buitemuhpT Laatste Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. 13 Engelsche kroniek. die van 1868 tot 1880 directeur is geweest van 'slands plantentuin te Buitenzorg, is door den Haagschen beeldhouwer D. van Diggelen, naar een teebening van den heer Cuypers, een marme ren gedenksteen vervaardigd, die om het opschrift fraai bewerkte afbeeldingen van Indische cultuur planten bevat en in het hoofdgebouw te Buiten zorg zal worden geplaatst. Eergisteren avond is door den trein tusschen Rotterdam en Utrecht, aan den IJsselmondschen weg te Kralingen de baanwachter aan die baan overredende man was onmiddellijk dood. Door aanhoudenden westenwind is het water in de omstreken van Zwolle hard gewassen, zoodat de hooilanden langs het Almelosche kanaal en het Zwarte Water zijn ondergeloopen. De sluizen op de Willemsvaart zijn gesloten. Ook op den IJsel is het water in 24 uren 58 centimeter gewassen en zjjn de laaggelegen uiterwaarden ondergeloopen. De maatregelen, door het gemeentebestuur van Sloten beraamd om de viering van Hartjesdag- te Sloterdjjk tegen te gaan, hebben effekt gehad. In de Amsterdamsche wjjken, waar die dag wordt herdacht, was het even druk als in vorige jaren, maar te Sloterdjjk was bijna geen sterveling te zien. De heer J. Goldschmidt jr, te Brussel, zal te Scheveningen voor het Haagsche Casino-comité een Casino houwen en exploiteeren, wanneer hem het geheele terrein tusschen den straatweg en het Hotel-Garni in erfpacht wordt gegeven. De toe stemming van den gemeenteraad is daarvoor door het Casino-comité verzocht. -- Mej. Brak te Amsterdam, een der gekwet sten bjj het spoorwegongeluk te Vogelenzang, is nog steeds zeer zwak, wat haar toestand steeds zeer zorgwekkend doet zijn. De redevoering, door den minister van justi tie, den heer Modderman, den 26en Oct. 1880 in de tweede kamer gehouden tegen de doodstraf, is, in het Duitsch vertaald door C. E. Pfotenhauer, en bjj Hal!er te Bern uitgegeven. Er zijn menschen die niet gemakkeljjk aan den kost komen, dat kan men dagelijks opmerken en misschien merkt men het nog beter des nachts. Het regende Dinsdag nacht, het stortregende, het was een wolkbreuk, een zondvloed. En het was pikduisterop de Groote Markt te Groningen kon men zichzelf verliezen en een uur loopen zoeken, eer men zich weer gevonden had. Welnu: in dien regen, in die duisternis, doornat, rillende, om drie uren, stonden mannen en vrouwen aan de westzjjde van 't stadhuis om een goede plaats in beslag te nemen voor de Dinsdagmarkt. (N. Gr. Ct) Door het stormachtige weder is gisteren mor gen te negen uren, toen de WZW. wind in kracht toenam, de gelegenheid tot baden te Scheveningen geslotener waren toen 57 baden genomen. In de Oostkerk te Rotterdam is Zondag voor de school met den bjjbel 2000.05 ontvangen. Te Amsterdam zal bjj Gebr" Bisser, waar- schijnljjk in het begin van September, een nieuw blad, Het Jonge Holland geheetenverschijnen, voorloopig 2 malen per week. De redactie zal trachten het geestesleven aan te wakkeren en wetenschap pogen te geven op ieder gebied in populairen stijl voor verspreiding van vrijzinnige denkbeelden"; tevens stelt zjjzich voor te wijzen op tot dusver «doodgezwegen rotte plekken in staat en kerk". Voor 't overige zal het blad bevattenpolitiek overzichtrecensiën van boe ken, feuilleton enz. In een ingezonden stuk in de Times geeft iemand den raad om op het water in gaskroonen een dessertlepel zoete amandelolie te gieten. Deze olie, welke bij koude niet spoedig stolt, belet de verdamping,^zoodat men in geen twee jaren meer naar de kroon behoeft om te zien. De Duitsche regeering had officieele deelne ming aan de koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te houden, van de hand gewezen. De Kölnische Zeitung verneemt, dat die weigering geschied is om de kosten, daar de regeering des rijks dergeljjke uitgaven vermjjden wil, als de voordeelen der deelneming niet tastbaar zijnook teneinde het aantal van dergelijke aanvragen voor de toekomst te beperken. Het blad Ver neemt tevens, dat de Duitsche industrieelen niet temin in groot aantal aan de Amsterdamsche tentoonstelling zullen deelnemen. De stoomboot Ceylon is, na eene pleiziervaart van tien maandenbehouden in Southampton aangekomen. Ongeveer 60 passagiers hebben daarmede eene hoogst belangrijke reis om de aarde gemaakt. Van den moord der familie Joyce in Ierland waren drie mannen getuige, aan wier inlichtin gen men het verschuldigd is dat de tien daders zjjn gevat. Een pachter hoorde Donderdag te middernacht zjjn hond blaffen en zag zes mannen zijn huis naderen. Hjj sloop eruit en verborg zich in een aardappelenveld. De mannen gingen voor bij en de pachter, vermoedende dat er kwaad werk op til was, liep hen na, om te zien of het ook op zjjn, iets verder wonenden broeder was toege legd. Ook het huis van dezen echter liet het troepje liggen, waarop de eerste spion zjjn broeder en diens zoon wekte, met wien hij verder de hoosdoeners volgde, die een huis binnengingen, waaruit zij spoedig met tienen te voorschijn kwamen. Toen was de bende compleet en trok ken zij naar Joyce's huis. Terwijl zij binnentra den konden de verspieders zich in een boschje in de omniddelljjke nabjjheid verbergen. Lang duurde het niet of ze hoorden de revolverschoten, de doffe knuppelslagen en het gekerm der slacht offers. Wat zouden zij echter, drie ongewapende mannen, doen tegen een tiental gewapende kerels, die tot alles in staat waren Zjj liepen zoo hard hunne voeten hen dragen wilden, huiswaarts. Zjj kenden al de moordenaars sedert lang en geven zeer duideljjk verslag van hunne bevindingen in dien nacht. Van de moordenaars heeten er vijf Joyce, even als de slachtoffers; vier anderen heeten Casey en de tiende Philbin. Ismailia. Het Egyptisch leger te Tel-el- Kehir telt 25000 man en beschikt over 60 kanonnen. Generaal Wolseley heeft besloten onmiddellijk voorwaarts te trekken. Port-Said. De Arabieren hebben het fort Chemileh weder bezet. Alexandrie. De gouverneur van Soedan heeft den khedive trouw beloofd. 24 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN DEK. PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- Toe Tem richt. kracht. stand lucht. pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 749.0 749.1 749.0 752.9 755.6 WZW W WZW ZW ZW 4 4 4 4 2 regen z. bew. z. bew. 1. bew. bew. -f- 14 -f. 14 -1- 15 -4- 14 Eene depressie bevindt zich ver en Noordw. van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 735 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver van ons en ZW. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 5.0 H. heden morgen 8 M. 6.5 G. Het afwjjkingsverschil werd gunstiger en kleiner. Barometer-aanwjjzing te Utrecht te half éen 753.6 m. m. Verwachttamelijk krachtigen NW. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermomete rstand te Middelburg. 23 Aug. 's avonds 11 nren 56 gr. 24 ,i 's morgens 8 uren 60 gr. 's middags 1 uur 63 gr. 's avonds 5 nren 59 gr. I' Niets nieuws uit Egypte dan dat de troepen van Arabi uit hunne posities nabjj Suez en Ismai lia terugtrekken naar Zagazig. De veldheer con centreert dus zjjne troepen en zal den verderen marsch der Engelschen afwachten. Het naastbij vinden de Engelschen nu Egyptische troepen op 15 kilometer van Ismailia, waar de voorhoede van het legerkorps van Tel-el-Kebir is gelegerd. Zij is 3000 man sterk, wat geen gering denkbeeld geeft van de hoofdmacht. De Njjl begint sterk te wassen en is op enkele lage punten reeds bui ten hare oevers getreden. Van het gevecht dat Zondag morgen bij Cha- louf, ten noorden van Suez is geleverd, vinden wij in de Standard vermeld dat eene brigade zeevolk onder kapitein Hastings van de Euryalus en 200 Hooglanders met veel vuur en dapperheid de stellingen van den vjjand hebben aangevallen en veroverd. De Egyptenaren vochten moedig, maar schoten zoo slecht dat slechts twee Engel schen werden gewond. Uit Serapeüm vluchtten de Egyptenaren op de nadering der Engelsche troepen. Wat zeer belangrijk schjjnt, is dat eerst drie en later nog zeven officieren van Arabi zich aan de Engelschen hebben overgegeven. Zjj beweerden dat een aantal officieren en manschappen hun voorbeeld zouden willen volgen, maar niet dur ven, wijl Arabi het gerucht heeft verspreid dat de Engelschen alle Egyptenaren, die zij meester wor den, doodschieten. Als Arabi nu reeds door zjjne officieren wordt verlaten, schjjnt zjjn ondergang nabjj. Het schip, dat door de ratten wordt ver laten kan men geen lang leven voorspellen. De Engelsche marine schjjnt de bezetting van het kanaal handig en vlug uitgevoerd te hebben. Toen de troepen bezit namen van het telegraaf kantoor te Ismailia, zonden zij valsche depêches naar de aanvoerders van Arabi's troepen om dezen in den waan te brengen dat er reeds 5000 man Engelschen aan den wal waren. Daarmede zocht men te verhoeden dat het betrekkeljjk kleine troepje dat zich van de stad meester maakte, aan een overval der Egyptenaren zou blootstaan. Eergisteren was de gansche expeditie te Ismai lia aangekomen. Duizend mariniers, drie regi menten infanterie en de Schotsche garde waren reeds ontscheept, terwjjl men bezig was de cava- larie aan wal te brengen. Een der corresponden ten zegt dat het opmarcheeren der troepen daar door de niet-Engelsche Europeanen met een half hewonderenden, half jaloerschen blik wordt aan gezien. Dat laatste kan wel waar zjjn, vooral van de zjjde der Franschen, die zich door hunne onbere deneerde zucht naar vrede tot eiken prijs leeljjk hebben laten bedotten. Toen in November 1869 beide zeeën werden vereenigd, beeldden de Fran schen zich in dat zjj daarin eene vermeerdering van hun macht konden zien, al had ook Fran krijk heel wat minder schepen door het kanaal te zenden dan Engeland. De Franschen hieven, zooals de Kölnische terecht opmerkt, druk praten terwjjl de Engelschen handelden. Deze kochten kanaal-aandeelen met hoopen op, zoodat zjj De Lesseps voor een deel in handen kregen. Met Gambetta, vóór en tijdens zjjn ministerie, speel den zjj den goeden vriend, maar zijn condominium of gezamenljjke heerschappjj over Egypte wees de Engelsche regeering afzjj bezit liever alleen. Graaf De Lesseps was eigenlijk de eenige Franschman, die nog voor Fransche rechten op kwam. Hjj begaf zich onmiddelljjk naar het ka naal en protesteerde manmoedig tegen elke schennis van zjjn recht, of van wat hij voor zjjn recht hield. Maar de strjjd was ongelijk, wjjl zjjne regeering hem niet steunde. Sir Ch. Dilke wierp de protesten in de papiermand, en de minister van financiën kocht onderwijl weer Suez-aandeelen. «Frankrjjks denkbeeld, Engelands bezit", zou men te Suez en te Port-Saïd met groote letters aan de invarende schepen kunnen verkondigen. De minister Duclerc denkt er niet aan de handen uit de mouw te stekenhij zit gebonden door het beruchte besluit der kamer en zou zjjn ministe rieel leven inboeten bij de minste poging om Frankrjjks gezag te doen gelden. Daarenboven is eene eigenschap van De Lesseps, die hem dik werf te stade kwam, nu zeer hinderlijk voor hem. Als uitnemend practisch man van zaken heeft hij zooveel minachting voor de politiek en hare dik werf zoo jjdele leuzen, dat hjj op even goeden voet stond met het keizerrijk als met de republiek, en dat hij tegelijk goede vrienden was met Gam betta en met De Freycinet. Daarom heeft hij geene politieke vrienden en, in de eigenlijk ge zegde politiek, hoegenaamd geen invloed. Sir Ch. Dilke, die Parijs op zjjn duimpje kent en er vrienden heeft die hem goed op de hoogte houden, weet dit alles tot in de kleinste bjjzonderheden en heeft nu zelfs de voldoening dat Parijsclie dagbladen van naam, als de Débats en de Temps lofzangen aanheffen over de Engelsche politiek Maar vrede heeft men, met volle maat. In October zullen de verkiezingen plaats hebben voor den Pruisischen landdag en zullen dus de kiezers wederom een oordeel hebben te vellen over de economische politiek van prins Bismarck. De liberalen maken zich met kracht gereed ten strijde. Professor Hanel, de aanvoerder der meest gematigde zijde van den Kortschrift, heeft eenige weken geleden in eene redevoering de samen werking voorgesteld der verschillende liberale partijen, in den geest dat men elkander eerljjk zou. bijstaan tegen de conservatieven en katho lieken. In eene vergadering van nationaal-libe- ralen uit Sleeswij k-Holstein is in beginsel dit vergeljjk aangenomen en een gedelegeerde gekozen om met prof. Hanel de uitvoering van het plan, waarbjj het voomameljjk aankomt op eene ver deeling der te behalen zetels tusschen verschillende nuances, uit te werken. De groep der nationaal-liberalen, waarvan de Kölnische het hoofdorgaan is, dringt wederom aan op eene fusie van de niet tot het uiterste liberalisme behoorende liberalen in eene groote middenpartjj der Duitsche bourgeoisie. Het plan is oud en leed reeds twee keeren schipbreuk. (Partic. Correspondentie.) Londen, 22 Aug. 1882. „Cetewayo hier en Cetewayo daar", men hoort niets andersden ganschen dag verdringen zich dichte menschenmassa's rond de woning van den Zoeloe-koning, en zelfs in het Hyde-park is het driewerf voller dan anders, alleen maar in de hoop dat de zwarte vorst een rit daar doorheen mocht maken. Hjj is buitengewoon ingenomen met dit land en al wat er te zien valt, en gelooft Enge lands ministerie een onfeilbaar gouvernement. Nu, wij willen het'gaarne aannemen, maar eene gelukkige regeering is het nietal was het alleen maar om Ierland te doen, waar het er dagelijks zwarter en onheilspellender uit gaat zien. Sedert vier dagen zjjn er weder dag aan dag de afschuwelijkste moorden gepleegdwaarvan zeker die op jl. Vrijdag de vreeseljjkste was. Weinige maanden geleden werden twee rentmees ters van een der Iersche landheeren, een grjjsaard en zjjn volwassen kleinzoon, verdronken, omdat zjj boeren, die niet wilden betalen, uit hunne pachthoeven verwjjderd hadden. In den aanvang wist men niet wat van hun verdwjjnen te moeten denken, noch waar hen te vinden, totdat eene oude vrouw, die het voorval uit de verte had aanschouwd, het durfde wagen de politie alles mede te deelen. Die oude vrouw nu was de moeder van een oppassend landbouwer, en leefde hij haar zoon en kleinkinderen in. Welnu, Vrijdag avond dringt eene gewapende bende hunne woning binnen, en vermoordt de oude vrouw Joyce, haar zoon, klein kind en schoondochter, en wondt nog zeer gevaar- ljjk de twee andere kinderen. Nu is het zeer zeker dat het gouvernement geen macht heeft om den arm van moordenaars terug te houden maar wat wel een schande is, dat is het feit dat het, na zich van de getuigenis der enkele brave landbouwers bediend te hebben, die arme getuigen verder aan hun lot overlaat, en, niettegenstaande hunne beden, ze zonder be waking laat bljjven. Wat is hiervan het natuurlijk gevolg? Dat niemand meer op wil treden om een euveldaad te helpen straffen of ontdekken, en wij kunnen den lieden geen ongelijk geven het is een weinig benjjdenswaardig lot een paar ochtenden na zjjne verklaring voor de rechtbank, een zwart krippen sluier rond den knop van zijn deur te vinden hangen, wat in Ierland even goed beteekent dat gjj verloren zjjt, als het kind of de mensch die in Britsch-Indië ontwaakt met een blauw getatoueerd teeken op de borst of den arm, overtuigd mag wezen dat vroeg of laat de lazzo rond zijn hals zal knellen. In een zeer belangwekkend boek, les Etrangleurs de rinde genaamd, heeft de graaf DeWarren indertijd beschreven hoe de leden dier sekte uit haat tegen de Europeanen hunne misdrijven volbrengen. Hjj was in een kamp niet ver van Calcutta af, en vroeg aan een ouden Indiër of het waarlijk zoo erg daarmede gesteld was. De oude lachte onheilspel lend en vroeg om een spade. »Hier op de plaats van uw tent, ginds, overal, kunt gij er de bewijzen van vinden", zeide hjj, en nog slechts kort had hij gedolven of tal van menschenbeenderen verre zen voor het oog, en toonden dat de man zjjn stamgenooten maar al te goed kende. Hetzelfde, schoon op andere wijze, heeft plaats in Ierland, en daar de regeering de onbezonnenheid, en onrechtvaardigheid tevens, heeft om de lieden, die haar getrouw wenschen te zjjn, onbeschermd te laten, verwondert het ons geenszins dat de moor denaars van lord Frederick Cavendish en den heer Burke nimmer ontdekt of gevat zjjn, of schoon op het oogenblik van den moord, die bjj klaarlichten dag geschiedde, het Phoenix-park vol wandelaars was. Let hierbij wel op dat geen veertien dagen te voren een man vermoord was, die een komplot van Fenians aan den dag had gebracht en de regeering te vergeefs gesmeekt had, daar hij arm was en het zelf niet kon be kostigen, overtocht naar Amerika voor hem te betalen, daar hjj anders gedood zou worden. Om tot een vroolijker onderwerp over te gaan, deed het ons van harte goed te zien hoe de Wil lem Barents in de Engelsche nieuwsbladen vermeld werd met betrekking tot het terugvinden dei- bemanning van het Noordpoolschip Eira, welk vaartuig geheel verloren is gegaan, doch gelukkig zonder dat eenig mensckenleven te betreuren is. De opvarenden, onder commando van hun wak keren aanvoerder, den heer Leigh Smith, moesten overwinteren op Kaap Flora, waar men een huis bouwde van steen en graszoden, en het overdekte met de zeilen van het schip, dat door de jjsschollen lek was geworden en gezonken. Men voedde zich hoofdzakeljjk met vleesch van jjsbeeren, en be halve de herhaalde bezoeken dier weinig aanlok- keljjke dieren had men nog bovendien te kampen met allerongunstigst weder. Van den 21e" Au gustus '81 af, toen het vaartuig zonk, leidde men dit leven voort tot op den 2en Augustus van dit jaar, waarop men de Willem Barents ontdekte, en spoedig daarop door het schip The Hopewaar mede sir Allen Young zoo edelmoedig ter op sporing van de verloren gewaande Eira uitging naar Engeland werd overgebracht, waar de wakkere bemanning eerst sedert twee dagen ge land is, en allen uitstekend wel zjjn, op uitzon dering na van éen enkelen matroos, die aan kanker in den mond ljjdt, wat wel geen gevolg zal zijn van hun belangwekkenden maar minder aan- genamen tocht. Op Dwars in den Weg nabjj Brouwershaven zit aan den grond het schip Collier Quaiside, kapt. Hardcastle, met een lading steenkolen van Newcastle naar Rotterdam. Het schip heeft op den Ooster gestooten, is daardoor lek geworden en om zinken te voorkomen aan den grond gezet er staat vier voet water in het ruim. Men is bezig de lading in vaartuigjes over te brengen. Vlissingeii, 24 Augustus. Naar zee ver trokken het Eng. stoomschip Blencoivegezagv. Brown, naar Londen. Gisteren gepraaid bij Dungeness het Noorsch driemastschip Regulus, bestemd naar Middelburg. Oostburg, 23 Augustus. Voortdurend bljjft de aanvoer klein en de vraag beperkt tot consumptie. Die heden lager koopen kon. Nieuwe rogge en gerst komen voor in voldoende qualiteit doch laten in droogte nog te wenschen over. Men kocht tarwe van 10 tot 11.50; rogge 7 a ƒ7.50; wintergerst 6 a ƒ6.50; zomergerst ƒ5.75 a 6.25haver 3.50 a 4; paarden boonen 7.75 a 8.25erwten 8 a ƒ9; koolzaad niet getoond. Middelburg, 24 Augustus. De aanvoer van heden was wat ruimer dan verleden marktdag, en alleen nit Walcheren, bestaande in jarige en nieuwe tarwe, andere nieuwe artikelen en kool zaad. Jarige tarwe werd voor verbruik en ver zending langzaam gekocht tot 0.50 lager. Nieuwe Walchersche tarwe in de blankste en zuiverste soorten voor zaaiing gevraagd en ƒ0.25 a ƒ0.50 lager gekocht. Minder blanke soorten weinig gezocht en mede 0.50 lager. Nieuwe rogge in de blankste, droogste en zuiverste qualiteit gezocht ter zaaiing en verbruik, bleef prijshoudend. Dito wintergerst onveranderd. Dito zomergerst 0.10 lager. Nieuwe groene kookerwten die goed bljjven opkomen, begeerd en vorige notering betaald. Witte-, bruine- en paardenboonen niet aangeboden. Karweizaad niet getoond. Winterkoolzaad weinig meer aangeboden en zeer weinig gevraagdde noteering bljjft dezelfde. Jarige Walchersche tarwe 10.50, 10.75 a ƒ11; nieuwe dito zaai- tarwe 10.75 betaaldgewone soorten 10.50 a ƒ10.25; dito zaairogge ƒ8; mindere 7.75; dito wintergerst ƒ6.25 a 6.50 dito zomergerst 5.90 a ƒ6; dito groene kookerwten ƒ10.75 a ƒ11; winter koolzaad 11.75 a 12; raapolie ƒ33, patentolie 35, per vat op 6/w. contant 1 korting. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.05 a 1.15; eieren per 100 stuks 3.80. Bergen op Zoom, 24 Aug. Puike jarige winter tarwe 11.a 12.nieuwe dito 10.a 11.50; mindere 7.a ƒ9.75; roode 8.—a ƒ11.— rogge ƒ7.— a 7.50; boekweit 6.—a nieuwe dito 6.— a 6.40zomer gerst 5.40 a 6.10haver 8.— a 9. kookerwten 10.— a 10.50; paardenboonen 7.a ƒ7.50; kanariezaad a bruineboonen a witteboonen ƒ10.a 10.50; duivenboonen ƒ9.50 a ƒ10.25; koolzaad 11.50 a 12.—. Suiker vast 26 j a 26j, 3 laatste maanden 25 a 25fmeiassen stilboter per stuk 0.90; l kilo 0.57 i eieren per 26 stuks ƒ1.00. Amsterdam. 23 24 STAATSEEENINGES. Aug. Aug-. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/jj pet. 677/8 677/g dito dito dito 3 v 813/4 dito dito dito .4 1025/s dito Obl. 1878 f 1000. 4 102S/4

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3