte veel aan hersenen. Maurits zal mijn compagnon worden. Mau rits zal de zaak en de firma ophouden. Maurits zal mijn fortuin erven en verdubbelen." Zoo sprak de gelukkige speculant tot zijne goede vrienden. Doch een onder hen beschouwde die dwaze genegenheid van mijnheer Steele voor dien oudsten zoon als een bewijs van zwakheid, een groot financier onwaardig en besloot zich te bemoeien met de opvoeding van den jongen. «Als gij wezenlijk van plan zijt hem in de zaak te nemen, waarom zendt gij hem dan naar Cambridge vroeg mijnheer Smythe, op een be dekt verwijtenden toon. Omdat ik geloof aan menschen die van alle markten thuis zijn", was het antwoord, «ik zou het zelf veel verder gebracht hebben indien ik meer geleerd had. Ik ben oud genoeg gewor den om dat in te zien. Ik heb mij zelf zoover gebracht, dat ik iets van politiek afweet en ik geloof dat ik vrjj wel met mijn tijd meega. Ik weet welk een positie een man van de wereld Bemmelen, zoo bestaat er waarschijnlijkheid dat ten slotte wordt toegestaan waarop al zoo langen tijd aangedrongen is, te meer daar men toch ein delijk zal inzien, dat er in de voegzame verbran ding van de lijken van de voorstanders der cre matie niets kwetsends voor andersdenkenden kan gelegen zijn. De heer M. Symons hield daarna eene voordracht over de inrichting en het gebruik van Siemens lijkovens, waarvan een model en verscheidene afbeeldingen aanwezig waren. Op zeer duidelijke wijze beschreef hij een en ander, ook de vervoer- bare lijkovens door Siemens gemaakt, om in oorlogstijd de slagvelden spoedig te zuiveren en 't gevaar van besmettelijke ziekten weg te nemen, welke ovens in Duitschland gebruikt worden om dieren, lijdende aan besmettelijke ziekten, onschadelijk te maken. Door het bestuur van De Unie te Amsterdam is een uitnoodiging gericht aan onderscheiden liberale kiesvereenigingen, die zich voor grond wetsherziening hebben verklaard, aan de verschil lende vereenigingenAlgemeen Kies- en Stemrecht het Comité' voor Algemeen Stemrecht, het centraal bestuur van het Werklieden Verbond enz. tot het bijwonen eener bijeenkomst op Zondag 24 Sept. a. te Amsterdam, ter bespreking van pogingen, die kunnen strekken tot verkrijging eener doei-' treffende kiesrechthervorming. Met het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij Nederlanddat 23 Sept. a. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal uit Amster dam rechtstreeks een brievenmaal gezonden wor den naar Atjeh. Voorts zal op 8 Oct. a. met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen, in aan sluiting op het vertrek van het gemelde stoom schip uit Marseille, mede een verzending van brieven enz. naar Atjeh geschieden. Heden komt de permanente commissie voor de Europeesche graadmeting in het Gebouw v. K. en W. te 's Gravenhage bijeen, tot het houden van haar jaarlijksche vergadering. Het was de Pruisische luitenant-generaal Baeyer op wiens initiatief de samenwerking van alle natiën verkregen is bij dezen wetenschappelijken arbeid. Op zijne uitnoodiging namens de Pruisi sche regeering werd in October 1864 in Berlijn een vergadering gehouden van gevolmachtigden van verschillende regeeringen in Midden-Europa en daar werd de grondslag gelegd van de Midden- Europeesche graadmeting, die in 1867 door het toetreden van Rusland, Spanje en Portugal in de Europeesche graadmeting overging. De gevol machtigden der verschillende regeeringen vormen te zamen een wetenschappelijke vereeniging. Het uitvoerend orgaan wordt gevormd door het centraal - bureau der Europeesche graadmeting, dat in Ber lijn gevestigd is en door de Pruisische regeering bekostigd wordt. Om de drie jaren houdt de vereeniging een algemeene vergadering. In den tijd tusschen de vergaderingen worden de belangen der vereeniging behartigd door een permanente commissie, be staande uit 9 leden, waarvan er 8 door de alge meene vergadering gekozen worden en om de zes jaren aftreden, terwijl de voorzitter van het cen trale bureau van rechtswege lid is dier commissie. Deze permanente commissie houdt jaarlijks een vergadering, die ook bijgewoond kan worden door de overige gevolmachtigden. Het is een dergelijke vergadering, die nu te 's Hage gehouden zal worden. De metingen, die ter bereiking van het beoogde doel uitgevoerd dienen te wordenbestaan in hoofdzaak in driehoeksmetingen ter bepaling van de afstanden der verschillende punten op het aardoppervlak, in sterrekundige metingen ter bepaling van lengte, breedte en azimuth, in nauw keurigheids-waterpassingen ter bepaling van de hoogteligging der punten, in getij waarnemingen ter bepaling van de hoogten der verschillende zeeën, en in slingerproeven, ter bepaling van de grootte der zwaartekracht. De metingen worden in ieder land uitgevoerd onder toezicht van de gevolmachtigden der regeering, (hier te lande de kan innemen en ik geloof dat ik heel iets hooger sta dan een gewone speculantmaar mijn zoon zal van mijn ondervinding profiteeren en niet alleen van de voordeelen van mjjn rjjkdom, die ik ten volle waardeer, ofschoon ik er nooit het ware genot van gehad heb." Mijnheer Smythe vergenoegde zich met deze romaneske uiting van vaderliefde door een ver achtelijk schouderophalen te beantwoorden en voor zich heen te mompelen«dwaas Doch vier jaren later herinnerde hij Jacob Steele aan dat korte en bondige antwoord, toen deze hem met een betrokken gelaat kwam ver tellen dat Maurits stellig geweigerd had ooit iets met de zaak te maken te hebben. Wat drommel denkt gij dat mijn eigen zoon tot mij zeide, Smythe vroeg de verwoede vader. „Wei, hoe wil ik dat weten", zei Smythe met diezelfde schouderbeweging. Hjj was een oude «kameraad" van Steele en in al zijne handels- en particuliere zaken ingewijd. »Die baardelooze jongen had de vrijpos tigheid mij te zeggen dat, hetgeen wij man nen van de City geldzaken en speculaties noemen, in zijn oog dobbelen en oneerlijkheid was. «Ik kan er geen wetboek van eer op nahouden voor den eenen tijd en de eene plaats, en op een andere het tegenovergestelde in praktijk brengen", zegt mijnheer, met het hoofd in den nek en een toornig, trotsch gelaat. Inderdaad Smythe, ik kreeg een gevoel alsof hij van beter allooi was rjjks-commissie van graadmeting en waterpassing) en de kosten worden door den staat gedragen. De verkregen uitkomsten worden later door het centraal bureau vereenigd en tot een geheel ver werkt. Vad.) De gemeentebegrooting van Den Haag over 1883 bedraagt 3,732,898. De opcenten op het personeel en de hoofdelijke omslag worden tot hetzelfde bedrag als in het vorige jaar geheven. De opbrengst der vergunningen voor het verkoopen van sterken drank wordt geraamd op 50.000, tegen 57.000 in 1882, omdat eene vermindering van het aantal vergunningen voorzien wordt. Memorieposten zijn uitgetrokken voor den aanleg van een rioolstelsel, voor den bouw van een gemeente-slachthuis en voor de inrichting van het door de gemeente aangekocht paleis op den Kneuterdijk tot een museum, over eenkomstig het daartoe in den gemeenteraad te kennen gegeven verlangen. Bij het binnenrukken van Ismaïlia door de Engelsche troepen is een persoon gedood, die opge geven wordt een Nederlander te zijn. Hij heetBroens. Volgens het jaarljjksch overzicht van den oogst in Europa, dat door den heer Estienne, een voor naam graankooper te Marseille, naar de beste inlichtingen uit verschillende landen, wordt opge maakt, zullen de uitkomsten van den oogst van 1882 buiten verwachting gunstig wezen. In Frankrjjk is meer tarwe voortgebracht dan in eene reeks van jaren het geval was en, met uitzondering van gerst, is de opbrengst van alle landbouw-voort- brengselen daar veel grooter dan in de twee vorige jaren. In Engeland wordt de oogst als de over- vloedigste sedert zeven jaren beschouwd. Uit Oos telijk Europa en uit Duitschland luiden de be richten zeer gunstiguit België is een overvloe dige en uit Nederland een zeer goede oogst ge meld. In de Vereenigde Staten eindelijk overtreft de oogst van '82 al zijne voorgangers, het buiten gewoon vruchtbare jaar '80 zelfs niet uitgezonderd. Onder al deze rooskleurige berichten, vinden wij echter herhaaldelijk het voorbehoud, dat voor het verwezenlijken der gunstige verwachtingen, goed, warm weer gedurende den tijd van het binnenhalen van den oogst noodzakelijk zou zijn. In dat opzicht is men, vreezen wij, in vele streken reeds bitter teleurgesteld geworden. Dit belet echter den steller van het overzicht niet, zijn verslag met deze woorden te besluiten Vat men al de berichten te zamen, dan mag met het volste recht worden gezegd, dat de oogst in ons noordelijk halfrond nooit zoo voordeelig is geweest zekerlijk niet gedurende al de jaren dat het Avis sur la Récolte des heeren Estienne in het licht is gegeven als in dit jaar het geval blijkt te zijn. Gewoonlijk heeft men jaar- ljjks, 5f in Europa öf in Amerika van een tekort hooren gewagen, maar dit jaar bestaat dergelijke klacht noch hier, noch aan de overzijde van den Oceaan. De oogst van dit jaar overtreft het gemiddelde en vermoedelijk gaan wij een jaar te gemoet van overvloed van granen en lage prijzen. Eigen Haard bevat eene novelle van M. W. Maclaine Pont; een bjjsehrift bij eene plaat naai de schilderij Morgenwandeling, van H. J. Scholten: opstellen over het kantwerken, de slag- en blaas instrumenten, het water-orgel van Hero van Alexan- drië, en eenige kleinere aanteekeningen. Onder deze laatsten merken wij eene graphische statistiek op van de schommeling der prijzen van de voornaamste levensmiddelen, waarvoorgenomen worden brood, vleesch, aardappelen, boter en rijst, over een tijdvak van 30 jaren. Daaruit blijkt dat met uitzondering van boter en vleesch (het laatste vooral), de gemiddelde prijs der levensmiddelen niet gestegen, ten deele zelfs lager geworden is. Wanneer men dus jongelieden, die zich huwe lijksplannen in het hoofd hebben gezet, voorhoudt dat er tegenwoordig zooveel meer bezwaren aan het oprichten en instandhouden van een huishou den zijn verbonden dan vroeger, omdat «alles" zoo duur is geworden, dan dient men wel te be denken, dat onder dat »alles" niet zoozeer de eerste en noodzakelijkste levensbehoeften zijn begrepen, dan wij een van allen", vervolgde de vader van Maurits, dobberende tusschen zijn bewondering en zjjn verontwaardiging. «Tut, tut", antwoordde Smythe, die in het minst niet gevoelig of romanesk was, «die jongen is een idioot en zóo vertroeteld dat hij alle besef van goed of kwaad verloren heeft. Had zijne hoogheid ook nog meer aanmerkingen op onze manier van zaken doen »Ja", antwoordde Jacob; op den toon van iemand die een moeilijke les opzegt, «Ja; hjj verklaarde dat elke handeling, die in het dage- ljjksche leven niet als eerljjk en recht door zee kon beschouwd worden, volgens zijn meening even oneerljjk was in handelszaken. Daarop haalde hjj een paar gevallen aan die, zooals hjj zeide, zjjn stelling bewezen dat makelaars eigenljjk niets meer waren dan veredelde woekeraars. En dat zei hjj tegen mjj, Smythe, tegen mjj «En wat hebt gjj gezegd?" vroeg zjjn vriend met onverstoorbare kalmte. »Ik heb gezegd dat ik hem twaalfhonderd gulden in het jaar zou geven en dat hij daarme de tot beter inzien mocht komen of honger lijden", vervolgde de teleurgestelde vader en trachtte zjjn bijna bekoelde drift weer aan te wakkeren. „En zjjn hoogedelgestrenge antwoordde vroeg Smythe spottend. «Ja, dat is nog het verbazendste van de heele geschiedenis", antwoordde Steele. «Maurits zei dat hij die toelage in de gegeven omstandigheden zeer ruim vond en dat hjj daarvan en van hetgeen hjj dan wel die ontelbare overtolligheden, die zoo ongemerkt in de woning, in de huishouding, de levenswjjze, kleeding enz. zjjn ingeslopen. Een tal van zaken, die vroeger als artikelen van weelde werden beschouwd, worden nu maar al te veel als levensbehoeften aangemerkt. Niet ten onrechte wordt tegenwoordig zoo gewezen op en gewaar schuwd tegen de zucht naar weelde, die de bron is van zooveel ellende en die een tal van jongelui ervan terughoudt, zich een eigen haard en een gezelligen huiselijken kring te scheppen. Bij het te 's Hertogenboseh gehouden examen ter verkrjjging eener akte als onderwjjzer is o. a. geslaagd de heer W. K. Kuiler, vroeger alhier woonachtig. Uansweert, 9 Sept. Nadat de Evangelische Vereeniging alhier, door het vertrek van den heer Wesseldijk, gedurende ruim een jaar zonder voor ganger is geweest, zal in deze vacature worden voorzien door de benoeming van den heer J. Velt- huisen, van de Ned. Evang. Protest. Vereeniging te's Hage, die onder goedkeuring van haar bestuur de benoeming këeffc aangenomen. Ovezand, 10 Sept. Beroepen als predikant bij de Herv. gemeenten Ovezand c. a. de heer W. van Elden, predikant te Brielsch-Nieuwland. Aan de R. Kath. kerk te Warmenhuizen is door wjjlen den heer Klaas Groot, die op 82jarigen leeftjjd aldaar is overleden, de som van 80.000 vermaakt. De off. van adm. le kl. M. D. L. Hertzveld wordt geplaatst in de rol van Z. M. wachtschip te Willemsoord. Htatli10 Sept. Dezen morgen zjjn de kerkgangers der N. H. gemeente alhier, vruchte loos tempelwaarts gekomen. De predikant van den ring, die in de vacature den dienst zou ver richten liet te vergeefs op zich wachten. Daar velen een wandeling van ruim een half uur moeten doen, zal men kunnen begrijpen in welke stem ming de kerkgangers de terugreis aanvingen. Het schijnt dat een vergissing oorzaak was van dezen vergeefschen kerkgang, want 's middags kwam de predikant. Het viertal nog overgebleven leden der in 1865 met 125 leden opgerichte vereeniging oud- strjjders van 1813 en '15, is dezer dagen weder met een verminderd door het overlijden van haar 97jarigen voorzitter I. van Wjjk, te Amsterdam. Elf weken geleden verloor de vereeniging, die den naam Nederland en Oranje draagt, haar onder voorzitter, den heer J. L. Nopal. Volgens den Engelschen vogelkenner Bar rington, zingt de leeuwerik in F-dur, de ljjster in A-durde gewone haan kraait in A-dur en de zoogenaamde Coehincliina-haan in B-mol, de koe koek laat gewoonljjk in de terts C-A zjjne stem klinken. Van een nachtegaal, die drie jaren lang in een kooi heeft gezeten, beweert hjj rou lades in G-dur te hebben gehoord. Naar bericht wordt, zijn door de duikers niet alleen kleine voorwerpen van het wrak van de Adder afgehaaldmaar ook de boegspriet. Voorts lag het schip in denzelfden stand als bjj het verongelukken, ofschoon men veronderstelde dat het iets meer in het zand is gewoeld. Men zou trachten er zooveel mogeljjk af te halen, om het lichten te vergemakkeljjken. De toren van den monitor was ook gezien. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft aan de heeren Van den Broek en Van Barneveld Koojj te Amsterdam, op hunne aanvraag om vergunning voor eene drinkwaterleiding, te kennen gegeven dat meer uitgewerkte plannen van hen worden inge wacht, dat de raad niet bereid is een gedeelte dei- voorbereidende kosten te dragen, en dat hij zich de vrijheid voorbehoudt om inmiddels met andere aanvragers te onderhandelen. Na bjjna drie maanden in het onzekere ge weest te zjjn, heeft de gemeenteraad van Venlo thans van het hoofd der gemeente de mededeeling ont vangen, dat de kapitalen van de Heutz-stichting, het R. K. weeshuis en de armen vermist zjjn, waarna met algemeene stemmen besloten is, daarvan aan de justitie kennis te geven. Bekend en begrijpelijk is de weerzin, waar mede de werkman ziet dat arbeid van gevangenen met de zijne op de markt komt concurreeren. Het is echter noodig de gevangenen te laten arbeiden, en in het Engelsche en Amerikaansche stelsel, waarbjj voor dronkenschap, mishandeling enz. korte gevangenisstraffen„met harden arbeid" worden opgelegd, heeft men eene wjjze van wer ken noodig die vermoeiend en onaangenaam is voor den gestrafte. In Amerika heeft men den tredmolen afgeschaftde daarin ontwikkelde kracht ging geheel verloren, en de machine zelf was impopulair. Er ontstond eene sentimenteele met schrijven verdiende zeer gemakkelijk kon leven Hij meende het in allen ernst, dat verzeker ik u. Wat zegt gjj daar nu van?" «Wat ik daarvan zeg!" riep Smythe uit en liet voor het eerst zjjn koele onverschilligheid varen. «Ik zeg dat hjj een onbeschaamde fat is en ik ben wat blij dat ik geen zoons heb die zulke nonsens over eerljjkheid tegenover mij kunnen komen prediken." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2