BUITENLAMP. Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Benoemingen en besluiten. Algemeen Overzicht. Eervol ontslag verleend aan H. A. Hagen als burgemeester van Ellewoutsdijk. geneeskundige dienst. Tijdelijk, voor 5 jaren benoemd tot mil. apoth. 2e kl. bij het leger in N. I., F. M. Kaube, apotheker te Arnsberg. Tot leerares in het teekenen aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Groningen, is be noemd mej. M. van Uildriks. De Tooneelschool te Amsterdam is geopend met 14 leerlingen voor het volledig onderwijs, 8 mannel. en 6 vrouwe!, in 2 klassen verdeeld; terwijl 4 in Juli jl. eervol ontslagen élèves hun wensch hebben kenbaar gemaakt de lessen van mevr. Kleine te blijven volgen. De hoogste klasse ontbreekt dit jaar. Door de afdeeling 's Gravenhage van de Vereen, t. bev. v. fabr. en handw. nijv. zijn circu laires rondgezonden tot het ontvangen van bij dragen voor de oprichting eener huisvlijtschool in Den Haag. De Haagsche bladen ondersteunen eenparig het plan. Benoemd tot tijdelijk leeraar bij het M. O. te Amsterdam, in het Engelsch C. Grondhout, in bet handteekenen J. G. Steenbeek. Eervol ontslagen op verzoek als leeraar in de natuurwetenschappen aan de H. B. S. te Groningen, S. Poelman. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan de H. B. S. benoemd tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde den heer Eymael, tot leeraar in de Fransche taal den heer Leers, tot leeraar in de natuurkunde den heer Smits. Den heer Rutten is eervol ontslag verleend als leeraar in de staathuishoudkunde. De heer E. W. Heinecken, predikant te Haar lemmermeer, heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. Yerseke, 7 Sepot. D\ Wagemaker te Hil versum heeft voor het beroep bij de Chr. Ger. gemeente alhier bedankt. De commissie van voordracht ter benoeming van kerkelijke hoogleeraren zal Woensdag 20 Sept. a. te 's Hage samenkomen tot het samenstellen van een zestal, waaruit de synode twee hoogleeraren voor Amsterdam zal benoemen. De generaal-majoor Pfeiffer heeft eergisteren in persoon een groote manoeuvre in het vuur geleid in den omtrek van de Wouwsche plantage en de Catersche heide, op twee uren afstand van Bergen op Zoom. Aan die manoeuvre werd deelgenomen door drie bataljons van het 3e regt. infanterie en twee batterijen van het 3e reg. veld-artillerie. De manoeuvres hebben een einde genomende generaal is naar zijne standplaats Breda terugge keerd. moeid was. De houding der troepen wordt door de buitenlandsche officieren als prachtig geroemd. Volgens een bericht uit Griualand West, zullen daar waarschijnlijk weder vijandelijkheden uitbreken tusschen de Kafferstammen, waarin ook de Boeren zijn gemengd. Een brief uit Rome meldt dat eenigen tijd geleden een Italiaansch officier uit Alexandrië verdwenen is, van wien men niet meer heeft ge hoord. Volgens de Liritto is er veel waarschijn lijkheid dat hij in Arabi 's dienst is getreden. Naar men zegt hebben onlangs de Engelschen op een hunner verkenningstochten eene uniform der Italiaansche zeemacht bij de Egyptenaren gezien, en men vermoedt dat dit de vermiste Paolucci is. Tusschen Ostende en Dover werden in Augustus 32.318 passagiers vervoerd, dat is 2.722 meer dan in Augustus van het vorige jaar. In de verloopen acht maanden van dit jaar bedroeg het vervoer 149.325 passagiers. De hertog van Albany is zoover hersteld dat hij met de hertogin Woensdag aan boord is gegaan van de Lively, het jacht van den hertog van Edin burgh, waarmee hij een tochtje langs de Engelsche kust zal maken. Te Weenen zijn zesentwintig leden eener radicale werkmans-vereeniging gevangen genomen, welke beschuldigd worden van lid te zijn eener geheime vereeniging en van het verspreiden van verboden boeken. In de deftige kringen te Columbus in Georgië, V. S., is heel wat opzien gewekt door het vreemde gedrag van twee dames, Laura Morwin en Delia Stile, die op zekeren avond hooge woorden kregen, wijl zij beiden genegenheid koesterden voor den zelfden jongman. Men kwam overeen de zaak uit te maken volgens de onsterfelijke regels van den markies van Queensberry, welke edelman, zooals men weet, de wetten van de edele bokskunst heeft te boek gesteld. De volgenden morgen had het gevecht plaats, dat gelukkig niet lang duurde, want bij den tweeden gang was miss Morwin reeds buiten staat den strijd voort te zetten. Toen zij weer in de stad kwamen, nam de door beiden beminde jongman een teeder afscheid van haar. Hij ging naar het westen, want de liefde dei- strijdbare meisjes boezemde hem eenige ongerust heid in. 8 September des morgens te 8 uren. Wind- Toe liMIN Ba- DER roni. stand pera- plaatsen. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 769.4 stil 0 betr. 15 Groningen 770.8 N 6 betr. 14 Den Helder 771.2 NO 0 z. bew. -|- 14 Vlissingen 771.8 NO 2 z. bew. 14 Maastricht 770.9 N 8 mist. 19 het veld tehuis brengen kan, droog gehouden door een klein aantal der schoven dicht tegen elkander te plaatsen en daarover de zesde of zevende, bij wijze van afdekking, met de aren naar beneden hangende, te plaatsen. De regen kan daarbij hoogstens tot aan den band, het wortelstroo, van die laatste schoof raken en loopt langs de aren daarvan naar beneden zonder dat de graankorrels zelve op die wjjze nat kunnen worden. De daaraan bestede arbeid wordt ruimschoots beloond. Bij onze vlasbouwers is die behandeling reeds voor de geroote bossen vlas in gebruik en onder den naam van »schoermante!en" bekend. (Llw. Ct.J Wij vernemen dat de accijns op het gedistilleerd in de maand Augustus 142,618 minder heeft opgebracht dan in de maand Augustus van het vorig jaar. Dientengevolge bedraagt de vermindering sedert 1° Januari thans reeds ruim drie ton, vertegen woordigende een minder verbruik van 539,000 liters in 243 dagen, of van 2218 liter per dag. (Dbl.J Op de gisteren te Gouda gehouden algemeene vergadering der Hollandsche v. landbouw werd o. a. in verband met een voorstel om aan te dringen op een afzonderlijke afdeeling landbouw aan een der ministeriën, of op de instelling van een afzonderlijk departement, met 377 van de 666 stemmen aangenomen het praeadvies, om wel dien maatregel in beginsel te bevorderen, maar geen stappen bij de regeering te doen, als zijnde dit een inbreuk op het recht der kroon en ontijdig. Bij acclamatie werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om adressen te zenden aan de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, ten einde hun tusschenkomst in te roepen, opdat al het mogelijke gedaan worde tot intrekking van het verbod tot invoer van vee in Engeland. Tevens werd bij acclamatie aangenomen het amendement van den heer De Bruine, in beginsel den wensch uitdrukkende dat ook krasse maat regelen van afmaking op het spoelingdistrict worden toegepast. De minister van waterstaat heeft de kamers van koophandel aangeschreven, dat, in verband met het voornemen van de Turksche regeering om in het volgende jaar het handelsverdrag van 1865 op te zeggen en een herzien tarief tot stand te brengen, het wenschelijk geacht wordt, dat de kamers in overweging nemen in hoever het tegen woordige Turksche tarief van invoerrechten ten aanzien van de voornaamste artikelen van onzen handel wijziging zou behoeven. De Landbouw Ct. bericht, dat het verslag van het XXXVe landhuishoudkundig congres, dezen zomer te Wageningen gehouden, reeds voor de pers gereed is. Waarschijnlijk wordt het half October a. verzonden. Ook de financieele uit komsten van het congres moeten meevallen, hoe wel eenige percenten van het waarborg-kapitaal moeten worden aangesproken. Te Veendam worden reeds plannen beraamd om het volgende congres waardig te ontvangen. Er zal een groote tent worden opgericht, van 50 bij 15 meters, waarin plaats is voor 1500 personen. Uit New-York komt het belangrijke bericht, dat de proef met het leveren van electrisch licht voor huiselijk gebruik naar Edison's stelsel over een geheele wijk (ongeveer een Engelsche mijl in het vierkant), uit een lichtbron Dinsdag avond volkomen is geslaagd. Het voortbrengende station levert licht voor 16,000 lampen; de electrische stroom loopt langs een uitgestrektheid van acht tien mijlen draad. Elke lamp brandde onafhan kelijk van de anderen. (Hbl.J burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Nieuwer-Amstel jhr. C. van Cifters, met toeken ning van eervol ontslag als bui-gemeester van Ze venbergen. vreemd, toen las hij in de courant die oproeping en dacht met hare aanhouding de belooning te verdienen. Op de aanwijzing van zulk een be drieger neemt men hier een jong meisje gevangen. Bevestig, ellendeling, dat de zaak zich zoo heeft toegedragen Klipper waagde het zijne tegenpartij even aan te zien. »Ja", stotterde hij eindelijk op schorren toon en zonk als vernietigd ineen. «Mijnheer de schout", ging Reiter voort, zich tot den grooten man wendende, die weder plaats genomen had, welk voorbeeld de andere leden volgden, »de ware bewoner voor N° 11 is, naar mijn inzien, hier te vinden. Dat meisje is mijne verloofde, ik zelf zal haar naar hare familie terugbrengen. Gij begrijpt dat de omstan digheden, die haar noopten op reis te gaan, hier niet tehuis behooren. Ik geef de uitgeloofde 500 franken hierbij aan de armen uwer gemeente en ben vast overtuigd dat gij onze afreis niets in den weg zult leggen." Dit zeggende, nam hij eenige bankbiljetten uit zijne portefeuille, legde ze op de tafel en groette de vergadering. Toen ging hij naar Ely toe. -- «Ziel! gij mijn ziel!" fluisterde hij zacht, terwijl hij de half bewustelooze in zijne armen sloot en naar buiten bracht in den frisschen, zonnigen Meimorgen. Wat hier nog bij te voegen Vier weken latei- was Ely de gelukkige vrouw van den schilder. KIMDE. De drie vermiste jongelieden uit Arnhem zijn te Beek bij Ubbergen, zittende op een hek, door eene dame gevonden, die terstond de be voegde autoriteit daarvan kennis heeft gegeven, en waarop zij per rijtuig naar Arnhem zjjn ge bracht. Het is thans gebleken, dat zij reeds Vrijdag terstond de stad hebben verlaten en in dien tusschentijd Kleef, Kevelaar en Kempen een bezoek hebben gebracht. Geldgebrek heeft hen weder naar het vaderland teruggedreven. De werkstukken der mededingers in den eersten nationalen wedstrijd ter bevordering van kunstzin bij het Nederlandsehe volk, uitgeschreven door de uitgevers van De Echo, volksblad voor Nederland, moeten voor 1 October a., franco en behoorlijk ingepakt, worden gezonden aan het adresHoldert C°., Rokin 62, te Amsterdam. Behalve de Victoria regia staat op dit oogen- blik in den Hortus Botanicus te Amsterdam ook een Sabal Mexicana in bloei. Ruim zestig jaar geleden werd de stek door den tegenwoordigen kortulanus, den heer Groenewegen, geplant. Die stek heeft zich tot een boom van een meter of acht hoogte ontwikkeld en bloeit thans voor het eerst. Als een bewijs van de beweeglijkheid van het zand aan de kusten der Noordzee-eilanden, kan het volgende dienen. Ongeveer acht jaren geleden strandde en zonk nabij Vlieland het schip Humboldt. Na korten tijd zat het reeds onder 't zand, doch eergisteren is een gedeelte van het vaartuig opgewoeld, wellicht ten gevolge van de laatste stormen. Maandag a. wordt Port Victoria, de nieuwe haven aan de Medway tegenover Queenboro, voor het verkeer geopend, en daarmede langs den Soutli Eastern Railway eene nieuwe zee- en land- route voor Londen geschapen. Een van de haven hoofden is gereedhet grootste moet nog worden gebouwd. Dinsdag heeft de grijze keizer van Duitsch- land tot opening der groote manoeuvres in Silezië, het Posensche legerkorps te Breslau geïnspecteerd. De keizer was omgeven door officieren van alle natiën, afgevaardigd om een lesje te nemen bij het Duitsche leger. Daarenboven waren een groot aantal Duitsche prinsen aanwezig, benevens groot vorst Wladimir en de kroonprins van Oostenrijk. Tien regimenten infanterie, vijf regimenten cava lerie en zestig kanonnen defileerden voor den keizer met zijn staf. De kroonprinses, die het eere-commando heeft van het regiment Doodskop- of Zwarte huzaren, stelde zich in uniform aan het hoofd van haar regiment, en de opgewondenheid steeg ten top, toen keizer Wilhelm zelf in het défilé het commando der grenadiers op zich nam. De keizer zat in de brandende zon drie uren te paard, zonder dat men kon bespeuren dat hij ver Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij Westwaarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 2 M. heden morgen 8 H. 3.3 M. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 771.4 m. m. VerwachtNO. wind, goed droog weder. In de eerstvolgende dagen kan bestendig weder ge wacht worden. Thermometerstand te Middelburg. 7 Sept. 's avonds 11 uren 55 gr. 8 's morgens 8 ureD 58 gr. 's middags 1 uur 64 gr. 's avonds 5 uren 60 gr. 1'. De proclamatie van den sultan tegen Arabi is een uitvoerig stuk. Zij gaat uit van de stelling dat de khedive de eenige wettige vertegenwoor diger is van het gezag des sultans in Egypte, en dat dus ieder verzet tegen de bevelen van den khedive den pleger van dat verzet aan eene zware verant woordelijkheid blootstelt. Arabi pacha heeft de staatsinstellingen aangetast, den vrede gestoord, de veiligheid opgeheven, den dood van een aantal personen veroorzaakt en de tusschenkomst van eene buitenlandsche mogendheid uitgelokt. Dooi den arbeid aan de forten werd het steeds met Turkije bevriende Engeland genoodzaakt Alexan drië te bombardeeren. Niettegenstaande de her haalde bevelen van den sultan om dien arbeid aan de forten te staken, heeft Arabi, onder het voorwendsel dat hij verplicht was de versterkingen in staat van tegenweer te brengen, geweigerd aan deze bevelen gehoor te geven, dewijl het zijne bedoeling was alles in Egypte omver te werpen en de bewoners tot opstand aan te hitsen, om zijne persoonlijke eerzucht te bevredigen en op die wijze de regeering van den sultan in groote moeilijkheden te brengen. Terwijl Arabi tijdens het bombardement het paleis van den khedive belegerde, veroorzaakte hij de landing der Engel schen, die het voorspel der gewapende interventie was. De gezant der Porte, Derwisch pacha, heeft verklaard dat hij alle middelen heeft in het werk gesteld om Arabi te bewegen zijne onwettige houding te laten varendoch Arabi antwoordde op stelligen toon dat hij in de aangenomen hou ding zou volharden, en dat hij eiken vreemdeling, zelfs Turksche soldaten, met geweerschoten zou ontvangen. Op onwettige wijze vormde Arabi te Cairo eene regeering tegenover de wettige re geering van den khedive. Ofschoon Arabi 's hou ding reeds voor het bombardement eene tuchtiging had verdiend, heeft hij dat gedrag door beloften van trouw en onderwerping goed gemaakt, waarop de sultan, om hem op den goeden weg te houden, hem eene hooge onderscheiding verleende. Arabi heeft echter dit gunstbetoon miskendhij heeft volhard bij zijne oproerige houding, de vaan des opstands omhoog gestoken en zich alzoo in de positie gebracht om tot muiter verklaard te worden. De proclamatie eindigt met de verklaring dat de khedive het volle vertrouwen van den sultan geniet, en dat de handelingen van Arabi lijnrecht in strijd zijn met den wil des vorsten. Bij Gassasin had eene weinig beteekenende schermutseling plaats met een verkenningstroep der Egyptenaren. Overigens is de gansche aan dacht der Engelschen gevestigd op de transporten Men rekende van Woensdag af dagelijks 200 ton mondvoorraad te kunnen vervoeren, en dat is niet vóór den tijd, want de voorhoede begon bjjna gebrek te lijden. Door de werkeloosheid is er een matte geest onder de soldaten gaan heer- schen, en dit bevordert de door het slechte drink water en het klimaat ontstaande dysenterie en diarrhee, hoezeer beide ziekten in goedigen vorm voorkomen. De Standard gispt, uit het rustige Londen, den generaal. Het moet, zegt zij,voor sir Garnet Wolseley onaangenaam zijn om te zien dat achttien dagen na zijne landing te Ismailia een langer tijd dan hij noodig meende te heb ben om Cairo te bereiken hij nog slechts op luttelen afstand van het Suez-kanaal is gevorderd, en eer verdedigend dan aanvallend te werk gaat. Rukt men nu voort, dan geschiedt dit onder veel minder gunstige voorwaarden, dan indien dadelijk na de landing de marsch was aangevangen. Nu is Tel-el-Kebir in verdedigingswerken en bezet ting zéér versterkt, zoodat de fout om eene expe ditie te ondernemen zonder behoorlijke transport middelen ons op heel wat soldatenlevens kan te staan komen. Zoo beoordeelt men den leider der expeditie zonder dat hij nog iets heeft gedaan. De ervaren criticus zou zeker den generaal verplichten, indien hij hem het middel aan de hand gaf, hoe hij den onverwachten coup de main die hem in het bezit van het gansche Suez-kanaal stelde, had moeten uitvoeren, indien hij lang vooraf vrachtschepen met locomotieven en muilezels had moeten ge reedmaken. De Times waarschuwt terecht tegen het toegeven aan ziekelijk ongeduld dat eiken dag berichten van gevechten eischt of anders leidt tot ontevreden en verkeerde oordeelvellingen. Laat het publiekzegt het city-blad, ein delijk eens ophouden den oorlog te beschouwen als een voor zijn genoegen opgevoerd drama, waarin het haast geen pauze duldt voor de acteurs om uit te rusten. Het geschil tusschen de Porte en Griekenland, dat onlangs aanleiding gaf tot eene bloedige bot sing op de grenzen, beweegt zich om vijf plaatsen, welke Griekenland beweert dat binnen zijne nieuwe grenzen vallen, terwijl de Porte ze nog bezet hield. Uit Konstantinopel kwam weldra het voor stel om het betwiste grondgebied te deelen, in dien zin dat Griekenland de grootere helft zou erlangen. De Grieksche regeering heeft dat aan bod zeer stellig geweigerd, verzekerende dat het gansche gebied eerlijk en volgens tractaat aan Griekenland toekomt. Zij dreigt, indien de Porte niet toegeefthaar leger te mobiliseerenen de correspondent van Reuter, die dit haast onge- loofelijke bericht seintvoegt erbij dat de regee ring reeds dadelijk in staat is bij de 10.000 man die in Thessalië staannog 4000 man troepen daarheen te zenden. Wij twijfelen niet of de mogendheden, vooral Duitschland en Oostenrijk, zullen spoedig een einde maken aan deze gevaar lijke pretentiesmaar toch blijft dit een veront rustend geval. De Grieken zijn verwend door Europa en hebben uit hunne laatste vergrooting van grondgebied de les kunnen putten, dat met aanhouden op een gunstig oogenblik ook voor den kleine wel wat valt te winnen. Hoofdplaat, 4 September 1882. Nadat voor eenigen tijd de veldwachter Hulmer alhier voor een zeker feit door den burgemeester acht dagen werd geschorst en daarbij van den commissaris des konings nog eene toegift kreeg van een tiental dagen, diende hij zijn ontslag in als veldwachter, hetwelk hem onmiddellijk werd gegeven. In de voor eenige dagen gehouden raadsverga dering werd, naar ik hoor, aan genoemden Hulmer, een jaarlijksch pensioen van 150 toegekend, wegens zijne der gemeente gedurende een twaalftal jaren bewezen diensten. Gelukkig waarlijk de gemeente, die zoo met milde handen hare schatten kan uitreiken Met een groot welbehagen mogen onze gemeentenaren op de daden harer raadsleden neerzien en verstandig beleid steunen. Die raadsleden immers dragen zelve veel bij om de lasten onzer gemeente te torschen Drievoudig gelukkig voor Hulmer, die na een arbeid van twaalf jaren zich reeds met een pen sioen begiftigd ziet. Dit gevoegd bjj datgeene wat hij, naar men zegt, ook aan pensioen uit 'srijks kas verkrijgt, voor zijne gedurende zijn militaire loopbaan den lande bewezen diensten, zal zulks een niet te versmaden sommetje voor den man zijn. Brak toch spoedig voor de ambtenaren van andere gemeenten ook die goeie oude tijd weer aan1" X. Amsterdam. Volgens telegrafisch bericht uit New-York is het stoomschip Nemesis, van de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2