N° 215. 12 5e Jaargang. 1882. Dinsdag 12 September. Eea kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 4 -7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 11 September. Door B. H. BUXTON. UIDDELBIIRGSEHE COLRAMT. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd aan den heer P. H. van Moerkerken, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium. Tot tijdelijk leeraar in de Ned. taal en letter kunde hij den cursus ter opleiding ran hoofdon derwijzers werd benoemd de heer W. J. Wendel alhier, op eene jaarwedde van 100 'sjaars per lesuur 's weeks. Voorts werd behandeld een adres van den heer J. H. Snijders, houdende bezwaar1° tegen de aanwijzing, op den door burg. en weth. ingevolge het nieuwe reglement op de wegen en voetpaden opgemaakten ligger, van het Hayman's voetpad, voor zoover de hem in eigendom toebehoorende perceelen, sectie H n° 657, 658 en 1022, aldaar betreft en 2° tegen de aanwijzing van de aange landen als onderhoudsplichtigen, mede wat zijne perceelen betreft. Een en ander uithoofde bedoelde perceelen niet op wettigen grondslag met den last van voetpad zijn bezwaard en voor hem, als eigenaar van den grond en aangeland, geenerlei wettige verplichting tot onderhoud bestaat. Dientengevolge verzoekt adressant in de eerste plaats tot het geven van nadere inlichtingen ten deze te worden gehoord, ten tweede zijn perceelen niet als bezwaard met voetpad op te nemen op den ligger en eindelijk hem, indien handhaving van bedoeld voetpad, onverhoopt, in 't algemeen belang noodig mocht worden geachtniet als onderhoudsplichtige aan te wijzen. Nadat de heer Snijders zijn adres breedvoerig had toegelicht en de heer Van Eekelen, namens burg. en weth., in een uitgebreide nota eenige mede- deelingen gedaan had, werd door den laatste namens het dag. bestuur voorgesteld het eerste deel van het verzoek af te wijzen, doch dat betrekkelijk den onderhoud in te willigen. Vervolgens tracht ten zoowel de heer Snijders als de heer Van Eekelen door aanwijzing op ter vergadering aan wezige kaarten en het geven van inlichtingen hunne meening bij de andere leden ingang te doen vinden. Met 7 tegen 3 stemmen werd het eerste en met algemeene stemmen het tweede deel van het voor stel van burg. aangenomen. Nog werd mededeeling gedaan van een besluit van ged. staten van Zeeland, omtrent een requaest van den heer J. Cleuver, houdende bezwaar tegen zjjn aanslag in de 14e klasse van den hoofdelijken omslag. Ged. staten hebben dien aanslag tot de 12e klasse teruggebracht. Vlïssingen, 9 Sept. Op eene gisteren ge houden algemeene vergadering van leden der Coöperatieve Winkelvereeniging, van het distriet Vlissingen en omstreken der vereeniging Eigen Hulpwerd, na goedkeuring der balans op 30 HOOFDSTUK II. Een terugT»! ik. Jacob Steele, de vader van Maurits en Harold begon zijn loopbaan als klerk op een kantoor in Liverpool, waar hij met verbazende snelheid promotie maaktehoe en waarom was een raadsel voor zijne collega's, die er veel over pruttelden en allerlei gevolgtrekkingen maakten, totdat zij eensklaps verrast werden met het bericht dat hij tot jongsten aandeelhouder in de firma was gekozen. Toen heette het dat zijii patroon, mijnheer För- man, kortzichtig, langzaam en al te nauwgezet was en dat zijn knappe, eerzuchtige, ondernemende klerk, die »geen geweten had", den overwegenden invloed op hem had weten te verkrijgen, dien tegenovergestelde karakters meestal öp elkaar uitoefenen. Wat de reden was kon Jacob weinig Juni jl., verslag uitgebracht over het le halfjaar 1882. Hieruit bleek o. a. dat de Winkelvereeniging zich in voortdurenden bloei verheugen mag. Bij een debiet van ruim 7600, waarvan ongeveer 3050 aan niet-leden, werd een bruto-winst be haald van ƒ1118, zijnde ruim 13j der inkoops- waarde van de verschillende winkelwaren. Na aftrek van alle onkosten en de noodige afschrij vingen, was de zuivere winst f 454.84, zoodat, hij even goede uitkomsten over het loopende 2e half jaar, hij de afsluiting der jaar-balans, een belang rijk dividend voor de leden te verwachten is. Door het bestuur werd, onder toejuiching der vergadering, hulde gebracht aan de werkzaamheid, eerlijkheid en zaakkennis van den tegenwoordigen winkelhouder, den heer A. van der Harst, aan wien in de eerste plaats deze, in tegenstelling met het vorige jaar, zoo gunstige uitkomsten te danken zijn; zoomede aan de nagedachtenis van wijlen den heer H. A. Sitsen, door wiens overlij den de vereeniging en haar bestuur een zwaar verlies geleden hebben. In de daardoor ontstane vacature in het bestuur, zoomede in die van den heer J. Bakker, naar elders vertrokken, werd voorzien door verkiezing van de heeren A. G. van der Landmilitair apotheker 1" klasse, en J. B. Kuiper, sous-chef bij het Belgisch loodswezen te Ylissingen. Na een woord van dank, door den districts- voörzitter, den heer Spanjaard, aan het winkel- bestuur in het algemeen en in het hij zonder aan den boekhouder-penningmeester, voor zijne richtige administratie, werd de vergadering gesloten. Goes, 10 Sept. Behalve het in ons nommer van Zaterdag reeds vermelde werd in de zitting van den gemeenteraad van gisteren alleen nog behandeld een verzoek van A, Okker, om 4 aren gemeente grond in eigendom te bekomen. Wijl het advies der gezondheids-commissie tot inwilliging strekt, werd daartoe op voorstel van burg. en weth. besloten. Een verzoek van de schoolopzieners om subsidie ter oprichting van een cursus tot opleiding van onderwijzers werd aangehouden, wijl de verzoe kers een nader voorstel willen indienen. Eindelijk werd de aanslag voor den hoofd, omslag van den heer L. J. van Asperen Yervenne, op zijn verzoek, van de 9e in de 8e klasse van het kohier overgebracht en daardoor op eene vorige beslissing teruggekomen, die op eene ver gissing beruste. Hans weer!9 Sept. Ook de tweede ijzeren deur der groote sluis alhier is met goed gevolg gelicht en eene gerepareerde en schoongemaakte in hare plaats gehangen. De heden morgen van Ant werpen komende Telegraaf kon vrij passeeren, doch de van Rotterdam komende boot moest 6 uren voor de sluis gestopt liggendaar men bezig was de deur in te hangen en men eerst te 4 uren des namiddags weder met de groote sluis kon schut ten. Dat de scheepvaart hierdoor veel vertraging ondervindt behoeft niet gezegd te worden. schelen, nu de uitkomst zoo bevredigend bleekte zijn. Hij, die zonder een cent op zak begonnen was, kon zich op zijn acht en dertigste jaar in Londen vestigen als een vermogend man en hij bleef voortdurend goede zaken doen. Geld trekt geld. Spoedig sprak men van Jacob Steele als van een der rijkste kooplieden in de City. In de dagen zijiier jeugd had hij een eenvoudig, arm Schotsch meisje getrouwd, die een jaar latei- bij de geboorte van Maurits gestorven was. Ge durende eenigen tijd na den dood van zjjn lief vrouwtje bleef Jacob weduwnaar en trachtte zich in zijn verlies te troosten door nieuwe schatten te verwerven. Doch toen hij in Londen kwam, begon hij be hoefte te gevoelen aan iemand, die aan het hoofd van zijn groot huis stond en hem behulpzaam was in het ontvangen zijner talrijke vrienden. Het voorwerp zijner nieuwe keuze was juist het tegenovergestelde van dat eenvoudige, Schotsche meisje, dat hij alleen uit liefde genomen had. Amalia Schwalbach was een grootekloeke, zwarte dame, die haar man een aardig vermogen aanbracht, haar gelaat verfde en bij de minste aanleiding hare donkere oogen liet fonkelen van toorn, terwijl haar schrille stem van den morgen tot den avond luid door het geheele huis weer klonk. Zulk een vrouw zou een zeer slechte stiefmoeder geweest zijn voor een meisjemaar voor Maurits was haar tegenwoordigheid in het huis zijns Er moeten nog 14 deuren gelicht en evenveel ingehangen worden, welk werk 2 jaar kan duren. Sint lii-uls, 9 Sept. Gisteren had alhier de inwijding plaats van de nieuw gebouwde school voor openhaar onderwijs. Het schoone weder en de vlaggen, die uit bijna alle woningen wapperden, gaven onze gemeente een vrooljjk, feestelijk aanzien. Te twee uren trad de burgemeester, mr. P. C. J. Hennequin, vergezeld van de leden van den ge meenteraad, de smaakvol met groen en vlaggen versierde school binnen, waar de kinderen en tal van belangstellenden reeds aanwezig waren. Nadat het fanfarengezelschap uit Aardenburg het feest met het spelen van Wien Neerlandsck Moed geopend had, hield de burgemeester eene toespraak. Hij noemde het een voorrecht, dat deze gemeente, nog zoo kort na de invoering dei- nieuwe wet op het lager onderwijs, reeds eene zoo goed ingerichte school bezit, terwijl in vele gemeenten nog slechts enkele stappen tot verbe tering zijn gedaan. Ernstig werden de ouders door hem aangespoord het getrouw schoolbezoek te bevorderen en de kinderen niet voor allerlei beuzelingen de school te laten verzuimen. Niet alleen groote steden kunnen groote menschen voortbrengen, maar ook uit kleine gemeenten kunnen, hij goed onderwijs, meer komen dan koewachters en boerenknechten. Ook sprak hij de hoop uit, dat de geest der tegen standers van het openbaar onderwijs nimmer in deze gemeente zijn invloed zal doen gelden. Na deze toespraak werd door het muziekgezel schap uit Sint Laureijns een stukje gespeeld, waarna het hoofd der school, S. W. Weisfeit, het woord nam. Hoopte hij van zijne zijde alles te zullen doen om reden tot tevredenheid te geven, van de zijde der ouders verwachtte hij medewer king en steun, vooral in een tijd als deze waarin zulk een strijd tegen het openbaar onderwijs ge voerd wordt. Nadat vervolgens een paar liederen door de kinderen gezongen waren en door de oudste leerlinge in een gepaste aanspraak het afscheid aan de oude en een welkom aan de nieuwe school was toege roepen, maakten de leerlingen, begeleid door genoemde muziekgezelschappen, eene wandeling door de gemeente. In het schoollokaal terugge keerd werden zij feestelijk onthaald, waarna ten slotte op eene net versierde estrade nog eenige muziekstukken werden uitgevoerd. Des avonds waren schoollokaal en muziek-estrade fraai ver licht en overal heerschte eene vrooljjke, opgewekte stemming. De Staatscourant bevat het programma dei- plechtigheden, waarmede de zitting der staten- generaal, op de gebruikelijke wijze, op Maandag den 18en dezer geopend zal worden. Met belangstelling hebben wij daaruit gezien dat op de tegenwoordigheid van Z. K, H. den prins van Oranje, nevens zijn koninklijken vader, bij deze plechtigheid gerekend wordt. Geheel Nederland zal, vertrouwen wij, zich ver heugen in dezen terugkeer van den troonopvolger vaders weinig hinderlijk. Hij was op een kost school en gedurende de vacanties merkte hij ook weinig van zijn stiefmoeder; zij droeg niets bij tot de veraangenaming van zijn leven en dus ging hij haar zooveel mogelijk uit den weg. Naarmate hij ouder werd, vervreemdde hjj hoe langer hoe meer van haar. Hij was verdiept in zjjne studies en zij in de zorg om de sporen van den tand des tjjds aan haar persoon te verbergen. Zij was even eerzuchtig als jjdel en beijverde zich met een volharding, een betere zaak waardig, om vooruit te komen in de wereld. Reeds als knaap voelde Maurits een diepe min achting voor de vrouw van zijn vader, zóo zelfs dat hij het heneden zich achtte met haar om te gaan, Hij was van nature, in smaak en in uiterlijk, een door en door fatsoenlijk man, terwijl mevrouw Steele in geen enkel opzicht een dame kon genoemd worden en in deze trokken de tegenovergestelde karakters elkaar niet aan. Maurits was echter zeer gehecht aan zijn stief broer Harolddoch de beide dochters van mevrouw Steele, Cecile en Amalia trokken hem even wei nig aan als de moeder. Maurits werd van de voorbereidende school te Brighton, waar hij zijn kindsheid had doorgebracht, naar Rugby gezonden, waar hij menigen prijs behaalde en wat nog meer zegt, hij verwierf zich een uitstekenden naam en betoonde zich het devies waardig, dat hij in de eerste opwelling zijner vurige jeugd gekozen had Sans peur et sans reproclie. Maurits bezat de bekwaamheden van zjjn vader tot het openbare leven, van waar hij tot dusver, door treurige, van zijn wil onafhankelijke om standigheden, op een afstand bleef. Moge deze openlijke verschjjning van den kroon prins de voorbode zijn van zijn vernieuwd en zichtbaar deelnemen in de belangen des vader lands, waarbij de eerbiedige en hartelijke samenwerking van allen, die het wèl meenen met Nederland en Oranje, hem van te voren verze kerd is. Mr. Patijn, nieuw benoemd burgemeester van 's Hage, zal volgens de N. R. Ct, zijn mandaat als lid der tweede kamer, althans vooreerst, nog niet neerleggen. Naar aanleiding van de jongste spoorwegramp in Duitschland, welke onder meer oorzaken, ook wordt toegeschreven aan het omver vallen van telegraafpalen, vraagt de Ned. Industrieel nog maals, »waarom niet ook hier te lande op de lijnen van het drukst telegraphisch verkeer althans die mogelijke oorzaak van spoorwegongelukken voorgoed afgewend, door middel eener ondergrond- sche verbinding tusschen Amsterdam, Rotterdam en de provinciale hoofdplaatsen, en, in afwachting daarvan, door vervanging van de houten telegraaf palen door ijzeren, die niet aan verrotting onder hevig zijn, en, in elk geval, door deze palen en hunne bespanning zoover van de spoorbanen te verwijderen, dat dit materieel aan dat der spoor wegen geen hinder of letsel toebrengen kan »De beste, de nuttigste en op den duur goed koopste voorziening is en blijft eene ondergrond- sche telegraphische verbinding. Zou haar bezit Nederland niet veel meer waard zijn dan 3| mil- lioen gulden Ingevolge het genomen besluit op de jongste algemeene vergadering der Pharmaceutische ver eeniging is door haar bestuur een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin betoogd wordt, dat adressanten bij de hooge eischen voor de toelating tot de uitoefening der artsenjjbereidkunst en bij de strenge bepalingen, waaraan zij bij die uitoefening onderworpen zijn, zich voortdurend ten zeerste benadeeld zien door den handel in geneesmiddelen door onbevoegden. Zij verzoeken daarom den minister het daartoe te leiden, dat eene bepaling in de wet opgenomen worde, ongeveer in deze bewoordingen: „Genees middelen zjjn die middelen, welke in- en uitwendig tot genezing van een ziekelijken toestand bij men schen in het openbaar aangekondigd worden," met de bepaling verder, dat zoowel aankondiging als verkoop alleen door apothekers mag geschieden." De ter iev. der oestercitltuur heeft bij gedep. staten van Noord-Brabant bezwaren ingebracht tegen het besluit van den raad der gemeente Bergen op Zoom tot verhreeding en kanaliseering van de Zoom. De Maatschappij is van meening, dat het eenige belang voor de gemeente hij dat werk gelegen is in de zekerheid dat twee suikerfabrieken te allen tijde over eene ruime hoeveelheid zoetwater zullen en den aard zijner moeder, die de afstammeling eener lange lijn van Puriteinen was geweest en menige van die eigenschappen bezat die de Puri teinen tot de steunpilaren der Ëngelsche natie gemaakt hebben. Haar zoon erfde vele van die goede hoedanigheden, gevoegd bij een groote vol» harding en een zeer sterke wilskracht. Reeds als knaap was hij even geacht als bemind. Flinke jongens bemindenen lafaards verfoeiden hemdoch niemand stelde hem zoozeer op prijs als zjjn stiefbroeder Harold, die tien jaren jonger was dan hjj en reeds van klein kind af met ver» eering naar hem had opgezien. Maurits beant woordde de liefde van den knaap harteljjk en oprecht, omdat hjj zoo hemelsbreed van zijne zusters verschilde. Die meisjes geleken in alle opzichten op haar luidruchtige, onbeschaafde moeder. Zij waren heide grof, donker, ruw én ingebeeld. Hare brutale oogen rolden uitdagend en hare donkere, zware wenkbrauwen waren steeds in slechte luim saamgetrokkeii. Haar donker haar werd altjjd naaf de allerlaatste mode gekapt en hare onwelluidende- stemmen klonken meestal hoogst onaangenaam iri den huiselijken kring, waar Maurits het onuit staanbaar vond om naar allerlei leeljjke liederen 'te luisteren, of wat nog erger was, naar de naboot sing van Fransche opera-heldinnen. Harold .was zoowel physiek als moreel het tegendeel van zjjne zusters. Hjj was blank en blond, gelijk zijn vader eH bezat de eenige blauwe oogen in de familie t

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1