N° 199. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 24 Augustus. LA THOVATELLA, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 23 Augustus. FEUILLETON. (DE VONDELING), MIBDELRIIRGSCHE COURANT. In de St. Ct. is opgenomen een uittreksel uit de verslagen omtrent de werkzaamheden der com mission van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers over 1881. Daaruit blijkt dat in dat jaar uit Amsterdam verscheept werden 10.004 landverhuizers, waarvan 4203 Nederlanders, 5657 Duitschers, 94 Russen (Polen), 36 Engelschen, 7 Denen, 3 Zwitsers, 3 Italianen, 1 Zweed. Uit de provincie Zeeland waren er 330 afkomstig. Te Rotterdam vertrokken 18.151 landverhuizers waaronder 4414 Nederlanders, en 13.737 vreem delingen. Uit Harlingen vertrokken 1491 personen, waar onder slechts 20 vreemdelingen. Den 12en Augustus ji. heeft te Lissabon de uitwisseling plaats gehad van de akten van be krachtiging der consulaire conventie, den 1™ December 1880 aldaar tusschen Nederland en Portugal gesloten. Naar het Dagblad verneemt is graaf D'Arco- Valley, tot dusver raad van legatie bij het Duitsche gezantschap te Brussel, benoemd tot zaakgelas tigde van Duitschland bij het Nederlandsche hof. De graaf wordt Donderdag of Vrijdag in deze residentie verwacht. De heer Von Schmidthals, die thans nog de functiën van zaakgelastigde alhier vervult, zal eerstdaags naar Berlijn vertrekken, om zich ver volgens te begeven naar Lissabon, waar hij Duitsch land bij het Portugeesche hof zal vertegenwoordigen. Uit Berlijn wordt aan het R. Nbl. gemeld dat door een groot aantal Duitsche kooplieden een adres bij de rijksregeering ingezonden is om de Duitsche postverbinding met Engeland voortaan over Nederland (Vlissingen) te doen plaats hebben, daar de verbinding over België door de herhaalde vertraging der Belgische treinen onpractisch is, terwijl de tijdelijke of gedeeltelijke verzending over Vlissingen tot nogtoe uitstekend bleek te voldoen. In de gisteren gehouden zitting van den Haag- schen gemeenteraad werd mededeeling gedaan dat de heer Jansma van der Ploeg de concessie voor de exploitatie van electrische klokken in die gemeente aanneemt. In diezelfde zitting werd het voorstel van burg. en weth. tot het brengen eener hulde aan de nagedachtenis van den oud-burgemeester, jhr. mr. Gevers Deynoot, aangenomen. De tweede algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging van Gemeente-ambtenaren zal te Zwolle plaats hebben den 31en Augustus a. Onder de punten van behandeling komt voor een voorstel omtrent de benoeming van eene permanente commissie, teneinde met het bestuur werkzaam 6 Novelle vanBaronRoberts. Eindelijk ging de deur open en zij werden bij de abdis toegelaten. Na de eerste begroeting zei deze tot vrouw Crispina «Gij zijt vermoeid van de verre wandeling en van het hooge klimmen, men ziet het u aan, wilt gij misschien iets eten of drinken De toegesprokene dankte en daarna vervolgde de abdis tot Benetto «Luister eens, jongelinggij zijt hier wat moois begonnen Net als ik van te voren gezegd heb, het zal een ongeluk zijn als dat meisje het klooster verlaat, zoowel voor ons als voor de kin deren. Maar het is de wil der gebenedijde en, o wonderook haar eigen wil. Niet dat zij dit toe geeft; want als men haar vraagt of zij zich vrij willig in die verloving schikt en of zij meent ge lukkig te zullen worden, het lieve kind, dan zegt zij niets en wordt vuurrood. Somtijds krijgt zij tranen in de oogen, maar dat zijn geen tranen y»n berouw, die glinsteren niet zoo neen, te zijn in het belang van de oprichting van het pensioenfonds, en de bespreking der belangen van de gemeente-ambtenaren in het algemeen. Van den secretaris der Unie ontvangt de Stan daard den volgenden staat der scholen met den bijbel. Getal scholen Getal leerlingen in in 1881 1882 1881 1882 Groningen - 32 32 4865 5024 Friesland 66 66 8315 8435 8 8 1076 1130 Overijsel 10 11 2226 2192 Gelderland 56 58 7880 8286 Utrecht 26 28 5002 5085 Noord-Holland 48 49 9242 9823 Zuid-Holland 83 86 14597 15856 Zeeland 20 21 2448 2510 Noord-Brabant 15 15 1534 1634 Limburg 1 1 22 25 365 375 57207 "60000 12 nieuwe scholen met den bijbel zijn of komen spoedig in aanbouw en staan dus eerlang geopend te worden, nl. te Dordrecht, Oudewater, Charlois, Amsterdam, Wormerveer, Surhuizum, Warnswerd, 's Gravenhage, Rotterdam, Vreeswijk, Monniken dam en Kralingen. Van de 375 bestaande scholen worden er 158 gesubsidieerd door de vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs tot een jaarlijksch be drag van 28,150 en 30 scholen worden gesub sidieerd door de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs tot een bedrag van 5450. Voor de 60,000 leerlingen, die onze scholen bezoeken, worden jaarlijks (berekend tegen 20 per kind) 1,200,000 door de ouders en belang stellenden in de «school met den bijbel" vrijwillig te zamen gebracht. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Bat. Hand. medegedeeld dat het voornemen bestaat, onze vestiging te Samalangan op te heffen. De betrokken departements-chefs zijn dientengevolge van de noodige bevelen voorzien. Te Kampen is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer m' P. Roetert Tak Ez., kanton rechter aldaar. Aan het „politiek rapport" van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, loopende tot 27 Juni, is het volgende ontleend: Ofschoon de resultaten van den tocht naar den Gle-Taroem-pas op den 14eö Juni alleszins bevredi gend waren, bleek het weldra, dat er weder marau- deurs in den bergpas waren teruggekeerd; ook Toengkoe di Tirou zocht zijn verbrand kamp op. Den 18en werd daarom opnieuw een patrouille daarheen gezonden, die den pas doortrok zonder noemenswaardigen tegenstand te ontmoeten. En kele dagen later vernam het bestuur, dat Toengkoe di Tirou de wijk had genomen naar Mata Aer Batoe Mergati, aan den voet ran den Goenoeng-Raja, gelegen op 1600 M. afstands achter Anaq-Gle. die glinsteren niet zoo nu, gij zijt onge duldig, jongeling, dat kan ik mij begrijpen, gij verlangt ernaar om uw moedertje te laten zien welk een voortreffelijke keus gij gedaan hebt, ja, goede vrouw, gij kunt lang zoeken eer gij nog zulk een dochter vindt. En een engel van goed heid, zeg ik n, nu, tot over een half uurtje, gij neemt mij immers niet kwalijk in den tuin zal zij niet zijn, misschien in de kerk, gij moet rechtsom gaan, den gang door zoo 1" Het kerkje dat zij betraden was klein en ar moedig, met kale muren en een platte, half ver molmde houten zoldering. Links stonden de groote banken -joor de zusters, rechts de kleine bankjes voor de .vondelingen. Het was er sche merdonker, en al het licht dat door de smalle venstertjes kon vallen, scheen zich op het altaar te vereenigen. Daarboven hing een oude schilderij, Christus als kindervriend voorstellende, en daar onder stond, blinkend en schitterend, alsof van haar al het licht uitging, een nieuw vergulde Madonna, op een zilveren halve maan; het ge zichtje was fijn geschilderd en keek vriendelijk lachend naar omlaag. Daarnaast knetterden twee gele waskaarsen met roode vlammenhet rook er naar wierook en verwelkt groen. Daar zag hij haar weder «Moeder, daar is zij," zei Benetto, en trok haar aan den rok. Anita lag op de onderste trede geknield en De gemaakte militaire manoeuvres oefenden een woldadigen invloed uit op de hoofden en de goed gezinde bevolking, die door de voortdurende stoute rooftochten van de maraudeurs in onrust dreigden te geraken. Meermalen werd het bestuur door de hoofden van voorgenomen aanvallen der maraudeurs ver wittigd, waardoor deze konden worden verijdeld. Niettemin is hier een treurig voorval te vermelden, dat in den nacht van 18 op 19 Juni op Poeloe Bras plaats greep. Een bende van naar schatting 60 man stak de veekraal en de koclieloodsen, op eenigen afstand van het steenkolen-etablissement gelegen, in brand, vermoordde een mandoer en 4 Chineesche koelie's, en een Atjeher, in dienst van den administrateur, verwondde nog verschei den personen en maakte zich meester van eenige goederen en geld, gezamelijk voor een waarde van pl. m. 2000, en van eenige wapens. Eerst den 22en kon met de vervolging der roovers een aanvang worden gemaakt, nadat den 20e® een detachement van 60 man van den vasten wal was aangekomen. Vier der roovers werden achterhaald, terwijl de bevolking voortgaat met het opsporen der misdadigers. Naar het schijnt, be- hooren dezen allen op Poeloe Bras thuis, waar de bende door een Makassaar en een Javaan georga niseerd moet zijn. Den 22en werd ter hoogte van Kali Lingkar het transport van Kroeng Gloempang door de bende van Toekoe Hasan bin Toekoe Paja aange vallen. Hoewel het transport gewaarschuwd en daarom tot. pl. m. 100 bajonetten verstrekt was, gelukte het den maraudeurs zich van verschillende goederen meester te maken. Twee Europeesche en even zooveel inlandsche fuseliers en drie dwang arbeiders werden gekwetst, een dwangarbeider werd gedood. De Atjehers verloren twee dooden en twee gewonden. In den politieken toestand der onderhoorigheden kwam geen verandering. Door den oudst aanwezenden zeeofficier in- en vóór de monding der Indragiri-rivier wordt onder dag- teekening van 24 Juni jl. o. a. het volgende bericht «De gouvernements-stoomer Indragiri kwam den 19eM Juni liier weder terug, medebrengende de postpakketten en zes kisten met gezelschapsspelen, tabak en pijpen, hoeken enz., ons toegezonden van wege het centraal comité van het Roode Kruis in Nederlandsch-Indië, ter veraangenaming van het leven van den matroos hij de hier gestationneerde scheepsmacht. Die nieu we onbekrompen toezending van bedoeld comité wordt door de bemanningen met dankbaarheid ontvangen en op hoogen prijs gesteld." Onze consul-generaal te Lissabon maakt de vol gende opmerkingen over den handel tusschen Nederland en Portugal Een geregelde stoomvaartverbinding is het groote desideratum. De booten der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij hebben deze plaats in de laatste 20 jaren aangedaan, juist dikwijls genoeg om de kleine zeilschepen weg te jagen, die voor stak boven allen uit; de grootste vondelingen lagen naast haar, de kleineren op de treden voor haar en de allerkleinsten bovenaan, dicht naast elkaar. Een was nog bezig om naar boven te klouterendoch rolde telkens weêr achteruit. Allen hadden de handjes gevouwen voor het ge bed, en telkens wanneer die van vermoeidheid zakten, hief Anita de haren hooger op* Dat was een stilzwijgende berisping, want fluks gingen ook de kleine handjes weêr in de hoogte. Men hoorde slechts een zacht gefluister, waaruit men af en toe een woord van het gebed kon opvangen, doch het kleintje, dat te vergeefs de hoogste trede zocht te bereiken, liet met opzet een luid gepre vel hooren. Thans keerden een der biddenden zich om en verzocht Anita om zijn handjes, die uit elkaar gegleden waren, weêr saam te voegen. Daardoor werd het profiel van Anita zichtbaar, dat door de terugkaatsing der vergulde Madonna met een matten glans verlicht werd en zich scherp afteekende tegen het donkere altaarkleedeen gedeelte van het edele voorhoofd, die fijne lijnon van den neus en tusschen de rozenlippen een paar blinkende witte tandjes, ach I en die groote, mooie oogen 1 Benetto trilde bij de gedachte hoe die groote oogen hem in den tuin hadden aangekeken, ja, tot in het diepst van zijn hart waren doorgedrongen. Nu stond Anita op en de kleinen volgden schie lijk haar voorbeeldzij boog voor de Madonna de kleinen maakten insgelijks een dienaresje, waarmede enkelen echter niet terecht konden. heen voor dezen handel werden gebruikt, maar niet geregeld genoeg om een vermeerdering der zaken teweeg te brengen. In den laatsten tijd zjjn zij regelmatiger aangekomen op haar uitreizen naar Italië, maar niet op haar thuisreizen van de Middellandsche zee naar Amsterdam. Daarom schenken onze kooplieden, uit den aard der zaak, bij voorkeur hun aandacht aan andere havens, zooals Havre, Antwerpen, Liverpool, Hamburg enz., waar de goederen vanhier uitgevoerd, onge veer dezelfde prijzen maken als in Holland en waarheen stoomers varen, die hier bijna wekelijks laden. De opmerkingen slaan op de producten der Portugeesche koloniën, als koffie, was, cacao, gom copal enz., zoowel als op inlandsche produc ten en fabricaten, waarvan ik noem sinaasappelen, aardappelen, kastanjes, sissers, kurk, honig enz. Een zeker getal kleine vaartuigen, voorname lijk uit Vlaardingen, komen nog telken jare om ladingen zout voor de visscherijen, vijgen uit de zuidelijke havens en wat kurk te halen. Die kleine galjooten en schoeners zijn in hun soort om de wijze waarop zij bestuurd worden, vaak door enkele mannen en jongen», bewonderens waardig en schoon somtijds bespot, houden zij den naam en faam der Hollandsche zeelui uitstekend op. Sinds eenigen tijd is de prijs van Portugeesch zout aanmerkelijk omhoog gegaan, ten gevolge van ongunstige seizoenen en hebben de Nederlandsche visscherijen haar voorraad van elders moeten halen. Een goede zonnige en windrijke zomer zal dit echter weer in orde brengen. Een tak van den Portugeeschen handel is tot dusverre zeer door de Nederlandsche kooplui ver waarloosd, ik bedoel den handel in wijnen, die in dit land in een groot aantal variëteiten wor den voortgebracht en voor verdere ontwikkeling vatbaar zijn. Tegenwoordig worden duizenden vaten lichte Portugeesche wijnen maandelijks naar Bordeaux verscheept, vanwaar zij daarna hun weg naar de meeste andere landen vinden, Holland incluis, maar onder Fransche namen en waar schijnlijk met bijmengsels, in geen geval zoo ge zond als het zuivere druivensap, dat nog in dit land te krijgen is. Waarom zouden de groote Nederlandsche wijnkoopers hun voorraad niet rechtstreeks vanhier nemen Als hun klanten er op staan Chateau Margaux, St. Julien enz. op hun flesschen te zien, dan kunnen zij die etiquet- ten er even goed in Holland als in Bordeaux op plakken, maar het zou veel beter zijn, als zij zich trachtten los te maken van Fransche namen en de Portugeesche wijnen invoerden zooals zij zijn. Collares, Termo tinto, LavradioBucellas Carcavellos, witte Lissabon en vele andere soorten zouden zich spoedig spoedig een naam maken en zouden wellicht den noordelijken smaak beter passen dan de dunne en somtijds zure, maagzuur gevende „Bordeaux-wijnen." Omtrent den toestand van veld- en boomvruch ten schrijft de Leidsche Ct Met het eindigen der hondsdagen heeft de groot ste warmte van den zomer haar toppunt bereikt, Daarna begaven allen zich naar den üitgaüg' Eensklaps werd het meisje Benetto gewaar, wiens oogen als twee brandende kolen op haar ge richt waren. Zij ontstelde, bleef een oogenblik staan, doch beiden waren zoo getroffen, dat zjj geen groet wisselden. Daarna vervolgde zij haar weg, trok de klein tjes achter zich aanzooveel als elke vinger harer handen er kon vatten en de anderen hielden zich aan haar japon vast. Anita was in de verwarring bijna gedachteloos het wijwater-bakje voorbijgegaandoch zij bedacht zich nog intijds, doopte de hand in het koperen bekken en nu wilde elk kind ook wijwater heb ben zij deelde aan allen ervan mede en nadat ook de kleinste zijn kruis gemaakt had, verdween zij met haar geheele gevolg in den kloosterhof, waar de zon om elk hoofdje een gouden stralen krans vormde. »Kom, moeder!" zei Benetto eindelijk, als uit een droom ontwakendhet was alsof de tegenwoordigheid van Anita hem alle gedachten ontnomen had. Nu eerst vestigde hij den blik op zijn moeder. «Alle heiligen! Wat is er?!" Zijn moeder lag voorover op de knieën en bedekte hare oogen met de handen. «Dat is zijdat is zijbracht zij met moeite uit. «Nu ja, moeder, zeker is zij dat, maat wat hebt gij toch?" «Heilige Moeder Gods, sta ons bjj, dat wjj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1