BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Kerknieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. In het begin dezer eeuw bestonden er zeven zende linggenootschappen met ongeveer 170 zendelingen. Thans zijn er minstens 70 zendelinggenootschap pen met niet minder dan 2500 Europeesche en Amerikaansche zendelingen. 24,000 is 't getal der inlandscke voorgangers. Vóór 80 jaren waren er naar schatting omtrent 50,000 bekeerde Heidenen. Nu telt de Evangelische zending er minstens 1,650,000. Hiervan komen erpl. m. 310,000 op West-Indië, 40-a 50000 op West-Afrika, 180,000 op Zuid-Afrika, 240,000 op Madagascar, 40-a 50000 op Indië, 90,000 op den Ind. archipel, 45-a 50000 op China, 300,000 op de Zuidzee-eilanden. Voor 80 jaren bedroegen de gezamenlijke inkom sten der Evangelische heidenzending 'sjaars nog geen 60,000. Heden meer dan 25 millioen. Voor 80 jaren waren er niet meer dan 70 zendingscholen. Nu zijn er over de 12,000 met ruim 400,000 leerlingen. In 't begin dezer eeuw bestonden er nog slechts 50 overzettingen der H, Schrift. Nu meer dan 250. De Evangelische zendelingen hebben in den tijd van 70 jaren van niet minder dan 60 talen, die nog geen literatuur hadden, de woordenboeken en spraakkunsten bezorgd. Gisteren morgen is te Breda bij het rangee ren van een trein een machinist-leerling van de machine gevallen en zoo ernstig gekwetst, dat een zijner armen en een been moesten afgezet worden. Naar de Hoogeveensche Ct. verneemt, is onlangs te Beilen, een jong, aanzienlijk, rijk Christen, van elders, met gebruikelijke plechtig heden, in bijzijn van verschillende geestelijken tot het Israëlietische geloof overgegaan. Het blad meent, dat de liefde bij deze geloofsverandering een hoofdrol heeft gespeeld. De heer Schorer te Berlijn, uitgever van het Familiënblatt, zal onder den titel Echo uitgeven een weekblad, dat een overzicht geeft van de binnen- en buitenlandschepers, brochures etc. Het eerste nummer zal den 9en Sept. verschijnen en 32 folio bladzijden groot zijn. De zestienjarige zoon van een hotelhouder te Nijmegen, dezer dagen pas van school thuis geko men, was in het hotel behulpzaam bij het afdragen van eenige schotels. Van een daarvan nam hij een stuk vleesch en stak dit in den mond; toen hij zag dat dit door een der huisgenooten werd opge merkt, wilde hij het vleesch haastig inslikken; doch het bleef hem in de keel steken, en niette genstaande de spoedige hulp van twee geneesheeren mocht het niet gelukken het vleesch te verwijderen. Onder een verschrikkelijk lijden is de ongelukkige knaap gestikt. De Haagsche fancy-fair ten voordeele dei- Russische Joden, heeft f 6500 opgebracht. Eene verloting, tegen 1 het lot, wordt gehouden van de onverkocht gebleven voorwerpen. Jannetje Struik doet weder van zich spreken. Kostbare voorwerpen, ter waarde van ruim f 100.000, werden in de laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kal- verstraat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan de juffrouw in bruikleen gegeven, omdat men was overeenge komen, dat de eigenlijke levering niet zou plaats hebben dan tegen gelijktijdige betaling. De juffrouw is echter in het bezit der voorwer pen gebleven zonder contante betaling, waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevonden een klacht in te dienen bij den officier van justitie. In de Celebes courant komt een ingezonden stuk voor uit Bima, geteekend A. W., vermoede lijk de agent aldaar van de N.-I. StoomvaartmiS, waarin hjj een verslag geeft van een tocht tot opsporing van de schipbreukelingen van het stoom schip Banda. Alles wat hij gevonden heeft is een reddingsboei, waarop, volgens een der geredden, kapt. Reineke na het omslaan der sloep geklom men was, verder 2 deurplanken, eenige stukken en brokken van sloepen en een rondhout. Op Toro Long zijn gevonden een verrekijker en 2 kleine watervaten. Yan de schipbreukelingen heeft hij geen spoor gevonden. Volgens zeggen van eenige Badj oreezen zouden de vermisten door haaien ver slonden zijn, want ten Z. en W. van het eiland Padder waren er dien dag zeemonsters in overvloed, die heen en weer zwommen om hun prooi te zoeken. Op Ternate heeft, na afloop van een receptie ter eere van den regeeringscommissaris, een le luitenant, die Alfoeren werft, en dikwijls daarbij daar beneden allemaal aan de deuren en op de trappen te giebelen„kijk, daar is hij, die wil een Trovatella huwenNu ja, hjj heeft ook een gelofte gedaan, maar het is toch een dwaasheid, een vrouw uit het Vondelingshuis te gaan halen Ik weet wat ik weet en hoe goed ik af ben, mis schien meer te benijden dan menigeen, die het geluk met heele brokken van den hemel denkt te halen." «Gjj zijt er toch niet geweest, Benetto Die vraag hoorde hij niet. »Een van de vrouwen ging zelfs midden op den weg voor mjj staan, en wierp mij den naam Rosettina voor de voeten. »Hoor eens," zei ik, wat wilt gij toch met Rosettina? Heeft zij meer aanspraak op mij dan op een van hare tien andere vrijers? Kan ik het helpen dat zij zich over mij wat in het hoofd gezet heeft «Maar gij mocht haar toch gaarne lijden, Benetto »Wie zegt dat, moeder? Men is jong en heeft gezonde oogen en frisch bloed. Men ziet ook wel wat schoon en begeerenswaard is en loopt er zelfs op, staat halve nachten voor een zeker venster, zingt liederen en serenades, zeker, dat zijn zoo van die teekenen. Menigeen zou het liefde noemen, men gelooft het zelf bijna maar sedert gisteren weet ik het wel beter. Dat is net alsof gjj naar Napels gaat op een somberen dag en alles toch mooi en heerlijk vindtmaar daar breekt ineens de zon door, en al wat gij in botsing kwam met den hulpprediker De Graaf, bij wien de inlanders hun bezwaren inbrachten, dezen opgewacht en hem onder de opmerking: «Zoo, Godsman, nu zal ik je vermoorden," een pak slaag gegeven. De luitenant zit in arrest. Men meldt van Bandong, dat de vuurspu wende berg Goenoeng Goentoer weer aan het spoken is en niets dan modder uitwerpt. Is dit verschijnsel, zooals men vreest, een voorspel van een grootere uitbarsting, dan is de onderneming Trogong, gelegen aan den voet van dien berg, niet buiten gevaar. Volgens de overlevering heeft deze krater de gewoonte van om de veertig jaren meer of minder hevig te werken en moet het thans ongeveer veertig jaren geleden zijn, dat de laatste uitbarsting plaats had. De Konstantinopelsche correspondent van de Daily News deelt, onder strikt voorbehoud, eene tijding mede welke in de Turksche hoofdstad is verspreid. «Geheime comité's van Muzelmannen zijn aan het werk in Damascus, Beyrout, Aleppo en Jerusalem. De Mollalïs van Aleppo loopen langs de straten, roependeDen dood aan de ongeloovigenZelfs zou waarschijnlijk een bloed bad zijn ontstaan, doch de flinke_ houding van Engeland en zijne militaire toebereidselen joegen den samenzweerders schrik aan. De Fransche am bassadeur ontving een telegram, waarin onlusten in Palestina werden voorspeld, en zond dit aan den grootvizier." De jeugdige gade van De Lesseps, wier lief tallig gelaat vóór een paar jaren de bewondering wekte van de lezers der Illustration, is niet, wat men in het dagelijks leven noemt op haar mondje gevallen." Zij heeft den volgenden brief geschreven aan den Londenschen Observer.- «Fransche bladen hebben een artikel van uw blad vertaald, waarin gij den heer De Lesseps voorstelt als hinderlijk voor ulieder daden van kwade trouw, en waarin gij aan de Engelsche overheid aanraadt hem aan boord van een stoomboot te brengen en naar Marseille te zenden. Welnu, ik raad u, zelf dat plan te gaan uitvoeren, en ik kan u verzekeren dat gij het onthaal zult vinden, dat gij verdient. Ik wil er bijvoegen dat ik, hoezeer geboren in een Engelsch land, met minachting deze mjjne nationaliteit wegwerp tegenover een land dat door oneerlijke middelen zich andermans goed tracht toe te eigenen. Ontvang mijnheer, de verzekering der achting, welke u verschuldigd is. Gravin De Lesseps." Toen de beroemde geoloog Ch. Lyell in Amerika was en eene reis met eene Missisippi- stoomboot zou maken, kreeg hij den raad om zijne vracht zoo laat mogelijk te betalen. «En waarom vroeg hij. «Wel, zeide de raadgever, toen ik verleden jaar de rivier op voer, hoorde ik eensklaps roepen„Man overboord«Heeft hij betaald?" zeide de kapitein tot den conduc teur. En toen het antwoord bevestigend luidde, liet hij geen moeite doen om den drenkeling te redden." Over Brünn in Moravië ontlastte zich Dinsdag eene wolkbreuk, waardoor in een oogenblik twee voet water op de straten stond. Alle kelders liepen vol en de stadsriolen barstten door den grooten aandrang. In de lage gedeelten der stad dreven de meubels de deuren uit en werden ze door den stortvloed de hellende straten afgesleept. De oogst en alle plantengroei behalve zeer stevige boomen zijn in de omstreken der stad geheel vernietigd. Het ongelukkig omkomen van professor Jevons roept in de herinnering dat hij het was die in 1866 het eerst de uitputting der Engelsche kolenmijnen voorspelde. Het verbruik bedroeg in dat jaar 101.630.000 ton, en wijl de statistiek aanwees dat het gebruik in ongeveer twintig jaren was verdubbeld, wierp Jevons een ongerusten blik in de toekomst en berekende hij dat men binnen een te begrooten afstand was van het tijdstip waarop de Engelsche kolenmijnen uitgeput zonden zijn. Er werd eene commissie benoemd, die in 1871 rapport uitbracht en meende dat de Engel sche kolen nog slechts 110 jaren konden duren. De prijzen stegen, en de kolen die te Cardiff per ton van 1858 tot 1871 slechts tusschen 4-95 en 5.25 hadden gevarieerd, stegen in laatstgenoemd jaar tot f 6.30, in 1872 tot ƒ9 en in 1873 tot 13.80. Deze paniek had de commissie op haar geweten. Hare berekening, evenals die van Jevons, ging aan een groot euvel mank. Zij nam aan de verdubbeling in 20 jaren, zonder de omstandig heden in rekening te brengen die vanzelf aan die verdubbeling perk moeten stellen. In 1926 zou, volgens hunne rekening, het kolenverbruik 813.000.000 ton moeten bedragen. Om die uit te graven heeft men bij het tegenwoordig aantal werkuren 3.250.000 mjjnwerkers noodig. En zelfs bij de meest gunstige toeneming der bevolking, is het onmogelijk dat Engeland in 1926 zoovele menschen, enkel voor dien arbeid, beschikbaar- heeft. Dat is een der checks, der automatisch tot nu toe gezien hebt is niets tegen die wonder- pracht." Zij begreep hem niet en schudde het hoofd. «Wees maar bedaard, moeder, er zal niets gebeuren dat u onaangenaam is bangue diDio (drommels) wat brandt die wond. Maar de lange Carlo zal mij niet ten tweeden male aanko men met zijn plagerijen! Niets ergs moeder; beneden aan de kaai zei hij iets tegen mij over de Trovatella. De anderen lachten. Daar kookte mijn bloed over, wjj vielen elkaar aan, er werden messen getrokkken en toen kreeg ieder een aan denken ik aan de hand en hij aan den schouder. Maar het had nog erger kunnen zijn, als de an deren niet tusschen beiden gekomen waren en dan had de Trovatella lang moeten wachten." Daarna liet hij toe dat zijn moeder zijn wond uitwiesch en verbond. Zoo onder de hand vroeg zij, ofschoon zij die vraag reeds lang op de lippen had «Dus in Salerno wilt gij uw bruid gaan zoeken «Zeker, moeder, en van de week nog, mij dunkt, wij moesten er morgen heengaan." «Zou het niet zou het niet hetzelfde zijn als wij naar het Vondelingshuis in Napels gingen Benetto?" Onder het spreken waren hare oogen strak op het verband gericht. «Maar waai-om, moeder? Wat hebt gij toch dat ik mijn gelofte niet in Salerno mag nakomen Een Vondelingshuis is een Vondelingshuis en een werkende beperkingen, welke Jevons buiten reke ning liet. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het verzwaren van de omkading der Axelsche vlakte, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen, geraamd op 17000. Voor dit werk werd ingeschreven door C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor 20900P. J. Visser Pz., te Hansweert, voor 20000G. D. Bolier, te Sliedrecht, voor 17969; D. Tho- lens, te Hoek, voor 17500; en C. van dei- Hooft, te Ter Neuzen, voor ƒ17190. Ulesaiidrië, De oorlogs-operatiën der En- gelschen zullen beginnen met het bombardement van Moukir, waarna Arabi door twee divisiën aangetast zal worden. 18 Augustus des morgens te 8 uren. KAMEN OER PLAATSEN. Ba- rom. stand. richt. _wiod._! Toe_ j Tem. I stand Pera" kracht. |ueht. j Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 761.8 762.1 761.5 762.6 763.6 WZW zw zzw zw zw I helder -f- 15 1. bew. bew. 1. hew. betr. -f. H 15 18 16 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 755 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.0 V. heden morgen 8 H. 1.0 G. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half Óen 762 m. m. Verwachtzwakken wind en goed weder met verhooging van temperatuur. Ther mornet e rst and te Middelburg. 17 Aug. 's avonds 11 uren 59 gr. 18 I, 's morgens 8 ureD 62 gr. 's middags 1 uur 75 gr. 's avonds 5 uren 71 gr. F. In de Kölnische Zeitung vinden wij een artikel over de volkenrechtelijke positie van Egypte, van dezelfde Berlijnsehe hand die met de door ons medegedeelde communiqués olie goot over de fel tegen Engeland bewogen wateren der Duitscke openbare meening. Wij vinden daarin eene korte geschiedkundige uiteenzetting van Egypte's toe stand, in hoofdzaak reeds vroeger door ons mede gedeeld, doch de herhaling waardig, wijl zij waar schijnlijk het punt van uitgang bevat voor op het herstel der rust te volgen diplomatieke onder handelingen De grondslag van het Egyptische staatsrecht van deze dagen is het besluit des sultans van 1873, waarhij aan den toenmaligen khedive, Ismael pacha, werd toegekend 1° het recht van binnen- landsche wetgeving 2° het recht om met vreemde staten verdragen van niet-politieken aard te slui ten 3° het recht om tot verdediging des lands eene land- en zeemacht te houden zoo groot hij wilde, met uitzondering alleen van pantserschepen; 4° erfelijkheid van het khedivaat naar recht van eerstgeboorte. Dit was een groote vooruitgang bij den firman van 1841, waarbij het leger werd beperkt tot 18.000 man, en wat het erfrecht betreft bepaald was dat het khedivaat steeds Trovatella is er geen zier voornamer door, omdat zij uit het fraaie gesticht te Napels komt." «Nu, ik zou denken, mijn zoon, dat in uw gelofte toch niet ligt opgesloten dat zij juist uit Salerno moet komen. Als het maar een Trovatella is, zal de Madonna zeker wel tevreden zijn." Wat had moeder toch, dat zij zich zoo tegen dat Vondelingshuis te Salerno verzette Hij zag haar vragend aan, maar zij ontweek zjjn blik. «Zoo, beweeg nu uw hand niet onnoodig en gun u wat rust," zei zij, «dan zal het minder op zien baren, weet gij," voegde zij er bedeesd bij. «Minder opzien!" riep hjj bijna boos uit. «De geheele wereld moet het weten! Het ge schiedt immers ter eere der Madonna en verbeeld u niet, dat ik mij schaam om met rnjjn bruidje voor den dag te komen. Geen prinses is meer waard om door de zon beschenen te worden Zijne oogen schitterden van geestdrift. «Weet dan, daar gij het toch vernemen moet, dat ik gisteren zelf in het Vondelingshuis geweest ben en de zaak in orde gebracht heb. Mijne gelofte bezwaarde mij toch erg, en ik wist niet wat er tusschenbeide kon komen. Daarom besloot ik kort en goed om naar het klooster der heilige Niccola te gaan." «Nu, en riep de moeder, die in de alkoof was gegaan en zich daar met iets be zig hield. (Wordt vervolgd.) zou overgaan aan den oudsten in iaren onder de afstammelingen van Mehemet Ali. Toen nu in 1879 Ismael pacha werd afgezet en zijn oudste zoon tot zijn opvolger was benoemd, deed de Porte eene poging om de verleende vrij heden ten deele in te trekken en Egypte onder haar onmiddellijk bestuur terug te brengen, op den voet van den firman van 1841. Engeland en Frankrjjk prostesteerden er echter dadelijk tegen, dat in de met toestemming der mogendheden in 1873 gemaakte regeling veranderingen zouden worden gemaakt zonder voorkennis der mogend heden. Zij stelden dus den eisch dat de te maken wijziging aan de goedkeuring der mogendheden zou worden onderworpen. De Porte bespeurde spoedig dat men dit punt niet zou loslaten en zond bij nota van 30 Juli aan de vertegenwoor digers der mogendheden een ontwerp-besluit, waarbij voor Tefvik de voordeelen van 1873 in hoofdzaak werden bevestigd. De mogendheden waren het er sedert lang over eens dat de rechtstoestand van Egypte noch dooi den sultan, noch door eene der mogendheden, naar eigen willekeur, kon worden veranderd. Ar tikel 7 van het Parijsche verdrag laat Turkije toe om deel te nemen aan de avantages du droit pu blic et du concert Europeenen de mogendheden verbonden zich bij dat artikel om de onafhanke lijkheid en de integriteit van het Turksche rijk te eerbiedigen. Nu is Egypte zonder twijfel een deel van het Turksche rijk, en dus is artikel 7, dat bij artikel 63 van het Berlijnsehe tractaat uitdrukkelijk werd bevestigd, ook op Egypte van toepassing. „De integriteit van Egypte, zoo besluit de Kölnische dit artikel, is dus een bestanddeel van nog heden ten dage geldige Europeesche ver dragen. Geene mogendheid kan dezen rechtstoestand miskennen. Zoekt de staat wiens scheepvaart door het Suez-kanaal de aanzienlijkste is, zijn eigen belang, voor zoover dat hij de Egyptische quaestie en die van het kanaal is betrokken, doorvoorloo- pige zelfstandige maatregelen te beschermen, dan kan die staat toch den aangegeven rechtstoestand niet miskennen. Evenals het Italiaansche voorstel aan de conferentie geen ander doel kon hebben dan de inrichting van een veiligheidsdienst om de scheepvaart op het kanaal tegen mogelijke aanval len van Arabische benden onder de bescherming van geheel Europa te stellen, evenzeer moet men nit de oorlogsmaatregelen van Engeland de slot som trekken dat zij geen ander doel hebben dan de voorloopige bescherming der Britsche belangen. Het door Europeesche verdragen gewaarborgde recht kan noch door de voorzorgen der mogendheden tot bescherming der vrije scheepvaartnoch door oorlogstoebereidselen ter onderdrukking van een opstand in een enkel opzicht worden verkort." Met andere woorden dus zegt dit stuk tot Enge land Indien wij u al de vrije hand laten in de bestrijding van Arabi met of zonder de Porte, beeld u dan niet in dat gij door feitelijk geweld den door tractaten vastgestelden rechtstoestand kunt wijzigen. Deze blijft ongeschonden tot het voor Europa tijd wordt om in zijn raad de vraag te beantwoorden: Wat zal voortaan in Egypte de rechtstoestand zijn Formeel is dit volkomen juist, hoezeer het ons blijft voorkomen dat Engelands feitelijke macht niet zonder invloed zal zijn op de later te maken regeling. Sir Garnet Wolseley, bekend om zijne voort varendheid, heeft twee dagen na zijne aankomst reeds beslist dat de aanval op Arabi niet van Ramlehmaar van Aboukir zal uitgaan. Zondag zal daar van de zeezijde een aanval op de forten worden gedaan, die door Arabi's troepen zijn be zet. De volgende week kunnen wij dus verwach ten werkelijke oorlogsberichten te krijgen. Het vonnis tegen het Iersche parlementslid Gray uitgesproken, wekt veel agitatie en werd gisteren lang en breed in het parlement bespro ken tot zoo laat dat wij den uitslag nog niet weten. De heer Gladstone wees erop dat de ge wone manier, om eene parlementaire commissie van onderzoek te benoemen, nu aan den vooravond der vacantie, niet kon worden gevolgd. De zaak dient dus te wachten tot October, en in den tus- schentijd zag hij geen wettigen weg om de invrij heidstelling van den heer Gray te bewerken. Ook al werd nu eene commissie benoemd, dan zou dat toch niet kunnen geschieden zonder veel moeite en tijdverlies, zoodat hij in het uitstel geen persoonlijk nadeel voor den veroordeelde zag. Hjj vermeed het zorgvuldig in eenige beoor deeling van delict of vonnis te treden. De Iersche leden achtten dit laatste wel noodig en bespraken de zaak uitvoerig, zoodat de be raadslaging in de nachtzitting moest worden voortgezet. Vlissingen» 18 Aug. Binnengekomen en weder naar Engeland vertrokken het kon. Engelsch stoom jacht Osborne, gezagv. Rose. Gent, 18 Aug. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 30.— rogge fr. 21.— gerst fr. 21.50; haver fr. 19.boekweit fr. 17.paarden- boonen fr. 20.— koolzaad fr. 34.— lijnzaad fr. 29.lijnkoeken fr. 24.50koolzaadkoeken fr. 20.boter fr. 2.50 per kilogrameieren fr. 2.30 per 26 stuks. Vussingen, 18 Aug. Boter per kilogram 1.20 a 1.10. Eieren a ƒ4.20 per 104 stuks. Amsterdam, 18 Aug. Raapolie op 6 weken 35L Ljjnolie 27.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2