N° 193. 125e Jaargang, 1882. Donderdag 17 Augustus. Middelburg 16 Augustus. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. - i MIDDELBIRGSOHE De Tijd maakt zich vroolijk over de aanzienlijke toeneming van de kleine wets-overtredingen, zooals die blijkt nit eene in bet Nieuws v. d. D. mede gedeelde statistiek. In 1871 kwam op elke 138 inwoners des lands éen veroordeelde door den kantonrechter, in 1880 was dit cijfer geklommen tot éen op de 93 inwoners. De Tijd vindt dit daarom zoo pleizierig, omdat de onjuistheid der bewering eruit blijkt, als zon door bet toenemend aantal scholen de orde in de maatschappij ver beteren. Dit is koren op den molen van de Tijd, die aan scholen een hekel heeft, tenzij het Jezuïeten-scholen mochten wezen. Er valt echter op de gevolgtrekking iets aan te merken. In 1880 was de drankwet nog niet in werking getreden. Na dat jaar zal het cijfer der veroordeelingen door den kantonrechter waar schijnlijk weder aanmerkelijk stijgen. Zal dat dan nu iets tegen de scholen, of liever tegen den gang der maatschappelijke ontwikkeling bewijzen? Hetzelfde is het geval met een aantal kleine wets overtredingen. Het aantal strafbedreigingen neemt in wetten en gemeente-verordeningen voortdurend toe. De dieren-bescherminghet waken tegen kinder-arbeid, de strijd tegen drankmisbruik van gemeentewege, vóór dat de algemeene wetgever daartegen straf bedreigde, het toenemend aantal bepalingen van orde bjj het vermeerderd vertier op straten en wegen, -dat alles vindt zijne uit drukking in een grooter cijfer der politiestraffen. Het bewijst dat de eischen eener zich ontwikke lende maatschappij talrijker en meer ingewikkeld worden niet dat zij achteruit gaat. De St.-Ct bevat een kon. besluit tot vernieti ging van het besluit van burgemeester en wet houders van Ritthem, dd° 27 Januari 1882, waarbij o. a. de bijzondere begraafplaats der Nederduitsch Hervormde gemeente gesloten is verklaard. In de St.-Ct zijn opgenomen de statuten der naamlooze vennootschap Stoomtramway-maatschappij Bergen op ZoomTholen, te Bergen op Zoom. De vennootschap is aangegaan voor 40 jaren en beeft een maatschappelijk kapitaal van 125000. Tot directeur is benoemd de heer G. J. van Dishoorn, en tot commissarissen deheeren D. Bo- lier, C. A. Daverveldt, A. G-. Y. Hombach en J. C. de Bruyn. does, 16 Aug. Maandag werden voor de tentoonstelling 149, Dinsdag, den sluitingsdag, 727 kaarten afgegeven. Zooals men weet was de entreeprijs toen 10 cent per persoon. Te 5 uren werd Dinsdags de tentoonstelling gesloten. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Goes, eerevoorzitter, de commissieleden, de commissaris sen en eenige belangstellenden, hield de voor zitter, de heer Z. D. v. d. Bilt Lamotthe, een toe spraak waarin hij verschillende personen dankte voor de door hen betoonde medewerking. Na hem voerden nog de burgemeester en de heeren J. L. van der Pauwert en L. M. van Campen, voorzitter der sociëteit Van Ongenuchten Vrij, het woord. "Vlissingea, 15 Aug. Heden morgen werd alhier ter aarde besteld bet lijk van den heer H. A. Sitsen, in leven hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen. Eene ziekte van weinige dagen maakte een einde aan zijn werkzaam leven. Yele zijner leerlingen en vrienden, benevens de districts-schoolopziener en sommige corporatiën, waren bij de begrafenis tegenwoordig. Nadat de lijkkist in de groeve was nedergela- ten, werden door den heer Th. van Uije Pieterse namens het dagelijksch bestuur, den heer J. Mon tague namens de schoolcommissieden heer schoolopzieneren den heer Joh' Dijserinck namens de vereeniging Floralia, waarvan de over ledene sedert hare oprichting medebestuurder was, woorden van hulde en herdenking uitgesproken. De gemeente verliest in hem een bekwaam en ijverig hoofdonderwijzer, zijn gezin een liefheb bend verzorger. Door den broeder des overledenen werd een woord van dank'uitgesproken. Vlissin«en, 16 Aug. De collecte voor „de school met den Bijbel" heeft alhier opgebracht 218.83. 'Arnemuiden, 16 Aug. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad kwamen, van de 54 kiezers, 36 op. Er moet eene herstemming plaats "en tusschen de heeren H. van Eennennaam die 17, G. Born die 5 en M. Hoveijn die eveneens 5 stemmen bekwam. SEierilizee, 15 Aug. Heden is alhier publiek verkocht de vrachtgoederen-stoomboot De Zierikzeesche Koophandel, varende van hier op Amsterdam. Met inbegrip van bij bedingen en onkosten betalen de koopers, de heeren G. Ich- terberg c. s., daarvoor ruim 5000. De dienst zal door de koopers voortgezet worden. Poortvliet, 15 Aug. Reeds verleden week is men hier met het tarweoogsten begonnen. De Vrees voor een gebeele vernieling van de vrucht door de vele regens heeft de landbouwers doen besluiten reeds zoo vroeg te beginnen, boewei het misschien beter voor de tarwe geweest ware, indien zij nog een paar dagen had kunnen blijven liggen. Over het algemeen valt over dien oogst niet te roemen. Met het vlas is het beter gegaan. Dit gewas gaf bij een redelijke qualiteit een vrij goed beschot. Yeel werd uit Zuid-Beveland aangevoerd. Met de andere vruchten gaat het slechter. Erwten en boonen zijn min. Uien en aardappelen lijden zeer veel door ziekten. De latere soorten der laatste beloven nog iets goeds. Yan suiker bieten valt weinig te zeggen. September zal daarover nog moeten beslissen. Summa summarum, zal '82 dit met zijne onmid dellijke voorgangers gemeen hebben, dat geen hunner tot de vette jaren gerekend kan worden. Sint MnartensdijU, 15 Aug. De rekening dezer gemeente over 1881 sloot met een batig saldo van /1324.15|. In ontvangst beliep zij ƒ17506.64, in uitgaaf /16182.48|. De kosten van het onderwijs bedragen daarin4481.72J. Het weezen- en algemeen armbestuur bad in 1881 een goed slot van 2167.98. Ontvangen had het 9989.99 en uitgegeven 7822.01. Zulk een goed slot is voor dergelijke inrichtingen zeker niet alledaagsch. De vlot gekomen rammonitor Haaikommandant Spanjaard, begeleid door twee scbroefbooten, aan iedere zijde een, passeerde gisteren ochtend negen uren de gemeente Tiel, ankerde te ruim elf uren voor Zaltbommel en nam aldaar een duikertoestel in ontvangst, waarmede zal worden beproefd den tros, die in de schroef gekomen is, te verwijderen. Het door den heer Chappuis hekend gemaakte alarm-signaal" op spoorwegen, bestaande in drie op elkander volgeade stooten op de stoomfluit, is volgens het HU., eenvoudig het bevel om te remmen, gelijk door twee daaropvolgende stooten het bevel wordt gegeven om de remmen weder los te draaien. De drie stooten kunnen dus onder omstandigheden een alarmsignaal zijn, maar zijn het in den regel niet, en wanneer de raad van den inzender gevolgd werd, zou men op een boe- meltrein bij ieder station de reizigers de beenen op de bank zien brengen, met groot gevaar van in een volle coupé elkaar gansch onnoodigen overlast te veroorzaken. De minister van justitie heeft aan de commis sarissen des konings antwoord verzocht op de volgende vragen 1° Hoeveel werd door iedere gemeente van uwe provincie in elk der vijf laatste jaren uitgegeven aan kosten van gemeente-politie 2° Uit welke en hoevele ambtenaren en be ambten is bet personeel der politie in iedere ge meente samengesteld 3° Hoe groot zijn hunne jaarwedden, hoeveel bedragen de aan sommige hunner verstrekte bureaukosten en indien hun het genot van vrije woning is toegestaan, hoe groot is het geldelijk bedrag, waarop dat genot wordt geschat Uit Suriname wordt aan het Vaderland betref fende de bekende zaak van De Jong c. s. het volgende medegedeeld. Aan het votum der tweede kamer wordt alles behalve vlug gevolg gegeven. Terwijl de kamer in het begin van het jaar heeft verklaard, dat een nieuwe meting van het aan De Jong ontnomen terrein noodig is, zal die meting door de daartoe benoemde commissie eerst in bet laatst van Augustus plaats hebben. De commissie heeft, naar men zegt, in last van een nieuw punt uit de meting te doen, en niet om de door De Jong c. s. betwiste meting van Loth te verifieeren. In tusschen wordt oogluikend toe gelaten, dat ongeveer 400 menschen zich op het door De Jong als zijn terrein gereclameerde land ophouden en het met groot voordeel ontginnen. Nog in de tweede week van Juli vertrok iemand met 20 man werkvolk daarheen om er het zjjne van te nemen. Dit noemt men in West-Indië tegenwoordig recht doen Be heer D. van Ketwich, te Amsterdam, toont in een opstel in het Nieuws v. d. Dag de onge grondheid der nadeelige geruchten aam welke door Amerikaansche bladen ten opzichte van de stoomschepen der Kon. Ned. Stoombootmij., met name de Surrey en de Nemesis, verspreid zijn. Die geruchten, zegt de heer v. It., vonden hun oorsprong in de afgunst van concurreerende stoomvaartlijnen. „Men vond een krachtigen steun in de open baarmakingen van The New-York Herald. Wat dit blad, of liever de reporters van dit blad want dit is de feitelijke toestand aldaar wisten te verhalen, was koren op den molen. Die heeren hadden iets gevonden wat in hunne oogen een onmiskenbare verdienste hadiets namelijk dat sensational was. Deze eigenschap werd bij al hunne onderzoekingen, al hunne „interviewingen" in het oog gehouden; zij was de aanleiding o. a. tot de dwaze vragen die zij aan de landverhuizers deden omtrent hetgeen men hun aan boord te eten en te drinken had gegeven, zoodat zij hun soms vroegenof zij wel wijn en bier en dit en dat gekregen hadden, wat hun toekwam. Het ligt voor de hand, dat de eenvoudige landverhuizer, dit ontkennend moetende beantwoorden, allicht met eenigen wrevel vervuld werd bij de gedachte dat men hem blijkbaar te kort gedaan bad. ,,In dien trant handelde de New-York Herald. Zij veroordeelde op de verhalen en getuigenissen van éene zijde en weigerde de andere te hooren of zich te doen hooren. De plaatsing van een artikel van verdediging omtrent de klachten over de Nemesis, (op haar voorlaatste reis) werd ge weigerd, tenzij als advertentie, hetgeen minstens tweehonderd vjjftig gulden zou moeten kosten. Gelukkig nog dat zulk een artikel eene verta ling van mijn artikel in Het Nieuws 1 althans opgenomen is in The New-York scientific Times (nommer van 29 Juli jl.) „Al die klachten werden bovendien openbaar gemaakt nadat de Nemesis reeds weder van New-York vertrokken was. Daarbij voegde zich nog de officieele afkeuring van de lijn door den consul van Noorwegen, welke ambtenaar een let terlijk onverantwoordelijke daad beging, door almede op gezag van éene zijde te oordeelen en te veroordeelen. Hoogstwaarschijnlijk zou hij wel anders handelen, wanneer bijv. de bemanning van een Noorsch schip zich bij hem kwam beklagen over baren gezagvoerder. Of bij hem dan ook zou veroordeelen zonder hem te hooren? „Onder al die omstandigheden waarbij ten slotte zich nog voegde het bericht van een „ge rechtelijk onderzoek", gelijk door alle couranten meegedeeld is, maar waarvan het eerste blijk nog ontvangen moet worden is de Nemesis ten tweedenmale naar New-York gestoomd en van daar den 7en dezer maand alhier weer binnen gekomen. „Belangstelling in den afloop der zaak noopte mij te onderzoeken hoe het met kapt. Peace, Dr. Gramberg en den beer Van Dijk Blok was afge- loopen, want ik moest immers wel beducht zijn, dat een of meer hunner tot straf voor hunne wandaden een tijd lang logies op staatskosten te Sing Sing zouden hebben beloopen. Dat toch zat er op, als slechts een klein deel der beschuldigingen waarheid was bevonden. „En wat vernam ik? Ge«n hunner is, noch van wege de Amerikaansche regeering, noch vanwege de staatscommissie ter bescherming van den landver huizer, over iets aangesproken, noch is hun iets gevraagd. Niet het minste leed is hun gedaan en ongemoeid ging ieder zijn weg, terwijl van de 359 landverhuizers, die deze laatste reis zijn over gebracht, en van de 153 die de Nemesis terug voerde, tal van bewijzen zijn over te leggen van hunne tevredenheid. „De zaak van bet stoomschip Nemesis is dus, evenals vroeger die der Surrey, thans bewezen het uitvloeisel te zijn van beschuldigingen, waarvan ik het karakter maar liefst niet beoordeel. Wij hebben hier te doen met de eindelijk gevonden groote zeeslang, maar behoorende tot het geslacht van den Irigonocephalus (driehoekskopslang, zeer vergiftig), haar venijn spuwende tegen eene on derneming, welke zich in een benijdbare mate van bloei verheugt". gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoeming van V. V. R. C. R. baron van Heemstra, burge meester van Scherpenisse, tot secretaris dier ge meente. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den ontv. der dir. bel. enz. H. J. Goetzee te Medemblik c. a., behondens aanspraak op pensioen. Afgescheiden van de controle Valkenburg en in gedeeld bij de controle Maastricht het kantoor Meerssen c. a. leger. Met 3 jaar verlengd de duur van deta cheering bij de landmacht in West-Indië van den 2e luitenant G. J. baron van Slingelandt, van het wapen der infanterie hier te lande. Gepasseerden Zaterdag is te Goes eene vergade ring gehouden door den heer C. de Witt Hamer, arr.-schoolopziener, 20 onderwijzers en 2 onder wijzeressen, onder voorzitterschap van den heer W. J. van Gorkom, districts-schoolopziener. Het doel dezer vergadering was „het bespreken der moge lijkheid om een cursus op te richten ter opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen." Na eenige discussie bleek, dat van deze vergade ring en van niet aanwezige onderwijzers er zich 27 bereid verklaarden om elk jaar 30 a 40 te storten voor gemeld doel en werd besloten, de gemeente Goes om subsidie te vragen. De cursus, die het rijk ophief, zal alzoo door het initiatief van particulieren vermoedelijk tot stand komen. (H. Ct.) Benoemd tot leeraar in de scheikunde bij bet M. O. te Dordrecht dr J. Romeny, leeraar aan de H. B. S. te Breda; tot leeraar in bet recht lijnig teekenen aan de burgeravond- en teeken- scbool te Zwolle, H. van Dijk, opzichter bij 's rijks waterstaat te Gorincbem. De ofl. van adm. 3e kl. M. C. de Jong, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonacti viteit gesteld. Het weder beeft gisteren andermaal bedorven wat onder gunstiger omstandigheden een aange name avond ware geweest. Ondanks de dreigende luchten en de telkens vallende regenbuien was een vrij groot aantal toehoorders in de overdekte gedeelten van het Schuttershof alhier bijeengekomen om het buitengewoon concert van het muziekkorps van bet 3e reg. infanterie te hooren, dat door de confrérie van St Sebastiaan aan de geahonneerden voor de zomeruifvoeringen werd aangeboden. Maar de gure wind dreef zulk een woest spel met de partijen der muzikanten en maakte het buiten zoo onaangenaam, dat allen weldra in de zaal moesten vluchten. Daar klonk de voor de open lucht bestemde harmonie-muziek natuurlijk te hard. Dat was in alle opzichten jammer, voor het verdienstelijk korps en voor het publiek. Men heeft met genoegen opgemerkt dat de stafmuziek, onder de ijverige leiding van den heer Bouwman, voortdurend voor uitgaat, in verscheidenheid van keuze zoowel als in de voordracht der stukken. Het korps nog eens te mogen hooren op een schoonen zomer-avond, in de open lucht, behoort dan ook tot de wenschen, welke gisteren avond zeker bij de meeste der nu te leur gestelde hoorders zijn opgekomen. Eene fancy-fair ten voordeele van de ver volgde Russische Joden is te 's Gravenhage door eenige voorname dames in V Gebouw v. K. en W. geopend. Fraaie geschenken van den prins van Oranje, van prinses Marianne en van eene menigte andere gevers luisteren deze uitstalling op, terwijl de smaakvolle inrichting van het lokaal door Haagsche behangers en leve ranciers belangeloos verricht is. Prinses Marianne heeft het eerst de kermis bezocht, een uur vóór de officieele opening en er voor een aanzienlijk bedrag aan inkoopen gedaan. Op beide dagen maakten de dilettant-winkeliersters goede zaken. Het bestuur van het Panopticum te Amster dam heeft aan de koningin kennis gegeven van zijn voornemen, om op 31 Augustus a. en verder telken jare op dien dag, ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Wilhelmina, de tentoon» stellingszalen kosteloos open te stellen voor de weezen der onderscheidene gezindten, als blijk van erkentelijkheid voov de groote welwillendheid door H. M. bij de inrichting der koningskamer aan het bestuur bewezen. Namens de koningin is bierop geantwoord, dat H. M. met veel genoegen van dit voornemen kennis beeft genomen. In de provincie Friesland kwamen in de afgeloopen week een 12tal ernstige gevallen VfWl

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1