n BUITENLAND. Laatste Berichten, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. 15 15 voor door het rijk en de provincie Noord-Holland subsidiën zijn toegekend. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat het schip Merchant van Schiedam door de Engelsche overheid te Berwick wegens smokkelen was in beslag genomen. Thans meldt men dat het weder is vrijgelaten, omdat het niet zeker was of het 'schip werkelijk binnen drie mijlen van de kust geweest was. De wetten op dit punt bepalen namelijk, dat een schip, dat met aan rechten onderhevige goederen in verboden verpakking aan boord, binnen drie mijlen van de kust komt, verbeurd kan worden. Aan boord van de Merchant werd tabak, sigaren enz gevonden in allerlei kleine pakjes, klaarblijkelijk voor verkoop gereed gemaakt. Het schijnt, dat het een schip is dat gebruikt wordt voor den handel met Engelsche visschers op de Noordzee. Deze koopen die artikelen op en smokkelen ze dan binnen. Dat het schip be kend is langs de kust, bleek doordat, toen de officier der douane reeds aan boord was, de schip per telkens werd toegeroepen door lieden aan de kust, die dit niet wisten. Dat het schip vrijge laten is, ligt dus slechts aan de omstandigheid, dat niet juist blijkt op welken afstand het van de kust was. Voor den eigenaar, die naar het schijnt te Schiedam woont, en voor den schipper, moge het gebeurde tot eene waarschuwing strekken voor het vervolg, want de Engelsche wetten op smok kelarij zijn bijzonder gestreng. De manschappen hebben nu reeds een paar dagen in gevangen schap doorgebracht. (N. v. d. B.) Naar wij vernemen is er omtrent denWesting- house-rem niet een wet, maar een koninklijk besluit bij den raad van state ingediend. Vermoedelijk zal het besluit spoedig in de St. Ct. verschijnen. (N. R. Ct.) Men meldt uit Maastricht aan de N. R. Ct Niettegenstaande de wet op den ijk der weeg werktuigen niet is ingevoerd, hebben eenige rijks ambtenaren in de controle Valkenburg zich de eenige dagen, die tusschen de invoering en in trekking der wet verliepen, ten nutte gemaakt, om de niet geijkte bascules bij brouwers en bran ders in beslag te nemen. Het vreemde daarbij is, dat aan het verzoek, bij de hoogere autoriteiten gedaan, om teruggave der in beslag genomen weegtoestellen, tot heden geen gevolg is gegeven. pensioenen. Op pensioen gesteld, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, de kap. t'z P. Swaan, de off. van adm. le kl. J. Beijer en die der 2e kl. G-. J. Guichard, de eerste ten bedrage van 1800 met eene ver hooging van 900, de tweede van 1262 met 975 verhooging en de derde van 792 met eene verhooging van 975 's jaars. marine. Bevorderdtot kap. t z, de kap. luit* tz jhr. A. F. Meijer; tot luit. tz le kl., de luit. t z 2" kl. W. A. Cambier tot off. van adm. le kl., de off. van adm. 2e kl. J. C. Coelandtot off. van adm. 2e kl., de off. van adm. 3e kl. P. A. Molenaar en O. R. Paehlig; bepaald dat de kap.-luit. t/z W. baron van Hogendorp, met 1 September a. zal treden in het genot van het aan zijn rang verbonden vast en zeetractement. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie, tot le luit. bij het le reg. huz., de 2e luit. J. V. Westenberg, van het korps. Bevorderd bij de infanterie van de landmacht in West-lndië tot den rang van len luit. J. van der Linde Schotborgh, aan wien die rang reeds buiten bezwaar van den lande was toegekend. huis bes konings. Benoemd tot adjudant des konings in buiteng. dienst, de generaal-majoor C. M. H. Pel, kommandant van de 2e divisie inf. consuls. De heer R. W. Bolton, benoemd tot consul der Nederlanden te Riga, is in die hoeda nigheid door de Russische regeering erkend. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de H. B. S. te Groningen, de heer J. M. de Vos, te Amsterdam. Te Dordrecht zal in October a. eene nor maalschool worden geopend voor Christelijke on derwijzers. Tot directeur is benoemd de heer P. Gips, aldaar. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Heinkenszand, de heer H. van Selms, te Nisse. Oost-Souburg-, 28 Augustus. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente alhier, de heer J. A. van Boven, te Klaaswaal. De paardenarts 2e kl. J. J. F. Dhont, van het 3" reg. veldart. te Bergen op Zoom, op 25 dezer uit het kamp te Milligen teruggekeerd, is aan gewezen tot deelneming aan de groote manoeuvres der le divisie. De manoeuvres in het kamp van Milligen zijn op telegrafisch bevel van den minister van oorlog voorloopig afgelast. Men zegt, dat dit op last van Z. M. den koning is geschied, wegens ziekte of vrees daarvoor onder de troepen. Er zijn thans gelukkig slechts zeer weinig zieken. --De luit. t/z le kl. L. A. Dittlof Tjassens, officier instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar, en aan het instituut vervangen door den luit. t/z le kl. A. P. Tadema, wiens betrekking van le officier aan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, wordt opgedragen aan den luit. t/z le kl. J. R. Eek. Blijkens ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Marnix, onder bevel van den kap.- luit. t 'z jhr. C. C. Six, den 27en dezer te Malta aangekomen en had de kommandant het voornemen den volgenden dag de reis te vervolgen. Zr. Ms. ramtorenschip Buffel vertrok 26 dezer van Delfzijl naar Nieuwediep, waar het den volgenden dag aankwam. Zr. Ms. instructiebrik Castor, onder bevel van den luit. t/z le kl. H. R. J. J. Thorbecke, zal den 10eu Sep. a. van zijn oefeningstocht te Rot terdam terugkeeren. Ter vervanging van den majoor H. T. Schalken, die met 1 Sept. a. optreedt als eerstaanwezend ingenieur te Amsterdam, zal de luit.-kol. der genie W. F. H. van Riemsdijk als kommandant in de stelling te Nieuwediep op treden. Zr. M». schroef stoomschepen le kl. Tromp e n Leeuwarden, respectievelijk onder bevel van de kapiteins ter zee H. D. Guyot en C. T. F. van Woelderen, zullen in het begin van October a. naar Oost-Indië vertrekken. Door de raadkamer van 't hof -te 's Bosch is naai de openbare zitting verwezen R. van den Dries, handelaar in effecten te 's Bosch, wegens bedriege- lijke bankbreukhij was failliet verklaard en se dert Februari 1878 voortvluchtig, doch in Juni 1.1. door België uitgeleverd. Door den gemeente-ontvanger te Venloo is thans een persoonlijke klacht ingediend bij de rechterlijke autoriteit te Roermond omtrent de 4-6 Oostenrijksche Metallieken, elk a fl 1000, die aan het R. K. armbestuur behoorden en uit de brand kast verdwenen zijn, terwijl gemelde heer secre taris van het armbestuur is en een sleutel dier brandkast in zijn bezit heeft. Heden zal het rechterlijk onderzoek in deze zaak een aanvang nemen. Aanstaanden Zondag hoopt de heer J. M. Ehren- burg, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking van binnenvader in het oude mannen- en vrouwenhuis alhier heeft aan vaard. In de gemeente Tegelen (Limburg) is aan Fransche Capucijners voor 30.000 een landgoed verkocht, dat voor klooster zal worden ingericht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in eene restauratie te Groningen een student over leden, wijl hem "een stukje biefstuk in de keel bleef zitten. Met het doel om dr Mezger te raadplegen is te Amsterdam aangekomen en in het Amstel- hotel aldaar afgestapt, de aartshertogin Maria Carolina van Oostenrijk, reizende onder den naam van gravin Van Schönkirchen. De aartshertogin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de konink lijke familie op Het Loo. De onthulling van den gedenksteen, aan de nagedachtenis van J. J. Crerner gewijd, zal plaats hebben op a. Vrijdag 1 September, Cremer's ge boortedag. Daar het monument in een particuliere woning is aangebracht, zal de onthulling slechts op eenvoudige wijze geschieden, en zijn er geen uitnoodigingen gericht dan aan de familie. In de Heraut komt een catechismus voor van de beginselen van het gereformeerd kerkrecht. De Tijd houdt dit voor een komkommer en ein digt met de opmerking, dat zoo die catechismus beschouwd moet worden als een extract van het geestesvoedsel door de vrije universiteit aangebo den, het best te begrijpen is, dat het niet meer aftrek vindt. Een juffrouw, die Zaterdag avond in Den Haag in een winkel eenige inkoopen wilde doen, bemerkte tot haar schrik dat haar portemonnaie gestolen was. Natuurlijk was die in een buiten zak van haar mantel geborgen geweest. Zondag morgen is in een boschje bij Steen- deren nabij Zutfen het lijk van den veldwachter Craaijenbrink gevonden. Zonder twijfel is de onge lukkige vermoord, want het lijk was deerlijk mis vormd en met gestooten en gesneden wonden bedekt. Zakboekje en horloge werden op het lijk gevonden, doch de revolver en stok van den verslagene waren verdwenen. Craaijenbrink was slechts 26 jaren oud en zeer ijverig in zijne be trekking het bekeuren van een of meer wild- stroopers schijnt aanleiding tot de misdaad gegeven te hebben. Volgens de Zutf. Ct heeft de justitie den ver- moedelijken dader gearresteerd. De vermoorde zou heden als getuige in eene strafzaak door de rechtbank te Arnhem moeten gehoord worden. Sedert Maandag 11. zijn te Heesch, in de na bijheid van Oss gelegen, meer dan 150 personen door eene hevige ziekte aangetast, nadat zij Zondag het vleesch hadden gebruikt van eene koe, welke na eenige dagen ziek te zijn geweest, Zaterdags was gestorven. Ofschoon de hulp van eenige geneeskundigen is ingeroepen, is de toestand van sommige personen zoo verergerd, dat men het ergste vreest. Onder de landbouwers te Heesch bestaat de over eenkomst dat ingeval een landbouwer een of meerdere beesten door ziekte verliest, de andere landbouwers verplicht zijn hem dat vleesch tot een goeden prijs af te koopen om hem daardoor in het verlies tegemoet te komen. De quantiteit, welke men moet nemen, wordt geregeld naar het getal beesten, dat elke landbouwer heeft. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten tot oprichting van een zwem- en bad inrichting. Een microscopisch onderzoek te Amsterdam heeft geleerd, dat in 47 van de 1590 onderzochte monsters Amerikaansch varkensvleesch trichinen aanwezig waren (waarvan 35 in éen partij van 755 zijden spek). In de andere 461 monsters van inlandsch, Duitsch, Engelsch en Vlaamsch varkens vleesch werden de gevreesde insecten niet aan getroffen. De oude leeuwin in Artis te Amsterdam heeft dezer dagen twee jongen gekregen. Moeder en kinderen bevonden zich, volgens Fauna, in vol maakten welstand. Men schrijft aan de Amst. Ct., dat de heer A. Hoetink, de bruidegom van de zoogenaamde smillioenen-juffrouw," wonende op den N. Z. Voorburgwal n°. 48 te Amsterdam, bij den officier van justitie bij de arrond. rechtbank aldaar, eene aanklacht heeft ingediend tegen de heeren C. M. Bosch, vader en zoon, goud- en zilverkashouders in de Kalverstraat, ter zake dat zij voor eene waarde van ongeveer 20.000 aan gezette bril- lanten, kostbaarheden en contante penningen, hun aanvertrouwd deels ter tijdelijke bewaring, deels tot betaald wordenden arbeid (reparatie), weige ren af te geven, zonder daarvoor, ook zelfs ge sommeerd, reden op te geven, door welke hande ling de heer Hoetink, die daarin zijn vermogen beweert belegd te hebben, persoonlijk geruïneerd zegt te zijn. De heer Hoetink heeft zijne belan gen toevertrouwd aan mr William J. ten Hoet, advocaat-procureur te Amsterdam. Watson en Fulton, medeplichtigen aan den grooten diefstal van juweelen, tot een bedrag van 246,000 fr., bij mad. Chauvet te Parijs in de maand Januari 11. gepleegd, zijn respectievelijk tot 5 en 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld, waarna zij nog 5 jaren onder toezicht der politie zullen staan. De jongens van een aantal middelbare scholen en gymnasia in Frankrijk hebben afge vaardigden gezonden naar eene bijeenkomst in Bordeaux, niet om, zooals men denken zou, een wedstrijd te houden in het oplaten van vliegers of in eenig flink jongensspel, maar om over hunne belangen te spreken. Na een aantal zit tingen kwam men tot de volgende resoluties Het leeren van Grieksch en Latijn behoort niet verplichtend te zijn er moet verandering gebracht worden in de wijze waarop de schooldelicten worden onderzocht; voedsel en meubelen moeten verbeterd wordende schoolbibliotheken moeten worden aangevuldop alle scholen moet onder wijs in den wapenhandel worden gegevende kostjongens moeten iedere week een vrijen dag hebben, die hun niét als straf mag onthouden worden. En zoo voort, het eene al mooier dan het andere. Ten slotte beweerden de jongens dat het blad, door hen ter verdediging hunner be langen gesticht, eene ruime ondersteuning diende te vinden bij de ouders. Yan al dit gebazel had men den afwezigen Victor Hugo eere-president gemaakt. De grijze dichter laat door zijn naam aan zulke onder nemingen te verbinden, meer met zich sollen dan zijnen vrienden en vereerders lief is. Te Spa is de speelbank opgeheven, maar men speelt er baccarat veel grover dan ooit aan de roulette werd gespeeld. De speelhuizen hebben den vorm van sociëteiten met eene introductie voor de leus. Vrijdag morgen betaalde een jong- mensch, die een in de Belgische industrie zeer bekenden naam draagt, fr. 405.000, welke hij den vorigen avond verloren had. Toen had hij zoo veel niet in zijne beurs. Luitenant Danenhauer van het poolschip Jeannette, heeft gerapporteerd dat hij gedurende den zwaren tijd na het vergaan van het schip slechts eens een man heeft moeten berispen wegens vloeken. Dat is zeker zeer merkwaardig en vooral zeer verblijdend. Toch komt het ons vreemd voor dat het feit aan eene katholieke courant den volgenden zonderlingen uitval in de pen geeft «Belgische lezer, overdenk haar met eerbied, die verzekering, gevallen van de lippen van den kommandant der Jeannette, bijna blind weder gekeerd uit het land waar nimmer eene honigbij zich wagen zal, na zich gevoed te hebben met zijne kleederen van zeekalfsleder." In het jongste verslag betreffende den stand van den graanoogst in Noord-Amerika, werd de opbrengst van tarwe geschat op 500 a ruim 600 millioen bushels, indien het gunstige weder bleef aanhouden. In het noordwestelijkste gedeelte des lands is het zeer warm en daarenboven valt er veel regen, zoodat men algemeen beducht is voor herfst- en hagelbuien. Verder zuidwaarts, in Minnesota en Wisconsin, waar reeds een groot gedeelte van den oogst is binnengehaald, zijn de dorschmachines nog druk aan den gang. De berichten, vandaar ontvangen over den afloop van den oogst, zoowel wat qua- liteit als quantiteit betreft, komen geheel en al overeen met de zeer gunstige verwachtingen, reeds in 't begin van het seizoen opgevat. Uit het zuidwesten des lands wordt gemeld, dat het beschot van den maïsoogst boven alle be denking ruim isin Texas alleen is de opbrengst 30 millioen bushels hooger dan een goede oogst oplevert; in Arkansas wordt dit geschat op 10 en in Missouri insgelijks op 10 millioen. In 't vorige jaar was de toestand gansch anders, want destijds zag men in Missouri zich verplicht 10 millioen bushels maïs in te voeren, teneinde in de behoeften te kunnen voorzien. Uit het driejaarlijkseh verslag (187981) van de Duitsche administratie der posterpen en telegrafie blijkt dat een zeer belangrijke uitbrei ding gedurende dat tjjdvak op dit gebied is waar te nemen. Terwijl in J879 1224 millioen voor werpen per post werden verzonden, steeg dit getal in 1881 tot 1441 millioen, een vermeerdering aan wijzende van 217 millioen of 17.17 pet. Gedurende hetzelfde tijdvak is in het telegrafisch verkeer een vermeerdering van 3,853,512 telegrammen, of ongeveer 36 pet., te vermelden. De zuivere opbrengst bedroeg in die drie jaren 51,944,900 mark, tegen 27,545,105 mark in de drie voorgaande jaren. De 7068 postkantoren, die in het laatst van 1878 bestonden, groeiden in 1881 tot 9143 aan, hetgeen een vermeerdering van 2074 of 29.35 pet. aantoonthet aantal telegraafkantoren steeg van 4143 tot 5896 en vermeerderde dus met 1753 of 42.31 pet. Op elke 4155 bewoners is nu een post-, op elke 6441 bewoners een telegraaf kantoor. Behalve de voltooiing van het ondergrondsche. net, waarvoor in 58 maanden tijds een ronde som van 30 millioenen mark werd ten koste gelegd en waardoor nu 221 steden, de belangrijkste op militair en commercieel gebied, zijn verbonden, was genoemd tijdvak voor Duitschland nog belang rijk door het verkrijgen van een eigen verbinding met Amerika, terwijl ook de uitbreiding van het telefoonwezen op groote schaal bleef aanhouden. De Amerikanen zijn niet bang voor de kosten van advertentie en reclame, en zij doen er hun voordeel mee. Geestig, althans aardig gevonden zijn hunne reclames zeer vaak. Zoo heeft nu een Amerikaansch blad geregeld een advertentie van een bladzijde, welke bijna geheel wordt ingenomen door Kaulbachs bekende plaat van de Hermann und Dorothea, waar men de beide ouders zittend bij de poort vindt. Hermann's vader houdt op die plaat een snuifdoos in de handop deze doos heeft nu de adverteerende firma haar naam doen plaatsen, daar zij in snuif handelt. Drieduizend scheepmakers aan de Clyde hebben den arbeid gestaakt. Zij vragen, in plaats van 35, 37J per uur. Itonstaiitiiiopel. Lord Dufferin heeft ter zake van Turkije's concessien om nieuwe instruc- tien geseind naar Londen. Parijs. De tijdingen uit Syrië luiden gunstiger. Athene. Aan de grenzen van Thesaalië zijn de Grieken door Turken aangevallen. De regeering zond versterkingen. 29 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN DER PL A A T 8E N. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe- I Tem" S stand I Pera" kracht.' lucht. tuur. Cel 8. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 748.3 748.0 747.8 750.6 753.1 ZW zw ZW zw zw betr. 1. bew. z. bew. regen z. bew. 14 15 17 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 4.0 H. heden morgen 8 M. 2.3 H. Het afwijkingsverschil werd ongunstiger en grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 748.4 m. m. Verwachtkrachtigen ZW. wind, buiig weder, regen. Vooreerst is buiig weder te wachten. Thermoraeterstand te Middelburg. 28 Aug. 's avonds 11 uren 60 gr. 29 i, 'smorgens 8 uren 57 gr. 's middags 1 uur 62 gr. 's avonds 5 uren 60 gr. F. De Engelsche troepen hebben nog niets dan voorspoed gehad in Egypte. Sir Garnet Wolseley seinde Zondag aan het departement van oorlog, dat hij een bezoek had gebracht aan de voorpos ten en daar had bespeurd dat de beide gevechten van Donderdag en Vrijdag voor hem nog heel wat voordeeliger waren geweest dan hij verwacht had. De vijand was totaal op de vlucht geslagen en naar Zagazig gevlucht met achterlating van wapenen en andere uitrusting, zoodat de Engel sehen een groote hoeveelheid kampbenoodigdhe- den, ammunitie en leeftocht konden in bezit nemen. Mahmoud Fehmy, aanvoerder der genie en militair raadsman van Arabi, is krijgsgevangene in het kamp der Engelschen. Reuter seint dat ook de zoon van dezen hoofd officier is gevangen genomen en dat beiden naar Alexandrië zijn opgezonden. Zij zijn kostbare gijzelaars voor de veiligheid van den Engelschen adelborst De Chair. Groote vreugde heerschte te Ismailia wegens de aankomst van een locomotief. De Engelschen vonden er bij hunne bezitneming der stad wel een goed voorzien wagenpark met spoorwegwagens, maar geene enkele locomotief. Dadelijk zonden zij een schip naar Alexandrië om er eene machi ne te laden, met welke men, waarschijnlijk wijl te Ismailia geene inrichting is om zulk een zwaar stuk te lossen, doorstoomde naar Suez. Daar werd de machine aan wal gebracht, maar de groote vraag was of de lijn vrij zou zijn, die evenwijdig met het kanaal van Suez naar Ismailia loopt. Voorzien van een trein vol gewapenden, stoomde de locomotief, zonder een vijand of eenig gebrek in den weg ontmoet te hebben, in vijf uren naar Ismailia, waar zij van grooten dienst kan zijn om bet leger dat telkens verder van het kanaal voort trekt, van al het noodige te voorzien. Nabij Alexandrië hebben schermutselingen van weinig belang plaats gehad. Het blijft nog steeds een raadsel voor de Engelschen daar, of Arabi van plan is Kafr-Dowar op te geven om zijne troepen rond Cairo samen te trekken. Men vermoedt het, maar weet er niets met zekerheid van. De khedive heeft intusschen een nieuw mini sterie gevormd, waarvan Cherif, de minister van buitenlandsche zaken, het hoofd is, terwijl Riaz pacha, een oud vriend van Europeesche inmenging in het Egyptisch bestuur, de portefeuille vanbin- nenlandscbe zaken heeft aanvaard. De andere ministers zijn de pacha's Omar Lufti, Fakri, Hai- dar, Khairi, Zeki en Ali Moubarekallen althans bij name bekend uit vorige ministerieele combi naties van dezen khedive. Tefvik pacba beeft aan generaal Wolseley een civielen staf gezonden, bestaande uit Sultan pacha, den president van de kamer van notabelen, met eenige ambtenaren, om in de veroverde plaatsen dadelijk bet civiel gezag van den khedive te vertegenwoordigen en er als de stroomannen der Engelschen te dienen. Zooals wij gisteren nog konden mededeelen, heeft de Porte toegegeven in de quaestie der militaire conventie en der rebel-verklaring van Arabi. Said- pacha moet dat Zondag avond aan den Britschen ambassadeur hebben medegedeeld. Van den laatsten eisch der Engelschen betrek kelijk de militaire conventie is de omvang nog nergens officieel opgegeven. Het laatst dat men ervan heeft gehoord, is dat Engeland de volgende

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2