Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. pen liebben. De gelegenheden waarbij dit ge schied is, kan ik mij niet allen meer te binnen brengen, doch ik zou die speeches zonder veel moeite kunnen opsporen, en met name kunnen wijzen op die van den heer Mundella naar aan leiding van de motie van den heer Chaplin in het vorig jaar gehouden. Dit alles betreft de maatre gelen tegen de longziekte. Tegenover het mond en klauwzeer werden bij ons te lande weinig maatregelen genomen. Tegenwoordig is dit wel eenigszins meer het geval, maar het zijn niet zulke als de Privy council hier kan nemen, namelijk het afsluiten van geheele districten. In dat opzicht hebben wij ons echter, om Engeland's goedkeuring in te oogsten, vele opofferingen getroost en in elk geval kon niet gezegd worden dat onze maatre gelen niet afdoende waren, daar zij de besmetting uit het geheele land, met uitzondering van het spoelingdistrict, hebben doen verdwijnen. „Het laatste jaarverslag van de veeartsen ij kun dige afdeeling van de Privy Council spreekt met grooten lof over de maatregelen in Nederland ge nomen om de longziekte uit te roeienmaar be vat in verband daarmede de mededeeling, dat alle beesten, die in het spoelingdistrict worden geslacht, onderzocht worden en dat een groot aantal lijdende aan de pleuro-pneumonia bevonden werden, ofschoon zij voor de slachting als volkomen gezond waren beschouwd, en dat het veeartsenijkundigen niet onbekend is, dat die ziekte dikwijls voorkomt in een gedeelte van de long, zonder eenige dei- gewone kenteekenen te vertoonen. Dit rechtvaar digt de meening dat een land waarin pleuro-pneu monia eens vasten voet heeft gekregen, moeilijk vrij van besmetting kan genoemd worden, alvorens een lang tijdvak is verloopen, gedurende hetwelk geene ziekte is gevonden in levende of doode bees ten, en derhalve grond oplevert voor de onder stelling dat de ziekte geheel uitgeroeid is. Dat mag volkomen juist zijn, maar in dit geval zou het nog lang kunnen duren vóór ons vrijdom van invoer van vee wordt toegestaan. Het verslag bevat lange mededeelingen omtrent de veeziekten bij ons te lande, en daaronder ook een vertaling van het verslag van den heer Wirtz, directeur van de veeartsenij kundige school te Utrecht, aan den minister van binnenlandsche zaken, dd. 10 Sept. 1880, speciaal over rotkreupel. Het beslaat 19 bladzijden, terwijl bij de meeste landen 1 bladz. volstaat en dat van Duitschland er slechts drie inneemt. Klaarblijkelijk is de ver tegenwoordiging onzer belangen in goede handen. In 1881 werden in Engeland, Wales en Schot land aangevoerd uit Nederland296,208 stuks slachtvee, namelijk 35.960 runderen, 254.477 scha pen en 5.771 varkens. Het totaal was in 1880 bijna 60000 meer, namelijk 355.477; dat is het gevolg dei- belemmerende bepalingen. Hoewel onze veehandel derhalve klaarblijkelijk, en dat is een goedteeken, andere plaatsen van débouché tracht te vinden, is hij op Groot-Britannië toch nog altijd van genoeg belang, om alle pogingen aan te wenden ons vee weder toegelaten te krijgen. Het verschil in prijs zou belangrijk blijken zijn. consuls. Erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Amsterdam de heer G. Brandt. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Huissen P. J. MasionBreda mr E. de Man IJselmonde C. A. Molenaar, secretaris dier ge meente Oosthuizen J. P. M. Oosterman, secretaris dier gemeente; Terschelling D. Redekes, secretaris dier gemeenteBarradeel C. van Dalsen-Fontein Menaldumadeel mr W. A. BergsmaSloten E. A. R. Lichten voort Cats; Sprang en Vrijhoeven Capel J. van Dijk. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het arr. Schiedam J. H. Kramers. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht P. H. van Moerkerken, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, uit welke betrek king hij eervol wordt ontslagen. (Zie laatste berichten van Zaterdag). Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Yenlo C. E. Péan, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijktot leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk W. Tollius Glusenkamp. veeartsenijk. dienst. Op verzoek eervol ont slag verleend aan W. F. Steygerwalt, te Rotter dam, als gouvernementskeurmeester van vee aan den veearts J. F. Lameris, te Delft, de titel toegekend van gouvernementskeurmeester van vee en hem belast met de visitatie van vee te Rotterdam voor de inlading in een schip naar het buitenland bestemd, met bepaling dat hij te Rotterdam moet zijn gevestigd. geneeskundige raden. Op verzoek aan J. B. van Kalmthout, te Goes, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. leger. Verleend de rang van luit.-kol. aan den gepens. majoor der cavalerie W. F. C. Hamming. pensioenen. Op pensioen gesteld de kapt. J. R. Keuchenius, van het 5e reg. inf. en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1495 's jaars. Dr J. Romenij, leeraar in de scheikunde en natuurlijke geschiedenis aan II. B. S. te Breda, is als zoodanig benoemd aan de H. B. S. te Dor drecht. In de twee jongste zittingen te Zwolle der Sy node van de Christ. Geref. kerk, brachten de Bel gische afgevaardigden baron van Prisse en ds. Eggenstein van Brussel verslag uit omtrent de Vlaamsche Evangelische Zendingkerkde afge vaardigden uit Amerika aangaande den stand der kerk in dat werelddeel, en de predikant Reuver over de Vrije Evangelische kerk in Pruissen. De verschillende verslagen getuigden van geestelijken en geldelijken welstand en vooruitgang. Voor eene in Bohemen te stichten kerk is onder de leden der vergadering ongeveer 130 ingezameld. Litt. b der op de agenda voorkomende stukken, de theologische school, hare verplaatsing, hare docenten enz is door de synode in behandeling genomen en zal wegens de belangrijkheid wel aanleiding tot zeer uitgebreide gedachtenwisseling geven, gelijk uit de praeadviezen reeds blijkt. SKieriliseee, 20 Aug. In de namiddag godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk alhier, hield de heer Montijn, beroepen naar Schiedam, zijn afscheidsrede naar aanleiding van 1 Cor. 15, vers 58. Een buitengewoon talrijke schare had zich in het kerkgebouw vereenigd. Na het uit spreken van den zegen werd den scheidenden leeraar het laatste vers van Psalm 121 toegezon gen. Volgens telegram van het departement van marine, moet Z. M. schroefstoomschip Tromp met spoed gereed gemaakt worden, ten einde naar Indië te gaan, in plaats van de Zilveren Kruis. Den 16en Sept. a. zal te Rotterdam over gaan aan boord van de Drenthe een detachement suppletietroepen, bestemd voor Oost-Indië, sterk 35 manschappen, benevens 7 onderofficieren, onder bevel van den 2en luit. der inf. J. Borman de Munck en het medegeleide van den 2en luit. van datzelfde wapen E. A. C. van Regteren, en den 23en daaraanvolgende te Amsterdam aan boord van de Prins van Oranje een detachement van gelijke sterkte, onder bevel van den len luit. der inf. N. T. van der Tak en het medegeleide van den 2en luit. van datzelfde wapen L. J. Ludolph. Met 30 September aanst. zullen van de Kweekschool voor zeevaart te Leiden ongeveer een lOOtal jongens op elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van Wassenaer worden overgeplaatst. Het aangekondigde kinderfeest, reeds dagen te voren door 't jonge volkje met ongeduld verbeid, werd gisteren avond, onder leiding van den heer O. Meunier van Arnhem, in het Schuttershof alhier gegeven en is uitstekend geslaagd. In de kolf baan, die versierd en als het ware in een balzaal herschapen was, kwamen te half zeven ongeveer 150 jongens en meisjes samen om het feest met een optocht te openen. Op de tonen der opwek. den rampspoedigen slag bij Collin, op den 18en Juni 1757. »Den volgenden Zondag, -- verhaalt de veldprediker Küster, 's ochtends vroeg te zes uren, toen ik reeds te paard zat om te gaan pree- ken en het avondmaal te bedienen, kwam de overste Balby mij spoorslags te gernoet rijden en bracht mij een koninklijk bevel, om in de predikatie den moed der troepen, die door de nederlaag gezonken was, door alle gepaste godsdienstige troostredenen weder op te beuren. Ook ontving ik de moeilijke order om de officieren en gemeenen, die zich slecht gekweten hadden, over hun plichtverzuim zonder eenige verschooning te onderhouden, terwijl mij tevens verzekerd werd, dat de koning zich nauw keurig bericht zou laten geven van de wijze waarop ik dezen last zou vervullen. Nog meer, ik moest de leerrede in de tent van vorst Mau- rits van Dessau uitspreken. Deze dappere man rechtvaardigde zich echter, dadelijk na de predi katie, zoo mannelijk en zoo luid, dat hij reeds een uur later de hem tot dus ver onthouden eere- wacht terug bekwam." De directiën der Pruisische staatspoorwegen in Rijn-Pruisen hebben, naar wij vernemen, de han delaren in steenkolen dringend uitgenoodigd, hun wintervoorraad, vooral van kachelkolen, reeds zoo veel mogelijk in de zomermaanden te betrekken, teneinde storingen in het spoorwegverkeer te voorkomen. Het Niemos van den Dag bevat eene belangrijke correspondentie uit Londen over onzen veehandel met Engeland. Zooals men weet, moet onder de bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten van dieren al het vee uit Nederland in eene Engelsche haven aangevoerdbinnen 24 uren worden geslacht, wat een ongunstigen invloed heeft op de prijzen. Het is van het grootste belang voor den Nederlandschen landbouwersstand dat deze bepaling worde opgeheven. De vereischten, schrijft de correspondent, volgens de Londensche kamer van landbouw, om ons vee weder toegelaten te zien, zijn: 1° dat het komt uit streken waar geen besmettelijke veeziekte heerscht, en waar 2° afdoende maatre gelen tegen het ontstaan of de verspreiding daar van genomen worden. Wat het le vereischte betreft kan men aanvoeren dat in ons land geen besmettelijke ziekten voorkomen met uitzondering van een zeer klein district, bekend als het „spoelingdistrict". Daar komen nu en dan geïso leerde gevallen van longziekte (pleuro-pneumonia) voor, alles bij elkander ongeveer 200 per jaar. Overigens is geheel Nederland reeds sedert ge- ruimen tijd vrij van longziekte, zoowel als van mond- en klauwzeer en rotkreupel bij schapen en varkenskoorts. De eenige reden, waarom Neder- landsch vee niet wordt toegelaten, ligt derhalve in het voortdurend voorkomen van longziekte in het spoelingdistrict, en daar deze wegens den aard van het voedsel aldaar wel nimmer zal verdwijnen, zou ons vee ook nimmer meer toegelaten mogen worden Waarom zou het niet mogelijk zijn ons vee toe te laten uit alle streken des lands, behalve uit het spoelingdistrict, desnoods ver gezeld van een behoorlijk gelegaliseerd certificaat, waaruit kan blijken dat het nooit daar binnen, of in aanraking met vee uit dat district is ge weest, terwijl het district zelve voldoende kon worden afgesloten. Voor zulk eene uitzondering voor een deel van het rijk bestaat een precedent, want de invoer van vee uit Duitschland is geheel verboden, zelfs „ter slachting aan de losplaats terwijl die van vee uit Sleeswijk-Holstein (met dat proviso) is toegestaan. Er bestaat dus geen enkele reden waarom ons vee niet weder zou worden toegelaten, als van onzentwege maar vol doende maatregelen ten opzichte van het spoe lingdistrict worden genomen. Wat nu het 2e vereischte betreft, moet erkend worden, dat wij al het mogelijke hebben gedaan, er. met het beste gevolg. De Britsche regeering weet dit, en wanneer het noodig bleek hier te lande maatregelen tegen besmettelijke ziekten te nemenen de goede uitwerking daarvan door parlementsleden in twijfel werd getrokken, is dooi den president en den vice-president van den Privy Council steeds vooral gewezen op ons land, als een bewijs dat de repressieve maatregelen gehol- wat zeg ik men moet haar beminnen Ein delijk had hij geen rust meer. Per Dio, een ge lofte die men in den nood aan de Madonna doet, mag men niet zoo lichtvaardig opnemen. Het was reeds laat in den middag toen hij zich weer op den weg naar het klooster bevond. Hij was er toevallig langs een omweg gekomen, maakte hij zich diets. Daar zag hij reeds den met groen overdekten tuinmuur. Terwijl hij met moeite voortliep door het onlmüd, dat als het ware een verschansing voor den voet van den muur vormde, overviel hem als uit een hinderlaag de gedachtedat die muur toch volstrekt niet hoog 'was, en eenige zijner vrienden zouden er zeker schik in hebben om in een nachtelijk uur met hem daarover te klimmen en de Trova- tella eenvoudig te schaken. Ja, tot straf voor haar spotten en lachenZou men haar niet nog baas kunnen worden De Madonna vergeve die boosaardige gedachtenEn zie, dat was al te verleidelijk, over een bres, die niet moeielijk te bereiken was, klom hij tot aan den rand van den muur omhoog, hurkte daar neêr en zag in den tuin. Het was een glooiend veld met allerlei vrucht- boomen, waarvan de bladeren, door den wind be wogen, in de zon flikkerden. Daarboven lag de open zuilengang, de trap was leeg. Hij hoorde weer eenige kinderstemmen, gelijk het verwijderd gepiep van vogeltjes, maar hij wist niet waar zjj vandaan kwamen. Zoo lag hij lang met oogen en ooren op den loer. Eindelijk kwam er iets aan, door de wijn- gaard-allée. Eerst zag Benetto slechts het bruine katoen der vondelingen-jurken door het groen schemeren, daarna hoorde hij een geitje blaten. Zijn hart bonsde als een hamer. Welk een schrik Dat was zij waarlijk Wat scheen zij groot als zij liep Zij droeg een kindje op den arm, dat voortdurend met de handjes naar de wijngaard ranken greepzoodat die als wimpels vlogen boven de hoofden der aankomenden. En de los hangende haren van Anita vlogen om het hardst met de ranken meê. Zij was barrevoets, haar katoenen kleedje fladderde om hare beenen, ter wijl zij langzaam voortliep. De zon scheen haar vlak in het gelaat en daardoor merkte zij het hoofd van Benetto, dat boven den muur uitstak, niet op. Plotseling sprong hij er met zulk een vaart overheen, dat de steenen hem achterna rolden, en in een oogwenk liep hij de allée in tot hij vlak voor haar stond. Zij slaakte een kreet en wilde terug gaanmaar bleef toch staan. »Zie zoo," zei hij, hier ben ikVergeef mij dat ik dien toegang gekozen heb, maar ach, denk wat gij wiltDaar ben ik. Ik moet u spreken." Eerst trok zij een rimpel tusschen hare wenk brauwen, doch toen zij hem in het goede, open hartige en nu zoo verlegen gelaat zag, werd haar gelaat vriendelijker. »Gij moet mij aanhoorenvervolgde hij, en drukte zijn rechterhand op zijn hart. »Niets nieuws en gij weet alles reeds." Zijn stem werd vaster en nu kwamen de woor den, op helderen, bijna kalmen toon voor den dag. - Luister, ik heb u onrecht aangedaan van morgen. Ik heb u voorgelogen. Ik sprak van een vriend in wiens naam ik kwam. Neen, geen vriendik zelf ben het, ikEn niemand anders dan ik heeft de gelofte gedaan om u en geen andere tot vrouw te nemen. Weet, dat ik de Heilige Moeder in den nood gezworen heb, en nu Zij mij gered heeft, heeft mijn gelofte zeker ge nade gevonden in Hare oogen. Daar hebt gij hethier sta ik, zeg ja of neen. Neen, zeg nietNeen, Anita, gij m o o g t niet neen zeggen." Zij stond over al hare ledematen te beven, hare oogen waren met angstige spanning op hem ge richt, hare geopende lippen bewogen zich als sprak zij in zich zelf; ook het kindje staarde Benetto vragend aan en dus waren er vier oogen als sterren op hem gericht, totdat hij de betoovering verbrak en uitriep Anita, zie ik eruit, alsof gij mjj niet kond t vertrouwen Zij schudde langzaam het hoofd. (Wordt vervolgd.) kende muziek marcheerden zij, nu eens met tweëen, dan met vieren, dan weder alleen, nu een kron kelende slang, dan een grooten kring of een ver rassend figuur vormend, om met een rondedans te eindigen. Na een polka, kwamen premiespellen voor jon gens en meisjes aan de beurt, waarbij voor hard en zakloopen prijzen werden uitgeloofd en die, zoowel aan de deelnemers als aan de toekijkers, veel vermaak verschaften. Zonder ophouden hield de heer Meunier de kinderen op die manier aan genaam bezig, totdat in de pauze een tombola gelukkigen en natuurlijk ook minder tevredenen maakte. Er was echter geen tijd om lang zuur te kijken, want nadat de bengaalsche verlichting van den tuin was afgeloopen, werd het feest dansende en spelende in de groote zaal voortgezet en met een groote vlaggen-polonaise besloten. Half tien was het uurtje van gehoorzaamheid voor hen die nog geen vijftien jaren oud waren. Zij verlieten ongaarne den prettigen avond, en de heer Meunier zal uit de onstuimige ovaties, die de jeugd hem bracht, bespeurd hebben dat hij zich gisteren veel kleine vrienden en vriendinnen heeft gemaakt, die niets liever willen dan dat hij zijn bezoek eens spoedig herhaalt. Ook vele ouderen zullen dat gaarne zien. Na het aanzien der kindervreugde kwam hunne beurt en werd er nog een paar uren prettig gedanst. Mamweert, 19 Aug. Door de rijks-politie alhier is tegen zekeren A. d. D., werkman, proces verbaal opgemaakt wijl hij bij een bakker brood haalde op naam van C. N., winkelier. De politie nam het brood in beslag toen reeds 4 onsen ver bruikt waren. Daar bewezen is dat gemelde A. v. D. gedurende eenigen tijd een flink weekgeld verdient, zal zijn voorgeven als zou armoede hem tot den diefstal hebben gedreven, niet tot ver schooning kunnen strekken. ïerseke, 20 Aug. Naar men verneemt zijn in den nacht van 5 op 6 Augustus uit de bakken liggende in de Oosterschelde, onder deze gemeente, 10 a 15000 zaaioesters ontvreemd. In Haulerwijk bestaat reeds eene sekte der- Mormonen, ten minste de godsdienstige richting dier gemeente komt in vele opzichten, wat betreft de gebruiken, met die der Mormonen overeen. Tot leeraar is beroepen een zekere v. d. S., vracht rijder op Gorredijk. Zijn eerwaarde wil alleen aan de beroeping gehoor geven, wanneer de gemeente hem vergunt de vrachtrijderij met zijn ezelkar te blijven aanhouden. Een en ander zal hoogst waarschijnlijk wel in verband staan met de ver diensten, die aan het ambt van leeraar aldaar verbonden zijn. De overeenkomst schijnt nog niet getroffen te zijn. 't Is ook minder gebruikelijk hier te lande twee zulke ambten te combineeren. De Israëliet bericht; dat door tusschenkomst van het plaatselijk comité te Rotterdam voor de vervolgde Russische Joden en van dat der Alliance, verschillende dier ongelukkigen daar ter stede zijn geplaatst, die tegen een behoorlijk weekgeld werk zaam zijn. Over hun gedrag en werk is men hoogst tevreden en wel zoodanig, dat van ver- schillende zijden bij de genoemde commissiën aanzoek is gedaan, om zoo mogelijk meer dier werklieden te doen overkomen, die dan mede dadelijk eene plaats kunnen vinden. Waalwijk, 18 Aug®. De Noord-Brabant- schestoomtramweg-maatschappij, die aanvankelijk begonnen is met fraaie rijtuigen uit de kon. fa briek van J. J. Beynes te Haarlem, heeft in de laatste dagen bepr oefd of andere rijtuigfabrikanten ook tot minderen prijs even deugdzame rijtuigen maken konden. De Gebr. Van Delft, rijtuigfabri kanten te Tilburg en Besoyen, hebben aan dien eisch volkomen voldaan. Een 2e kl. rijtuig voor 28 personen wordt thans door de reizigers, wegens zijn aangename inrichting gezocht en geprezen. Op gelijke wijze is door de firma P. Herbrand en c°. te Ehrenfeld, Keulen, een sierlijk rijtuig afge leverd voor 50 reizigers, men zegt ruim 800 goed- kooper dan dergelijke rijtuigen voor 46 reizigers van eerstgenoemde firma. Deze proeven zullen de firma Beynes groote concurrentie berokkenen. Het lot van het bekende kasteel en ridder goed de Canneborgh te V aassen, niet ver van Apel doorn gelegen en eenmaal een bezitting van Maarten van Rossem, wiens beeld in den voorgevel prijkt, zal weldra worden beslist. Aanstaanden Woens dag, 23 dezer, zal de toeslag plaats hebben. Op den Amstel zijn Vrijdagavond voor de leden der Amsterdamsche roei- en zeilvereeniging en ge- noodigden proeven genomen met draagbare bootjes. Zij zijn vervaardigd van linnen met een laagje India-rubber en wegen 16 a 17 KG., bij een diep gang van ruim twee Eng. duimen. Door de Engelsche India Rubier Company wor den niet alleen roei-, maar ook zeilbooten vervaar digd voor éen en vier personen, die bjjzonder worden aanbevolen voor jagers en visschers, mili taire doeleinden (genie en pontonniers) en om dienst te doen als reddingstoestellen aan boord van sche pen. Zij onderscheiden zich van de vroegere India- Rubberbooten, o. a. ook daardoor, dat zij, ofschoon vol water gerakende, niet zinken, ten gevolge der luchtdichte afdeelingen. De proeven werden bijgewoond door een groot aantal belangstellenden en schenen algemeen zeer te voldoen. De Engelsckman, die het vaartuigje beurtelings als roei- en zeilboot, hangmat, bad en reddingstoestel gebruikte, werd herhaaldelijk toegejuicht. Bij een dezer dagen te Heumensoord gehou den schietwedstrijd, uitgeschreven door eene bui- gerschietvereeniging, en waaraan door de schutterij en het garnizoen uit Nijmegen en een ander burgersckietgezelschap werd deelgenomen, waren de marketentsters der infanterie door de militaire overheid gemachtigd om sterken drank te ver- koopen. Ten gevolge daarvan waren een groot aantal militairen, schutters en anderen beschonken en ging het er zeer onbehoorlijk toe.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 4