Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. de ontvangsten in die maand 3509.85, of ge middeld 113.20 per dag, tegen een gemiddeld cijfer van uitgaven van 37.50 per dag. Van de werven van de firma L. Smit en Zoon te Kinderdijk is met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot Valk II, gebouwd voor reke ning der Zeeuiosche Stoombootmaatschappij. De compound-machine van 25 p. k. wordt aan bet zelfde etablissement vervaardigd. Op de 10e en lle lijst van de collecte voor de „scholen met den bijbel", komen o. a. voor Bie- zelinge met 22.10, Oud-Vossemeer met 30, Colijnsplaat met 35.05 en Serooskerke (W.) met 61.44. Het totaal van 275 locale comité's is 55.802.51. De openingstocbt op de tramlijn Bergen op ZoomTbolen is thans bepaald op Woensdag 13 dezer, terwijl de geregelde dienst daags daarna zal aanvangen. Op den openingsdag zal o. a. een diner ten raadbuize van Bergen op Zoom plaats hebben, voor de directie en genoodigden. Door de heeren Gratama, Van der Feltz, Van Dedem en Van der Hoop, leden van de tweede kamer der staten-generaal, vergezeld van de voor zitters der Schuttevaers- en Zwartewalersvereeni- gingen, de beeren De Jong en Van der Vegt, is Vrijdag een bezoek gebracht - an de werken van bet Zwolscbe Diep. Naar ons wordt medegedeeld waren de bezoekers bijna allen tot de overtui ging gekomen, dat de toestand van bet vaarwater onhoudbaar is en dat alleen verbetering kan worden verwacht van de uitvoering van bet voor stel der meerderheid van de indertijd benoemde staatscommissie, om namelijk den noorder-leidam over de gebeele lengte van 200 meter van den zuiderdam te verleggen. (Zw. Ct). Tegenover den in den laatsten tijd opgekomen aandrang om de regeering te bewegen de spoor wegmaatschappijen te verplichten tot bet invoeren van den Westinghouse-rem op alle spoortreinen, worden in het Handelsblad eenige bedenkingen aangevoerd door seen man van bet vak," welke zeker overweging verdienen. Het schijnt dat er gevallen zijn voorgekomen, waarin de eenmaal in werking gebrachte Westing house-rem niet weder opgeheven kon worden, m. a. w. waarin een tot stilstand gebrachte trein niet weder dadelijk aan den gang kon worden gebracht. Hieraan moet o. a. een spoorweg-ongeluk te Spuyten-Duyvil geweten worden. Een tweede bezwaar van den Westinghouse-rem is, dat de machinisten te veel op de werking van dit toestel zullen vertrouwen. Schromelijke ge volgen kunnen daaruit ontstaan, wanneer de ma chinist eerst gaat remmen op een afstand, waarop hij gemis der krachtige werking van den Westing house-rem, geen stoppen meer mogelijk is. Dit gevaar is niet gering, wordt wel degelijk door deskundigen gevreesd en is feitelijk gebleken te bestaan bij een verschrikkelijk spoorweg-ongeluk, dat ten vorigen jare te Blackburn plaats greep. Men zal beweren dit bezwaar te kunnen wegne men, door voor te schrijven, dat bij het naderen van stations, bruggen enz. steeds zeer langzaam gereden moet worden, zoodat ook zonder werking van den Westinghouse-rem op zulke punten nog steeds tijdig gestopt kan worden. In theorie is dit waar, doch de practijk zal er niet aan beant woorden. Men bedenke toch, hoe vele redenen den machinist drijven tot snel rijden. De stem van het publiek zelf is daartoe zeker wel de krachtigste drijfveer. Het schrikbeeld zou zich in zijne ergste gedaante vertoonen, wanneer de Wes tinghouse-rem eens bijv. bij het inrijden van een station zijn dienst weigerde aan een machinist, die in het vertrouwen op het vermogen dier in richting met zijn tijd zoolang mogelijk was blijven woekeren, om niet of zoo min mogelijk te laat aan te komen. Dat te laat komen toch is zeker wel bij het publiek een voortdurende grief. Hoe gewenscht een goede zelfwerkende rem is, hoe vele uitmuntende hoedanigheden aan het stelsel van Westinghouse eigen zijn, ruimschoots haar telkens aanraakte, ook trapte hij met zijn scheeven schoen telkens op haren voet. Yol afkeer trachtte Ely hem af te weren, door nu geheel in den hoek te schuivenzij bemerkte, dit doende, niet dat de vreemdeling behendig haar beursje had weten machtig te worden en in zijn zak stak. Eindelijk zag men de muren van het slot Burgwijl en voor dat de avond geheel gevallen was, rolde de zware postwagen over de hobbelige straatstee- nen van het dorp en hield stil voor De Kronen. Ely ademde vrijer, zij nam haar pakje op en ver waardigde den vreemdeling, die haar bij het afstij gen behulpzaam wilde zijn, zelfs met geen blik, maar sprong vlug van den wagen en trad het lo gement binnen. Zij vroeg de kasteleines om een kamer voor den nacht. »Ook voor mij voegde de vreemdeling erbij, juist alsof hij bij haar hoorde. Ely schaamde zich, zij volgde den huisknecht, die haar een kamer aanwees. Toen de knecht vertrokken was, gren delde zij terstond de deur. Yoor het avondmaal beneden komende, zag zij den vreemdeling, die alleen aan een tafeltje zat. De zaal was vol gasten, die al rookende hun bier dronken; de glazen rinkelden en het luide praten en lachen weerklonk door de ruimte. Het licht werd door den rook verduisterd. Ely bleef verlegen in de deur staan. »Ga hier maar zitten", sprak de buffetjuf frouw, haar den nog ledigen stoel tegenover den vreemdeling aanwijzende, die reeds veelbeteekenend lachte, alsof hij haar verwacht had. opwegende wellicht tegen de besproken bezwaren, blijft het, afgescheiden ook van deze, de vraag, of het wenschelijk is thans voor ons land een beslissenden stap te doen. De Duitsche regeering deinst zeker niet voor zulk een stap terug, als zij dien geraden acht; zij zal dit te minder, de wijl zij de exploitatie der spoorwegen meer en meer zelve in handen krijgt. Toch heeft zij nog geen keus van rem gedaan en gaat voort met proeven nemen. Wat zal er het gevolg van zijn, als Duitschland later een ander remstelsel mocht aannemen dan het in Nederland ingevoerde Wat zal er zelfs in zekere mate terstond uit voort vloeien, zoo wij Duitschland voor zijn Dat ons spoorwegverkeer dan door de inrichting van ons materieel voor een groot deel zal worden terug gebracht tot den staat van afzondering, waarin het vroeger verkeerde door onze abnormale spoorwijdte, ter opheffing waarvan millioenen zijn ten offer gebracht. pensioenen. Pensioen verleend aan M. Hooze, hoofd eener openbare school te. Wissekerke, ten bedrage van 710. Tot het volgen der lessen aan de burger-avond- school alhier, gedurende het schooljaar 1882 1883, hebben zich 81 leerlingen aangemeld. De voorlaatste zitting van de algemeene synode der Nederl. Herv. kerk was voor een groot deel gewijd aan de behandeling van een voorstel des heeren Van Heel omtrent het adjunct-prediker schap. Het had ten doel de practische vorming van de aanstaande predikanten te bevorderen door een jaar oefening in de verschillende deelen dei- bediening, onder leiding van een predikant, voor hen verplichtend te stellen. Dit voorstel vond algemeene sympathie, maar bijna eenparig was de synode van oordeel, dat het niet voor uit voering vatbaar was. Behalve de financieele be zwaren moesten er verschillende andere worden vermeld door den heer Douwes, als rapporteur, mede namens de beeren Kronenberg, Jans env. d. Elier. De laatste zitting voerde tot de behandeling van een paar kerkrechtelijke vragen terug. Een uitspraak van het prov. kerkb. van Zuid-Holland, in zake de Gorinchemsche troebelen in de aan- nemingsquaestie, werd opnieuw naar de synodale commissie verwezen. De tweede vraag was van pijnlijken aard. Waren er maatregelen mogelijk, om een predikant, wegens onzedelijken wandel afgezet, zonder dat rehabili tatie was gevolgd, te beletten in een vacante gemeente op te treden, kerkeraad en kerkvoogden te verhinderen hem te handhaven, hetgeen wegens zijn vermeende meerdere zuiverheid in de leer zelfs tegenover orthodoxe predikanten geschiedde Het bleek, dat de middelen niet voor de hand lagen om genezing aan te brengen in den onge zonden tóestand, maar tevens, dat alle schakee ringen der orthodoxie ter synode met nadruk den schijn afwezen, dat zuiverheid in de leer onzui verheid in leven bedekken mocht. (Vad.) Gisteren zijn alhier de akte-examens aange vangen, waarvoor zich 47 candidaten, 40 manne lijke en 7 vrouwelijke, hebben aangemeld. Van de 16 candidaten, tot heden geexamineerd, heeft zich 1 teruggetrokken9 werden afgewezen en 6 zijn geslaagd, t. w. de heeren J. de Bruijne, van Groede, W. Carels, van Cad- sand, B. van Driel, van Nieuwe Tonge, P. L. Engelvaart, van Tholen, G. Hartmans, van Oólt- gensplaat, en P. van den Hoek, van Heinenoord. De off. van gezondh. l"te kl. bij de zeemacht B. H. Thomson, dienende aan boord van Zr. M". opleidingschip Anna Paulowna, en die der 2de kl. G. H. Klosser, dienende aan boord van Zr. M". Uit verlegenheid wist zij niets beter te doen dan plaats te nemen. Er lag een courant op de tafelde vreemdeling nam die op; toen hij het blad omsloeg viel zijn oog op eene oproeping die met groote letters gedrukt was. Hij las en herlas en vestigde van tijd tot tijd zijn scherpen blik op Ely. Eindelijk gaf hij haar het blad over. Reeds beving haar een angstig voorgevoel, zij nam het aan, las en verbleekte daar stond 500 frs aan dengene die inlichting geeft omtrent Elisabeth Eichenberghier volgde eene nauw keurige beschrijving van haar persoon. Het blad ontviel aan haar hand, angstig keek zij om zich heen, als zocht zij een uitweg; daar ontmoette haar blik het oog van den onbeschaamd lachenden vreemdeling, die op vertrouwelijken toon tot haar zeide »Ik heb zeker het genoegen kennis te maken met de belangrijke persoonlijkheid van mejuffrouw Eichenberg." De heele kamer draaide met haar rond, het gepraat werd een onbestemd gesuis, het werd donker voor hare oogen en zij had nog juist genoeg bewustzijn om op te staan en de kamer uit te loopen. Buiten gekomen bleef zij tegen de trap leunen, doch kwam tot bezinning toen ook de vreemdeling de kamer uitkwam, en snel liep zij de donkere trap op. Hij scheen niet op haar te letten, maar ging het huis uit. (Wordt vervolgd instructiebrik Zeehond, worden op non-activeit gesteld. Eerstgenoemde off. wordt vervangen door den off. van gezondh. lste kl. J. van Lith Harrebomée. De detachementen van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom, die gedurende het kampeeren en manoeuvreeren van het 4e reg. van 1 Aug. af tijdelijk garnizoen gehouden hebben te Leiden, Delft, Gouda en Woerden, keeren aanstaanden Donderdag in hun garnizoen terug. Blijkens ontvangen telegram is Zr. M'. schroef- stoomschip Marnix, onder bevel van den kap. luit. t z. jhr. C. C. Six, in den namiddag van 3 dezer te Gibraltar aangekomen. De vice-admiraals R. L. de Ilaes en J. van Gogh zullen den 16en November a. hun50jarigen diensttijd bij 's rijks zeemacht vieren. Men verneemt, dat de luit. ter zee 2e klasse P. H. Brocx is aangewezen om in West-Indië den doorgang van de planeet Venus over de zon waar te nemen in plaats van den luit. ter zee I. D. Heyning, die daarvoor reeds was uitgezonden, doch wegens ziekte terugkeert. De rammonitor Haai heeft van Hellevoet- sluis de oefeningstochten op de rivieren voort gezet. Bij het onderzoek van dien bodem in het drogedok aldaar is gebleken dat het vaartuig geene schade bekomen heeft bij het vastraken te Marleburg. Den 5en dezer zal de nieuwe cursus aan de krijgsschool (le afdeeling) te Breda geopend wor den. 38 officieren der genie en artillerie voor het leger hier te lande en voor dat in Oost-Indië zullen daaraan deelnemen. Voor de rechtbank te 's Gravenhage stond gis teren terecht de heer J. H. M., volgens opgave meester in de rechten en tapper, aangeklaagd zonder vergunning sterken drank in het klein verkocht, te koop aangeboden of ten verkoop in voorraad te hebben gehad. Hem werd het laatste feit te laste gelegd, gepleegd in het perceel n° 38 aan den Zuidwal, alwaar de sociëteit De Eensge zindheid, waarvan hij president-commissaris is, haar bijeenkomsten houdt. Uit het verhoor van getuigen bleek, dat op zijn last door den aan de inrichting verbonden kastelein, op wiens aanvraag om ver gunning de beslissing nog hangende is, de leden der sociëteit in het bitteruurtje werden bediend. Dong mr M. op het relaas niets af, tegen het requisitoir van den subst.-officier mr Pape, strek kende tot veroordeeling in een geldboete van 25 of 3 dagen subs, gevangenisstraf, voerde hij een middel van verdediging aan, hoofdzakelijk hierop nederkomende, dat geen vergunning ver- eischt werd tot het voor gezamenlijke rekening gebruiken van sterken drank door een intiem vriendenclubje, waardoor dus geen drankbedrijf in den zin der wet werd uitgeoefend. Ter zake van het zonder vergunning ten ver koop voorhanden hebben van geestrijk vocht stonden nog eenige andere personen terecht. De meeste beklaagden meenden tot verkoop gerechtigd te zijn, zoolang de hoogere autoriteit op hun hooger beroep tegen de weigering dei- vergunning nog geen uitspraak had gedaan. De subst.-officier mr Pape wees de rechtbank echter op art. 11 der drankwet, luidende, dat hangende de termijnen tot en de behandeling van het hooger beroep de vergunning of haar intrek king buiten werking blijft. Hij eischte aller veroordeeling tot geldboeten van 10. Over acht dagen zal de rechtbank in deze zaken uitspraak doen. Het feest, gisteren door den heer Ehrenburg aan de verpleegden in het oude mannen- en vrou wenhuis alhier aangeboden, ter gelegenheid van zijn 25jarig jubileum, heeft bij allen die eraan deelnamen een allergunstigste herinnering nage laten. Behalve dat de verpleegden gul werden onthaald, verhoogden de weesmeisjes de feest vreugde door het zingen van een paar zangstukjes en vergastten eenige heeren en dames de oudjes door twee kluchtspelen in kostuum op te voeren, waarmede zij hun doel de vroolijke stemming ten toppunt te voeren volkomen bereikten. Ten slotte werd, bij gebrek aan vuurwerk, een teerton ontstoken, die de oudjes aan de dagen hunner jeugd herinnerde en met zijn rossen gloed de bloemperken en het gebouw verlichtende, een schilderachtig effect te weeg bracht. Te 's Heer Arendskerke heeft een landbouwer de oppervruchten van zijn boomgaard verkocht voor 600. Wel een bewijs, dat daar althans eene uitzondering op den regel van geringe op brengst der boomgaarden in dit jaar aanwezig is Te Rotterdam is weder eene vrouw, die op de tafel geleund lag te slapen, door het omvallen eener petroleumlamp in brand geraakt en aan de gevolgen van de bekomen wonden overleden. Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is een bedrag van ƒ100,000 beschikbaar gesteld voor de verbetering en verbreeding van het riviertje de Zoom, terwijl ƒ91,100 is uitgetrok ken voor verbetering der havenwerken. Te Venloo stond dezer dagen voor het kan tongerecht wegens dronkenschap terecht een per soon, die opgaf van beroep „bedevaartganger" te zijn, onder welken titel hij dan ook verder in het proces-verbaal werd aangeduid. In Limburg wor den meer bedevaartgangers van beroep aangetrof fen zij maken voor anderen een bedevaart naar ScherpenheuvelKevelaar enz. en berekenen dezen dienst naar gelang van den afstand, dien zij af te leggen hebben. De bevolking van Rotterdam is in 1881 van 152,517 inwoners gestegen tot 157,270, waarvan 73,162 mannen en 84,108 vrouwen. Tot de ver schillende hervormde gezindten behooren 102,031, tot den roomschen godsdienst 47,030tot den joodschen 6885 enz. Paling spitten wie heeft er ooit van ge hoord Toch werd dat dezer dagen bij Tjalbert (Friesland) gedaan in de laagste gedeelten dei- drooggemalen veenplassen. Men spit den slik- achtigen grond en vindt werkelijk paling, vooral zoogenoemde schieralen, die zich in den grond verscholen hebben. Dat die visch op deze wijze lang in 't leven blijft, zag men voor korten tijd nog in een voor tien jaren drooggemaakten veenplas. Aldaar kwamen bij 't slootgraven, be halve enkele doode, ook levende alen te voor schijn. Onder de 27 aspiranten, die met goed ge volg het toelatings-examen voor de militaire school te Meester-Cornelis hebben afgelegd, is ook de sergeant graaf Von Taubenheim, vroeger kamer heer van den koning van Wurtemberg, in welke hoedanigheid hij zijn vorst bij de begrafenis van H. M. koningin Sophia heeft vertegenwoordigd en bij welke gelegenheid hij benoemd is geworden tot commandeur der orde van de Eikenkroon. De kapel van het regiment Sleeswijk-Holstein, heeft van het Pruisische krijgsbestuur toestemming verkregen tot het geven van eenige uitvoeringen en concerten in Nederland. De directeur van den schouwburg te 's Hage, de heer Van Hamme, heeft een verbintenis met dit gunstig bekende militair muziekkorps aangegaan tot het maken dezer kunstreis hier te lande. Sedert Vrijdagvoormiddag verkeeren drie fami- liën te Arnhem in de grootste ongerustheid over een meisje van bjjna 14 jaar, gekleed in blauwe jurk met pellevine, zwart strooien hoed met donkerrood lint, zwarte stoffen laarsjes met dubbele rij knoopen. Zij is groot van gestalte, draagt een bril en lange lichtblonde krullen en bevindt zich in gezelschap van twee knapen van 15 en 16 jaar, de een ge kleed in havanna pak, de ander in donker grijs; alle drie worden vermist. Van hen zijn niet de minste sporen van verblijf ondekt kunnen worden De politie te Arnhem verzoekt dringend bij eenige ontdekking bericht. De Zutf. Ct. bevat hieromtrent de volgende bij zonderheden. In een huis te Arnhem wonen 3 ge zinnen, een muziekmeester, een ambtenaar ter secretarie en de eigenaar. Eerst- en laatstge noemde hebben ieder een 16jarigen zoon; de ambtenaar heeft een dochtertje van 13. Alle drie worden opgeleid voor het onderwijs. Nu had de zoon des muziekmeesters bij het raadplegen van een kaartlegster van deze laatste vernomen dat hij verliefd was op een blond meisje. Zijn buur meisje was blond, hij schreef haar een briefje en Vrijdag middag waren de 3 jongelui verdwe nen, tot grooten schrik en angst der ouders, die, ten einde raad, de politie van het verdwij nen hunner kinderen kennis gaven, maar he laas tot heden nog niets 'km de verloren zonen en de verloren dochter vernamen. Wel heeft de politie bij het doorzoeken van de bosschen in den omtrek van Arnhem van een oude vrouw gehoord dat deze hen Zaterdag gezien had, maar dit is ook alles wat men tot nu toe van hen weet. Zondag werden wedrennen van ponny's en ezels te Zandvoort aan het strand gehouden. De jury voor dezen eigenaardigen wedstrijd bestond uit de heeren J. A. Rejjnders, D. G. de Haan en C. van Duij ven voorde. Behoudens de gebruikelijke regenbuien, die onze feesten bijna regelmatig overstelpen, was de afloop zeer gunstigde opkomst was buitengewoon groot. Het was een schilderachtig gezicht, het strand en de duinen bezet te zien door een zoo levendig en feestelijk gestemd publiek, dat duidelijk toonde in den afloop groot belang te stellen. Vooral de rit no. 4, zoons van badgasten, waaraan door 4 flinke jongens van 13 a 14 jaar werd deelgeno men, ondervond van den kant van het publiek de meest levendige en zeker zeer verdiende belang stelling. Deze genllemanriders in miniatuur, reden flink en scherp, ze zaten te paard als geoefende jockeys, er was teekening en leven in. Het geheel liep flink van stapel, ongeregeldhe den of ongelukken vonden niet plaats. (IV. v. d. D.) Uit Duitschland wordt een ontzettend spoor wegongeluk gemeld. Als gewoonlijk loopen de eerste berichten eenigszins uiteen over den om vang der ramp. Aan Reuter wordt uit Karlsruhe geseind Een exprestrein liep gisteren (Zondag) bij Hugstetten, tusschen Freiburg en Colmar, uit het spoor. Men zegt dat ongeveer 50 passagiers zijn gedood en een groot aantal gewond. Er is nog geen officieel bericht ontvangen. De Londensche Central News ontving gisteren morgen de volgende berichten uit BerlijnBjj het station Breisgau nabij Freiburg gebeurde gis teren een verschrikkelijk ongeluk. De spoorbaan zakte weg en een trein die er juist overkwam, viel in de diepte. Men zegt dat twintig personen zijn gedood en meer dan 40 gewond. (Later.) Nadere berichten toonen aan dat de ramp bij Hugstetten nabij Freiburg ernstiger was dan men eerst geloofde. Het blijkt nu dat het aantal der gedooden 54 en dat der gewonden 86 bedraagt. Twintig rijtuigen zijn geheel verbrijzeld. De Kölnische Zeitung zegtDe ontsporing van den trein bij Hugstetten is veroorzaakt door een telegraafpaal, welke door een onweder op den weg was geworpen. Er waren 1200 menschen in den trein. Tot nu toe vond men 50 dooden, het aantal der gewonden is nog niet met zekerheid op te geven. Negen wagens zijn geheel en al veibrijzeld. Door de onderwerping van het grootste deel der Dublinsche politie schijnt het gevaar voor oproer in de stad geweken. Het is er een paar dagen ruw toegegaan. De troep onverlaten, die zulk eene stad altijd herbergt, vierde hoogtij. Er

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2