buïtenlTndT Laatste Berichten Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. uitgang gelijk staat. Stof tot tevredenheid geven alleen posterijen en telegrafen, loodsgelden en accijnsen; deze laatste zijn bij verleden jaar bijna 8 ton vooruit. (N. R. Ct.J Den 29en Augustus a. zal te Veenwouden een vergadering plaats hebben van de Centrale Kies- vereeniging in 't hoofdkiesdistrict Dokkum. Het kamerlid mr Bergsma zal alsdan de volgende vraagpunten inleiden I. Er bestaat thans geen voldoende samenwer king bij de liberale partijwat moet er gedaan worden, om die samenwerking te bevorderen II. Langs welken weg is verbetering te ver krijgen in den ongunstigen financieelen toestand van vele gemeenten? III. Wat behoort de liberale partij te doen in zake de rente- of inkomstenbelasting? Ook het kamerlid m' Van Eysinga is tot bij woning dezer bijeenkomst uitgenoodigd. De Belgische regeering heeft voor 50 exem plaren ingeteekend op het nieuwe Middelneder- landsch woordenboek van prof. Verdam. Met erkentelijkheid vermelden wij deze daad van waardeering jegens de Nederlandsche taal. Daarentegen heeft de Nederlandsche regeering op de aanvraag om ondersteuning, door inteeke- ning op de Bibliotheca Belgica der heeren F. van der Haegden, te Gent, geantwoord, dat zij de zaak in overweging zal nemen wanneer het werk volledig zal wezen. (Speet. De luitenant H. T. Cliappuis maakt in de N. R. Ct. het alarmsignaal op spoortreinen bekend, bestaande in drie snel op elkander vol gende, korte stooten op de stoom fluit. Wanneer de reizigers, op het hooren van dit sein, de beenen boven op de bank terugtrekken, zullen bij eene botsing althans de nu zoo veel vuldig voorkomende beenbreuken dikwijls wor den vermeden. De heer Chappuis schrijft aan onbekendheid hiermede de ernstige gevolgen van het ongeluk te Vogelenzang toe. De opening der exploitatie van de staatsspoor- weglijn EistGeldermalsenGorkum is dooi den minister van waterstaat bepaald op 1" No vember a. De geschiedkundig-Overijselsche tentoonstelling te Zwolle zal Donderdag 17 Augustus door den eere-voorzitter der commissie, mr J. A. Geertsema Cz., commissaris des konings in Overijsel, geopend worden, en van Vrijdag 18 Augustus af dagelijks voor het publiek geopend zijn. De commissie mag zich vleien dat deze tentoonstelling met eer ge noemd zal kunnen worden nevens andere van gelijken aard in ons land gehouden. Uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht, het archief van Overijsel, de belangrijke verzame lingen van de gemeenten Kampen, Deventer en Zwolle, en van een aantal particulieren is beschik baar gesteld al wat geacht kan worden het doel te bevorderen, dat de commissie zich had voor gesteld, nl. zooveel mogelijk een beeld te geven van het leven en werken onzer voorouders, inzon derheid in Overijsel. Verzending van brieven en drukwerken naar de leden der Nederlandsche Noordpool-Expeditie. Daar het voor het veilig overkomen der brieven, enz. een voorwaarde is, dat alles in éen pakket gaat, stelt de heer Volck, administrateur der Pool- fondsen, de afzenders dier brieven of pakketten op de volgende wijze in de gelegenheid genoemde voorwaarde te vervullen: Model van het adres: (Postzegel binnenlandsch tarief.) -S J Nederlandsche Noordpool-Expeditie s Sl (Naam van den geadresseerde.) g *5 la* Adres: luitenant ter zee VOLCK, Kon. Ned. Meteorologisch g, Instituut, Utrecht. Dit geldt voor hen, die geregelde correspondentie wenschen te voerenover de porto's naar de plaats van bestemming zal nu en dan gedisponeerd worden. Brieven, waarop niet juist of duidelijk denaam en woonplaats van den afzender vermeld staan, worden als niet bestelbaar afgegeven aan het postkantoor te Utrecht. Zij, die slechts een enkele maal wenschen te correspondeeren, handelen het best, door den brief te sluiten in een tweede couvert, waarop het aan gegeven adres staat. Het geheel frankeere men weder volgens het binnenlandsch tarief, doch sluite in het buiten-couvert bij den brief (zonder ze op te plakken) de noodige postzegels in voor het porto naar Siberië. Posttarief naar Siberië: Brieven 1'2-i cent per 15 gram. Gedrukte stukken 2§ 50 Postpakketten kunnen niet verzonden worden. Papieren of couranten van staatkundigen aard zijn verboden. De pakketten worden verzonden den eersten en derden Zaterdag van elke maand, met de post over Duitschland naar Petersburg, die 7.45 's avonds 's Gravenhage verlaat; dus heeft men te zorgen, dat de brieven enz. uiterlijk in den avond van den eersten of derden Vrijdag van elke maand in Utrecht aanwezig zijn. De pakketten worden, na te Utrecht van het Russische adres voorzien te zijn, te Yenisseisk door een gemachtigde van het huis Joh. Lange Sohns Wwe, in Bremen, verder verzonden met de Rus sische post tot Kara-oelni aan de Yenissej, van waar de Samojeden ze per slede verder zullen trachten te brengentotdat de rivieren dichtgaan geschiedt deze gemeenschap echter nog per boot. Alhoewel het niet zeker is, dat de expeditie Dicksonhaven bereikt, zal a. Zaterdag 19 Augustus toch een pakket derwaarts worden afgezonden. Komt het niet aan zijn bestemming', dan wordt het teruggezonden, doch kan het station wèl te Dick sonhaven gevestigd worden, dan hebben de leden der expeditie door dezen maatregel spoedig tijding. ministerieele departementenBenoemd bij het dep. van financiën tot referendaris H. J. Moll, thans controleur der dir. bel. enz. bij dat dep.tot hoofdcommies, de commies T. van Hiele tot adj. commies, L. Knottnerus, J. G. Hoevenaar, C. M. van der Burgh, H. E. Plencker, M. H. Sauer, thans le klerken belastingen Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuwerkerk c. a. J. Heijt, thans ontv. te Ballum. pensioenen. Een pensioen verleend van 100 'sjaars aan W. de Koek, te Middelburg, wede. van H. Q. Janssen, laatst districts-schoolopziener te Goes, vroeger predikant bij de Herv. Gem. te St. Anna ter Muiden. Door den gemeenteraad van Utrecht zijn benoemd aan het gymnasiumtot tijdel. leeraar in de Nederl. taal, ABeets, candidaat in de letteren, tot tijdel. leeraar in de geschiedenis, J. C. Naber, candidaat in de letteren te Amsterdam. Dr. J. H. Hisgen heeft na 40 jaren dienst, eer vol ontslag gevraagd als leeraar in het Duitsch aan bedoeld gymnasium. Te Groningen zijn tot leeraren aan het gym nasium benoemd de heeren I. J. W. Beek, tijde lijk leeraar aan de inrichtingR. Leyds, candidaat in de letteren te AmsterdamE. J. Sommer, leeraar aldaar; P. Roorda, leeraar te Sneek. De kapt. ter zee P. Swaan, is, op zijn verzoek) eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. M". schroefstoomschip Leewarden en op non. act. gesteld, en dat bevel opgedragen aan den kapt. ter zee C. P. T. van Woelderen. Blijkens ontvangen telegram is Zr. M\ schroef stoomschip Bonaire, onder bevel van den luit. t/z. le kl. jh'. H. M. van der Wijck, in den morgen van 12 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Den 17eu Aug. zal het oefeningseskader ont bonden worden. Beide schepen, het Zilveren Kruis en de Leeuwar denzullen met spoed weder gereed gemaakt worden, om tegen half October naar Oost-Indië te vertrekken, ten einde aldaar van officieren en manschappen te verwisselen. De nu onlangs be noemde adelborsten le kl. zullen tot oefening de heen- en terugreis mede maken. Zr. Ms. stoom schip Mamix, kapt. luit. t,z jhr C. C. Six, zal voorloopig in de wateren van Egypte blijven, totdat die bodem door een schip van grooter charter afgelost zal worden. Het stoomschip Bonaire, luit t/z jhr. H. M. van der Wijck, is daaraan als aviso toegevoegdals zoodanig kan dat scheepje daar nog goed dienst doen. UD.) De kapt. t/z C. H. Bogaert, en de luit. t/z le kl. L. C Rovers, zijn belast geworden met het doen eener reis naar de meeste Europeesche marine-etablissementen, ten einde een verslag te doen omtrent den marine-torpedo-dienst. Bij vonnis der rechtbank te Amsterdam, is de heer A. W. R.,_ de gewezen magnetiseur die on langs terecht stond wegens onbevoegde uitoefe ning der geneeskunde, tot een boete van 150 veroordeeld, met vrijspraak van enkele der te laste gelegde feiten. Een leeraar aan een hoogere burgerschool voor meisjes deelde aan zijn leerlingen mede, dat de hersenen van mannen grooter zijn dan van vrouwen. Vervolgens het woord tot een harer richtende, vroeg hij: Welke gevolgtrekking leidt juffrouw B. daaruit af Onmiddellijk gaf de ondervraagde dit ant woord „Men leert er uit dat het bij de hersenen niet op de quantiteit, maar op de qua- liteit aankomt!" Naar men verneemt, bevindt zich onder de nagelaten geschriften van prof. Van Oosterzee ook zijne door hemzelven opgestelde levensbe schrijving, die door de uitgevers Kemink Zoon nog dit jaar zal worden uitgegeven. (IJ. D.) Zeer toevallig, zoo wordt van Terschelling geschreven, kwam een onzer zeelieden in de Roode Zee in 't bezit van een zeldzaam exemplaar van een zeevisch. Het dier heeft 4 groote tanden in den vorm van een vogelbek't is over zijne ge- heele huid met stekels begroeid, evenals een ste kelvarken kieuwen ontbreken ten eenenmale evenals de buikvinnen, de aars- en de rugvin zijn klein maar stevig en de staart staat rechtop. Het lichaam heeft overigens de gedaante van eene duif. Het dier is ongeveer 2 dM. lang't is na tuurlijk opgestopt. Vrijdag avond precies te 9 uren werden op verschillende plaatsen te Gennep twee hevige schokken eener aardbeving waargenomendie onmiddellijk op elkander volgden en 2 seconden aanhielden. De schokken gingen gepaard met een rollen als van een verren donder en waren zoo hevig, dat aan den muur hangende voorwer pen zich bewogen. Een Duitsche badgast te Scheveningen heeft aan de Sophia-stichting een belangrijke gift ge schonken. In die nuttige stichting zijn thans 79 kinderen opgenomen uit alle oorden van ons land, en voor vele hunner zal ook in dit seizoen het verblijf aan zee van onberekenbaar nut zijn. Omtrent den toestand der te Vogelenzang verpleegde slachtoffers van het spoorwegongeluk wordt gemeld Mej. Humel heeft een gebroken dijbeen, gebro ken scheen- en kuitbeen en aan de hand eene verwonding met breuk. De heer Staleman heeft een gebroken scheen- en kuitbeen; zijne echtge noot hetzelfde aan beide beenen en met belangrijke verwondingen, en het dochtertje heeft een kneuzing aan het enkelgewricht. Amputatiën zijn voorshands onnoodig geoordeeld. De overige gewonden, die inmiddels naar hunne woningen zijn overgebracht, maken het wel, voor zoover men weet. Toen voor een paar weken een pleiziertrein naar Amsterdam zou vertrekken, had een inwoner van Zuidbroek, vier uren van de stad Groningen, het plan opgevat van deze gelegenheid gebruik te maken. Teneinde uitvoering aan dat plan te geven, was hij des nachts te 12 uren op marsch gegaan, teneinde om 5J uur des morgens aan het station te Groningen te kunnen zijn, zooals dan ook gebeurde. Daar gekomen nam hij plaats en spoorde in ongeveer acht uren tijds met vele andere tochtgenooten naar Amsterdam. Door de wandeling en de reis vermoeid, besloot hij zich wat te ver kwikken bij zijn aankomst aldaar. Hij nam zijn intrek in een logement op de Martelaarsgracht, liet zich een kamer aanwijzen en dacht een uurtje te slapen, maar het uurtje werd er twee, drie, vier, en toen hij wakker werd was het elf uren des avonds, en de eerste dag van zijn biljet reeds verstreken. Onbekend in Amsterdam, durfde hij zich niet meer op straat te wagen, en opnieuw begaf hij zich in Morpheus armen en sliep gerust tot den volgenden daghalf twaalf. Om twee uren keerde de trein naar het Noorden terug, en onze pleizierreiziger moest mede, zoodat hij al die vermoeienis en onkosten geleden had, om in Amsterdam eensgoed uit te slapen. In het zuiden van Frankrijk zijn de stieren gevechten een geliefd volksvermaak, en een on dernemer van dergelijke vertooningen ondervond dezer dagen hoe zij de zeden verzachten. De voorstelling beviel niet, de stieren waren te mak en er vloeide geen bloed. Het publiek begon te fluiten en de vertooners uit te jouwen, maar dat was niet genoegmen wierp de stoelen en zit banken in het strijdperk en vernielde alles wat voor de hand kwam. In hoopen stoelen werd de brand gestoken, en de beestachtige verniel zucht kon door de enkele politieagenten niet worden gestuit. Later kwam er versterking en werden de levenmakers uit elkander gejaagd. De stierenvertooner lijkt ons niet te beklagende man had zijn intreeprijs verhoogd en liet geen menschen- of paardenbloed vloeien. Waarom anders gaat men naar een stierengevecht? Het is maar goed dat men den Zoeloe-koning Cetewayo niet in de season heeft laten komen want reeds nu, in het ledige Londen, is de man ziek geworden van de drukte. Hij behoort tot de merkwaardigheden der stad, of hij wil of niet. Het was bekend geworden dat hij Donderdag een bezoek aan het Kristallen paleis zou brengen, en de ,/practische directie had gezorgd dat gansch Londen dit wist. Verschillende feestelijkheden, waterwerken en vuurwerken, waren aangekondigd en het werd vol, zoodat het paleis een goeden dag had. Cetewayo echter kwam niet. De directie liet een telegram aanplakken dat de koning onder- dokters handen was en rustig te huis moest blij ven. 't Was eene groote teleurstelling voor de menigte. Men zegt dat Cetewayo's ziekte voortspruit uit de teleurstelling hem door het bezoek aan Glad stone veroorzaakt. Het Engelsche kabinet is mis schien niet ongeneigd om hem op zijn troon te herstellen, maar hem als koning terugzenden kan niet geschieden zonder redelijke Britsche troepen macht want anders jagen de vele kleine konink jes onder welke het land nu staat, Cetewayo weer weg. Daarenboven maken de Engelschen zich dan een aantal vijanden tegen éen grooten vriend. Dit alles schijnt den heer Gladstone tot groote voor zichtigheid in zijne uitlatingen gestemd te hebben zoodat de koning hem onvoldaan verliet en ziek werd. Nu is Cetewayo echter weer beter; hij liet zich Zaterdag morgen reeds photografeeren. Speculanten gaan zich nu ook van denBrü- nig meester nraken en er een spoorweg over leg gen. Spoedig zal er geen Zwitsersche berg meer zijn, of hij heeft zijn spoorweg, zijn station, zijn gegalonneerden conducteur en zijn reizigers met retourkaartjes, die een paar uren boven blijven, daarvan éen uur aan eten besteden en het andere om met Baedeker in de hand, rond te kijken hoe hoog en hoe mooi het is. Dan weer naar een anderen berg. Als de treinen op geschikte uren loopen, zal men Rigi en Brünig misschien op éen dag kunnen „afdoen". Wat wordt het langzamer hand gemakkelijk om bereisd te worden. Tot het personeel der posterijen van deVer- eenigde staten behooren duizenden katten wier taak het is de brievenzakken tegen de ratten te be schermen. De traktementen, bestaande in voeder, worden in rekening gebracht door de directeuren der postkantoren. Of het waar is, zooals wij lezen; dat de directeuren aan de administratie kennis geven als er jonge katjes geboren zjjn, laten wij in het midden. Te Brussel liep Zaterdag morgen het gerucht dat de instructie in het proces der beide Peltzers eenigen tijd zou geschorst worden, teneinde den daarmede belasten rechterlijken ambtenaren eenige rust te gunnen. Terecht komt de Inde'pendance tegen zulk een plan op. »s Gravenliage. Thans is de vroeger reeds hoofdzakelijk bekend geworden staatsovereenkomst met de maatschappij de Schelde te Vlissingen, om trent de exploitatie der haventerreinen aldaar, aan de staten-generaal ter bekrachtiging aangeboden. 14 Augustus des morgens te 8 uren. Wind- kamen Ba- Toe- der rom. stand pera- plaatsen. stand. richt. kracht.; laclit. 1' tuur. Cel a. Delfzijl 760.9 Z 2 betr. 19 Groningen 760.2 zw 1 z. bew. 19 Den Helder 759.7 zzw 2 z. bew. 18 Vlissingen 761.0 zzw 2 1. bew. 19 Maastricht 761.9 zzw 2 1 I SU Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en O. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.0 H. heden morgen 8 Y. 1.7 G. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 761.6 m. m. Verwachtveranderlijken NW. wind, goed weder en nu en dan regen. The r mora et e r stand te Middelburg. 13 Aug. 's avonds 11 uren G4- gr. 14- 's morgens 8 uren 68 gr. 's middags 1 uur 75 gr. 's avonds 5 uren 69 gr. F. Yan 6 tot 13 Augustus 1882. Middelburg. OndertrouwdA. M. van der Harst, jm. 38 j. met E. S. Schraver, jd. 29 j. F. A. de Klerck, jm. 29 j. met S. N. Schraver, jd. 26 j. J. Breggeman, jm. 41 j. met C. Klaassen, jd. 4 Ij. H. Lorier, jm. 23 j. met M. de Blok, jd. 18 j. P. Back, jm. 36 j. met M. A. Joosse, jd. 23 j. J. W. Reijnhout, wedr. 52 j. met M. G. van As, jd. 23 j. J. de Baare, jm. 25 j. met A. E. Vlie ger, jd. 25 j. BevallenH. W. Kreiken, geb. Neuhaus, d. J. W. van Moerkerken, geb. Boon, z. S. C. van Es, geb. Roth, z. J. M. Akkerman, geb. Bakker, d. C. A. C. Fagginger Auer, geb. Nonhebei, z. E. Frank, geb. Koekkoek, z. M. C. Davidse, geb. Gideonse, z. A. C. Roth, geb. Smidt, z. G. P. de Vroom, geb. van Eldijk, d. S. Moens geb. Broeke, d. Overleden: J. M. van Boven, z. M. P. C. Flink, d. 8 m. J. M. van der Harst, wed', van A. van de Poll, J. J. Arens Beun, jd. 73 j. Van 5 tot 12 Augustus 1882. Vlissingen. Gehuwd: P. J. de Munck,jm. 22j. met J. Lere, jd. 22 j. Bevallen: H. M. J. Eekman, geb. Coppens, z. C. H. Hol, geb. de Pauw, d. C. G. Asaert, geb. Loncke, z. J. Stroo, geb. Kleinepier, z. A. H. Dutilh, geb. Schuijlenburg, z. C. J. Tielrooij, geb. van Yzerlooij, d. P. de Konink, geb. Meeuwse, z. M. L. Corveleijn, geb. Leenhouts, d. M. P. Hintzen, geb. Stevens, d. C. E. de Reeper, geb. de Groot, d. (levenl.) Overleden M. E. T. Corveleijn, d. 3 m. L. M. Ballieul,d. 4 m. E. A. van Sprang, vrouw van C. van der Poel, 53 j. Goes. Gehuwd: D. van de Visse, jm. 24 j. met A. M. de Kok, jd. 23 j. Bevallen: C. Reijerse, geb.Blanker,z. E. Kooman, geb. de Wolff, z. G. Rijn, geb. Pikaar, z. OverledenA. Linthout, wedr. van C. van de Volkere, 93 j. D. den Herder, wed', van C. Schrijver, 69 j. Zierikzee Gehuwd J. de Rijke, jm. 21 j. met P. v. d. Berge, jd. 21 j. A. den Dekker, wed'. 38 j. met A. B. Opperman, jd. Bevallen C. Mabelis, geb. Courtoi, d. J. Riethof, geb. Clarisse, d. M. Labrujère, geb. Botbijl, d. M. Verdoom, geb. Anker, z. Overleden: L. van der Have, d. 5 j. J. van Wijk, d. 5 m. Niet veel nieuws omtrent Egypte in deze beide dagen. De Engelschen gaan voort dagelijks troe pen te ontschepen, en worden langzamerhand sterk genoeg om te ageeren, indien zij dit althans niet uitstellen tot de Turken zijn aangekomen. Dit zal wel besproken worden bij de onderhande lingen welke te Konstantinopel worden gevoerd over eene militaire conventie, waarbij een aantal zaken der gezamenlijke expeditie moeten geregeld worden. Het voornaamste punt is: wie moet het commando voeren. De Engelschen kunnen en zullen dit niet aan de Turken overlaten; nu Europa hun de vrije hand laat, zou het onver klaarbaar zijn, als zij zich eraan blootstelden om de dupe te worden van een of andere wel over dachte nalatigheid. Turksche medewerking konden ze niet weigeren, maar Turksche leiding zullen ze tot het laatste toe terugwijzen. Doch de sultan, die zoo dikwijls in den laatsten tijd heeft gezegd dat hjj souverein is in Egypte, kan zijne troepen moeilijk onder bevel van sir Garnet Wolseley laten strijdendat zou zijn aanzien schaden bij de Muzelmansche bevolking. Als redmiddel heeft men het denkbeeld opgeworpen om den khedive in naam met het opperbevel der expeditie te be lasten. De man zit tusschen zoo verschillenden druk van alle zijden, dat hij waarschijnlijk bereid zal gevonden worden om elke rol op zich te nemen. Feitelijk zullen dan de Engelsche generaals alles

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2