N° 201 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 26 Augustus. LA TKOYATELLA Gemeente-Financiën. Middelburg 25 Augustus. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/na. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. (DE VONDELING), MIDDELBIiRGSCilË COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar1883, met eene daartoe behoorende memorie van toelichting en bijlagen, ingevolge art. 203 van de gemeente-wet, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.50 per exemplaar verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 25 Augustus 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, D. A. DRONKERS, L. B. De secretaris, Gr. N. DE STOPPELAAR. Bij besluit van den 24en Augustus 1882, heeft Z. M. goedgevonden 1°. niet te verleenen het door de ministers van financiën, van marine, van waterstaat, handel en nijverheid, van justitie, van oorlog, van buiten- landsche zaken en van binnenlandsche zaken ge vraagde ontslag; en voorts met ingang van den len September e. k.: 2°. aan nar. W. baron van Goltstein, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den koning en aan den lande bewezen 3°. te benoemen tot minister van koloniën, jhr. mr. W. M. de Brauw, thans administrateur van de generale thesaurie aan het departement van financiën. Dit is dus het einde der crisis, die van 9 Mei af heeft geduurd. Het ministerie, dat ontslag vroeg wegens de verwerping eener wets voordracht die niet door den minister van koloniën was ge- teekend, komt weder voor de kamer en het volk, onveranderd, behalve den nieuwen titularis voor koloniën. De daad van 9 Mei is dus volkomen ongedaan gemaakt; want de heer Yan Goltstein had na het conversie-votum, reeds vóór dien datum, aan Z. M. ontslag gevraagd. Welke verandering in den politieken toestand den heer Yan Lijnden en zijne ambtgenooten bewogen heeft op hun besluit terug te komen, is ons onbekend. Wij schreven den 9ea Mei: „De verwerping (van het handelstractaat met Frankrijk) heeft, aan het conversie-votum gepaard, ontegenzeggelijk deze beteekenis, dat het kabinet zijn zedelijk overwicht op de vertegenwoordiging verloren heeft; 8 IVoveile van Baron Roberts. «Doodgilde ik, en vloog naar het Volgende bed. Yerder, verder, in den vreeselijk- sten angst, ik staarde allen in het gelaat, maar zij waren zoo vreeselijk om aan te zien. Enkelen weenden, zoo keek ik hen aan, en altijd niets, nietsEr waren nog drie bedjes, nu nog twee, en daar het laatste. Ik zonk ineen; neen, ik deed mijn best om mij staande te houden en liep nog eens van het eene bed naar het andere, want ik kon mij in mijn angst Vergist hebben, ik kon het gezichtje niet her kend hebben, het moest er toch zijn, ik had niet goed gekeken. »Geef mij een beter lichtriep ik. »Kom mede, het is er niet bij," zeiden de zusters. «Het is er wel hjjgilde ik, daar sloeg een der kleinen de oogen op, twee groote bruine oogen, zooals die van mijn schat, —neen, het was het toch nietJa toch. Ik nam het opmijn kind, ach, mijn kind 1 Ik kuste het, drukte het aan mijn hart, en mijne tranen vloei den over het misvormde gelaat. »Laat het in 'shemels naam liggen!" beva len de zusters. «Neen, ik laat het niet liggenriep ik, en yrilde er meê wegsnellen. dat het slechts kan aanblijven indien het zich voortdurend nederlagen, nu op het eene, dan op het andere gebied, laat aanleunen en zich aldus bij stukken laat afbreken." In hetgeen omtrent den loop dezer ministerieele crisis van drie en een halve maand is openbaar geworden, vinden wij geene aanleiding tot wijzi ging van dit oordeel. Men mag aannemen dat het ministerie, behou dens den invloed van het aftreden van den heer Yan Goltstein, niet van meening is veranderd. Zal het dus de onderhandeling met Frankrijk over het handelstractaat hervatten Dit zou eene manier zijn om te onderzoeken of de kamer dezen zomer ook veranderd is. Mocht ook dit laatste niet het geval zijn, dan blijft de incompatibilité cThumeur bestaan en al komt het dan vooreerst niet tot scheiding't blijft een ongelukkig huwelijk. Aan de in de gemeenteraadszitting van gisteren overgelegde hegrooting voor deze gemeente voor den dienst 1883, in ontvang en uitgaat ƒ267,727.76 bedragende, ontleenen wij voorloopig de volgende cijfers. Ontvangsten. Hoofdstuk Iontvangsten wegens vroegere diensten, 6673.29. Hoofdstuk II, inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen, 29,387.73. Hoofdstuk IIIbelastingen, 140,203.83 (op centen op 's rijks directe belastingen 42,276.15, hoofd, omslag 71,000, hondenbelasting 1000, vergunningsrechten 4000). Hoofdstuk IV inkomsten van verschillenden aard, ƒ91,437.91. Hoofdstuk Y, buitengewone ontvangsten, 25. Uitgaven. Hoofdstuk I, huishoudelijk be stuur, 23,482.63. Hoofdst. II, kosten der pl. belastingen, ƒ8226.91. Hoofdstuk IIIonderhoud en vernieuwing, ƒ31,981. Hoofdstuk IV, onderhoud en vernieuwing en lasten, ƒ7810. Hoofdstuk V, kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlichting, 25,534.24. Hoofdstuk YI, kosten van den geneeskundigen dienst en het armwezen, ƒ32,013.50 (subsidie aan het burg. armbestuur 26,650). Hoofdstuk VI, kosten voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, 76,861.50 (lager onderwijs 34,887). Hoofdstuk VIII, renten en aflossingen van geld- leeningen, 43,252.50. Hoofdstuk IX, andere uitgaven, ƒ2415.06. Hoofdstuk X, onvoorziene uitgaven, 16,150.42. De begrooting der gasfabriek bedraagt in ont vang en uitgaaf 56,145, verdeeld als volgt Ontvangsten. Opbrengst der fabriek aan gas- en nevenproducten ƒ46,510; verdere ont- Bedenk dat het herstellende is en dat de dood er meê gemoeid kon zijn zeiden zij. «Goed, dan zal ik hier blijven tot het beter is. «Dat kunt gijzeiden zij geruststellend. »En terwijl ik het kind nog in de armen had, begon het te schreien, zulk een vreemd geschrei, dat ik er van rilde, heilige Madonna en alle heiligen in den hemel, zoo schreide mijn kind nietNiet op dien toonHaar schreien kende ik, dat kent een moeder 1 ik luisterde en luisterdeIk beefde zoo, dat men mij het kind moest afnemen. «Het is het niet! het is het niet!" gilde ik, en viel in zwijm. »Hoe ik thuis gekomen ben, weet ik niet, een van de zusters had medelijden met mij en bege leidde mij. Daarna lag ik weer verscheiden dagen tusschen leven en dood. Onze schat was weg; Danielo was ook daarboven in het klooster ge weest, hij had ook alle bedjes nagezien, maar onze kleine niet gevonden. Moest het dus niet dood zijn En toen het bloed van den Heiligen Janu- arius te Napels weer begon te vloeien, deden wij samen barrevoets een bedevaart, opdat wjj door dat bloed gereinigd mochten worden van onze zonden. Ja, dat bloed van den Heilige heeft ons beide schoon gewasschen en er is vrede en trouw tusschen ons gebleven. Daarna zijt gij geboren, doch weldra verzwolg de zee uw vader en bleef ik met u alleen." Zij slaakte een diepen zucht en beiden staarden geruimen tijd voor zich. Eindelijk begon Benetto op aarzelenden toon, als vreesde hij de gedachte nis aan het zooeven gehoorde te ontheiligen »Moeder, het is goed dat gij uw hart ver licht hebt, door deze bekentenis. Het is wel zeer pijnlijk voor n, dat mjjn gelofte u al dat doorge- vangsten 3135ontvangsten uit de gemeentekas voor nieuwe werken 6500. Uitgaven. Aankoop van grondstoffen enz. 19.819 oncS&ftcud, salarissen en lasten 14.218 nieuwe werken 6500 renten en afschrijvingen ƒ14.850.98; onvoorziene uitgaven 757.02. De geboortedag van Z. K. H. den prins van Oranje werd heden alhier gevierd door het uit steken der vlaggen van de openbare gebouwen en door eene parade van het garnizoen. De parade werd gehouden op het Molenwater en gekom- mandeerd door den kapitein Bouwman. De St. Ct. bevat de verslagen der commissiën, gedurende het jaar, eindigende 31 Juli 1882, be last met het afnemen der examens voor apothekers bediende. llillaml-IJaiii. 24 Aug. Woensdag, de dag der installatie van onzen nieuwen burgemeester, den heer J. J. van Gorssel, was een ware feestdag voor onze gemeente. Overal wapperde de drie kleur en was op kwistige wijze met groen en bloemen alles in gereedheid gebracht tot de plech tige ontvangst van den burgemeester, die met een eerewaeht van 120 ruiters van 't station Rilland werd afgehaald. Na door de feestcommissie ont vangen en toegesproken te zijn, nam de nieuw benoemde plaats in het voor hem bestemde rij tuig én ging de cavalcade naar Rilland, vooraf gegaan door de harmonie Be Hoop, van Ossen- drecht. Te Rilland werd de burgemeester ont vangen door den gemeenteraad en toegesproken door clen secretaris der gemeente. Na een korte pauze werd een bezoek gebracht aan de school, waar het hoofd der school den heer V. G. toesprak en door de schoolkinderen een feestlied werd gezon gen. Na een rit door het dorp trok de feeststoet naar Bath, waar ongeveer dezelfde plechtigheden plaats hadden. 's Avonds werd geïllumineerd en met vuurwerk het feest besloten. Werden de bewoners der armhuizen gisteren niet vergeten, heden werden de schoolkinde ren feestelijk onthaald. Tliolen, 25 Aug. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier, ter vervan ging van wjjlen den heer N. D. P. Augustijn, zijn uitgebracht 108 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren mr. J. H. L. van Buren, kantonrechter, 53, A. Wagemaker, landbouwer, 15, en M. Chris- tiaanse, eveneens landbouwer, 15 stemmen, zoodat tusschen deze drie heeren eene herstemming moet plaats hebben. Sint Maartensdijk, 24 Aug. Alhier is eene mannenzangvereeniging opgericht onder stane leed weer voor den geest moest brengen. Maar kon ik dat weten Misschien hadt gij he ter gedaan van niet mede te komen, ik zou u het bruidje wel thuis gebracht hebben." Die woorden deden zijn moeder ontstellen. «Die, die Trovatella uw bruidje Nooit, BenettoNooit of nimmerHet zal en mag niet gebeuren Wilt gij dan dat wij in alle eeuwig heid verloren zijn?" Hij begreep haar niet. Zijne oogen fonkelden en de woorden bestierven hem op de lippen. »En als dat meisje nu toch eens uw zuster wasHeb ik u niet gezegd hoe onkenbaar de gezichten der kleinen waren, zoodat zelf een moe der haar eigen kind niet kon vinden? Indertijd geloofde ik, en uw vader ook, dat het kind dood was. Doch nu trof uw gelofte mij als een blik semstraal, als zij nu toch eens niet dood ware Indien zij leefde en die nieuwe zonde op de oude gestapeld werd. Ik aarzelde nog, en toen ik zag hoe gij uw hart op die Trovatella gezet hadt, nam ik mij voor dit noodlottige geheim in mijn boe zem te verbergen. Er mocht van komen wat er wildeIk ben gisteren ook bij onzen pastoor geweest. Ik heb hem alles gezegdhij verwon derde zich en vroeg »Maar hadt gij uw kindje indertijd geen herkenningsteeken gegeven Men hangt hun wel eens de helft van een muntstukje om den hals, opdat men hen aan de andere helft kan herken nen." «Neen, mijnheer de pastoor," zei ik, rik wilde het immers over een paar dagen terughalen »Nu," zei hij, »het moet toch nog wel uit te maken zijn of het wezenlijk dood is of niet. Weet gij wat, laat Benetto niet alleen gaan, ga met hem mede en onderzoek de zaak, wanneer gij twijfelt." directie van den heer C. A. van der Reest, onder wijzer. De heer N. Polderman, burgemeester, aanvaardde daarover welwillend het bescherm heerschap. De jeugdige vereeniging telt reeds een groot aantal begunstigers en contribueerende leden, benevens 24 werkende leden. De storm van gisteren bracht hier groote schade aan het gespreide en in stapels staande vlas toe. Ook haver en de nog vaststaande tarwe hebben veel geleden. Stavenisse, 24 Aug. Vooral hier, maar ook te Sint Maartensdijk, heerseht sedert eenige dagen, de varkensziekte, die velen varkens het leven kost. Gelukkig is er thans eenige vermin dering in het aantal gevallen waar te nemen. Biervliet, 24 Aug. Daar het tegenwoordige terrein van de school te Driewegen veel te klein is voor eene nieuwe school met speelplaats en onder- wjjzerswoning met tuin, heeft men naar een ander terrein moeten uitzien. Een gedeelte, ter grootte van ongeveer 1400 M2, van het zoo keurig gele gen bouwterrein van den heer J. d'Hondt is onder nadere goedkeuring door burgemeester en wet houders, tegen zeer matigen prijs aangekocht. Ook voor de te bouwen school in de kom der gemeente zal het oude terrein verlaten worden, zoodat het onderwijs in de tegenwoordige gebou wen ongestoord voortgezet kan worden. Het bestuur der Barentsvereeniging heeft van den kommandant der Willem Barents, luit. t/z le kl. C. Hoffman, een schrijven ontvangen, dat wij mededeelen, voor zoover de daarin vervatte mede- deelingen omtrent de Bira onzen lezers niet uit vorige nommers bekend zijn. Gisteren, schreef de heer Hoffman den 3eB Augustusverzond ik met een Russischen schoener een kort bericht, dat wij allen wel waren en hoe het met de zaken stond. Daar er nu een andere gelegenheid is, die spoe dig tijding zal overbrengen, wil ik een zeer kort verslag van onze reis tot nu toe geven, hopende zulks later meer omstandig te doen. Yan Yardö vertrokken zijnde, ontmoetten wjj al spoedig zeer veel drijfijs, zoodat ik slechts half Juli de kust van Nova Zembla bereikte en in den ingang der Matotschkinshare ankëfcde den 19e* Juli. Door velerlei omstandigheden werd ik hier tot nu toe opgehouden. In het begin oosteljjke stormen, later westelijke storm, langdurige stroo mingen en tegenwind, zeer dikke mist, hjina iederen dag met korte tusschenpoozen, en van tijd tot tijd veel drijfijs in de straat. Bij Walrus Kaap was de straat geheel gesloten, zoo ver ik zien kon. Terwijl ik in de straat was, zijn hier in Altglaü- «Dat wilde ik terstond, ik zei immers dat ik met u mede wilde gaan, en indien uwe Trova-» tella geen zweem van gelijkenis met mijn verlo ren kind had, nu, dan moest het in Godsnaam geschieden, maar, Benetto toen ik die zag, hui verde ik, dat is zij dat is zij. Dat zijn hare oogen, de oogen van haar vader. Ik weet het nu! Ik weet hetvergeef mij, maar zij is het!" Moeder, gij hebt de koortsriep Benettö toornig uit. «Het is achttien jaren geleden en wilt gij haar nu nog aan hare oogen herkennen Hoor, wees toch verstandig en wat gij aan uw hart voelt «Dat bedriegt niet, mijn zoon, neen, dai bedriegt niet, een moederhart Voelt dat '4 «Maar moeder, gij hebt geen enkel bewijs.'4 «Wanneer er slechts een zweein van twijfel bestond, zoudt gij dan die schuld op uw ziel willen laden Hij scheen haar niet verstaan te hebben, want zijn gelaat helderde eensklaps op en hij wilde iets zeggen. «Neen, dat niet," riep zij, rik weet wat gij zeggen wilt, Benetto. Al wist niemand het, zoudt gij het voor God kunnen verbergen Gjj zoudt stikken in uw eigen gebed, wanneer gij voor het gelaat der gebenedjjde tradt. Dat niet, Benetto Maar wees bedaard, wees goed. Het is nog een geluk dat alles zoo geloopen is, heb ik niet een dochter teruggevonden en gjj een lieve zus ter Wij zullen haar koesteren en verzorgen, teneinde de schuld uit te delgen. En dan zijt gij ook van uw gelofte af Hij schudde langzaam het hoofd en zijn stem beefde. «Wanneer gij in dien waan volhardt, moe der, als het dan zoo zijn moet, neem dan uw dochter. Zij moge u tot troost zjjn in de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1