BUITENLAND. Laatste Berichten. r* Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. gestelde wijziging aan van de formule van art. 27' van 't reglement op liet examen betreffende de toelating tot het predikambtzij zal aan de hoof delijke stemmen der provinciale kerkbesturen tot eind-beslissing worden gegeven. Het voorstel werd aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. De meerderheid bedoelde vooral meer eenvoud en klaarheid en daardoor ook meer waar heid te brengen in de belofte, die werd afgevraagd. De aangenomen redactie luidt aldus»Wij ondergeschrevenen, door het prov. kerkbestuur van(of door de commissie der Waalsche kerken) tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten, beloven dat wij daarin overeenkomstig onze roeping met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de belangen van het Godsrijk en, in overeenstemming hiermede, die van de Ned. Herv. kerk, met opvolging van hare verordeningen, naar vermogen zullen behartigen/ Heden morgen is een jongeling, Van A. gehee- ten, werkzaam aan de fabriek der Commercie- Compagnie alhier, bij het omhoog werpen van een drijf riem, met de machine in aanraking gekomen, met het treurig gevolg dat hij eenige malen werd rondgeslingerd. Behalve dat hij eenige minder beteekenende kwetsuren bekwam, is een zijner armen op drie plaatsen gebroken. Nadat hem de eerste geneeskundige hulp verleend was, is hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De heer J. L. Wertheim, bekend letterkun dige, secretaris aan de Tooneelscliool, is te Amster dam na een langdurig lijden bezweken. Hij was voornamelijk bekend door zijne uitmuntende ver talingen van werken van Coppée. Bij het bouwen van de kazerne te Amers foort is weder van een hoogen steiger een dei- werklieden nedergestort. Deze is de vierde per soon wien bij dat werk door onvoorzichtigheid een ongeluk trof. De Delftsche coöperatieve winkelvereeniging, die 353 leden telt, heeft gedurende het tweede kwartaal 1882 in den kruidenierswinkel ƒ14.414 46 ontvangen en in den schoenenwinkel ƒ2661.28). De netto winst in beide winkels heeft over dat tijdvak 1767.86 j bedragen. De ter reede van Zierikzee liggende Engel- sche barge Davenport, kapt. J. Hooker, komende met eene lading salmoniak, in balen, van Wool wich, bestemd naar Emmerik, is in den nacht van 14 op 15 dezer niet ver van Domburg gestrand. Reeds tijdig in den voormiddag was kapt. Bow- byes met den reddingskotter Willem van Houten op de plaats der stranding. Aan het opdagen dezer hulp en aan de in de nabijheid zich bevindende barge Yulon, kapt. Stone, is het toe te schrijven, dat het scheepje met de vrij kostbare lading be houden te Zierikzee is binnengebracht. Betreffende den toestand der gekwetsten bij het spoorwegongeluk te Vogelenzang verneemt men uit Haarlem dat de heer en mevrouw Stale- man vooruitgaan. Hun kind loopt weder geregeld en is nagenoeg hersteld. De toestand van mej. Humel boezemt bezorgd heid in. Ofschoon de laatste nacht rustig was, vreest men toch voor haar leven. De heer Gladstone zal met zijne echtgenoote, zijn dochter en zijn zoon, om uit te rusten van de parlementaire campagne, een kruistocht van tien dagen maken op een stoomjacht van lord Wolverton. Het overig deel der vacantie zal de premier op Hawarden doorbrengen. Bij het bombardement van Alexandrië kostte ieder schot uit een der 80-tons kanonnen van de Inflexible f 306. Van de 25-tons kanonnen, zooals de Monarch, de Téméraire en de Alexandra ze voeren, kost een schot 84. De heer Bradlaugh heeft aan zijne geestver wanten eene circulaire gericht om hen aan te wakkeren om gedurende de vacantie de parlements leden ten behoeve zijner zaak op te wekken. Hij zal in October wederom trachten zitting te nemen in het lagerhuis. Pittsburg, een der groote middelpunten der N.-Amerikaansche nijverheid, is op dit oogenblik ook het centrum van een storm in de arbeids- wereld, welks gevolgen nog niet zijn te voorzien. Ten zuidwesten der stad, in Cumberland, zijn de mijn werkers der kolenmijnen reeds 5 maanden in werkstaking tegen eene vermindering van loon van .37 per ton. Ten zuidoosten in het Pan Handle ga.skolengebied doet zich sedert April hetzelfde voor, en ten noorden en westen dei- door mijnen omgeven stad vindt men evenzeer werkstakingen. De groote ijzerfabrieken hebben, na korte sluiting, den arbeid hervat tegen een loon, later te Pittsburg te bepalen." Daardooi is deze stad het slagveld geworden van den arbeidsstrijd. Gedurende twee maanden loopen er nu ongeveer 10.000 arbeiders ledig, en de gewoon lijk in den rook der fabrieken gehulde stad geniet nu den vroolijken zonneschijn zoo onbelemmerd als men dien maar op het vrije veld kan hebben. In Pittsburg zijn de hoofdkwartieren der machtigste arbeidersvereenigingen van de wereld. De vereeni- ging van ijzer- en staalarbeiders telt minstens 50.000 leden en heeft hare vertakkingen in bijna iedere fabriek, van Maine tot het Rotsgebergte. De Ridders van den Arbeid met 15.000 a 20.000 arbeiders bewegen zich in andere industrieën en eene vereeniging van mijnwerkers telt 12.000 leden. Verder is Pittsburg het middelpunt van eene vereeniging van telegrafisten, van glas-arbei ders en van vele anderen. In dezen tijd van werkstaking kan men de stad dus houden voor het centrum van depressie" van den arbeidsstorm. Het geneeskundig tijdschrift The Lancet schrijft omtrent het vertrek van den prins van Wales naar eene Duitsche badplaats: »De toe stand van den prins, waarover onlangs is geschreven, is zeer eenvoudig, en bet is nuttig dien ook eenvoudig mede te deelen. Z. K. H. heeft in den laatsten tijd veel werk gehad, en evenals aan anderen die afgemat zijn, gaf men hem den raad om van dit seizoen gebruik te maken om eene aangename plaats op te zoeken en daar te doen als de andere bezoekers, de baden te gebruiken. Verandering- van plaats en klimaat, rust en zulke wijzigingen in den leefregel als door het verblijf aan eene Duitsche badplaats worden geboden, zullen, naar men hoopt en gelooft, den prins nuttig zijn. In waarheid is er van deze zaak niets meer te zeggen. De prins leidt een vermoeiend leven en behoeft rust, die hij kan genieten waar hij heen gaat, om naar alle waarschijnlijkheid voor de lichaamsoe feningen van het najaar, door dit uitstapje ver sterkt, terug te komen." 19 Augustus des morgens te 8 uren. HAMEN DEK PI. AATSEN. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Wind- Ba- Toe- rom. Btand stand. richt. kracht. lucht. 762.5 OZO 1 1. bew. 762.7 ZO 0 z. bew- 761.9 Z 0 z. bew* 762.7 zzw 1 1. bew. 763.7 zw 1 7.. bew. Tem pera tuur. Cels. 17 I0 17 20 19 Eene depressie bevindt zich ver en N. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en ZO. waarts. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 1.0 V. heden morgen 8 H. 1.0 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 762.4 m. m. Verwachtzwakken wind, goed weder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 18 Aug. 'savonds 11 uren 60 gr. 19 i, 's morgens 8 uren 67 gr. 's middags 1 uur 7+ gr. 's avonds 5 uren 77 gr. P. 's filravenliage. Het voornemen bestaat om in de vergaderzaal van den gemeenteraad alhier een marmeren gedenksteen te plaatsen, ter nage dachtenis aan den burgemeester Gevers Deynoot. Een daartoe betrekkelijk voorstel zal in de raads zitting van Dinsdag worden behandeld. Haarlem. Uit Vogelenzang wordt bericht dat mejuffrouw Humel, het slachtoffer van het jongste spoorwegongeluk, heden aldaar is overleden. Als de PorteBnog meê wil doen aan het dempen der Egyptische onlusten, moet zij zich haasten hare troepen te zendenwant de Engelschen gaan met kracht aan het werk. Al de Engelsche schepen die voor Alexandrië lagen, behalve twee, zijn naar Aboukir gestoomd, welks forten heden of morgen zullen beschoten worden. Zijn zij ver nield, dan zal eene landingsdivisie onder den opperbevelhebber, sir Garnet Wolseley, aan wal gaan en met eene andere kolonie, die van Ramleh uittrekt, eene gecombineerde manoeuvre tegen de troepen van Arabi in het werk stellen. De En gelsche legermacht wacht dus met handelen niet op de Turksche troepen. Terwijl uit Konstantinopel wordt geseind dat het onwaar is dat lord Dufferin op eene spoedige beslissing der Porte aandringt, en men daaruit de niet onwaarschijnlijke slotsom trekt dat Engeland er de voorkeur aan geeft om alleen te handelen, zeggen geruchten uit Berlijn, dat men daar verstoord is over de aarzeling der Porte, en dat aan baron Hirschfeld is opgedragen den sultan tot handelen aan te sporen. De Times-correspon dent meldt als de heerschende meening in de Duitsche hoofdstad, dat de Porte weder vervallen is tot hare oude taktiek van uitstellen en tot groot ongenoegen der Duitsche regeering haar antwoord aan Engeland vertraagt. Zij smeedt nieuwe intriges en maakt nieuwe fouten, waar onder Turkije's positie slechts kan lijden. Nadat de Porte ertoe was gebracht om hare eerste fout te herstellen, toe te treden tot de conferentie en zich bereid te verklaren tot militaire tnsschen- komst in Egypte, hoopten hare vrienden dat zij nu ernstig hare belangen zou behartigen. Zij greep echter de voordeelen van een snel en beslist optreden niet aan. Nu zegt men wel dat de sultan uit godsdienst-motieven is weerhouden de militaire overeenkomst te teekenen, en dat hij hoopt dat eene vrijwillige overgave van Arabi hem uit de moeilijkheid zal reddenmaar intns- schen heeft hij het gunstig oogenblik laten voorbijgaan en kan eene nu uit te zenden expe ditie slechts matigen invloed meer uitoefenen. De Porte zal te laat komen en niet van de gelegen heid kunnen gebruik maken om zich zekere rechten te bodingen. De sultan zou zoo gaarne die militaire overeen komst aan het oordeel der conferentie onderwerpen om enkele wijzigingen van Engeland af te dwingen, maar de conferentie heeft geen lust in die taak. Wij willen en mogen geen mandaat geven aan eenige mogendheid, zeggen de gezanten, en de goedkeuring door ons van zulk eene conventie zou een mandaat zijn van Europa aan Engeland en Turkije. Daarenboven zou de Engelsche gezant, tegenover zulk een eisch, verdere deelneming aan de beraadslagingen opzeggen, en dan was het geheel uit met de nu slapende vergadering. Met zulke redenen wijst men den sultan af en laat hem zitten zonder openlijken steun tegenover Engeland. Riaz pacha, een der besten onder de voor Eu- ropeesch toezicht gezinde staatslieden van Egypte, heeft zijn oordeel over de quaestie aan een dag bladcorrespondent medegedeeld, vóór hij van Mar seille naar Alexandrië vertrok. »Ik heb volkomen vertrouwen, zeide hij, in de oprechtheid der verklaringen van den heer Gladstone, dat het eerste doel der Engelschen de herstelling der orde is. Mocht het ministerie in Engeland worden omvergeworpen, dan wachten wij eene meer heerschzuchtige politiek, die rechtstreeks zou lei den tot een Engelsch protectoraat, waartegen elk waar Egyptenaar zich ten sterkste zou verzetten. Europa ziet wel met bezorgdheid Engelands op treden aan, maar het zou, uit vrees voor een al- gemeenen oorlog, zelfs in een protectoraat toe stemmen. Wat Arabi betreft, hij zal niet lang weerstand kunnen bieden. Zijn onmiddellijke toe komst is onderwerping of een spoedige nederlaag. In elk geval gaat de Engelsche staatkunde kaar eigen weg, ongehinderd door de andere mogend heden. Arabi zal er niet ongestraft afkomen. Hij verdient het lot van een beginselloozen avonturier en verrader, die op aanhitsen van enkele vreem delingen zijn land te gronde heeft gericht. De heer De Lesseps maakt zich door zijne voortdurende pogingen van verzet belachelijk en de Engelschen toonen groote toegevendheid door hem niet weg te jagen. Zij zijn te gevoelig voor zijne vroegere groote diensten om tot ruwe maatregelen over te gaan." Als Riaz werkelijk zoo heeft gesproken en de duimen der redactie in de wording van dit bericht geene rol hebben gespeeld, dan is de oud- premier een welkome helper voor de Engelschen en een wensckelijk uitvoerder van eene latere nieuwe regeling, waartoe hij of Ckerif pacha trou wens van zelf waren aangewezen. Aan de Temps, geen Engelsche courant, werd uit Alexandrië bericht dat Arabi, nadat hij van de aankomst en het aantal der Engelsche troepen was onderricht, weinig moed had op den goeden uit slag van den strijd en zich had uitgelaten dat hij voor een vertegenwoordiger der Porte de wapenen wel zou willen nederleggen. In dezen val zal ech ter de Engelsche regeering niet loopen. Zelve wil zij de baas zijn in Egypte en niet den overwegenden invloed aan den sultan in handen spelen. De zitting der Engelsche kamers is gisteren ge sloten met de gewone vormen. Eerst werden de commons voor de balie der lords geroepen om de koninklijke goedkeuring op een aantal wetten te kooren voorlezen, waarna elk huis zijne verga dering verdaagde tot 24 October. Slechts twee wetten van eenig belang kwamen in deze vijf maanden tot stand, de nieuwe dwangwet voor Ier land en de wet op de achterstallige pachten. Met moeite werd hare behandeling voltooid en menig heftig tooneel, menig groot tijdverlies toonden aan hoezeer bette betreuren is dat de cloture-wet is blijven liggen. Landgenooten Er werd in den laatsten tijd herhaaldelijk ge wezen op de 'gevaren welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concurrentiewaarmede die hoofdbron van ons volksbestaan te worstelen heeft. Inderdaad ze zijn niet licht te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allen, wien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die gevaren het hoofd kan worden geboden. Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig wezen, het luidt voor allen, ook zelfs voor hen, die van bescherming heil verwachten, hetzelfde: in de eerste plaats door eigen energie, door eigen krachtsinspanning, door degelijke ontwikkeling. Dat zagen de verschillende landbouwmaatschap- pijen in ons land hoe langer hoe meer in. Van daar hare telkens herhaalde pogingen om den landbouwer bekend te maken niet alleen met de verbeteringen, die elders in het landbouwbedrijf werden ingevoerd, maar vooral ook om er hem toe te brengen, die verbeteringen over te nemen en in practijk te brengen, om de gulden les bij hem ingang te doen vinden, dat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. De Nederlandsche bodem is zoo rijk en het Nederlandsche rundvee zoo goed, dat onze land bouwers, mits zij bezittengezond verstand, goe den wil en goede trouw, de toekomst niet donker behoeven in te zien. Maar de Nederlandsche landbouwer, den goeden niet te na gesprokenmoet wakker geschud worden uit den ouden sleur, waaraan hij maar al te zeer is gehecht en die iedere verbetering tegenhoudt. Het werk in dien zin door velen verricht, bleef niet zonder vrucht, maar de arbeid mag niet stil staan, krachtiger dan ooit moet worden voort gegaan op den ingeslagen weg. Dat begrepen ook de besturen onzer Neder landsche landbouwmaatschappijen toen zij besloten te trachten met vereende krachten een algemeene landbouwtentoonstelling in ons land tot stand te brengen. Onze landbouwtentoonstellingen hebben altijd een zeer locaal karakter gedragenzij hebben daardoor niet krachtig genoeg de ontwikkeling van ons landbouw in de hand gewerkt. Het wordt hoog tijd dat eindelijk eens op een centraalpunt van ons land worde bijeengebrachtal wat landbouw en veeteelt in heel ons land vermo gen hoog tijd dat een groote wedstrijd tusschen landbouwers uit alle gewesten van ons land, onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeergeloealiseer- den toestand opheffe. Niet alleen van den buiten lander, maar vooral ook van elkander kunnen onze landbouwers leeren; maar daartoe moeten zij tot elkaar gebracht worden, de voortbrengselen van elkanders bedrijf leeren kennen, en het goede dat ieder heeft, leeren waardeeren en overnemen. En hij, die zijn bedrijf reeds zóo heeft ontwikkeld, dat hij gerust de concurrentie met den buitenlan der onder de oogen durft zien, de Nederlandsche landbouwer, die op internationale tentoonstellingen in den vreemde, de eer van onzen Nederlandschen landbouw wist te handhaven, hem worde eindelijk ook eens de gelegenheid gegeven om onder gun stiger voorwaarden, binnen de grenzen van zijn eigen land, zich te meten met den vreemdeling. Jaar op jaar worden in naburige landen inter nationale landbouwtentoonstellingen georganiseerd waarheen de Nederlander met veel moeite en kosten zijn vee, zijn zuivel en landbouwproducten heen zendt, maar nog nooit noodigde Nederland, het landbouwland bij uitnemendheid, den vreemdeling tot een edelen wedstrijd op landbouwgebied binnen eigen grenzen uit. En dat men in het buitenland er prijs op stelt, den Nederlandschen landbouw te leeren kennen, dat bewijzen de commissiën, die Amerika en Engeland met dat doel reeds tot ons afzond. Die kennismaking van het buitenland met wat wij op landbouwgebied vermogen, die voor onzen handel de beste vruchten zal afwerpen, zij wordt door niets krachtiger in de hand gewerkt dan door een goed geslaagde internationale tentoonstelling, die door dat internationale karakter leerrijk kan zijn in hooge mate voor den Nederlander. Ook dat overwogen de besturen onzer landbouw maatschappijen toen zij tot het houden eener inter nationale landbouwtentoonstelling zichvereenigden- Groote nationale belangen, de ontwikkeling van onzen vaderlandschen landbouw en de uitbreiding van onzen landbouwhandel, staan dus in nauw verhand tot het tot stand komen en het welslagen dezer tentoonstelling. Nederlanders! ook de eer van ons volk is erbij betrokken. Ik vraag het u, zou het geen schande wezen als het landbouwende Nederland niet zoo veel geld kon bijeenbrengen, dat althans eindelijk ook eens in ons eigen land gebeure, wat wij telken jare bij onze naburen op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen Zou het Nederlandsche volk aan het comité voor de internationale landbouw tentoonstelling zijne bijdragen onthouden Ik kan het niet gelooven. Niet in de eerste plaats groote giften vraagt het comité, ook al zullen die natuurlijk met dank baarheid worden aangenomen. Maar het vraagt voor een echt nationale onderneming bovenal aller medewerking, dan behoeven de giften niet groot te zijn. Met vol vertrouwen roep ik bij dezen allen op, die onzen Nederlandschen land bouw liefhebben en wien onze nationale eer ter harte gaat, om ons bij het niet gemakkelijk werk, dat ons werd opgedragen, te steunen en door woord en daad het welslagen der eerste interna tionale landbouwtentoonstelling in Nederland te helpen bevorderen. De weg daartoe is aangewe zen. Wij verzochten reeds de hoofden der ge meentebesturen, om geholpen door de verschillende landbouwvereenigingen, waar die mochten bestaan öf zelf gelden te willen doen inzamelen voor ons doel, öf commissiën daartoe te vormen. Waar zulke commissiën reeds zijn geconstateerd of onze lijsten op andere wijze circuleeren, daar vraag ik veler bijdragen. In die gemeenten waar voor de bevordering van ons doel nog niets werd gedaan, daar roep ik alle welgezinden op, om door het vormen eener commissie tot het inzamelen van gelden, hen die ons hunne bijdragen willen schen ken, daartoe in staat te stellen. Moge mijn vertrouwen op veler medewerking niet worden beschaamd Huize De Cloese bij Lochem, 11 Aug. 1882. C. J. Sickesz, Voorzitter van het uitvoerend comité der internationale landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. Vlissingen, 19 Aug. Gisteren avond gepas seerd het Ned. stoomschip Watergeus, gezagv. Muller, van Ter Neuzen naar Bilbao. Heden binnengekomen het Eng. stoomschip Blencowe, gezagv. Brown, van Londen. Gepasseerd de Ned. kof Drie Broeders, gezagv. Douwes, van Antwerpen naar Bergen. Beugen op Zoom, 19 Augustus. Boter per stuk 1.halve ƒ0.55; eieren per 26 stuks ƒ1.10 Amsterdam. 18 19 STAATSLEENINGEN. Nederland. Cert. N. \V. Sch. 21/2 pet. dito dito dito 3 dito dito dito A dito OU. 1878 r 1000. België. Obligatien21/2 Frankrijk Origin. Inschr 3 Hongai ije. Obl. Leening 1867 d 1205 dito Goudleeuiug5 u dito dito fl 500 6 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli 5 dito April-Oct. 5 dito dito Goud V Polei:. Obl. Schatkist 1844 4 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 dito dito 18815 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 Cert. Inschr. 5e Serie 1854, 5 n Aug. fi77/g 1021/is 102% Aug. 873/4 82 1029/jg 1025/g 781/s - 945/8 797/g 1005/g 643/8 651/4 643/4 80 527/8 901/o 941/2 10011/kj «41/3 051/8 645/s 53 901/2 - 541/3

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2