N° 195. 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 19 Augustus. FEUILLETON. LA TROVATELLA, Middelburg 18 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie'générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. (DE VONDELING), Novelle van Baron Roberts. lUlDDELBUBOSCHE De Staatscourant bevat bet volgend verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland in 1882. De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uitkomst echter middelmatig zijn. Yan de rogge verwacht men eene vrij ruime opbrengst, zoo wat graan als stroo betreft. De wintergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middelmatig beschot opleveren; de qualiteit van stroo en korrel laat te wenschen over. De zomergerst staat vrij goed, hier en daar zelfs zwaar te velde en belooft eene goede op brengst. Yan de haver verwacht men een vrij ruim beschot- De paardenboonen zijn in enkele streken te dun opgekomen, ook liet de peul-aanslag somtijds te wenschen over. Het grootste gedeelte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Yan de witte en bruine boonen (stamboontjes) is slechts een gering beschot te verwachten; bier en daar wordt de bruine soort zelfs mislukt ge noemd. De erwten, aanvankelijk veelbelovend, leden in den peulaanslag en door te vroeg afsterven; de opbrengst kan echter over bet geheel nog bevre digend zijn. Koolzaad gaf slechts een middelmatig, dikwijls zelfs gering beschot; de qnaliteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is, over het geheel genomen, goed geslaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte zeer vroeg vertoond stengel en blad der meeste soorten van de vroege ook de knol zijn vrij sterk aangetast. Een ruim beschot kan niet meer worden verwachthij voortwoekering der ziekte in de knol der late soorten, zon de op brengst zelfs zeer gering kunnen zijn. Suikerbieten, mangelwortels en paardepeen zijn grootendeels te dun opgekomen en achterlijk; zelfs bij verder goede ontwikkeling zullen deze gewassen over het geheel slechts een matig beschot opleveren. Yan klaver en lucerne was de-opbrengst ruim en goed. Het grasgewas leverde, hij een onafgebroken en krachtigen groei, ruim voeder ophooi werd in ruime hoeveelheid, doch door den regen in min of meer beschadigden toestand binnengebracht. De gisteren alhier gehouden collecte voor „de school met den bijbel" heeft 328.23 opgebracht. Ten vorigen jare was de opbrengst 293.47. Zondag middag te twee uren zal door het mu ziekkorps der dienstdoende schutterij op bet Molenwater alhier eene openbare muziekuitvoering gegeven worden. 3 Is dan een kaars of een bedevaart ge noeg? Neen, een gelofte moest bet zijn, waar mijn geheele leven door gebonden werd, misschien onder te lijden zon hebben. Ik bedacht mij niet lang en riepPavol o en ook gij, knaap, gij zult ge tuigen zijn van de gelofte die ik wil doenwan neer wij er ditmaal levend afkomen en de heilige moeder Gods verlost ons uit dezen nood, zal ik naar bet Yondelingshuis in Salerno gaan en daar een vrouw nemen! Ja, dat zal ik, heel spoedig, deze week nogEn zie, tegen den morgen, toen het bijna met ons gedaan was, heeft een bark uit Messina ons opgenomen." De moeder sprak geen woord. Benetto zag haar ook niet aan. Hij bleef nog een poos staan alles was stil, doch eensklaps sloeg de wind te gen het venster dat de ruiten kraakten. Daarna stapte hij met vasten tred, zonder om te zien, jiaar de deur, als vreesde hij een woord van te- Gisteren middag te 5 uren van Gravesend ver trokken zijnde, kwam heden morgen te half 5 het koninklijk Engelsche stoomjacht Osborne terreede van Ylissingen, aan boord hebbende de prins en prinses van Wales en hunne twee zoons en drie dochters, vergezeld van een klein gevolg. Het stoomjacht, onder bevel van captain Rose, en ge loodst door den loods Adriaanse, kwam te 8 uren aan de ponton. De booge reizigers vertoefden geruimen tijd op het dek. De prins en zijne kinderen waren gekleed in grijs zomercostuum, terwijl de prinses een havan- nakleurig wandeltoilet droeg. Tegen half twaalf begaven de vorstelijke reizigers zich naar den gereedstaand en extratrein, waarmede zij, in een salonwagen van de South Eastern railwayde reis naar Keulen en verder naar Wiesbaden zullen doen. Ter Neuzen, 17 Aug. Een. onzer meest geachte stadgenooten, de heer J. Dieleman Wz., herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaren tot zijne tegenwoordige betrekking van secretaris dezer gemeente werd benoemd. Behalve de vele blijken van instemming met zijn zilveren ambtsfeest, die den om zijne kunde en buitengewone werkzaamheid hooggewaardeerden ambtenaar van zijne talrijke vrienden en bekenden ten deel vielen, werd beden voormiddag, in de daartoe versierde zaal, in eene buitengewone raadsvergadering, de jubilaris, bij monde van den j voorzitter, hartelijk geluk gewenscht. Yan wege de gemeente Ter Neuzen, werd hem een prachtig etuibevattende 12 zilveren lepels en vorken aan- geboden, welk etui voorzien is van een zilveren plaat, waarop gegraveerd»De gemeente Ter Neuzen aan J. Dieleman Wz., secretaris, 1857 17 Augustus1882." Ook de ambtenaren ter gemeente-secretarie, de bouwmeester en het per soneel der gemeente-politie deden van hunne be langstelling blijken, door den heer Dieleman een met zilver gemonteerd sigarenstel met toepasselijk inschrift aan te bieden, terwijl het hoofdpersoneel der brandweer hem een zilveren inktstel, en eenige zijner vrienden hem een fauteuil en bureau stoel aanboden. Heden avond brachten het muziekgezelschap Apollo en Neuzens-Mannenkoor den jubilaris sere nades, bij welke gelegenheid hem van wege Apollo een schoon bouquet bloemen werd overhandigd. Ook de ingezetenen in het algemeen toonden hunne belangstelling door het uitsteken van vlaggen. De heer Dieleman heeft, door hetgeen hij, zoo in als buiten zijne betrekking, in het belang van Ter Neuzen en zijne mede-ingezetenen heeft ver richt, aanspraak verworven op de algemeene dankbaarheid en waardeering. Hansweert, 17 Aug". De commies bij 's rijks belastingen 3e klasse A. Hoevenagel wordt met ingang van 1 September verplaatst van hier naar Middelburg. WestelijU Zeeuwsch Vlaanderen, 17 Aug. Meer gesneden dan gemend kan er dezer genspraak van zijn moeder te hooren, deed de deur open en verdween in de duisternis. Toen hij, na een uur rondgedoold te hebben, weêr het vertrek wilde binnengaan, bleef hij ont steld op den drempel staan. Zijn moeder zat nog altijd op dezelfde plaats aan de tafel, maar haar gelaat had een vale, spookachtige kleur, en hare lippen beefden. Met wijd opengespalkte oogen staarde zij naar het licht en hare handen waren gevouwen als in 't gebed. Hoe was het mogelijk? Zou hij haar zoo hebben doen schrikken Is dat dan zoo iets ongehoords, zulk een toppunt van ellende, een Trovatella te huwen? »Maar moedertje," riep hij uit, «wat scheelt eraan? Trekt gij u dat zoo aan?" Zij schrikte op, wierp hem een vluchtigen blik toe en verborg toen haar gelaat in hare handen, of liever zij sloeg de handen hard tegen haar ge laat aan. Hij ging naast haar zitten en bezigde al de lieve, zachte woorden, waarover hjj beschikken kon. Zij verlichtte haar beklemd gemoed door een diepen zucht en liet toe dat hij hare handen zacht»van haar gezicht aftrok. »Wees niet boos," zei zij zonder op te zien, met een schorre stem, «wees niet boos, dat mij dit zoo treft, waarom zoudt gij ook geen Tro vatella huwen het is immers geen schande, maar, maar neen nu niet vergeef mij dat ik zooveel drukte maak «Maar moeder, gij doet waarlijk, alsof gij die Trovatella moest huwen en ik ben het immers dagen worden. Mag de inzameling dus niet voor spoedig genoemd worden, toch bestaan er direct nog geen redenen, gelijk verleden jaar, om louter klachten te doen hooren. Het vorige jaar werd elke halve dag droogte afgewisseld met regen nu heeft men, ook de vorige week, eenige dagen achtereen zomerweder gehad, en zulk oogstweer kunnen we spoedig nog krijgen. Al mogen we niet roemen op een overvloedigen oogst, toch is de toestand hier veel gunstiger dan in andere Zeeuwsche streken. Hit Tholen verna men we ten minste treurige berichten. Yele landbouwers in onze omgeving bebben een keurigen tarweoogst en een goede opbrengst van gerst. Ook boonen en baver laten zicb tamelijk wel verwachten. De erwten zijn zoo min niet. In de polderstreken zijn ze zelfs te velde gemid deld voor 80 gulden per gemet, zonder de ver booging, verkocht. Van ziekte onder aardappels verneemt men heel weinig; wel van minder be schot, wat de burgerij ondervindt, door minstens 4 gulden per HL. te moeten betalen. Dit jaar is er buitengewoon veel brand, smet of pop vooral in de zomertarwe. Op sommige akkers vindt men ruim 50 pet waardeloos graan; daarentegen vernamen wij van landbouwers, die zuiver en nieuw zaaigraan gebezigd hadden, dat hunne tarwe bevrijd was gebleven. In den boom gaard zijn appelboomen met en zonder appels; de perenboomen zijn flink beladen. De conclusie van het verslag der commissie uit de tweede kamer, in wier handen gesteld is de nota van inlichtingen van den minister van koloniën betreffende het adres van den gepensioneerden luite nant-generaal Van der Heijden, luidt als volgt: 1°. den minister dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen '2°. zich onthoudende van het vellen van een oor deel aangaande de geschiktheid van den luitenant- generaal Yan der Heijden voor het voeren van civiel bestuur, of aangaande het hem verleende ontslag voorts niet aannemende, dat de minister de bedoeling gehad heeft om den adressant te grieven of in de schatting van anderen te doen dalen; doch haar leedwezen te kennen gevende over de voorlezing van het verslag eener strafzaak, zonder gelijktijdige mededeeling van hetgeen ten voordeele van den luitenant-generaal was aan het licht ge komen; alsmede over de openlijke mededeeling van geheime klachten van ambtenaren tegen bunnen superieur, zonder dezen daarop te hooren; als baar gevoelen uit te spreken dat de verkre gen inlichtingen in de overgelegde stukken niets aan bet licht gebracht hebben, dat recht geeft, hetzij tot eene beschuldiging van wreedheid tegen het Atjehsche legerbestuur, hetzij tot het in ver denking brengen van adressants eer en goeden naam. De commissie bestaat uit de heeren Heydenrijck, Rutgers van Rozenburg, De Yos van Steenwijk, W. K. Van Dedem en De Sarornin Lobman. Twee hunner, hoewel instemmende met hoven- staande conclusie, hebben echter in het uitvoerig rapport eenige afwijkende beschouwingen van die riep Benetto met een gedwongen lach, »gij zult eens zien welk een allerliefst bruidje ik u thuis breng »Zoo lief als gij het verdient, Benetto, beloof mij echter éen ding, ga niet naar Salerno voor ik met u gesproken heb, ziet ge, ik moet met u spreken Daarna verzette zij zich door een sterk hoofd schudden tegen de verzoeking, om reeds nu met hare bezwaren voor den dag te komen. »Neen, neen, neen, nu nog niet, morgen het is nog zoo nieuw, morgen zult gij alles vernemen." «Maar stel u toch gerust, moeder, alles zal duidelijk en goed besproken worden, ik beloof u dat ik niet eerder naar Salerno zal gaan, en nu moogt gij er voor den nacht niet meer van hooren, als het u zoo aandoet. Kom, gij zijt zeker overspannen door het waken en wachten, —ga nu naar bed, morgen zullen wij verder praten. Felice nottemammina. (Goeden nacht, moedertje)" Den anderen morgen werd er eerst geen woord over de gelofte gewisseld. De moeder sprak slechts weinig en dan nog fluisterendop haar voorhoofd vertoonde zich echter die breede, flets- blauwe ader, die altijd zichtbaar werd wanneer zorg of droefheid haar hart drukten. Benetto merkte dit op en vermeed het gesprek op de Trovatella te brengen. Toch zou het zoo'n der meerderheid op eenige bepaalde punten doen opnemen. Uit Zuid-Afrika zijn berichten van 25 Juli. Den 12e* September zal te Gradock eene vergade ring worden gehouden, waarin de samensmelting van de vereeniging ter Boerenhescherming en het Afrikaansche Bond zal besproken worden. De kinderpokken breiden zieb in de kaapkolo nie uit; de inenting geschiedt in grooten getale. Het nieuws uit de goudvelden van de Transvaal blijft gunstig. Eenige bonderden delvers zijn aan bet werk. De Transvaalscbe Volksraad beeft besloten dat geen vreemdelingen, maar alleen «zonen van den staat" voor dien raad verkiesbaar zullen zijn. Op sommige openbare lagere scholen te 'sGra- venhage werd gisteren vaeantie gegeven wegens de wedrennen te Clingendaal. Wij meenen, dat de onderwijzers aan de openbare lagere scholen geen bevoegdheid hebben om zonder verlof derge lijke vacantiedagen uit te schrijven. Doch al hadden zij het verlof ertoe gekregen, of hadden zjj de bevoegdheid om zelf vaeantie te geven, dan blijft een vaeantie voor een feest, dat alles behalve een kinderfeest is, toch erg d;vaas en lastig voor de ouders der vacantiekrjjgende kinderen. De onderwijzers hebben pas hun vaeantie achter den rug, zoodat ook voor hen geen reden kan bestaan om er nog eens een dagje bij te hebben. Wanneer voor de openbare school een alge meene vacantiedag wordt gevraagd wegens een kerkelijk feest van een deel der kinderen, dan wordt terecht gezegd, dat dit niet kan. Laten de onderwijzers zorgen, dat niet bet verwijt geboord worde dat wat men voor een kerkelijk feest weigert, omdat het niet anders kan, voor een harddraverij wordt gegeven om den wille van enkele onder wijzers, terwijl men er zeer goed buiten kan. (Vad.) notabisseiï. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Gor- redijk, gemeente Opsterland, E. Heringa Jzn, notaris te Augustinusga, gemeente Aehtkarspelentot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats Sillevolde, gemeente Wisch, Z. J. G. de Both, thans notaris te Zevenaar. *Bresltens, 17 Aug. 25 jaren zal het aan staanden Zaterdag, 19 Aug., geleden zijn, dat de heer Yan Leeuwen, te Nieuwe Sluis hij den vuurtoren in deze gemeente, als hoofdonderwijzer optrad. Hij was reeds op rijpen leeftijd toen hij zich aan 't vak van onderwjjs begon te wijden en is nu 67 jaar. De rammonitor Haai is gisteren morgen te 10 uren te Hellevoetsluis aangekomen. verlichting voor hem geweest zijn als hjj erover had kunnen sprekenEindelijk kon hjj het niet langer uithouden en verliet het huis. «Benettoriep zijn moeder hem na, «gij zult toch niet En haar stem beefde. Hjj keerde zich om, zijne zware wenkbrauwen waren dicht saamgetrokken en uit zjjn oogen schoot een vuur, dat haar deed ontstellen." „Moeder," zei hjj zeer beslist, »ik heb u immers beloofd, dat ik niet naar Salerno zou gaan, eer gij met mjj gesproken hebt. En wat ik be loofd en gezworen heb, dat houd ik, hoort ge? Adio r En toen hjj de trappen der straat afdaalde naar de haven, droeg hij het hoofd fier omhoog en zjjn blik zag over de menschen die hem tegen kwamen heen, in de verte, waar de zon met ver blindende stralen op het water scheen. Des mid dags kwam hjj terug met een soort van blijde, uittartende uitdrukking op het gelaat. Zjjn rech terhand was in een lap gewikkeld, waar het bloed doorheen scheen. „Wat hebt gij, Benetto, wat is u overkomen riep zijn moeder, op het bloed wijzende. «Niets bijzonders, moedermaar nu zal wel niemand meer praatjes erover maken dat ik een Trovatella wil buwenDoe ik bet dan uit over moedigheid of voor den grap «Wie heeft dat dan in Godsnaam gezegd Of wie zou zoo iets kunnen denken, Benetto «Eerst lette ik er niet op hoe men mjj aan gaapte, toen ik de straat doorging. Zjj stondeij

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1